Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπερα

 

Θα ηθελα να ρωτησω αν ξερετε καποιον τροπο για αλλαγη λογισμικου στο συγκεκριμενο μοντελο η γενικα αν γινεται να αλλαξει το λογισμικο

 

Στα sansa και σε κάποια άλλα MP3 players υπάρχει δυνατότητα για άλλο λογισμικό όπως είναι το rockbox αλλά θα πρέπει να ψαχτείς...

 

Έχω το transcend πολύ καλό, το χω κανα 2 χρονάκια και το χρησιμοποιώ τακτικά για το ραδιόφωνο του, η μπαταρία του όμως πλέον θέλει τακτικά φόρτιση.

 

Εγώ έχω το iPod shuffle 3rd gen 4gb (το μοντέλο χωρίς κουμπιά) εδώ και 4 χρόνια και είναι ακόμα σούπερ! Η μπαταρία κρατάει κάνα 15ωρο χαλαρά και δεν έχει κολλήσει/χαλάσει ποτέ! Μόνο τα ακουστικά χάλασαν πριν 1 μήνα και θα πάω να αγοράσω άλλα... Απίστευτη ποιότητα Apple. Μιλάμε, ότι είναι το αγαπημένο μου προϊόν από αυτήν την εταιρεία....

Edited by zxr
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση" ή κάνουμε χρήση της "Πολλαπλής παράθεσης"
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Αυτο πουλαει εξαλλου, τη διαχρονικοτητα και οτι αυτο που κανει η συσκευη την ημερα που ο αγοραζεις θα συνεχισει να το κανει και μετα απο χρονια με το ιδιο τρόπο.
Link to comment
Share on other sites

Αυτο πουλαει εξαλλου, τη διαχρονικοτητα και οτι αυτο που κανει η συσκευη την ημερα που ο αγοραζεις θα συνεχισει να το κανει και μετα απο χρονια με το ιδιο τρόπο.

 

Και αρχικά ήμουν πολύ σκεπτικός απέναντι στα προϊόντα της. Αυτό που εξακολουθεί να μου κάνει εντύπωση, ακόμα και σήμερα κάθε φορά που το κοιτάω όταν το χρησιμοποιώ, είναι το design. Μιλάμε για την αποθέωση του μινιμαλισμού! Δεν έχει ξαναφτάσει τέτοια επίπεδα η Apple...

Link to comment
Share on other sites

Στα sansa και σε κάποια άλλα MP3 players υπάρχει δυνατότητα για άλλο λογισμικό όπως είναι το rockbox αλλά θα πρέπει να ψαχτείς...

Rockbox λέγεται, στο Sansa Clip Plus που έχω το έχω εγκαταστήσει και πραγματικά τα σπάει.

Η διαδικασία εγκατάστασης είναι πολύ απλή, ουσιαστικά εγκαθιστάς dual-boot σύστημα, και περιγράφεται εδώ:

http://www.rockbox.org/

Στη συγκεκριμένη συσκευή που το έχω δοκιμάσει και το λειτουργώ εδώ και αρκετό καιρό η ποιότητα ήχου είναι σαφώς βελτιωμένη και οι δυνατότητες παραμετροποίησης είναι πραγματικά αχανείς. Το συστήνω ανεπιφύλακτα.

 

Όποιος έχει κάποιο από τα mp3 players που αναφέρονται στη λίστα "Stable ports" και θέλει βοήθεια να το εγκαταστήσει, ό,τι βοήθεια θέλει, εδώ είμαστε. :)

Now I'm cutting the anchor away, and I won't look back, I'm starting a new life today. Now I see where I belong...
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
το creative zen x fi μεχρι ποσα gb micro sd υποστηριζει; ξερει κανεις;

 

Δεν πρεπει να εχει προβλημα.

Στο απλο zen που εχω (το ειχα παρει το 2008) του εχω βσλει και 32αρα χωρις να εχει προβλημα.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Γιαννη.

ξερεις μηπως αν παιζει και βιντεο απ την καρτα; και με ποιο προγραμμα να τα κανω μετατροπη;

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω Γιαννη.

