Jump to content

OnePlus X


asot
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δυστυχώς πριν λίγο μου έπεσε το Χ κι έσπασε το τζάμι της οθόνης. Ευτυχώς η οθόνη είναι εντάξει και το touch λειτουργεί κανονικά. Απ ότι είδα όμως το τζάμι με την οθόνη στο Χ είναι κολλημένα και είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθεί μόνο το ένα από τα δύο. Όλο το πακέτο στο aliexpress έχει γύρω στα 100 ευρώ οπότε δεν ξέρω αν αξίζει. Έχετε παρόμοια εμπειρία; αξίζει να πάρω τουλάχιστον ένα screen protector για να μην αρχίσουν να φεύγουν κομμάτια γυαλιού ή δε θα κάνει δουλειά;
Μη γκρινιάζεις που δε σου 'ρθε η ζαριά, τζογάρισε στο όνειρο κι είσαι έτοιμος για όλα!
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,2χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δυστυχώς πριν λίγο μου έπεσε το Χ κι έσπασε το τζάμι της οθόνης. Ευτυχώς η οθόνη είναι εντάξει και το touch λειτουργεί κανονικά. Απ ότι είδα όμως το τζάμι με την οθόνη στο Χ είναι κολλημένα και είναι πολύ δύσκολο να αντικατασταθεί μόνο το ένα από τα δύο. Όλο το πακέτο στο aliexpress έχει γύρω στα 100 ευρώ οπότε δεν ξέρω αν αξίζει. Έχετε παρόμοια εμπειρία; αξίζει να πάρω τουλάχιστον ένα screen protector για να μην αρχίσουν να φεύγουν κομμάτια γυαλιού ή δε θα κάνει δουλειά;

Περαστικά. Δεν επικοινωνείς και με OnePlus να σου δώσουν κόστος επισκευής? Στο ΟΡ3, αντιστοιχη ζημια στοιχίζει περίπου 90€ όταν στο Ali το ανταλλακτικό στοιχίζει 130...

Το screen protector δυσκολα να μπει σε σπασμενη οθόνη...

[Αντώνης] small break on Android: iPhone 13 Pro - in the past: OP10Pro, OP9Pro, OP7TPro, OP7, OP6, OP3, OP2, OP1

 

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

θεωρείτε καλη τιμή τα 150 ευρώ για ενα μεταχειρισμένο Χ ενός χρόνου και κατι??? θα βρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτα(καινούριο)?

 

υ.γ.συγγώμη αν δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για την ερωτηση.

Link to comment
Share on other sites

θεωρείτε καλη τιμή τα 150 ευρώ για ενα μεταχειρισμένο Χ ενός χρόνου και κατι??? θα βρω κάτι καλύτερο σε αυτά τα λεφτα(καινούριο)?

 

υ.γ.συγγώμη αν δεν είναι εδώ ο κατάλληλος χώρος για την ερωτηση.

Θεωρώ πως όχι δεν τα αξίζει.

https://www.skroutz.gr/s/11425408/Xiaomi-Redmi-4x-32GB.html

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Πριν 2 μέρες πήρα την συσκευή για δεύτερη, σε άψογη τιμή, και άψογη κατάσταση (του κουτιού με τα πάντα του!). Φυσικά έβαλα κατευθείαν aosp 8.1 επάνω, και πάει σφαίρα! Αξίζει με το παραπάνω, ειδικά στα λεφτά που έχει σήμερα σαν μεταχειρισμένο, δεν νομίζω ότι υπάρχει κάτι άλλο αυτή την στιγμή στην ποιότητά του, και με τόσο χαμηλό δείκτη sar. Κοιτούσα και το Xiaomi A1 και όταν είδα τον sar, τρόμαξα. Μετά κατάλαβα γιατί τα δίνουν έτσι γρήγορα όλοι.

 

Στάλθηκε από το ONE E1003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτή είναι η αλήθεια...δεν ξέρω αν θα μπορούσα να το έχω για βασική συσκευή. Αλλά για «παιχνίδι» (με rom), είναι τιμιότατο!!

 

 

Sent from my iPhone X using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • 2 weeks later...

