Jump to content

MP3 players (τιμές, συγκρίσεις, εντυπώσεις και mini-FAQ)


teorizo
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα στους fun!

 

Θα ήθελα μια βοήθεια στους γνώστες.

 

Θα ήθελα να μου πείτε συγκεκριμενα με ποιο-ποια mp3 μπορώ να ακούσω ραδιόφωνο και πιο διευριμενα μουσικα τραγούδια συγκρισημα όμως σε ποιότητα και ένταση με 2 κινητά που χρησιμοποιώ ως επι το πληστον για αυτο το σκοπό, το Ν82 και το Sony Ericsson Live.

 

Υπάρχει κατι στην Ελληνική αγορά ισαξιο ή και καλύτερο; :O

Honda SH150i

Kymco GTi-300i

Kymco Xciting 400i

Kymco K-XCT 300i

Sym Symphony SR-50

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,9χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα! Θα ήθελα να μου προτείνετε ποιο mp3 είναι το καλύτερο, ενώ θα επιθυμούσανα υπάρχει και η δυνατότητα του ραδιόφωνου.

 

sansa clip+ ή sansa fuse. δοκιμασμένα

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

η ιδια η apple το λεει στη σελίδα της

και νομίζω είναι το ΜΟΝΑΔΙΚΟ αππλε που έχει ραδιοφωνο

εξαιρετική ποιότητα κατασκευης το μικρό πάντως!

Link to comment
Share on other sites

sansa clip+ ή sansa fuse. δοκιμασμένα

 

αυτο ειναι το νεο μοντελο :)

 

http://www.sandisk.com/products/sansa-music-and-video-players/sandisk-sansa-clip-zip-mp3-player

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το iPod nano στα 8gb και έχω μείνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Εκτός από την αναπαραγωγή αρχείων mp3, ο ραδιοφωνικός του δέκτης είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε φορητή συσκευή με το πιο εργονομικό μενού. Σε αντιστάθμισμα με την υψηλή τιμή του, η οποία όμως σε αποζημιώνει αμέσως από την απρόσκοπτη χρήση του. θα ήθελα όμως στο σημείο αυτό, να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, αν υπάρχει εδώ Ελλάδα το παρακάτω αξεσουάρ ή έστω κάτι αντίστοιχο:

 

http://www.nano6g.com/2011/05/ipevo-bendi-for-ipod-nano-6g-better.html

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι! :thanks:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως εδώ και λίγο καιρό χρησιμοποιώ το iPod nano στα 8gb και έχω μείνει κάτι παραπάνω από ευχαριστημένος. Εκτός από την αναπαραγωγή αρχείων mp3, ο ραδιοφωνικός του δέκτης είναι ό,τι καλύτερο έχω ακούσει σε φορητή συσκευή με το πιο εργονομικό μενού. Σε αντιστάθμισμα με την υψηλή τιμή του, η οποία όμως σε αποζημιώνει αμέσως από την απρόσκοπτη χρήση του. θα ήθελα όμως στο σημείο αυτό, να ρωτήσω αν γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικό, αν υπάρχει εδώ Ελλάδα το παρακάτω αξεσουάρ ή έστω κάτι αντίστοιχο:

 

http://www.nano6g.com/2011/05/ipevo-bendi-for-ipod-nano-6g-better.html

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και καλή χρονιά σε όλους εύχομαι! :thanks:

 

Mε τα μισά λέφτα παίρνει ένα Sansa που θεωρείται από τα top10 του 2012 (Fuze+) της αγοράς για "value for money" ακόμα και το Νano εκτοπίζει.Δε μπορώ να μιλήσω όμως για την ποιότητα ήχου κανενός απο των δυο αφου δε το γνωρίζω.

To εξάρτημα που παραθέτεις μάλλον δύσκολα θα το βρείς.Μετά πέρνας στη φάση της πατέντας και του αυτοσχεδιασμού.

