Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Μάλλον κανείς μας δεν κάνει λάθος. Στην θεσσαλονίκη και Βέροια που τρώω γύρους η κλασσική συνταγή (απ'όλα) είναι γύρος-πατάτες-ντομάτα-κρεμμύδι-μουστάρδα-κέτσαπ. Δλδ γιατί να είναι κλασσικό το τζατζίκι; Δεν το κατάλαβα. Ακού τζατζίκι κλαασικό στον γύρο. Μήπως να σας βάλουμε και καμιά χωριάτικη μέσα. ΑΘηναίοι.... τσ τσ :p
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μάλλον γιατί το τζατζίκι είναι το κλασικό και ελληνικό προιόν? :whistle: και γιατί με τζατζίκι είναι ήταν και τα κλασικά πρό γύρου σουβλάκια :) Btw η πατάτες μπήκαν μετά στο παιχνίδι .
Link to comment
Share on other sites

και το κασέρι κλαασικό ελληνικό προιόν. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να υπάρχει λάθος σε μιασυνταγή. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Το κλαασικό στην Αθήνα μπορεί να είναι αδιανόητο στη Θεσσαλονίκη, και το αντίστροφο.

BTW στο hotdog μουστάρδα-κέτσαπ δεν βάζουμε default; Γιατί στο γύρο το default να είναι το τζατζίκι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος minovg (26 Δεκ. 2004 , 23:52)

 

Εγώ ξέρω ότι σουβλάκι είναι το χοιρινό που είναι "καρφωμένο" σε ένα ξυλάκι.

Καλαμάκι λέω εγώ αυτό που πίνουμε τον φραπέ. :cool:

 

 

katarxin den einai apo ksilo... einai apo kalami... opote to ipokoristiko tou pos ginete?... xm... kalamaki...

 

kai katadefteron... otan eisai mesa sto asanser kai kapoios sou pei.. pata to koumpi... esi patas to koumpi tou poukamisou sou???

diladi... einai i proti fora pou akous mia leksi pou exei diafores simasies???

 

to thema einai... de katalavenete... 'i de thelete na katalavete...

 

giati ego pou eimoun thesaloniki katalava ti simenei mpougatsa me tiri... alla de kano kompleksismous tou stil... "ti einai toutoi oi athineoi re sis..."

 

opos episis to thema tou kaseriou...

kaseri einai otidipote kitrino tiri... tipou olandias, guda, kaseri, danias, germanias, ta perissotera kapnista... klp klp...

TI LETE RE!...

kai i feta einai... aspro tiri... nai e? to manouri ti einai? to anthotiro?...

 

as mathete ta tiria prota... kai meta mas lete gia ta ksilakia.. pou einai ftiagmena apo kalami... kai episis na mathete tin ellinikin kai genika oles tis gloses oti den iparxei mia eksigisi gia kathe leksi...

 

mitilini episis ta lene opos stin athina... opos kai sta perissotera nisia...

opote an to doume plithismiaka kai mono... oi eksereseis eiste eseis.. kai kalo einai na mathete kai ligo tis onomasies...

pane mathe ti gLLLLLLossa mas prota kai meta eLLLa na me peis pos na se LLLLLLeo

 

tsiou

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (28 Δεκ. 2004 , 20:51)

 

και το κασέρι κλαασικό ελληνικό προιόν. Το θέμα είναι ότι δεν μπορεί να υπάρχει λάθος σε μιασυνταγή. Δεν υπάρχει σωστό και λάθος. Το κλαασικό στην Αθήνα μπορεί να είναι αδιανόητο στη Θεσσαλονίκη, και το αντίστροφο.

BTW στο hotdog μουστάρδα-κέτσαπ δεν βάζουμε default; Γιατί στο γύρο το default να είναι το τζατζίκι.

 

 

:blink: :blink: Μα το λές και απο μόνο σου το Hot dog τρώγεται με κέτσαπ μουστάρδα γιατί είναι αμερικάνικο προιόν και έτσι το τρώνε φτιάχνουν. :wacko: έτσι και το σουβλάκι όντως Ελληνικό τρώγεται με τζατζίκι btw παιδιά άσχετο πως το φτιάχνουν Θεσσαλονίκη-Αθήνα το θέμα είναι να είναι νόστιμο και να το φχαριστιόμαστε :D :p

Κάτι άλλο να μην ξεχάσω το hot dog είναι με Λουκάνικο πρεεεεεεεεεεεεεε ο γύρος οπως και το καλαμάκι απο χοιρινό κρέας = τζατζίκι . :cool:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eNeRGy (28 Δεκ. 2004 , 21:01)

 

katarxin den einai apo ksilo... einai apo kalami... opote to ipokoristiko tou pos ginete?... xm... kalamaki...

