Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από επικοινωνία μου με ελληνικό κατάστημα που φαίνεται να έχει, αφού τους ρώτησα περί χώρας προέλευσης και αν μπορώ να τη δοκιμάσω στο χώρο τους πριν την αγοράσω:

 

"η μπαταρία είναι αυθεντική και είναι υποχρεωτικό για τη σωστή λειτουργια της της να προηγηθεί επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή σας." (bold + υπογράμμιση, δικά τους).

 

Εγώ hard να κάνω, αλλά σχέση με τη λειτουργία της μπαταρίας, δεν έχει. Όχι τίποτε άλλο, αλλά τόσο με την μαμά μπαταρία, όσο και με την άλλη που είχα πάρει επίσης από ελληνικό κατάστημα, είχα κάνει hr, και προκοπή δεν είδα.

 

Και η απάντηση του ebay πωλητή:

 

"Hi, dear friend.

I am very sorry to delay your time and work.

The new battery is used for the first time. It needs to activate the battery.

First install the battery, turn off the cell phone. Charge for 10 hours.

Then open the cell phone, complete the discharge, and complete a charging cycle.

Then recharge it for 10 hours.

Then it can be used normally.

Try it, please.

If the battery is still unable to work.

Please contact me.

I'll send you a new battery.

It will be tested and checked before shipment.

Wait for your reply.

I wish you a letter"

 

Απελπίζομαι.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλημέρα. Είχα το ίδιο πρόβλημα. Δεν ξέρω ακριβώς πως προκλήθηκε αλλά έπαιζαν οι κόρες μου με τη κάμερα του κινητού λίγο πριν το διαπιστώσω για πρώτη φορά. Είδα φωτο και βίντεο και στενοχωρήθηκα πολύ.

Το δικό μου ήταν ακόμα σε εγγύηση οπότε το έψαξα λίγο και κατέληξα στο https://support.b2x.com/. Πάτησα chat with an expert και από εκεί όλα πήραν το δρόμο τους. Το κινητό πήγε και ήρθε (είχαν πει ότι θα έκανε 3 μέρες αλλά έκανε 7) Ουγγαρία και το πρόβλημα επιδιορθώθηκε (πάνε τώρα 6 μήνες από τότε και όλα όπως πριν). Δεν πλήρωσα απολύτως τίποτα, στείλανε courier να το παραλάβει από το σπίτι μου (Μυτιλήνη) και μου το επέστρεψαν με τον ίδιο τρόπο. Ελπίζω να σε πρόλαβα πριν κάνεις οτιδήποτε άλλο

 

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Αν θυμάμαι καλά τις πρώτες μέρες που κατάλαβα το πρόβλημα είχα πέσεις επάνω σε αυτό το site αλλα η συσκευή μου δεν ειναι σε εγγύηση. Έχω παραγγείλει camera module σε πολύ χαμηλή τιμή (περίπου 15-17€) και τη περιμένω να έρθει απο Αμερική. Ο πωλητής μου διαβεβαίωσε πως είναι Original ανταλλακτικό καθώς τον ρώτησα και του ανέφερα πως θέλω η ποιότητα της καμερας του τηλεφώνου μου να είναι η ίδια. Εν αναμονή και όταν την αλλαξω θα ποσταρω αποτελέσματα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 4 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Από επικοινωνία μου με ελληνικό κατάστημα που φαίνεται να έχει, αφού τους ρώτησα περί χώρας προέλευσης και αν μπορώ να τη δοκιμάσω στο χώρο τους πριν την αγοράσω:

 

"η μπαταρία είναι αυθεντική και είναι υποχρεωτικό για τη σωστή λειτουργια της της να προηγηθεί επαναφορά εργοστασιακών ρυθμίσεων στη συσκευή σας." (bold + υπογράμμιση, δικά τους).

 

Εγώ hard να κάνω, αλλά σχέση με τη λειτουργία της μπαταρίας, δεν έχει. Όχι τίποτε άλλο, αλλά τόσο με την μαμά μπαταρία, όσο και με την άλλη που είχα πάρει επίσης από ελληνικό κατάστημα, είχα κάνει hr, και προκοπή δεν είδα.

 

Και η απάντηση του ebay πωλητή:

 

"Hi, dear friend.

I am very sorry to delay your time and work.

