Jump to content

Google Nexus 5X (by LG)


akis_k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 4,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Πέρασα τη νέα έκδοση της pure nexus πάνω στην παλιά κι ως δια μαγείας χάθηκε το εικονίδιο του τηλεφώνου Google dialer). Η εφαρμογή είναι εγκατεστημένη, την ανοίγω κανονικά από το titanium, αλλά δεν υπάρχει πουθενά το εικονίδιο. Καμία ιδέα ;

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

 

Ε ναι, αυτό ακριβώς είναι το θέμα του Nexus. Η αρχική κοστολόγηση του για αυτά που πρόσφερε και τον ανταγωνισμό ήταν τελείως λάθος. 'Ενα από τα πολλά που έχει κάνει η LG τον τελευταίο καιρό. Ακόμα και τώρα δεν έχει διορθωθεί πλήρως για την έκδοση των 32GB αν και φαίνεται να πέφτει αρκετά στις παραγγελίες για τον επόμενο μήνα αν κρίνουμε από το expansys. Προσωπικά θεωρώ με βάση την αγορά αυτή τη στιγμή ότι τιμές κοντά στα 230Ε και 280Ε είναι ρεαλιστικές για τα δύο μοντέλα. Τουλάχιστον εγώ τόσα θα έδινα. Και αν δεν υπήρχε το γνωστό τεχνικό πρόβλημα με το G4 που έχει κολλήσει τις πωλήσεις του ίσως και πιο κάτω. H Lenovo στα Moto έχει πολύ καλύτερη τιμολογιακή πολιτική και αν συνεχίσουν να πέφτουν τα πολύ καλά για τα χρήματα τους Play, Pure, Force (που είναι οι βασικοί ανταγωνιστές λόγω near stock android) τότε θα πρέπει να βγάλουν καινούριο Nexus γρήγορα. Ίσως η Google να αρχίσει να τα δίνει αλλού τα Nexus lines για παραγωγή. Ήδη ακούγεται η HTC.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Για να μη διαβάζω 31 σελίδες, (αν και τις περισσότερες τις έχω ήδη) τι αντάπτορα/καλώδιο USB Type C to USB 3 male έχετε πάρει? Υπάρχει τίποτα σε λογική τιμή (το Πλαίσιο έχει apple στα 29 ευρώ) ή μονόδρομος από εξωτερικό;

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

5 μέρες με το Nexus... Άλλη εμπειρία. Πραγματικά και το λέω σαν αποκλειστικά χρήστης Mac το android δεν παίζεται στην έκδοση αυτή. Πρόβλημα μεγάλο μόνο η μπαταρία του.... Μισή μέρα με δυο ώρες οθόνη..

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ...εδώ και 5 μέρες είμαι κάτοχος το lg nexus 5x και θέλω να κάνω κάποιες ερωτήσεις

1.δεν μου βγαίνει αριθμός πάνω στα εικονίδια πχ αν έχω αδιαβαστα μνμ κ.ο.κ..

2.δεν μπορώ να το συνδεσω με την.τηλεόραση μόνο την εικόνα του y tube μπορώ να "πετάξω" σε αυτή

3.ή μπαταρία πολύ χάλια...βέβαια έχω πάντα ανοιχτά τα δεδομένα αλλά και πάλι 2...μπορεί και 3 φορές την ημέρα το φορτιζω

4.υποστηρίζει otg;και τι ακριβώς πρέπει να πάρω;(εννοω το καλώδιο )

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Νεκτάριος
Link to comment
Share on other sites

@neto80neto

 

1. Nova launcher με Tesla unread plugin για τις ειδοποιήσεις στα εικονίδια.

 

2. Ή καλύτερη λύση για την τηλεόραση είναι το Chromecast όπου μπορεί και να προβάλει την εικόνα από το κινητό σου

 

3. Τσεκαρε καμία εφαρμογή για υπερβολική κατανάλωση και κλεινε τα data πιο συχνά.

 

4. Εννοείται ότι έχει OTG . Θα σου πρότεινα ένα dual φλασακι όπως αυτό http://www.e-shop.gr/kingston-dtduo3c-32gb-datatraveler-microduo-3c-32gb-usb31-flash-drive-p-PER.345876

 

Sent from my SHIELD Tablet K1 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σιγουρος ότι δεν έχεις κάποιο αδικαιολόγητο drain απο κάποια εφαρμογή;

 

 

 

Έχω πολλές εφαρμογές σχεδόν όλες ειναι optimized, στην διαχείριση μπαταρίας δεν παίρνω κάποιο περίεργο σήμα.....

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Τώρα η google μας λύνει τα χέρια. Σε όσους είναι στοκ, δίνει τις αναβαθμισμένες factory images, σε μορφή, Zip για να γίνονται sideload από τη στοκ recovery χωρίς να χάνονται τα δεδομένα και χωρίς να έχουμε καν ξεκλειδώσει Bootloader. https://developers.google.com/android/nexus/ota#instructions

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ απελπίστηκα στην αρχή (αν και μου έβγαλε 4,5 ώρες οθόνη) μετά από Huawei Mate 7 που ήταν τέρας στο θέμα της μπαταρίας.

Μετά από 4-5 φορτίσεις έχει στρώσει και όταν δεν το σκαλίζω συνέχεια βγάζει 2 μέρες. Δώστου λίγο χρόνο να φτιάξει τα battery stats.

