Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εχει βγει και η dp8.1 για οποιον ενδιαφερετε
Την πέρασα την 2η ημέρα από την κυκλοφορία της 8.1.Χ και μπορώ να πω πως η μπαταρία βελτιώθηκε αρκετά άλλα είναι buttery smooth όλη η εμπειρία. Ωραία και τα καινούρια εξτρά πράγματα αλλά και έκανε αλλαγές στο UI. Καλύτερα και από την 8.0.0.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

η 8.1 δειχνει οντως αρκετα ελπιδοφορα , πολυ ομαλη χωρις κολληματα αλλα μεχρι στιγμης η μπαταρια πεφτει γρηγορα ,ακομα και το βραδυ . Θα περιμενω το τυπικο 2-3 μερες για να "κατσει" και ξαναβλεπουμε , εξαλου ειναι και preview.

Επισης εχω την εντυπωση , οτι στην oreo η stock kernel ειναι ισαξια η και καλυτερη απο τις custom

Link to comment
Share on other sites

η 8.1 δειχνει οντως αρκετα ελπιδοφορα , πολυ ομαλη χωρις κολληματα αλλα μεχρι στιγμης η μπαταρια πεφτει γρηγορα ,ακομα και το βραδυ . Θα περιμενω το τυπικο 2-3 μερες για να "κατσει" και ξαναβλεπουμε , εξαλου ειναι και preview.

Επισης εχω την εντυπωση , οτι στην oreo η stock kernel ειναι ισαξια η και καλυτερη απο τις custom

 

Έχει πολλά καλούδια η 8.1. Για την μπαταρία στο περίπου 4 ώρες (όταν φτάσει στο ~28%). Όσο στο standby την νύχτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Πρέπει να το κοιτάξω... (Και φυσικά Greenify και DrunksauceLite interactive governor). Ας βγει η Developer Preview 2 με το καλό.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχει πολλά καλούδια η 8.1. Για την μπαταρία στο περίπου 4 ώρες (όταν φτάσει στο ~28%). Όσο στο standby την νύχτα δεν έχω παρατηρήσει κάτι. Πρέπει να το κοιτάξω... (Και φυσικά Greenify και DrunksauceLite interactive governor). Ας βγει η Developer Preview 2 με το καλό.

 

επεζα με καποια προφιλ σε εχ-κερνελ αλλα μεχρι εκει , τωρα με την στοκ ειμαι παλι

επειδη την περισσοτερη μπαταρια την καταναλωνει το ιδιο το συστημα θα περιμενω λιγες μερες

 

παντως και η ρομ του pixel2 ειναι πολυ καλη , λιγο που την δοκιμασα , τοσο αισθητικα οσο και λειτουργικα πολυ ομορφη και ομαλη

οταν δωθει κανονικα η 8.1 ισως την ξαναβαλω για περισσοτερο καιρο

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτήν την απορία από τότε που αγόρασα το 5Χ, γιατί άραγε τρώει ΤΟΣΟ γρήγορα τα MB (πακέτο δεδομένων) ακόμη και να είναι 3G/+? Για 4G λογικό ότι κάνουν φτερά τα ΜΒ αλλά γιατί στο 3G.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Έχω αυτήν την απορία από τότε που αγόρασα το 5Χ, γιατί άραγε τρώει ΤΟΣΟ γρήγορα τα MB (πακέτο δεδομένων) ακόμη και να είναι 3G/+? Για 4G λογικό ότι κάνουν φτερά τα ΜΒ αλλά γιατί στο 3G.

 

4g/3g είναι το ίδιο πράγμα στην κατανάλωση δεδομένων. Απλά το 4g φορτώνει πιο γρήγορα τα δεδομένα. Ένα βίντεο 720p 2 λεπτών είτε με 4g είτε με 3g ακριβώς τα ίδια δεδομένα θα χρειαστεί για να φορτώσει.

