Jump to content

Redmi Note 3


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα έχω προβεί σε αναβάθμιση της stable 7.2.5.0 εδώ και πολύ καιρό και από τότε δεν έχω λάβει καμία πιο νέα.Μπορει κανείς να βοηθήσει;
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα έχω προβεί σε αναβάθμιση της stable 7.2.5.0 εδώ και πολύ καιρό και από τότε δεν έχω λάβει καμία πιο νέα.Μπορει κανείς να βοηθήσει;

 

πως περιμένεις να τη λάβεις; το ΟΤΑ είναι μόνο για τα vip μέλη της ελληνικής κοινότητας.

αλλιώς κατεβάζεις μόνος σου τη νεώτερη rom και τη flashάρεις

Αν γίνουνε τα κινητά εμφυτεύματα πως θα τα αλλάζουμε κάθε χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..

Εκανα τη προσπαθεια για ξεκλειδωμα του bootloader αλλα για καποιο λογο σταματει στο 50% βγαζοντας μνμ οτι ο λογαρισμος κινητου και PC δεν ειναι ιδιος...που τσεκαρα χιλιες φορες και ειναι ιδιος.

Εχει περασμενη το κινητο Multilanguage rom....αν παιζει ρολο...

Μπορει κανεις να με καθοδηγησει?

Ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να το παραγγειλω για εναν φιλο ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο ως εκδοση αυτο με τον επεξεργαστή Helio η snapdragon??? Εχετε δει διαφορές και προβληματα απο το ενα και το αλλο??? Επισης τι προτεινετε να βαλω ελληνικά??multi δηλαδη η οχι??? Δεν θελει να ασχοληθει πολυ με αλλαγες ρομ αλλα θελει ελληνικα. Εχει βγαλει προβλημα αυτη η multi???που βαζουν?? Γιατι ακουω οτι πρεπει να παρεις απο την xiaomi κλεδι για να ξεκλειδωσεις και δεν θελω να μπαινω σε τετοια διαδικασια. Εκτος αν ειναι τοσο μαπα η multi Που ειναι μονοδρομος...

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..

Εκανα τη προσπαθεια για ξεκλειδωμα του bootloader αλλα για καποιο λογο σταματει στο 50% βγαζοντας μνμ οτι ο λογαρισμος κινητου και PC δεν ειναι ιδιος...που τσεκαρα χιλιες φορες και ειναι ιδιος.

Εχει περασμενη το κινητο Multilanguage rom....αν παιζει ρολο...

Μπορει κανεις να με καθοδηγησει?

Ευχαριστω

 

βαλε official developer

Link to comment
Share on other sites

λοιπον

1 βημα: γυριζεις το κινητο στα αγγλικα. πηγαινει setting-about phone-miui version και κανεις κλικ πανω μεχρι να γραψει you are now developer

2 βημα: πας settings-additional setting -developer options-usb debugging και το ενεργοποιεις

3 βημα: απενεργοποιεις το κινητο κινητο και το αφηνεις στην ακρη να το θαυμαζεις :lol:

4 βημα: πιανεις το λαπτοπ και κατεβαζεις τα εξης :

5 βημα: κατεβαζεις τους drivers http://en.miui.com/forum.php?mod=attachment&aid=NTI1NzIxfDk3ZjYxOThjZTFhY2EzODFhYjUzYTk4MTAzYjBkYzg1fDE0NTI2NjY1MjM%3D&request=yes&_f=.zip

6 βημα: κατεβαζεις το προγραμμα sp tools https://www.mediafire.com/?tpjg4jtdf7sj40t

7 βημα: κατεβαζεις την rom https://drive.google.com/file/d/0B6uqyxoiN8EpUmFNUHhJQUdWUHc/view?usp=sharing

8 βημα: χαλαρωνεις και περιμενεις να κατεβουν ολα και αφου τα καταβασεις βαλτα σε ενα φακελο και ξεζιπαρε τα