The new battery is used for the first time. It needs to activate the battery.

First install the battery, turn off the cell phone. Charge for 10 hours.

Then open the cell phone, complete the discharge, and complete a charging cycle.

Then recharge it for 10 hours.

Then it can be used normally.

Try it, please.

If the battery is still unable to work.

Please contact me.

I'll send you a new battery.

It will be tested and checked before shipment.

Wait for your reply.

I wish you a letter"

 

Απελπίζομαι.

 

Εγω πάντως που πήρα μπαταρία απο Κίνα μια χαρά μου έκατσε. Την κούμπωσα, ήταν στο 50% και άνοιξε κανονικά η συσκευή, τι activate κ χαζομάρες σου λεει.

Δες εδω αναλυτικά

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423689&page=148

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Εγω πάντως που πήρα μπαταρία απο Κίνα μια χαρά μου έκατσε. Την κούμπωσα, ήταν στο 50% και άνοιξε κανονικά η συσκευή, τι activate κ χαζομάρες σου λεει.

Δες εδω αναλυτικά

 

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=423689&page=148

 

Βρε συ, από το link που μου έστειλες την πήρα...:lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ευτυχής κάτοχος 950 κι εγώ, από τον Απρίλιο/Μάιο του 2017. Από την αρχή, τόσο σε φόρτιση (όχι πάντα) όσο και σε βαριά χρήση, το κινητό ζεματάει. Δεν έχω προβλήματα με επανεκκινήσεις ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταρίας κατά τη χρήση (μπορεί να χρειαστεί και δεύτερη φόρτιση κατά τη διάρκεια μιας μέρας) καθώς και το ζήτημα της θερμοκρασίας, το οποίο για να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν γνωρίζω αν είναι θέμα μπαταρίας ή επεξεργαστή.

Γνωρίζει κάποιος αν θα γλυτώσω κάτι με αλλαγή μπαταρίας κι αν ναι εν τέλει από που; Είδα ότι πλέον από Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι.

Link to comment
Share on other sites

Βρε συ, από το link που μου έστειλες την πήρα...:lol:

 

εμενα ειχε μεχρι κ το λευκο sticker της υγρασίας. μακάρι να ήσουν κοντά στη περιοχή μου να κάναμε τράμπα τις μπαταρίες για δοκιμή. αλλίως τι να πω. τελευταίο να εχει προβλημα η συσκευή σου ???

 

Σου στελνω PM για λεπτομεριες....

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Να πω εδώ πως ο Κινέζος προσφέρθηκε να στείλει άλλη ή να μου πιστώσει τα χρήματα...είπα να ζητήσω μια ακόμα.

 

Στο κατάστημα στην Αθήνα, ενώ μέχρι το πρωί την έβγαζε διαθέσιμη, όταν έφτασα (μεσημέρι) έφαγα άκυρο...τη δώσανε αλλού.

 

Αφού ήμουν εκεί γύρω (Πανεπιστημίου), μπήκα σε άλλα 10-12 καταστήματα...στα 10 τίποτα, σε ένα κατόπιν παραγγελίας στα 28€, κάποια στιγμή, στο τελευταίο, αύριο στα 20€...αυθεντική "εννοείται".

 

Θα πάρω κι από εκεί, κι ας έχω δύο λειτουργικές (στατιστικά...και οι δύο άχρηστες θα μου βγουν, αλλά λέμε τώρα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ευτυχής κάτοχος 950 κι εγώ, από τον Απρίλιο/Μάιο του 2017. Από την αρχή, τόσο σε φόρτιση (όχι πάντα) όσο και σε βαριά χρήση, το κινητό ζεματάει. Δεν έχω προβλήματα με επανεκκινήσεις ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταρίας κατά τη χρήση (μπορεί να χρειαστεί και δεύτερη φόρτιση κατά τη διάρκεια μιας μέρας) καθώς και το ζήτημα της θερμοκρασίας, το οποίο για να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν γνωρίζω αν είναι θέμα μπαταρίας ή επεξεργαστή.

Γνωρίζει κάποιος αν θα γλυτώσω κάτι με αλλαγή μπαταρίας κι αν ναι εν τέλει από που; Είδα ότι πλέον από Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι.