 

Τώρα για την μεγάλη κατανάλωση που λες μήπως έχεις instagram; νομίζω είναι η νούμερο ένα εφαρμογή σε κατανάλωση δεδομένων με διαφορά. Επίσης αν βλέπεις βιντεακια στο yt σε μεγάλη ανάλυση πάλι τρώει αρκετά. Δες από τις ρυθμίσεις τι σου τρώει πιο πολύ και ελαττωσε το

Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη στα τρωει , facebook , messenger και instagram ειναι σιγουρα οι πιο υποπτες

απο εφαρμογες της google, οι φωτογραφιες και το drive , που ειναι cloud υπηρεσιες τρωνε δεδομενα

χαρτες και gps στο τελος , αν τα χρησιμοποεις συχνα

 

ενεργοποιησε την εξοικονομηση δεδομενων και δωσε on demand δικαιωματα σε συγκεκριμενες υπηρεσιες που θελεις

 

και οπως λεει ο xander , δεν παιζει ρολο αν εισαι 3g/4g

αν μια σελιδα πχ εχει μεγεθος 1,5mb τοσα θα καταναλωθουν , ειτε εισαι με edge , 3g 4g κ.λ , ο χρονος που θα φορτωσει η σελιδα αλλαζει

Edited by ran_tan_plan
Link to comment
Share on other sites

Θέλω μια βοήθεια/γνώμη:

 

Έχω πρόβλημα μεγάλο με την αναγνώριση της συσκευής μου από υπολογιστη. ( Το πρόβλημα παρουσιάζεται σε win xp/7/10 επειδή σε αυτα έχω δοκιμάσει).

 

-Αρχικά δεν καταλαβαίνει καν την συσκευή.

-Ύστερα αφού κατεβάσω lgdrivers καταλαβαίνει την σύνδεση αλλά λέει άγνωστη συσκευή.

-Ύστερα βάζω χειροκίνητα στον υπολογιστή τα google-usb-drivers του SDK και κάνω ενημέρωση συσκευής από δικό μου φάκελο μέσα στα windows.

-Αλλα παλι τα ίδια, λέει άγνωστη συσκευή.

 

Τα βήματα αυτά τα έχω βρει σε όλους τους οδηγούς ενημέρωσης συσκευών android σε win PC.

 

Υγ.1 Έμεινα 2 μέρες χωρίς κινητό επειδή πέρασα χειροκίνητα την 8.1 δεν περάστηκε σωστά και έπρεπε να την περάσω από την αρχή και δεν αναγνώριζε το PC το κινητό. Τελικά βάλε - βγάλε το USB το αναγνώρισε και πέρασα την 8.1. Αλλά τώρα πάλι δεν το αναγνωρίζει και δεν μπορώ να περάσω TWRP. Και χωρίς root το κινητό δεν παλεύεται! :lol:

 

Υγ.2 Αυτή η συμπεριφορά παρουσιάζεται και στο ADB και στο FASTBOOT mode.

 

Υγ.3 Υποπτεύομαι ότι το usb είναι ελαττωματικό. Έχω ένα της Anker from USB A to USB c.

Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει τυχει εμενα κατι παρομοιο , αν φταιει το καλωδιο μονο με αλλαγη του θα το καταλαβεις

 

αν πιστευεις οτι φταιει το κινητο , κατεβασε τους τελευταιους SDK drivers στον υπολογιστη μηπως εχεις παλιους

https://developer.android.com/studio/releases/platform-tools.html

και επισης

αν εχεις πανω stock recovery , μπορεις να δοκιμασεις να κανεις εγγραφη στο beta adroind και μετα απο λιγο διαγραφη απο το προγραμμα ωστε να σου ερθει ΟΤΑ η 8.0 και να κανεις μια καθαρη εγκατασταση με αυτη

Link to comment
Share on other sites

Ναι, τους τελευταίους SDK drivers έχω.

Και σωστά έχω κάνει εγγραφή στο beta τρέχω 8.1 και αν χρειαστεί κάνω απεγγραφη κ έρχεται κατευθείαν η 8.0.

Αλλά εμένα με καίει να βάλω custom recovery γιατί stock όλα, το κινητό είναι απαλευτο. Και χωρίς υπολογιστή δεν γίνεται.

 

Δεν ξέρω με κάνα flashfire αν γίνεται τίποτα, δεν το χω ασχοληθεί καθόλου.

Link to comment
Share on other sites

αναφερομουν περισσοτερο στην περιπτωση που φταιει το κινητο και δεν το βλεπει ο υπολογιστης και η καλυτερη λυση θα ηταν να γυρισεις σε full stock με καθαρη εγκατασταση και να ξαναξεκινησεις την διαδικασια μετα για recovery και root
Link to comment
Share on other sites

αλλιως θα πρεπει να βρεις ενα αλλο καλωδιο για να δοκιμασεις για να αποκλεισεις και ολα τα ενδεχωμενα.