 

kai katadefteron... otan eisai mesa sto asanser kai kapoios sou pei.. pata to koumpi... esi patas to koumpi tou poukamisou sou???

diladi... einai i proti fora pou akous mia leksi pou exei diafores simasies???

 

to thema einai... de katalavenete... 'i de thelete na katalavete...

 

giati ego pou eimoun thesaloniki katalava ti simenei mpougatsa me tiri... alla de kano kompleksismous tou stil... "ti einai toutoi oi athineoi re sis..."

 

opos episis to thema tou kaseriou...

kaseri einai otidipote kitrino tiri... tipou olandias, guda, kaseri, danias, germanias, ta perissotera kapnista... klp klp...

TI LETE RE!...

kai i feta einai... aspro tiri... nai e? to manouri ti einai? to anthotiro?...

 

as mathete ta tiria prota... kai meta mas lete gia ta ksilakia.. pou einai ftiagmena apo kalami... kai episis na mathete tin ellinikin kai genika oles tis gloses oti den iparxei mia eksigisi gia kathe leksi...

 

mitilini episis ta lene opos stin athina... opos kai sta perissotera nisia...

opote an to doume plithismiaka kai mono... oi eksereseis eiste eseis.. kai kalo einai na mathete kai ligo tis onomasies...

pane mathe ti gLLLLLLossa mas prota kai meta eLLLa na me peis pos na se LLLLLLeo

 

tsiou

 

 

Φίλε καταρχάς μην θυμώνεις! :!:

Εδώ ανοίξαμε το θέμα για να γελάσουμε! Όλοι Έλληνες είμαστε και όπως και να το φάμε είναι πεντανόστιμο! ;)

Μην ειρωνεύευσαι την γλώσσα μας, άλλωστε ο τονισμός του "λάμδα" δηλώνει βαριά φωνή=άντρα με @@... :p

Ναι λοιπόν μαγκιά μας το λάμδα και μαγκιά μας και η μπουγάτσα.

Άκους εκεί να σου σερβίρουν μπουγάτσα στο χέρι σαν την τυρόπιττα! :lol: :lol: :blink: :wacko:

Η σωστή μπουγάτσα σερβίρεται στο πιάτο με την άχνη του και την κανέλλα του αν πρόκειται για κρέμα (+το ΤΟΠΙΝΩ το οποίο παιδιά εδώ στην Αθήνα ΔΕΝ έχει!! ) :mad:

 

Φίλε Energy άσχετο: Είσαι με την Sturm ή με την Grazer; :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος willyd (27 Δεκ. 2004 , 17:24)

 

Σουβλακι με γύρο..........................Γύρος Πίτα

 

 

 

Σόρρυ αλλά αυτή η φράση είναι τελείως λανθασμένη :wacko: :wacko:

 

Μόνο Αθηναίοι θα μπορούσαν να παραγγέλνουν έτσι :p

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (28 Δεκ. 2004 , 20:24)

 

Bayern φίλε μου μάλλον κατάλαβες λάθος το τί είπε ο Woca το τί θές εσύ μέσα ή δεν θές στην προκειμένη περίπτωση είναι δικό σου θέμα αλλά απο την άλλη όταν πας και πάρεις ένα με απ'όλα στην Αθήνα-Θεσσαλονίκη τότε η Θεσσαλονίκη είναι λάθος γιατί βάζει μουστάρδα-κέτσαπ αντί του κλασικού τζατζικιού ;)

 

 

Και γιατί είναι κλασικό το τζατζίκι κι όχι η μουστάρδα-κέτσαπ;;;

 

Επειδή το προτιμάνε οι Αθηναίοι; :blink:

 

Εγώ σε όσα γυράδικα έχω πάει στη βόρεια Ελλάδα και όσους γύρους έχω φάει με φίλους δε θυμάμαι να προτιμούσε κανένας το τζατζίκι αντί μουστάρδας κέτσαπ :!:

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος Bayern7 (28 Δεκ. 2004 , 20:32)

 

