Jump to content

Google Nexus 6P (by Huawei)


paris_89
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το θέμα δεν είναι για να γίνονται συγκρίσεις με άλλα κινητά. Υπάρχουν άλλα θέματα για τέτοιου είδους ζητήματα.

Όποιος θέλει μπορεί να κάνει συγκριτικό με την κάμερα της συσκευής και όποιας άλλης συσκευής επιθυμεί και να το ανεβάσει στο αντίστοιχο θέμα φωτογραφιών ώστε να αποδείξει και αυτό που αναφέρει, διότι με τα λόγια δεν αποδεικνύεται τίποτα.

 

Μείνετε στο θέμα παρακαλώ. Οποιοδήποτε άλλο off topic σχόλιο θα διαγραφεί.

Edited by navi55
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 5,7χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Αν και κάτοχος V10 και πριν G4, τα nexus προσωπικά τα θεωρώ τα καλύτερα στη φωτογραφία ελέω HDR+. Στη φωτογραφία προσώπων θέλεις τη λεπτομέρεια και εκεί δεν υπάρχει πουθενά και κανένα καλύτερο. Στα πρωινά τοπία, μπορεί τα v10, s7 κλπ να είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο όταν απλά τις κάνεις slide show για φίλους ή τις ανεβάζει κανείς στα Fb κλπ. Στις νυχτερινές λείπει το manual (νομίζω), οπότε λάτρης των 20sec διάφραγμα δεν θα ακουμπήσει nexus.

Ουτοπικό μεν, αλλά μακάρι να δώσει, έστω και μετά αντιτίμου, hdr+ (συνοδευόμενο φυσικά από το αντίστοιχο hardware) σε λοιπές εταιρείες.

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Μαντολάτο στις 5 Αυγούστου σύμφωνα με τις διαρροές, και δυστυχώς αφήνει στην απέξω το αγαπητό σε πολλούς N5 (του 2013 δλδ).

http://betanews.com/2016/08/01/android-7-nougat-launch-august-5/

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Αν και κάτοχος V10 και πριν G4, τα nexus προσωπικά τα θεωρώ τα καλύτερα στη φωτογραφία ελέω HDR+. Στη φωτογραφία προσώπων θέλεις τη λεπτομέρεια και εκεί δεν υπάρχει πουθενά και κανένα καλύτερο. Στα πρωινά τοπία, μπορεί τα v10, s7 κλπ να είναι ελαφρώς καλύτερα, αλλά αυτό δεν παίζει κανένα ρόλο όταν απλά τις κάνεις slide show για φίλους ή τις ανεβάζει κανείς στα Fb κλπ. Στις νυχτερινές λείπει το manual (νομίζω), οπότε λάτρης των 20sec διάφραγμα δεν θα ακουμπήσει nexus.

Ουτοπικό μεν, αλλά μακάρι να δώσει, έστω και μετά αντιτίμου, hdr+ (συνοδευόμενο φυσικά από το αντίστοιχο hardware) σε λοιπές εταιρείες.

 

Τα manual controls δεν ειναι μονο για 20sec διαφραγματα, και φυσικα εχεις και ετοιμα scenes κλπ

Το HDR+ ειναι θεικο στο 6p, αλλα υστερει σε ολα τα υπολοιπα, μα σε ολα ομως.

 

Η εμπειρια μου φωτογραφικα με το G4 ηταν συνολικα καλυτερη, για πολλους και διαφορους λογους που εχω αναλυσει.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάντως πήγα από το 6p σε 5χ.

 

Σαφώς πάει πολυ καλύτερα το 6p αλλά για μένα δεν αξίζει τα διπλά λεφτά. Αν είχε 3gb ram το 5χ δεν θα το συζηταγα καν.

 

Ειδικά στην τιμή που θα σκοτώσεις τώρα το 5χ, δεν αξίζει.

 

Τώρα φτάσαμε αυγουστο, περίμενε 2-3 μήνες να δούμε και τα νέα νεξους.

