Jump to content

Microsoft Surface Pro 4


kek
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δεν υπαρχει κανενας τροπος να αλλαξει η μπαταρια ? Ουτε απο την επισημη αντιπροσωπεια? Αν π.χ. παθει κατι το δευτερο χρονο παπαλα?
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 958
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Δεν υπαρχει κανενας τροπος να αλλαξει η μπαταρια ? Ουτε απο την επισημη αντιπροσωπεια? Αν π.χ. παθει κατι το δευτερο χρονο παπαλα?

Άμα πάθει εντός των 2 ετών εγγύησης θα στο αντικαταστήσουν με νέο tablet.

Δεν αλλάζει η μπαταρία στην συντριπτική πλειοψηφία παρόμοιων μηχανημάτων.

 

Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει(η δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου)για κατεστραμμένη μπαταρία(να τα παίξει εντελώς δηλαδή) στα surface όσο διαβάζω αναφορές και στο εξωτερικό.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Άμα πάθει εντός των 2 ετών εγγύησης θα στο αντικαταστήσουν με νέο tablet.

Δεν αλλάζει η μπαταρία στην συντριπτική πλειοψηφία παρόμοιων μηχανημάτων.

 

Μέχρι τώρα δεν έχω ακούσει(η δεν έχει πέσει στην αντίληψη μου)για κατεστραμμένη μπαταρία(να τα παίξει εντελώς δηλαδή) στα surface όσο διαβάζω αναφορές και στο εξωτερικό.

 

Ευχαριστω. Απλα νομιζα οτι μπορει να αλλαζε με καποια διαδικασια οπως πχ στο iphone

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω. Απλα νομιζα οτι μπορει να αλλαζε με καποια διαδικασια οπως πχ στο iphone

 

Δες λίγο εδω την διαδικασία αποσυναρμολόγησης του surface και θα πάρεις μια ιδεα:p

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

@alextrela από την εμπειρία σου φίλτατε ποιο ευρωπαϊκό Microsoft Store έχει τις καλύτερες τιμές και προσφορές για το Surface; Έχω αναφέρει ξανά ότι σκέφτομαι για την αγορά του και περιμένω να δω τιμές και διαθεσιμότητα Ευρώπη...και ένα αποκλειστικό review με τον m3...
Link to comment
Share on other sites

@alextrela από την εμπειρία σου φίλτατε ποιο ευρωπαϊκό Microsoft Store έχει τις καλύτερες τιμές και προσφορές για το Surface; Έχω αναφέρει ξανά ότι σκέφτομαι για την αγορά του και περιμένω να δω τιμές και διαθεσιμότητα Ευρώπη...και ένα αποκλειστικό review με τον m3...

 

Το γαλλικό και ιταλικό όπως παρακολουθούσα.

Σε αυτα τα 2 εχω δει περισσότερες προσφορές σε σχέση με γερμανικο η ιρλανδικό store.

Πάντως το δίμηνο αυτο Νοέμβριος-Δεκέμβριος παραδοσιακά βγαίνουν αρκετές προσφορές για αυτο μπορείς να το παρακολουθείς πιο συχνά πχ βαλτα ως αγαπημένα στον browser σου στο PC η κινητό για μεγαλύτερη ευκολία να τα βλεπεις πιο εύκολα.

 

 

Για το m3 δυστυχώς εως σήμερα αναλυτικό review δεν εχω δει.

Μονο αποσπασματικά κάποια benchmark test και τίποτα αλλο και ψιλό αναφορές οτι ελαφρώς καλύτερη αυτονομια και πολυ ελαφρώς πιο ελαφρύ και χωρις θόρυβο που ειναι γνωστά ήδη απο πριν δηλαδη(μια σχετική εμπειρία να εχεις καταλαβαίνεις κάποια πράγματα και πριν κυκλοφορήσει)

 

Λογικα μέσα στο μήνα θα βγει πιστεύω ενα πιο αναλυτικό review για αυτήν την έκδοση.

