Jump to content

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";


minovg
 Κοινοποίηση

Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";  

211 members have voted

  1. 1. Τι εννοείτε με τη λέξη "σουβλάκι";

    • Την πίτα με οποιοδήποτε κρεατικό
      72
    • Την πίτα με το "καλαμάκι"
      16
    • Μόνο το "καλαμάκι" χοιρινό
      68
    • "Καλαμάκι" χοιρινό+ "καλαμάκι" κοτόπουλο
      55


Recommended Posts

Χμμ όταν είμουνα στην Ξάνθη χτύπαγα πυκνά συχνά σάντουιτς με διπλό καλαμάκι τυρί πατάτες κτλ.φυσικά αυτό το πάταγε στην τοστιέρα δλδ θέλετε να μου πείτε οτι αυτό εσείς το λέτε ΤΟΣΤ? :w00t: :blink: :wacko: :confused: :alien: :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 373
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Χμμ όταν είμουνα στην Ξάνθη χτύπαγα πυκνά συχνά σάντουιτς με διπλό καλαμάκι τυρί πατάτες κτλ.φυσικά αυτό το πάταγε στην τοστιέρα δλδ θέλετε να μου πείτε οτι αυτό εσείς το λέτε ΤΟΣΤ? :w00t: :blink: :wacko: :confused: :alien: :lol:

Εγω ΤΟΣΤ θα το ελεγα :w00t:

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Egw pali tha to lega mia ahdia kai mish. :X

Φαντασια να εχεις και οτι θες βαζεις μεσα στο τοστ :D

 

edit:Τον συμπατριωτη τον Finn δεν ειδα πουθενα να πει και αυτος 2 λογακια :)

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Παραιτουμε :wacko: πάλι καλά που το τόστ δεν είναι απο εκεί να μας λέτε τίποτα σαν την μπουγάτσα να μας τρελάνετε. :down: :ban: :spam:

Στη μπουγατσα δεν μπορω να καταλαβω που κολλατε? :confused:

Μπουγατσα λεγεται το φυλλο :!: Μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα...Τωρα αν θεωρειτε την μπουγατσα με τυρι ιδια με την τυροπιτα, ε τοτε εχετε προβλημα γευσης και γενικα γαστρονομικης αντιληψης και ετσι σας δικαιολογω για το καλαμακι...

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Στη μπουγατσα δεν μπορω να καταλαβω που κολλατε? :confused:

Μπουγατσα λεγεται το φυλλο :!: Μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα...Τωρα αν θεωρειτε την μπουγατσα με τυρι ιδια με την τυροπιτα, ε τοτε εχετε προβλημα γευσης και γενικα γαστρονομικης αντιληψης και ετσι σας δικαιολογω για το καλαμακι...

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το λές η λέξη μπουγάτσα απο που βγαίνει γιατί όπως πολύ σωστά είπες το φύλλο γιατί φύλλο είναι τώρα εσείς πως καταφέρατε να το λέτε μπουγάτσα :w00t: :lol: :shifty:

Link to comment
Share on other sites

Στη μπουγατσα δεν μπορω να καταλαβω που κολλατε? :confused:

Μπουγατσα λεγεται το φυλλο :!: Μπορεις να βαλεις οτι θες μεσα...Τωρα αν θεωρειτε την μπουγατσα με τυρι ιδια με την τυροπιτα, ε τοτε εχετε προβλημα γευσης και γενικα γαστρονομικης αντιληψης και ετσι σας δικαιολογω για το καλαμακι...

 

 

Ποιους δικαιολογεις???

Mutilator :shifty:
Link to comment
Share on other sites

Kamia sxesh to ena me to allo. Den nomizw na einai prosvlhtiko. Telos pantwn.

Tous apo katw an protimas. Tous notious.

akrivos to idio einai... oso de stekei gia esena to "boulgaros" allo toso de stekei gia mena to "xamo, gargalaga, klp klp"...

Link to comment
Share on other sites

here i am,θα γράψω κάποια πράγματα για να δείτε ότι έχουμε δίκιο εδω πάνω ( τώρα σας γράφω απο πτολεμαϊδα παντως :P)

 

Σουβλάκι = Μικρή σουβλα.

Ακουσα απο κάποιον(ονόματα δε λέμε :P) οτι το λένε καλαμάκι στην Αθήνα γιατι το κρέας στηρίζεται σε καλάμι κι όχι σε ξύλο.Δλδ στα σουβλάκια που το κρέας (πχ σουβλάκι ξιφία,αλλα και χοιρινο) που το κρέας στηρίζεται σε σίδερο πως να το πούμε? ΣΙΔΕΡΑΚΙ??

