Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Γιατί δεν μένεις σε bootloader και να φλασαρεις τα πάντα από τον υπολογιστή? Το έχεις κάνει και πέφτει πάλι σε bootloop? Φλασαρες stock rom με το flash all script? Σόρρυ αλλά εγώ μπερδεύτηκα λίγο..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Εμένα ανέκαθεν έτσι έμπαινε σε stock recovery. Μόνο σε custom recovery μπαίνει απευθείας.

Έχω το Ν6 βέβαια, αλλά δεν νομίζω πως έχει διαφορά.

 

sent from nexus 6

Και στο 5Χ νομίζω έτσι κάνει.

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Γιατί δεν μένεις σε bootloader και να φλασαρεις τα πάντα από τον υπολογιστή? Το έχεις κάνει και πέφτει πάλι σε bootloop? Φλασαρες stock rom με το flash all script? Σόρρυ αλλά εγώ μπερδεύτηκα λίγο..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Φίλε μου έχω δοκιμάσει και με command και με κάποια εργαλεία που αφορούν το τηλ και με το flash all script. Προφανώς είναι θέμα hardware.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου έχω δοκιμάσει και με command και με κάποια εργαλεία που αφορούν το τηλ και με το flash all script. Προφανώς είναι θέμα hardware.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Δοκίμασε αλλο καλώδιο δεν ξερω αν σου εχει προταθεί ηδη....

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου

Samsung Omnia windows mobile 6.0, Iphone 3gs, Iphone 5, Moto X 2014, Motorola Nexus 6, NVIDIA shield tablet 16GB,Huawei Nexus 6p, Pixel C, NVIDIA SHIELD TV(2017), Google Pixel 2 XL, Google Pixel 4 XL,

και τώρα Samsung NOTE 20 ULTRA 5G.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα καλωδίου αλλά ας δοκιμάσει. Καθώς αν έχω καταλάβει καλά, η διαδικασία φλασαρίσματος μέσω adb κλπ ολοκληρώνεται κανονικά. Και θα έλεγα αρχικά corrupted file και να κάνει ξανά κατέβασμα αλλά και πάλι είδα ότι δοκίμασε ακόμα και επιστροφή σε ΜΜ(βέβαια εδώ είχαν αναφερθεί bootloop από επιστροφή σε ΜΜ από N). Αυτό που δεν ξέρω αν κάνει, είναι το format userdata για να διαγράψει και την internal storage.

 

Ωστόσο εγώ θα δοκίμαζα και το εξής αν δεν παίζει με επιστροφή σε στοκ.

 

Μετά την επιστροφή σε στοκ(και φυσικά με το format userdata που λέω παραπάνω) και αφού βλέπω ότι μένει σε bootloop, θα έμπαινα πάλι σε bootloader και θα φλάσαρα twrp. Θεωρώ ότι έτσι θα έμπαινε σε recovery. Σε twrp πλέον θα περνούσα πάλι την rom που είχα πριν εμφανιστεί το twrp ή μία άλλη custom που είναι stable. PN ή Krexus που είναι κοντά σε στοκ. Χωρίς τπτ άλλο. Χωρίς root αν δεν έχουν ή με ότι έρχονται. Wipe φυσικά μέσω recovery των data, cache, davlik/ART πριν το φλασάρισμα. Και θα δοκίμαζα πάλι να μπουτάρω αφήνοντας το 10 λεπτά.

 

Σαν τελευταία λύση αν θέλετε.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι δεν είναι θέμα καλωδίου αλλά ας δοκιμάσει. Καθώς αν έχω καταλάβει καλά, η διαδικασία φλασαρίσματος μέσω adb κλπ ολοκληρώνεται κανονικά. Και θα έλεγα αρχικά corrupted file και να κάνει ξανά κατέβασμα αλλά και πάλι είδα ότι δοκίμασε ακόμα και επιστροφή σε ΜΜ(βέβαια εδώ είχαν αναφερθεί bootloop από επιστροφή σε ΜΜ από N). Αυτό που δεν ξέρω αν κάνει, είναι το format userdata για να διαγράψει και την internal storage.

 

Ωστόσο εγώ θα δοκίμαζα και το εξής αν δεν παίζει με επιστροφή σε στοκ.

 

Μετά την επιστροφή σε στοκ(και φυσικά με το format userdata που λέω παραπάνω) και αφού βλέπω ότι μένει σε bootloop, θα έμπαινα πάλι σε bootloader και θα φλάσαρα twrp. Θεωρώ ότι έτσι θα έμπαινε σε recovery. Σε twrp πλέον θα περνούσα πάλι την rom που είχα πριν εμφανιστεί το twrp ή μία άλλη custom που είναι stable. PN ή Krexus που είναι κοντά σε στοκ. Χωρίς τπτ άλλο. Χωρίς root αν δεν έχουν ή με ότι έρχονται. Wipe φυσικά μέσω recovery των data, cache, davlik/ART πριν το φλασάρισμα. Και θα δοκίμαζα πάλι να μπουτάρω αφήνοντας το 10 λεπτά.

 

Σαν τελευταία λύση αν θέλετε.