ξερεις μηπως αν παιζει και βιντεο απ την καρτα; και με ποιο προγραμμα να τα κανω μετατροπη;

 

Παιζει βιντεο, αλλα δεν θυμαμαι λεπτομερειες...

Ισως αν δοκιμαζες με το προγραμμα super (free converter για pc) να τα εκανες mpeg4

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

θελει να τα κανω στην αναλυση οθονης ε;

 

θα το κοιταξω αλλη στιγμη! ευχαριστω και παλι

Δεν νομιζω οτι ειναι απαραιτητο. Απλα για να μην πιανουν πολυ χωρο θα το κανεις συτο.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το creative zen hfi σε μια πολυ καλη τιμη .το μπ3 ειναι εντυπωσιακο για τα λεφτα του και εχει ωραια οθονη αν και μικρουλα..

οκ εχω καπιες αποριες

μπορει να παιξει flac αρχεια;

εχει βγει καμια αναβαθμιση για αυτο το μπ3;

και το rockbox υποστηριζει το ζεν;

Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο γνωρίζω δεν υποστηρίζει το συγκεκριμένο .flac αρχεία. Aπ'ότι βλέπω τπτ δεν έχει βγεί σε firmware μετα το 2008. To Rockbox δεν έχει στον κατάλογο του το X-Fi και απ' ότι φαίνεται κανένα Creative.
Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

εχω παρει το creative zen hfi σε μια πολυ καλη τιμη .το μπ3 ειναι εντυπωσιακο για τα λεφτα του και εχει ωραια οθονη αν και μικρουλα..

οκ εχω καπιες αποριες

μπορει να παιξει flac αρχεια;

εχει βγει καμια αναβαθμιση για αυτο το μπ3;

και το rockbox υποστηριζει το ζεν;

 

Γενικα μην περιμενεις support πλέον. flac σε καμία περίπτωση, ενώ από αναβαθμίσεις όπως λέει και ο φίλος από πάνω ελάχιστες έως μηδαμινές τα τελευταία χρονια. Από ήχο πάντως ναι, είναι πραγματικά μοναδικό.

Link to comment
Share on other sites

Γενικα μην περιμενεις support πλέον. flac σε καμία περίπτωση, ενώ από αναβαθμίσεις όπως λέει και ο φίλος από πάνω ελάχιστες έως μηδαμινές τα τελευταία χρονια. Από ήχο πάντως ναι, είναι πραγματικά μοναδικό.

 

οκ για τα λεφτα που το πηρα δεν περιμενω και τιποτα:lol: απλα ειχα διαβασει πως για το roxbox τουλαχιστον θα το εκαναν συμβατο και με το ζεν.τωρα δεν ξερω τι παιζει.για αυτο ρωτησα.

παντως ναι για τον ηχο το πηρα και οχι για να το πειραζω

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...
καποιο καλο mp3 που να εχει καλη ληψη ραδιοφωνου και δυνατο ηχο (εαν γινεται και ποιοτικο) γνωριζουμε?
All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

is anybody out there,,,
εγω θα σου λεγα να δοκιμαζες και το σονυ w e series .εχει ωραια εμφανιση ιδιως σε ανοιχτο κιτρινο το κανει να φενεται τρεντι:) εχει φυσικα τον ποιοτικο ηχο τις σονυ και eq. ωραια οθονη και αλλες μικρες λειτουργιες,και σχετικα καλη αυτονομια.και η τιμη του ειναι μολις 70 ευρω

επισης ο ηχος ειναι δυνατος. πηρα μαλιστα κατι ακουστικα με 11 ευρω και ο ηχος απογειωθηκε..

απ την αλλη ειπαρχουν και τα cowon αλλα εκει η τιμη ξεφευγει λιγο

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Τσέκαρε το Sansa clip +.

 

το πηρα, τουμπανο βγηκε πολυ δυνατος και πολυ ποιοτικος ηχος (με τα δικα μου ακουστικα), αριστη ληψη ραδιοφωνου και παιζει σχεδον καθε φορματ εκει εξω, το προβλημα ειναι οτι το πηρα χθες και σημερα χαλασε η οθονη του...:lol:

All it takes is a swipe...
Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς συμβαίνει αυτό γιατί από την παραγωγή βγαίνουν αρκετά ελαττωματικά κομμάτια.

