Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος του nexus 6p, βασικά είναι η πρώτη φορά που έχω nexus... Θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις:

1) Ποιες εφαρμογές είναι χρήσιμο να κατεβάσω στο το κινητό και στο pc;

2) Όταν το συγχρονίζω με το Hi Suite δεν μπορώ να κάνω ενημέρωση και αντίγραφο ασφαλείας! Μου ζητάει να κατεβάσω στο τηλέφωνο την τελευταία εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας της Huawei, αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτή και δεν την βρισκω στο google play...

3) Με ποιο τρόπο παίρνω τις τελευταίες ενημερώσεις; Διάβασα και για εγγραφή στις beta εκδόσεις...

4) Γενικά είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πληροφορία για έναν νέο χρήστη, εκτός από το root που δεν θα ήθελα να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος του nexus 6p, βασικά είναι η πρώτη φορά που έχω nexus... Θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις:

1) Ποιες εφαρμογές είναι χρήσιμο να κατεβάσω στο το κινητό και στο pc;

2) Όταν το συγχρονίζω με το Hi Suite δεν μπορώ να κάνω ενημέρωση και αντίγραφο ασφαλείας! Μου ζητάει να κατεβάσω στο τηλέφωνο την τελευταία εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας της Huawei, αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτή και δεν την βρισκω στο google play...

3) Με ποιο τρόπο παίρνω τις τελευταίες ενημερώσεις; Διάβασα και για εγγραφή στις beta εκδόσεις...

4) Γενικά είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πληροφορία για έναν νέο χρήστη, εκτός από το root που δεν θα ήθελα να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

1) Δεν αλλάζει κάτι που πρέπει να έχεις στο κινητό σε σχέση με ότι είχες πριν που ήθελες να χρησιμοποιείς. Γενικότερα αυτή την ερώτηση την κάνουν πολλοί και σε άλλα κινητά και δεν το πολύ καταλαβαίνω. Εκτός και έρχεσαι από iOS όπου και πάλι δεν αλλάζουν πολλά πράγματα στις βασικές εφαρμογές.

Άμα θες στο PC χρήσιμα θα είναι τα SDK tools εφόσον θες να πειράξεις. Υπάρχουν και toolkits με αυτόματες διαδικασίες αλλά δεν ήμουν ποτέ υπέρ των ετοιμων tools που κάνουν αυτόματα ρουταρισμα κλπ.

 

2) Δεν ξέρω να σου απαντήσω για το θέμα.

 

3) Τελευταίες ενημερώσεις παίρνεις όπως έπαιρνες και στα προηγούμενα android. Όταν έρθει η ΟΤΑ θα την λάβεις. Φυσικά υπάρχουν και manual τρόποι μέσω PC. Μπορείς να διαβάσεις εδώ και στον οδηγό για στοκ και θα τα βρεις.

Το beta programm, ε το λέει και το όνομα του τι είναι.

 

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα, είμαι νέος κάτοχος του nexus 6p, βασικά είναι η πρώτη φορά που έχω nexus... Θα ήθελα να σας κάνω ορισμένες ερωτήσεις:

1) Ποιες εφαρμογές είναι χρήσιμο να κατεβάσω στο το κινητό και στο pc;

2) Όταν το συγχρονίζω με το Hi Suite δεν μπορώ να κάνω ενημέρωση και αντίγραφο ασφαλείας! Μου ζητάει να κατεβάσω στο τηλέφωνο την τελευταία εφαρμογή δημιουργίας αντιγράφου ασφαλείας της Huawei, αλλά δεν ξέρω ποια είναι αυτή και δεν την βρισκω στο google play...

3) Με ποιο τρόπο παίρνω τις τελευταίες ενημερώσεις; Διάβασα και για εγγραφή στις beta εκδόσεις...

4) Γενικά είναι ευπρόσδεκτη οποιαδήποτε πληροφορία για έναν νέο χρήστη, εκτός από το root που δεν θα ήθελα να το κάνω.

 

Ευχαριστώ πάρα πολύ!!

