Jump to content

Microsoft Lumia 950


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Έστειλα στη microsoft αν το update εξαρτάται από τον carrier στην Ελλάδα (vodafone συγκεκριμένα) ή από αυτούς και μου απάντησαν το παρακάτω:

 

Νο. We are sending the updates in batches. That means you just have to wait for your turn. We already rolled out the update to almost 60% of the Windows 10 users.

 

οπότε υπομονή.

 

Ήμασταν και τυχεροί δηλ. Μας κάναν και τη χάρη.

Τί νούμερα... :mad:

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Ήμασταν και τυχεροί δηλ. Μας κάναν και τη χάρη.

Τί νούμερα... :mad:

 

Μήπως να ζητήσουμε τα ρέστα και για το 3ο Μνημόνιο από την MS?

 

Κάθε εταιρεία, κάθε τέτοια αναβάθμιση τη στέλνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

 

Το G3 της κοπελιάς πήρε το ΜΜ μετά από 6 μήνες και μάλιστα μόνο μέσω PC, όχι ΟΤΑ.

 

Αν βιάζεται κανείς τόσο, υπάρχει γρήγορος, απλός και ασφαλής τρόπος.

 

Να κράζουμε για λάθη και παραλείψεις ναι, για να βελτιωθεί το λογισμικό.

 

Να λέμε νούμερα την MS από το πληκτρολόγιό μας επειδή απλά ακολουθεί το πρόγραμμά της?

Link to comment
Share on other sites

Μήπως να ζητήσουμε τα ρέστα και για το 3ο Μνημόνιο από την MS?

 

Κάθε εταιρεία, κάθε τέτοια αναβάθμιση τη στέλνει ακριβώς με τον ίδιο τρόπο.

 

Το G3 της κοπελιάς πήρε το ΜΜ μετά από 6 μήνες και μάλιστα μόνο μέσω PC, όχι ΟΤΑ.

 

Αν βιάζεται κανείς τόσο, υπάρχει γρήγορος, απλός και ασφαλής τρόπος.

 

Να κράζουμε για λάθη και παραλείψεις ναι, για να βελτιωθεί το λογισμικό.

 

Να λέμε νούμερα την MS από το πληκτρολόγιό μας επειδή απλά ακολουθεί το πρόγραμμά της?

 

Αγαπητέ Δεκαοκτούρα,

Έχω περάσει από όλα τα λειτουργικά εκτός από της apple.

Δεν είμαι κανενός fanboy, ούτε κανένα troll.

Στο χέρι της κάθε εταιρίας είναι να υποστηρίζει τους πελάτες της.

Εγώ βλέπω εδώ και καιρό κάποιες από τις καλύτερες εταιρίες να βάζουν αυτογκόλ. (LG, HTC)

Το να καλλιεργείς στους πελάτες σου συγκεκριμένες προσδοκίες και μετά να τα αλλάζεις δεν ταιριάζει με την "γρήγορη" εποχή του Internet.

Όσο βολικό για την προβολή τους είναι ως εργαλείο, τόσο εύκολα μπορεί να τους γυρίσει τούμπα, αν δεν παρέχουν...

Ευχαριστώ.-

 

back to topic

μην μας την πέσει κανένας mod

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δεκαοκτούρα,

Έχω περάσει από όλα τα λειτουργικά εκτός από της apple.

Δεν είμαι κανενός fanboy, ούτε κανένα troll.

Στο χέρι της κάθε εταιρίας είναι να υποστηρίζει τους πελάτες της.

Εγώ βλέπω εδώ και καιρό κάποιες από τις καλύτερες εταιρίες να βάζουν αυτογκόλ. (LG, HTC)

Το να καλλιεργείς στους πελάτες σου συγκεκριμένες προσδοκίες και μετά να τα αλλάζεις δεν ταιριάζει με την "γρήγορη" εποχή του Internet.

Όσο βολικό για την προβολή τους είναι ως εργαλείο, τόσο εύκολα μπορεί να τους γυρίσει τούμπα, αν δεν παρέχουν...

Ευχαριστώ.-

 

back to topic

μην μας την πέσει κανένας mod

 

Τι έγινε με την μπαταρία και την υπερθέρμανση; Είδες βελτίωση;

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

ηρθε update για την καμερα (πανοραμα)...για την release

 

Για την επίσημη anniversary εννοείς?

 

Εμένα με anniversary και voda τίποτα ακόμη.

Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Για την επίσημη anniversary εννοείς?

 

Εμένα με anniversary και voda τίποτα ακόμη.

