Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γι αυτό έβαλα και εγώ την CM 12.1 και δεν έχω τέτοια θέματα και έχω και blacklist και αποθήκευση σταθμών στο ράδιο και track info στο bluetooth car radio.
iphone 7 iOS 12.0
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλημερίζω το φόρουμ

 

έκανα την πατάτα (?) και αγόρασα το συγκεκριμένο τηλέφωνο από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest. Ήθελα το λευκό και το είχε σε πολύ καλή τιμή, γεγονός που με οδήγησε να προχωρήσω στην αγορά του χωρίς πολλά-πολλά.

 

Το κινητό που ήρθε είναι η κινέζικη έκδοση Ε1001 αλλά με περασμένη oxygen rom, προφανώς από το ίδιο το κατάστημα.

 

Το βασικό που με ενδιαφέρει να ρωτήσω είναι: θα έχω θέματα με 3G & 4G σε δίκτυα Wind & Vodafone?

Link to comment
Share on other sites

καλημερίζω το φόρουμ

 

έκανα την πατάτα (?) και αγόρασα το συγκεκριμένο τηλέφωνο από την Ευρωπαϊκή αποθήκη του gearbest. Ήθελα το λευκό και το είχε σε πολύ καλή τιμή, γεγονός που με οδήγησε να προχωρήσω στην αγορά του χωρίς πολλά-πολλά.

 

Το κινητό που ήρθε είναι η κινέζικη έκδοση Ε1001 αλλά με περασμένη oxygen rom, προφανώς από το ίδιο το κατάστημα.

 

Το βασικό που με ενδιαφέρει να ρωτήσω είναι: θα έχω θέματα με 3G & 4G σε δίκτυα Wind & Vodafone?

Απλά σε κάποιες περιοχές της Ελλάδας δεν θα έχεις 4G.

Και κατά πάσα πιθανότητα αν πάθει κάτι και απευθυνθείς στην oneplus δεν θα στο φτιάξουν στην εγγύηση.

Link to comment
Share on other sites

σ'ευχαριστώ για την απάντηση

 

είμαι στο τσακ να τους το γυρίσω - στο σαϊτ τους πουθενά δεν αναφέρεται το μοντέλο ούτε έχουν κάποια προειδοποίηση για ασυμβατότητα κλπ, παρόλο που μιλάμε για Ευρωπαϊκό στοκ.

Link to comment
Share on other sites

Λογικό. Να πουλήσουν θέλουν. Απ' ότι έχω δει, όσοι αγόρασαν από κινεζομάγαζα την πάτησαν με το κινεζικό μοντέλο. Γλύτωσαν χρήματα βέβαια αλλά...
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το hotfix 2.2.0-Χ για την καμερα.

 

https://forums.oneplus.net/threads/hotfix-for-oneplus-x-camera-is-rolling-out-now.432210/

Nokia 6510 -> Sony Ericsson W700i -> Sony Ericsson Xperia Ray (LegacyXperia CM11), Nokia 101 -> OnePlus X
Link to comment
Share on other sites

Βγήκε το hotfix 2.2.0-Χ για την καμερα.

 

https://forums.oneplus.net/threads/hotfix-for-oneplus-x-camera-is-rolling-out-now.432210/

 

Μετά από ένα μήνα και το ονόμασαν hotfix... :confused:

Δεν αναφέρουν πουθενά κάτι για το βίντεο στη νύχτα.. μόνο για φωτό.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί δεν έχω δει ποτέ 4G? Γράφει μόνιμα Vodafone GR 3G και στη μπάρα του δικτύου έχει μόνιμα H. Μένω Αθήνα. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα. Γιατί δεν έχω δει ποτέ 4G? Γράφει μόνιμα Vodafone GR 3G και στη μπάρα του δικτύου έχει μόνιμα H. Μένω Αθήνα. Πρέπει να κάνω κάποια ρύθμιση?

