Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ειδα αυτην την πολυ καλη τιμη για το εξαντλημενο γενικα 32αρι , δε ξερω αν ισχυει γιατι δε το ξερω το μαγαζι αλλα λεω να δοκιμασω...

 

http://www.computer4all.gr/lg-nexus-5x-h791-32gb-white-eu.html

 

EDIT : Ακυρο, τους τηλεφωνησα και ειχαν κανει λαθος ηταν το 16αρι και προς τιμην τους (αν και αυτονοητο αλλα τεσπα πολλα εχουμε δει) κατεβασαν τη σελιδα αμεσα

 

Deja Vu?

Το ίδιο κατάστημα, πριν μια βδομάδα έκανε το ίδιο λάθος για την 32gb έκδοση...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

@neto80neto

 

1. Nova launcher με Tesla unread plugin για τις ειδοποιήσεις στα εικονίδια.

 

2. Ή καλύτερη λύση για την τηλεόραση είναι το Chromecast όπου μπορεί και να προβάλει την εικόνα από το κινητό σου

 

3. Τσεκαρε καμία εφαρμογή για υπερβολική κατανάλωση και κλεινε τα data πιο συχνά.

 

4. Εννοείται ότι έχει OTG . Θα σου πρότεινα ένα dual φλασακι όπως αυτό http://www.e-shop.gr/kingston-dtduo3c-32gb-datatraveler-microduo-3c-32gb-usb31-flash-drive-p-PER.345876

 

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση βοήθεια

Ήδη έχω παραγγείλει το στικακι

Ή τηλεόραση μου έχει wifi και με παλαιότερες συσκευές που είχα g2..g4 έμπαινε κατ ευθείαν. εδώ παταω μετάδοση και λέει δεν βρέθηκαν συσκευές ...στο y tube αμέσως την εντόπισε

Λέγοντας data έννοιες τα δεδομένα;;; Δυστυχώς πρέπει να είμαι πάντα online

Ευχαριστώ και πάλι

Νεκτάριος
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ το nexus. προέρχομαι από xiaomi redmi note 3 pro και μπορώ να πω ότι μου έλειψε υπερβολικά πολύ το stock android. τώρα μπουτάρει σε Pure nexus το κινητό.

 

έχουμε καμία πρόταση για ποιοτική θήκη σιλικόνης διαφανή? την nillkin την έχει κανείς?

 

ps:

ψιλονέκρα επικρατεί στο θέμα εε? μάλλον η αδικαιολόγητα υψηλή τιμή του απέτρεψε πολλούς από το να το αποκτήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Σήμερα πήρα και εγώ το nexus. προέρχομαι από xiaomi redmi note 3 pro και μπορώ να πω ότι μου έλειψε υπερβολικά πολύ το stock android. τώρα μπουτάρει σε Pure nexus το κινητό.

 

έχουμε καμία πρόταση για ποιοτική θήκη σιλικόνης διαφανή? την nillkin την έχει κανείς?

 

ps:

ψιλονέκρα επικρατεί στο θέμα εε? μάλλον η αδικαιολόγητα υψηλή τιμή του απέτρεψε πολλούς από το να το αποκτήσουν.

 

Νillkin Nature διάφανη σιλικόνης. Πολύ καλή, με σχετικά καλό grip και επίσης ίδιας μάρκας Tempered Glass.

Link to comment
Share on other sites

Νillkin Nature διάφανη σιλικόνης. Πολύ καλή, με σχετικά καλό grip και επίσης ίδιας μάρκας Tempered Glass.

 

επειδη σκεφτομαι και εγω να χτυπησω αυτο το combo (μιας και αποφασισα να παω για το Ice blue χρωμα και ειναι αμαρτια να μη φαινεται απο τη θηκη), εχω 2 ερωτησεις :

1) Το nillkin tempered glass καλυπτει ολη την οθονη? (ιδανικα θα ελπιζα να την καλυπτει σχεδον ολη αλλα χωρις να το σηκωνει η θηκη)

2) Η θηκη ειναι εντελως διαφανης ή εχει τιποτα τελιτσες/frosted κλπ?

 

θα ψαξω και youtube βεβαια για το δευτερο...αλλα αν τα εχεις θα βοηθουσε πολυ το feedback σου!