 

Η σούβλα είναι σιδερένια στις μέρες μας.Το Αρνι συνεπώς το σουβλίζουμε ή το σιδερώνουμε??? :)

 

Τώρα όσον αφορά το "σαντουιτς", το "σουβλάκι" και την πίτα (εννοείτε ο γύρος.)

Το πιο σωστό θα ήταν Μια πίτα με Χ (όπου χ βάλε γύρο,σουβλάκι,μπιφτεκι,σουτσουκάκι,μπιφτέκι γεμιστό,λουκάνικο,σεφταλιά κλτ κτλ)

Το μια πίτα σκέτο που λένε αλλου δεν είναι σωστο.Τι πίτα ρε φίλε? Κρεατόπιτα? Τυρόπιτα? Κολοκυθόπιτα? Τραχανόπιτα? :P

Το σουβλάκι εννοώντας πιτα γύρο ανέλυσα παραπάνω γιατί δεν είναι σωστό!

 

Το "σάντουιτς" εννοώντας πίτα με Χ είναι εν μέρει σωστό.Γιατί σάντουιτς είναι κάτι που περικλείει κάτι αλλο μέσα (για φαγητά μεσα).Έχει σχέση άμα θα έιναι ψωμάκι ή πιτα? ΔΛδ ένα στρογγυλό ψωμάκι με ζαμπόν κασέρι και τα λοιπά θα το πούμε hamburger?

 

To τοστ τώρα.Tοστ = Toast =ψήνω.

Toasted = ψημένο Απ όσο΄ξέρω λέξη toast δε σημαίνει κατ αναγκη "τετραγωνικά ψημένο"

Οποτε είτε μακρουλό ψωμάκι είτε τετραγωνο πάλι τοστ είναι γιατί μπαίνει στην τοστέρια.Και το bacon που ψήνουμαι στην τοστέρια είναι toasted bacon.ελληνιστί ψημένο bacon.

 

Αυτά! Είμαι εδώ για να λύσω κάθε σας απορία!

http://www.miui.gr Τα πάντα για τις MIUI ROMs αλλά και ελληνική μετάφραση!

 

Μέγιστο μέγεθος εικόνας υπογραφής 420x150 pixels και 16KBytes.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, αν και Αθηναίος, οφείλω να ομολογήσω ότι οι Βορειοελλαδίτες έχουν ΑΠΟΛΥΤΟ δίκιο όσον αφορά το σουβλάκι και την μπουγάτσα. Όσον αφορά το δεύτερο συμπαθές έδεσμα, απλά στην Αθήνα έχει μονοπωλήσει η μπουγάτσα με κρέμα και κανέλλα, γι' αυτό και αποκαλείται απλά "μπουγάτσα".

 

Τώρα, σχετικά με το σουβλάκι και το πού τοποθετείται, θεωρώ σωστό το να πει κάποιος "ένα σουβλάκι σε πίτα" (και κατ' επέκτασιν "ένα γύρο σε πίτα" κλπ) διότι όλα αυτά τα κρεατικά μπορούν να μπουν και αλλού (λαγάνα, ψωμάκι, κυπριακή πίτα κλπ). Πάντως, βρίσκω πιο σωστή, αν μπορώ να το πω έτσι, την έκφραση "πάμε για σουβλάκια" ή "να παραγγείλουμε κανά σουβλάκι", αν και πολλές φορές έχω πιάσει τον εαυτό μου να λέει "πάμε για πιτόγυρα". Προσπαθείστε να το σκεφτείτε αλλιώς: όταν κανονίζει η παρέα να "πάει για καφέ", παραγγέλνουν όλοι καφέ?

:shifty:
Link to comment
Share on other sites

Δεν είπε κανείς κάτι τέτοιο αλλά τώρα που το λές η λέξη μπουγάτσα απο που βγαίνει γιατί όπως πολύ σωστά είπες το φύλλο γιατί φύλλο είναι τώρα εσείς πως καταφέρατε να το λέτε μπουγάτσα :w00t: :lol: :shifty:

Και η σφολιατα φυλλο ειναι,αλλα κατι το διαφορετικο θα εχει για να το λενε ετσι :shifty: Αχ, τα εχετε μπερδεψει εκει κατω... :(

 

Αντε ρε Finn, πες τα να μαθαινουν εκει κατω.Κotetsi χαιρετισματα!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

θα περνω αυτη τη φωτο μαζι μου την αλλη φορα που θα θελω καλαμακι-σουβλακι...

 

 

το θεμα εχει πολυ γελιο...

