Jump to content

Microsoft Lumia 950 XL


niotheros
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Σωστά. Έτσι όπως τα λες είναι.

 

Δεν χρειάστηκα ποτέ φορτιστή μέχρι στιγμής. Νομίζω πιο εύκολα βρίσκεις τον φορτιστή παρά τη μπαταρία του.

 

Βασικά κι εγώ δεν χρειάζομαι άμεσα, έχω φορτιστή. Αλλά επειδή έχω 3 συσκευές αυτή την στιγμή κι επειδή είμαι ψείρας και θέλω να είναι full set κι επειδή σκέφτομαι να δώσω την μία, είπα να το ψάξω...

Και το ψάξιμο με οδήγησε...

 

https://www.skroutz.gr/s/9038553/Microsoft-USB-Type-C-Wall-Charger-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-AC-100.html

 

άουτς...δεν ήξερα οτι είναι τόσο ακριβός ένας απλός φορτιστής!!!

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή είναι ταχυφορτιστής και με type C. Αλλά και σπάνιος τώρα τελευταία... :lol:

Τον ίδιο χρησιμοποιεί και το Continuum.

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

Ίσως επειδή είναι ταχυφορτιστής και με type C. Αλλά και σπάνιος τώρα τελευταία... :lol:

Τον ίδιο χρησιμοποιεί και το Continuum.

 

Το ξέρω...το έχω κι αυτό το μαραφέτι:lol:

Για να καταλάβεις, δεν χρησιμοποιώ κανέναν από τους 3 φορτιστές που ήδη έχω. Φορτίζω μόνιμα στο laptop για την μακροζωϊα της μπαταρίας.

Και μιας και το φερε η κουβέντα...Καμιά καλή εναλλακτική που να μην είναι ταχυφορτιστής υπάρχει?

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά κι εγώ δεν χρειάζομαι άμεσα, έχω φορτιστή. Αλλά επειδή έχω 3 συσκευές αυτή την στιγμή κι επειδή είμαι ψείρας και θέλω να είναι full set κι επειδή σκέφτομαι να δώσω την μία, είπα να το ψάξω...

Και το ψάξιμο με οδήγησε...

 

https://www.skroutz.gr/s/9038553/Microsoft-USB-Type-C-Wall-Charger-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-AC-100.html

 

άουτς...δεν ήξερα οτι είναι τόσο ακριβός ένας απλός φορτιστής!!!

 

Κοίτα να δεις πράγματα...

O ίδιος φορτιστής, άμα γράφει ΝΟΚΙΑ είναι πιο φτηνός:lol:

 

https://www.skroutz.gr/s/10034520/Nokia-USB-Type-C-Wall-Charger-%CE%9C%CE%B1%CF%8D%CF%81%CE%BF-AC-100.html

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 Pro,Mate 50 Pro)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT(LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA(DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG(I800,note10+)SHARP(S2)SIEMENS(SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)VIVO(X90 Pro)XIAOMI(Redmi Note 5,Redmi Note 6 Pro,Redmi Note 8 Pro,Redmi Note 9 Pro,Redmi Note 10 Pro,Redmi Note 12 Pro,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro,12x,)

Link to comment
Share on other sites

Το ξέρω...το έχω κι αυτό το μαραφέτι:lol:

Για να καταλάβεις, δεν χρησιμοποιώ κανέναν από τους 3 φορτιστές που ήδη έχω. Φορτίζω μόνιμα στο laptop για την μακροζωϊα της μπαταρίας.

Και μιας και το φερε η κουβέντα...Καμιά καλή εναλλακτική που να μην είναι ταχυφορτιστής υπάρχει?

Αυτό δεν το ξέρω. Μόνο με τον λεγόμενο ασύρματο φορτιστή ίσως...

 

Χάχα πάρε αυτόν τότε!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

 

το εργαλειο, ξαφνικα, αποφασισε να μην ¨βλεπει" καλα την καρτα μνημης.