αν μετα παραμενει το προβλημα και εφοσον δεν φταιει ουτε ο υπολογιστης και ουτε το καλωδιο τοτες θα ειναι θεμα του κινητου

Link to comment
Share on other sites

Ναι έτσι είναι. Κ το χειρότερο είναι πως η θύρα C είναι κολλημένη στη motherboard που σημαίνει πως αν έχει αυτή πρόβλημα πάει όλο για αλλαγή.
Link to comment
Share on other sites

για το κινητο μιλαω για software προβλημα , αν ειχες προβλημα στο βισμα θα ειχες γενικο προβλημα , δεν θα φορτιζε κιολας το κινητο
Link to comment
Share on other sites

καποια εφαρμογη στα τρωει , facebook , messenger και instagram ειναι σιγουρα οι πιο υποπτες

απο εφαρμογες της google, οι φωτογραφιες και το drive , που ειναι cloud υπηρεσιες τρωνε δεδομενα

χαρτες και gps στο τελος , αν τα χρησιμοποεις συχνα

 

ενεργοποιησε την εξοικονομηση δεδομενων και δωσε on demand δικαιωματα σε συγκεκριμενες υπηρεσιες που θελεις

 

και οπως λεει ο xander , δεν παιζει ρολο αν εισαι 3g/4g

αν μια σελιδα πχ εχει μεγεθος 1,5mb τοσα θα καταναλωθουν , ειτε εισαι με edge , 3g 4g κ.λ , ο χρονος που θα φορτωσει η σελιδα αλλαζει

 

Τα τερματίζω με Greenify όλες αυτές τις εφαρμογές. Έχω τις Lite εκδόσεις των εφαρμογών Facebook. Μάλλον θα πρέπει να έχω ενεργό από εδώ και στο εξής την εξοικονόμηση δεδομένων.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πρόβλημα software δύσκολο να υπάρχει που να μην λύνεται με ένα καθαρό flash stock image.

 

Απ' όσα διάβασα, μάλλον έχεις πρόβλημα με το καλώδιο. Άλλαξε καλώδιο... Είχα ένα του οποίου μετά από 2 εβδομάδες, δεν μπορούσα να δώσω εντολές ADB/Fastboot μέχρι που πήρα MicroUSB καλώδιο και Microusb to USB Type C Xiaomi αντάπτορα και σώθηκα..

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για κάποιο λόγο, όταν έχω ενεργό το USB Debugging και συνδέσω το κινητό στο PC, δεν έχω πρόσβαση στην μνήμη του κινητού για να περάσω πράγματα. Μόλις που το κλείνω, αμέσως έχω πρόσβαση. (Android 8.1.0)

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες στη τελευταία παράγραφο το παρατηρείς στην 8.1 μόνο;

Γιατί παίζει να ναι κ bugακι στη μέση. Αλλά λογικά από καλώδιο πάσχω.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες στη τελευταία παράγραφο το παρατηρείς στην 8.1 μόνο;

Γιατί παίζει να ναι κ bugακι στη μέση. Αλλά λογικά από καλώδιο πάσχω.

 

Ναι, μόνο στην 8.1.0. Τα καλώδια είναι ΟΚ, εδώ και μήνες λειτουργεί κανονικά το καλώδιο.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από ένα μήνα στην Procordia παρέλαβα κι εγώ το Nexus 5X μου.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά μου φαίνεται ότι τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Δηλαδή αν καταφέρω 1,30 ώρα screen on time θα είναι θαύμα, ενώ αντιθέτως, όταν το φορτίζω θέλει 3 ώρες για πλήρη φόρτιση, χωρίς fast charger.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά, μετά από ένα μήνα στην Procordia παρέλαβα κι εγώ το Nexus 5X μου.

 

Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά μου φαίνεται ότι τελειώνει πολύ γρήγορα η μπαταρία. Δηλαδή αν καταφέρω 1,30 ώρα screen on time θα είναι θαύμα, ενώ αντιθέτως, όταν το φορτίζω θέλει 3 ώρες για πλήρη φόρτιση, χωρίς fast charger.

Ποια έκδοση Android φοράει η συσκευή σου; Την 8.0;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...