Jump to content

LeTv Le 1s (X500)


athanaso77
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μία ματιά στο πρώτο ποστ θα σας βοηθήσει και τους 2.... γράφει πως γίνεται το ρουτ και πώς βάζουμε το recovery... Είναι εύκολο....Από εκεί και μετά μία γρήγορη ματιά στις πιο πίσω σελίδες θα σας δείξουν ότι ή πιο σταθερή ρομ και αυτή που έχουμε οι πιο πολλοί είναι η Ιταλική 10s.... Αν δεν σας πειράζουν τα κινέζικα και ή μετάφραση στα Ελληνικά βαλτε την oficial 13s που δεν χρειάζεται και ρουτ... Και μετά στην αναμονή μέχρι να βγει ρομ που να βασίζεται στην Android 6....
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 1,3χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΧΑΙΡΕΤΑΙ.με τον οδηγο στην αρχικη σελιδα προσπαθησα και οπωςσ εγραψα μνε το iroot δε κανει τιποτα.το δοκιμασα πολλεσ φορες και συνεχεια μου ελεγε fail to root.

Γιατι η 13s δεν χρειαζεται ρουτ?Επισης αν κατεβασω την 13S την μετονομασω σε update.zip και την βαλω μεσω του ρικοβερι που προαναφερα (με το Update System)θα εχω κανενα προβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μία ματιά στο πρώτο ποστ θα σας βοηθήσει και τους 2.... γράφει πως γίνεται το ρουτ και πώς βάζουμε το recovery... Είναι εύκολο....Από εκεί και μετά μία γρήγορη ματιά στις πιο πίσω σελίδες θα σας δείξουν ότι ή πιο σταθερή ρομ και αυτή που έχουμε οι πιο πολλοί είναι η Ιταλική 10s.... Αν δεν σας πειράζουν τα κινέζικα και ή μετάφραση στα Ελληνικά βαλτε την oficial 13s που δεν χρειάζεται και ρουτ... Και μετά στην αναμονή μέχρι να βγει ρομ που να βασίζεται στην Android 6....

 

Σε ευχαριστω πολύ για την απάντηση, μήπως θα μπορούσες να με ενημερώσεις το ότι δεν έχω 3G και 4g στο δίκτυο της Wind είναι θέμα rom? Διάβασα εκ των υστερών ότι δεν πιάνει την μπάντα 800 άλλα αυτή είναι για 4g αν δεν κάνω λάθος. Δεν θα έπρεπε να είχα 3G?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα κ απο μενα. Εχω ΤΟ χ501 και σημερα εβαλα την 13ς.. Δεν μπορω με τιποτα να βγαλω τις κινεζικες εφαρμογες, υπαρχει καποιος τροπος.. το kingroot δεν μου το αναγνωριζει καν
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα θα πρεπει να ροοταρεις το κινητο για να τις βγαλεις.Τωρα τροπους για ροοτ δε ξερω πολλους.Μπορεις να μου πεις πως φλασαρες την 13s?
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε λιγο αυτο....Λεει πως να περασετε το TWRP και μετα πως φλασαρουν την 10s...που ειναι custom rom....Την εχουμε οι περισσοτεροι....Χωρις κινεζικα

http://www.letv.re/topic/584-le-1s-x500-x507-custom-rom-by-bb72-multilanguage-010s-based-aroma-installer/

Link to comment
Share on other sites

το προβλημα ειναι οτι με την official 13ς ειναι η μονη ρομ με τν οποια εχω 4g με τις custom δεν επιαναν τιποτα..

 

Κατι αλλο πρεπει να γινεται...Για περνα την 10ς και πες μας....Εγω αυτη εχω και το 4g δουλευει κανονικα....και εδω και στο εξωτερικο....Αλλα και με τις oficial 7s και 13s που ειχα δουλευε κανονικα....Δοκιμασε και πες μας...

ΥΓ. Στις oficial δεν μπορεις να σβησεις τις κινεζικες εφαρμογες χωρις ρουτ....Απλος τις κλεινεις και τις απενεργοποιεις....

 

Επισης βρηκα αυτο το κειμενο (ειναι λιγο παλιο...) που λεει τι παιζει με τις συχνοτητες στην Ελλαδα και τα κινεζικα κινητα μας....Ισως βοηθησει ειδικα τον φιλο που λεει οτι δεν εχει 3g/4g...

 

Συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δείτε αν τις υποστηρίζει το smartphone σας.

 

Aυγ 20th 2015

Καταρχήν να αναφέρουμε τις μπάντες και συχνότητες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην κινητή τηλεφωνία Ελλάδας.