 

Ο άλλος λέει αν είχε 3gb ramτο 5χ δεν θα το συζήταγε καν,όλα τα άλλα είναι τα δια και δεν δικαιολογούν την διάφορα της τιμής :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τα manual controls δεν ειναι μονο για 20sec διαφραγματα, και φυσικα εχεις και ετοιμα scenes κλπ

Το HDR+ ειναι θεικο στο 6p, αλλα υστερει σε ολα τα υπολοιπα, μα σε ολα ομως.

 

Η εμπειρια μου φωτογραφικα με το G4 ηταν συνολικα καλυτερη, για πολλους και διαφορους λογους που εχω αναλυσει.

 

Προφανώς είναι θεμα προτεραιοτήτων. Τα τοπία που εχω δει απο nexus σε flickr και στο νήμα των φωτογραφιών προσωπικά με υπερκαλύπτουν αφου το hdr+ κανει πολυ καλη διαχείριση ακομη και σε φωτεινές πηγές σε σκοτεινοτερα σκηνικά, καλυτερη και από το auto του G4. Στα πρωινά υστερεί μονο λόγο ανάλυσης αλλα και εκει φαίνεται μόνο στο ζουμ. Το HDR+ αντισταθμίζει με κάποιο τρόπο και την έλλειψη OIS αφού δεν βγαίνει εύκολα θολή φωτογραφία. Τέλος οπως είπα και πριν στα πρόσωπα έχει την απόλυτη λεπτομέρεια μεταξύ ολων των κινητών, τσεκαρισμενο αυτό από αρκετές φωτογραφίες των παιδιων μου με nexus φίλου. Αυτές ειναι και οι μόνες φωτογραφίες που αξιζουν εκτύπωση. Των πορτρέτων (γενικά). Ολα αυτά τα εγραψα οχι για τους ηδη κατόχους φυσικά αλλά για αυτούς που ψαχνουν κινητό με φωτογραφικές ικανότητες και θα περασουν και απο αυτο το νήμα. Θα το ειχα ηδη πάρει αν δεν ηταν τόσο ανεξήγητα ακριβό.

Edited by babill2004
"Ο θόρυβος δεν αποδεικνύει τίποτα. Συχνά, η κότα που έκανε απλά ένα αβγό κακαρίζει λες και έχει γεννήσει έναν αστεροειδή."
Link to comment
Share on other sites

Προφανώς είναι θεμα προτεραιοτήτων. Τα τοπία που εχω δει απο nexus σε flickr και στο νήμα των φωτογραφιών προσωπικά με υπερκαλύπτουν αφου το hdr+ κανει πολυ καλη διαχείριση ακομη και σε φωτεινές πηγές σε σκοτεινοτερα σκηνικά, καλυτερη και από το auto του G4. Στα πρωινά υστερεί μονο λόγο ανάλυσης αλλα και εκει φαίνεται μόνο στο ζουμ. Το HDR+ αντισταθμίζει με κάποιο τρόπο και την έλλειψη OIS αφού δεν βγαίνει εύκολα θολή φωτογραφία. Τέλος οπως είπα και πριν στα πρόσωπα έχει την απόλυτη λεπτομέρεια μεταξύ ολων των κινητών, τσεκαρισμενο αυτό από αρκετές φωτογραφίες των παιδιων μου με nexus φίλου. Αυτές ειναι και οι μόνες φωτογραφίες που αξιζουν εκτύπωση. Των πορτρέτων (γενικά). Ολα αυτά τα εγραψα οχι για τους ηδη κατόχους φυσικά αλλά για αυτούς που ψαχνουν κινητό με φωτογραφικές ικανότητες και θα περασουν και απο αυτο το νήμα. Θα το ειχα ηδη πάρει αν δεν ηταν τόσο ανεξήγητα ακριβό.

