Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά ή Google δίνει πλέον unlimited space στους nexus users για τις φωτογραφίες τους.... Με 235 ευρώ το δεκαέξι δεν παίρνεις ούτε κινέζικο της δεκάρας. Απλά το κινητό δεν έχει ούτε ένα μειονέκτημα. Έχω μείνει εντυπωσιασμένος. Άντε ας βάλω σαν μειονέκτημα το γεγονός ότι δεν έχει ράδιο οπότε είμαι αναγκασμένος να πετάω μέσα στην τσάντα μου και το iPod mini κάθε μέρα

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εμένα χθες το βράδυ έπεσε από 97% σε 76% με wifi και bluetooth κλειστά.. Σύστημα android και υπηρεσίες google play είναι πάνω στη λίστα.. Που μπορεί να έχω drain;
Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες το βράδυ έπεσε από 97% σε 76% με wifi και bluetooth κλειστά.. Σύστημα android και υπηρεσίες google play είναι πάνω στη λίστα.. Που μπορεί να έχω drain;

 

γνωστό σκάλωμα του android (επί εποχές Kit kat το συναντάω) κάνε ένα restart και θα στρώσει

Link to comment
Share on other sites

Εγώ το είχα πάθει στην αρχή αυτό από 37%,το πρωί το βρήκα κλειστό.Απεγκατεστησα το antivirus που είχα και δν μου το ξανακάνει.Το δικό μου πάντως με φωτεινότητα σχεδόν τέρμα χαμηλωμένη,w ifi ανοιχτό μόνο όταν το χρησιμοποιώ,κανα 2ωρο δηλαδή κάνα μισαωρο quizdom και καμιά ώρα σκάλισμα τα άλλα,μια μέρα μου κρατάει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 71 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Restart πως κάνουμε,το πάνω κουμπί ή μόνη επιλογή που δίνει είναι απενεργοποίηση.

 

----- προσθήκη μηνύματος 97 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Υπάρχει κάποια παραμετροποίηση στη συσκευή που μπορώ να κάνω για να κρατάει παραπάνω ή μπαταρία;

Link to comment
Share on other sites

 

[/color]Restart πως κάνουμε,το πάνω κουμπί ή μόνη επιλογή που δίνει είναι απενεργοποίηση.

 

 

 

Υπάρχει κάποια παραμετροποίηση στη συσκευή που μπορώ να κάνω για να κρατάει παραπάνω ή μπαταρία;

 

restart μόνο με root και gravity box.

 

μπορείς να παίξεις με κανέναν kernel αλλά δεν το προτείνω, ειδικά αν δεν έχεις ξανασχοληθεί. Προσωπικά έχω σταματήσει να ασχολούμαι με Kernels γιατί ένα έφτιαχναν και δέκα χάλαγαν.

Link to comment
Share on other sites

restart μόνο με root και gravity box.

 

μπορείς να παίξεις με κανέναν kernel αλλά δεν το προτείνω, ειδικά αν δεν έχεις ξανασχοληθεί. Προσωπικά έχω σταματήσει να ασχολούμαι με Kernels γιατί ένα έφτιαχναν και δέκα χάλαγαν.

 

Φίλος restart κάνει και απλά κρατώντας παρατεταμένα το power button. Δε χρειάζεται κανένα ρούτ, καμία ROM. Μην παραπληροφορούμε.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα χθες το βράδυ έπεσε από 97% σε 76% με wifi και bluetooth κλειστά.. Σύστημα android και υπηρεσίες google play είναι πάνω στη λίστα.. Που μπορεί να έχω drain;

 

Σιγουρα καποια εφαρμογη που παραβιαζει το doze (antivirus, memory cleaner κλπ) . Ειναι παρα πολυ. Κανονικα δεν πεφτει πανω απο 2-3% ακομα και με wifi ανοιχτο.

Link to comment
Share on other sites

Φίλος restart κάνει και απλά κρατώντας παρατεταμένα το power button. Δε χρειάζεται κανένα ρούτ, καμία ROM. Μην παραπληροφορούμε.

 

Οκ δεν το ήξερα. Είχα μείνει στο ότι δεν γίνεται.

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς custom rom μόνο απενεργοποιηση βγάζει και σε nexus 6p με παρατεταμενο πάτημα on/off. Αν το κρατήσεις κάποια δευτερόλεπτα παραπάνω νομίζω κάνει reboot χωρίς να σου βγάλει επιλογή όμως.

Αν δεν φορτίσει πλήρως το κινητό (νομίζω από 96% και πανω) δεν μηδενιζει ο χρόνος που μετράει η οθόνη.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ο φίλος παραπάνω λέει ότι γίνεται restart,ε μένα ξαναλεω όταν παταω παρατεταμένα το on off ,μόνο απενεργοποίηση μου βγάζει.

 

Παρατεταμένα παληκάρι μου. Κράτα το κουμπί πατημένο 5-6 sec μέχρι να σβήσει η οθόνη και να γίνει restart.

