Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εκανα ελεγχο για νεες ενημερωσεις μιας και ειδα οτι καποιοι πηρατε την 7.1.2 και οντως ειχε διαθεσιμη ενημερωση.περιπου 45μβ δεν θυμαμαι ακριβως. ε λεω αυτη ειναι η 7.1.2, την κατεβαζω κανει επανεκκινηση εγκατασταση παω να δω και λεει ακομα 7.1.1 οπως πριν.

Η 7.1.2 είναι Developer's preview και πρέπει να γραφτείς στο Beta program της google για να την πάρεις τώρα. Αλλιώς όπως οι περισσότεροι σε κάνα δίμηνο. Μέχρι τότε security patches κάθε μήνα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

εκανα ελεγχο για νεες ενημερωσεις μιας και ειδα οτι καποιοι πηρατε την 7.1.2 και οντως ειχε διαθεσιμη ενημερωση.περιπου 45μβ δεν θυμαμαι ακριβως. ε λεω αυτη ειναι η 7.1.2, την κατεβαζω κανει επανεκκινηση εγκατασταση παω να δω και λεει ακομα 7.1.1 οπως πριν.

 

45ΜΒ είναι το Security Bulletin του Φεβρουαρίου. 1.2GB είναι η DP1 του 7.1.2.

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας μία ερώτηση έχει τύχει σε κάποιον άλλον να μην μπορεί να ανεβάσει ιστορία στο ινσταγραμ μέσο λαιμπραρι κ όχι απευθείας από το ινσταγραμ ? Δεν με αφήνει να ανεβάσω έχω επιλογή βίντεο 4κ αλλά ούτε στα 1080 με αφήνει... Απεγκατέστησα την εφαρμογή την ξανά πέρασα πάλι το ίδιο
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος Nexus 5x σε 7.1.1 & HUAWEI P9 σε 7.0.0, παρακαλώ οποίος μπορεί ας δώσει τα φώτα του στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και στις 2 συσκευές:

 

Έχω περάσει στο desktop google calendar iCal αρχείο ημερολόγιο-εορτολόγιο, με ολοήμερα γεγονότα, ώστε να συγχρονίζει με τις κινητές συσκευές και να λαμβάνω push notifications για τις ορθόδοξες γιορτές.

 

Στις συσκευές έχω θέσει:

Προεπιλ. ειδοποιήσεις για ολοήμερες εκδ.> Την ίδια μέρα στις 9:00 & Την προηγούμενη ημέρα στις 23:30.

 

Ε, λοιπόν δεν λέει να μου έρθει ειδοποίηση σε καμία από τις προκαθορισμένες αυτές ώρες.

 

Να συμπληρώσω ότι δεν συμβαίνει το ίδιο με τα συμβάντα που δεν είναι ολοήμερα, εκεί η ειδοποίηση δουλεύει άψογα και εμφανίζεται την προκαθορισμένη ώρα (30' πριν το γεγονός).

 

Καμία ιδέα;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους. Κάτοχος Nexus 5x σε 7.1.1 & HUAWEI P9 σε 7.0.0, παρακαλώ οποίος μπορεί ας δώσει τα φώτα του στο πρόβλημα που αντιμετωπίζω και στις 2 συσκευές:

 

Έχω περάσει στο desktop google calendar iCal αρχείο ημερολόγιο-εορτολόγιο, με ολοήμερα γεγονότα, ώστε να συγχρονίζει με τις κινητές συσκευές και να λαμβάνω push notifications για τις ορθόδοξες γιορτές.

 

Στις συσκευές έχω θέσει:

Προεπιλ. ειδοποιήσεις για ολοήμερες εκδ.> Την ίδια μέρα στις 9:00 & Την προηγούμενη ημέρα στις 23:30.

 

Ε, λοιπόν δεν λέει να μου έρθει ειδοποίηση σε καμία από τις προκαθορισμένες αυτές ώρες.

 

Να συμπληρώσω ότι δεν συμβαίνει το ίδιο με τα συμβάντα που δεν είναι ολοήμερα, εκεί η ειδοποίηση δουλεύει άψογα και εμφανίζεται την προκαθορισμένη ώρα (30' πριν το γεγονός).