Μάλλον κανείς μας δεν κάνει λάθος. Στην θεσσαλονίκη και Βέροια που τρώω γύρους η κλασσική συνταγή (απ'όλα) είναι γύρος-πατάτες-ντομάτα-κρεμμύδι-μουστάρδα-κέτσαπ. Δλδ γιατί να είναι κλασσικό το τζατζίκι; Δεν το κατάλαβα. Ακού τζατζίκι κλαασικό στον γύρο. Μήπως να σας βάλουμε και καμιά χωριάτικη μέσα. ΑΘηναίοι.... τσ τσ :p

 

 

Μπράβο βρε Bayern7 πες τα! ;) :)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (28 Δεκ. 2004 , 21:48)

 

:blink: :blink: Μα το λές και απο μόνο σου το Hot dog τρώγεται με κέτσαπ μουστάρδα γιατί είναι αμερικάνικο προιόν και έτσι το τρώνε φτιάχνουν. :wacko: έτσι και το σουβλάκι όντως Ελληνικό τρώγεται με τζατζίκι btw παιδιά άσχετο πως το φτιάχνουν Θεσσαλονίκη-Αθήνα το θέμα είναι να είναι νόστιμο και να το φχαριστιόμαστε :D :p

Κάτι άλλο να μην ξεχάσω το hot dog είναι με Λουκάνικο πρεεεεεεεεεεεεεε ο γύρος οπως και το καλαμάκι απο χοιρινό κρέας = τζατζίκι . :cool:

 

 

Ακόμα και σε αυτό το θέμα βρήκες συσχετισμούς με την Ελλάδα μας και τα Αμερικανικά προϊόντα;

 

Το μόνο που μένει είναι να πεις "ανθαίλυνες" όσους τρώνε μουστάρδα και κέτσαπ :alien: :D

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (28 Δεκ. 2004 , 21:16)

 

Και γιατί είναι κλασικό το τζατζίκι κι όχι η μουστάρδα-κέτσαπ;;;

 

Επειδή το προτιμάνε οι Αθηναίοι; :blink:

 

Εγώ σε όσα γυράδικα έχω πάει στη βόρεια Ελλάδα και όσους γύρους έχω φάει με φίλους δε θυμάμαι να προτιμούσε κανένας το τζατζίκι αντί μουστάρδας κέτσαπ :!:

 

eleos ti trote re pedia hamburger ??? to klasiko soublaki ine me tsaziki kai ta di8en hamburger ala ellinika ine me ketsup kai moustarda. sorry alla me moustarda kai ketsup den aksizoun apo gefsi
Η Samsung έχει Πελάτες, Η Apple έχει οπαδούς !!!
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος dane (28 Δεκ. 2004 , 23:32)

 

eleos ti trote re pedia hamburger ??? to klasiko soublaki ine me tsaziki kai ta di8en hamburger ala ellinika ine me ketsup kai moustarda. sorry alla me moustarda kai ketsup den aksizoun apo gefsi

 

 

Προσωπικά απεχθάνομαι και το τζατζίκι και την μουστάρδα και την κέτσαπ.

 

Αλλά σε καμία περίπτωση δε κρίνω κι ούτε έχει κανείς το δικαίωμα να κρίνει το τι τρώνε οι άλλοι και τι προτιμάνε.

 

Επίσης ποτέ δεν είπα ότι το σωστό είναι "απ' όλα" να σημαίνει μουστάρδα και κέτσαπ κι όχι τζατζίκι.

 

Ούτε το ανάποδο όμως ισχύει. Σε αυτό το θέμα με εκφράζει απόλυτα το ποστ του bayern

Link to comment
Share on other sites

Οτι να 'ναι...!!! Ακου εκει τζατζικι στο γυρο... :eek: :eek: Αντε καμια ρωσικη και πολυ ειναι!! Το μοναδικο μαγαζι στην Βορεια Ελλαδα που βαζει τζατζικι στο πιτογυρο :p ειναι το Πιτα Παν το οποιο φυσικα ειναι αισχος.!!! Παρτε το πισω, δεν το θελουμε!! Εχουμε τα Food Plaza, το Devido, το 157 κλπ κλπ

Αν δεν ξερετε να τρωτε εμεις δεν μπορουμε να κανουμε κατι... ;) Αλλωστε αυτη δεν ειναι η πρωτη "πρωτοτυπια" που κανετε στον τομεα του φαγητου... :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Έχει δοκιμάσει κανείς πίτα γύρο με γιαούρτι αντι για τζατζίκι;Είναι πραγματικά Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Ο!!! :)
http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

ΧΜΜΜΜ

Ημέρα: Τρίτη, 28 Δεκεμβρίου 2004

Ώρα: 21:47

Τοποθεσία: Σουβλατζίδικο στη στοά Πάνθεον στη Βέροια.