9 βημα: ξεκινας με τους drivers και κανεις εγκατασταση το exe. αν εχεις win 10 πας κατω στο μενου κατω δεξια (διπλα απο την γλωσσα) πατας το μενου και ολες οι ρυθμισεις-ενημερωση και ασφαλεια-αποκατασταση-επανεκινηση-ρυθμισεις για προχωρημενους

(ειναι μια ασφαλεια των windows για drivers χωρις υπογραφη)

10 βημα: πας στον φακελο του sp tool τωρα. επειδη ειναι στα κινεζικα και δεν παιζει να ξερεις βρισκεις το αρχειο option.ini διπλο κλικ και πας εκει που λεει CurrentLang=1 και κανεις το 1 0 δηλαδη CurrentLang=0 το κανεις αποθηκευση και επειτα δεξι κλικ στο flash_tool.exe και εκτελεση ως διαχειριστης . θα σου γραψει οτι δεν βρηκε scatter αρχειο πατας ok και ανοιγει

11 βημα: εχεις κανει την μιση δουλεια χαλαρωσε και ξανακοιτα το κινητο ποσο ωραιο ειναι :lol:

12 βημα: πας στην ρομ που εχεις ξεζιπαρει και ριχνεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt μεσα στον φακελο signed_bin http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/24/233334fk1y4x1kycwc5y1n.png

13 βημα: πας τωρα στο προγραμμα και πατας Download Agent και ψαχνεις να βρεις στον φακελο της ρομ το αρχειο DA_SWSEC.bin και το φορτωνεις http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/14/112327abe9by96oibvo99p.png

14 βημα: ξανα στο προγραμμα και πατας το scatter-loading και βρησκεις το αρχειο MT6795_Android_scatter.txt ναι εκεινο που πεταξες μεσα στον φακελο signed_bin δεν παει τιποτα χαμενο βλεπεις :lol:

15 βημα: το προγραμμα σου τωρα πρεπει να εχει αυτη την εικονα http://en.miui.com/data/attachment/album/201512/14/204648m8ezaixetbbnocv7.png

16 βημα: αν εχει την παραπανω εικονα πριν χαλαρωσει και συνηδητοποιησεις οτι εισαι προγραμματιστης φλασαδορος ξετσεκαρε το πρωτο κουτακι που λεει preloader και πατα το κουμπι με το πρασινο βελακι που λεει download

17 βημα: ειναι καιρος να θυμηθεις οτι ολα γινονται για το κινητο το οποιο πρεπει να εχει πανω απο 50% μπαταρια .

18 βημα: παιρνεις το καλωδιο και το βαζεις στην θηρα του usb του λαπτοπιου

19 βημα: παιρνεις το κινητο σβηστο και πατας το κουμπι που χαμηλωνει την φωνη και το κρατας πατημενο και βυσματωνεις το καλωδιο. θα δεις οτι κατω η μπαρα του προγραμματος θα κοκκινησει και μετα θα αρχισει να γινεται κιτρινη και να φορτωνει την rom απο το 1% μεχρι το 100% . το κουμπι μπορεις απο το κινητο μπορεις να το αφησεις οταν η μπαρα γινει κιτρινη αλλα και να το κρατας δεν αλλαζει κατι. ετσι κι αλλιως θα εισαι χεσμενος μην γινει τιποτα και θα εχει κοκαλωσει το χερι σου στο κουμπι.

20 βημα: θα σου βγαλει εικονιδιο download ok και τοτε βγαζει το καλωδιο και πατας το κουμπι να ανοιξει το κινητο στην καινουρια ρομ

 

 

υ.γ. τα κανεις ολα με δικη σου ευθυνη εγω απλα "μετεφρασα" την διαδικασια απο εδω http://en.miui.com/thread-193681-1-1.html την οποια εκανα και ολα πηγαν κατευχην

 

