Jump to content

"Κοκκινα ματια" (red-eyes) σε ψηφιακες φωτογραφιες


dathanassiou
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Μηπως ξερει κανεις πως μπορω να αφαιρεσω αυτοματα τα «κοκκινα ματια» από καποιες φωτογραφιες που εχω βγαλει με την ψηφιακη μου μηχανη?

Εχω το Photoshop 5.5 & το ACDSee 6, αλλα δεν εχουν αυτοματη μεθοδο και επειδη οι φωτο είναι καμια 60ρια δεν μπορω να τις κανω μια-μια (εχω βρει manual τροπο στο Internet αλλα θελει κανενα 5λεπτο η μια φωτογραφια).

Μηπως υπαρχει κανενα freeware προγραμματακι (που να μπορω να κατεβασω με ISDN 64k) που να κανει αυτοματο red-eye removal?

'Η ισως καποιο plugin για το Photoshop 5.5 ή το ACDSee 6?

 

Ευχαριστω εκ των προτερων για την οποια βοηθεια.

:o

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό η 707 σώζει ....

τις κάνει remove μόλις τις τραβήξεις ΠΑΝΩ στη μηχανή.

 

Πάντως, εάν δε το διαθέτει η μηχανή σου (που μάλλον όχι) , όλα σχεδόν τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας έχουν επιλογή Remove Red Eye. Τουλάχιστον έχω δει και στο Paint Shop Pro που χρησιμοποιώ εγώ και στο Ulead και νομίζω ότι έχει και το Corel (Το Photoshop έχει σίγουρα.)

 

Ψάξτο λίγο.

:X
Link to comment
Share on other sites

Για αυτό η 707 σώζει ....

τις κάνει remove μόλις τις τραβήξεις ΠΑΝΩ στη μηχανή.

Πάντως, εάν δε το διαθέτει η μηχανή σου (που μάλλον όχι) , όλα σχεδόν τα προγράμματα επεξεργασίας εικόνας έχουν επιλογή Remove Red Eye.

Εχω την Cannon Ixus i που εχει Remove Red Eye αλλα πριν τραβηξω τις φωτο καποιος "επαιξε" με την μηχανη και το εκανε disable... :mad:

Τουλάχιστον έχω δει και στο Paint Shop Pro που χρησιμοποιώ εγώ και στο Ulead και νομίζω ότι έχει και το Corel (Το Photoshop έχει σίγουρα.)

Ψάξτο λίγο.

Το Paint Shop Pro, το Corel & το Ulead δεν τα εχω, το Photoshop ισως να εχει σε καποια πιο καινουργια εκδοση παντως στην 5.5 δεν εχει σιγουρα. Επισης οπως αναφερει ο φιλος manoz το ACDSee εχει, αλλα ειναι manual και δεν εχω τον χρονο να κατσω να κανω edit 60 φωτογραφιες.

Ψαχνω ενα αυτοματο correction tool (standalone ή plugin για τα παραπανω δυο προγραμματα).

:)

[sIGPIC][/sIGPIC] Εγγραφή: Οκτ. 2003 - It's been a while....
Link to comment
Share on other sites

1ον) Γλυτωνεις χρονο με το Paint Shop Pro.

2ον) Παρε μια μηχανη με συστημα αποφυγης κοκκινων ματιων

και

3ον) Ποσα χρονια πρεπει να περασουν για να καταλαβουν ποια καποιοι πως το προβλημα των κοκκινων ματιων ανηκει σε ενα παρελθον που ισοδυναμη με 4 και πλεον χρονια?

Link to comment
Share on other sites

το παλικάρι ζητάει πρόγραμμα που να διορθώνει απο μόνο του σε πολλές φωτογραφίες μαζί τα κόκκινα μάτια. Κάτι τέτοιο δεν υπάρχει. Μόνο χειροκίνητα μία-μία.

 

@Chris79 το φαινόμενο αυτό υπάρχει και θα υπάρχει όσο το φλάς βρίσκεται κοντά στο φακό. Κάτι που συμβαίνει στις περισότερες compact. Απλώς διορθώνεται μετά στο pc εύκολα.

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχουν μηχανες που και ψηφιακες και αναλογικες με το τρικ της αφαιρεσης των κοκκινων ματιων.

Αν εχει καμια ρωσικη Zinot τοτε πρεπει να κατσει με το Paint shop pro και να το βγαλει.

Το εχω κανει και ξερω.

Δεν ειμαστε. Multimedias ειμαι.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (22 Δεκ. 2004 , 16:33)

 

@Chris79 το φαινόμενο αυτό υπάρχει και θα υπάρχει όσο το φλάς βρίσκεται κοντά στο φακό. Κάτι που συμβαίνει στις περισότερες compact.

 

Ακριβώς γι'αυτό τον λόγο δεν έχουν τέτοιο πρόβλημα οι SLR μηχανές.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (22 Δεκ. 2004 , 16:33)

 

το φαινόμενο αυτό υπάρχει και θα υπάρχει όσο το φλάς βρίσκεται κοντά στο φακό. Κάτι που συμβαίνει στις περισότερες compact. Απλώς διορθώνεται μετά στο pc εύκολα.