 

Κατέβασε ότι σε βολεύει αν αναφέρεσαι για αποστολή αρχείων καλό είναι το air droid

Δεν χρειάζεται να κάνεις κάτι θα έρχονται μόνες τους

Αν έχεις κάποια απορία πες την τα παιδιά εδώ και ξέρουν και προθυμα είναι,τώρα υπάρχουν κάποια που μπορείς να κάνεις για αρχή, όπως εμφάνιση ποσοστού μπαταρίας,πατάς παρατεταμένα το γρανάζι των ρυθμίσεων θα σε βγάλει την επιλογή system UI tuner από εκεί επιλέγεις,δεν είναι κάτι το φοβερό αλλά είναι χρήσιμο

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας, το κυρίως πρόβλημα που αντιμετωπίζω είναι αυτό (το 2ο) με τον συγχρονισμό του Hi Suite και την δημιουργία αντιγράφου. Τι μπορεί να συμβαίνει; Το κινητό μόλις χθες το πήρα και δεν το έχω "πειράξει" καθόλου.
Link to comment
Share on other sites

υπάρχει τύπου reachability χωρίς να το κανω root το κινητο;

Το πληκτρολόγιο έχει One hand mode (τουλάχιστον το SwiftKey που χρησιμοποιώ), με nova ή άλλο launcher μπορείς να κατεβάζεις notification bar και gestures για διάφορα shortcuts. Τα παιδιά που το έχουν ίσως ξέρουν περισσότερα.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν έχει έρθει η 7.

Πήρα μία θήκη sleeve από eBay, αλλά δυστυχώς ήταν λίγο μικρή στο πάνω μέρος.

Καμία πρόταση δοκιμασμένη;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Και σε μένα δεν έχει έρθει η 7.

Πήρα μία θήκη sleeve από eBay, αλλά δυστυχώς ήταν λίγο μικρή στο πάνω μέρος.

Καμία πρόταση δοκιμασμένη;

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Εγώ έχω αυτήν όμορφη και προστατεύει

https://www.skroutz.gr/s/9508732/Spigen-Rugged-Armor-Huawei-Nexus-6P.html

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτήν όμορφη και προστατεύει

https://www.skroutz.gr/s/9508732/Spigen-Rugged-Armor-Huawei-Nexus-6P.html

+1 και από εμένα. Πολύ καλή προστασία και καλή αίσθηση στο χέρι

Link to comment
Share on other sites

Για θήκη εχω έχω πάρει μία διάφανη nillkin που είναι από σιλικόνη κι έχει προστατευτικό πώμα και για την θύρα usb κάτω. Πολύ ευχαριστημένος αλλά δεν είναι προστατευτική απο πτώσεις αλλά για να μη γλιστράει κυρίως λόγω του μεταλλικού σώματος. Η αναβάθμιση δεν έχει έρθει ούτε σ' εμένα και δεν το έχω ρουταρει για να μην τυχόν μπλοκαρω τη διαδικασία της ενημέρωσης OTA πριν απ όλους λόγω νεξους. Μεταφορά αρχείων κάνω μέσω clouds γιατί κανένας άλλος τρόπος δεν με έχει βολεψει ("χάλασαν" και το airdroid που δοκιμασία ξανά μετά από καιρό σε αυτήν την έκδοση. Πολύ περίπλοκο σε σχέση με το παρελθόν.
Τόσα χρόνια βαρελάς, τέτοιον πάτο δεν ξανάδα!
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα ,

 

έχω αποφασίσει να το αγοράσω ( μάλλον Παρασκευή πρωί ) . Βλέπω μεγάλες διαφορές στο Skroutz , από 360 μέχρι 500+

skroutz - Ηuawei Nexus 6P 32GB

 

1. Υπάρχουν διαφορετικές εκδόσεις του τηλεφώνου που πρέπει να προσέξω ?

2. Η διαφορά τιμής είναι απλά είναι θέμα τιμολόγησης και κέρδους ?

3. Υπάρχει διαφορά εγγύησης και υποστήριξης ?

 

Αν δεν έχει διαφορά σε έκδοση λέω να προχωρήσω σε αγορά από κατάστημα στο κέντρο της Αθήνας στα 363 , συμφωνείτε

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω αυτήν όμορφη και προστατεύει

https://www.skroutz.gr/s/9508732/Spigen-Rugged-Armor-Huawei-Nexus-6P.html

 

+1 και από μένα για την spiegen.. Αν και η καλυτερη που έχω είναι η speck.

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα αποκλειστικά θήκη sleeve, pouch. Αν έχει και pull tab, ακόμη καλύτερα. Καλές χρυσές οι άλλες, αλλά θέλω να πιάνω το τηλέφωνο όπως είναι.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Υπενθυμίζω ότι υπάρχει θέμα για Αξεσουάρ για το Google Nexus 6P (by Huawei);)
Link to comment
Share on other sites

NRD90T image είναι online. Το θέμα είναι ότι την έχει πριν την U. Τελικά ποια είναι η τελευταία? ΟΚ σύμφωνα με το U ή Τ τότε τελευταία είναι η U αλλά το OTA είναι από U -> T.