 

Έχεις ορίσει στον προτιμώμενο τύπο δικτύου GSM/WCDMA/LΤE;

Link to comment
Share on other sites

Έχεις ορίσει στον προτιμώμενο τύπο δικτύου GSM/WCDMA/LΤE;

 

Δεν ήταν κάποιο επιλεγμένο. Το έβαλα LTE αλλά μέχρι στιγμής δείχνει 3G

Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κάποιο επιλεγμένο. Το έβαλα LTE αλλά μέχρι στιγμής δείχνει 3G

 

Πρέπει να εχεις την επιλογή σε Lte

Πρέπει να εχεις ενεργοποιήσει το 4g πχ Cosmote στέλνοντας μήνυμα

Και πρέπει να μην εχεις και πολυ παλιά sim πχ 10ετιας.

Να είσαι και σε περιοχή με κάλυψη 4g

4g και Lte είναι το ίδιο πράγμα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Δεν ήταν κάποιο επιλεγμένο. Το έβαλα LTE αλλά μέχρι στιγμής δείχνει 3G

 

Από πού το αγόρασες; Από το επίσημο site της oneplus ή από αλλού;

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να εχεις την επιλογή σε Lte

Πρέπει να εχεις ενεργοποιήσει το 4g πχ Cosmote στέλνοντας μήνυμα

Και πρέπει να μην εχεις και πολυ παλιά sim πχ 10ετιας.

Να είσαι και σε περιοχή με κάλυψη 4g

4g και Lte είναι το ίδιο πράγμα

 

Πρέπει να τα έχω ολα αυτά που γράφεις πιο πάνω ...λογικά

Ίσως από χθες το βράδυ που το έβαλα LTE και έμεινα σπίτι να μην πιάνει λόγω περιοχής. Τι σύμβολο βγάζει στην μπάρα σήματος όταν έχει 4G?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από πού το αγόρασες; Από το επίσημο site της oneplus ή από αλλού;

 

Από oneplus. Είναι το 1003

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα έχω ολα αυτά που γράφεις πιο πάνω ...λογικά

Ίσως από χθες το βράδυ που το έβαλα LTE και έμεινα σπίτι να μην πιάνει λόγω περιοχής. Τι σύμβολο βγάζει στην μπάρα σήματος όταν έχει 4G?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από oneplus. Είναι το 1003

 

Δεν το έχω δει στην συσκευή μου. Λογικά 4g θα λέει. Θα το καταλάβεις αμέσως. Σε καμία πλατεία αν πιάσεις στο σπίτι δύσκολα.

Επίσης εμένα την πρώτη φορά που είδα 4G στην SIM έκανε και 10 λεπτά μπορεί. Δηλαδή σε ένα σημείο που έχει κάλυψη άφησε τα δεδομένα ανοιχτά και μετά από κάποιον χρόνο θα αλλάξει μόνο του

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να τα έχω ολα αυτά που γράφεις πιο πάνω ...λογικά

Ίσως από χθες το βράδυ που το έβαλα LTE και έμεινα σπίτι να μην πιάνει λόγω περιοχής. Τι σύμβολο βγάζει στην μπάρα σήματος όταν έχει 4G?

 

----- προσθήκη μηνύματος 53 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Από oneplus. Είναι το 1003

Θα σου βγάλει LTE. Δεν πρόκειται να δεις 4G. Έτσι είναι το λειτουργικό.

Είσαι με κάρτα ή συμβόλαιο; Και αν συμβόλαιο δες το αν το συμβόλαιό σου υποστηρίζει το 4G. Δεν έχουν όλα τα προγράμματα 4G στα δωρεάν MB.

Στα ρωτάω αυτά γιατί είναι περίεργο να μην έχεις δει ποτέ ούτε για λίγο LTE.

Link to comment
Share on other sites

Θα σου βγάλει LTE. Δεν πρόκειται να δεις 4G. Έτσι είναι το λειτουργικό.

Είσαι με κάρτα ή συμβόλαιο; Και αν συμβόλαιο δες το αν το συμβόλαιό σου υποστηρίζει το 4G. Δεν έχουν όλα τα προγράμματα 4G στα δωρεάν MB.

Στα ρωτάω αυτά γιατί είναι περίεργο να μην έχεις δει ποτέ ούτε για λίγο LTE.

 

Έχω Vodafone Red αλλά τελικά απ´οτι ανακάλυψα ασχέτως αν υποστηρίζει 4G το συμβόλαιο μου έπρεπε να αιτηθώ ενεργοποίηση της υπηρεσίας 4G πράγμα που μόλις έκανα. Θα μου στείλουν σε 24 ώρες μήνυμα οτι ενεργοποιήθηκε.