 

2G: B5/850, B8/900, B3/1800 και Β2/1900

3G: B5/850, Β8/900, Β2/1900 και Β1/2100

4G FDD LΤΕ: B20/800, B3/1800 και Β7/2600

 

Βασικός κανόνας με τις συχνότητες είναι ότι οι χαμηλές φτάνουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις, έχουν μεγαλύτερη διείσδυση μέσα από εμπόδια φυσικά ή τεχνικά όπως τοίχους κτηρίων, αλλά έχουν χαμηλή χωρητικότητα και δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα πολλούς συνδρομητές σε υψηλή ταχύτητα.

Όσο η συχνότητα ανεβαίνει τότε έχουμε τα αντίθετα φαινόμενα.

 

Πάμε τώρα στο 4G που με τον καιρό θα ενδιαφέρει τους περισσότερους κατόχους "έξυπνων "κινητών τηλεφώνων.

 

Στην Ελλάδα το 4G το πέρναμε στις συχνότητες 1800 και 2600. Από την 1/11/2014 και μέχρι 28/2/2030 οι πάροχοι αγόρασαν τα διακαιώματα χρήσης της μπάντας Β20 στη συχνότητα 800 ΜΗΖ, που μέχρι τώρα τη χρησιμποποιούσαν τα αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια, τα οποία εκπέμπουν πλέον ψηφιακά σε άλλες συχνότητες.

 

Οι πάροχοι και περισσότερο η WIND άρχισαν να στήνουν δίκτυα στα 800MHz ειδικά έξω από τα αστικά κέντρα.

 

Το πρόβλημα που θα έχουμε στο μέλλον, όσοι διαθέτουμε κινέζικες συσκευές, είναι ότι δεν θα έχουμε 4G σήμα σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας και κυρίως στην επαρχία, διότι οι συγκεκριμένες συσκευές δεν λαμβάνουν στα 800MHz παρά μόνο στα 1800 και 2600 και εφόσον διαθέτουν δέκτη FDD-LTE και όχι TDD-LTE.

 

Άρα προσοχή όταν αγοράζετε κινητά από Κίνα να προσέχετε αν μπορούν να λαμβάνουν στις παραπάνω συχνότητες FDD-LTE (έστω στις Β3/1800 και Β7/2600)

 

EDIT: Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site που μπορώ να το ονομάσω το απόλυτο εργαλείο για να βλέπουμε αν η συσκευή μας υποστηρίζεται από το δίκτυο της χώρας μας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας του κόσμου.

Δείτε το εδώ: http://www.willmyphonework.net/

Edited by Expendable
Link to comment
Share on other sites

διαβαστε λιγο αυτο....Λεει πως να περασετε το TWRP και μετα πως φλασαρουν την 10s...που ειναι custom rom....Την εχουμε οι περισσοτεροι....Χωρις κινεζικα

http://www.letv.re/topic/584-le-1s-x500-x507-custom-rom-by-bb72-multilanguage-010s-based-aroma-installer/

 

 

Σευχαριστω πολυ!

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Γνωριζετε ποιες κινεζικες εφαρμογες μπορουμε να διαγραψουμε?

Link to comment
Share on other sites

Κατι αλλο πρεπει να γινεται...Για περνα την 10ς και πες μας....Εγω αυτη εχω και το 4g δουλευει κανονικα....και εδω και στο εξωτερικο....Αλλα και με τις oficial 7s και 13s που ειχα δουλευε κανονικα....Δοκιμασε και πες μας...

ΥΓ. Στις oficial δεν μπορεις να σβησεις τις κινεζικες εφαρμογες χωρις ρουτ....Απλος τις κλεινεις και τις απενεργοποιεις....

 

Επισης βρηκα αυτο το κειμενο (ειναι λιγο παλιο...) που λεει τι παιζει με τις συχνοτητες στην Ελλαδα και τα κινεζικα κινητα μας....Ισως βοηθησει ειδικα τον φιλο που λεει οτι δεν εχει 3g/4g...

 

Συχνότητες 4G στην Ελλάδα. Δείτε αν τις υποστηρίζει το smartphone σας.

 

Aυγ 20th 2015

Καταρχήν να αναφέρουμε τις μπάντες και συχνότητες που υπάρχουν αυτή τη στιγμή στην κινητή τηλεφωνία Ελλάδας.