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

NRD90T image είναι online. Το θέμα είναι ότι την έχει πριν την U. Τελικά ποια είναι η τελευταία? ΟΚ σύμφωνα με το U ή Τ τότε τελευταία είναι η U αλλά το OTA είναι από U -> T.

 

Μπορω να περασω την official μεσω TWRP;

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Μπορω να περασω την official μεσω TWRP;

Δοκίμασε το Full ota zip. Χάνεις Recovery και root. Αλλιώς με FlashFire.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δοκίμασε το Full ota zip. Χάνεις Recovery και root. Αλλιώς με FlashFire.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

To full ota zip το περναω με την γνωστη διαδικασια μεσω cmd;

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

To full ota zip το περναω με την γνωστη διαδικασια μεσω cmd;

Ναι ή με FlashFire και κρατάς recovery και Root.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Ναι ή με FlashFire και κρατάς recovery και Root.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

 

Ωραια..επειδη θα ειναι λογικα απο την Μ (pure nexus) στην Ν (official) υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; ΠΧ εγω πιστευα πως θα πρεπει πρωτα να το φερω σε φουλ στοκ Μ να παρει τις ΟΤΑ/sideload την Ν και επειτα να ροοταρω ξανα αλλα στην Ν.

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Ωραια..επειδη θα ειναι λογικα απο την Μ (pure nexus) στην Ν (official) υπαρχει κατι που πρεπει να προσεξω; ΠΧ εγω πιστευα πως θα πρεπει πρωτα να το φερω σε φουλ στοκ Μ να παρει τις ΟΤΑ/sideload την Ν και επειτα να ροοταρω ξανα αλλα στην Ν.

Δεν θυμάμαι να το ανέφερες ότι είσαι με Pure Nexus. Αυτά που λέω ισχύουν για στοκ ρομ με Root. Αν είναι να πας στοκ Μ και να πάρεις ΟΤΑ πήγαινε κατευθείαν στοκ Ν.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

OnePlus 5 | Galaxy nexus i9250 maguro

OOS | DU 11.2

Kernel : Flash 1.27 | stock

Root MagiskSU

Recovery : Twrp 3.2.0.0 | Twrp 3.2.0.0

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι να το ανέφερες ότι είσαι με Pure Nexus. Αυτά που λέω ισχύουν για στοκ ρομ με Root. Αν είναι να πας στοκ Μ και να πάρεις ΟΤΑ πήγαινε κατευθείαν στοκ Ν.

 

Sent from my Nexus 5X using Tapatalk

Μάλλον ξέχασα να το αναφερω.. :-D

Άρα πρέπει να flash-άρω την επίσημη μέσω cmd και μετά ροοτ.. Σ ευχαριστώ φίλε μου για την βοηθεια..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

Μάλλον ξέχασα να το αναφερω.. :-D

Άρα πρέπει να flash-άρω την επίσημη μέσω cmd και μετά ροοτ.. Σ ευχαριστώ φίλε μου για την βοηθεια..

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Όχι πρέπει να πας σε στοκ. Ξέχασε την twrp. Θα γυρίσεις πάλι σε στοκ κατάσταση. Όλα στοκ! Τα πάντα! Έχω φτιάξει έναν οδηγό όπου η πηγή του λέει πως θα πας και σε στοκ. Μετά θα περάσεις twrp, μετά εκεί θα φλασάρεις το superSU. Τέλος ρουταρίστηκες.

 

Υ.Γ.: Υπάρχει κανείς τελικά με 90Τ να μας πει για andoid system drain? Να ανεβάσει και κανένα screenshot

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Όχι πρέπει να πας σε στοκ. Ξέχασε την twrp. Θα γυρίσεις πάλι σε στοκ κατάσταση. Όλα στοκ! Τα πάντα! Έχω φτιάξει έναν οδηγό όπου η πηγή του λέει πως θα πας και σε στοκ. Μετά θα περάσεις twrp, μετά εκεί θα φλασάρεις το superSU. Τέλος ρουταρίστηκες.

 

Καταλαβα..μαλλον θα περιμενω την pure nexus 7.0, ειχα διαβασει πως θα εβγαινε αυτη τη βδομαδα.. Σ ευχαριστω Κωστα..

Ψάχνω carbon original case για το oneplus 3/3t.
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά εσείς που τα ψάχνεται πότε λέτε να έρθει η 7?

επίσης ήθελα να σας ρωτήσω το fast charging μπορώ να το απενεργοποίησω ? λογικά είναι καλύτερο για την μπαταρία να φορτίζει πιο αργά. με την χρήση που κάνω το φορτίζω σίγουρα 2 φορές την ημέρα. αν κάποια στιγμή στο μέλλον να βάλω καινούργια μπαταρία που το πάω?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...