 

Καλησπέρα. Δεν είναι φυσιολογικό να ζεματάει και όπως βλέπεις κανείς άλλος δεν αντιμετωπίζει κάτι τέτοιο αυτή τη στιγμή. Πιθανολογώ ότι ο επεξεργαστής ταλαιπωρείται από εφαρμογή (/ές) και ανεβάζει και τη θερμοκρασία της συσκευής και φυσικά την κατανάλωση της ενέργειας της μπαταρίας. Δοκίμασε πρώτα ένα soft reset (πατάς το power κουμπί μέχρι να επανεκκινήσει και να νοιώσεις τη δόνηση) και εν συνεχεία προτείνω το συντομότερο hard reset

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει 2-3 hard resets κατά τη διάρκεια της "ζωής" του με καμία αλλαγή δυστυχώς. Ήταν κάτι που το έκανε από την πρώτη στιγμή. Soft reset του κάνω κάθε 2-3 μέρες, χωρίς αλλαγή επίσης. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!
Link to comment
Share on other sites

Έχουν γίνει 2-3 hard resets κατά τη διάρκεια της "ζωής" του με καμία αλλαγή δυστυχώς. Ήταν κάτι που το έκανε από την πρώτη στιγμή. Soft reset του κάνω κάθε 2-3 μέρες, χωρίς αλλαγή επίσης. Σ' ευχαριστώ για την απάντηση!

 

Μήπως έχει κολλήσει το gps και το κάνει αυτό; Έλεγξε αν η τοποθεσία είναι ενεργοποιημένη. Επίσης μετά το hard reset το άφησες χωρίς καμία εφαρμογή για λίγες μέρες να δεις αν στρώνει;

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

Ετοιμάζομαι για Note 8, αλλα το 950 μου με το ραγισμένο γυαλί της οθόνης λέω να το κρατήσω. Αφού όμως μαστορέψω το ράγισμα. Εϊναι ρίσκο βέβαια με νέο τζάμι και κόλλα για οθόλες, αλλα αρνούμαι να δώσω λεφτά για ολόκληρο το πάνελ...

 

Το παρέλαβα το Note 8, παρέλαβα και τζάμι και κόλλα για το ραγισμένο 950... Και τώρα το μεγάλο ερώτημα.. Να δοκιμάσω να το φτιάξω ή θα τα κάνω π@τάνα...; :whistle:

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας.

Ευτυχής κάτοχος 950 κι εγώ, από τον Απρίλιο/Μάιο του 2017. Από την αρχή, τόσο σε φόρτιση (όχι πάντα) όσο και σε βαριά χρήση, το κινητό ζεματάει. Δεν έχω προβλήματα με επανεκκινήσεις ή οτιδήποτε άλλο. Το μόνο πρόβλημα είναι η διάρκεια της μπαταρίας κατά τη χρήση (μπορεί να χρειαστεί και δεύτερη φόρτιση κατά τη διάρκεια μιας μέρας) καθώς και το ζήτημα της θερμοκρασίας, το οποίο για να πω την μαύρη μου αλήθεια δεν γνωρίζω αν είναι θέμα μπαταρίας ή επεξεργαστή.

Γνωρίζει κάποιος αν θα γλυτώσω κάτι με αλλαγή μπαταρίας κι αν ναι εν τέλει από που; Είδα ότι πλέον από Ελλάδα δεν υπάρχει κάτι.

Δεν είναι φυσιολογικό να ζεματάει. Δε γνωρίζω αν είναι πρόβλημα μπαταρίας. Κάνε αυτό που σου είπε ο jkamb. Μετά από hard reset μην εγκαταστήσεις τίποτα.

Είναι φυσιολογικό σε βαριά χρήση να χρειαστεί και δεύτερη φόρτιση.

Το παρέλαβα το Note 8, παρέλαβα και τζάμι και κόλλα για το ραγισμένο 950... Και τώρα το μεγάλο ερώτημα.. Να δοκιμάσω να το φτιάξω ή θα τα κάνω π@τάνα...; :whistle:

Καταρχήν καλoρίζικο το Note.

Εγώ θα δοκίμαζα. Καλή επιτυχία.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το μαγαζάκι την έφερε τη μπαταρία σήμερα, στα 18€, με απόδειξη κανονικά.

 

Βιετνάμ. Ολόσωστα Αγγλικά-Γαλλικά κλπ, ούτε λάθος τονισμοί, ούτε ενωμένες λέξεις.