 

Καμία ιδέα;

Ψάξε την εφαρμογή, δεν έχει να κάνει με τα τηλέφωνα πιθανότατα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Με 7.1.2 και Franco kernel βλέπω πολύ μεγάλη διαφορά στην μπαταρία.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Όταν λες διαφορά,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, γεια σας (Μπορεί να είναι μακρινάρι το κείμενο αλλά διαβάστε το παρακαλώ). Θέλω βοήθεια. Περνάω το LineageOS, Gapps, το add-on su, Custom Kernel και κάτι mods. ΟΚ. Γίνεται η εγκατάσταση, όλα καλά. Ξεκινάει η συσκευή και ως συνήθως κρατάει αρκετή ώρα η πρώτη εκκίνηση... ΟΚ σε αυτό.

Ύστερα, εφόσον πειράξω το build prop ή κάνω εγκατάσταση το Adaway ή ούτω καθεξής, μετά απο επανεκκίνηση δεν θέλει να ανοίξει. Κολλάει στο λογότυπο του LineageOS. Περίμενα 15-30 λεπτά νομίζοντας πως ίσως παραμετροποιεί το σύστημα αλλά ακόμη δεν ανοίγει. Μόνο στη μαμα 7.1.1 και σε AOSP based δεν έχω το πρόβλημα. Για να έχω ξανά πρόσβαση στο τηλέφωνο πρέπει να κάνω dirty flash την ROM για να μπορέσω να το χρησιμοποιήσω αλλά δεν φτίαχνει το σχετικό πρόβλημα. Και από επανεκκίνηση μου προξένησε μερικές φορές το ίδιο. Βασικά, όλα ξεκίνησαν όταν πέρασα το Resurrection Remix. Στο XDA μερικοί δυστάζουν (νομίζω) να μου απαντήσουν στο thread του LineageOS, μερικοί νομίζουν πως επειδή είναι πρώτη εκκίνηση, διαρκεί αρκετή ώρα ενώ εξηγούσα πως δεν γίνόταν στην πρώτη εκκίνηση το πρόβλημα αλλά σε μεταγενέστερες επανεκκινήσεις... Το φλασαρισμα της ΡΟΜ για να λειτουργεί το τηλέφωνο κανονικά, χωρίς όμως ελπίδες να κάνω επανεκκίνηση και να ανοίξει κανονικά, καταντά πολύ κουραστική. Ίσως βρώ καμία απάντηση στο προβλήμα μου εδώ... Μπορεί να με βοηθήσει κανείς;;;

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Όταν λες διαφορά,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο;

Προς το καλύτερο. Συγγνώμη που δεν το διευκρίνισα.

Edited by YanniZ
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σας, μια (μαλλον) χαζη ερωτηση, αν γινει root στο τηλεφωνο η εγγυηση χανεται; εχει μετρητη σαν τα samsung ας πουμε; η αν φλασαρω το official firmware μετα το root και το στειλω για σερβις (αν χρειαστει ποτε) θα ειναι ακομα στην εγγυηση; οκ βγηκανε 3 χαζες ερωτησεις! :lol::lol:
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα σας, μια (μαλλον) χαζη ερωτηση, αν γινει root στο τηλεφωνο η εγγυηση χανεται; εχει μετρητη σαν τα samsung ας πουμε; η αν φλασαρω το official firmware μετα το root και το στειλω για σερβις (αν χρειαστει ποτε) θα ειναι ακομα στην εγγυηση; οκ βγηκανε 3 χαζες ερωτησεις! :lol::lol:

Όχι, κάνεις ότι θες, φλασαρεις μετά τα Official και κλειδώνεις και είσαι πάλι σα να το πήρες τώρα χωρίς ίχνη πειράγματος.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος nexus 5x 32 GB εδώ και ένα χρονο. Το κινητό βρίσκεται στην εργαστοσιακή του μορφή δεν το έχω πειράξει καθόλου. Έχω περάσει τα τελευταια updates πριν κάποιες εβδομάδες (δεν θυμαμαι ακριβως Android 7.1 κάτι). Πριν λίγο το έβγαλα απο την τσεπη και το κινητο ειχε μαυρη οθόνη και έδειχνε το logo της google. Ουσιαστικά έχει μπεί σε boot loop όπως φαίνεται στο βίντεο

απο κάποιον άλλο χρήστη.

 

Δεν φαινεται να υπάρχει θέμα με stack keys καθότι μπορω να μπω σε fastboot mode και να κανω scroll σε start > power off > Restart bootloader >Recovery Mode.