 

Πάντως η εντύπωση που βγάζω οτι η διαφορά στην αποδοση με το i5 θα ειναι σε μικρότερα επιπεδα απο τα αντίστοιχα Pro 3(i3 vs i5)

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Grand Theft Auto V on Surface Pro 4 Gaming ( Intel HD 520 - 8 GB RAM - intel core i5 6300U )

on this video we can see how run gta 5 on 800x600 fxaa and on lowest with 1024x768, 1152x864, 1280x960, 1400x1050 1920x1080 resolution

 

 

GTA 5 - Surface Pro 4 i5 vs Surface Pro 2 / 3

( i5 - Intel hd 4400 4gb ram / intel hd 520 8gb ram )

Σχεδων 50% αυξηση στις επιδοσεις στο συγκεκριμενο παιχνιδι,εχει το sp4 απο το sp2/3.

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Grand Theft Auto V on Surface Pro 4 Gaming ( Intel HD 520 - 8 GB RAM - intel core i5 6300U )

on this video we can see how run gta 5 on 800x600 fxaa and on lowest with 1024x768, 1152x864, 1280x960, 1400x1050 1920x1080 resolution

 

 

GTA 5 - Surface Pro 4 i5 vs Surface Pro 2 / 3

( i5 - Intel hd 4400 4gb ram / intel hd 520 8gb ram )

Σχεδων 50% αυξηση στις επιδοσεις στο συγκεκριμενο παιχνιδι,εχει το sp4 απο το sp2/3.

Όντως η 520 σε σχέση με την HD 4400 εχει αρκετή διαφορά στην αποδοση.

Αν και περίμενα το the Witcher 3 να το παίξει σχετικα ανετα,αλλα μάλλον εκει θελει minumum την 540 GPU του i7.:p

 

Μου φαινεται βρήκαμε την άκρη στο γόρδιο δεσμό τα του SSD.

 

Η MS δυστυχώς χρησιμοποιεί 2 διαφορετικούς τύπους PCIe SSD

Ο ένας της Toshiba που εχει στα 256gb χωρητικότητα 550mb/s wirite speed.

Και ο αλλος της Samsung που εχει 300mb/s speed που εχω τον κατώτερο controller.

 

Παλι παρομοια διαφοροποίηση κακώς όπως στο Pro 3 που απο την μια είχαμε Hynix με 300-350mb/s στην εγγραφή και Samsung με 150mb/s.

 

Δηλαδη ειναι καθαρά θέμα λαχείου τι θα σου κάτσει :rolleyes:

 

 

Δες εδω απο engadget,το ίδιο απο anandtech

 

http://s8.postimg.org/qsn2hdjn9/image.png

 

Σαν να στέλνει η MS review unit αυτα με Toshiba SSD και στον κόσμο δίνει αυτα με Samsung:wacko:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται βρήκαμε την άκρη στο γόρδιο δεσμό τα του SSD.

 

Η MS δυστυχώς χρησιμοποιεί 2 διαφορετικούς τύπους PCIe SSD

Ο ένας της Toshiba που εχει στα 256gb χωρητικότητα 550mb/s wirite speed.

Και ο αλλος της Samsung που εχει 300mb/s speed που εχω τον κατώτερο controller.

 

Παλι παρομοια διαφοροποίηση κακώς όπως στο Pro 3 που απο την μια είχαμε Hynix με 300-350mb/s στην εγγραφή και Samsung με 150mb/s.

 

Δηλαδη ειναι καθαρά θέμα λαχείου τι θα σου κάτσει :rolleyes:

Θεμα λαχειου ειταν με το surface pro 3 που δεν ηξερες σε ποια συσκευη ειχε τον ενα ή τον αλλον.

Στο 4,μ'αλλον ειναι θεμα επιλογης,εφοσων γνωριζεις απο την αρχη ποια μοντελλα εχουν τον ενα και ποια τον αλλο.

Link to comment
Share on other sites

Θεμα λαχειου ειταν με το surface pro 3 που δεν ηξερες σε ποια συσκευη ειχε τον ενα ή τον αλλον.

Στο 4,μ'αλλον ειναι θεμα επιλογης,εφοσων γνωριζεις απο την αρχη ποια μοντελλα εχουν τον ενα και ποια τον αλλο.

 

Δες και εδω στο notebookcheck που είχαν Samsung SSD,ενώ σε Engadget,AnandTech είχαν Toshiba SSD.

Και στο Book και στο Pro 4 το ίδιο πράγμα συμβαίνει.

