Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Περίεργα πράγματα σήμερα είχα το κινητό συνδέσει στο pc για να φορτίσει αφού φόρτισε πλήρως το έκλεισα μετά καθάρισα οθόνη και πήγα να το ανοίξω τίποτα δεν άνοιγε με τίποτα το κινητό ήταν ζεστό όχι όμως πολύ δεν ζεμάταγε κιόλας απλά ήταν ζεστό έβγαλα την μπαταρία άφησα να κρυώσει και μετά αφού κρύωσε όλη η συσκευή ξανά έβαλα μπαταρία και άνοιξε πρώτη φορα το έπαθα όλο αυτό

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Εσείς που έχετε το δίκαρτο Microsoft Lumia 950 XL, μπορείτε να μπαίνετε στο ίντερνετ, ( αφού προηγουμένως επιλέξετε πια) και με τις δύο κάρτες;;

Σκέπτομαι να το πάρω και θα ήθελα να ξέρω αν γίνεται.

ΔΕΝ ΗΞΕΡΕΣ ... ΔΕΝ ΡΩΤΑΓΕΣ...

Nokia 2110, 2600c, 3120c, 3230, 3410, 3510i, 6070, 6110, 6150, 6210, 6220c, 6230, 6310i , 6510, 6600, 7110, 7650, 8110, 8110i, Ν70, E 66, C5, C5-03, 500, 700, Ν 86, C3-00, Lumia 920, Ν8, Lumia 925, Lumia 1020 , ΔΕΝ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ :mad:

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο πρχθες το εχω και εγω στα χερια μου.Παρατηρησα κατι στις ρυθμισεις καμερας, εχει 16mp ανωτερω στην κυρια καμερα,μηπως δεν ειναο 20αρα;
Link to comment
Share on other sites

παιδια απο πρχθες το εχω και εγω στα χερια μου.Παρατηρησα κατι στις ρυθμισεις καμερας, εχει 16mp ανωτερω στην κυρια καμερα,μηπως δεν ειναο 20αρα;

 

Έχω την εντύπωση πως η μέγιστη ανάλυση στις κάμερες βγαίνει όταν επιλεγεί κάδρο 4:3 στις ρυθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

παιδια απο πρχθες το εχω και εγω στα χερια μου.Παρατηρησα κατι στις ρυθμισεις καμερας, εχει 16mp ανωτερω στην κυρια καμερα,μηπως δεν ειναο 20αρα;

 

Το μέγιστο για μια φωτογραφία θα σου το βγάλει όταν είναι 4:3 το κάδρο, δηλαδή 19mpx. Απο εκεί και πέρα, το 21 βγαίνει γιατί τραβάει μια μεγάλη στα 16mpx (RAW) και μια μικρή στα 5mpx (JPEG). Εάν βέβαια το επιλέξεις να βγάζει έτσι. Απλά στο RAW σου μαζεύει την πληροφορία και σου την βγάζει χωρίς επεξεργασία στον υπολογιστή όμως (Photoshop κλπ). Στο JPEG αναλαμβάνει την επεξεργασία το κινητό, και σου βγάζει μια φωτογραφία όπως την θεωρεί αυτό σωστή.

SE k700i - w810i, NOKIA 5310 express music, HTC TynII (Kaiser), SE Xperia mini, Google Nexus S, Nokia Lumia 930, HTC One M8 (Gunmetal Gray), MS Lumia 950 XL White, HTC 10, LG G6, Samsung Galaxy S9
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η μέγιστη ανάλυση στις κάμερες βγαίνει όταν επιλεγεί κάδρο 4:3 στις ρυθμίσεις.

 

Αυτό ακριβώς.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο ειναι απατεωνια απο πλευρας microsoft το διαφιμιζουν για 20.Εγω σημερα εκανα επαναφορα να δω μηπως και νου βγαλει την επιλογη αλλα τιποτε.Δεν καταλαβαινω γιατι πηρα αυτο και οχι κατι αε android με 16mp.Εκτος αυτου εχασα και την επιλογη επαναφορας απο αλλο τηλεφωνο. Εχω το 1020 και δεν μπορω να κανω επαναφορα απο εκεινο.
Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο ειναι απατεωνια απο πλευρας microsoft το διαφιμιζουν για 20.Εγω σημερα εκανα επαναφορα να δω μηπως και νου βγαλει την επιλογη αλλα τιποτε.Δεν καταλαβαινω γιατι πηρα αυτο και οχι κατι αε android με 16mp.Εκτος αυτου εχασα και την επιλογη επαναφορας απο αλλο τηλεφωνο. Εχω το 1020 και δεν μπορω να κανω επαναφορα απο εκεινο.

