Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

 

Το παράξενο είναι η τρελή συμπεριφορά της μπαταρίας όταν τα φτύνει. Σβήνει το κινητό, συχνές επανεκκινήσεις, μέχρι να καταλάβεις οτι φταίθει η μπαταρία νομίζεις οτι φταίει το λειτουργικό ή καμιά πλακέτα...

Όχι ρε ****το, εδώ και ένα μήνα μου κάνει και εμένα τρελες επανεκκινήσεις, αλλά όταν το ειχα κουμπωμένο στον φορτιστή δεν έκανε, δεν πήγε το μυαλό μου στην μπαταρία, του έκανα και επανεγκατάσταση με το windows recovery tool, αλλά πάλι συνέχιζε και προχθές το έστειλα στο service, ποιος ξέρει τώρα αν θα το καταλάβουν ότι φταίει η μπαταρία, ή θα αλλάξουν καμια πλακέτα; χώρια ότι θα λείπει τόσο καιρό.

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Όχι ρε ****το, εδώ και ένα μήνα μου κάνει και εμένα τρελες επανεκκινήσεις, αλλά όταν το ειχα κουμπωμένο στον φορτιστή δεν έκανε, δεν πήγε το μυαλό μου στην μπαταρία, του έκανα και επανεγκατάσταση με το windows recovery tool, αλλά πάλι συνέχιζε και προχθές το έστειλα στο service, ποιος ξέρει τώρα αν θα το καταλάβουν ότι φταίει η μπαταρία, ή θα αλλάξουν καμια πλακέτα; χώρια ότι θα λείπει τόσο καιρό.

Λογικά θα πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα, πριν αλλάξουν πλακέτα! Αν είναι για πλακέτα....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πρέπει να σε ρωτήσουν πρώτα, πριν αλλάξουν πλακέτα! Αν είναι για πλακέτα....

 

Σιγά μην ρωτήσουν..

Εγώ το έδωσα στην Vodafone και αυτοί θα το στείλουν αρβατο, από εκεί μπορεί να το στείλουν έξω.

Edited by kkoletsis
Link to comment
Share on other sites

Σιγά μην ρωτήσουν..

Εγώ το έδωσα στην Vodafone και αυτοί θα το στείλουν αρβατο, από εκεί μπορεί να το στείλουν έξω.

Κανονικά θα έπρεπε. Εσύ δίνεις την εντολή για αλλαγή πλακετας!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά θα έπρεπε. Εσύ δίνεις την εντολή για αλλαγή πλακετας!

 

Λάθος. Εσύ δίνεις την εντολή να σου το φτιάξουν. Αν αυτοί κρίνουν ότι πρέπει να αλλαχτεί πλακέτα τότε απλά την αλλάζουν. Ρωτάνε μόνο όταν είσαι εκτός εγγύησης και υπάρχει κόστος.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Λάθος. Εσύ δίνεις την εντολή να σου το φτιάξουν. Αν αυτοί κρίνουν ότι πρέπει να αλλαχτεί πλακέτα τότε απλά την αλλάζουν. Ρωτάνε μόνο όταν είσαι εκτός εγγύησης και υπάρχει κόστος.

Αυτό εννοούσα!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Αυτό εννοούσα!

 

Ποιο εννοούσες βρε evris? Αφού ολα τα 950 ειναι εντός εγγύησης τότε γιατί να ρωτήσουν? Εσύ είπες έπρεπε να ρωτήσουν.......

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ποιο εννοούσες βρε evris? Αφού ολα τα 950 ειναι εντός εγγύησης τότε γιατί να ρωτήσουν? Εσύ είπες έπρεπε να ρωτήσουν.......

Αυτό δεν το ήξερα! :(

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Χθες με καύσωνα 36+ στα 5' 4Κ video μου πέταξε ένα ωραιότατο "η συσκευή σας έχει υπερθερμανθεί και σταματούσε την λήψη.

Περάσαν πάνω από 5 λεπτά για να με αφήσει να τραβήξω...

 

Καταραμένε Snap 808 ... :lol:

 

Εδώ βράζει με 10 λεπτά wifi στα κρύα...

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβω αυτές τις μέρες τη νέα μπαταρία θα σας πω αν όντως όλα αυτά είναι θέμα μπαταρίας. Αλλά δε χρειάζεται να το κουράζουμε. Και την πρώτη φορά τα ίδια ακριβώς έκανε και έφταιγε η μπαταρία. Τρελή συμπεριφορά. :)
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Χθες με καύσωνα 36+ στα 5' 4Κ video μου πέταξε ένα ωραιότατο "η συσκευή σας έχει υπερθερμανθεί και σταματούσε την λήψη.