 

http://s7.postimg.org/l08o4a8x7/image.png

 

Πως ακριβώς θα ξέρεις ποιον SSD εχει, οταν παραγγέλνεις;;;

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δες και εδω στο notebookcheck που είχαν Samsung SSD,ενώ σε Engadget,AnandTech είχαν Toshiba SSD.

Και στο Book και στο Pro 4 το ίδιο πράγμα συμβαίνει.

 

Πως ακριβώς θα ξέρεις ποιον SSD εχει, οταν παραγγέλνεις;;;

Δλδ αν παρω το SP4 με τον 256GB,μπορει να μου πεσει αυτος της samsung ή της toshiba?

Δεν ειναι αναλογα με τα μοντελα,που βαζουν τους δισκους?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Δλδ αν παρω το SP4 με τον 256GB,μπορει να μου πεσει αυτος της samsung ή της toshiba?

Δεν ειναι αναλογα με τα μοντελα,που βαζουν τους δισκους?

 

Αυτο σου λέω,δεν υπαρχει διαχωριστική γραμμή οπου τα ξεχωρίζεις εστω απο την εξωτερική συσκευασία.

Μπορεί να σου κάτσει της Toshiba,μπορεί της Samsung.

50-50 οι πιθανότητες :p:ninja:

 

Ήδη Αμερική αρκετοί κάτοχοι με Samsung SSD κάνουν παράπονα και επισήμανση πανω σε αυτο.

 

Δηλαδη μονο μεταχειρισμένο εφόσον σου πει ο προηγούμενος κάτοχος ποιας εταιριας τον δίσκο εχει ακριβώς,μιας και το εχει ανοίξει.:wacko:

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο σου λέω,δεν υπαρχει διαχωριστική γραμμή οπου τα ξεχωρίζεις εστω απο την εξωτερική συσκευασία.

Μπορεί να σου κάτσει της Toshiba,μπορεί της Samsung.

50-50 οι πιθανότητες :p:ninja:

 

Ήδη Αμερική αρκετοί κάτοχοι με Samsung SSD κάνουν παράπονα και επισήμανση πανω σε αυτο.

 

Δηλαδη μονο μεταχειρισμένο εφόσον σου πει ο προηγούμενος κάτοχος ποιας εταιριας τον δίσκο εχει μιας και το εχει ανοίξει.:wacko:

Εχουμε κανενα review που να δειχνει καποιο 128αρη με επιδοσεις της Toshiba και καποιο με 256αρι που να εχει επιδοσεις της samsung?

Link to comment
Share on other sites

Εχουμε κανενα review που να δειχνει καποιο 128αρη με επιδοσεις της Toshiba και καποιο με 256αρι που να εχει επιδοσεις της samsung?

 

Εως σήμερα δεν είδα κανένα 128αρι με Toshiba.

Μονο Samsung είχαν όσοι πήραν.

Μονο στο 256αρι έχουν βγει με Toshiba SSD όπως σου έδειξα στο Engadget και Anandtech ενώ στο Notebookcheck τους έκατσε Samsung.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με παραξενευει,ειναι αφου διαλεγει τι στελνει στους reviewers,πως καταληξε στα χερια του πιο εξειδικευμενουν site και αξιοπιστου απο ολους,το μοντελο με τον samsung?

Παλι σαλατα τα εκανε η MS! :lol:

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Αυτο που με παραξενευει,ειναι αφου διαλεγει τι στελνει στους reviewers,πως καταληξε στα χερια του πιο εξειδικευμενουν site και αξιοπιστου απο ολους,το μοντελο με τον samsung?

Παλι σαλατα τα εκανε η MS! :lol:

 

Έλα ντε:lol::lol:

Και μαλιστα στο Pro 4 που ετοιμάζει το review το 128αρι i5 έχουν δείγμα.

Δηλαδη 99% Samsung.

http://www.notebookcheck.net/Microsoft-Surface-Pro-4-Core-i5-First-Impressions.153186.0.html

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Και το τραγικο ειναι,οτι δεν ειναι θεμα προμυθευτη,γιατι η Samsung εχει pcie ssd που χτυπουν 1000 φευγα στο write.

Απλα τσιγκουνευτικε ή στην ιδια τιμη που πηρε αυτους της toshiba,η samsung προσφερε υποδιεστερο pcie ssd!