 

2G: B5/850, B8/900, B3/1800 και Β2/1900

3G: B5/850, Β8/900, Β2/1900 και Β1/2100

4G FDD LΤΕ: B20/800, B3/1800 και Β7/2600

 

Βασικός κανόνας με τις συχνότητες είναι ότι οι χαμηλές φτάνουν σε μεγαλύτερες αποστάσεις, έχουν μεγαλύτερη διείσδυση μέσα από εμπόδια φυσικά ή τεχνικά όπως τοίχους κτηρίων, αλλά έχουν χαμηλή χωρητικότητα και δεν μπορούν να εξυπηρετήσουν ταυτόχρονα πολλούς συνδρομητές σε υψηλή ταχύτητα.

Όσο η συχνότητα ανεβαίνει τότε έχουμε τα αντίθετα φαινόμενα.

 

Πάμε τώρα στο 4G που με τον καιρό θα ενδιαφέρει τους περισσότερους κατόχους "έξυπνων "κινητών τηλεφώνων.

 

Στην Ελλάδα το 4G το πέρναμε στις συχνότητες 1800 και 2600. Από την 1/11/2014 και μέχρι 28/2/2030 οι πάροχοι αγόρασαν τα διακαιώματα χρήσης της μπάντας Β20 στη συχνότητα 800 ΜΗΖ, που μέχρι τώρα τη χρησιμποποιούσαν τα αναλογικά τηλεοπτικά κανάλια, τα οποία εκπέμπουν πλέον ψηφιακά σε άλλες συχνότητες.

 

Οι πάροχοι και περισσότερο η WIND άρχισαν να στήνουν δίκτυα στα 800MHz ειδικά έξω από τα αστικά κέντρα.

 

Το πρόβλημα που θα έχουμε στο μέλλον, όσοι διαθέτουμε κινέζικες συσκευές, είναι ότι δεν θα έχουμε 4G σήμα σε όλες τις περιοχές της Ελλάδας και κυρίως στην επαρχία, διότι οι συγκεκριμένες συσκευές δεν λαμβάνουν στα 800MHz παρά μόνο στα 1800 και 2600 και εφόσον διαθέτουν δέκτη FDD-LTE και όχι TDD-LTE.

 

Άρα προσοχή όταν αγοράζετε κινητά από Κίνα να προσέχετε αν μπορούν να λαμβάνουν στις παραπάνω συχνότητες FDD-LTE (έστω στις Β3/1800 και Β7/2600)

 

EDIT: Πρόσφατα ανακάλυψα ένα site που μπορώ να το ονομάσω το απόλυτο εργαλείο για να βλέπουμε αν η συσκευή μας υποστηρίζεται από το δίκτυο της χώρας μας ή οποιασδήποτε άλλης χώρας του κόσμου.

Δείτε το εδώ: http://www.willmyphonework.net/

Πολυ χρήσιμα όλα , σε ευχαριστω πολύ.....:):):):):):) από ότι κατάλαβα τουλάχιστον θα έπρεπε να είχα 3g άρα πρέπει να ξαναπεράσω νέα rom...το θέμα είναι οτι όταν μπαίνω από το link του πρώτου post να κατεβάσω την official , αναφέρει κακόβουλο αρχείο ο chrome. συνεχίζω? μπορώ να την βρω από αλλού?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το live tv μπορω να το βγαλω με το link2sd μαζι με καποιες αλλες κινεζικες εφαρμογές η λετε να εχω πρόβλημα? καλημέρα σας!

 

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτο το live tv μπορω να το βγαλω με το link2sd μαζι με καποιες αλλες κινεζικες εφαρμογές η λετε να εχω πρόβλημα? καλημέρα σας!

 

Στην 013s που του έχω τώρα , το livetv δεν το έχω πειράξει. Τις κινεζιές (ότι είναι ακαταλαβίστικο κ δεν έχει κάπου να διαβάσεις αγγλικά), τις έχω παγώσει με το sd maid pro ή μπορεί και το titanium backup να το κάνει - το link2sd , δεν το ξέρω-.

 

Για viber , me no xerei , γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Επίσης έχω βάλει από το μαρκετ , το morelocale 2 για περισσότερα ελληνικά στο κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Στην 013s που του έχω τώρα , το livetv δεν το έχω πειράξει. Τις κινεζιές (ότι είναι ακαταλαβίστικο κ δεν έχει κάπου να διαβάσεις αγγλικά), τις έχω παγώσει με το sd maid pro ή μπορεί και το titanium backup να το κάνει - το link2sd , δεν το ξέρω-.

 

Για viber , me no xerei , γιατί δεν το έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.

Επίσης έχω βάλει από το μαρκετ , το morelocale 2 για περισσότερα ελληνικά στο κινητό.

Σευχαριστω για την απάντηση!