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζεις κανείς χρόνους και κόστη για αλλαγή μπαταρίας; Πάει το κινητό στη Κίνα, ή σε κάποιο service στην Αγγλία; Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το κάνω μόνος μου; :worry:

 

Ευχαριστώ

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

 

Γνωρίζεις κανείς χρόνους και κόστη για αλλαγή μπαταρίας; Πάει το κινητό στη Κίνα, ή σε κάποιο service στην Αγγλία; Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω να το κάνω μόνος μου; :worry:

 

Ευχαριστώ

 

Υπήρχε μια σχετικη συζήτηση στο φορουμ της 1+ δες εδω

https://forums.oneplus.com/threads/repair-replace-battery-for-a-cost.448653/

 

Θα σου έλεγα να μιλήσεις με το τσατ να σου κανουν quote .

 

Σε παρακαλώ ενημέρωσέ μας τι θα κάνεις και τι θα σου πουν :)

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Από το site φαίνεται πως η μπαταρία στοιχίζει στα περί 13,50 ευρώ. https://www.oneplus.com/gr/support/pricing#/detail/3

Έστειλα service request να πάρω quote. Μόλις μου απαντήσουν θα ενημερώσω.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω την full απάντηση που πήρα από το service:

 

We have begun processing your RMA. These are the product(s) approved for repair:

 

Mobile Phone OnePlus X Onyx ONE E1003 (EU) Glass Black 16G

 

These are the estimated repair cost:

 

Battery: 11.00 EUR

Labor fee: 18.50 EUR

Logistics fee: Free

VAT: 23%

Total Price: 36.29 EUR

 

(Note: This is only an estimate and is based on our previous conversation(s); the final repair price will be quoted after the inspection done by our engineers at our repair center as additional parts may require repair.)

 

Step 1: Get prepared

• Please make sure to backup all your data and remove additional accessories or personal items from the device.

• Any remaining data on the device will be wiped, for security reasons.

You may also use our OnePlus Switch app to back up your files. Here are the steps below:

 

a. Install the OnePlus Switch app from the Google Playstore.

b. Launch the OnePlus Switch app.

c. Allow all necessary permissions once prompted.

d. On the device, choose > Backup and Restore.

Select > New Backup

Select items to backup

Select > Backup Now.

Select > Done once backup is complete.

e. Transfer backup files to a desktop computer. (File Path: Internal Storage > Backup)

• Please do NOT include the original OnePlus charger or data cable bundled with your device.

 

Step 2: Ship your device

• UPS will pick-up your device within 2 business days.

 

• You will also be receiving an email from our partner (CTDI) containing a pre-paid shipping label. If you're unavailable during pick-up, print this label and drop off the parcel at a UPS center near you.

• To check the RMA progress, visit this website (https://oneplus.ctdipolska.pl/)

• Make sure to send your device within 30 days for timely processing of your request.

 

Please note: All returned products will be inspected upon arrival. If the device has other parts that do not meet our warranty conditions, you can have it resolved through the following options:

1. Complete payment for all the quoted repair fees to repair the device completely.

2. Request to have the device sent back unrepaired.

 

Just to set your expectations, once the service center receives your device, it will take 2 business days for the thorough inspection of the device and another 2 business days for the repair and 3-7 business days for the device to be shipped back. A repair report and receipt will be included.

 

Το συνεργείο που μου είπανε να αποστείλω το κινητό είναι στην πολωνία

CTDI Service Centre

address: Janki, Al. Krakowska 38, 05-090 Raszyn Poland

 

Αυτό με το prepaid shipping label δεν το έχω πιάσει ακόμα. Υποψιάζομαι θα μου έρθει ακόμα ένα mail με πειρσσότερες εξηγήσεις.

Πάντως το κόστος δεν φαίνεται απαγορευτικό. Αν βγει 50 ευρώ με τα shipping costs ίσως έχει νόημα να το στείλω.

http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μείνει ολίγον κάγκελο. Έλαβα στο mail μου από την UPS μία ετικέτα για να εκτυπώσω για το πακέτο μου.