Link to comment
Share on other sites

Με αυτα και με αυτα με βλέπω μεταχειρισμένο να πάρω,όποτε πάρω, ειτε 2-3 μαζεμένα να αγοράσω ετσι ώστε 1 να τύχει Toshiba να το κρατήσω και τα αλλα Samsung να τα σουτάρω :lol:

 

Και παλι και εκει θες τύχη.

Μην σου τύχουν 3 με Samsung :blink:

 

 

Και το τραγικο ειναι,οτι δεν ειναι θεμα προμυθευτη,γιατι η Samsung εχει pcie ssd που χτυπουν 1000 φευγα στο write.

Απλα τσιγκουνευτικε ή στην ιδια τιμη που πηρε αυτους της toshiba,η samsung προσφερε υποδιεστερο pcie ssd!

Το ίδιο τραγικό που κανει η Apple με το iPhone 6s/plus.

Απο την μια Samsung soc στα 14nm και απο την αλλη η Ταϊβανέζικη εταιρία στα 16nm.

Η μια συσκευή εχει καλύτερη αυτονομια και θερμοκρασίες απο οτι η δεύτερη :wacko:

 

Η η Samsung που χρησιμοποιεί στο Galaxy s6 σειρά ειτε Sony κάμερα ειτε Samsung με διαφορετικές επιδόσεις στην αποδοση των φωτογραφιών.:blink:

 

Αυτα ειναι καραγκιοζιλίκια απο όλους.:mad::(

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Kαι στα mac με τις οθονες και τους δισκους επισης.

Με αυτα και με αυτα με βλέπω μεταχειρισμένο να πάρω,όποτε πάρω ειτε 2-3 μαζεμένα να αγοράσω ετσι ώστε 1 να τύχει Toshiba να το κρατήσω και τα αλλα Samsung να τα σουτάρω :lol:

 

Και παλι και εκει θες τύχη.

Μην σου τύχουν 3 με Samsung :blink:

Για μενα ειναι τοσο ψηλες η ταχυτητες των δυο pcie που ουτε καν θα μπορουσα να καταλαβω την διαφορα των δυο,για να μπω στην διαδικασια του μεταχειρισμενου.

Εγω δεν αντιγραφω τεράστια αρχεια,γι'αυτο παντα κοιτω τις επιδοσεις στο write του 4K,που ειναι αυτο που επιραζει την καθημερινη χρηση και τις ταχυτητες εγκαταστασης μιας εφαρμογης,που αποτελείται απο πολυ μικρα πακετακια και αυτα επιρεαζονται απο την ταχυτητα που εχει ενας ssd στο 4K write.

Link to comment
Share on other sites

Kαι στα mac με τις οθονες και τους δισκους επισης.

 

Για μενα ειναι τοσο ψηλες η ταχυτητες των δυο pcie που ουτε καν θα μπορουσα να καταλαβω την διαφορα των δυο,για να μπω στην διαδικασια του μεταχειρισμενου.

Εγω δεν αντιγραφω τεράστια αρχεια,γι'αυτο παντα κοιτω τις επιδοσεις στο write του 4K,που ειναι αυτο που επιραζει την καθημερινη χρηση και τις ταχυτητες εγκαταστασης μιας εφαρμογης,που αποτελείται απο πολυ μικρα πακετακια και αυτα επιρεαζονται απο την ταχυτητα που εχει ενας ssd στο 4K write.

Η αλήθεια ειναι οτι στο 4K write τα Samsung έχουν ελαφριά υψηλότερες επιδόσεις απο τα Toshiba όπως τα συγκρίνω.:blink:

 

Τι να πεις δηλαδη.

Και το χειρότερο οτι το 256αρι που εκει ειναι 50-50 τι θα σου κάτσει ειναι 350 ευρω πανω απο το 4/128,150 ευρω πανω απο οτι περσι το αντίστοιχο Pro 3(1449 vs 1299 ευρω)

Στο 128αρι σχεδόν στανταρ Samsung θα σου τύχει διοτι εως σήμερα κανέναν δεν εχω δει με Toshiba.

 

 

Το πρώτο Toshiba 256

 

http://images.anandtech.com/doci/9727/CrystalDiskMark_575px.png (εικόνα)

 

Το δεύτερο Samsung 256

 

http://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/csm_cdm5.0_e1e9ba205c.png

 

 

Αλλα το τραγικότερο όλων ειναι στο 128αρι οι επιδόσεις.