Περάσαν πάνω από 5 λεπτά για να με αφήσει να τραβήξω...

 

Καταραμένε Snap 808 ... :lol:

 

Εδώ βράζει με 10 λεπτά wifi στα κρύα...

Υποτίθεται ο snap 810 βράζει περισσότερο! ;)

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

....Το παράξενο είναι η τρελή συμπεριφορά της μπαταρίας όταν τα φτύνει. Σβήνει το κινητό, συχνές επανεκκινήσεις, μέχρι να καταλάβεις οτι φταίθει η μπαταρία νομίζεις οτι φταίει το λειτουργικό ή καμιά πλακέτα...

 

Ερώτηση φίλε μου, όταν τα πάθαινες αυτά η μπαταρία σε τι ποσοστό ήταν... Ήταν δλδ φορτισμένη πλήρως ή στα τελειώματα.....

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Όταν παραλάβω αυτές τις μέρες τη νέα μπαταρία θα σας πω αν όντως όλα αυτά είναι θέμα μπαταρίας. Αλλά δε χρειάζεται να το κουράζουμε. Και την πρώτη φορά τα ίδια ακριβώς έκανε και έφταιγε η μπαταρία. Τρελή συμπεριφορά. :)

 

 

 

 

Παρέλαβα τη μπαταρια. Όπως σας είχα πει τα προβληματα λυθήκανε αμέσως. Το κινητό σα καινούριο. Καμια επανεκκίνηση, κανένα σβήσιμο κανένα πρόβλημα πλεον. Οποτε μη ψαρωνετε και κάνετε hard reset με το παραμικρό. Οι μπαταρίες του έχουν θέμα ή ο φορτιστής μου τις καταστρέφει και κάθε 8 μήνες τρελαινονται..

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να θέσω κι εγω ενα θέμα. Νέος χρήστης του forum, κάτοχος του 950 xl ενα χρόνο .

Προ μηνός αντιλήφθηκα πρόβλημα στο τηλέφωνο, όντας σε κατάσταση ηρεμίας έκανε μόνο του reboot 2-3 φορές ημερησίως με υπερθέρμανση.

Μετά απο επικοινωνίες με Microsoft Ελλάδος όπου κατάλαβα οτι υπάρχει ελλιπής εξυπηρέτηση, κατέληξα στην υπηρεσία b2x , και κάποιος ευγενικός κύριος απο Ινδία με κάλεσε για να βρούμε το πρόβλημα... Καμιά λύση, γενικότητες.

Κατόπιν πήγα στο σημείο αγοράς , Κωτσόβολο. Πρότειναν πριν την αποστολή του σε service εκτός συνόρων (και ευτυχώς όχι στην arvato...) να το κάνουμε επανεγκατάσταση τα Windows 10 . Δεν το εχω κάνει ακόμα.

Πήγα σε κοντινά μου Nokia care όπου μου είπαν για μπαταρία. Βρέθηκε μια σε ενα εξ αυτών , βελτίωσε λιγο την κατάσταση αλλά παραμένει το εξής πρόβλημα: Κάτω απο 50% - 40% της μπαταρίας το τηλεφωνο κλείνει. Και υπερθερμαινεται. Ακόμη και κλειστό, εξακολουθεί και ανεβάζει θερμοκρασία και ζεματάει. Κρυώνει μόλις του βγάλω τη μπαταρία... Φορτίζω και όλα δείχνουν καλά μέχρι να φτάσει πάλι το 40% και κάτω....

Παρακαλώ πολύ, θα ήθελα οποιαδήποτε βοήθεια ή ενημέρωση, το τηλέφωνο μου αρέσει , το χρησιμοποιώ στη δουλειά μου αρκετά και δε θέλω να πάω σε android ή iPhone έτσι εύκολα....

 

----- προσθήκη μηνύματος 18 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Επίσης να προσθέσω στα προηγούμενα , και εχω μια επιφύλαξη ως προς την μπαταρία που εγκατέστησα , αν ήταν δηλαδή καινούργια 100% και τη πλήρωσα και πανάκριβα..... Έχει κάποιος φίλος πληροφορίες πως θα βρω original καινούργια μπαταρία; ...

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα κι εγώ να σου πω πως βρήκα μάλλον μπαταρία σε Γερμανό, θα ξέρω όμως σίγουρα Δευτέρα. Τιμή από ότι μου είπε θα βγει στα 40€,

Xiaomi Mi 8 pro stable Rom MIUI 11 Pie 9

Samsung Galaxy A8 (2018) Pie 9

ODYS Wintab 9 plus 3G Windows 10

Link to comment
Share on other sites

Επειδή μάλλον αντιμετωπίζω το ίδιο πρόβλημα κι εγώ να σου πω πως βρήκα μάλλον μπαταρία σε Γερμανό, θα ξέρω όμως σίγουρα Δευτέρα. Τιμή από ότι μου είπε θα βγει στα 40€,

Ευχαριστώ , θα πρεπει να παω άμεσα μάλλον κι εγώ. Αυτή που πήρα την πλήρωσα 90€............

