Jump to content

Microsoft Surface Pro 4


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Παλι καλα που δεν οδηγεις κιολας!:)

Ιντερνετ εχεις απο usb stick ή απο το κινητο?

 

Tethering από το κινητό.

 

Υ.Γ. Άλεξ δεν σε έχω ξεχάσει, άπλα έχω φιλοξενούμενους και δεν υπάρχει ησυχία για να δω αν κάνει τον θόρυβο που λες.

Link to comment
Share on other sites

Tethering από το κινητό.

 

Υ.Γ. Άλεξ δεν σε έχω ξεχάσει, άπλα έχω φιλοξενούμενους και δεν υπάρχει ησυχία για να δω αν κάνει τον θόρυβο που λες.

Οκ ειναι ανεπαίσθητος επαναλαμβάνω και κατι σαν γρανάζι να ακούγεται διαρκείας 2-3 δευτερολέπτων που και που,εικάζω συγκεκριμένα απο το active cooling μηχανισμό να βγαίνει.

 

Περιμενω όποτε μπορείς.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα βρε παιδιά.... Στις εφαρμογές άλλων κατασκευαστών, πέρα από της MS, όπως για παράδειγμα στο firefox ή σε τίποτα παιχνίδια, μου τα εμφανίζει όλα πάρα πολύ μικρά... Τι στο καλό...; Έχετε καμιά ιδέα; Ανάλυση έχω την προτεινόμενη αν παίζει κανέναν λόγο
Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα βρε παιδιά.... Στις εφαρμογές άλλων κατασκευαστών, πέρα από της MS, όπως για παράδειγμα στο firefox ή σε τίποτα παιχνίδια, μου τα εμφανίζει όλα πάρα πολύ μικρά... Τι στο καλό...; Έχετε καμιά ιδέα; Ανάλυση έχω την προτεινόμενη αν παίζει κανέναν λόγο

 

Εχει μεσα ρυθμιση για το μεγεθος της γραμματοσειρας. By default ειναι στο 200%αν θυμαμαι καλα! Δοκιμασε να το μεγαλωσεις!

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Έχω ένα θέμα βρε παιδιά.... Στις εφαρμογές άλλων κατασκευαστών, πέρα από της MS, όπως για παράδειγμα στο firefox ή σε τίποτα παιχνίδια, μου τα εμφανίζει όλα πάρα πολύ μικρά... Τι στο καλό...; Έχετε καμιά ιδέα; Ανάλυση έχω την προτεινόμενη αν παίζει κανέναν λόγο

Βρήκες κσι εσυ την αλεπού να σερφάρεις που για κλωτσιές ειναι η Mozzila :lol:

Αυστηρά Edge η Chrome.

 

Τωρα για τα παιχνίδια ειναι και θέμα developer να προσαρμόσουν το UI των παιχνιδιών στις υψηλές αναλύσεις που προσφέρουν οι high end προτάσεις σήμερα.

 

Κάποιοι εταιρίες η developer οπως η Mozzila εχουν μείνει και κολλήσει στο 2010 και αρνούνται να προσαρμοστούν στα νέα δεδομένα.

 

Πως δηλαδη η Adobe με την όλη σουίτα της εχει προσαρμοστεί και βγάζει desktop και tablet mode UI και οι αλλοι βαριούνται η δεν θέλουν/μπορούν.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις να προτεινει καποια πολυ γρηγορη 128αρα sd card;

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Παιδες εχει κανεις να προτεινει καποια πολυ γρηγορη 128αρα sd card;

 

Εγω εχω την συγκεκριμενη Samsung Pro σε 64αρα που παρομοια αυστηρά και minumum συνιστώ.

http://www.samsung.com/uk/consumer/memory-storage/memory-cards/micro-sd/MB-MG64DA/EU

Αλλα επειδη δεν κυκλοφορεί σε 128 προτείνω κατι σαν την παρακάτω που πρεπει να ειναι αναβαθμισμένη εκδοχη αυτής που εχω εγω.

http://www.samsung.com/us/computer/memory-storage-accessories/MB-MD64DA/AM

 

Αλλιως εδω που ειναι πιο προσιτή πρόταση σε 128gb.

http://www.amazon.com/Samsung-mc128d-128gb-Uhs-i-Adapter/dp/B00XJKL1ME/ref=sr_1_3?s=pc&ie=UTF8&qid=1450028117&sr=1-3&keywords=samsung+evo+plus+micro+sd

http://www.amazon.com/Lexar-High-Performance-microSDXC-Reader-Memory/dp/B012PQKFNI/ref=dp_ob_title_ce

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, νομιζω οτι η πρωτη, για UHS 1 ειναι εξαιρετικα ακριβη.