 

Δεν ισχυει αυτο που λες. Τα πιξελ του αισθητηρα ειναι τοποθετημενα σε τετραγωνο πλαισιο και το μεγεθος του καθοριζεται απο τον πολλαπλασιασμο πιξελ μηκους επι πιξελ πλατους. Σε ολους τους αισθητηρες οταν επιλεξεις διασταση 16:9 καποια απο τα πιξελ του αισθητηρα δεν θα χρησιμοποιηθουν λογω τετραγωνης διαστασης. Γι αυτο βγαινει η μεγιστη αναλυση σε καδρο 4:3. Και στο 930 που εχω για να βγει 20 mpixel φωτο πρεπει να το βαλω 4:3 καδρο.

Edited by georgb
Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως η μέγιστη ανάλυση στις κάμερες βγαίνει όταν επιλεγεί κάδρο 4:3 στις ρυθμίσεις.

Δεν ισχυει αυτο που λες. Τα πιξελ του αισθητηρα ειναι τοποθετημενα σε τετραγωνο πλαισιο και το μεγεθος του καθοριζεται απο τον πολλαπλασιασμο πιξελ μηκους επι πιξελ πλατους. Σε ολους τους αισθητηρες οταν επιλεξεις διασταση 16:9 καποια απο τα πιξελ του αισθητηρα δεν θα χρησιμοποιηθουν λογω τετραγωνης διαστασης. Γι αυτο βγαινει η μεγιστη αναλυση σε καδρο 4:3. Και στο 930 που εχω για να βγει 20 mpixel φωτο πρεπει να το βαλω 4:3 καδρο.

 

Μπα δεν ειναι και σίγουρο αυτο. Εγώ με το 830 που έχει 10mp, στα 16:9 με βγάζει 8.3mp και στα 4:3 ως 9.3mp!!!! Με οποια εφαρμογή κάμερας κι αν έβγαζα φωτογραφία! Μήπως παίζει κατι τέτοιο και με το 950;

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

παιδια αυτο ειναι απατεωνια απο πλευρας microsoft το διαφιμιζουν για 20.Εγω σημερα εκανα επαναφορα να δω μηπως και νου βγαλει την επιλογη αλλα τιποτε.Δεν καταλαβαινω γιατι πηρα αυτο και οχι κατι αε android με 16mp.Εκτος αυτου εχασα και την επιλογη επαναφορας απο αλλο τηλεφωνο. Εχω το 1020 και δεν μπορω να κανω επαναφορα απο εκεινο.

 

Πιτ, τα έχεις μπερδέψει λίγο. Και Android να έπαιρνες, στα mp θα έβλεπες τα ίδια νούμερα. Το ίδιο είχες και στο 1020 αλλα μάλλον δεν το πρόσεξες. Για να δεις φωτογραφία στα 41 mp έπρεπε να βάλεις 4:3 αλλιώς είχε 38mp (αν θυμάμαι)

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

παιδια ας τσεκαρει καποιος αν ειναι οπως τα λεει http://mspoweruser.com/double-tap-to-wake-finally-comes-to-the-lumia-950-xl/

 

θα το εκανα εγω αλλα για να κατεβασω 2,7 giga θελω μια μερα με την ταχητητα που εχω

Edited by nionios4
Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έβαλα αλλα δεν ανοίγει δεν έχω προλάβει να αναβαθμισω τις εφαρμογές η να ψάξω τις ρυθμίσεις πιο πολλά αυριο

 

 

 

Edit

 

Άμα πας στην αφη πλέον υπάρχει και δουλεύει,δεν έχει όμως να κλείνει από το navigation bar κάτι βάζουν κάτι βγάζουν κάθε φορα

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Μόλις το έβαλα αλλα δεν ανοίγει δεν έχω προλάβει να αναβαθμισω τις εφαρμογές η να ψάξω τις ρυθμίσεις πιο πολλά αυριο

 

 

 

Edit

 

Άμα πας στην αφη πλέον υπάρχει και δουλεύει,δεν έχει όμως να κλείνει από το navigation bar κάτι βάζουν κάτι βγάζουν κάθε φορα

 

Μόλις σου αναβαθμίσει το gestures & touch θα μπορείς να το κάνεις.

Link to comment
Share on other sites

Μόλις σου αναβαθμίσει το gestures & touch θα μπορείς να το κάνεις.