Μέσα σε μια εβδομάδα όμως αυτό φαίνεται και μπορείς να το αντικαταστήσεις από το κατάστημα που το πήρες χωρίς άλλη υποχρέωση.

Αν θέλεις να έχεις περισσότερη ένταση επέλεξε σαν περιοχή την Αμερική και όχι την Ευρώπη.

Αργότερα τσέκαρε και το εναλλακτικό λογισμικό για Mp3 Players "Rockbox" που πραγματικά απογειώνει τις δυνατότητες αυτής της μικροσκοπικής συσκευής!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

έχει κανείς ακούσει την νεα σχετικά σειρά της sony το NWZ-E584;

Συκριτικά με το Clip+ πάντα για ήχο;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

έχει κανείς ακούσει την νεα σχετικά σειρά της sony το NWZ-E584;

Συκριτικά με το Clip+ πάντα για ήχο;

εχω το sony w e series και ο ηχος τα σπαει και εχει noice canselation κατι που δε ξερω αν το εχει το σανσα κλιπ.τελευταια παντως και εχοντας χρησιμοποιησει και αλλα μπ3 πλειερ διαπιστωσα οτι τα σονυ παντα εχουν λιγο πιο πλουσιο sound και καθολου θορυβο. Edited by manolissinger
Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Έχει παίξει κανείς με Cowon MP3? πραγματικά μετά από MP3 players εταιριών όπως SanDisk, iriver, apple, Sony, creative, archos πιστεύω πως τα cowon έχουν με διαφορά το καλύτερο ήχο και την εποχή που πήρα το cowon s9 είχε μπαταρία 1000+ mAh που πραγματικά ξεχνούσες να το φορτίσεις...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

εχω το sony w e series και ο ηχος τα σπαει και εχει noice canselation κατι που δε ξερω αν το εχει το σανσα κλιπ.τελευταια παντως και εχοντας χρησιμοποιησει και αλλα μπ3 πλειερ διαπιστωσα οτι τα σονυ παντα εχουν λιγο πιο πλουσιο θορυβο και καθολου θορυβο.

 

ποιό μοντέλο έχεις;

τι εννοείς πλούσιο θόρυβο και καθόλου θόρυβο;

Citizen AW5000-24E | Creek A50i R | Dual CV-1160 | Dynavox TC-750 | Huawei P20 | JBL T110 | Kenwood KP-3022 (N-39 mkII) | KLH Model Six | Legend | MacBook Air 13 2014 & MB397G/A | MacBook Pro 13 Late 2013 | ONYX BOOX Nova 2 | Pioneer PD-S602 | Pioneer PL-117D | QED XT Evolution | Xiaomi Redmi Buds 4 Active    Μετά από χρόνια... Εκεί που δεν το περίμενες, αλλά το έλπιζες... Και προσπαθούσες συνέβη... Ναι ήμουν κάτω από την μπάρα των FM στην Ευρώπη...

Link to comment
Share on other sites

ποιό μοντέλο έχεις;

τι εννοείς πλούσιο θόρυβο και καθόλου θόρυβο;

χαχα το εγραψα λαθος ηθελα να πω πιο πλουσιο ηχο.Eχω αυτο που δινεις στην φωτο στο λινκ και οπως ειπα με σωστα ακουστικα ο ηχος του σε κανει να μη θες να σταματησει.

@Romanos συμφωνω ειχα cowon το cowon j3 και τωρα εχω ενα αλλο γιατι χαλασα δυστηχως το j3 το εκανα τουβλο.:(.απλα εχω παρατηρησει πως σε μερικα albums η τραγουδια ειπαρχει καπιο μικρο distortion στο track η πες το αλιως θορυβο κατι που δεν το βλεπω καθολου στο σονυ.

Από 1/9/2009 απαγορεύεται η γραφή σε greeklish και η γραφή τύπου sms.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...