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα το εξάρτημα που ζητάς δεν είναι τίποτε άλλο απο ενα απλό βύσμα των 3,5 χιλιοστών μικρό σε μεγεθος που μπορείς να το βρεις παντου. Το θέμα όμως είναι να το υποστηρίζει και το στερεοφωνικό σου
Link to comment
Share on other sites

Αν κατάλαβα καλα το εξάρτημα που ζητάς δεν είναι τίποτε άλλο απο ενα απλό βύσμα των 3,5 χιλιοστών μικρό σε μεγεθος που μπορείς να το βρεις παντου. Το θέμα όμως είναι να το υποστηρίζει και το στερεοφωνικό σου

 

Δεν είναι ακριβώς απλό καλώδιο. Είναι σαν σπιράλ ενισχυμένο γύρω από το καλώδιο, που του προσφέρει και μια σχετική ακαμψία. Επιπλέον, δεν έχω δει πουθενά να πουλάνε τέτοιο καλώδιο. Συνήθως αυτά που υπάρχουν στην αγορά, είναι από 0,90-1,5m. Πιο κοντό δεν έχω βρει. Σχετικά και με τη συμβατότητα όλα τα ηχοσυστήματα που έχουν υποδοχή line in μπορεί σε αυτά να συνδεθεί iPod.

Link to comment
Share on other sites

Κάνει 19 ευρώ στο ebay.. δεν νομιζω να αξίζει τοσα..
Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Κάνει 19 ευρώ στο ebay.. δεν νομιζω να αξίζει τοσα..

 

Ναι, δυστυχώς η πρακτικότητα... κοστίζει!

Link to comment
Share on other sites

Ναι, δυστυχώς η πρακτικότητα... κοστίζει!

 

Έχουν το μονοπωλειο γιαυτο.. θα το αγοράσεις? μπορουσες να κανεις ενα αυτοσχέδιο αν δεν σε νοιάζει η εμφάνιση

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Έχουν το μονοπωλειο γιαυτο.. θα το αγοράσεις? μπορουσες να κανεις ενα αυτοσχέδιο αν δεν σε νοιάζει η εμφάνιση

 

Έχεις δίκιο σ' αυτό, αν και κανονικά θα έπρεπε να υπάρχουν 5-10 εταιρείες που θα έπρεπε να βγάζουν ανάλογο προϊόν, αν και πιστεύω πως υπάρχει δίπλωμα ευρεσιτεχνίας εδώ που "κλειδώνει" την πατέντα..

Link to comment
Share on other sites

 

Μάλιστα.. λοιπόν πάμε:

Α, και πριν ξεκινήσω να θέσω το ερώτημα, δεν καταλαβαίνω καν γιατί συγκρίνει την alfa romeo με το yugo.. Εν πάσει περιπτώσει.

Design: Αλουμίνιο και γυαλί, εναντίον πλαστικούρας: 2,7 vs 3,3;;; :confused:

Features: Παρέλειψε να σημειώσει πως και το nano έχει voice memos και μάλιστα φαίνεται στο 1,33! Επιπλέον είναι στη βάση του άκυρο, να συγκρίνω τη καλύτερη οθόνη multitouch που υπάρχει σε music player αυτή τη στιγμή με μοναδική ευκρίνεια και απόκριση με μια που νομίζεις ότι σε στέλνει τουλάχιστον στο...2002 :shifty:

Sound: Όποιος έχει ακούσει οποιοδήποτε player της apple, θα μπορούσε ίσως να συγκρίνει τον ήχο του με ενός sony mp3/mp4, αλλά μέχρι εκεί. τα υπόλοιπα player αυτής τις κατηγορίας βρίσκονται ακόμα στις παρυφές. Επιπλέον ο ισοσταθμιστής του nano με τις 21 προρυθμίσεις δύσκολα δεν θα καλύψει ακουστικά κάτι που θα κάλυπτε και η custom ρύθμιση.