Και για οτι νεότερο θα ενημερώσω..!!

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Jamesc το έλυσε με καινούργια μπαταρία το θέμα. Αλλά αυτός εχει το απλό 950 με τον Snap 808! Στα XL θα διορθωθεί το θέμα με νέα μπαταρία;

Βέβαια είμαστε και στο νήμα του 950 εδώ... ;)

Ευχαριστώ , θα πρεπει να παω άμεσα μάλλον κι εγώ. Αυτή που πήρα την πλήρωσα 90€............

Και για οτι νεότερο θα ενημερώσω..!!

90€;;;; Ούτε μπαταρία για τάμπλετ δεν κοστίζει τόσο!!!

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Πάντως ο Jamesc το έλυσε με καινούργια μπαταρία το θέμα. Αλλά αυτός εχει το απλό 950 με τον Snap 808! Στα XL θα διορθωθεί το θέμα με νέα μπαταρία;

Βέβαια είμαστε και στο νήμα του 950 εδώ... ;)

90€;;;; Ούτε μπαταρία για τάμπλετ δεν κοστίζει τόσο!!!

 

Ναί , όντως. 90€ αχαρακτήριστο. Κι εγώ αδαής μάλλον.

!!! Δεν το πρόσεξα οτι γράφω στο 950 !!! Θα περασω τα σχόλια και στο xl....

Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο Αμαζον με 24€ οριτζιναλ μπαταρια καινούρια. Μη το ψάχνετε πολυ. 2 φορές την εχω αλλάξει απο το Δεκεμβρη του 15. Ειναι ξεκάθαρα θέμα μπαταρίας. Edited by Jamesc
- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Παιδια απο Αμαζον με 24€ οριτζιναλ μπαταρια καινούρια. Μη το ψάχνετε πολυ. 2 φορές την εχω αλλάξει απο το Δεκεμβρη του 15. Ειναι ξεκάθαρα θέμα μπαταρίας.

Λές τη μπαταρία για το 950 ή για 950xl ; αν έχεις το link πέρασε το σε παρακαλώ γιατί ενα που βρισκω για το 950 xl που ψάχνω γράφει πως δεν στέλνει Ελλάδα......!!

Link to comment
Share on other sites

Λές τη μπαταρία για το 950 ή για 950xl ; αν έχεις το link πέρασε το σε παρακαλώ γιατί ενα που βρισκω για το 950 xl που ψάχνω γράφει πως δεν στέλνει Ελλάδα......!!

Για το 950 λέει ο James, γιατί αυτό εχει! Το αποτέλεσμα δεν ξέρω αν θα ειναι το ίδιο αλλαζωντας μπαταρία και στο xl.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Λές τη μπαταρία για το 950 ή για 950xl ; αν έχεις το link πέρασε το σε παρακαλώ γιατί ενα που βρισκω για το 950 xl που ψάχνω γράφει πως δεν στέλνει Ελλάδα......!!

Λογικά ο jamesc αναφέρεται στο 950. Έριξα μια γρήγορη ματιά για μπαταρία του 950 xl στα καταστήματα του Amazon . Δεν υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές και αυτοί που υπάρχουν είτε δε στέλνουν Ελλάδα, είτε δε σε συμφέρει λόγω υπερβολικών μεταφορικών. (40 ευρώ από Γερμανία)

Στο skroutz υπάρχει ένα κατάστημα αλλά η μπαταρία έχει εξαντληθεί.

Αν όντως ο jamesc επιβεβαιώσει ότι πρόκειται για μπαταρία του 950 και όχι για το xl, έχεις τρεις επιλογές. (στην πραγματικότητα μία, την πρώτη)

1. Παίρνεις τηλέφωνο το κατάστημα που προμηθεύτηκες την μπαταρία των 90 ευρώ (ή πας από 'κει αν δεν είναι πρόβλημα) και απαιτείς αντικατάσταση, εξηγώντας το πρόβλημα που αντιμετώπισες από την πρώτη στιγμή. Αυτό θα έπρεπε να το είχες κάνει από την επόμενη μέρα, αλλά δεν πειράζει. Φαντάζομαι σχετικά σύντομα την προμηθεύτηκες.