Προσφατα αγορασα αυτη

https://www.skroutz.gr/s/6035005/Kingston-microSDXC-64GB-UHS-Class-Speed-3.html

 

που ειναι UHS 3 και προσιτη οικονομικα.

 

Η δευτερη που προτεινεις, ειναι ΟΚ.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Αλεξ, νομιζω οτι για UHS 1 ειναι εξαιρετικα ακριβη.

Προσφατα αγορασα αυτη

https://www.skroutz.gr/s/6035005/Kingston-microSDXC-64GB-UHS-Class-Speed-3.html

 

που ειναι UHS 3 και προσιτη οικονομικα.

Κυκλοφορεί όμως σε 128αρα που θελει;

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Κυκλοφορεί όμως σε 128αρα που θελει;

 

Στο σκρουτζ τουλαχιστον , οχι.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

Βασικά ενδεικτική το link από το αγγλικό διότι στο αμερικανικό είναι στο 1/2 της αξίας του αγγλικού.:p

http://www.amazon.com/Samsung-Class-Adapter-MB-MG64DA-AM/dp/B00IVPU88U

 

Αλλά αφού θέλει 128 μόνο τα αλλά 2 πιο προσιτά που αξίζουν.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια αλλα θελω αναγκατστικα 128αρα γιατι τα mp3 μου ειναι 108gb οπότε πρεπει να χωρεσουν ολα εκει.

Εχω δει αυτη εδω: http://www.skroutz.gr/s/5387877/Sony-SDXC-128GB-UHS-Speed-Class-3.html

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

και γιατι θες τη γρηγοροτερη ?

 

Για να μη λαγκαρει στο ανοιγμα των mp3s...

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω παιδια αλλα θελω αναγκατστικα 128αρα γιατι τα mp3 μου ειναι 108gb οπότε πρεπει να χωρεσουν ολα εκει.

Εχω δει αυτη εδω: http://www.skroutz.gr/s/5387877/Sony-SDXC-128GB-UHS-Speed-Class-3.html

 

Αυτή που έβαλες δεν ειναι micro sd βρε εσυ:lol:

Δες τα 2 τελευταία που σου πρότεινα απο Amazon στην προηγούμενη σελίδα.

Ειναι πολυ καλές περιπτώσεις για την χρηση που το θες.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοήθεια σας. πριν λίγες μερες μου κάηκε η ΚΑΡΤΑ γραφικών απο το MacBooks pro 15 late 2011. με αποτέλεσμα να εχω μείνει με χωρίς υπολογιστή. μιας και δεν θελω να ξαναπιάσω μακμπυκ το μόνο που μου εκανε τρομερή εντύπωση ειναι το surface. Αυτο σημαίνει οτι θα το χρησιμοποιώ ως κύριο pc. σκέφτομαι για το i5 με 256gb και 8gb.

θα μπορεσω να κανω την δουλειά μου σωςτα μιας καιχρησιμοποιώ πολυ το office και το matlab. Απλά θελω να αναφέρω οτι γενικά θελω να πηγαίνει γρήγορα και να μην κολλάει για κάποια χρόνια.

οποτε θεωρείτε οτι ειναι καλη αγορά η θα ειναι κακή αγορά.

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοήθεια σας. πριν λίγες μερες μου κάηκε η ΚΑΡΤΑ γραφικών απο το MacBooks pro 15 late 2011. με αποτέλεσμα να εχω μείνει με χωρίς υπολογιστή. μιας και δεν θελω να ξαναπιάσω μακμπυκ το μόνο που μου εκανε τρομερή εντύπωση ειναι το surface. Αυτο σημαίνει οτι θα το χρησιμοποιώ ως κύριο pc. σκέφτομαι για το i5 με 256gb και 8gb.

