Jump to content

LeTv Le 1s (X500)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλησπέρα,

Στο 1s Χ500 που έχω είναι ρουταρισμένο με 5,5,009s και Android 5.0.2

Ολη την διαδικασία την είχα δει απο εδω και ετσι κατάφερα να το κάνω. Θέλω ομως να το αναβαθμίσω και την Android και την EUI, ομως στις ρυθμίσεις δεν μου έχει αυτο το μαγικό κουμπάκι του update!!!

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω γιατι τα έχω λίγο χαμένα χεχεχε. Πρώτα θα περάσω το Marshmallow και μετα την EUI?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα,

Στο 1s Χ500 που έχω είναι ρουταρισμένο με 5,5,009s και Android 5.0.2

Ολη την διαδικασία την είχα δει απο εδω και ετσι κατάφερα να το κάνω. Θέλω ομως να το αναβαθμίσω και την Android και την EUI, ομως στις ρυθμίσεις δεν μου έχει αυτο το μαγικό κουμπάκι του update!!!

Τι διαδικασία πρέπει να ακολουθήσω γιατι τα έχω λίγο χαμένα χεχεχε. Πρώτα θα περάσω το Marshmallow και μετα την EUI?

Οταν εισαι root δε γίνεται να κανεις updatε μέσω κινητού. βαλε μια official rom και μη το ροοταρεις. Υστερα στο update στις ρυθμίσεις θα σου βγαζει ειδοποιήσεις οταν υπαρχει κάποια official νεα ρομ. Η διαδικασια για την νεα ρομ ειναι η ιδια με την οποια εβαλες και την 9ς.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εκει που λεω οτι το χω και ας το ξεκινήσω, με το που παω να κάνω αντιγραφη την ρομ 5,5,014S κατεβασμένη απο το σαιτ http://forum.le.com/ στην μνήμη του κινητού ξεκίνησαν τα πρώτα προβλήματα

Δεν μπορεί να αντιγράψει το αρχείο

dfghtitled.jpg

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Και εκει που λεω οτι το χω και ας το ξεκινήσω, με το που παω να κάνω αντιγραφη την ρομ 5,5,014S κατεβασμένη απο το σαιτ http://forum.le.com/ στην μνήμη του κινητού ξεκίνησαν τα πρώτα προβλήματα

Δεν μπορεί να αντιγράψει το αρχείο

dfghtitled.jpg

Αυτο δε τοχω ξαναδει. Ισως κανενα restart να ξεκολλήσει τα πράγματα. Μονο την ρομ δε μπορει να αντιγραψει η και τραγουδια ας πουμε?

Link to comment
Share on other sites

Μονο την ρομ τελικά δεν μπορεί να αντιγράψει. Αρχεια word και μουσικής τα αντιγράφει κανονικα.

Το κατεβαζω απο το κινητο το αρχειο

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά μια ερώτηση, θελω να πάρω το μπροστά το τζάμι από την οθονη γιατί έχει σπάσει. Η οθόνη ανταποκρινεται κανονικά σε όλα απλά είναι σπασμένο. Στο ebay βρίσκω με 6 pin και με 8 pin για το ίδιο μοντέλο. Πως θα ξέρω τι έχει η δική μου συσκευή εφόσον αυτή τη στιγμή δεν μπορω να δω?

 

Στάλθηκε από το LG G5 μου...

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

Τελικά την official rom την ανέβασα μεσω google drive και την κατέβασα απο το κινητό.

Μπηκα στο TWRP και έκανα wipe στο dalvin cache, system,data, cache

και μετα στην πισω και στην επιλογή install οπου βρήκα το αρχείο και εκει που πάει να ξεκινήσει:cry: τσουπ κόλησε!!

με μήνυμα skipping MD5 check :NO MD5 file found

 

Κάνω εχιτ πάω να το ξεκινήσω κανονικά και έχει κολλήσει η οθόνη στο λογότυπο της letv με το αντίστοιχο του grossoshop οπου είναι ρουταρισμένο. Και μετά απο όλα αυτά βρήκα τελικά το αδιέξοδο

 

Με συνεχόμενο πάτημα του power απλα σβήνει το λογότυπο και επανεμφανίζεται παλι. Καθώς επίσης μπορεί να μπεί στο recovery mode

Edited by Kristosfm
Link to comment
Share on other sites

Τελικά την official rom την ανέβασα μεσω google drive και την κατέβασα απο το κινητό.

Μπηκα στο TWRP και έκανα wipe στο dalvin cache, system,data, cache

και μετα στην πισω και στην επιλογή install οπου βρήκα το αρχείο και εκει που πάει να ξεκινήσει:cry: τσουπ κόλησε!!