 

Όχι η επίσημη.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Για την επίσημη anniversary εννοείς?

 

Εμένα με anniversary και voda τίποτα ακόμη.

 

ναι για την anniversary

edit

το κινητο πλεον μετα την anniversary Μπορω να πω οτι θεωρειται κρυο.

Edited by paok4270
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν η εφαρμογή Pro shot δίνει καλύτερη ποιότητα αρχείου εικόνας από την μαμά?

Για jpeg πάντα.

 

EDIT

Ήρθε και κάμερα με το πανόραμα.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Να ρωτήσω αν η εφαρμογή Pro shot δίνει καλύτερη ποιότητα αρχείου εικόνας από την μαμά?

Για jpeg πάντα.

 

EDIT

Ήρθε και κάμερα με το πανόραμα.

 

βλεπεις διαφορες στους αλγοριθμους?

Link to comment
Share on other sites

Αν τραβάς στα 8mpx λόγω pureview όχι...

 

Δηλ στα 19mp δίνει καλύτερο αρχείο?

 

βλεπεις διαφορες στους αλγοριθμους?

 

Αύριο με τις ημέρας τα μάτια...

 

Αγοράστηκε το Proshot αλλά κάνει το τηλ να βράζει. Έχει τις ευκολίες του βέβαια, αλλά σημειακή φωτομέτρηση δεν βλέπω να έχει. Oύτε τελείως manual.

Σημαντικό μειονέκτημα στη μαμά κάμερα η έλλειψη custom φωτομέτρησης. Τουλάχιστον στην Proshot έχει λειτουργία να σου δείχνει τα καμένα highlights, ώστε να διορθώσεις.

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Αγαπητέ Δεκαοκτούρα,

Έχω περάσει από όλα τα λειτουργικά εκτός από της apple.

Δεν είμαι κανενός fanboy, ούτε κανένα troll.

Στο χέρι της κάθε εταιρίας είναι να υποστηρίζει τους πελάτες της.

Εγώ βλέπω εδώ και καιρό κάποιες από τις καλύτερες εταιρίες να βάζουν αυτογκόλ. (LG, HTC)

Το να καλλιεργείς στους πελάτες σου συγκεκριμένες προσδοκίες και μετά να τα αλλάζεις δεν ταιριάζει με την "γρήγορη" εποχή του Internet.

Όσο βολικό για την προβολή τους είναι ως εργαλείο, τόσο εύκολα μπορεί να τους γυρίσει τούμπα, αν δεν παρέχουν...

Ευχαριστώ.-

 

back to topic

μην μας την πέσει κανένας mod

 

Πουθενά δεν σε χαρακτήρισα fanboy.

 

Πουθενά δεν σε χαρακτήρισα troll.

 

Τόνισα πως άλλο να ζητάμε βελτίωση, αξιοπιστία, χρονοδιαγράμματα, νέα χαρακτηριστικά κλπ, κι άλλο να χαρακτηρίζουμε νούμερα μια τέτοια εταιρεία επειδή δεν μας ήρθε η αναβάθμιση ή το οποιοδήποτε χαρακτηριστικό ακριβώς όπως και όποτε εμείς το θέλαμε.

 

On-topic, από τους πρώτους που "έκραξαν" την MS είμαι επειδή έβγαλε τέτοιες συσκευές με μισοτελειωμένο (στην καλύτερη περίπτωση) λογισμικό.

 

Το γιατί δεν πρόλαβαν, είναι δικό τους γούστο και πρόβλημα.

 

Το έφεραν σε ένα πάρα πολύ καλό επίπεδο αρκετό καιρό τώρα και πολύ περισσότερο με την Anniversary.

 

Το "κράξιμό", λοιπόν, θα το φάνε για συγκεκριμένες επιλογές τους, όχι όμως επειδή η Red ήρθε 10-15 ημέρες αργότερα από τότε που είχαν "υποσχεθεί" επειδή φρόντισαν να μην έχουν day-1 προβλήματα όπως πχ το διαβόητο battery drain σε κάθε νέο iOS ή τα bricked G4@MM.

 

Πιο On-topic, δε μπορώ να πω πως είμαι και ιδιαίτερα "ψυχρός" στη χρήση, ούτε πως έχω ενθουσιαστεί με τη μπαταρία τελευταία.