Θα συμφωνήσω δεν έχει αντίπαλο στα πρόσωπα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Αφου ειχα να μπω ΧΡΟΝΙΑ ολοκληρα στο φορουμ μιας και ειχα ξεχασει τον κωδικο τωρα επανηλθα

 

Περιμενω το nexus 6p 64gb απο αμαζον. Το πηρα 570 απο seller. Καλη τιμη. Τωρα οι αποριες.....

 

Ερχομαι απο rootαρισμενο galaxy s4 . Απο οτι ειδα το nexus θελει απλα μονο το toolkit για να ροοταριστει και να περαστει το twrp. Ωραια ως εδω. Οταν ομως κανουμε wipe π.χ για να φλασαρουμε νεα ρομ τα αρχεια μας (zips,photos κλπ) ειναι σε ξεχωριστο partition? Στο "sdcard" ας πουμε?(φανταζομαι ετσι θα λεγεται)

 

Εχω μια αγαπη στην dirty unicorns. Στο nexus 6p πως ειναι?Στο galaxy s4 9505 ειχα μεγαλο προβλημα με το bluetooth!Επισης ο elementalx kernel παιζει με ΟΛΕΣ τις ρομ?

 

Και τωρα το κουλο

 

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αγορα απο αμαζον αγγλιας. Η παραγγελια εγινε το προηγουμενο σαββατο και εγινε dispatched τη Δευτερα στις 26 Ιουλιου. Tracking number δε πηρα. Μετα απο μερικες μερες στελνω mail στον πωλητη και μου στελνει tracking number της parcelforce. Στο site της δεν αναγνωριζοταν. Δοκιμαζω παλι σημερα και ως δια μαγειας αναγνωριστηκε ο κωδικος και βλεπω οτι το δεμα μου ειναι ακομα Αγγλια!Μετα δοκιμασα στα ελτα κουριερ και ειδα το "παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο". WTF? Μια εβδομαδα μετα το dispatched "ανοιξε" ο κωδικος? Επισης στην καρτελα "your orders" του amazon δεν γραφει πουθενα για tracking number.

 

Οταν δεν αναγνωριζοταν ο κωδικος,εστειλα Mail στην parcelfroce και μου ειπαν το εξης "Our tracking information suggests that your parcel is still at the sending address awaiting collection. For this reason, I must advise that you to contact the senders to confirm when the collection will take place." Και μετα απο αυτο το mail (σημερα) ανοιξε το tracking. Πινουν τιποτα?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα στην παρέα!

 

Αφου ειχα να μπω ΧΡΟΝΙΑ ολοκληρα στο φορουμ μιας και ειχα ξεχασει τον κωδικο τωρα επανηλθα

 

Περιμενω το nexus 6p 64gb απο αμαζον. Το πηρα 570 απο seller. Καλη τιμη. Τωρα οι αποριες.....

 

Ερχομαι απο rootαρισμενο galaxy s4 . Απο οτι ειδα το nexus θελει απλα μονο το toolkit για να ροοταριστει και να περαστει το twrp. Ωραια ως εδω. Οταν ομως κανουμε wipe π.χ για να φλασαρουμε νεα ρομ τα αρχεια μας (zips,photos κλπ) ειναι σε ξεχωριστο partition? Στο "sdcard" ας πουμε?(φανταζομαι ετσι θα λεγεται)

 

Εχω μια αγαπη στην dirty unicorns. Στο nexus 6p πως ειναι?Στο galaxy s4 9505 ειχα μεγαλο προβλημα με το bluetooth!Επισης ο elementalx kernel παιζει με ΟΛΕΣ τις ρομ?

 

Και τωρα το κουλο

 

Ειναι η πρωτη φορα που κανω αγορα απο αμαζον αγγλιας. Η παραγγελια εγινε το προηγουμενο σαββατο και εγινε dispatched τη Δευτερα στις 26 Ιουλιου. Tracking number δε πηρα. Μετα απο μερικες μερες στελνω mail στον πωλητη και μου στελνει tracking number της parcelforce. Στο site της δεν αναγνωριζοταν. Δοκιμαζω παλι σημερα και ως δια μαγειας αναγνωριστηκε ο κωδικος και βλεπω οτι το δεμα μου ειναι ακομα Αγγλια!Μετα δοκιμασα στα ελτα κουριερ και ειδα το "παραλαβη απο πελατη στο εξωτερικο". WTF? Μια εβδομαδα μετα το dispatched "ανοιξε" ο κωδικος? Επισης στην καρτελα "your orders" του amazon δεν γραφει πουθενα για tracking number.