 

 

ΕΣυ το έβαλες και δουλεύουν και τα δυο; γιατί νομίζω το έκανε αναβαθμιση

 

 

 

Edit

 

Έχω την 3.5.0.0 έχει πιο καινούργια; με αναβάθμιση ηρθε

Edited by b16b

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Αυτο με το navigation bar εχω την εντυπωση οτι το εβγαζε σε ξεχωριστο μενού και οχι στο touch. Δεν εχω την production build για να τσεκαρω που το εμφανιζε αλλα στην redstone το εχουν στα navigation bar settings.
Link to comment
Share on other sites

Ξανά αγόρασα το 950XL. Οφείλω να ομολογήσω πως μου θυμίζει όλο και περισσότερο το αξεπέραστο 1520. Είμαι πολύ ευχαριστημένος. Μακάρι τελικά να κρατήσουν το fm radio στην επόμενη αναβάθμιση.
Link to comment
Share on other sites

ΕΣυ το έβαλες και δουλεύουν και τα δυο; γιατί νομίζω το έκανε αναβαθμιση

 

 

 

Edit

 

Έχω την 3.5.0.0 έχει πιο καινούργια; με αναβάθμιση ηρθε

 

τελικά παιδιά είναι ασφαλές να την περάσω η τσάμπα κόπος ?? αξίζει να μπω στην διαδικασία να τα ξαναπεράσω όλα από την αρχή??

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βγαζω φωτογραφια και οταν την ανοιγω την δειχνει σε βιντεο πρωτα και μετα την σταθεροποιει,υπαρχει περιπτωση αυτο να το απενεργοποιησω; Τελικα ειχατε δικιο με τα mp της καμερας,την εβαλα 4:3 και εχει 19. Επιδη εχω το 1020 και τραβουσα φωτογραφιες 38 η καμερα του μου φαινεται κατωτερη, ειναι πολυ πιο γρηγορη λογω επεξεργαστη αλλα κατωτερη.

Καποιο προγραμμα που αξιζει πανω στην καμερα εχει δουλεψει κανενας;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακομη ξεχασα να ρωτησω αν δουλευει η ασυρματη φορτιση και πως (εχω αγοραση εναν wifi φορτιστη για το 1020);

Δοκιμασα ακομη να δουλεψω μεσω bluetooth το αγγιγμα και αποστολη με το 1020 μου αλλα δεν μορεσε να μου δουλεψει.

Αλλο προβλημα που συναντησα ηταν οτι στο πρωτο setup μου ζητησε αν ηθελα να χρησιμοποιησω επαναφορα απο αντιγραφο windows και μου εβγαλε το αντιγραφο και του 1020.Κανοντας format ομως δεν μου ξαναεβγαλε το αντιγραφο του (1020).

Υπαρχη τροπος να βλεπω τα αντιγραφα ασφαλειας μου (απο ολα τα windows τηλεφωνα που εχω δηλωσει) και να επιλεγω εγω σε ποιο να κανω επαναφορα; Το μονο που εγω μπορω να δω στα 10αρια ειναι το αντιγραφο του 950XL στο Drobox με δυνατοτητα μονο να το διαγραψω.

Ακομη αγοασα 2 tempered glass αλλα και τα δυο μου βγαζουν αερα πανω αριστερα και κατω δεξια της οθονης,εχει καποιος καταφερει να το περασει χωρις προβλημα; και αν ναι τι μαρκα ειναι;

Link to comment
Share on other sites

Παιδια βγαζω φωτογραφια και οταν την ανοιγω την δειχνει σε βιντεο πρωτα και μετα την σταθεροποιει,υπαρχει περιπτωση αυτο να το απενεργοποιησω; Τελικα ειχατε δικιο με τα mp της καμερας,την εβαλα 4:3 και εχει 19. Επιδη εχω το 1020 και τραβουσα φωτογραφιες 38 η καμερα του μου φαινεται κατωτερη, ειναι πολυ πιο γρηγορη λογω επεξεργαστη αλλα κατωτερη.

Καποιο προγραμμα που αξιζει πανω στην καμερα εχει δουλεψει κανενας;

 

----- προσθήκη μηνύματος 15 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ακομη ξεχασα να ρωτησω αν δουλευει η ασυρματη φορτιση και πως (εχω αγοραση εναν wifi φορτιστη για το 1020);

Δοκιμασα ακομη να δουλεψω μεσω bluetooth το αγγιγμα και αποστολη με το 1020 μου αλλα δεν μορεσε να μου δουλεψει.

Αλλο προβλημα που συναντησα ηταν οτι στο πρωτο setup μου ζητησε αν ηθελα να χρησιμοποιησω επαναφορα απο αντιγραφο windows και μου εβγαλε το αντιγραφο και του 1020.Κανοντας format ομως δεν μου ξαναεβγαλε το αντιγραφο του (1020).

Υπαρχη τροπος να βλεπω τα αντιγραφα ασφαλειας μου (απο ολα τα windows τηλεφωνα που εχω δηλωσει) και να επιλεγω εγω σε ποιο να κανω επαναφορα; Το μονο που εγω μπορω να δω στα 10αρια ειναι το αντιγραφο του 950XL στο Drobox με δυνατοτητα μονο να το διαγραψω.

