Jump to content

SONY Xperia M4 Aqua ή SAMSUNG Galaxy A5 ή MOTO G 3rd gen ή LG G3(2/16)


Daltons2000
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αγαπητοί φίλοι,

 

Ηρθε η ώρα να πάρω νέο τηλέφωνο στη σύζυγο. Βασικές Απαιτήσεις :

 

1. Δεν θέλει iPhone ή Windows => Πρέπει να είναι Android

2. Δεν θέλει κινέζικο

3. Κάνει βασική χρήση smartphone. Με σειρά χρήσης : τηλέφωνο, sms, mail, ροδιόφωνο, internet, κάμερα

4. Θέλει καλή κατασκέυή γιατί κάτι ΝΟΚΙΑ έσπασαν μέσα σε 6 μήνες (καπάκι και οθόνη)

5. Θέλει αξιοπρεπή μπαταρία (δηλαδή τουλάχιστον 1 μέρα με πλήρη χρήση)

 

Κριτήριο δικό μου : Όχι πάνω από 250/260€ :lol:

 

Διαβάζοντας αναλυτικά το forum και τις συγκρίσεις και τις προτάσεις κατέληξα σε αυτά που λέει ο τίτλος. Είναι μέσα στο budget μου.

 

Παρακαλώ πείτε μου αν κάποιο :

Α. έχει κάποιο θέμα σχετικά με τα κριτήρια που αναφέρω παραπάνω για να αποκλειστεί

Β. ποιο θα προτείνατε εσείς και γιατί

Γ. feedback από κάποιον που έχει ένα ή περισσότερα τηλέφωνα από τις επιλογές

 

Μετά από μηνύματα εδώ και ψάξιμο τροποποιήθηκαν οι επιλογές και έγιναν :

 

1. SONY Xperia M4 Aqua

2. SAMSUNG Galaxy A5

και οριακά (λόγω κόστους) τα :

3. MOTO G 3rd generation

4. LG G3 (με 2GB RAM & 16 Gb internal memory). Οχι το άλλο με τα 3GB RAM λόγω κόστους

 

Υπενθυμίζω είναι για τη σύζυγο :rolleyes:

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων. :)

Γιώργος

Edited by Daltons2000
Μετά από σχόλια μελών και επιπλέον διάβασμα άλλαξαν οι διαθέσιμες επιλογές
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα samsung είναι πολύ λειτουργικα..Από το μενού μέχρι το πληκτρολόγιο..Οπότε προτείνω Α5 αλλά αν θέλεις κάτι στα λεφτά του m4 aqua καλό είναι και το j5..
Link to comment
Share on other sites

Για μένα τα samsung είναι πολύ λειτουργικα..Από το μενού μέχρι το πληκτρολόγιο..Οπότε προτείνω Α5 αλλά αν θέλεις κάτι στα λεφτά του m4 aqua καλό είναι και το j5..

 

Μ2 Αqua αναφερει ο φιλος αλλα οντως θα συμφωνησω μαζι σου και θα πω γιατι οχι το Μ4 aqua π ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις και απο τα 2 και ειναι στα 10-15 ευρω παραπανω..δεν νομιζω να κολλας σε τετοια διαφορα..

Link to comment
Share on other sites

Πάρε ένα λευκό A5 στη σύζυγο και θα με θυμηθείς.... :happy:

Λεπτό , πανέμορφο , με πολύ καλή camera και μπαταρία normal !

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Μ2 Αqua αναφερει ο φιλος αλλα οντως θα συμφωνησω μαζι σου και θα πω γιατι οχι το Μ4 aqua π ειναι καλυτερο σε ολους τους τομεις και απο τα 2 και ειναι στα 10-15 ευρω παραπανω..δεν νομιζω να κολλας σε τετοια διαφορα..

 

Εγώ έχω το Α5 και έχει βγει πολύ καλό τηλέφωνο..Όπως και το j5 από απόψεις κατόχων που διάβασα..Ο λόγος που δεν προτείνω το Sony είναι γιατί δεν έχουν μείνει και πολύ ευχαριστημενοι..Αφήνει και 1 giga μνήμη..Η Samsung έχει κάνει καλή δουλειά και πλέον δεν έχει τοσο bloat στις συσκευές της.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κοίταξα και έχετε δίκιο για το M4 Aqua σε σχέση με το Μ2. Οντως η οικονομική διαφορά είναι μικρή και δεν είναι θέμα.

 

Θα προαπαθήσω να διορθώσω τον τίτλο αλλιώς θα κλείσω αυτό το θέμα και θα ανοίξω άλλο.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Στα λεφτά που είναι τώρα το m4 θα πω m4 και μια sd.

 

Για το θέμα της λίγης μνήμης που αφήνει και τα παράπονα που έχω διαβάσει στο αντίστοιχο forum από τους κατόχους ?