 

Βέβαια, είμαι 7-8 ώρες σε παραλία (αρκετά θερμό περιβάλλον δηλαδή), με 4G να δουλεύει υπερωρίες (ακόμα και 1+ ώρα στον Edge πχ, που δείχνει τη μεγαλύτερη κατανάλωση στα σχετικά) όλο το 24ωρο, 20-30' παιγνιδάκι (ταΐζω τον καρχαρία μου), tethering κλπ.

 

Στην τελευταία Release Preview είμαι, λογικά στην Anniversary δηλαδή.

Link to comment
Share on other sites

Δηλ στα 19mp δίνει καλύτερο αρχείο?

 

 

 

Αύριο με τις ημέρας τα μάτια...

 

Αγοράστηκε το Proshot αλλά κάνει το τηλ να βράζει. Έχει τις ευκολίες του βέβαια, αλλά σημειακή φωτομέτρηση δεν βλέπω να έχει. Oύτε τελείως manual.

Σημαντικό μειονέκτημα στη μαμά κάμερα η έλλειψη custom φωτομέτρησης. Τουλάχιστον στην Proshot έχει λειτουργία να σου δείχνει τα καμένα highlights, ώστε να διορθώσεις.

 

αυτη που αγορασες ειναι η εκδοση για 8.1. Σε λιγες μερες βγαινει η W10 εκδοση.Θα πρεπει να την αγορασεις παλι.

Link to comment
Share on other sites

Ήρθε σε μένα η anniversary σήμερα το πρωί, διάβασα ότι από σήμερα δίνει το update και σε branded συσκευές η ms. Κατεβαίνει, το εγκαθιστώ και σας λέω εντυπώσεις!!!:):)

 

 

 

έτοιμο, ένα 40 λέπτο έκανε. Μόλις ολοκληρώθηκε μου έκανε και αναβαθμίσεις στο store, κάμερα με πανόραμα, νέο πορτοφόλι. Μου είχε εξαφανίσει το πλακίδιο με τις ρυθμίσεις, το ξανακαρφίτσωσα. επίσης πρώτη φορά που άνοιξα edge με πήγε στην αρχική σελίδα της vodafone. Δεν το ξαναέκανε άλλη φορά. Το πίσω μετατρέπεται κανονικά σε κάμερα στην οθόνη κλειδώματος. Γενικά όλα όπως ήταν πριν. Δεν έχασα κάτι. Εννοείται καίει πολύ τώρα. Θα το δοκιμάσω 2 μέρες γεμάτες να δω διαφορές σε μπαταρία, θερμοκρασία που λένε όλοι ότι είναι καλύτερα και γενικά σε απόδοση και θα επανέλθω. Cortana δεν βλέπω μέχρι τώρα πάντως με γλώσσα ελληνικά και χώρα USA.

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα
Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Cortana δεν βλέπω μέχρι τώρα πάντως με γλώσσα ελληνικά και χώρα USA.

 

Cortana πατάς το κουμπί του search, μετά πατάς το hamburger menu πάνω αριστερά και στα settings επιλέγεις ενεργοποίηση Cortana με την γλώσσα της αρεσκείας σου από τις διαθέσιμες.

Link to comment
Share on other sites

έτοιμο, ένα 40 λέπτο έκανε. Μόλις ολοκληρώθηκε μου έκανε και αναβαθμίσεις στο store, κάμερα με πανόραμα, νέο πορτοφόλι. Μου είχε εξαφανίσει το πλακίδιο με τις ρυθμίσεις, το ξανακαρφίτσωσα. επίσης πρώτη φορά που άνοιξα edge με πήγε στην αρχική σελίδα της vodafone. Δεν το ξαναέκανε άλλη φορά. Το πίσω μετατρέπεται κανονικά σε κάμερα στην οθόνη κλειδώματος. Γενικά όλα όπως ήταν πριν. Δεν έχασα κάτι. Εννοείται καίει πολύ τώρα. Θα το δοκιμάσω 2 μέρες γεμάτες να δω διαφορές σε μπαταρία, θερμοκρασία που λένε όλοι ότι είναι καλύτερα και γενικά σε απόδοση και θα επανέλθω. Cortana δεν βλέπω μέχρι τώρα πάντως με γλώσσα ελληνικά και χώρα USA.

 

Στη μπαταρία θα δεις σίγουρα διαφορά και στη διάρκεια κυρίως όμως στη συμπεριφορά της.