Link to comment
Share on other sites

Νillkin Nature διάφανη σιλικόνης. Πολύ καλή, με σχετικά καλό grip και επίσης ίδιας μάρκας Tempered Glass.

 

το tempered το πήρα ήδη. οπότε παίρνω και την nillkin. ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

επειδη σκεφτομαι και εγω να χτυπησω αυτο το combo (μιας και αποφασισα να παω για το Ice blue χρωμα και ειναι αμαρτια να μη φαινεται απο τη θηκη), εχω 2 ερωτησεις :

1) Το nillkin tempered glass καλυπτει ολη την οθονη? (ιδανικα θα ελπιζα να την καλυπτει σχεδον ολη αλλα χωρις να το σηκωνει η θηκη)

2) Η θηκη ειναι εντελως διαφανης ή εχει τιποτα τελιτσες/frosted κλπ?

 

θα ψαξω και youtube βεβαια για το δευτερο...αλλα αν τα εχεις θα βοηθουσε πολυ το feedback σου!

 

Έχει πολύ καλή κάλυψη το Tempered Glass, έχει και για την κάμερα φυσικά και την καλύπτει.

Η θήκη είναι διάφανη, μόνο το logo της εταιρίας έχει κάτω δεξιά και στα πλάγια λίγο πιο σαγρέ για καλύτερο grip. Και πολύ λεπτή σε σχέση π.χ με την S-Line.

 

@Xander Να είσαι καλά!

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν σου κάνει κόπο πες μας φίλε πώς σου φαίνεται σε σχέση με το redmi note 3 pro που είχες. Ξέρεις ταχύτητα,multitasking κτλ.

 

από ταχύτητα πάνω κάτω τα ίδια είναι, ο 650 του xiaomi είναι καλύτερος του 808. στο multitasking όμως το nexus νικάει κατά κράτος και ας έχει ένα 1gb λιγότερο. Η miui δεν κάνει καθόλου καλή διαχείριση. Είχα αρκετά redraws στον launcher, άσε που έκλεινε μερικές εφαρμογές από το παρασκήνιο. πχ άκουγα μουσική μέσω youtube και ενώ έκανα κάτι άλλο μου το έκλεινε χωρίς λόγο ενώ είχε ελεύθερο 1gb ram. Τίποτα το τραγικό πάντως, απλά το Nexus τα πηγαίνει καλύτερα σε αυτό το κομμάτι.

Όσο αφορά το δαχτυλικό αποτύπωμα νομίζω ότι το xiaomi ήταν ένα τσακ πιο γρήγορο, μπορεί να είναι και ιδέα μου όμως

Η μεγάλη διαφορά για μένα υπάρχει μεταξύ stock android και miui. Το δεύτερο είναι χωρίς λόγο περίπλοκο, ειδικά αυτά τα δικαιώματα εφαρμογών μεγάλο σπάσιμο νεύρων. ελπίζω τώρα με την Miui 8 να το βελτιώσουν.

 

αν είσαι ανάμεσα στα δύο, είναι και τα δύο πολύ καλά κανένα δεν θα σε απογοητεύσει. το xiaomi πάντως είναι μεγαλύτερο vfm

Link to comment
Share on other sites

Εχει περάσει κάποιος την pure nexus rom?Επειδή αρχίζω σιγά σιγά να μην την παλευω με την στόκ,λέω να βάλω την συγκεκριμένη και θέλω εντυπώσεις απο κάποιον που να την έχει περάσει
Link to comment
Share on other sites

Εχει περάσει κάποιος την pure nexus rom?Επειδή αρχίζω σιγά σιγά να μην την παλευω με την στόκ,λέω να βάλω την συγκεκριμένη και θέλω εντυπώσεις απο κάποιον που να την έχει περάσει

 

Εγώ αυτή τρέχω. Βαλτην μια χαρά πάει. Από μπαταρία δεν ξέρω ακόμα τι λέει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αυτή τρέχω. Βαλτην μια χαρά πάει. Από μπαταρία δεν ξέρω ακόμα τι λέει

 

Την είχα στο 5 και ήμουν ευχαριστημένος,απλώς ρωτάω για να δω πως τρέχει στο 5χ.Μπαταρία να σου πω την αλήθεια δεν με πολυενδιαφέρει αφού είμαι συνέχεια περιτριγυρισμένος απο πρίζες:p.