Link to comment
Share on other sites

Έχω Vodafone Red αλλά τελικά απ´οτι ανακάλυψα ασχέτως αν υποστηρίζει 4G το συμβόλαιο μου έπρεπε να αιτηθώ ενεργοποίηση της υπηρεσίας 4G πράγμα που μόλις έκανα. Θα μου στείλουν σε 24 ώρες μήνυμα οτι ενεργοποιήθηκε.

Ηταν μ@λ@κί@ της Vodafone αν δεν ήταν εξ αρχής ενεργοποιημένο στο Red. Σε προγράμματα με πολλά MB έχεις αυτόματα 4G. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Τώρα δες πως θα εξελιχθεί μόλις ενεργοποιηθεί και βλέπουμε. Κανονικά αν έχεις τις ρυθμίσεις του κινητού σε 4G και είναι ενεργοποιημένο και από την Vodafone δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και μόλις βρεθείς σε κατάλληλο χώρο θα δεις την ένδειξη LTE. Αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δώστου λίγο χρόνο να αλλάξει από 3G σε LTE αν και πιστεύω θα γίνει αμέσως.

Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν να ενημερώσω σχετικά με το Κινέζικο E1001 του Gearbest μπας και βοηθηθεί κάποιος άλλος

Λάθος φορτιστής

το τηλέφωνο, αν και σταλμένο από την Ευρωπαϊκή αποθήκη, ήρθε με Αμερικάνικο φορτιστή

στην επικοινωνία μου μαζί τους αναγνώρισαν το λάθος και προσφέρθηκαν είτε να μου στείλουν φορτιστή (χρ. παράδοσης 1 μήνας!) ή να πάρω credit γύρω στα 3-4 ευρώ με τους δικούς τους πόντους

 

Κινέζικη έκδοση

Σχετικά με το γεγονός ότι έστειλαν το Ε1001 και όχι την Ευρωπαϊκή έκδοση E1003, το μόνο που μου έστειλαν είναι μια γενικόλογη απάντηση - τη μεταφέρω αυτούσια από τη γραπτή απάντησή τους.

@@@

You could see the following words on our website,please see the attachment and our website http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_260030.html

 

Unlocked for Worldwide use. Please ensure local area network is compatible. click here for Network Frequency of your country. Please check with your carrier/provider before purchasing this item.

@@@

 

Φυσικά κουβέντα για την ταμπακιέρα ούτε για το γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται ποιο μοντέλο ακριβώς σου πουλάνε - το "click here" σε οδηγεί σε ένα γενικό site http://maps.mobileworldlive.com/

Λογισμικό

Πέρασαν την oxygen 2.1.2 πάνω από την κινέζικη hydrogen, αλλά δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή update - check for a new version κλπ.

Επίσης έχουν βάλει και τη σαβουρίτσα τους (dcshare κλπ)

 

 

Ψάχνω να βρω πως μπορώ να φλασάρω την τελευταία έκδοση της oxygen 2.2.0 χωρίς ρουτ κλπ και άκρη δεν έχω βρει ακόμη. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

 

 

Και να φανταστεί κανείς ότι έφυγα από τη xiaomi για να γλιτώσω τα φλασαρίσματα και τις ρομ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα:

 

είδα σε προηγούμενo post σε αυτό το νήμα ότι ο παρακάτω οδηγός δουλεύει:

 

Ομως δε μπορώ να βρω ΠΟΥΘΕΝΑ την επίσημη rom από την oneplus - ο χρήστης που ανέβασε το βίντεο δίνει κάποια λινκς αλλά κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για την προέλευση των συγκεκριμένων

 

τι στο διαολο γίνεται (και) εδώ?

Link to comment
Share on other sites

Ηταν μ@λ@κί@ της Vodafone αν δεν ήταν εξ αρχής ενεργοποιημένο στο Red. Σε προγράμματα με πολλά MB έχεις αυτόματα 4G. Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι.