Τέλος, σχετικά με το value for money, το πλάνο στο 3,32 τα λέει όλα... Είναι τελείως διαφορετικό θέμα η κάλυψη βασικής ανάγκης ακρόασης μουσικής με ένα Α προϊόν και διαφορετικό μια ολοκληρωμένη εμπειρία που σου προσφέρει ένα Β προϊόν και αυτό μεταφράζεται από το unboxing, μέχρι το τελευταίο λεπτό χρήσης του.

Link to comment
Share on other sites

Ένα από τα ωραιότερα iPod/USB docks της Sony που έχω δει. Κρίμα που δεν έρχεται Ελλάδα... Εδώ με τα (+) και τα (-) του.

 

Link to comment
Share on other sites

Προσωπικα , σαν πρωην χρηστης iphone και νυν χρηστης ipad, στον τομεα του ηχου δεν ειδα κατι το συγκλονιστικο.

Τα μονα mp3 που κανουν πραγματικα τη διαφορα στον τομεα του ηχου ειναι,κατα τη γνωμη μου, τα cowon.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Μάλιστα.. λοιπόν πάμε:

Α, και πριν ξεκινήσω να θέσω το ερώτημα, δεν καταλαβαίνω καν γιατί συγκρίνει την alfa romeo με το yugo.. Εν πάσει περιπτώσει.

Design: Αλουμίνιο και γυαλί, εναντίον πλαστικούρας: 2,7 vs 3,3;;; :confused:

Features: Παρέλειψε να σημειώσει πως και το nano έχει voice memos και μάλιστα φαίνεται στο 1,33! Επιπλέον είναι στη βάση του άκυρο, να συγκρίνω τη καλύτερη οθόνη multitouch που υπάρχει σε music player αυτή τη στιγμή με μοναδική ευκρίνεια και απόκριση με μια που νομίζεις ότι σε στέλνει τουλάχιστον στο...2002 :shifty:

Sound: Όποιος έχει ακούσει οποιοδήποτε player της apple, θα μπορούσε ίσως να συγκρίνει τον ήχο του με ενός sony mp3/mp4, αλλά μέχρι εκεί. τα υπόλοιπα player αυτής τις κατηγορίας βρίσκονται ακόμα στις παρυφές. Επιπλέον ο ισοσταθμιστής του nano με τις 21 προρυθμίσεις δύσκολα δεν θα καλύψει ακουστικά κάτι που θα κάλυπτε και η custom ρύθμιση.

Τέλος, σχετικά με το value for money, το πλάνο στο 3,32 τα λέει όλα... Είναι τελείως διαφορετικό θέμα η κάλυψη βασικής ανάγκης ακρόασης μουσικής με ένα Α προϊόν και διαφορετικό μια ολοκληρωμένη εμπειρία που σου προσφέρει ένα Β προϊόν και αυτό μεταφράζεται από το unboxing, μέχρι το τελευταίο λεπτό χρήσης του.

 

Eίναι σχετικό! Εξαρτάται τι θέλει ο καθένας ή μάλλον τι πληρώνει. Προσωπικά δε θα έδινα τα λέφτα του Nano(δε θέλω αφής και ούτε να βοήθησω οικονομικά την ήδη πανίσχυρη Apple) αν και πριν 6 χρόνια έδωσα 150ε στην τότε νέα iRiver και το έχω ακόμα μόνο μπαταρίες του αλλάζω(παίρνει 1 ΑΑ) αλλά δε θα τα ξαναέδινα είδικα αυτές τις εποχές, θα προτιμούσα να πληρώσω τα λεφτά του πιο μικρού Sandisk και στο μέλλον του κάνω αναβάθμιση με μια κάρτα μνήμης και για τα λεφτά του καλό είναι και άς είναι πλαστικό(το χειμώνα θα είναι κρύο αν ήταν μέταλο:lol:)

Ericsson 788 , Ericsson T10 , Nokia 5210 , Nokia 6020 , Nokia 6151 , Nokia N73 , Nokia E52, Xiaomi Redmi Note 4X
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

 

Καλή προταση αλλα η cowon κολλησε στο 2.3 και η μπαταρία δεν εντυπωσιάζει. Η τιμη του πολυ καλή πάντως!