με μήνυμα skipping MD5 check :NO MD5 file found

 

Κάνω εχιτ πάω να το ξεκινήσω κανονικά και έχει κολλήσει η οθόνη στο λογότυπο της letv με το αντίστοιχο του grossoshop οπου είναι ρουταρισμένο. Και μετά απο όλα αυτά βρήκα τελικά το αδιέξοδο

 

Με συνεχόμενο πάτημα του power απλα σβήνει το λογότυπο και επανεμφανίζεται παλι. Καθώς επίσης μπορεί να μπεί στο recovery mode

Καλα εκανε και εγραφε NO MD5 file found. Και μενα ετσι εκανε και μετα απο ωρα μπηκε κανονικα και ολα κομπλε. Εκανε αρκετη ωρα στο logo ειναι η αληθεια. Τωρα σε τι κατάσταση βρίσκεσαι?

Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα το κινητό και απο rooted του εχω βάλει για την ώρα την original 14s.

 

Ακόμα δεν μπορω να το πιστεψω πως το έκανα καθότι δεν είμαι σχετικός με όλα αυτά. Εκανα extract το αρχείο και πήρα το εξής μονοπάτι META-INF/corn/android και άνοιξα το αρχείο otacert (το άνοιξα με notepad++) όπου και έσβηνα το "_ΗΚ" όπου το έβλεπα μετα save και κλεισιμο. Μετά ολα τα αρχεία που είχαν σκορπίσει τα έκανα πάλι update.zip. Επειτα απ αυτό η διαδικασία είναι η γνωστή.

 

Τωρα δεν ξέρω πως θα βάλω την τελευταία έκδοση μαζί με το marshmallow:D

Link to comment
Share on other sites

Το εφτιαξα το κινητό και απο rooted του εχω βάλει για την ώρα την original 14s.

 

Ακόμα δεν μπορω να το πιστεψω πως το έκανα καθότι δεν είμαι σχετικός με όλα αυτά. Εκανα extract το αρχείο και πήρα το εξής μονοπάτι META-INF/corn/android και άνοιξα το αρχείο otacert (το άνοιξα με notepad++) όπου και έσβηνα το "_ΗΚ" όπου το έβλεπα μετα save και κλεισιμο. Μετά ολα τα αρχεία που είχαν σκορπίσει τα έκανα πάλι update.zip. Επειτα απ αυτό η διαδικασία είναι η γνωστή.

 

Τωρα δεν ξέρω πως θα βάλω την τελευταία έκδοση μαζί με το marshmallow:D

Δε κατάλαβα ακριβώς τι εχεις κανει ειναι η αληθεια.η τελευταία εκδοση θα μπει αν βαλεις μια official rom με το recovery.δε θα το κανεις root και θα σου έρχονται οι ειδοποιήσεις οταν βγαινει μια νεα ρομ official οπου και θα κάνεις το update μεσω του κινητού.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ουτε και γω εχω κατλάβει πολλά απ αυτά που έχω κάνει. Το ευτύχημα είναι οτι το κινητό εξακολουθεί και δουλεύει.

Εβαλα απο το φορουμ της letv την EUI 5.5.014S http://forum.le.com/in/index.php?threads/le-1s-and-le-1s-eco-eui-5-8-017s-offline-update-step-by-step-tutorial.15096/

 

και μετά εφάρμοσα αυτο τον οδηγό http://forum.le.com/in/index.php?threads/100-safe-working-root-twrp-recovery-bootloop-restart-solution-letv-le1s-x507-x509.1155/

 

Εχω κάνει και factory reset.

Οπότε δεν ξέρω αν είμαι σωστός τωρα γιατί το κινητό προερχόταν απο root και είχα περάσει την 9s του Ιταλού. Παντως στο update δεν μου εμφανίζει κάτι, οπου θα έπρεπε να μου εμφανίζει την τελευταια ρομ που έχει και το marshmallow

Link to comment
Share on other sites

Καλα ουτε και γω εχω κατλάβει πολλά απ αυτά που έχω κάνει. Το ευτύχημα είναι οτι το κινητό εξακολουθεί και δουλεύει.

Εβαλα απο το φορουμ της letv την EUI 5.5.014S http://forum.le.com/in/index.php?threads/le-1s-and-le-1s-eco-eui-5-8-017s-offline-update-step-by-step-tutorial.15096/

 

και μετά εφάρμοσα αυτο τον οδηγό http://forum.le.com/in/index.php?threads/100-safe-working-root-twrp-recovery-bootloop-restart-solution-letv-le1s-x507-x509.1155/

 

Εχω κάνει και factory reset.

Οπότε δεν ξέρω αν είμαι σωστός τωρα γιατί το κινητό προερχόταν απο root και είχα περάσει την 9s του Ιταλού. Παντως στο update δεν μου εμφανίζει κάτι, οπου θα έπρεπε να μου εμφανίζει την τελευταια ρομ που έχει και το marshmallow

Στο πρωτο λινκ σου λεει ακριβως πως να βαλεις την 17ς που ειναι marshmallow και με το τελευταίο eui. Αν θες δοκιμασε το και ισως μετα παρεις τα update.