Ακομη αγοασα 2 tempered glass αλλα και τα δυο μου βγαζουν αερα πανω αριστερα και κατω δεξια της οθονης,εχει καποιος καταφερει να το περασει χωρις προβλημα; και αν ναι τι μαρκα ειναι;

 

Καλημέρα Πιτ. Αυτό το βίντεο που βλέπεις είναι οι ζωντανές εικόνες που άλλο τις ψάχνουν κι εσύ δεν τις θέλεις......:lol: Αν επιμένεις όμως, ναι απενεργοποιούνται μέσα από τους ρυθμίσεις τις κάμερας. Επειδή είχα το 1020, δεν θα έλεγα κατώτερα τις φωτογραφίες του 950.....

Αν θέλεις δοκίμασε την proshot.

Τα αντίγραφα ασφαλείας ΝΟΜΊΖΩ πως πρέπει να τα έχεις στο OneDrive για να μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. Δεν είναι σίγουρος. Όμως σε κάθε περίπτωση δεν σου συνιστώ να κάνεις επαναφορά από το 1020 στο 950.

Για το άγγιγμα και αποστολή πρέπει να έχεις ανοιγμένα και στις δυο συσκευές τo Bluetooth kai NFC. Δοκίμασε να τα έχεις συνδέσει πρώτα με Bluetooth. Δεν το έχω δοκιμάσει.

Η ασύρματη φόρτιση μου δουλεύει κανονικά.

Το tempered glass μου έχει κι εμένα μια φυσαλίδα επάνω αριστερά. Είναι πολύ μικρή.

Όλα αυτά με 950 απλό άλλα ισχύουν τα ίδια και για το xl.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειναι σε αλλο μενού το double tap to sleep στο navigation bar ειναι

 

 

 

Οποτε ολα μια χαρά! Εχει και μια άλλη δυνατότητα να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση μόλις το βγάζεις από το αυτη.. Οποτε αν θες αυτα τα δυο μαζί με το double tap to wake αλλα και προφανώς κάποια άλλη καλυτέρευση που δεν θα φαίνεται την περνάς αν δεν βιάζεσαι περιμένεις ota

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

Τελικά ειναι σε αλλο μενού το double tap to sleep στο navigation bar ειναι

 

 

 

Οποτε ολα μια χαρά! Εχει και μια άλλη δυνατότητα να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση μόλις το βγάζεις από το αυτη.. Οποτε αν θες αυτα τα δυο μαζί με το double tap to wake αλλα και προφανώς κάποια άλλη καλυτέρευση που δεν θα φαίνεται την περνάς αν δεν βιάζεσαι περιμένεις ota

όταν έκανες την αναβάθμιση μέσα από την εφαρμογή στο pc μετά έκανες και αναβάθμιση OTA?

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

Μετά έβαλα το windows insider να παω κατευθείαν στην τελευταία Redstone

 

 

 

Πιο πάνω γράφω ότι αυτο το firmware που παίρνεις τωρα με WDRT κάποια στιγμή θα έρθει OTA

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

μετά την αναβάθμιση μέσο τις εφαρμογής στον υπολογιστή για να εχω το double tap δεν βρίσκω την ρύθμιση πως κλειδώνει η συσκευή πατώντας στην μπάρα κάτω ξερετε που ειναι???

Το βρήκα

 

Τελικά ειναι σε αλλο μενού το double tap to sleep στο navigation bar ειναι

 

 

 

Οποτε ολα μια χαρά! Εχει και μια άλλη δυνατότητα να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση μόλις το βγάζεις από το αυτη.. Οποτε αν θες αυτα τα δυο μαζί με το double tap to wake αλλα και προφανώς κάποια άλλη καλυτέρευση που δεν θα φαίνεται την περνάς αν δεν βιάζεσαι περιμένεις ota

η επιλογή που λες για να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση μόλις το βγάζεις από το αυτη που βρίσκετε γιατί δεν την βρίσκω??

Edited by impreza_sti
Συνεχόμενα μηνύματα

spacer.png

Link to comment
Share on other sites

η επιλογή που λες για να μπαίνει σε ανοιχτή ακρόαση μόλις το βγάζεις από το αυτη που βρίσκετε γιατί δεν την βρίσκω??

 

 

 

Ρυθμίσεις - σύστημα - τηλεφωνο - δρομολογήσει ηχου

Κωνσταντινος

WP7 Developer : Errorholic Developers

APPS: EZInput 2.0 Greek

TyTNii Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.1 | Rhodium Rom:AthineOS: WM6.1 , WM6.5 , WM6.5.5 | LEO ROM:AthineOS: WM6.5 , WM6.5.5\

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...