θα μπορεσω να κανω την δουλειά μου σωςτα μιας καιχρησιμοποιώ πολυ το office και το matlab. Απλά θελω να αναφέρω οτι γενικά θελω να πηγαίνει γρήγορα και να μην κολλάει για κάποια χρόνια.

οποτε θεωρείτε οτι ειναι καλη αγορά η θα ειναι κακή αγορά.

Εφόσον θα αξιοποιήσεις την γραφιδα και εν μέρει χρηση αφής και ως tablet εξισου εχει κάποιο νόημα να το πάρεις.

Αλλιως αν εχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς ως λαπτοπ κατα 90-100% πολυ προτιμότερο ενα αντίστοιχο ultrabook πχ Dell XPS 13 η κανα Asus Zenbook η Thinkpad σειρα κοντά στα 1000 ευρω θα σε καλύψει πολυ ικανοποιητικά εξισου.

 

1600 ευρω για 8/256 με πληκτρολόγιο το θεωρω πολυ υπερβολικό ποσο.

Εως 1200-1300 να πω ψιλό τρώγεται και υπο το δεδομένο η αφή να σε ενδιαφέρει και ως χρηση tablet και αξιοποίηση γραφιδας.

 

Αλλιως περιττή σπατάλη το θεωρω.

Τα 2 αρχικά μοντέλα με 4/128 θεωρω οτι απο άποψη τιμής προς αποδοση ειναι πιο ισορροπημένες προτάσεις.

Οτιδήποτε παραπάνω ξεφεύγει πολυ και χαλαει αρνητικά αυτή η σχέση.

 

Και μαλιστα οταν περσι το αντίστοιχο 8/256 ήταν 150 ευρω λιγότερο επίσημη τιμή λανσάρισματος στην Ευρωπη.

 

Και στα παραπάνω να συμπληρώσω οτι υπαρχουν παιδικές ασθένειες(software bug και οχι αρμονικό δέσιμο hardware-software)που ακόμα δεν εχουν επιλυθεί και θελει 1-2 μήνες ακόμα να τα εξαλείψει και περιορίσει η MS.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

θελω την βοήθεια σας. πριν λίγες μερες μου κάηκε η ΚΑΡΤΑ γραφικών απο το MacBooks pro 15 late 2011. με αποτέλεσμα να εχω μείνει με χωρίς υπολογιστή. μιας και δεν θελω να ξαναπιάσω μακμπυκ το μόνο που μου εκανε τρομερή εντύπωση ειναι το surface. Αυτο σημαίνει οτι θα το χρησιμοποιώ ως κύριο pc. σκέφτομαι για το i5 με 256gb και 8gb.

θα μπορεσω να κανω την δουλειά μου σωςτα μιας καιχρησιμοποιώ πολυ το office και το matlab. Απλά θελω να αναφέρω οτι γενικά θελω να πηγαίνει γρήγορα και να μην κολλάει για κάποια χρόνια.

οποτε θεωρείτε οτι ειναι καλη αγορά η θα ειναι κακή αγορά.

 

Επετρεψετε μου να πω κάτι άσχετο :νομίζω ότι επειδή η σειρά των MacBook του 2011 είχε θέμα με την κάρτα γραφικών έχει δώσει οδηγία η Apple να επισκευαζονται δωρεάν ακόμα και εάν έχει περάσει η εγγύηση !

Δύο φορές χάλασε της φίλης μου και έγινε αλλαγή πλακέτας δωρεάν!Έχω και εγώ του 2011 early αλλά ευτυχώς μέχρι στιγμής δεν μου έχει βγάλει πρόβλημα -φτου φτου :p

Απλά το αναφέρω γιατί είναι κρίμα εάν μπορεί να φτιαχτεί στα πλαίσια αυτής της ανακοίνωσης της Apple ,να μην γίνει:)

Τώρα στο θέμα που ρωτάς :p

Εγώ έχω το Pro 2 το οποίο το πήρα για να δοκιμάσω τα Windows σε ταμπλέτ και μπορώ να πω ότι έχω μείνει εντυπωσιάσμενη!!8 gb 256ssd και ειναι πολύ γρήγορο παρόλο που είναι 2 γενιές πίσω !!φαντάζομαι το 4 θα είναι σούπερ!!!!