 

 

Και σε πολλές μηχανές σε δέκατα του δευτερολέπτου.

εμένα πάντως η 707 με έχει αφήσει άναυδο.

Τα εξαφανίζει με επιτυχία 99,999 % με το πάτημα ενός κουμπιού!

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος mplip^ (22 Δεκ. 2004 , 20:07)

 

Και σε πολλές μηχανές σε δέκατα του δευτερολέπτου.

εμένα πάντως η 707 με έχει αφήσει άναυδο.

Τα εξαφανίζει με επιτυχία 99,999 % με το πάτημα ενός κουμπιού!

 

 

Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ικανότητα η μηχανή σου! Απλώς λόγω κατασκευής (μπαζούκα)το φλάς είναι εκ των πραγμάτων μακριά απο το φακό και έτσι περιορίζεται πολύ το φαινόμενο.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chris79 (22 Δεκ. 2004 , 16:49)

 

Υπαρχουν μηχανες που και ψηφιακες και αναλογικες με το τρικ της αφαιρεσης των κοκκινων ματιων.

Αν εχει καμια ρωσικη Zinot τοτε πρεπει να κατσει με το Paint shop pro και να το βγαλει.

Το εχω κανει και ξερω.

Δεν ειμαστε. Multimedias ειμαι.

 

 

 

ότι μηχανή και να έχεις (ψηφιακή ή αναλογική) , ό,τι τρικ και να εφαρμόζει η μηχανή (πχ το ξεγέλασμα του ματιού με προφλασιά) , ό,τι μάρκα και να έχεις , αν το φλάς είναι κοντά στο φακό θα έχεις κόκκινα μάτια.Ότι και να κάνεις. Αυτό είναι δεδομένο.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερώτηση: Γιατί τα κόκκινα μάτια εμφανίζονται σε μερικούς ανθρώπους μόνο;

ειναι λαθος η εντυπωση που εχεις. το φαινομενο των κοκκινων ματιων εμφανιζεται γιατι το φλας ειναι πολυ ισχυρο για τα ματια και ουσιατικα μπορει να τα διαπερασει. ετσι το φλας φωτιζει το πισω μερος του ματιου οπου και βρισκονται αιμοφορα αγγεια, που δημιουργουν και αυτο το κοκκινο χρωμα στις φωτο.αρα δεν ειναι θεμα ατομου αλλα θεμα γωνιας απο την οποια φωτογραφιζεται ενα ατομο ;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος andreas730 (23 Δεκ. 2004 , 02:07)

 

ειναι λαθος η εντυπωση που εχεις. το φαινομενο των κοκκινων ματιων εμφανιζεται γιατι το φλας ειναι πολυ ισχυρο για τα ματια και ουσιατικα μπορει να τα διαπερασει. ετσι το φλας φωτιζει το πισω μερος του ματιου οπου και βρισκονται αιμοφορα αγγεια, που δημιουργουν και αυτο το κοκκινο χρωμα στις φωτο.αρα δεν ειναι θεμα ατομου αλλα θεμα γωνιας απο την οποια φωτογραφιζεται ενα ατομο ;)

 

 

Στάνταρ; Γιατί κοιτάζοντας άλμπουμ με φωτογραφίες μου είχε σχηματιστεί η εντύπωση ότι συγκεκριμένα άτομα βγαίνουν πάντα με κόκκινα μάτια ενώ άλλα σχεδόν ποτέ!

Link to comment
Share on other sites

Me too!! Και εγω την ιδια εντυπωση ειχα... και συνηθως εγω ειμαι ενα απο αυτα...! :mad: Σε ολες ειμαι με κοκκινα ματια αλλα δεν ξερω πως να τα φτιαξω.!!!

 

Δεν ξερει κανενας τη διαδικασια αφαιρεσης των κοκκινων ματιων απο το Adobe Photoshop??? :worry:

Link to comment
Share on other sites

Eπίσης υπάρχει free και το RedEye v1.5 για αυτή τη δουλειά και μόνο.

Πάντως σε σχέση με αυτό που λέει ο eLeKtriK EyE,πρέπει να ομολογήσω οτι και εγω την ίδια εντύπωση εχω.Άλλωστε και στο manual της φωτογραφικης μου,αναφέρει συγκεκριμένα οτι ''Ο βαθμός μείωσης του κοκκινισματος των ματιών ποικίλλει ανάλογα με το κάθε άτομο''.Τώρα γιατί το λέει αυτο και τι ισχύει πραγματικά,ειλικρινά δεν ξέρω.

http://img404.imageshack.us/img404/9686/bestiolnv6nd7.gif
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος xristos69 (23 Δεκ. 2004 , 01:24)

 

Δεν έχει κάποια ιδιαίτερη ικανότητα η μηχανή σου! Απλώς λόγω κατασκευής (μπαζούκα)το φλάς είναι εκ των πραγμάτων μακριά απο το φακό και έτσι περιορίζεται πολύ το φαινόμενο.