Τους πήρα τηλέφωνο καθώς δεν γράφει τίποτα για κόστος και ο άνθρωπος με ενημέρωσε πως δεν χρειάζεται να πληρώσω κάτι. Οι ετικέτες είναι προπληρωμένες από την Oneplus! Η ετικέτα είναι μόνο για την αποστολή αλλά φαντάζομαι πως και η επιστροφή θα είναι προ-πληρωμένη. Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό.

 

Δηλαδή αν δεν έχω να υπολογίσω και shipping costs τότε φαίνεται να αξίζει η αλλαγή της μπαταρίας.

 

Να και το mail που πήρα από το service center

Hello,

 

Thank you for your patience. This is CTDI, a OnePlus Authorized Service Center, and we are contacting you in regards to the RMA for your device (IMEI: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ) that you filed with the manufacturer.

Pack the device carefully into your own parcel. Dimensions of package must be below 25 x 20 x 10 cm. Otherwise, additional shipping costs may apply.

Packing and securing products for shipping

A UPS courier will pick up your package within 24 hours. Please have it ready.

Please save your private data before ship out the phone. We will erase your phone totally once device arrive to us.

If UPS will not contact within 24 hours please contact UPS call center in your country.

List of contact phone for UPS call center:

UPS Call Center Telephone Numbers for UPS Express

Your tracking no.: ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ

Here below You can find a link to generate UPS shipping label.

There are also information about three nearest UPS points, where You can drop off parcel.

Please print out two labels and ask the courier to put his signature on one of them. This will serve as a confirmation of shipping the package that you have to keep. It will be required to clarify any issues.

 

Please do not reply to this email, if you have any questions, please contact OnePlus Support.

To check current repair status, please click on the following link:

https://oneplus.ctdipolska.pl/

 

Thank you,

CTDI Team.

Edited by Rey_619
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν έχω μείνει ολίγον κάγκελο. Έλαβα στο mail μου από την UPS μία ετικέτα για να εκτυπώσω για το πακέτο μου.

Τους πήρα τηλέφωνο καθώς δεν γράφει τίποτα για κόστος και ο άνθρωπος με ενημέρωσε πως δεν χρειάζεται να πληρώσω κάτι. Οι ετικέτες είναι προπληρωμένες από την Oneplus! Η ετικέτα είναι μόνο για την αποστολή αλλά φαντάζομαι πως και η επιστροφή θα είναι προ-πληρωμένη. Μου κάνει φοβερή εντύπωση αυτό.

 

Δηλαδή αν δεν έχω να υπολογίσω και shipping costs τότε φαίνεται να αξίζει η αλλαγή της μπαταρίας.

 

Να και το mail που πήρα από το service center

 

σε ευχαριστω για την ενημερωση :)

Αψογοι και στο service τους :)

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

τις τελευταίες ημέρες ζεσταίνεται παρα πολύ το κινητό μου, κυρίως στο πάνω 1/3 της οθόνης.

πχ με 3 λεπτά ινστραγκραμ ή κλησης το κινητό καίει και με την φωτεινότητα κάτω απο το μισό. Στην φόρτιση επίσης ζεσταίνεται πάρα πολύ

 

Υπάρχει κάποιο app να μετρήσω την θερμοκρασία;

καμιά ιδέα τι να κάνω; να ανησυχω;

Δεν μου έχει πέσει ποτέ. Είναι σε άριστη κατάσταση

 

 

EDIT Νομίζω ότι το gps ευθύνεται

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

έχει βάλει κανείς oreo ή pie στο oneplus x?

αν ναι, ποια ρομ?