Παραγγελία: Μια πίτα με γύρο, απ'όλα.

Αποτέλεσμα: Πιτα-γύρος-πατατες-ντομάτα-ΤΖΑΤΖΙΚΙ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! :eek: :cry:

 

Y.Γ: Μετά από μια σύντομη κουβέντα με τον σουβλατζή, αποκαλύφθηκε η αιτία του κακού. Ο τύπος ήταν από τα Νέα Λιόσια και είναι ο μοναδικός στη Βέροια που βάζει defalut τζατζίκι, εν γνώση του...

Αλητεία.. :mad:

Link to comment
Share on other sites

Η μαγκιά είναι παίδες να το παραγγέλνετε όπως το γουστάρετε και όχι όπως σας το μοστράρουν. Θέλεις κέτσαπ, βάζεις, θέλεις τζατζίκι βάζεις.

 

Εγώ το γουστάρω με κηπουρού και σαν ΠΡΟΚΑΛΩ να το δοκιμάσετε...τι τζατζίκια και μαμίκια...όπως θέλω εγώ θα το παραγγείλω και θα΄έχει μέσα ότι θέλω εγώ. :p

 

Παρεπιπτόντως, αυτό το Πίτα Παν....τι είναι τούτο πάλι.

 

Με πήγε ένας φίλος να φάω στην αθήνα "ποιοτικό" και παρλαπίπες, Άντε να δούμε λέω. Και όταν παραγγέλνουμε έρχεται......."τι είναι τούτο ρε σύ" του λέω, "εγώ γύρο κανονικό παράγγειλα, όχι τον mini-me" :D

Ε μου λέει, το απλό είναι αυτό, κάτσε να δείς το γίγας.....και σκάει μύτη ο γίγαντας.....δεν ήξερα, να σκάσω στα γέλια ή να τον πλακώσω στα βρισίδια...πεινούσα φαντάρος άνθρωπος..."ρε μιά πίτα γύρο παρείγγειλα, όχι το DNA του!!!! :p :p

 

ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ μικρός γύρος....μου ήρθαν και Θεσσαλονίκη πανάθεμά τους...

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (28 Δεκ. 2004 , 23:23)

 

Ακόμα και σε αυτό το θέμα βρήκες συσχετισμούς με την Ελλάδα μας και τα Αμερικανικά προϊόντα;

 

Το μόνο που μένει είναι να πεις "ανθαίλυνες" όσους τρώνε μουστάρδα και κέτσαπ :alien: :D

 

 

Χρόνια σου πολλά,

καταρχάς αν και το μόνο που προσπαθείς είναι να μου την πείς με άστοχα σχόλια όπως και αυτό πάλι θα χάσεις αν δεν ξέρεις τα στοιχειώδη περί τζατζικιού και μουστάρδας κέτσαπ.

Οπότε ότι και να σου πώ χαμένος κόπος θα είναι,που είδες όλα αυτά που λές ? :blink: μήπως προσπαθείς να βάλεις λόγια,ή να δημιουργήσεις εντυπώσεις ?

Αν δεν παρακολουθείς τα πόστ σε παρακαλώ να μην απαντάς σε εμένα τουλάχιστον.

Αν τώρα είσαι 19 εγώ σου φταίω που δεν γνώρισες το κλασικό σουβλάκι πρό γύρου κτλ.?ή ότι λέω οτι το τζατζίκι είναι το κλασικό και στο γύρο?κοινή και απλή λογική ="σουβλάκι-καλαμάκι=χοιρινό κρέας τρώγεται με τζατζίκη"τώρα "γύρος χοιρινό κρέας =τρώγεται με τζατζίκη" αυτό τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα αν σε χαλάει μην το τρώς

;) και να αφήσεις τα σχόλια εναντίον μου δεν σου πάνε.. άντε και καλό χρόνο να έχεις.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (29 Δεκ. 2004 , 02:20)

 

Χρόνια σου πολλά,

καταρχάς αν και το μόνο που προσπαθείς είναι να μου την πείς με άστοχα σχόλια όπως και αυτό πάλι θα χάσεις αν δεν ξέρεις τα στοιχειώδη περί τζατζικιού και μουστάρδας κέτσαπ.

Οπότε ότι και να σου πώ χαμένος κόπος θα είναι που είδες όλα αυτά που λές ? :blink: μήπως προσπαθείς να βάλεις λόγια ή να δημιουργήσεις εντυπώσεις ?