 

Μπήκε, πήρε μπρος άμεσα (κάπου 50%).

 

Τώρα φορτίζει στον υπολογιστή, θα φάει soft στο 100%, θα ξαναπάει στο 100%, θα φάει κι άλλο soft (να δω και αν χάνει κοντά στο 20-25% σε κάθε τέτοια επανεκκίνηση που έχανε η προηγούμενη που πήρα από Ελλάδα) και θα αρχίσουν οι δοκιμές μόλις ξαναπάει στο 100%.

Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ακούγεται αυθεντική. Βάλε κάνα link να είναι στα υπόψιν, (ή στείλε π.μ.) σε περίπτωση που όντως είναι κομπλέ αν χρειαστεί, μιας και με βλέπω αρκετό καιρό ακόμη με το 950.
Link to comment
Share on other sites

Ωραία. Ακούγεται αυθεντική. Βάλε κάνα link να είναι στα υπόψιν, (ή στείλε π.μ.) σε περίπτωση που όντως είναι κομπλέ αν χρειαστεί, μιας και με βλέπω αρκετό καιρό ακόμη με το 950.

 

Δεν θέλω να πω κουβέντα ακόμα...τόσες φορές κάηκα!

 

Εδώ που έχουμε καταντήσει, να μη βρίσκουμε μπαταρία ούτε με αίτηση, δεν θεωρείται διαφήμιση:

 

https://madmobile.eu

Μη φανταστείς...μια τρύπα (από τις πολλές εκεί γύρω).

Link to comment
Share on other sites

Ναι ρε συ, έχεις ταλαιπωρηθεί. Ελπίζω να είναι κομπλέ.

Ας υπάρχει το link. Ευχαριστούμε όπως και να 'χει για την ενημέρωση.

Link to comment
Share on other sites

Το παρέλαβα το Note 8, παρέλαβα και τζάμι και κόλλα για το ραγισμένο 950... Και τώρα το μεγάλο ερώτημα.. Να δοκιμάσω να το φτιάξω ή θα τα κάνω π@τάνα...; :whistle:

 

Καλησπερα

Αν τελικά το δοκιμάσεις να ξερεις ότι θέλει καλο ζέσταμα.

Το γυαλί ξεκολαει σχετικά εύκολα στη μέση της οθόνης αλλά στην άκρη που έχει και ταινία διπλής θέλει να ζεσταθεί αρκετά για να ξεκολλήσει.

Εγω την έκανα την πατάτα στο xl και ενώ όλα πήγαιναν καλα και πήγα να βγάλω ενα κομμάτι απο το τζαμάκι που έσπασε στην άκρη,έσπασα την οθονη.

Οπότε προσοχή ;) και καλή τύχη.

Link to comment
Share on other sites

Να πω ότι το μαγαζάκι την έφερε τη μπαταρία σήμερα, στα 18€, με απόδειξη κανονικά.

 

Βιετνάμ. Ολόσωστα Αγγλικά-Γαλλικά κλπ, ούτε λάθος τονισμοί, ούτε ενωμένες λέξεις.

 

Μπήκε, πήρε μπρος άμεσα (κάπου 50%).

 

Τώρα φορτίζει στον υπολογιστή, θα φάει soft στο 100%, θα ξαναπάει στο 100%, θα φάει κι άλλο soft (να δω και αν χάνει κοντά στο 20-25% σε κάθε τέτοια επανεκκίνηση που έχανε η προηγούμενη που πήρα από Ελλάδα) και θα αρχίσουν οι δοκιμές μόλις ξαναπάει στο 100%.

 

Μπορείς να ανεβάσεις κ φωτογραφίες ?

http://gfka-rc.blogspot.gr // RC Nitro Cars - RC Track
Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να ανεβάσεις κ φωτογραφίες ?

 

Ευχαρίστως, από αύριο.

 

100% από usb/pc, soft reset-80%, 100% από usb/pc, 10 φωτό με φλας στη σειρά, κανένα θέμα.

 

Θα τη δουλέψω Σ/Κ, μέχρι να αδειάσει, να δω χρόνο πάνω-κάτω, θα μπει και στον ταχυφορτιστή της μαμάς.

Link to comment
Share on other sites

So far, so (very) good!