Εάν δεν είχες ssd στο Mac τότε θα δεις μεγάλη διαφορά στην ταχύτητα υπέρ του Pro :D:D

Βέβαια καλύτερα να ακούσεις τους κατόχους που έχουν περισσότερη έμπειρια από μένα πάνω σε αυτό :D

Edited by niotheros
Απαγορεύεται η γραφή τύπου SMS
IPhone pro max /note 10 plus ,ipad pro 11 & MacBook pro :love:
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον θα αξιοποιήσεις την γραφιδα και εν μέρει χρηση αφής και ως tablet εξισου εχει κάποιο νόημα να το πάρεις.

Αλλιως αν εχεις σκοπό να το χρησιμοποιείς ως λαπτοπ κατα 90-100% πολυ προτιμότερο ενα αντίστοιχο ultrabook πχ Dell XPS 13 η κανα Asus Zenbook η Thinkpad σειρα κοντά στα 1000 ευρω θα σε καλύψει πολυ ικανοποιητικά εξισου.

 

1600 ευρω για 8/256 με πληκτρολόγιο το θεωρω πολυ υπερβολικό ποσο.

Εως 1200-1300 να πω ψιλό τρώγεται και υπο το δεδομένο η αφή να σε ενδιαφέρει και ως χρηση tablet και αξιοποίηση γραφιδας.

 

Αλλιως περιττή σπατάλη το θεωρω.

Τα 2 αρχικά μοντέλα με 4/128 θεωρω οτι απο άποψη τιμής προς αποδοση ειναι πιο ισορροπημένες προτάσεις.

Οτιδήποτε παραπάνω ξεφεύγει πολυ και χαλαει αρνητικά αυτή η σχέση.

 

Και μαλιστα οταν περσι το αντίστοιχο 8/256 ήταν 150 ευρω λιγότερο επίσημη τιμή λανσάρισματος στην Ευρωπη.

 

Και στα παραπάνω να συμπληρώσω οτι υπαρχουν παιδικές ασθένειες(software bug και οχι αρμονικό δέσιμο hardware-software)που ακόμα δεν εχουν επιλυθεί και θελει 1-2 μήνες ακόμα να τα εξαλείψει και περιορίσει η MS.

 

Καλημερα φιλε μου. Εχω το μοντελο με τον i5/256 ssd/8gb ram και παε αεροπορια.

Εφαρμογες office σιγουρα θα τρεξει ανετα, για το matlab δεν ξερω σιγουρα αλλα θεωρω οτι δε θα εχει κανενα απολυτως προβλημα.

Σε καποια βιντεακια στο youtube που ειχα δει, μεχρι και adobe premiere δουλευαν σχετικα ανετα.

Για μενα πλεον τα 4GB RAM δεν ειναι επαρκη αν θελεις να κανεις το κατι παραπανω. Με τα 8 θα εισαι futureproof.

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον στο δικό μου πάντως οπως είχα κανει μια νύξη πισω σελίδες οτι ακούω συχνά πυκνά σε ακανόνιστα χρονικά διαστήματα ενα πολυ ελαφρύ μηχανικό θόρυβο που υπέθετα οτι μάλλον απο το active cooling ειναι,αλλα το έψαξα περισσότερο και βρήκα οτι υπαρχουν αναφορές και απο άλλους χρήστες και περισσότερο επηρεάζει το fanless m3 version και στο εξωτερικό.