αμεσο αποτελεσμα, δε λειτουργει η εγγραφη κλησης που του ειχα ρυθμισει να παιζει.

 

εκανα φορματ την καρτα, δοκιμασα να την δει, αλλα τιποτα.

κανεις καμια ιδεα?

 

λετe με σοφτ ρεσετ να συνελθει ?

ή να παω για hard reset?

Edited by Thou_Bou

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

 

το εργαλειο, ξαφνικα, αποφασισε να μην ¨βλεπει" καλα την καρτα μνημης.

αμεσο αποτελεσμα, δε λειτουργει η εγγραφη κλησης που του ειχα ρυθμισει να παιζει.

 

εκανα φορματ την καρτα, δοκιμασα να την δει, αλλα τιποτα.

κανεις καμια ιδεα?

 

λετe με σοφτ ρεσετ να συνελθει ?

ή να παω για hard reset?

Δοκίμασε πρώτα να βάλεις την κάρτα μνήμης σε υπολογιστή και βεβαιώσου για τη συμπεριφορά της. Μπορεί να χάλασε η κάρτα και αν είναι εντός εγγύησης σου την αντικαθιστούν. Απίθανο να έχει πρόβλημα το κινητό. Δεν χάνεις τίποτα αν κάνεις ένα soft reset βέβαια αλλά hard ούτε λόγος.

Edited by jkamb

MyPhones: Nokia 2110i, Nokia 6150, Nokia 7650, Nokia 6600, Nokia N70, Nokia N73ME, Nokia 5800XM, Nokia C7, Nokia L920 (Win10), Nokia L625 (Win8.1), Microsoft L640, Microsoft L640XL, Microsoft L950DS, Xiaomi Pocophone F1, Xiaomi Poco F2 Pro, Xiaomi Poco F4

MyBands: Xiaomi Mi Band 2, 3, 4, Honor Watch ES, Huawei Watch Fit

Link to comment
Share on other sites

γεια σας παιδια...

 

το εργαλειο, ξαφνικα, αποφασισε να μην ¨βλεπει" καλα την καρτα μνημης.

αμεσο αποτελεσμα, δε λειτουργει η εγγραφη κλησης που του ειχα ρυθμισει να παιζει.

 

εκανα φορματ την καρτα, δοκιμασα να την δει, αλλα τιποτα.

κανεις καμια ιδεα?

 

λετe με σοφτ ρεσετ να συνελθει ?

ή να παω για hard reset?

 

Κι εμένα για πρόβλημα κάρτας μου κάνει.

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε πρώτα να βάλεις την κάρτα μνήμης σε υπολογιστή και βεβαιώσου για τη συμπεριφορά της. Μπορεί να χάλασε η κάρτα και αν είναι εντός εγγύησης σου την αντικαθιστούν. Απίθανο να έχει πρόβλημα το κινητό. Δεν χάνεις τίποτα αν κάνεις ένα soft reset βέβαια αλλά hard ούτε λόγος.

 

την εβαλα την καρτα σε υπολογιστη, την ειδε κανονικα, πηρα τις φωτογραφιες της που ηθελα, την εκανα φορματ, την εισηγαγα στο κινητο, το προβλημα παραμενει ομως... : (

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

την εβαλα την καρτα σε υπολογιστη, την ειδε κανονικα, πηρα τις φωτογραφιες της που ηθελα, την εκανα φορματ, την εισηγαγα στο κινητο, το προβλημα παραμενει ομως... : (

 

Έχεις άλλη κάρτα να την βάλεις στο κινητο?

SEX is like NOKIA (connecting people)

http://i.imgur.com/zWrMLZe.jpg

Link to comment
Share on other sites

Έχεις άλλη κάρτα να την βάλεις στο κινητο?

 

εβαλα αλλη καρτα, την ιδια 128αρα που ειχα και παλια.

την βλεπει μια χαρα ως χωρο αποθηκευσης.