 

Αν βάλω στις επιλογές οριακά (λόγω κόστους) και τα :

3. MOTO G 3rd generation

4. LG G3 (με 2GB RAM & 16 Gb internal memory). Οχι το άλλο με τα 3GB RAM λόγω κόστους

 

Τι λέτε τώρα ? :)

Link to comment
Share on other sites

A5 απο εμενα,και g3 μονο και μονο για ο σερβις.....κατα τα αλλα αδιαφορο το συγκεκριμενο.....
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της λίγης μνήμης που αφήνει και τα παράπονα που έχω διαβάσει στο αντίστοιχο forum από τους κατόχους ?

 

Αν βάλω στις επιλογές οριακά (λόγω κόστους) και τα :

3. MOTO G 3rd generation

4. LG G3 (με 2GB RAM & 16 Gb internal memory). Οχι το άλλο με τα 3GB RAM λόγω κόστους

 

Τι λέτε τώρα ? :)

 

Αν κάνει την χρήση που αναφέρεις τότε δεν θα έχει θέμα με την μνήμη. Βάζεις και μια καλή κάρτα για φωτογραφίες,βίντεο και είναι κομπλέ. Αλλιώς g3.

 

To a5 είναι πολύ όμορφο αλλά για τα λεφτά του δεν θεωρώ τον επεξεργαστή σωστή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Για το θέμα της λίγης μνήμης που αφήνει και τα παράπονα που έχω διαβάσει στο αντίστοιχο forum από τους κατόχους ?

 

Αν βάλω στις επιλογές οριακά (λόγω κόστους) και τα :

3. MOTO G 3rd generation

4. LG G3 (με 2GB RAM & 16 Gb internal memory). Οχι το άλλο με τα 3GB RAM λόγω κόστους

 

Τι λέτε τώρα ? :)

 

Καλύτερα να πάς σε LG G3. Καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάρτα γραφικών σε σύγκριση με το A5. Ο 801 θα αντέξει περισσότερο στο βάθος του χρόνου από τον 410 του Α5.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάς σε LG G3. Καλύτερος επεξεργαστής, καλύτερη οθόνη, καλύτερη μπαταρία και καλύτερη κάρτα γραφικών σε σύγκριση με το A5. Ο 801 θα αντέξει περισσότερο στο βάθος του χρόνου από τον 410 του Α5.

 

Στο topic του G3 (845 σελίδες !!!) έχω δει πολλά σχόλια ότι η οθόνη μετά από κάποιο καιρό "κιτρινίζει" και ότι για να κρατάει η μπαταρία και να μην lagαρει κάνεις freeze εφαρμογές κλπ.

Αυτά για τη γυναίκα μου είναι επιστημονική φαντασία, άσε που αν "χαλάσει" η οθόνη τότε με βλέπω να τρέχω στo service ή να τις αλλάζω πάλι τηλέφωνο.

 

Κάποιο σχόλιο από κάποιον κάτοχο G3 (θυμίζω ότι μιλάμε για το 2GB RAM/16 GB Memory λόγω κόστους) ?

Link to comment
Share on other sites

Στο topic του G3 (845 σελίδες !!!) έχω δει πολλά σχόλια ότι η οθόνη μετά από κάποιο καιρό "κιτρινίζει" και ότι για να κρατάει η μπαταρία και να μην lagαρει κάνεις freeze εφαρμογές κλπ.

Αυτά για τη γυναίκα μου είναι επιστημονική φαντασία, άσε που αν "χαλάσει" η οθόνη τότε με βλέπω να τρέχω στo service ή να τις αλλάζω πάλι τηλέφωνο.

 

Κάποιο σχόλιο από κάποιον κάτοχο G3 (θυμίζω ότι μιλάμε για το 2GB RAM/16 GB Memory λόγω κόστους) ?

 

Καλύτερα να σου απαντήσει κάποιος πιο παλιός για την οθόνη αλλά νομίζω ότι ήταν καθαρά θέμα παρτίδας, πλέον δίνουν μόνο καινούργιες πολλά Skroutzoμάγαζα. Πριν από 3 μέρες το αγόρασα (2/16) και το μόνο που παρατηρώ είναι κάποια μικρό κολληματάκια κυρίως στο launcher τα οποία όμως, είναι αποτέλεσμα της κακής 5.0 lollipop που έχει το κινητό. Αν είχε πάρει κάποια 5.x.x, θα πετούσε, αλλά λόγω του ότι σε έναν ακριβώς μήνα θα πάρει την 6, δεν πρόκειται να δούμε άλλη ενημέρωση μέχρι τότε. Για την μπαταρία, δεν μπορώ να σου πώ και πάλι, είμαι στην 3η φόρτιση και έχω 45 λεπτά οθόνης με 3G Only και είμαι στο 92%.