Link to comment
Share on other sites

Ναι το ξερω αλλα δεν μπορω να κανω register με τπτ για να μπορέσω να κατεβάσω την 17s. Εβαλα και VPN και δεν κατάφερα να κάνω κάτι.

Ευχαριστώ για τον χρόνο που διαθέτεις παντως

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά από που και πως κατεβάζεις την 17s? Γιατί από το παραπάνω λινκ δεν......

Είμαι register user.

 

Αυτή εδώ είναι για κατέβασμα EUI 5.8 017s

http://4pda.ru/pages/go/?u...500&e=44816544.

 

Να ξέρεις μόνο οτι εφόσον τη βάλεις , πρέπει μετά να ξαναπεράσεις το twrp recovery, γιατί αν είσαι ακόμα με lolipop, στην αλλαγή από lollipop σε marshmallow , χάνεται και μπαίνει στη θέση του το εργοστασιακό recovery.

---Προσοχή πριν απ'οτιδήποτε κάνεις ενα backup όπως το έχεις τώρα το κινητό , για να μην έχεις προβλημα μετά. ---

 

 

Και αυτή είναι η τελευταία 018s :

FULL_X500_X500-CN-OP-DBXCNOP5801810092S-5.8.018S Android 6.0

http://4pda.ru/pages/go/?u=http%3A%2F%2Fg3.letv.cn%2F236%2F37%2F79%2Fletv-hdtv%2F0%2Fupload%2Ftmp%2F20161014120501727%2FFULL_X500_X500-CN-OP-DBXCNOP5801810092S-5.8.018S.zip%3Fb%3D123456%26platid%3D5%26splatid%3D500&e=44816544&f=http%3A%2F%2F4pda.ru%2Fforum%2Findex.php%3Fshowtopic%3D706481%26st%3D6460

Edited by lakgav2
Link to comment
Share on other sites

Λογικα τωρα δε θα έχεις θεμα να την κατεβασεις και να την περασεις την 17. Όπως ξανα ειπα αν θέλεις να σου έρχεται το update στο κινητο ,μην το ρουταρεις.
Link to comment
Share on other sites

Tα πραγματικά προβλήματα για το κινητό το ίδιο ξεκίνησαν!!!Κατέβασα την 17s και πήγα να την εγκαταστήσω απο το update. Κανει επανεκκίνηση το κινητό πάω install βρίσκω το update.zip και παω να το εγκαταστήσω όπου μου σταματάει την διαδικασία αναφερόμενο στο "Χ3_ΗΚ"

 

Οπως και στην 14s είχε βγάλει οτι δεν μπορεί λογω του "Χ3_ΗΚ" οπότε και έκανα αυτή την διαδικασία

After downloading the " S1_x500-OS-OP-DHXOSOP5501203231S-5.5.012S .zip" file, extract it to a folder on the PC.

3. Go to <Folder Name you gave>\META-INF\com\google\android

4. Open the updater-script file with Notepad(Notepad ++ preferable)

5. Rename all places where you find "X3_HK' TO "X3" ONLY.(DO NOT EDIT ANYTHING ELSE,JUST REMOVE THE "_HK")

6. Save the file.

7. Now again make a "zip" of all files you previously extracted. you can give any name to the zip file.(Including the META-INF folder you edited)

8. Paste this zip to ROOT of your internal storage.

9. Boot into TWRP Recovery, install this ZIP

 

και ετσι μπόρεσα να την εγκαταστήσω

 

Με την 17s αφού μου έβγαλε πάλι τα ίδια είπα να κάνω την ίδια διαδικασία που ανέφερα παραπάνω και επειδή δεν το μπορεσε να το εγκαταστήσει είπα να κάνω μια προσπάθεια κανοντας ένα wipe στο dalvin cache, cache, system, data. Πάω να το εγκαταστήσω και μου βγάζει μήνυμα σχετικά με

Checking for MD5 file...

 

Skipping MD5 check: no MD5 file found

 

Λέω δεν γίνεται και έτσι και παω να κάνω ενα restart στο system και να το αφήσω και τσουπ εδω και ώρα εχει κολλήσει στο ξεκίνημα που έχει το λογότυπο Leeco (breaking boundaries for freedom) powered by android.

 

Πατάω το power επανεκκινεί αλλά μένει στην ίδια εικόνα. Τι προτείνετε οτι πρέπει να κάνω

Link to comment
Share on other sites

Να μπεις στο twrp recovery (power και volume up) και να κάνεις τώρα πλέον αναγκαστικά τα 4 wipes (πριν από 014s σε 017s δεν χρειαζόταν να το κάνεις , μόνο wipe cache-dalvik cache), επανεκκίνηση σε twrp recovery και εγκατάσταση της 017s.