 

 

Δίπλα είναι το φλας.

 

Στην εν λόγω μηχανή , Με software βγαίνει μετά.

 

επιλέγεις Remove Red Eyes , εστιάζει εκεί που είναι κόκκινα τα μάτια και σε μερικά δευτερόλεπτα σου διορθώνει τη φωτογραφία μέσω αλγόριθμου και έχει επαναφέρει το αρχικό χρώμα των ματιών σου.

 

Οπότε έχει καποια ιδιαίτερη ικανότητα. Τη προνοητικότητα των κατασκευαστών να αντιμετωπίσουν το εν λόγω πόβλημα ;)

:X
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος eLeKtriK EyE (23 Δεκ. 2004 , 01:26)

 

Μια ερώτηση: Γιατί τα κόκκινα μάτια εμφανίζονται σε μερικούς ανθρώπους μόνο;

 

 

έχει να κάνει με το χρώμα των ματιών. Τα ανοιχτοχρωμα μάτια (γαλάζιο, πράσινο) βγαίνουν σχεδόν πάντα κόκκινα. Τα πολύ σκούρα σπανίως.

Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος bel (23 Δεκ. 2004 , 02:58)

 

Eπίσης υπάρχει free και το RedEye v1.5 για αυτή τη δουλειά και μόνο.

 

 

Και εγώ στο προτείνω το RedEye, είναι απλό, μικρό και εύχρηστο!

Link to comment
Share on other sites

έχει να κάνει με το χρώμα των ματιών. Τα ανοιχτοχρωμα μάτια (γαλάζιο, πράσινο) βγαίνουν σχεδόν πάντα κόκκινα. Τα πολύ σκούρα σπανίως

αρα η βασικη ιδεα παραμενει η ιδια και εκτος απο τη γωνια ρολο παιζει και το χρωμα ματιων.βασικα τωρα που το σκεφτομαι μαλλον παιζει πολυ μεγαλυτερο ρολο απο τη γωνια ληψης.

Link to comment
Share on other sites

Καποιος ανεφερε μονο λιγο ποιο πριν για τα αιμοφορα αγγεια αλλα δεν ειπε οτι το ξαφνικο φως που βγαινει απο το φλας της μηχανης φερνει αιμα στα ματια για να το αποφυγει και να το προστατεψει το ματι απο τυχον διαφορα που μπορει να επιφερει αυτο το ξαφνικο φως. ΟΛΑ τα ματια ειναι επιρρεπει σε αυτο το φαινομενο λογω του οτι ο οργανισμος κανει την ολη αυτη την διεργασια για την προστασια του ματιου. Μπορει να ειναι και ποιο ευαισθητα οσοι εχουν πιει αλκοολ.
Link to comment
Share on other sites

Αρχικό Μήνυμα από το μέλος chris79 (23 Δεκ. 2004 , 15:21)

 

 

Καποιος ανεφερε μονο λιγο ποιο πριν για τα αιμοφορα αγγεια αλλα δεν ειπε οτι το ξαφνικο φως που βγαινει απο το φλας της μηχανης φερνει αιμα στα ματια για να το αποφυγει και να το προστατεψει το ματι απο τυχον διαφορα που μπορει να επιφερει αυτο το ξαφνικο φως. ΟΛΑ τα ματια ειναι επιρρεπει σε αυτο το φαινομενο λογω του οτι ο οργανισμος κανει την ολη αυτη την διεργασια για την προστασια του ματιου.

 

 

Δεν υσχύει αυτό που λές!!! :eek: Δεν τίθεται θέμα "προστασίας" του ματιού με επιπλέον αιμάτωσή! Δεν υπάρχει περισότερη αιμάτωση απο πρίν.

 

Τα πράγματα είναι πιο απλά. Η κόρη του ματιού ως γνωστό συστέλεται στο πολύ φως και διαστέλεται στο σκοτάδι.'Οταν καταλαμβάνει μεγαλύτερη επιφάνεια στο μάτι καλύπτονται τα κόκκινα σε λευκό φόντο αιμοφόρα αγγεία και δεν βγαίνουν κόκκινα τα μάτια.

Στην γρήγορη φλασιά όμως η κόρη δεν προλαβαίνει να μεγαλώσει. Για αυτο και οι περισότερες μηχανές προσπαθούν να αντιμετοπίσουν το πρόβλημα με την "προφλασιά" ώστε να ξεγελάσουν την κόρη και να μεγαλώσει. Στα ανοιχτόχρωμα μάτια τα αιμοφόρα αγγεία είναι πιο ορατά στο φλάς ακόμα και με την κόρη σε διαστολή και έτσι βγαίνουν σχεδόν πάντα κόκκινα.

Γι αυτό άλλωστε δεν υπάρχουν κόκκινα μάτια αν χρησιμοποιηθεί φλάς την ημέρα , γιατι η κόρη είναι ήδη σε διαστολή.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...