Αν κάνω scroll στο poweroff και πάτησω το powerbutton το κινητο όντως κλείνει χωρις να μπει σε bootloop.

Αν επιλέξω "Start" η "Recovery Mode" κινητο μπαινει σε boot loop, δηλαδη προσπαθει να μπουτάρει εμφανιζοντας το logo "Google" Με μαυρη οθονη και υστερα απο 20' περιπου δευτερολεπτα κανει επανεκκινηση σβηνει η οθονη για 2' δονειται και το logo ξανα εμφανιζεται.

 

Το έχω αγοράσει απο γνωστη μεγάλη αλυσσιδα (Κωτσοβολος) και νομιζω πως η εγγυηση του ειναι 2 χρονια. Το θεμα ειναι αν γνωριζει κανεις τιποτα για το συγκεκριμενο θεμα ωστε να αποφυγω την διαδικασια του σερβις γιατι θα χασω και καποια μερικά δεδομενα.

 

Ευχαριστώ για όποιαδήποτε βοήθεια εκ των προτέρων.

 

bullhead LGH791

HW revision 1.0

Bootloader Version BHZ11h

secure boot - enabled

device state- locked

Edited by vasiour
Link to comment
Share on other sites

περασα στο κινητο το gta vice city,εγινε η εγκατασταση ολα κανονικα,το ανοιγω μπαινει στο μενου του παιχνιδιου και οταν παταω να ξεκινησει με πεταει. δεν μπορει να ανταπεξελθει στις απαιτησεις του παιχνιδιου το 5x? το εχει καποιος αλλος?
Link to comment
Share on other sites

με open camera σε χειροκινητες ρυθμισεις γιατι ειχα και κοντρα τον ηλιο

για δωρεαν εφαρμογη θα ελεγα οτι ειναι πολυ καλη

 

F by makis panagiotidis, on Flickr[/img]

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Είμαι κάτοχος nexus 5x 32 GB εδώ και ένα χρονο. Το κινητό βρίσκεται στην εργαστοσιακή του μορφή δεν το έχω πειράξει καθόλου. Έχω περάσει τα τελευταια updates πριν κάποιες εβδομάδες (δεν θυμαμαι ακριβως Android 7.1 κάτι). Πριν λίγο το έβγαλα απο την τσεπη και το κινητο ειχε μαυρη οθόνη και έδειχνε το logo της google. Ουσιαστικά έχει μπεί σε boot loop όπως φαίνεται στο βίντεο

απο κάποιον άλλο χρήστη.

 

Δεν φαινεται να υπάρχει θέμα με stack keys καθότι μπορω να μπω σε fastboot mode και να κανω scroll σε start > power off > Restart bootloader >Recovery Mode.

Αν κάνω scroll στο poweroff και πάτησω το powerbutton το κινητο όντως κλείνει χωρις να μπει σε bootloop.

Αν επιλέξω "Start" η "Recovery Mode" κινητο μπαινει σε boot loop, δηλαδη προσπαθει να μπουτάρει εμφανιζοντας το logo "Google" Με μαυρη οθονη και υστερα απο 20' περιπου δευτερολεπτα κανει επανεκκινηση σβηνει η οθονη για 2' δονειται και το logo ξανα εμφανιζεται.

 

Το έχω αγοράσει απο γνωστη μεγάλη αλυσσιδα (Κωτσοβολος) και νομιζω πως η εγγυηση του ειναι 2 χρονια. Το θεμα ειναι αν γνωριζει κανεις τιποτα για το συγκεκριμενο θεμα ωστε να αποφυγω την διαδικασια του σερβις γιατι θα χασω και καποια μερικά δεδομενα.

 

Ευχαριστώ για όποιαδήποτε βοήθεια εκ των προτέρων.

 

bullhead LGH791

HW revision 1.0

Bootloader Version BHZ11h

secure boot - enabled

device state- locked

Δοκίμασε να το επαναφέρεις με wugs Nexus toolkit.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω τη συσκευη και αυτη τη στιγμη βρισκω την 32αρα εκδοση ,330€ με μεταφορικα απο γερμανικο αμαζον.Πιστευετε αξιζει η αγορα της;
Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω τη συσκευη και αυτη τη στιγμη βρισκω την 32αρα εκδοση ,330€ με μεταφορικα απο γερμανικο αμαζον.Πιστευετε αξιζει η αγορα της;

Σε καμία περίπτωση σε αυτή τη τιμή . Πάρε μτχ μέχρι 200 max για 32αρι ή βάλε 100 και πάρε oneplus 3t.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνήσω και εγώ ,αν κάτι είμαι υπέρ ευχαριστημένος από το κινητό θεωρώ ότι πόσο είναι πολύ μεγάλο .