Edited by alex_gate_7
Αφαίρεση μεγάλης εικόνας

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια ειναι οτι στο 4K write τα Samsung έχουν ελαφριά υψηλότερες επιδόσεις απο τα Toshiba όπως τα συγκρίνω.:blink:

 

Τι να πεις δηλαδη.

Και το χειρότερο οτι το 256αρι που εκει ειναι 50-50 τι θα σου κάτσει ειναι 350 ευρω πανω,150 ευρω πανω απο οτι περσι το αντίστοιχο Pro 3(1449 vs 1299 ευρω)

Στο 128αρι σχεδόν στανταρ Samsung θα σου τύχει διοτι εως σήμερα κανέναν δεν εχω δει με Toshiba.

Το Fail της MS με τους pcie της samsung,ειναι οτι το seq speed,επιρεαζει το tarket group που υποτιθεται οτι απευθυνεται το surface book,οπως ειναι η επεξεργασια και εγγραφη φωτογραφιων και βιντεο,γιατι αυτα τα ιδιους αρχεια θα επιρεασει το χαμηλο write στο sequential.

Φυσικα για τετοιου ειδους χρηση,θες απο 500ρη και πανω,δε σε φτανει ο 256αρης.Γι'αυτο θα ηταν καλο να ξεραμε στους 500/1000ριδες τι παιζει?

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

Το Fail της MS με τους pcie της samsung,ειναι οτι το seq speed,επιρεαζει το tarket group που υποτιθεται οτι απευθυνεται το surface book,οπως ειναι η επεξεργασια και εγγραφη φωτογραφιων και βιντεο,γιατι αυτα τα ιδιους αρχεια θα επιρεασει το χαμηλο write στο sequential.

Ακρίβως,αυτο το χειρότερο.

Διοτι εκει χρειάζεσαι υψηλές ταχύτητες στο write 500+mb/s σε rendering,επεξεργασία,μετατροπή,extract αρχείων,μεταφορές απο φάκελο σε φάκελο.

 

Δεν ειναι καθόλου λίγο πράγμα.

 

Να δώσω 1700+ δολάρια minumum και να εισπρατω τις επιδόσεις των Samsung ειναι τραγικό και epic fail σε "ultimate laptop" όπως το λέει η MS

 

 

1tb θα το μάθουμε αρχες 16.

Για το 512 κάπου στα 600+- mb/s παιζει.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ακρίβως,αυτο το χειρότερο.

Διοτι εκει χρειάζεσαι υψηλές ταχύτητες στο write 500+mb/s σε rendering,επεξεργασία,μετατροπή,extract αρχείων,μεταφορές απο φάκελο σε φάκελο.

 

Δεν ειναι καθόλου λίγο πράγμα.

 

Να δώσω 1700+ δολάρια minumum και να εισπρατω τις επιδόσεις των Samsung ειναι τραγικό και epic fail σε "ultimate laptop" όπως το λέει η MS

Το extract και η μεταφορα φακελλων εξαρτατε απο το περιεχομενο.

Αν θα μεταφερεις ενα φακελλο 20GB με φωτογραφιες που ειναι κατι MB η καθε μια,θες ψηλες ταχυτητες στο 4Κ.Αν θα μεταφερεις φακελλο 20GB,με βιντεο που ειναι κατι GB το καθε ενα θες,ψηλες ταχυτητες στο Seq.

Αν εγω παρω το surface pro 4 με 128GB,λογικα ολα τα αρχεια και βιντεο,θα τα εγκαθηστω στην SD,οποταν εμενα με επιρεαζει το write της SD και οχι το write του εσωτερικου ssd,στην καθημερινη μου χρηση.

Αυτος που θα χρειαστει το seq,ειναι αυτοι που επεξεργαζονται μεγαλα αρχεια βιντεο και φωτογραφια και αυτοι θα πρεπει να επιλεξουν το λιγοτερο τον 500αρη και οχι τους αλλους 2.Οποταν μενει να δουμε αν εχει κανει την πατα και στους 500/1000δες pcie ssd.