2. Υπάρχει η επιλογή του ebay(ή άλλων τέτοιου είδους), αλλά 9μιση στις 10 περιπτώσεις δε θα είναι αυθεντικές. Και πάλι ρίσκο είναι.

3. Ψάχνεις στο google: "BV T4d"

π.χ. ένα link σε κατάστημα https://www.mytrendyphone.co.uk/shop/microsoft-lumia-950-189847p.html. Ελπίζω να βρεις φθηνότερη.

Link to comment
Share on other sites

Λογικά ο jamesc αναφέρεται στο 950. Έριξα μια γρήγορη ματιά για μπαταρία του 950 xl στα καταστήματα του Amazon . Δεν υπάρχουν αρκετοί προμηθευτές και αυτοί που υπάρχουν είτε δε στέλνουν Ελλάδα, είτε δε σε συμφέρει λόγω υπερβολικών μεταφορικών. (40 ευρώ από Γερμανία)

Στο skroutz υπάρχει ένα κατάστημα αλλά η μπαταρία έχει εξαντληθεί.

Αν όντως ο jamesc επιβεβαιώσει ότι πρόκειται για μπαταρία του 950 και όχι για το xl, έχεις τρεις επιλογές. (στην πραγματικότητα μία, την πρώτη)

1. Παίρνεις τηλέφωνο το κατάστημα που προμηθεύτηκες την μπαταρία των 90 ευρώ (ή πας από 'κει αν δεν είναι πρόβλημα) και απαιτείς αντικατάσταση, εξηγώντας το πρόβλημα που αντιμετώπισες από την πρώτη στιγμή. Αυτό θα έπρεπε να το είχες κάνει από την επόμενη μέρα, αλλά δεν πειράζει. Φαντάζομαι σχετικά σύντομα την προμηθεύτηκες.

2. Υπάρχει η επιλογή του ebay(ή άλλων τέτοιου είδους), αλλά 9μιση στις 10 περιπτώσεις δε θα είναι αυθεντικές. Και πάλι ρίσκο είναι.

3. Ψάχνεις στο google: "BV T4d"

π.χ. ένα link σε κατάστημα https://www.mytrendyphone.co.uk/shop/microsoft-lumia-950-189847p.html. Ελπίζω να βρεις φθηνότερη.

Δηλαδή θες να πεις ότι αν μείνουμε από μπαταρία πάμε για άλλη συσκευή; :(

Κακό αυτό!!! :worry:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή θες να πεις ότι αν μείνουμε από μπαταρία πάμε για άλλη συσκευή; :(

Κακό αυτό!!! :worry:

Δεν πας για άλλη συσκευή, αλλά υπάρχει ένα ζήτημα.

Αυτό που παρατήρησα με μια γρήγορη ματιά είναι ότι για μπαταρίες του 950 xl είτε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, είτε είναι σχετικά ακριβές, γύρω στα 50-60 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Δεν ξέρω αν είναι προσωρινό το θέμα της διαθεσιμότητας με αποτέλεσμα οι τιμές να είναι τσιμπημένες.

Υπάρχει και η λύση του ebay, αλλά προσωπικά δεν συστήνω αγορά φθηνών αναλώσιμων για κάποια προϊόντα όπως π.χ. οι μπαταρίες.

Το ζήτημα της διαθεσιμότητας δεν ισχύει για τις μπαταρίες του 950 (όχι το xl), οι οποίες πωλούνται σε λογικές τιμές (20-30 ευρώ).

Link to comment
Share on other sites

Δεν πας για άλλη συσκευή, αλλά υπάρχει ένα ζήτημα.

Αυτό που παρατήρησα με μια γρήγορη ματιά είναι ότι για μπαταρίες του 950 xl είτε δεν υπάρχει διαθεσιμότητα, είτε είναι σχετικά ακριβές, γύρω στα 50-60 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά.

Δεν ξέρω αν είναι προσωρινό το θέμα της διαθεσιμότητας με αποτέλεσμα οι τιμές να είναι τσιμπημένες.

Υπάρχει και η λύση του ebay, αλλά προσωπικά δεν συστήνω αγορά φθηνών αναλώσιμων για κάποια προϊόντα όπως π.χ. οι μπαταρίες.

Το ζήτημα της διαθεσιμότητας δεν ισχύει για τις μπαταρίες του 950 (όχι το xl), οι οποίες πωλούνται σε λογικές τιμές (20-30 ευρώ).

Ζήτημα ειναι τώρα. Όταν θα μείνουμε θα είναι μεγάλο πρόβλημα! Δεν θα βρίσκουμε πουθενά!

Για κοίτα που θα αλλάξουμε συσκευή λόγο μπαταρίας και οχι λειτουργικού! :lol:

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...