εγκατεστησα και την "εγγραφη φωνης" και ευτυχως, δε χαθηκε μια ηχογραφηση προ 2 εβδομαδων που ηθελα να κρατησω, εχει αποθηκευτει προφανως στην εσωτερικη μνημη τηλεφωνου.

 

ωστοσο, με τιποτα δε "βλεπει" την εγγραφη φωνης στις προεπιλεγμενες εφαρμογες.

δε μπορω να καταλαβω τι του εφταιξε και χαλασε η εγγραφη κλησης...

 

εδωα δικαιωματα μικροφωνου σε ολες τις εφαρμογες μου, μεσα απο τις ρυθμισεις της "εγγραφης" φωνης.

 

ερωτηση:

αν το κανω επαναφορα με wdrt σε αρχικη εκδοση των 10αριων, οπου να λειτουργουσε η αναζητηση χαρτων χωρις δεδομενα, υπαρχει τροπος να μην "αφηνω" το κινητο να παρει νεες αναβαθμισεις των windows ?

 

σε ορισμενα σημεια παντως, το lumia 1020 TO ΠΑΤΑΕΙ κατω το 950xl. (πχ. στο facebook, δεν μ εμφανιζει ποτε σωστα το 950xl την αναθεωρηση χρονολογιου).

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς την αναθεώρηση χρονολογίου δεν την εμφανίζει σωστά;

 

Όταν με προσθέτουν με ετικέτα και μου βγάζει ειδοποίηση να πάω στην αναθεώρηση χρονολογίου,δεν μου εμφανίζει το πεδίο να πατήσω οκ.Μικροπροβλημα μεν,εκνευριστικο δε.

 

Πάντως το πρόβλημα με έγγραφη κλήσης, εμένα λύθηκε μόνο με hard reset.

Ό,τι κλειδώνει, ξεκλειδώνει.

Επαναφορά ΙΜΕΙ σε android.

Link to comment
Share on other sites

Όταν με προσθέτουν με ετικέτα και μου βγάζει ειδοποίηση να πάω στην αναθεώρηση χρονολογίου,δεν μου εμφανίζει το πεδίο να πατήσω οκ.Μικροπροβλημα μεν,εκνευριστικο δε.

 

Πάντως το πρόβλημα με έγγραφη κλήσης, εμένα λύθηκε μόνο με hard reset.

Δεν έχω τέτοιο πρόβλημα εγώ. Έχω το κανονικό Facebook!

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος 640χλ κ ψαχνω για 950χλ.αξιζει ή να στρφω σε ανδροιδες?????

 

Γνώμη μου πας για Android χωρίς δεύτερη σκέψη.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος 640χλ κ ψαχνω για 950χλ.αξιζει ή να στρφω σε ανδροιδες?????

 

Πας για android-ios χωρις να κοιτας wm συσκευη Ουτε για αστειο..Εγκαθιστας και αρκετες εφαρμογες της MS που λειτουργουν και καλυτερα στα αλλα λειτουργικα απο οτι στα wm10 Και εισαι παλικαρος...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος 640χλ κ ψαχνω για 950χλ.αξιζει ή να στρφω σε ανδροιδες?????

Αν και το 950xl δεν έχει καμία σχέση με το 640xl. Είναι πολύ καλύτερο το πρώτο!

Αλλά κάνε οτι σου λένε τα παιδιά πιο πάνω καλύτερα, δυστυχώς... :(

Το 950xl δεν βλέπω να εχει και πολύ μέλλον. Μέχρι το 2019 το πολύ....

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος 640χλ κ ψαχνω για 950χλ.αξιζει ή να στρφω σε ανδροιδες?????

 

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κινητό στα λεφτά του 950xl σήμερα και με τα χαρακτηριστικά του, δεν υπάρχει σε android. Δεν το πλησιάζουν καν. Αν επίσης ήσουν ευχαριστημένος 1 φορά απο τα WP και έκανες την δουλειά σου με το 640xl, με το 950xl θα είσαι 10. Οπότε...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,κατοχος 640χλ κ ψαχνω για 950χλ.αξιζει ή να στρφω σε ανδροιδες?????