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

Έχει κανένας καμιά θήκη μαμά αυθεντική για την συσκευή;

Το έχω για δεύτερη συσκευή και δεν θέλω αυτές τις κακόγουστες

Δεν βρίσκω πουθενά στο ίντερνετ ούτε Carbon ούτε sandstone τίποτα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχει κανείς;

Έχει λίγες μέρες που την χρησιμοποιώ

Αρχικά κάτι μου έτρωγε την μπαταρία

Έκανα root και με το wakelock βρήκα ότι οι δύο εφαρμογές Messages και OnePlus launcher μου έτρωγαν την μπαταρία

Στο messages έκανα απεγκατεστησα των ενημερώσεων και έστρωσε

Έσβησα τον OnePlus launcher με το titanium backup

Πλέον έστρωσε η μπαταρία κατά πολύ αν και η συσκευή έχει κλείσει 3 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Την συσκευή την έχει κανείς;

Έχει λίγες μέρες που την χρησιμοποιώ

Αρχικά κάτι μου έτρωγε την μπαταρία

Έκανα root και με το wakelock βρήκα ότι οι δύο εφαρμογές Messages και OnePlus launcher μου έτρωγαν την μπαταρία

Στο messages έκανα απεγκατεστησα των ενημερώσεων και έστρωσε

Έσβησα τον OnePlus launcher με το titanium backup

Πλέον έστρωσε η μπαταρία κατά πολύ αν και η συσκευή έχει κλείσει 3 χρόνια συνεχόμενης λειτουργίας

 

την χρησιμοποιώ σαν δεύτερη συσκευη. Δεν έχει κανένα θέμα. Πριν περίπου 2 μήνες άλλαξα μπαταρία

Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

την χρησιμοποιώ σαν δεύτερη συσκευη. Δεν έχει κανένα θέμα. Πριν περίπου 2 μήνες άλλαξα μπαταρία

 

Όταν λες δεν έχεις κανένα θέμα;

Το έψαξες και το είδες η απλά δεν έχεις παρατηρήσει κάτι;

Μπαταρία από που πήρες και πόσο; Σκέφτομαι να την αλλάξω κι εγώ γιατί ήδη 3 χρόνια όσο να ναι θα έχει χάσει ένα 20%

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Όταν λες δεν έχεις κανένα θέμα;

Το έψαξες και το είδες η απλά δεν έχεις παρατηρήσει κάτι;

Μπαταρία από που πήρες και πόσο; Σκέφτομαι να την αλλάξω κι εγώ γιατί ήδη 3 χρόνια όσο να ναι θα έχει χάσει ένα 20%

 

 

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μου φαίνεται νορμαλ η κατανάλωση μπαταρίας.

Το έστειλα στην oneplus κανονικά μεσω του site τους.

Συνολικό κόστος 35.89 ΕΥΡΩ ( κόστος μπαταρίας 13.13ευρω + κόστος σερβις 22.76 ευρώ ).

Η όλη η διαδικασια (παραλαβή συσκευης από το σπίτι μου με ups,service και παραδοση με ups σπίτι μου) κράτησε 10 μέρες (μένω Αγγλια)

Edited by afrodith2
Nokia 3210 - Nokia 8310 - Sony Ericsson K750i - Huawei Ideos X5 U8800 - Neo N003 - Umi X2 - Asus Zenfone 2 464 - OnePlus X - Oneplus 6 8/256 & Oneplus Nord:O
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω παρατηρήσει κάτι μου φαίνεται νορμαλ η κατανάλωση μπαταρίας.

Το έστειλα στην oneplus κανονικά μεσω του site τους.

Συνολικό κόστος 35.89 ΕΥΡΩ ( κόστος μπαταρίας 13.13ευρω + κόστος σερβις 22.76 ευρώ ).

Η όλη η διαδικασια (παραλαβή συσκευης από το σπίτι μου με ups,service και παραδοση με ups σπίτι μου) κράτησε 10 μέρες (μένω Αγγλια)

 

Εγώ θα πάρω καμιά από το eBay και θα την αλλάξω μόνος

Πολλά τα 35€ για μπαταρία μόνο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Κι εγώ πάντως που το έχω σαν δεύτερη/τρίτη συσκευή, είναι τώρα πια 3 ετών σίγουρα...η μπαταρία ακόμα κρατάει! Έχω πάνω την unofficial lineage 16 (Android 9) και είναι άψογο!!! Και από μπαταρία, και λειτουργικά, και σε όλα του. Επίσης δεν ζεσταίνεται έντονα όπως με άλλες ROM, και η μπαταρία βγάζει άνετα μια εργάσιμη!

 

Στάλθηκε από το ONE E1003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...