Link to comment
Share on other sites

Οκ sorry,δεν βγάζει επιλογή restart,αλλα το κάνει.Την πιο πολύ μπαταρία την καταναλώνει το σύστημα android.Εχει και την λειτουργία android,α λλα δεν καταλάβει ελάχιστα.Κατι εφαρμογές για εξοικονόμηση μπαταρίας βοηθάνε καθόλου και αν ναι,εχετε να προτείνεται καμιά;
Link to comment
Share on other sites

Σιγουρα καποια εφαρμογη που παραβιαζει το doze (antivirus, memory cleaner κλπ) . Ειναι παρα πολυ. Κανονικα δεν πεφτει πανω απο 2-3% ακομα και με wifi ανοιχτο.

 

Δεν έχω βάλει τίποτα από τέτοιες εφαρμογές.. και με wifi κλειστό μου φάνηκε πολύ κουφό!

Link to comment
Share on other sites

Νο πρόμπλεμ.

Μακριά απο εφαρμογές όπως antivirus, battery saver και λοιπά λοιπά που το μόνο που μπορούν να σου κάνουν είναι να δημιουργήσουν drain.

Η διαχείριση του android 6 με το doze είναι άψογη και δε χρειάζεται τίποτα. Η μπαταρία μπορεί να κρατήσει απο 1 εως 2 μέρες ανάλογα της χρήσης.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους! Παρότι παρακολουθώ από τις αρχές του 2010 συστηματικά την τεχνολογία , είμαι σχετικά νέος στο concept forum-κοινότητας.

Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν αξίζει να πάρω το Nexus 5X. Θεωρώ ότι πλέον ανταποκρίνεται καθαρά στο value for money, φαντάζομαι γνωρίζετε τί παίζει με την τιμή σκρουτζ, price cuts εξωτερικό κτλ μετά 6μηνών κυκλοφορίας.Διστάζω λόγω των 16 gb κυρίως.

Προέρχομαι από σχεδόν απροβλημάτιστο Α5 2015 αλλά λόγω χαμηλής cpu παρά τα σχεδον 300€ που είχα σκάσει και της απλά καλής HD ανάλυσης (είχα χρόνια iphone , retina κτλ..) είπα να το δώσω στη μητέρα και να πάρω κάτι καλύτερο. Ευχαριστώ και περιμένω , κυρίως από κατόχους αλλά όλοι οι καλοί χωράνε :D

Edited by Kimonas90
Link to comment
Share on other sites

Πως βλέπω ρε παίδες ποιες εφαρμογές τρέχουν στο παρασκήνιο και αν έχετε κάποιες ρυθμίσεις για εξοικονόμηση μπαταρίας

 

Ρυθμίσεις >μνήμη >μνήμη που χρησιμοποιείται από εφαρμογές για να δεις γενικά τι σου τρώει πόρους

 

Για τη μπαταρία το κυριότερο είναι να πας ρυθμίσεις >μπαταρία > βελτιστοποίηση μπαταρίας

 

Επίσης χρησιμοποιείς WiFi και δεδομένα οπότε τα χρειάζεσαι και να μην τα έχεις πάντα on. Τέλος δοκίμασε στα δίκτυα να παίζεις μέχρι 3g και φωτεινότητα στο αυτόματο.

 

Δοκιμάζεις και βλέπεις αν σε καλύπτει ή όχι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα προτείνω να πάρετε ένα powerbank έτσι ώστε να χρησιμοποιείτε στο φουλ το smartphone και να μην το περιορίζετε από τον φόβο της μπαταρίας. Κλείσε το ένα άνοιξε το άλλο, όλη την ώρα το βρίσκω κουραστικό.

 

 

Μου ήρθε και η θήκη της nillkin. Πολύ ωραία θήκη, αρκετά λεπτή και τα κουμπιά ξεχωρίζουν. Ένα μεγάλο αρνητικό για μένα είναι ότι η θήκη δεν προεξεχει έστω λίγο στη κάμερα και την αφήνει απροστατευτη.

Edited by Xander
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος από μπαταρία. 27 ώρες αναμονή και 4:30 ώρες οθόνη με 13% υπόλοιπο. Φωτεινότητα γύρο στο 20-30% χωρίς εννοείται εφαρμογές τύπου Facebook- cleaners - antivirus. Το doze κάνει πολύ καλή δουλειά.
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως είμαι ευχαριστημένος από μπαταρία. 27 ώρες αναμονή και 4:30 ώρες οθόνη με 13% υπόλοιπο. Φωτεινότητα γύρο στο 20-30% χωρίς εννοείται εφαρμογές τύπου Facebook- cleaners - antivirus. Το doze κάνει πολύ καλή δουλειά.

 

Συμφωνώ μαζί σου,ευχαριστημένος και γω απ την μπαταρία του...

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...