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει κάποια ρομ που οταν κλεινεις τις εφαρμογές (πατώντας το κατω αριστερά κουμπακι) να μη τις τερματιζει και να τις αφηνει να τρεχουν στο background?ακομη και αν τις κλειδώσεις και τις σβησεις παλι τερματίζονται

 

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα , κατά την διαδικασία για να περάσω την rom του Ιταλού ενώ προχωράω κανονικά με το aroma installer στο τελικό στάδιο μου γράφει το teamwin recovery failed to mound , συνεχίζει όμως κανονικά ολοκληρώνει την εγκατάσταση και μετά κάνει restart εμφανίζετε το λογότυπο κανονικά μετά κλείνει εμφανίζει πάλι το λογότυπο μαζί με recovery και με βάζει πάλι στο team win recovery.....τι κάνω λάθος?
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά έχω πρόβλημα , κατά την διαδικασία για να περάσω την rom του Ιταλού ενώ προχωράω κανονικά με το aroma installer στο τελικό στάδιο μου γράφει το teamwin recovery failed to mound , συνεχίζει όμως κανονικά ολοκληρώνει την εγκατάσταση και μετά κάνει restart εμφανίζετε το λογότυπο κανονικά μετά κλείνει εμφανίζει πάλι το λογότυπο μαζί με recovery και με βάζει πάλι στο team win recovery.....τι κάνω λάθος?

 

Περίεργα πράγματα .... Δοκίμασε να την περάσεις πάλι , αλλιώς βαλε την 012s του ΒΒ72 που δεν έχει aroma installer

Link to comment
Share on other sites

Περίεργα πράγματα .... Δοκίμασε να την περάσεις πάλι , αλλιώς βαλε την 012s του ΒΒ72 που δεν έχει aroma installer

 

σε ευχαριστω για την άμεση απάντηση το δοκιμάζω τώρα

Link to comment
Share on other sites

Και να προσέξεις όταν είσαι στην twrp recovery , από τα settings να απενεργοποιήσεις το enable screen timeout γιατί αν είναι ενεργοποιημενο, δημιουργεί κολλήματα.

Καλή επιτυχια!

Link to comment
Share on other sites

Να συμπληρωσω στα παραπανω....Αν σου ζητησει το TWRP να φτιαξει το ρουτ μην δωσεις θετικη επιλογη....Θα υπαρξει προβλημμα...
Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια όλους.λοιπόν για ένα περίεργο λόγο την 10 με aroma installer Δεν μπορούσα να την περάσω με τίποτα, προσπάθησα όλους τους τρόπους χώρους Κανένα κανένα αποτέλεσμα...Έτσι πέρασα την 12 χωρίς aroma όπως με συμβουλεψατε, πήγαν όλα μια χαρά και το τηλ πετάει....σημαντικό ότι έχω και 3g. Σας ευχαριστώ όλους και πάλι.
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά εχω την 13ς και παρατηρω οτι μερικές φορές απο μονο του τερματιζει εφαρμογές Για παράδειγμα του messenger με αποτέλεσμα να μη μου έρχονται ειδοποιήσεις..υπαρχει κάτι που μπορώ να κάνω?(τις εχω "κλειδωμένες" τις εφαρμογές)

 

Sent from my Letv X500 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εδώ και λίγο καιρό δεν δέχομαι sms εκτός από κάποιες φορές που παθαίνει αναλαμπές και μου έρχονται 2-3 και μετά πάλι τίποτα.Το έχει πάθει κανείς σας;
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα μπορεί κάποιοςνα με βοηθήσει να επαναφέρω το τηλέφωνο μου έχει κολλήσει εδώ και μια εβδομάδα και ανάβει μόνο το κόκκινο φωτάκι αριστερά όταν το φορτιζω.

Φυσικά εάν μπορείτε και έχετε χρόνο αλλιώς μάλλον το στέλνω πίσω να ηρεμήσω και να μην κουράζω το Φόρουμ. :X:X:X

 

ΦΙΛΕ το ιδιο προβλημα ειχε και ενας φιλος μου με το κντ του.

Βασικα ειναι θέμα της μπαταρίας.Υπαρχουν 2 τρόποι να σου ανάψει το κντ.

1)Ο δύσκολος τρόπος ειναι να το ανοιξεις και να αποσυνδέσεις την μπαταρία (αυτο εκανε ο φίλος μου!!!)

2)Σταματα να το βαζεις στην μπρίζα ωστε να αδειασει εντελως η μπαταρια για αρκετες μερες και θα σου ξανα ανάψει.

λιγο χαζό αλλα πρεπει να μεινει η πλακετα χωρις ρευμα σαν να αποσυνδεσες την μπαταρια.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...