Για Cortana βάλε το ανάποδο. Γλώσσα Αγγλικά χώρα Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα και τη νέα κάμερα. Για να δούμε τι θα δούμε :)

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε η anniversary χτες τος βράδυ, έκανα hard reset και στήσιμο από την αρχή, το κινητό πετάει. Είδα βελτίωση στη μπαταρία και στην θερμοκρασία, επίσης έχω πανόραμα στη κάμερα. Shazam έχει ακόμα θέμα μου φαίνεται. Edited by Ant23
Link to comment
Share on other sites

Στη μπαταρία θα δεις σίγουρα διαφορά και στη διάρκεια κυρίως όμως στη συμπεριφορά της.

Για Cortana βάλε το ανάποδο. Γλώσσα Αγγλικά χώρα Ελλάδα.

 

----- προσθήκη μηνύματος 2 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Πήρα και τη νέα κάμερα. Για να δούμε τι θα δούμε :)

 

Δεμ μ'αρεσει η καινουρια καμερα...πολυ εντονα χρωματα εχει.Ας το τσεκαρει καποιος

Link to comment
Share on other sites

μου ζήτησε να κάνω μόλις τώρα επανεκκίνηση και μόλις πάτησα ναι, έκανε ένα μινι update. Τι ήταν αυτό; Τώρα είμαι στην έκδοση

10,0,14393,67 και firmware 01078,00053,16236,35009

Eriscsson 748, Ericsson T28, NOKIA 3310, Panasonic GD67, NOKIA 5210, SonyEriscsson W800, SonyEricsson Z600, SonyEricsson W910, NOKIA N97, Dell Streak 5, HTC One X (κλάπηκε:(), ΖΤΕ racer II, NOKIA 925, Ms Lumia 950, Galaxy S8, oneplus 8 pro
Link to comment
Share on other sites

Δεμ μ'αρεσει η καινουρια καμερα...πολυ εντονα χρωματα εχει.Ας το τσεκαρει καποιος

 

Υπάρχει ζήτημα στο μπλε του ουρανού και στα κίτρινα (ότι φωτίζεται από ήλιο απευθείας) ειδικά όταν υπάρχει μικτός φωτισμός. Είναι αρκετά αφύσικα. Και πριν ήταν αλλά τώρα νομίζω περίσσεψε. Δε νομίζω ότι είναι θέμα white balance.

Δεν είναι σταθερός ο αλγόριθμος. Άλλες φορές είναι φυσικά τα χρώματα και άλλες φορές... :wacko:

 

edit:

Ξερει κανενας πως απεγκαθιστω την μαμα καμερα και πως μπορω να περασω την αμεσως προηγουμενη;

Edited by natna
Νokia Ngage(x2) -> SE K700 -> SE K750 -> N73 -> N95 -> Nokia N8-> 808 Pureview-> Meizu M2 Note -> Lumia 950 -> LG V40 (όλο στα μυστήρια πάω και πέφτω :p )
Link to comment
Share on other sites

Μου ήρθε καινούριο update, πρέπει να ήταν πολύ μικρό και να έχει σχέση με τη γλώσσα. Γιατί κατέβηκε σε κάποια δευτερόλεπτα. Τώρα κάνει restart.

Γλώσσα έχω Αγγλικά και Region Ελλάδα.

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή εχω μπερδευτεί...υπάρχουν διαφορα μοντελα 950; ή μιλάτε για αυτό http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-microsoft-lumia-950-dual-sim-32gb-mayro/prod7842226pp/ αν μιλάτε για αυτό..τοτε με ελαχιστη ομιλια και 1-2 ωρες παιχνιδι και 1-2 ασυρματο ιντερνετ..ποσο περιπου κραταει η μπαταρια; το στορε της μσ είναι οκ ή είναι σαν του μηλου και πληρώνεις τα παντα; ευχαριστω

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδή εχω μπερδευτεί...υπάρχουν διαφορα μοντελα 950; ή μιλάτε για αυτό http://www.public.gr/product/tilefonia/kinita-smartphones/smartphone-microsoft-lumia-950-dual-sim-32gb-mayro/prod7842226pp/ αν μιλάτε για αυτό..τοτε με ελαχιστη ομιλια και 1-2 ωρες παιχνιδι και 1-2 ασυρματο ιντερνετ..ποσο περιπου κραταει η μπαταρια; το στορε της μσ είναι οκ ή είναι σαν του μηλου και πληρώνεις τα παντα; ευχαριστω

 

 

 

Αυτά που περιεγραφεις ειναι ασαφή. Κάθε χρήστης καταναλώνει διαφορετικά μπαταρία. Μπορώ να σου πω παντως ότι θα σε βγάλει σίγουρα μέχρι να κοιμηθείς το βράδι.

- There is no place like 127.0.0.1 -
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...