Τα έχω κάνει όλα αυτά φυσικά πριν πάω σε mm πέρασα νουγκατ στοκ... Μέχρι και την Ο πέρασα μήπως κάτι γίνει και στρώσει. Επίσης νομίζω σε στοκ δεν μπαίνει custom recovery αν δεν γίνει root το τηλεφωνο. Φυσικά επειδή είναι περασμένη στοκ και το κινητό δεν έχει ανοίξει δουλεύουν μόνο εντολές fastboot και οχι adb. Οπότε δεν μπορεί να φόρτωση Twrp temponary

Edited by matrixios3650
Link to comment
Share on other sites

Τα έχω κάνει όλα αυτά φυσικά πριν πάω σε mm πέρασα νουγκατ στοκ... Μέχρι και την Ο πέρασα μήπως κάτι γίνει και στρώσει. Επίσης νομίζω σε στοκ δεν μπαίνει custom recovery αν δεν γίνει root το τηλεφωνο. Φυσικά επειδή είναι περασμένη στοκ και το κινητό δεν έχει ανοίξει δουλεύουν μόνο εντολές fastboot και οχι adb. Οπότε δεν μπορεί να φόρτωση Twrp temponary

 

Δεν χρειάζεσαι root για custom recovery. Μην μπερδεύεις τι είναι ο recovery και τι το root. Το να φλασάρεις άλλον recovery απλώς χρειάζεται ξεκλείδωτο bootloader και τπτ άλλο. Και kernel μπορείς να έχεις διαφορετικό χωρίς root!!! Φυσικά και το φλασάρισμα γίνεται με fastboot commands.

 

Οπότε αν θες δοκίμασε πάλι αυτό που σου λέω από πάνω. Φλασάρισμα της τελευταίας στοκ(Μαρτίου), πέρασμα recovery 3.1.0.0 και δοκίμασε να μπείς σε recovery. Νομίζω ότι θα μπει. Οπότε εκεί φλασάρεις την custom rom που είχες.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Δεν χρειάζεσαι root για custom recovery. Μην μπερδεύεις τι είναι ο recovery και τι το root. Το να φλασάρεις άλλον recovery απλώς χρειάζεται ξεκλείδωτο bootloader και τπτ άλλο. Και kernel μπορείς να έχεις διαφορετικό χωρίς root!!! Φυσικά και το φλασάρισμα γίνεται με fastboot commands.

 

Οπότε αν θες δοκίμασε πάλι αυτό που σου λέω από πάνω. Φλασάρισμα της τελευταίας στοκ(Μαρτίου), πέρασμα recovery 3.1.0.0 και δοκίμασε να μπείς σε recovery. Νομίζω ότι θα μπει. Οπότε εκεί φλασάρεις την custom rom που είχες.

Το θέμα είναι ότι δεν μπαίνει σε recovery. Λοιπόν σήμερα κατά περίεργο τρόπο άνοιξε αλλά πριν ολοκληρώσω ρυθμίσεις έκλεισε πάλι. Μάλλον πλακέτα θα ειναι

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά το κινητό είναι ανοιχτό αυτή την στιγμή ... Παίζει να είναι θέμα μπαταρίας ρε παιδιά;;;; Γιατί το βάζω στην φόρτιση και καμιά ένα δύο φορές μετά το 10 % νομίζω έκλεισε και δεν άνοιγε . Τώρα είναι στο 4 τις εκατό . Πάντως με fastboot σε στοκ unroot δεν μπαίνει custom recovery . Γράφει οκ ότι το περνάει αλλά μετά μπαίνει σε stock

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστο να πάει στο 100% και παρακολούθησε το. Μόνο με δοκιμή θα δεις τι γίνεται.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Άστο να πάει στο 100% και παρακολούθησε το. Μόνο με δοκιμή θα δεις τι γίνεται.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Δεν παει στο 10%-12% σβήνει και αρχίζει τα restart όταν είναι κάτω από 10% δουλεύει κανονικά κάνει στην επανακινηση ένα δύο ρεσταρτ αλλά ανοιγει . Θα το στείλω Αμερική πριν λήξει η εγγύηση

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για μπαταρία μου κάνει. Για custom recovery που λες, αν θυμάμαι καλά είχα διαβάσει 2 θέματα που δεν κρατούσε το custom recovery.

1) Αφού τον περάσεις πρέπει να κάνεις χειροκίνητο reboot του bootloader και όχι recovery. Μετά reboot recovery και μπαίνει!

2) Ωστόσο επίσης για N, έχει αναφερθεί ότι δεν τον κρατάει μετά την πρώτη φορά που θα μπει εαν δεν κάνεις root πριν φύγεις από recovery(για την πρώτη φορά μιλάμε)

 

Και βασικά να θέσω και μία άλλη παρατήρηση. Πως θα ρουτάρεις χωρίς custom recovery??? Πως θα φλασάρεις το zip αρχείο που θέλει είτε superuser, είτε superSU είτε magisk?

 

Τέσπα αν μου λες ότι δεν πάει πάνω από 10-12% και εκεί κάνει reboot, φαίνεται να υπάρχει θέμα μπαταρίας!