Αυτά όμως τα κολλήματα θα τα δεις και στο M4 Aqua το οποίο έχει μείνει κι αυτό στην 5.0 και θα πάει απευθείας στην 6. (πχ μόλις ανοίξεις το easter egg της lolli, πέφτουν αμέσως τα FPS).

Το Α5 που το κοιτούσα πριν το καλοκαίρι, φαίνεται πολύ αξιόλογο κινητό αλλά ο συνδυασμός GPU+GPU με αυτή την τιμή, είναι θάνατος. Άλλα κινητά (πχ Windows Phone) με αυτό τον επεξεργαστή (410) κάνουν 150 ευρώ, σε καμία περίπτωση τα 100 ευρώ παραπάνω δεν δικαιολογούν το μέταλλο καθώς μπορεί μέχρι του χρόνου κάποια εφαρμογή να βαρύνει και τότε το κινητό να μην μπορεί να ανταπεξέλθει καλά.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Εχω το g3 ενα μηνα τωρα και δεν εχει παρουσιασει το παραμικρο προβλημα..αυτο με τα 3 guga ram..το m4 που σου ανεφερα πιο πανω το εχει η κοπελα μου και το μονο προβλημα ειναι οτι ζοριστηκε στο κανει χωρο για τις 2 ενημερωσεις λογισμικου π τις ηρθαν..εαν σκεφτεσαι το g3 πιστευω πως ειναι η καλυτερη επιλογη απο ολα..οχι επειδη το εχω αλλα αντικειμενικα μιλαω.
Link to comment
Share on other sites

alcatel idol 3 5.5 δεν αξίζει εναντι όλων των παραπάνω;;;Αυτό σκέφτομαι να πάρω...

 

Φίλε μου αν κοιτάξεις το h/w θα δεις ότι το alcatel και το sony M4 έχουν το ίδιο h/w (με εξαίρεση τις 5" - 5.5" οθόνης και τα 8GB / 16GB μνήμης) ενώ στα test του gsmarena το sony ξεπερνά το alcatel σε όλες τις κατηγορίες (battery life, performance tests, browser tests) έστω και για λίγο.

 

Επίσης σε skroutz το σονυ το βρίσκεις από 190€+ ενώ το αλκατελ 270€+

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρακτηριστική περίπτωση είναι το Sony Xperia M4 Aqua 8GB όπου καταλήγουμε να έχουμε διαθέσιμα για τον χρήστη μόνο το 1.26 GB για να αποθηκεύσει εφαρμογές και άλλα αρχεία. Η εναλλακτική είναι η προσθήκη κάρτας μνήμης ή η επιλογή του μοντέλου με 16GB ενσωματωμένη μνήμη.

Όπως επισημαίνει το Xperia Blog, ακόμη και η αφαίρεση των προ-εγκατεστημένων εφαρμογών δεν ελευθερώνει πολύ χώρο, αλλά μόλις 400MB. Στα χαρτιά αναφέρεται ότι ο ελεύθερος χώρος είναι 3GB όμως κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχύει.

Με τα νέα OS να μεγαλώνουν σε μέγεθος και τα smartphones με χωρητικότητα 8GB να αφήνουν ελάχιστο χώρο στον χρήστη, το καλύτερο θα ήταν να γίνουν τα 16GB η ελάχιστη ενσωματωμένη μνήμη.

 

Οποτε να καταληξω στο Alcatel;;Νομιζω,η εσωτερικη μνηνη ειναι το Α και το Ω σε ενα κινητο.Ευχαριστω φίλε για τον χρόνο σου.

Edited by PYXLAX
Link to comment
Share on other sites

Μια χαρακτηριστική περίπτωση είναι το Sony Xperia M4 Aqua 8GB όπου καταλήγουμε να έχουμε διαθέσιμα για τον χρήστη μόνο το 1.26 GB για να αποθηκεύσει εφαρμογές και άλλα αρχεία. Η εναλλακτική είναι η προσθήκη κάρτας μνήμης ή η επιλογή του μοντέλου με 16GB ενσωματωμένη μνήμη.

Όπως επισημαίνει το Xperia Blog, ακόμη και η αφαίρεση των προ-εγκατεστημένων εφαρμογών δεν ελευθερώνει πολύ χώρο, αλλά μόλις 400MB. Στα χαρτιά αναφέρεται ότι ο ελεύθερος χώρος είναι 3GB όμως κάτι τέτοιο φαίνεται να μην ισχύει.

Με τα νέα OS να μεγαλώνουν σε μέγεθος και τα smartphones με χωρητικότητα 8GB να αφήνουν ελάχιστο χώρο στον χρήστη, το καλύτερο θα ήταν να γίνουν τα 16GB η ελάχιστη ενσωματωμένη μνήμη.