Τώρα δες πως θα εξελιχθεί μόλις ενεργοποιηθεί και βλέπουμε. Κανονικά αν έχεις τις ρυθμίσεις του κινητού σε 4G και είναι ενεργοποιημένο και από την Vodafone δεν θα έχεις κάποιο πρόβλημα και μόλις βρεθείς σε κατάλληλο χώρο θα δεις την ένδειξη LTE. Αλλά όπως είπε και ο φίλος πιο πάνω δώστου λίγο χρόνο να αλλάξει από 3G σε LTE αν και πιστεύω θα γίνει αμέσως.

 

Τελικά ολα καλά βγάζει LTE. Το καλό είναι οτι έχω πλέον 4G και στο mini iPad που εδώ και 1 χρόνο μοιράζομαι τα 2700 mb με 3G γιατί δεν ήταν ενεργοποιημένο το 4G από την Vodafone :angry: ...και γω που νόμιζα οτι μάλλον δεν θα είμαι εντός κάλυψης 4G εδώ και ένα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ολα καλά βγάζει LTE. Το καλό είναι οτι έχω πλέον 4G και στο mini iPad που εδώ και 1 χρόνο μοιράζομαι τα 2700 mb με 3G γιατί δεν ήταν ενεργοποιημένο το 4G από την Vodafone :angry: ...και γω που νόμιζα οτι μάλλον δεν θα είμαι εντός κάλυψης 4G εδώ και ένα χρόνο.

 

Τέλος καλό όλα καλά.. Τώρα το νου σου πως θα ρουφάει την μπαταρία το 4G... :p

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

το λοιπόν να ενημερώσω σχετικά με το Κινέζικο E1001 του Gearbest μπας και βοηθηθεί κάποιος άλλος

Λάθος φορτιστής

το τηλέφωνο, αν και σταλμένο από την Ευρωπαϊκή αποθήκη, ήρθε με Αμερικάνικο φορτιστή

στην επικοινωνία μου μαζί τους αναγνώρισαν το λάθος και προσφέρθηκαν είτε να μου στείλουν φορτιστή (χρ. παράδοσης 1 μήνας!) ή να πάρω credit γύρω στα 3-4 ευρώ με τους δικούς τους πόντους

 

Κινέζικη έκδοση

Σχετικά με το γεγονός ότι έστειλαν το Ε1001 και όχι την Ευρωπαϊκή έκδοση E1003, το μόνο που μου έστειλαν είναι μια γενικόλογη απάντηση - τη μεταφέρω αυτούσια από τη γραπτή απάντησή τους.

@@@

You could see the following words on our website,please see the attachment and our website http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_260030.html

 

Unlocked for Worldwide use. Please ensure local area network is compatible. click here for Network Frequency of your country. Please check with your carrier/provider before purchasing this item.

@@@

 

Φυσικά κουβέντα για την ταμπακιέρα ούτε για το γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται ποιο μοντέλο ακριβώς σου πουλάνε - το "click here" σε οδηγεί σε ένα γενικό site http://maps.mobileworldlive.com/

Λογισμικό

Πέρασαν την oxygen 2.1.2 πάνω από την κινέζικη hydrogen, αλλά δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή update - check for a new version κλπ.

Επίσης έχουν βάλει και τη σαβουρίτσα τους (dcshare κλπ)

 

 

Ψάχνω να βρω πως μπορώ να φλασάρω την τελευταία έκδοση της oxygen 2.2.0 χωρίς ρουτ κλπ και άκρη δεν έχω βρει ακόμη. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

 

 

Και να φανταστεί κανείς ότι έφυγα από τη xiaomi για να γλιτώσω τα φλασαρίσματα και τις ρομ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα:

 

είδα σε προηγούμενo post σε αυτό το νήμα ότι ο παρακάτω οδηγός δουλεύει:

 

Ομως δε μπορώ να βρω ΠΟΥΘΕΝΑ την επίσημη rom από την oneplus - ο χρήστης που ανέβασε το βίντεο δίνει κάποια λινκς αλλά κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για την προέλευση των συγκεκριμένων

 

τι στο διαολο γίνεται (και) εδώ?

 

Δυστυχώς έτσι είναι στο gearbest αλλά και σε άλλα κινέζικα καταστήματα πρέπει να κοιτάς και την παραμικρή λεπτομέρεια. Πρέπει μετά την παραγγελία να τους γράφεις τι θέλεις να κάνουν στο κινητό και τι να σου παρέχουν. Πάλι καλά που σκέφτηκαν να σου βάλουν και την oxygen πάνω.