 

Εννοείται ότι αξίζει. Η καλύτερη απάντηση που γράφτηκε για τον προβληματισμό σου είναι η παρακάτω του φίλου @Airness6.

Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Κινητό στα λεφτά του 950xl σήμερα και με τα χαρακτηριστικά του, δεν υπάρχει σε android. Δεν το πλησιάζουν καν. Αν επίσης ήσουν ευχαριστημένος 1 φορά απο τα WP και έκανες την δουλειά σου με το 640xl, με το 950xl θα είσαι 10. Οπότε...

Έτσι ακριβώς. ;)

Edited by Katsaras_John

Android: Xiaomi PocoPhone F1 (6/128) Xiaomi Redmi Note 8 Pro (6/128) ✔ Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC

iOSiPhone X (3/256) ✔ Microsoft LUMIA 950 XL & 950 XL Dual Sim (Black & White) Microsoft BAND

✔ Other: Display Dock HD-500 Continuum/Qi DT-904/Screen Sharing HD-10/Wireless Display Adapter V3

Link to comment
Share on other sites

Όπως σου είπε και ο Παναγιώτης στο Android μπορείς να κατεβάσεις και τις εφαρμογές της Microsoft οι οποίες λειτουργούν καλύτερα σε σχέση με τα Windows. Εγώ έχω κατεβάσει και την εφαρμογή launcher 10 και είναι το κινητό όπως ένα windows 10 με live tiles μενού κλπ. Έχω το alcatel idol 4 και όσοι το βλέπουν νομίζουν ότι είναι με το λειτουργικό της Microsoft και με ρωτάνε από που το αγόρασα επειδή δεν κυκλοφορεί Ελλάδα το αντίστοιχο μοντέλο της alcatel. I Πλέον το λειτουργικό της Google είναι απόλυτα σταθερό. 6 μήνες έχω το κινητό και δεν έχει κολλήσει ποτέ και δεν είχα ούτε ένα restart από την στιγμή που το έβγαλα το κινητό από το κουτί του. Ούτε το 640 με τα Windows 8.1 δεν ήταν τόσο σταθερό. Επιπλέον οι επιλογές σε εφαρμογές είναι άπειρες. Αν πάρεις windows τώρα μπορείς να κάνεις με κάποιο τρόπο την δουλειά σου. Σε δύο τρεις μήνες όμως; Η κατάσταση του λειτουργικού χειροτερεύει όλο και περισσότερο δυστυχώς.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

αυτο με προβληματιζει,δεν κανω και τρελα πραγματα με το κινητο,τα βασικα!Σοσιαλ,ναβι και φωτο για αυτο ρωταω αποψεις.Κατι κινησεις ντηζελ κανει το 640 οπως πχ δεν ανοιγει το φουμπου πριν την 4η προσπαθεια.Ευχαριστω για τις αποψεις
Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είσαι ευχαριστημένος από τις υπάρχουσες εφαρμογές και δε θες να ρισκάρεις (όπως και να ΄χει ένα ρίσκο θα το πάρεις με το 950) από τη στιγμή που το λειτουργικό έχει σταματήσει να αναπτύσσεται, λαμβάνεις υπόψιν αυτά που σου έγραψαν τα παιδιά που -αν δεν κάνω λάθος- είχαν τα 640/640XL. Το λειτουργικό θα παίρνει μέχρι το '19 μόνο αναβαθμίσεις ασφαλείας και διορθώσεις.

 

Αν κάνεις τη δουλειά σου με το 640XL και δε θες να ξοδέψεις 350+ (ίσως και περισσότερα) σε android (δηλαδή 200+ ευρώ επιπλέον) για να έχεις (σχεδόν) αντίστοιχα χαρακτηριστικά με το 950 (κάμερα, οθόνη), λαμβάνεις υπόψιν αυτά που σου έγραψαν αυτοί που έχουν το 950XL και το HP x3. Όπως έγραψε ο airness θα κάνεις τη δουλειά σου 10 φορές καλύτερα.