Κωνσταντίνος
Link to comment
Share on other sites

Εάν παρατηρήσετε αυξημένη κατανάλωση του Android System, στα υπόψιν ότι έχει βρεθεί battery drain σε συσκευές μετά την εγκατάσταση της ενημέρωσης του Απριλίου που οφείλεται σε κάποια εφαρμογή (ακόμα και το Viber). Αν παρατηρηθεί, Safe Mode και απεγκατάσταση εφαρμογών.
Link to comment
Share on other sites

Τώρα η google μας λύνει τα χέρια. Σε όσους είναι στοκ, δίνει τις αναβαθμισμένες factory images, σε μορφή, Zip για να γίνονται sideload από τη στοκ recovery χωρίς να χάνονται τα δεδομένα και χωρίς να έχουμε καν ξεκλειδώσει Bootloader. https://developers.google.com/android/nexus/ota#instructions

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Σούπερ,εύκολη,απλή διαδασία..

Link to comment
Share on other sites

Ειδα αυτην την πολυ καλη τιμη για το εξαντλημενο γενικα 32αρι , δε ξερω αν ισχυει γιατι δε το ξερω το μαγαζι αλλα λεω να δοκιμασω...

 

http://www.computer4all.gr/lg-nexus-5x-h791-32gb-white-eu.html

 

EDIT : Ακυρο, τους τηλεφωνησα και ειχαν κανει λαθος ηταν το 16αρι και προς τιμην τους (αν και αυτονοητο αλλα τεσπα πολλα εχουμε δει) κατεβασαν τη σελιδα αμεσα

Edited by OSFP7
Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάει η οθόνη του κάτω από τον ήλιο;

Γιατι διαβάζω καλά πράγματα στο gsm

"The low reflectivity of Gorilla Glass 3 and high contrast of the screen allow it to remain legible even in bright sunlight. The 5.2" screen of Nexus 5X is well above average in this respect."

Link to comment
Share on other sites

επειδη δε βλεπω ξεχωριστο θεμα για αξεσουαρ, χρησιμοποιει κανεις την Official θηκη με το microfiber πισω? Ειναι καλη? Γιατι την εχει 10ε στο ebay και επειδη θα κανει 200 χρονια να ερθει απο Κινα σκεφτομαι να την παραγγειλω ηδη και ας μην εχω ακομα το κινητο...

 

Αν εχει κανεις εντυπωσεις ας γραψει!

Link to comment
Share on other sites

Πως τα πάει η οθόνη του κάτω από τον ήλιο;

Γιατι διαβάζω καλά πράγματα στο gsm

"The low reflectivity of Gorilla Glass 3 and high contrast of the screen allow it to remain legible even in bright sunlight. The 5.2" screen of Nexus 5X is well above average in this respect."

 

Σε ενα πιο αντικειμενικο σχολιο, η οθονη ειναι κλασσικη LG IPS με τα καλα και τα κακα της.

Στα αρνητικα (αρκετα σημαντικο αρνητικο) οτι ειναι ξεπλυμενα τα χρωματα (αλλα λιγο πιο ρεαλιστικα) σε σχεση με Amoled

Στα ουδετερα (προς θετικα κατα τη γνωμη μου) οτι ειναι 1080p και οχι 1440p με μικρη επιπτωση στη λεπτομερεια (επειδη ειναι και 5.2" οχι παραπανω το μεγεθος δεν παιζει πολυ ρολο) και εχει πολυ θετικη επιπτωση στην καταναλωση της μπαταριας αυτο.

Στα θετικα οτι στο θεμα που αναφερεις δηλαδη την ορατοτητα κατω απο ηλιο ειναι πολυ καλη αφου ολες οι οθονες IPS μπορουν να ανεβουν πολυ σε φωτεινοτητα.

 

(και ενα μικρο θετικο οτι σε περιπτωση που τη σπασεις δεν ειναι πολυ ακριβη για αντικατασταση)

 

Προσωπικα, θα προτιμουσα να ειναι Amoled? ναι θα προτιμουσα γιατι θεωρω πολυ σημαντικο το θεμα των ξεπλυμενων χρωματων... αλλα με βαση το κοστος της συσκευης και τα θετικα που παιρνεις (στη λογικη ουδεν κακο αμιγες καλου) ειναι μια χαρα.

Link to comment
Share on other sites

Αναφερομουν ως προς τον ήλιο και όχι γενικά από την οθόνη .

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160511/5bdc7a1d2abd92eeb9fc782371f8f770.jpg

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160511/1d1af590fb610e35c51c697b812ea9fb.jpg

 

Επισυναπτω τό καλύτερο αποτέλεσμα που πήρα άλλοι την μπαταρία στην 5η φόρτιση

Using Tapatalk
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι τις AMOLED τις βρίσκω εξαιρετικά κουραστικές και τις αποφεύγω..

 

Φίλε OSFP7 έχεις link για τις θήκες;

 

Εχει απο καμποσους πωλητες, ενα παραδειγμα ειναι εδω :

 

http://www.ebay.com/itm/Google-Genuine-Official-Bumper-Soft-TPU-Flannel-Cover-Case-For-Nexus-5X-6P-Black-/181992968752?var=&hash=item2a5fa05230:m:m2sVJZKkeigikA6aHHGDdLQ

 

Λεει Genuine, τωρα η διαφορα τιμης ειναι μεγαλη...η google την πουλαει 35$ οποτε δεν μπορεις να εισαι και 100% σιγουρος, αλλα εχει πουλησει 1.250 ο τυπος και εχει 99% feedback, gia 9.3ε νομιζω αξιζει μια δοκιμη παρολο που το σχεδιο πισω δε με τρελενει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Google Nexus 5X (by LG)

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...