Πάντως έναν αντάπτορα για ευρωπαϊκό φορτιστή δεν είναι τίποτα να πάρεις είναι και φθηνοί. Αλλά επιμένω ότι για oneplus μόνο από το site της η αγορά και ας δώσεις λίγα παραπάνω.

Αυτό με το update το έχω ξαναδιαβάσει και στην επίσημη κοινότητα της oneplus αλλά δεν θυμάμαι την λύση και που ακριβώς το είχα δει.

Link to comment
Share on other sites

το λοιπόν να ενημερώσω σχετικά με το Κινέζικο E1001 του Gearbest μπας και βοηθηθεί κάποιος άλλος

Λάθος φορτιστής

το τηλέφωνο, αν και σταλμένο από την Ευρωπαϊκή αποθήκη, ήρθε με Αμερικάνικο φορτιστή

στην επικοινωνία μου μαζί τους αναγνώρισαν το λάθος και προσφέρθηκαν είτε να μου στείλουν φορτιστή (χρ. παράδοσης 1 μήνας!) ή να πάρω credit γύρω στα 3-4 ευρώ με τους δικούς τους πόντους

 

Κινέζικη έκδοση

Σχετικά με το γεγονός ότι έστειλαν το Ε1001 και όχι την Ευρωπαϊκή έκδοση E1003, το μόνο που μου έστειλαν είναι μια γενικόλογη απάντηση - τη μεταφέρω αυτούσια από τη γραπτή απάντησή τους.

@@@

You could see the following words on our website,please see the attachment and our website http://www.gearbest.com/cell-phones/pp_260030.html

 

Unlocked for Worldwide use. Please ensure local area network is compatible. click here for Network Frequency of your country. Please check with your carrier/provider before purchasing this item.

@@@

 

Φυσικά κουβέντα για την ταμπακιέρα ούτε για το γεγονός ότι πουθενά δεν αναφέρεται ποιο μοντέλο ακριβώς σου πουλάνε - το "click here" σε οδηγεί σε ένα γενικό site http://maps.mobileworldlive.com/

Λογισμικό

Πέρασαν την oxygen 2.1.2 πάνω από την κινέζικη hydrogen, αλλά δεν υπάρχει πουθενά η επιλογή update - check for a new version κλπ.

Επίσης έχουν βάλει και τη σαβουρίτσα τους (dcshare κλπ)

 

 

Ψάχνω να βρω πως μπορώ να φλασάρω την τελευταία έκδοση της oxygen 2.2.0 χωρίς ρουτ κλπ και άκρη δεν έχω βρει ακόμη. Κάθε βοήθεια καλοδεχούμενη!

 

 

Και να φανταστεί κανείς ότι έφυγα από τη xiaomi για να γλιτώσω τα φλασαρίσματα και τις ρομ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 9 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

και για να συνεχίσω από εκεί που σταμάτησα:

 

είδα σε προηγούμενo post σε αυτό το νήμα ότι ο παρακάτω οδηγός δουλεύει:

 

Ομως δε μπορώ να βρω ΠΟΥΘΕΝΑ την επίσημη rom από την oneplus - ο χρήστης που ανέβασε το βίντεο δίνει κάποια λινκς αλλά κανείς δε μπορεί να είναι σίγουρος για την προέλευση των συγκεκριμένων

 

τι στο διαολο γίνεται (και) εδώ?

 

Καλησπέρα.

Κατ' αρχάς ψυχραιμία.

Δεν ξέρω αν έχει δώσει κι άλλο μέλος το βίντεο που αναφέρεις αλλά το έχω δώσει κι εγώ. Το έκανε συνάδελφος από εδώ και του δούλεψε μια χαρά.

Βέβαια το ξαναλέω ότι δεν έχει χρειαστεί και δεν έχω εφαρμόσει τον τρόπο του βίντεο αλλά αν χρειαζόταν θα το έκανα.

Επίσης από ανάρτηση στο φόρουμ βρήκα και αυτόν τον σύνδεσμο όπου έχει τα απαραίτητα αρχεία για τέτοιες δουλειές.