 

Ρε μήπως έχει βάλει η google κανένα κουμπί και σαπίζουν όλα τα 6P τελευταία???:lol:

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κώστα δυστυχώς ο 810 δεν;

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ερώτηση είναι? Λες για όλα να οφείλεται ο 810?

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Κώστα πιστεύω για τα πιο ναι ευθύνεται δύο φορές πήρα την συσκευή και διαπίστωσα ότι δεν κρατάει η μπαταρία λόγο υψηλότερης θερμοκρασίας, όχι ότι καίγεται το χέρι σου αλλά η υψηλότερη θερμοκρασία κάνει κακό στην μπαταρία και την οθόνη και το έχω τσεκαρει με τα προγράμματα και με exynos,805,820,821 και το λέω με στεναχώρια γιατί την αγάπησα τη συσκευή

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by vag74
Link to comment
Share on other sites

Πάντως νομίζω ότι πλέον έχει βρεθεί η χρυσή τομή μεταξύ απόδοσης και μπαταρίας από τους mods ενώ ταυτόχρονα η συσκευή παραμένει πολύ δροσερή. Οπότε τσεκαρω θερμοκρασίες στο ex kernel σπάνια βλέπω την μπαταρία πάνω από 30oC. Αλλά είναι γενικώς αποδεκτό ότι ο 810 είναι κάτι το προβληματικό που θέλει δουλειά για να αποδόσει σωστά ή έστω τα αναμενόμενα.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ερώτηση είναι? Λες για όλα να οφείλεται ο 810?

Για μένα όχι Κώστα. Συντελεί και η ανάλυση.

Δε λέω ότι είναι καλός ο 810 (αν και είναι η δεύτερη version) αλλά μη τα φορτώνουμε όλα εκεί.

Μιλάμε για μία οθόνη 5,7 ιντσών QHD.

 

Στάλθηκε - Oukitel U7 Plus

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και άλλα τηλέφωνα με αυτή την ανάλυση και μέγεθος οθόνης, νομίζω ότι ο 810 δεν σηκώνει αυτή την ανάλυση

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εντάξει παιδιά ότι έχει αδυναμίες έχει αλλά είναι εξαιρετική συσκευή εγω προσωπικά αν εξαιρέσουμε αυτό που έπαθε είμαι ευχαριστημένος. Δεν λέω ζηλεύω κάτι τηλ τύπου mi max στο κομμάτι της μπαταρίες γιατί οι δύο συσκευές δεν συγκρίνονται ,ξέροντας φυσικά ότι έχει καλή αναμονή λόγο ανάλυσης οθόνης και επεξεργαστή κλπ , απλά ειναι ωραίο να ακούς ότι ένα τηλ βγάζει 10 φεύγα ώρες αναμενη οθόνη με μία φόρτιση. Πάντως εμένα η ressurection μου ειχε κάτσει καλά με πάρα πολύ καλή αναμονή . Σχεδόν μηδενική κατανάλωση με σβηστεί οθόνη.

 

Στάλθηκε από το LG-D802 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η συσκευή ήταν εξαιρετική με φοβερή κάμερα και πανέμορφη

 

Στάλθηκε από το ONEPLUS A3003 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Κάτι διαβάζω ότι στην 7.1.2 που θα έρθει θα είναι η μπάρα αναζήτησης της εφαρμογής Google σαν του Pixel. ;)
Link to comment
Share on other sites

Κάτι διαβάζω ότι στην 7.1.2 που θα έρθει θα είναι η μπάρα αναζήτησης της εφαρμογής Google σαν του Pixel. ;)

Στο Pixel Launcher...

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάποιο app της Google που κάνει το 6p (και άλλα κινητά) ίδια εμφανισιακά με τα Pixel σωστά; Όμως θα τρέχει καλά στο 6p ή μήπως έχει θέματα;
Link to comment
Share on other sites

Αυτό είναι κάποιο app της Google που κάνει το 6p (και άλλα κινητά) ίδια εμφανισιακά με τα Pixel σωστά; Όμως θα τρέχει καλά στο 6p ή μήπως έχει θέματα;

Είναι ουσιαστικά ο νέος launcher της Google που είναι στα Google Pixel. Στο ApkMirror υπάρχει η έκδοση 7.1.2 αλλά και του Android O που λειτουργεί απροβληματιστα στην 7.1.2 ... Αλλά από Play Store δεν μπορείς να την κατεβάσεις επειδή "Δεν είναι συμβατή με την έκδοση του συστήματος" .. Βάζεις και τα Pixel Launcher icons και είσαι οκ...

 

Pixel Launcher

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/pixel-launcher/pixel-launcher-o-3743572-release/pixel-launcher-o-3743572-android-apk-download/

 

Pixel Launcher Icons

 

https://www.apkmirror.com/apk/google-inc/pixel-launcher-icons/pixel-launcher-icons-7-1-2-release/pixel-launcher-icons-7-1-2-2-android-apk-download/

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Edited by zurabi_97

[img]http://mowned.com/sig/zurabi.smart.jpg[/img]

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...