Αν δεν παρακολουθείς τα πόστ σε παρακαλώ να μην απαντάς σε εμένα τουλάχιστον.

Αν τώρα είσαι 19 εγώ σου φταίω που δεν γνώρισες το κλασικό σουβλάκι πρό γύρου κτλ.?ή ότι λέω οτι το τζατζίκι είναι το κλασικό και στο γύρο?κοινή και απλή λογική ="σουβλάκι-καλαμάκι=χοιρινό κρέας τρώγεται με τζατζίκη"τώρα "γύρος χοιρινό κρέας =τρώγεται με τζατζίκη" αυτό τουλάχιστον εδώ στην Αθήνα αν σε χαλάει μην το τρώς

;) και να αφήσεις τα σχόλια εναντίον μου δεν σου πάνε.. άντε και καλό χρόνο να έχεις.

 

 

Σόρρυ αλλά δε μπορώ να σου απαντήσω.

 

Το παραπάνω ποστ σου στερείται της στοιχειώδους λογικής αλληλουχίας και σύνταξης...

 

edit: Με μια δεύτερη ανάγνωση κατάφερα να ξεχωρίσω το βασικό σου "επιχείρημα" απέναντι στα λεγόμενα μου:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (29 Δεκ. 2004 , 02:20)

 

κοινή και απλή λογική ="σουβλάκι-καλαμάκι=χοιρινό κρέας τρώγεται με τζατζίκη"τώρα "γύρος χοιρινό κρέας =τρώγεται με τζατζίκη"

 

 

....και νιώθω συντετριμένος απο τον τόσο ορθό συλλογισμό σου :rolleyes:

 

Επίσης πρόσεξα και κάτι άλλο:

 

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (29 Δεκ. 2004 , 02:20)

 

Αν δεν παρακολουθείς τα πόστ σε παρακαλώ να μην απαντάς σε εμένα τουλάχιστον.

 

;) και να αφήσεις τα σχόλια εναντίον μου δεν σου πάνε.. άντε και καλό χρόνο να έχεις.

 

 

Όχι, λυπάμαι αλλά δε πρόκειται να σταματήσω να σου απαντάω όποτε εγώ το κρίνω σκόπιμο, αυτή είναι και η έννοια της ελευθερίας έκφρασης των απόψεων άλλωστε, την οποία ελπίζω έχεις εμπεδώσει σε αυτό το φόρουμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος kostas@sl45i (29 Δεκ. 2004 , 02:24)

 

Σόρρυ αλλά δε μπορώ να σου απαντήσω.

 

Το παραπάνω ποστ σου στερείτε της στοιχειώδους λογικής αλληλουχίας...

 

 

Καλά κάνε όπως καταλαβαίνεις :) απάντηση πάντως μην περιμένεις,πικραμένο παιδί είσαι. :whistle: byeee.

Link to comment
Share on other sites

θελω να συνδεσω το θεμα με το θεμα ΕΕ και windows (το οποιο και κυκλοφορει στο computing) για να δωσω μια λυση στο θεμα τζατζικ-κετσαπ-μουσταρδα.κατα τη γνωμη μου θα επρεπε να υπαρχει το 'γυρος limited edition' πανελλαδικα με προεγκατεστημενα μεσα μονο τα απαραιτητα χωρις περιττα προσθετα τα οποια σε περιπτωση που δεν γουσταρεις δεν μπορεις να κανεις 'uninstall'.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος ahill2 (29 Δεκ. 2004 , 02:32)

 

Μην ανυσηχείς απαντήσεις δεν απαντήσεις όποις και να διαβάσει τα πόστ σου θα καταλάβει οτι λες αερολογίες,τώρα θα σε παρακαλούσα να μην ξανααπευθύνεις το λόγο σου σε εμένα μιάς και δεν αξίζεις άλλη απάντηση.