 

Το 950 (δεν έχω το XL) αυτή τη στιγμή βρίσκεται στην καλύτερη στιγμή από τότε που κυκλοφόρησαν τα WM10. Δεν έχω κάνει ποτέ hard reset και δεν αντιμετωπίζω/σα κανένα πρόβλημα.

Για το fb που γράφεις..Αν και δεν χρησιμοποιώ το fb (το έχω εγκατεστημένο όμως), η δική μου συσκευή το ανοίγει σε 2 δευτερόλεπτα. Αυτά που έχω διαβάσει για τα προβλήματα των 640 -όπως έχω κατά καιρούς γράψει- μου φαίνονται παντελώς ξένα.

 

Συμπέρασμα: Η λογική κίνηση είναι να πας σε android. Αλλά είναι τόσο καλό το 950 (σε συνδυασμό εννοείται με τα WM10) που σε βάζει σε σκέψεις, ιδίως αν σου αρέσουν πολύ τα WM10 ή δε σου αρέσει το android.

Για να βγεις από το δίλλημα...

Αν δεν έχεις θέμα με android (εμένα δε μου αρέσει), πήγαινε σε android.

Αν δε σε απασχολούν τα τεχνικά χαρακτηριστικά (π.χ. κάμερα) πήγαινε σε android.

Link to comment
Share on other sites

αυτο με προβληματιζει,δεν κανω και τρελα πραγματα με το κινητο,τα βασικα!Σοσιαλ,ναβι και φωτο για αυτο ρωταω αποψεις.Κατι κινησεις ντηζελ κανει το 640 οπως πχ δεν ανοιγει το φουμπου πριν την 4η προσπαθεια.Ευχαριστω για τις αποψεις

Θα συμφωνήσω και με την απάντηση που σου έδωσε ο faasf που είναι η πιο ολοκληρωμένη, κι από τη δικιά μου πιο πάνω!... ;)

 

@faasf το Facebook ανοίγει πιο γρήγορα σε σένα επειδή δεν το χρησιμοποιείς και δεν φορτώνει επιπλέον άχρηστα πράγματα, πως λέγετε δεν ξέρω....

Edited by evris2013

Samsung Galaxy  A52s 128/6GB 🙂

Link to comment
Share on other sites

@faasf το Facebook ανοίγει πιο γρήγορα σε σένα επειδή δεν το χρησιμοποιείς και δεν φορτώνει επιπλέον άχρηστα πράγματα, πως λέγετε δεν ξέρω....

Ναι σωστό. Δεν έχω ιδέα τι άλλο μπορεί να φορτώνει κατά την αρχική εκτέλεση καθώς δεν το χρησιμοποιώ. Έχω ένα λογαριασμό της πλάκας με 10 φίλους και το ανοίγω σπάνια. Το αρχικό άνοιγμα της εφαρμογής γίνεται σε 1-2 δευτερόλεπτα, ενώ η διαδικασία για τη φόρτωση των αλλαγών/αναρτήσεων παίρνει άλλα 5 δευτερόλεπτα. Αν κάποιος έχει 200 «φίλους» η δεύτερη διαδικασία λογικά θα χρειάζεται περισσότερο χρόνο, αν δεν έχει γίνει προγραμματιστεί να γίνεται πιο αποδοτικά/βαθμιαία η συλλογή των αναρτήσεων. Πάντως η δεύτερη διαδικασία είναι λογικό να χρειάζεται κάποιο χρόνο επιπλέον.

Ας ενημερωθεί και ο φίλος αν χρειάζεται το fb 4 φορές για να ανοίξει στο 950, γιατί εγώ δεν έχω παρατηρήσει τέτοια συμπεριφορά της εφαρμογής.

Edited by faasf
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Microsoft Lumia 950 XL

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...