Διάβασα στα feautures οτι το forced encryption είναι disabled.Παρατήρησες καμιά διαφορά,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο,όσον αφορά την συμπεριφορά-ταχύτητα του κινητού?Ή ούτε καν?

Link to comment
Share on other sites

Διάβασα στα feautures οτι το forced encryption είναι disabled.Παρατήρησες καμιά διαφορά,προς το καλύτερο ή προς το χειρότερο,όσον αφορά την συμπεριφορά-ταχύτητα του κινητού?Ή ούτε καν?

 

Όχι το κινητό ακόμα encrypted είναι. Αν θυμάμαι καλά από το Nexus 6 που είχα για να καταργήσεις την κρυπτογραφηση θέλει μια διαδικασία κάτι με kernel αν θυμάμαι καλά και μετά να κάνεις Flash μια ρομ που δεν κάνει force encryption. Πάντως διαφορές στην απόδοση δεν είχα δει.

 

Ευχαριστώ φίλε xander.έχω redmi note 2 κ σκεφτόμουν για nexus 5x η redmi note 3 pro.Έχοντας περάσει πολλά xiaomi από τα χέρια μου άρχισα να ξενερωνω με το miui κ ότι στραβά έχει....είναι όπως τα λες για το multitasking.κ επίσης βαρεθηκα να ασχολούμαι με πειράγματα κ φλασαρισματα.στο μόνο που κερδίζει πιστεύω το redmi note 3 pro είναι η μπαταρία. Να με συγχωρεσετε για την εκτός θέματος παρέμβαση

 

Μα το Nexus για φλασαρισματα και για πείραγματα ενδείκνυται. :p

 

Ναι από μπαταρία το xiaomi έχει τέρας, 7μιση ώρες sot για πλάκα.

 

 

 

Edit: είμαι στο 25% και έχω sot 3 ώρες με wifi κυρίως. Δεν το λες και πολύ άσχημο. Την μέρα θα την βγάζει πιστεύω.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Επειδή το κινητό είναι σφαίρα και πολύ ευχάριστο να χρησιμοποιείς δυστυχώς τρως την μπαταρία και τα δεδομένα για πλάκα

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Κάτοχος του 5χ εδώ και 1 μήνα περίπου,παραθέτω τις εντυπώσεις μου,θετικές και αρνητικές,για το κινητό...(Η προηγούμενη συσκευη που είχα ήταν το νεξους 5,οπότε οποιεσδήποτε συγκρίσεις έγιναν με τη συγκεκριμένη συσκευη).

Θετικα:

-Ποιότητα κατασκευης.Αν και πλαστικο,εμενα μ αρεσει.Στιβαρό,το πίσω μέρος είναι απο το ίδιο υλικό όπως και του 5,μια χαρά.Ιδανικό μέγεθος,μπορώ άνετα να το χρησιμοποιήσω με το 1 χέρι,αλλά το καλύτερο είναι το πάχος του:λεπτό!

-Κάμερα.Δεν χρειάζεται να πω κάτι,πολύ καλή!Και το βίντεο,αν και δεν το περίμενα,τα σπάει...

-Οθόνη.Εννοείται οτι αν το βάλεις δίπλα σε κινητό smasung,η οθόνη του θα φαίνεται υποδεέστερη,αλλά σε γενικές γραμμές είναι πολύ καλή.Κάτω απο τον ήλιο δεν έχω το παραμικρό θέμα,όπως και με κιτρινίλες και λοιπές ''παιδικές'' ασθένειες...

-Nexus imprint:αμεσο,γρήγορο,ποτέ δεν μου έχει κάνει αστοχία

-Συμπεριφορά κινητού:Αν και φοβόμουν τα 2Gb ram,ποτέ μα ποτέ δεν εχω παρατηρήσει lag,κολλήματα ή force close.Έχω καμιά 50 εφαρμογές πάνω,όλα τρέχουν μια χαρά.Multitasking μια απ τα ίδια...