 

26 ώρες κοντά, έβγαλε, μετά το 2ο soft reset και επαναφόρτιση από usb, με αρκετά καλή χρήση. Με αντίστοιχη, ούτε 7-8 δεν θα είχε βγάλει με την κανονική μπαταρία.

 

Τράβηξα και 10 φωτό στη σειρά με φλας, κιχ δεν έβγαλε.

 

Μι χάπυ!

 

Όσο για τις φωτογραφίες που ζητήσατε: https://1drv.ms/f/s!AmhLIvqFvLiEipZgftuZ9e1WVPOveQ

 

Στις διπλές, η πάνω/αριστερή είναι η "μαμά", η άλλη είναι η μη λειτουργική του κινέζου (ο οποίος πριν από λίγο μου έστειλε mail ότι έφυγε η νέα-ελεγμένη).

Η μονή, είναι η νέα.

 

Αν κοιτάξετε προσεκτικά, θα δείτε τα θέματα με κολλημένες λέξεις στην κινέζικη, κλπ.

Link to comment
Share on other sites

So far, so (very) good!

 

26 ώρες κοντά, έβγαλε, μετά το 2ο soft reset και επαναφόρτιση από usb, με αρκετά καλή χρήση. Με αντίστοιχη, ούτε 7-8 δεν θα είχε βγάλει με την κανονική μπαταρία.

 

Τράβηξα και 10 φωτό στη σειρά με φλας, κιχ δεν έβγαλε.

 

Μι χάπυ!

 

Όσο για τις φωτογραφίες που ζητήσατε: https://1drv.ms/f/s!AmhLIvqFvLiEipZgftuZ9e1WVPOveQ

 

Στις διπλές, η πάνω/αριστερή είναι η "μαμά", η άλλη είναι η μη λειτουργική του κινέζου (ο οποίος πριν από λίγο μου έστειλε mail ότι έφυγε η νέα-ελεγμένη).

Η μονή, είναι η νέα.

 

Αν κοιτάξετε προσεκτικά, θα δείτε τα θέματα με κολλημένες λέξεις στην κινέζικη, κλπ.

 

Νομίζω πως εγώ αγχώθηκα περισσότερο από σένα να πάει καλά η μπαταρία.....

Επιτέλους τελείωσαν τα βάσανά σου.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω πως εγώ αγχώθηκα περισσότερο από σένα να πάει καλά η μπαταρία.....

Επιτέλους τελείωσαν τα βάσανά σου.

 

Και ευχαριστούμε για άλλη μία φορά. Και για τις φωτογραφίες. Φαίνονται ξεκάθαρα οι διαφορές, όχι μόνο στα γράμματα.

 

Nα αλληλοστηριζόμαστε...δεν μείναμε πολλοί!

Link to comment
Share on other sites

Nα αλληλοστηριζόμαστε...δεν μείναμε πολλοί!

Ομοιοπαθής με Montoya....

Μάλλον φταίει το ύφος γραφής σου. :)

ΥΓ. Έχεις καμμιά στήλη σε περιοδικό;;;

Το έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

Ομοιοπαθής με Montoya....

Μάλλον φταίει το ύφος γραφής σου. :)

ΥΓ. Έχεις καμμιά στήλη σε περιοδικό;;;

Το έχεις ;)

 

Όχι βρε συ. Ποιο περιοδικό άλλωστε ασχολείται με wm... :lol:

Δεν το έχω πλέον. Έχω ένα lumia 532. Αν όμως η φήμη που ανέβασε ο faasf επαληθευτεί τότε θα τσιμπήσω το xlακι......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Όχι βρε συ. Ποιο περιοδικό άλλωστε ασχολείται με wm... :lol:

Δεν το έχω πλέον. Έχω ένα lumia 532. Αν όμως η φήμη που ανέβασε ο faasf επαληθευτεί τότε θα τσιμπήσω το xlακι......

Ωχ. Μπερδευτήκαμε :lol:΄

Με εσένα συμπάσχω όταν σε τσιτώνουν τα τρολς...Αλήθεια συμπάσχω. :mad:

Αυτό για το ύφος γραφής πήγαινε προς Dekaohtoura μερια...

Είμαστε που είμαστε ελάχιστοι...να οργανωθούμε :D:D:lol::lol:

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...