Μην ξεχνάμε και ότι είναι κινητό που κυκλοφόρησε το 2015.

Αν θέλεις nexus ,σε αυτά τα χρήματα ,μόνο αν βρεις κανένα 6P

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σε ολους.Σκεφτομαι να αγορασω τη συσκευη και αυτη τη στιγμη βρισκω την 32αρα εκδοση ,330€ με μεταφορικα απο γερμανικο αμαζον.Πιστευετε αξιζει η αγορα της;

 

Σε αυτη την τιμη απλα πας σε κςτι αλλο....

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Κατεληξα σε αυτη τη συσκευη μετα απο ψαξιμο και δεδομενου οτι ψαχνω για stock android και εως 5,2".Δυστυχως αυτη ειναι η χαμηλοτερη τιμη που μπορω να το βρω μιας και στην ελλαδα δεν υπαρχουν πλεον 32αρια.

Ελεγα να περιμενω και το moto g5 αλλα απο τα χαρακτηριστικα που βλεπω μαλλον χειροτερο απο nexus 5x θα ειναι εκτος απο τη ραμ.

Edited by lostre13
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σας.

Κατεληξα σε αυτη τη συσκευη μετα απο ψαξιμο και δεδομενου οτι ψαχνω για stock android και εως 5,2".Δυστυχως αυτη ειναι η χαμηλοτερη τιμη που μπορω να το βρω μιας και στην ελλαδα δεν υπαρχουν πλεον

32αρια.Ελεγα να περιμενω και το moto g5 αλλα απο τα χαρακτηριστικα που βλεπω μαλλον χειροτερο απο nexus 5x θα ειναι εκτος απο τη ραμ.

 

εχει σταματησει να παραγετε και οποιος εχει stock κομματια τα πουλαει για χρυσαφι.

Αν σε ενδιαφερει η συσκευη μονο σαν μεταχειρισμενη αξιζει η αγορα της

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με την μπαταρια . Το εστειλα procodia τελικα ειχε φουσκωσει η μπαταρια και επειδη ειχαν περασει 6 μηνες δεν το καλυπτει η εγγυηση . Το κοστος αλλαγης ειναι 20ε .Πηρα να τους πω να το κανουν αλλα μου ειπαν δεν εχουν μπαταριες τωρα ,ουτε στο εργοστασιο και ειναι αγνωστο το ποτε θα ερθουν. Τι προτεινετε να κανω ;; να το ζητησω πισω και να αγορασω μια μπαταρια απο ebay?
Link to comment
Share on other sites

Παιδια το θεμα με την μπαταρια . Το εστειλα procodia τελικα ειχε φουσκωσει η μπαταρια και επειδη ειχαν περασει 6 μηνες δεν το καλυπτει η εγγυηση . Το κοστος αλλαγης ειναι 20ε .Πηρα να τους πω να το κανουν αλλα μου ειπαν δεν εχουν μπαταριες τωρα ,ουτε στο εργοστασιο και ειναι αγνωστο το ποτε θα ερθουν. Τι προτεινετε να κανω ;; να το ζητησω πισω και να αγορασω μια μπαταρια απο ebay?

Αν δεν το χρειάζεσαι απαραίτητα και άμεσα το κινητό το αφήνεις για να στην αλλάξουν αυτοί. Έτσι εξασφαλίζεις και την εγγύηση. Αλλιώς βάζεις μόνος σου.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/nexus-5x/themes-apps/apk-lcamera-longer-exposure-shooting-t3516152

 

δεν εχω το κινητο αλλα πετυχα αυτο αν ενδιαφερεται κανενας :)

Link to comment
Share on other sites

https://forum.xda-developers.com/nexus-5x/themes-apps/apk-lcamera-longer-exposure-shooting-t3516152

 

δεν εχω το κινητο αλλα πετυχα αυτο αν ενδιαφερεται κανενας :)

 

Σε ευχαριστώ πολύ! Το έβαλα και έπαθα πλάκα. Μακράν η καλύτερη κάμερα πλέον σε κινητό. Ότι και να λένε το ξεκλείδωμα για μεγαλύτερο exposure κάνει παπάδες

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...