 

Y.Γ.Αλεξ,το μεγαλυτερο βασανο/"εφιαλτης" και ταλαιπορια που ειχα ΠΑΝΤΑ,οταν μεταφερα φακελους,ηταν οταν ειχε υποφακελους με πολυ μικρα αρχεια,γιατι πεφτει δραματικα η ταχυτητα μεταφορας,οταν εχει να αντιγραψει μικρα αρχεια και απο τη στιγμη που σ'αυτο ο ssd της Toshiba δε μου προσφερει μεγαλυτερες ταχυτητες ,τοτε για την μεταφορα φακελων,το ψυλοτερο seq,ειναι δωρο αδωρο!

Edited by ector7
Link to comment
Share on other sites

[/color]Το πρώτο Toshiba 256

 

http://images.anandtech.com/doci/9727/CrystalDiskMark_575px.png (εικόνα)

 

Το δεύτερο Samsung 256

 

http://www.notebookcheck.net/fileadmin/_processed_/csm_cdm5.0_e1e9ba205c.png.

Τωρα που το ξανα βλεπω,η διαφορα,δεν ειναι και τοσο αμελιταια,για το επιπεδο ταχυτητων που εχουν οι δισκοι στα 4k random read/write.Το 50αρι που εχουν διαφορα στο 4Κ Q32T1 random write,δεν ειναι λιγη,για την ακριβεια ειναι αρκετα μεγαλη.

Αν με ρωτουσες εμενα πιο θα διαλεγα,μ'αυτα τα νουμερα,θα διαλεγα τον samsung,για την χρηση που το θελω,δλδ all around machine!

Edited by alex_gate_7
Διόρθωση παράθεσης
Link to comment
Share on other sites

Τωρα που το ξανα βλεπω,η διαφορα,δεν ειναι και τοσο αμελιταια,για το επιπεδο ταχυτητων που εχουν οι δισκοι στα 4k random read/write.Το 50αρι που εχουν διαφορα στο 4Κ Q32T1 random write,δεν ειναι λιγη,για την ακριβεια ειναι αρκετα μεγαλη.

Αν με ρωτουσες εμενα πιο θα διαλεγα,μ'αυτα τα νουμερα,θα διαλεγα τον samsung,για την χρηση που το θελω,δλδ all around machine!

Τεσπα ας κυκλοφορήσουν και Ευρωπη και βλεπουμε.

Εγω προτιμω τον Toshiba SSD αμα δεν ειναι θα το επιστρέψω πίσω.

Αλλα ετσι όπως μας τα λέει η MS ο 128αρης στον m3/i5 για πέταμα ειναι.

Μονο ο 256αρης αξίζει,εστω ο Samsung.

 

Δεν ξέρω το σκέφτομαι ακόμα και να μην αναβάθμισω παρα μονο το νέο type cover να πάρω και να την βγάλω 1-1.5 χρόνο επιπλέον.

Απο την αλλη ειναι και τα 10αρια που δεν τα χωνεύω και εχω αμφιβολίες αν θα καταφέρω να περάσω τα 8.1 επιτυχημένα και αποδοτικά στο Pro 4.

 

Με το Pro 3 τα 8.1 ειναι ραμμένα και δεμένα αψογα με το αντίστοιχο hardware.

Θα ειναι στο ίδιο βαθμο με το hardware του Pro 4.

 

Δεν ξέρω,θα δείξει.

 

----- προσθήκη μηνύματος 13 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Εδω μια σχετική συζήτηση σχετικα με τους δίσκους και το ακριβές μοντελο του Samsung SSD

http://www.samsung.com/semiconductor/products/flash-storage/client-ssd/MZVLV128HCGR?ia=831

 

Και μια κατατοπιστική τοποθέτηση σε γενικές γραμμές που τα βάζει στην θέση τους επιγραμματικά.

 

"Apparently, the Surface Book is using crippled NVMe PCIe drives. It's not the high-performance SM951 like what was in the Lenovo X1 Thinkpad, but the weaker PM951 drives using TLC NAND. I don't know what is the cause of the terrible performance (NAND, controller, NVMe quirk, etc.), but it's abysmal and it's hardware.

 

For example, the 128GB NVMe PCIe SSD has the sequential write speed (150MB/s) of a 2010-era HDD. Not a 2010 SSD, but a spinning hard disk from 2010. This is NOT because of lack of parallelization due to fewer NAND chips; many other 128GB SSDs are much faster and, sadly, some HDDs are even faster. And, it's absolutely a hardware problem because Samsung itself rates the 128GB NVMe PCIe at only 150MB/s in sequential writes"

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Surface Pro 4

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...