Aυτή τη φορά να το αφήσεις να ολοκληρώσει την εγκατάσταση και να μην το σταματήσεις όταν σου βγάλει md5 check. Η εγκατάσταση παίρνει αρκετά λεπτά.

 

-edit. Απ'ότι κατάλαβα τώρα που διάβασα προηγούμενες αναρτήσεις σου , του έχεις βάλει την 014s για το ινδικό μοντέλο , γιαυτό και έκανες το μπέρδεμα με τις αλλαγές στο meta-inf.

Αν έχεις την 017s που έχω ποστάρει προηγούμενα , αυτή είναι η κανονική china version και καλύτερα να του βάλεις την τελευταία που έδωσα, την 018s στο #1142

Edited by lakgav2
Link to comment
Share on other sites

Ξεκίνησα να κανω αυτο τον οδηγο http://forum.le.com/in/index.php?threads/how-to-recover-stuck-on-letv-logo-and-stucked-on-recovery-mode.7359/ δεν ξέρω αν θα επρεπε αλλα εκεινη την στιγμή το κινητό δεν έκανε τπτ. απλά ειχε παγώσει

 

Είμαι σε αυτο το βήμα

UNTICK USERDATA

open dowonload agent and select DA_PL.bin

Select Download option and hit start

then connect ur mobile valume down key via usb cable and wait for the process to finish

remove usb cable

 

και το spflash μου βγάζει error 1042 timeout

H μπάρα στο πρόγραμμα γίνεται κοκκινη αφου πατήσω πρώτα το download αλλά δεν κιτρινίζει οπου και ολοκληρώνεται η διαδικασία.

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια μακρά προσπάθεια το κινητό επανήλθε και έτσι πατώντας στα σίγουρα έβαλα την ρομ (18s) του φίλου που πόσταρε παραπανω.

Μια βοήθεια που θέλω είναι το πως μπορώ να εγκαταστήσω τις υπηρεσίες της google!!!

Link to comment
Share on other sites

Μετά απο μια μακρά προσπάθεια το κινητό επανήλθε και έτσι πατώντας στα σίγουρα έβαλα την ρομ (18s) του φίλου που πόσταρε παραπανω.

Μια βοήθεια που θέλω είναι το πως μπορώ να εγκαταστήσω τις υπηρεσίες της google!!!

 

Μπράβο, εύχομαι να τελειώσανε τα προβλήματά σου !

 

Για gapps κατέβασε από εδώ http://opengapps.org/ , platform ARM64, Android 6.0 , Variant όποιο θέλεις εσύ,συνήθως nano ή pico βολεύουν. Περνιούνται με install από το twrp.

 

Aν δεν έχεις twrp , αναζήτηση στο ενσωματωμένο στη ρομ, lestore για google playstore και εγκατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Επανέρχομαι στο θέμα οπου μετά το πέρασμα της τελευταιας international εκδοσης με android 6 όλα κυλούν το ίδιο καλά όπως και με την 09s του ιταλού. Ειχα την εντύπωση οτι ίσως θα βελτίωνα την διάρκεια της μπαταρίας και την υπερθερμανση του κινητού αλλά μάλλον μια απο τα ίδια είναι.
Link to comment
Share on other sites

Ποια εννοείς "τελευταία international" ;

η τελευταία που υπάρχει είναι η 018s και είναι η official που έχει μόνο Κινέζικα-Αγγλικά...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλους,

 

Πριν 4-5 μήνες είχα πάρει το Χ500, είχα αντιμετωπίσει το γνωστό πρόβλημα με την φόρτιση και δεν άναβε μετά.

Πήγα να το φτιάξω μόνος μου ανοίγοντας την οθόνη και βγάζοντας την μπαταρία αλλά ενώ τα κατάφερα στο θέμα φόρτισης

έκοψα το καλώδιο της οθόνης από βλακεία. Το κινητό το παράτησα από τότε και μέχρι σήμερα όπου αγόρασα μια LCD screen και σε 5-10

το κινητό θα λειτουργεί κανονικά.

 

Επειδή διάβαζα τώρα αρκετές σελίδες για να αλλάξω την rom για να μην έχω το ίδιο πρόβλημα αλλά με τις τόσες σελίδες έχω χαθεί, μπορεί κάποιος να μου πει ή να δώσει ενα λινκ με μια stable rom με οδηγίες χωρίς ουσιαστικά προβλήματα για να πέρασω? Το κινητό πλέον θα χρησιμοποιηθεί για απλή χρήση internet/messenger/google apps καμιά ταινία.

 

Ευχαριστώ πολύ. :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση


×
×
  • Create New...