 

Οποτε να καταληξω στο Alcatel;;Νομιζω,η εσωτερικη μνηνη ειναι το Α και το Ω σε ενα κινητο.Ευχαριστω φίλε για τον χρόνο σου.

 

Συμφωνώ για τη μνήμη που λες και μάλιστα ακόμα πιο σημαντική είναι η μνήμη RAM.

Συνεπώς νομίζω ότι στα λεφτά του Alcatel παίρνεις το LG G3 με 3Gb RAM & 32GB μνήμη που είναι σαφώς ανώτερο.

κοίταξε το λίγο.

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω ειναι ένα από τα πιο κορυφαία κινητά που έχουν βγει ever,αλλα,κάνει τουλάχιστον 100ε παραπάνω από γνωστές αλυσίδες καταστημάτων.Δεν θα θελα να το παραγγείλω μέσω internet απτά αλλα σκρουτζομαγαζα...οποτε λες να καταληξω idol;;;
Link to comment
Share on other sites

Παρηγγειλε απο σκρουτζομαγαζο.Ολα φερνουν ευρωπαικα τηλεφωνα(απο χωρες της Ε.Ε) και ειναι αξιοπιστα οσο και οι μεγαλες αλυσιδες.2ον αμα γινει κατι το στελνεις κατευθειαν εσυ στο service.Δεν εχει διαφορα η αλυσιδα με το σκρουτζομαγαζο.Δηλαδη και γερμανικο αν ειναι π.χ το κινητο θα παει στο σερβις και θα φτιαχτει κανονικα.

My list of Devices: 2012 ZTE Blade 2, 2014: ZTE Blade 3, Galaxy S Duos 2 2015: Switch to Windows Phone Lumia 535, 2016: Moving to iOS with iPhone 5s, 2018: Back to Android Redmi 5 Plus, 2019: Xiaomi Redmi Note 7, 2020: iPhone SE 2020 , 2022: iPhone 13, 2023: iPhone 14 Pro 

Tablets: iPad 9th Gen 64GB WiFi 

Mobile: What’s Up+ Nova Unlimited All

Σταθερή: Cosmote 100/10 FTTH, Nova 200/20 FTTH, Cosmote Adsl 24

Link to comment
Share on other sites

Ωραία,όλα καλα όπως τα λες...αλλά εγώ που δεν είμαι τοσο εξοικειωμένος με τις online αγορές,θα μου ελεγες να την κανω την αγορά του idol ή υπάρχουν και καλύτερα με τα συγκεκριμένα λεφτά;Ευχαριστω.(Μου κάνει εντύπωση που δεν υπαρχει κάποιο θέμα αποκλειστικά για 5.5" αλλα και στο 4.5" εχει λιγα σχόλια...κανεις δεν το παίρνει;;) Edited by PYXLAX
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,όλα καλα όπως τα λες...αλλά εγώ που δεν είμαι τοσο εξοικειωμένος με τις online αγορές,θα μου ελεγες να την κανω την αγορά του idol ή υπάρχουν και καλύτερα με τα συγκεκριμένα λεφτά;Ευχαριστω.(Μου κάνει εντύπωση που δεν υπαρχει κάποιο θέμα αποκλειστικά για 5.5" αλλα και στο 4.5" εχει λιγα σχόλια...κανεις δεν το παίρνει;;)

 

Προφανώς τα Alcatel δεν τα αγοράζουν. Μη με ρωτήσεις γιατί. Πάντως είναι κρίμα να δώσεις 100€ παραπάνω γιατί δεν είσαι εξοικειωμένος με online αγορές. Ζητά βοήθεια από κάποιον φίλο ή συγγενή.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Διάβασα ότι βγαίνουν τα νέα Α3/5/7. Ξέρει κανείς πότε και σε τι τιμές ;

 

Επίσης : μήπως ξέρει κάποιος τιμη/διαθεσιμότητα για M4Aqua με 16 gb ?

 

Και κατι ακόμα : Δεν έχει κανείς moto g 3rd gen ? Δεν έχω δει κανένα σχόλιο γι αυτό

 

 

Thx in advance

Link to comment
Share on other sites

Άλλαξα μαλλον λέω να πάρω το Sony Xperia C5 Ultra,πιο καλο πιστεύω και από G3...

 

Θέλεις να μας πείς σε τι ακριβώς είναι καλύτερο το C5 από το G3?

Link to comment
Share on other sites

Θέλεις να μας πείς σε τι ακριβώς είναι καλύτερο το C5 από το G3?

 

Σίγουρα στην άχρηστη ανάλυση οθόνης πού ξεζουμιζει την μπαταρία.Γιαυτό το λόγο έφαγε άκυρο και από μένα το g3

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...