 

Μαλιστα γίνεται νύξη και στο Notebookcheck ως "electrical noise"

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-Pro-4-Core-m3-Tablet-Review.153843.0.html

http://www.surfaceforums.net/threads/sp4-m3-squealing-electrical-noise.18590/

 

Στο δικό μου όμως εδω και 2 ημέρες εμφανίζεται πολυ πιο τακτικά αυτος ο θόρυβος σε σημείο ενοχλητικό που το αντιλαμβάνεσαι σε απόλυτα ήσυχο περιβάλλον για αυτο και αρχίζω να ανησυχώ(και οταν μαλιστα ουδέποτε μου εχει τύχει με τα προηγούμενα surface που πέρασαν απο την κατοχή μου)αλλα επειδη σε όλες τις αλλες λειτουργίες ειναι άψογο δεν θέλω να κινηθώ προς αντικατασταση ακόμα(διοτι αν μου τύχει χειρότερο η με αλλα bug θα πρεπει και εκείνο να επιστρέψω )για αυτο θα παραγγείλω ενα δευτερο ετσι ώστε να τσεκάρω αν στο δευτερο ειναι λιγότερο η περισσότερο το φαινόμενο αυτο η και καθόλου οπως ανέφεραν χρήστες οτι καποιοι δεν εχουν πρόβλημα καν και ετσι να αποφασίσω αν θα κρατήσω το παρόν η θα επιστρέψω το νέο.

 

Μια αλλη εκδοχη ειναι η παρακάτω που εισέπραξα απο άλλον χρήστη στην Αμερική οταν τον ρώτησα προσωπικά διοτι και αυτος είχε αναλογη εμπειρία

 

"I have owned 2 surface 4 units, both i5 processors, each with different electrical noise problems.

 

The first unit I returned. It had a backlight buzzing that was clearly audible from 3-4 feet. You could tell the electrical noise was related to the backlight because the pitch of the noise changed when the display brightness went up and down. This was unacceptable to me, and I returned the unit. It is a defect.

 

The second unit has typical CPU coil whine. The first had this problem as well, but the backlight noise drowned it out. Three other Surface pro 4 units used by my co-workers also have this noise, as do a lot of other laptops. When the processor is idle or performing light tasks, the down-stepping of the CPU v-core creates a slight electrical buzz. You can tell it is the CPU by giving the processor a significant load (running prime95 for example) and hearing how the pitch of the noise changes. My Surface 3 and Pro 3 I have owned previously do not make this noise, so it is disappointing that the Pro 4 does have it, but I must say it is substantially less annoying than in other devices I have used. I can not hear it from beyond 12 inches away from the device. If I am using it in bed near my face, I can hear it--otherwise I do not. There is nothing you can do about this noise. Some units will be better than others because of the manufacturing process, but I suspect none are perfect.

 

I also suspect the M3 is worse because it has no fan, and it operates on even lower voltages than the i5. I would make sure what you are hearing is cpu noise and not backlight noise though--the backlight noise is a defect and should be returned."

 

@Megatron:Μαλλον ήθελες στον προηγούμενο χρήστη να κανεις την παράθεση και οχι κατα λάθος σε εμένα :p

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ωχ Αλεξ ναι κατα λαθος εκανα εσενα quote!

Παντως το δικο μου δεν κανει κανενα περιεργο θορυβο (ακομα!) :p

ΜySmartphone: iPhone 15 Pro Max 512GB

MySmartwatch:  Apple Watch Ultra 2 

 

Link to comment
Share on other sites

αυτό με τον θόρυβο θα το τσεκάρω κι εγώ, κατά τα άλλα εμφανίστηκε ενα καμένο πιξελ και συχνά πυκνά χάνει την κάρτα ήχου που με ένα ρεστάρτ επανέρχεται...

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

Για το καμένο pixel θα σου πρότεινα να το στείλεις πίσω... Για την κάρτα ήχου λογικά είναι κάποιο θέμα drivers που θα διορθωθεί φαντάζομαι στην πορεία...
Powerd by OnePlus 7 Pro
Link to comment
Share on other sites

Για το καμένο pixel θα σου πρότεινα να το στείλεις πίσω... Για την κάρτα ήχου λογικά είναι κάποιο θέμα drivers που θα διορθωθεί φαντάζομαι στην πορεία...

 

Θα το δεχτούν πίσω για ένα καμένο πίξελ?

Samsung Note 8

Microsoft Surface Pro 4

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...