Ερωτηση κρισεως...αν το τηλεφωνο ειναι το redmi note 3 αλλα οχι με τον ΜΤΚ επεξεργαστη τον Helio αλλα με τον snapdragon τι γινετε???γιατι λεει να βαλουμε το MT6795_Android_scatter.txt....μεσα ο οδηγος.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να το παραγγειλω για εναν φιλο ποιο απο τα δυο ειναι καλυτερο ως εκδοση αυτο με τον επεξεργαστή Helio η snapdragon??? Εχετε δει διαφορές και προβληματα απο το ενα και το αλλο??? Επισης τι προτεινετε να βαλω ελληνικά??multi δηλαδη η οχι??? Δεν θελει να ασχοληθει πολυ με αλλαγες ρομ αλλα θελει ελληνικα. Εχει βγαλει προβλημα αυτη η multi???που βαζουν?? Γιατι ακουω οτι πρεπει να παρεις απο την xiaomi κλεδι για να ξεκλειδωσεις και δεν θελω να μπαινω σε τετοια διαδικασια. Εκτος αν ειναι τοσο μαπα η multi Που ειναι μονοδρομος...

 

Ευχαριστώ

 

Τελικα παρήγγειλα το pro Με το snapdragon ...και με oficial dev rom eng chi....ελπιζω να εκανα καλα μετα θα θελει ενα παιδεμα για να περασουμε την ελληνικη rom...ελπιζω να βρουμε την ακρη....Μπορω να κανω απο τωρα αίτημα στην xiaomi για το ξεκλείδωμα? προς κερδος χρονου???Αν παρω αλλο ενα αργότερα για την κορη μου θελει με αλλο email??? να ζητήσω δυο?? πως γινετε?

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παρήγγειλα το pro Με το snapdragon ...και με oficial dev rom eng chi....ελπιζω να εκανα καλα μετα θα θελει ενα παιδεμα για να περασουμε την ελληνικη rom...ελπιζω να βρουμε την ακρη....Μπορω να κανω απο τωρα αίτημα στην xiaomi για το ξεκλείδωμα? προς κερδος χρονου???Αν παρω αλλο ενα αργότερα για την κορη μου θελει με αλλο email??? να ζητήσω δυο?? πως γινετε?

 

Να υποθέσω οτι η αγορά έγινε και απο εσένα με τη γνωστή μέθοδο του paypal? απο Vickmall το πήρες?

Link to comment
Share on other sites

Γιατί κάποιοι απανταν χωρίς να γνωρίζουν;

 

για ποιον χτυπαει η καμπανα?????τι ενοεις?

 

----- προσθήκη μηνύματος 89 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να υποθέσω οτι η αγορά έγινε και απο εσένα με τη γνωστή μέθοδο του paypal? απο Vickmall το πήρες?

 

φιλε μου οχι εχω εναν δικο μου φιλο εκει.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα παιδια..

Εκανα τη προσπαθεια για ξεκλειδωμα του bootloader αλλα για καποιο λογο σταματει στο 50% βγαζοντας μνμ οτι ο λογαρισμος κινητου και PC δεν ειναι ιδιος...που τσεκαρα χιλιες φορες και ειναι ιδιος.

Εχει περασμενη το κινητο Multilanguage rom....αν παιζει ρολο...

Μπορει κανεις να με καθοδηγησει?

Ευχαριστω

 

Πρέπει να έχεις official developer.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ερωτηση κρισεως...αν το τηλεφωνο ειναι το redmi note 3 αλλα οχι με τον ΜΤΚ επεξεργαστη τον Helio αλλα με τον snapdragon τι γινετε???γιατι λεει να βαλουμε το MT6795_Android_scatter.txt....μεσα ο οδηγος.

Aλλος οδηγός είναι για το pro

http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Τελικα παρήγγειλα το pro Με το snapdragon ...και με oficial dev rom eng chi....ελπιζω να εκανα καλα μετα θα θελει ενα παιδεμα για να περασουμε την ελληνικη rom...ελπιζω να βρουμε την ακρη....Μπορω να κανω απο τωρα αίτημα στην xiaomi για το ξεκλείδωμα? προς κερδος χρονου???Αν παρω αλλο ενα αργότερα για την κορη μου θελει με αλλο email??? να ζητήσω δυο?? πως γινετε?