 

 

Σε παραπέμπω στην τροποποίηση που έκανα στο ποστ μου:

 

Όχι, λυπάμαι αλλά δε πρόκειται να σταματήσω να σου απαντάω όποτε εγώ το κρίνω σκόπιμο, αυτή είναι και η έννοια της ελευθερίας έκφρασης των απόψεων άλλωστε, την οποία ελπίζω έχεις εμπεδώσει σε αυτό το φόρουμ. ;)

Link to comment
Share on other sites

Μάγκες σόρρυ αλλά τα καλύτερα κ περισσότερα σε αναλογία φαγάδικα στην Ελλάδα είναι βόρεια... γιατί η βόρεια Ελλάδα ξέρει να τρώει καλύτερα όπως και να το κάνουμε... καλά για σύγκριση Αθήνα-Θεσσαλονίκη δεν τίθεται θέμα έτσι? ελάτε πρώτα στην Τούμπα/Χαριλάου (στο Γιώτη, στο Μάκη, στο Χρήστο, στο Πρασσά, στο 157, στο Συν κλπ κλπ) να δείτε πόσο γύρο πρέπει να'χει ένα σάντουιτς μέσα και μετά πάτε να ξαναφάτε τα παιδικά καλαμάκια στην πλάκα κ το μοναστηράκι... μιλάμε για πολύ γύρο μέσα... να το κρατάς και να χύνεται δεξιά κι αριστερά κι όχι να τον ψάχνεις με το κυάλι όπως κάνουν στην Αθήνα... και φυσικά υπάρχουν 32 διαφορετικά είδη, θες σε ζιαπάτα... θες σε κυπριακή... θες θες θες!

Και όπου κι αν πας στη Θεσ/νίκη η πίτα γύρος απ'ολα είναι γύρος, πατάτες, ντομάτα, κρεμμύδι, κέτσαπ κ μουστάρδα... ΟΥΤΕ τζατζίκι ΟΥΤΕ τίποτα άλλο... το τζατζίκι είναι μία απ'τις 20 αλοιφές που υπάρχουν σε κάθε γυράδικο (της Θεσ/νικης έτσι?), γιατί δηλαδή να είναι στα στάνταρ του "απ'ολα"?!?! :wacko:

Και παρακαλώ όταν λέμε για γυράδικα να μην αναφερόμαστε στα κλάιν φραντσάιζ τύπου πίταπαν, μασαμπούκα κλπ... τις προκατ απατεωνιές :whistle:

Link to comment
Share on other sites

kala eixa paei stin a8ina kai zitisa ola kanonika (eixa proponi8ei) , alla sini8ismenos apo 8essaloniki pou bazw kai paprika ston gyro, otan eipa 8elw kai paprika gia salata! DEN KSERANE OSOI DOULEBANE EKEI MESA TI 8A PEI PAPRIKA!

 

e oxi , re, paidia, stin a8ina exete ma8ei 5-10 pragmata kai oti allo mporei na trone oi alloi sas akougete apo api8ano ws gelio! ,

 

-emeis fteme pou exoume megaliteri pikilia fagitou stin borio ellada?

-emeis fteme pou se ola ta gyradika exoun standar kai psomaki(enw a8ina exoun poly liga?!) ase pou ta misa stin 8essaloniki mporeis na dialekseis se aplo psomaki, xoriatiko i zaparta(kai fisika pita)? :p

-emeis fteme pou exoume paprika

-emeis fteme pou exoume mpoukobo?

-emeis fteme pou exoume patsa!

-emeis fteme pou exoume apo 3-5 eidh mpougatsas? enw stin a8ina kserete 1 mono , kai mas koroideyete pou exoume apla pikilia?(oloi kserouna ta anekdota ta opia bgenoun eite apo logous kompleksismou eite agnias eite oti allo de kserw...)

-emeis fteme pou exoume soutsoukakia politika kai genika stin salonika pezei poly politiki kouzina?

-emeis fteme pou sta souper market mas , den exoume apo galaktokomika mono delta kai fage alla kai mebgal kai agno?

-emeis fteme pou exoume zaxaroplastia pou stis giortes klinoun tin tsimiski a8inaika aftokinita pou erxonte ekdromes 8essaloniki kai gemizoun ta aftokinita tous agapito(ema8a anoikse prosfata kai a8ina)-plazir-terkenli-niko...ktl?

-emeis fteme mou monternopiisame to grigoro fagito (giro-soublaki) kai bgalame ta goodys?

 

kai 8a mas peite twra oti exoume kai la8os apo panw sto pws 8a leme ta fagita pou trome , kai to ti 8a bazoume mesa? i to pio einai to sosto??

 

epidh 8ewro tin kouzina tis a8inas poly aprosopi kai ftoxh se sxesi me tin 8rakiotiki kritiki kai makedonitiki kai genikotera me tis ypolipis elladas ,egia afto loipon den dexomai na mou pei kapios apo tin ''anosti'' attiki pws 8a lew swsta to fagito mou

 

afta! se entelos pexnidiariko kai filiko yfos! :happy:

So this is how liberty dies, with thunderous applause
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...