-Μπαταρία:καλύτερη απ του 5,ειδικά με το doze mode χάνει ελάχιστα σε stand by

 

Αρνητικά:

-Μοτέρ δόνησης::blink::blink:Μακράν η χειρότερη συσκευη στο θέμα δόνησης!!Δεν είμαι περίεργος,ούτε ψείρας αλλά είναι σπαστικό τελείως.Όταν είναι ακουμπισμένο σε τραπέζι και χτυπήσει,τρίζει ολόκληρο το κινητό.Κάνει εναν περίεργο θόρυβο,σε τρομάζει.Επίσης όταν πληκτρολογω κάτι,κάνει ένα περίεργο-σπαστικό-κουδούνισμα.Χτές το βράδυ στο κρεβάτι,ενω κοιμόταν η γυναίκα μου,πληκτρολογούσα κάτι και απο τον θόρυβο ξύπνησε και μου λέει χαμήλωσε το κινητό!Ορίστε και ενα βίντεο που το αποδεικνύει https://www.youtube.com/watch?v=f-D93hEoPpA.Στο xda υπάρχει και αντίστοιχο thread http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/general/annoying-vibration-motor-t3230371.Απορώ πως και δεν το έχει αναφέρει κανένας...:confused:

-Συμπεριφορά κινητού:το ξέρω οτι το εχω βάλει και στα θετικά,αλλά θα εξηγήσω:βάζοντας δίπλα δίπλα το 5 με το 5χ,άνοιγα,έπαιζα και γενικά παρατηρούσα την γενικότερη συμπεριφορά των κινητών.Γενικότερα το 5 μου φάνηκε πιο αεράτο,πιο ελαφρύ με ελάχιστη καλύτερη απόκριση.(Σημείωση:το 5χ ηταν καραστόκ,ούτε καν ρουτ,ενω το 5 με pure nexus rom.Το λέω γιατί σιγουρα παίζει μεγάλο ρόλο,συγκρίνω ανόμοια πράγματα).

-Ηχείο:συνηθισμένος απο το ελεεινό ηχειάκι του 5,δεν μου κάνει ιδιαίτερη εντύπωση το ψιλοχάλια ηχείο του 5χ

 

Γενικά το 5χ είναι μια αναβάθμιση στους περισσότερους τομείς σε σχέση με το 5 και πιστευω οτι αξίζει η αγορά του,ειδικά τώρα που έχει πέσει η τιμή του

 

Edit:το λινκ στο xda για την δόνηση http://forum.xda-developers.com/nexus-5x/general/annoying-vibration-motor-t3230371

Edited by SergioChr
Link to comment
Share on other sites

Που να βάλεις και σκληρή θήκη (έχω τη Ringke Slim - πολύ καλή). Το τρίξιμο - κροτάλισμα της δόνησης είναι ώρες- ώρες απόκοσμο!
Link to comment
Share on other sites

Πάντως είναι λίγο παράξενο που δεν μπορούμε να αλλάξουμε ringtone αλλά και παραμέτρους της δόνησης. Υποτίθεται ότι τα Nexus είναι γενικά και ειδικά ποιο ανοιχτά σε παραμετροποίηση

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εμένα δεν με ενοχλεί η δόνηση. Ίσα ίσα που μου αρέσει γιατί το καταλαβαίνω όταν δονειται. Γενικά, έχω το κινητό από τον Ιανουάριο και δεν έχω κανένα παράπονο. Λίγο πιο δυνατό ηχείο θα ήθελα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

:D
Link to comment
Share on other sites

Μα καλά την κατουραει την μπαταρία; Με 20 λεπτά χρήσης ίντερνετ στον ήλιο (οθόνη σχεδόν max) έχει χάσει 15%

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το κινητό από τη δευτέρα και περιμένω να παραλάβω από βδομάδα. Έλεγα να παραγγείλω από τώρα και θήκη-τζαμάκι για να τα έχω όταν θα έρθει το κινητό. Συνολικά και μαζί με τα μεταφορικά δεν θέλω να περάσω τα 20€, τι λέτε να πάρω?