 

Καλύτερα που παράγγειλες με snapdragon,κατά τη γνώμη μου. Κάνε από τώρα τη διαδικασία για ξεκλείδωμα και αν πάρεις αργότερα άλλο τηλέφωνο, μπορείς να το ξεκλειδώσεις από τον ίδιο λογαριασμό. Γιατί η έγκριση αντιστοιχεί σε λογαριασμό, όχι σε συσκευή, και είναι μόνιμο. Οπότε όλα καλά...:)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να έχεις official developer.

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Aλλος οδηγός είναι για το pro

http://en.miui.com/thread-235865-1-1.html

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Καλύτερα που παράγγειλες με snapdragon,κατά τη γνώμη μου. Κάνε από τώρα τη διαδικασία για ξεκλείδωμα και αν πάρεις αργότερα άλλο τηλέφωνο, μπορείς να το ξεκλειδώσεις από τον ίδιο λογαριασμό. Γιατί η έγκριση αντιστοιχεί σε λογαριασμό, όχι σε συσκευή, και είναι μόνιμο. Οπότε όλα καλά...:)

 

Οπα κατσε τι ενοείς οτι με τον ιδιο αριθμο ξεκλειδώματος μπορω να ξεκλειδώσω δυο τηλεφωνα???η ζητας ξανα και σου δινουν αλλον στον ιδιο λογαριασμό???

Link to comment
Share on other sites

Οπα κατσε τι ενοείς οτι με τον ιδιο αριθμο ξεκλειδώματος μπορω να ξεκλειδώσω δυο τηλεφωνα???η ζητας ξανα και σου δινουν αλλον στον ιδιο λογαριασμό???

 

Για να κάνεις αίτηση, πρεπει να έχεις λογαριασμό στο miui.com. Όταν κάνεις αίτηση και σου εγκρίνεται, παίρνει δικαιώματα όχι η συσκευή, αλλά ο λογαριασμός σου στο miui.com. Έτσι μπορείς από το λογαριασμό σου να ξεκλειδώσεις και άλλα τηλέφωνα xiaomi που έχεις. Δηλαδή η έγκριση αντιστοιχεί σε λογαριασμό, όχι σε τηλέφωνο, και είναι μόνιμη. Εγώ από το λογαριασμό μου ξεκλείδωσα και φίλων μου τηλέφωνα.:) Νομίζω ότι έχει περιορισμό ένα ξεκλείδωμα για 30 μέρες.

Σορρυ, δεν παίρνεις κάποιο κωδικό, απλά ένα μήνυμα οτι η αίτηση σου είναι οκ και μπορεις να συνδεθεις για να ξεκλειδωσεις.

Edited by arist1976
Link to comment
Share on other sites

Ίσως απλά δεν είναι ενεργοποιημένες οι άλλες γλώσσες. Δοκίμασε με το morelocale2:

https://play.google.com/store/apps/details?id=jp.co.c_lis.ccl.morelocale&hl=el

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα. Μ ηρθε το Xiaomi Redmi Note 3 απο vickmall αλλα εχει μονο αγγλικα και κινεζικα. καποιος τροπος να βαλω ελληνικα?

 

Έχεις την official rom, πρέπει να περάσεις άλλη αν θες ελληνικά.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας μου επεσε το τηλεφωνο και (ευτυχώς ) μου εσπασε το tempered glass ξερεται απο που μπορώ να παρω οσο ποιο φθινα γινεται και με paypal το tempered glass ηταν δωρο με το κινητο απο το minideal
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα.

 

Κάτοχος της συσκευής για μισό χρόνο περίπου μπορώ να πω πλέον για τα της είναι από τις καλύτερες επιλογές.

 

Ένα θεματακι έχω μόνο και αναρωτιέμαι αν κάποιος το λύσει.