Θέλει υπομονή και καθαρό μυαλό και το κινητό θα είναι μια χαρά τουλάχιστον από πλευράς λειτουργικού.

Αφού είχες xiaomi και έπαιζες με ρομ τότε αυτό θα είναι παιχνιδάκι.

Ότι χρειαστείς εδώ είμαστε όλοι.

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες και στους δύο

 

φίλε fireillusion ψύχραιμος είμαι (αν και μάλλον δε πολυφαίνεται αυτό) αλλά λίγο τσαντισμένος διότι δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με τέτοιες ιστορίες - με το mi4i δεν έπαιζα δυστυχώς, απλά χρειάστηκε να περάσω 2 εκδόσεις του miui χειροκίνητα. Μάλιστα την τελευταία αναβάθμιση δεν έχω καταφέρει ακόμη να την περάσω

 

κατεβάζω τώρα την Signed flashable zip - OxygenOS 2.2.0 από το link που μου έδωσες

και θα ακολουθήσω τις οδηγίες του βίντεο

 

αν και νομίζω ότι και αυτό δεν είναι αρκετό καθώς δε φαίνεται να κάνει clean install από την αρχή

 

πάντως είναι απαράδεκτο η ίδια η εταιρεία να μη δίνει μια συγκεκριμένη official rom μαζί με οδηγίες του τι και πως να το κάνεις

 

σχετικά με τη μπάντα 4g που λείπει:

δοκίμασα 4g με wind και έπιασε, τουλάχιστον σπίτι... κάτι είναι και αυτό

θα δοκιμάσω και με vodafone τις επόμενες ημέρες

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρες και στους δύο

 

φίλε fireillusion ψύχραιμος είμαι (αν και μάλλον δε πολυφαίνεται αυτό) αλλά λίγο τσαντισμένος διότι δεν ήθελα να μπλέξω πάλι με τέτοιες ιστορίες - με το mi4i δεν έπαιζα δυστυχώς, απλά χρειάστηκε να περάσω 2 εκδόσεις του miui χειροκίνητα. Μάλιστα την τελευταία αναβάθμιση δεν έχω καταφέρει ακόμη να την περάσω

 

κατεβάζω τώρα την Signed flashable zip - OxygenOS 2.2.0 από το link που μου έδωσες

και θα ακολουθήσω τις οδηγίες του βίντεο

 

αν και νομίζω ότι και αυτό δεν είναι αρκετό καθώς δε φαίνεται να κάνει clean install από την αρχή

 

πάντως είναι απαράδεκτο η ίδια η εταιρεία να μη δίνει μια συγκεκριμένη official rom μαζί με οδηγίες του τι και πως να το κάνεις

 

σχετικά με τη μπάντα 4g που λείπει:

δοκίμασα 4g με wind και έπιασε, τουλάχιστον σπίτι... κάτι είναι και αυτό

θα δοκιμάσω και με vodafone τις επόμενες ημέρες

 

Είναι πολύ χρήσιμο το link από την κοινότητα της oneplus που σου έδωσε ο fireillusion. Αλλά για καθαρή εγκατάσταση θα πρέπει να κάνεις wipe cache, dalvik cache και data πριν το φλασάρισμα της rom. Μετά θα σου έρθει και ενημέρωση στην 2.2.0-X έκδοση που βγήκε χθες.

Link to comment
Share on other sites

όλα πήγαν καλά

 

έκανα την αναβάθμιση σε 2.2.0 με τις οδηγίες του βίντεο, επέλεξα wipe data & cache πριν το φλασάρισμα & όχι σε recovery μετά όταν σεταριζα το τηλέφωνο, μου ήρθε και το τελευταίο update 2.2.0.x οπότε κλείσαμε

 

ξαναβάζω το λινκ μάζι με τη σημείωση ότι πήγα απευθείας στην "καθαρή" 2.2.0 από τη 2.1.2 του gearbest (σε περίπτωση που βοηθηθεί & κάποιος άλλος)

 

 

αφού λειτουργεί και το 4g της wind λέω να μη μπλέξω με επιστροφές κλπ και να το κρατήσω - έτσι και αλλιώς το hardware είναι πολύ πολύ καλό!

 

σας ευχαριστώ και τους δύο!

Edited by leon09
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...