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Εγώ προσωπικά θα προτιμήσω το iPod nano. Τι να κάνω που είναι πιο ωραίο; Εφόσον η μπαταρία τους κυμαίνεται στα ίδια επίπεδα, άμα κάποιον δεν τον πειράζει η "τσιμπημένη" τιμή του nano, δεν βλέπω λόγο για να μη το προτιμήσει...
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Γεια χαρα..Ενδιαφερομαι για αγορα mp3 player της cowon,του s9 συγκεκριμενα.Εχω διαβασει αρκετα καλα reviews,ειδικοτερα ως προς τον ηχο του.Μιας κ ασχετος οποιαδηποτε γνωμη/σχολιο για το συγκεκριμενο η καποιο αλλο μοντελο της ιδιας η ακομα και αλλης εταιριας θα βοηθουσε πολυ.Θα ηθελα επισης να μαθω αν τελικα καταληξω σε αυτο,που μπορω να βρω cowon στην Αθηνα,τι παιζει με το service καθως κ αν θα αντιμετωπισω προβλημα οσον αφορα τη συμβατοτητα ως χρηστης mac.Ευχαριστω εκ των προτερων
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητά μέλη, θα ήθελα να θέσω έναν τεχνικό προβληματισμό σχετικά με τη λήψη ραδιοφώνου από ipod nano 6th gen σε dock stations. Έχω δοκιμάσει να ακούσω ραδιόφωνο από διάφορα μοντέλα εκθεσιακών dock stations, αλλά πάντα μου εμφανίζει το εξής μήνυμα: "Δεν υπάρχει σήμα. Συνδέστε τα ακουστικά για ραδιοφωνική λήψη". Δυστυχώς στα περισσότερα dock stations δεν υπάρχει ενσωματωμένος ραδιοφωνικός δέκτης με αποτέλεσμα η δυνατότητα ακρόασης ραδιοφώνου να εκμηδενίζεται. Θα ήθελα να ρωτήσω αν υπάρχει δυνατότητα υπερπήδησης του συγκεκριμένου τεχνικού περιορισμού. Υπάρχει κάποιο μέλος που να αντιμετωπίζει το ίδιο με ipod ή με iphone; Διατίθεται κάποιο αξεσουάρ ή αντάπτορας που να προσαρμόζεται στη 3,5mm υποδοχή των ακουστικών έτσι ώστε να επιτρέπει τη λήψη ραδιοφωνικού σήματος; Παρακάτω, παραθέτω 2 ενδεικτικά dock stations χωρίς ενσωματωμένο δέκτη ραδιοφώνου, τα οποία τα δοκίμασα και δεν μπόρεσα μέσω αυτών ν' ακούσω ράδιο.

http://www.blogcdn.com/www.engadget.com/media/2011/11/123-1.jpg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSdQo524HqJnCGmus64gObN5ZB9SOfSAIRC33An9qwR_9KpTiZf

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το ενδιαφέρον και τις απαντήσεις!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Έχει να προτείνει κανείς κανένα mp4 player ή τι να προσέξω?

Το CRYPTO MUVI 28 S2 ή το CRYPTO MUVI 36 αξίζουν? Κάπου στα 70-80 ευρώ.

Thanks!

Link to comment
Share on other sites

Έχει να προτείνει κανείς κανένα mp4 player ή τι να προσέξω?

Το CRYPTO MUVI 28 S2 ή το CRYPTO MUVI 36 αξίζουν? Κάπου στα 70-80 ευρώ.

Thanks!

 

Εξαρτάται τι ψάχνεις? μπαταρια? οθονη? ποιοτητα ήχου? ευχρηστία?

Κλόουν τη Τετάρτη τη Κυριακή νεκρός:cat:
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...