το προβλημα ειναι οτι αν παω στην Θεσ/νικη και πω σουβλακι ενω θελω καλαμακι φοβαμαι παντα μηπως μου φερουν με πιτα γιατι ετσι εχω συνηθισει εδω...οπως επισης αν ενας θεσ/νικιος παει σε σουβλατζιδικο εδω και πει σουβλακι θα του πουν "χαιρω πολυ, τι σουβλακι;"

 

 

οσο για αυτο με την μπουγατσα το χειροτερο ειναι που αν παω Θεσ/νικη την μπουγατσα την κοβουν κομματακια(τι τους εφταιξε η αμοιρη;;;)και πρεπει να τους το πεις για να μην σου την κοψουν και να την φας ολοκληρη σαν ανθρωπος :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

 

οσο για αυτο με την μπουγατσα το χειροτερο ειναι που αν παω Θεσ/νικη την μπουγατσα την κοβουν κομματακια(τι τους εφταιξε η αμοιρη;;;)και πρεπει να τους το πεις για να μην σου την κοψουν και να την φας ολοκληρη σαν ανθρωπος :p

 

Πως ακριβως μπορεις να φας την μπουγατσα ολοκληρη (και μαλιστα σαν ανθρωπος?!) :X:worry::blink:

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

θα περνω αυτη τη φωτο μαζι μου την αλλη φορα που θα θελω καλαμακι-σουβλακι...

 

 

το θεμα εχει πολυ γελιο...

το προβλημα ειναι οτι αν παω στην Θεσ/νικη και πω σουβλακι ενω θελω καλαμακι φοβαμαι παντα μηπως μου φερουν με πιτα γιατι ετσι εχω συνηθισει εδω...οπως επισης αν ενας θεσ/νικιος παει σε σουβλατζιδικο εδω και πει σουβλακι θα του πουν "χαιρω πολυ, τι σουβλακι;"

 

 

οσο για αυτο με την μπουγατσα το χειροτερο ειναι που αν παω Θεσ/νικη την μπουγατσα την κοβουν κομματακια(τι τους εφταιξε η αμοιρη;;;)και πρεπει να τους το πεις για να μην σου την κοψουν και να την φας ολοκληρη σαν ανθρωπος :p

Αν πεις σουβλακι ,θα σου φερουν "καλαμακι" και θα σε ρωτησουν "ψωμακι ή πίτα?" :)

 

Οσο για τη μπουγατσα , σε πολλα μαγαζια(Ναυαρινου) δεν την κοβουν και στη δινουν ολοκληρη :confused: Σοκαριστικα την πρωτη φορα, τυροπιτα θα φαω :D Παντα κομματακια η μπουγατσουλα!!

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

 

Οσο για τη μπουγατσα , σε πολλα μαγαζια(Ναυαρινου) δεν την κοβουν και στη δινουν ολοκληρη :confused: Σοκαριστικα την πρωτη φορα, τυροπιτα θα φαω :D Παντα κομματακια η μπουγατσουλα!!

 

Έτσι :D :)

Link to comment
Share on other sites

Πως ακριβως μπορεις να φας την μπουγατσα ολοκληρη (και μαλιστα σαν ανθρωπος?!) :X:worry::blink:

 

 

οπως τρως ολα τα υπολοιπα...τυροπιτες, ζαμπονοτυροπιτες κ.τ.λ.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπως τρως ολα τα υπολοιπα...τυροπιτες, ζαμπονοτυροπιτες κ.τ.λ.

Μα η μπουγατσα δεν ειναι πιτα :) Δεν θα τη φας οπως η τυροπιτα που φτιαχνεται με σφολιατα.

[sIGPIC][/sIGPIC] 24F1A078

Το να κανεις λάθη είναι ανθρώπινο. Το να ρίχνεις το φταίξιμο στον άλλον ειναι στρατηγική

Link to comment
Share on other sites

Έτσι :D :)

 

 

μπουγατσομπουκιτσες ειναι αυτο δεν ειναι μπουγατσα :p

 

αυτο με το σουβλακι με ψωμακι παλι τι ναι τουτο;;;και πως το ζητας δηλαδη; γυρο με ψωμακι;εδω στην αθηνα παντως αν πεις ετσι παιζει να σου φερουν μια μεριδα γυρο μαζι με ψωμι!εδω το λεμε σαντουιτς.απλα χωρις πολλες εξηγησεις....τι τα περιπλεκετε εκει πανω τα πραγματα...

θες μπουγατσα λες μπουγατσα,

θες σουβλακι(με πιτα) λες ενα με απ'ολα

θες καλαμακι λες καλαμακι

θες σαντουιτς(δηλαδη με ψωμι) λες απλα σαντουιτς

 

food is simple :p

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

οπως τρως ολα τα υπολοιπα...τυροπιτες, ζαμπονοτυροπιτες κ.τ.λ.

Μα το ιδιο το φυλλο της μπουγατσας ειναι ετσι που δεν στεκεται ορθιο,ποσο μαλλον αν ειναι με κρεμα και την δαγκωσεις θα ξεχειλισει απο παντου!!

http://img515.imageshack.us/img515/4932/moodswf6.jpg
Link to comment
Share on other sites

Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...