Είναι το κλασικό θέμα με τα notification των εφαρμογών . Ενώ εχω ρυθμίσει όλα τα permissions των εφαρμογών από το security οι ειδοποιήσεις έρχονται όταν το θυμούνται το θυμηθούν... πιο πολύ με το gmail έχω πρόβλημα..πρεπει να το και να κάνω refresh για να δω αν έχει έρθει κάποιο μέιλ.. νομίζω ότι μετά το τελευταίο update.

 

Έχεις κανείς καμιά ιδέα τι μπορώ να κάνω;;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδες.. μολις το παρελαβα με την 77.1.1.0 stable... μπορει καποιος να μου πει πως βγαινει η δονηση στις εισερχομενες κλήσεις/ειδοποιήσεις κλπ γιατι δεν τα καταφερνω??? Edited by vazelo
Link to comment
Share on other sites

Παιδια γεια σας μου επεσε το τηλεφωνο και (ευτυχώς ) μου εσπασε το tempered glass ξερεται απο που μπορώ να παρω οσο ποιο φθινα γινεται και με paypal το tempered glass ηταν δωρο με το κινητο απο το minideal

Νομίζω ότι για αγορά Tempered Glass και μάλιστα με paypal θα πρότεινα ebay, Gearbest, everbuying και άλλα πολλά νομίζω μόνο το aliexpress δεν υποστηρίζει paypal. Τα tempered απο μια μικρή έρευνα αγοράς που έκανα ξεκινούν από 0,70 $ και ανεβαίνουν. Βέβαια το κατά πόσο :ninja: είναι ένας θέος ξέρει. Βασικά έχω ακούσει ότι είναι καλά τα tempered glass της Nilkin τα αποία νομίζω ξεκινούν από τα 5,00 $, αν και δεν έχω προσωπική εμπειρία. Και γω φίλε είμαι στο ψάξιμο, καθώς σήμερα παρέλαβα το κινητάκι :yahoo: , και θεού θέλωντος και ninjamoz ευλογούντος :lol::up: με τους οδηγούς του και τις συμβουλές του θα το φλασάρω στην Official Αγγλοκινέζικη Rom.

OnePlus Referral Program: https://oneplus.net/gr/invite#EKRHPVBXTCA68Q9 για 20€ έκπτωση σε accessories Oneplus.
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, παρηγγειλα το κινητο την περσμενη βδομαδα απο το gearbest. Ηρθε χθες ολα καλα μεχρι που συνειδητοποιησα οτι δεν ειχε αποδειξη. Το πιο κοντινο σε αποδειξη ηταν ενα pdf που χουν ανεβασει (invoice) που γραφει οτι το πηρα 30 δολαρια(?). Ξερετε γενικα τι συμβαινει με την αποδειξη και την εγγυηση;
Link to comment
Share on other sites

απο gearbest τι απόδειξη ψαχνεις?????

άλλωστε αν και οποτε την χρειαστεις, το στελνεις πισω

 

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια, παρηγγειλα το κινητο την περσμενη βδομαδα απο το gearbest. Ηρθε χθες ολα καλα μεχρι που συνειδητοποιησα οτι δεν ειχε αποδειξη. Το πιο κοντινο σε αποδειξη ηταν ενα pdf που χουν ανεβασει (invoice) που γραφει οτι το πηρα 30 δολαρια(?). Ξερετε γενικα τι συμβαινει με την αποδειξη και την εγγυηση;

 

(Off topic) Η απόδειξη που στέλνουν, εάν στείλουν, έχει συνήθως ένα συμβολικό ποσό για να μην υπάρχει τυπικό θέμα με τελωνείο. Εάν μπεις στον λογαριασμό σου στο ηλεκτρονικό μαγαζί και πας στις αγορές θα δεις κανονικά την παραγγελία με το ποσό που έχεις πραγματικά πληρώσει. Εάν χρειαστείς κάτι από εγγύηση (αχρείαστη να είναι) θα επικοινωνήσεις μέσα από την ηλεκτρονική σελίδα που υπάρχουν όλες οι λεπτομέρειες της αγοράς σου.

Xiaomi Mi Mix 6/256
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...