Έλεγα να πάρω την αυθεντική θήκη της lg snap on αλλά από σήμερα εξαντλήθηκε και στο eshop και σε ένα άλλο μαγαζί που την είχα βρει.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια θήκη? Και από tempered glass να πάρω οποιοδήποτε? (έχω βρει και με 5€ π.χ.)

Βασικό για εμένα είναι η θήκη να είναι λεπτή.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το κινητό από τη δευτέρα και περιμένω να παραλάβω από βδομάδα. Έλεγα να παραγγείλω από τώρα και θήκη-τζαμάκι για να τα έχω όταν θα έρθει το κινητό. Συνολικά και μαζί με τα μεταφορικά δεν θέλω να περάσω τα 20€, τι λέτε να πάρω?

Έλεγα να πάρω την αυθεντική θήκη της lg snap on αλλά από σήμερα εξαντλήθηκε και στο eshop και σε ένα άλλο μαγαζί που την είχα βρει.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια θήκη? Και από tempered glass να πάρω οποιοδήποτε? (έχω βρει και με 5€ π.χ.)

Βασικό για εμένα είναι η θήκη να είναι λεπτή.

 

Μόνο από Ελλάδα κοιτάς; αν ναι οι επιλογές σου δεν είναι πολλές και το σημαντικότερο θα τα πληρώσεις χρυσά.

 

Πάντως κοιτώντας για την δεύτερη θήκη που θέλω να αποκτήσω είδα αυτή.

 

http://www.amazon.de/gp/aw/d/B015XA94OY/ref=mp_s_a_1_1?qid=1463232578&sr=8-1&pi=AC_SX236_SY340_FMwebp_QL65&keywords=nexus+5x+supcase

 

Την είχα και στο Nexus 6 και ήταν τέλεια. Το μόνο αρνητικό είναι ότι θέλει 7.5 ευρώ μεταφορικά για Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

Είχα παραγγείλει στο παρελθόν από ebay temperred glass για το s3 mini αλλά τώρα με τα capital controls δεν θέλω να μπλέξω για να βάλω χρήματα στο paypal...

είδα μια oxilar στα 9€ που μου φάνηκε καλούτσικη, την έχει κανείς? Η αυθεντική lg βέβαια στα 10€ άξιζε πολύ περισσότερο αλλά δυστυχώς δεν τη βρίσκω πουθενά σε μαύρο.

Link to comment
Share on other sites

Έχω παραγγείλει το κινητό από τη δευτέρα και περιμένω να παραλάβω από βδομάδα. Έλεγα να παραγγείλω από τώρα και θήκη-τζαμάκι για να τα έχω όταν θα έρθει το κινητό. Συνολικά και μαζί με τα μεταφορικά δεν θέλω να περάσω τα 20€, τι λέτε να πάρω?

Έλεγα να πάρω την αυθεντική θήκη της lg snap on αλλά από σήμερα εξαντλήθηκε και στο eshop και σε ένα άλλο μαγαζί που την είχα βρει.

Έχετε να μου προτείνετε κάποια θήκη? Και από tempered glass να πάρω οποιοδήποτε? (έχω βρει και με 5€ π.χ.)

Βασικό για εμένα είναι η θήκη να είναι λεπτή.

 

Όπως έγραψα και παραπάνω, η πιο λεπτή είναι η θήκη σιλικόνης Nillkin Nature, διάφανη και της ίδιας μάρκας Tempered Glass όπου έχει και κομμάτι για την κάμερα. Ιδίως το τζάμι σε σχέση με ένα που είχα πάρει απο τα κινέζικα για άλλο κινητό, είναι μέρα με τη νύχτα.

Link to comment
Share on other sites

Η θήκη μου άρεσε πολύ, πιθανότατα θα τη προτιμήσω, σε ευχαριστώ!

Το tempered glass δυστυχώς είναι πολύ ακριβό... έχετε να μου προτείνετε κάποιο άλλο ποιοτικό όσο γίνεται μέχρι 10€?

Η αλήθεια είναι ότι αυτό που είχα πάρει ebay για το s3 mini (από αγγλία) δεν με ικανοποίησε πολύ, έσπασε σχετικά εύκολα, λερώνει πολύ εύκολα, είναι παχύ και οι άκρες του δεν είναι στρογγυλεμένες.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...