 

Οταν δεν αναγνωριζοταν ο κωδικος,εστειλα Mail στην parcelfroce και μου ειπαν το εξης "Our tracking information suggests that your parcel is still at the sending address awaiting collection. For this reason, I must advise that you to contact the senders to confirm when the collection will take place." Και μετα απο αυτο το mail (σημερα) ανοιξε το tracking. Πινουν τιποτα?

Πολλοι sellers απλα καθυστερουν να κανουν dispatch. Το οτι σου εστειλε tracking δε λεει τιποτα, απλα "ανοιξε" ο κωδικος και "ειδοποιηθηκε" η εταιρια μεταφορας οτι εχει παραλαβη. Αυτη μπορει να γινεται μια φορα την εβδομαδα πχ (να στελνει μαζικα ο πωλητης ολες τις αποστολες), οποτε δεν ειναι καθολου περιεργο που εκανε τοσες μερες να "ζωντανεψει" το τρακινγκ.

Τωρα αναμενεις να δεις με ποια εταιρια συνεργαζεται στην Ελλαδα αυτη η κουριερ, ειτε ελτα , ειτε ACS...

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει ερθει η ενημερωση για το τηλεφωνο (την εφαρμογη) στην τελευταια εκδοση; Εχει μεινει στη 2.5.12 απο μεσα Μαιου!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Σας εχει ερθει η ενημερωση για το τηλεφωνο (την εφαρμογη) στην τελευταια εκδοση; Εχει μεινει στη 2.5.12 απο μεσα Μαιου!

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Είσαι σίγουρος ότι έχει βγει αναβάθμιση? Τώρα θα βγει διαβάζω αλλά δεν ξέρω αν η τελευταία είναι του Μαΐου.Αυτή έχω πάντως.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Είσαι σίγουρος ότι έχει βγει αναβάθμιση? Τώρα θα βγει διαβάζω αλλά δεν ξέρω αν η τελευταία είναι του Μαΐου.Αυτή έχω πάντως.

 

Στάλθηκε από το Nexus 6P μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η τελευταια που βλεπω στο apkmirror ειναι η 4.0.128730808 ημερομηνιας 29/7 αλλα δε θελω να κανω force update.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Η τελευταια που βλεπω στο apkmirror ειναι η 4.0.128730808 ημερομηνιας 29/7 αλλα δε θελω να κανω force update.

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

 

Και εμένα στην 2.5.12 έχει μείνει. Ισως η νέα να θέλει 7 ως προαπαιτούμενη έκδοση android; Αν δεις στο apkmirror έχει Target: Android 7.0 (Nougat, API 24)

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

Παίδες αν ανέβει στο play θα έρθει σε όλους. Μην αγχωνεστε. Πιθανότατα του apkmirror θέλει 7.0

 

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Τα επόμενα wallpapers στις nexus συσκευές οποίος θέλει μπορεί να τα κατεβάσει

 

https://postimg.org/gallery/2472ccyrm/

Link to comment
Share on other sites

Εγώ είμαι σε 7 πάντως και δεν έχει έρθει κάτι προς το παρόν

 

Edit: σήμερα ήρθε update στο τηλέφωνο

Edited by than0s7
Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζειη αγορα 3 μηνων 300 ευρουλια?

μεχρι ποια Updates θα παρει?

Edited by gesamfunai

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζειη αγορα 3 μηνων 300 ευρουλια?

μεχρι ποια Updates θα παρει?

Αν είναι σε καλή κατάσταση είναι καλή τιμή. Πιστεύω ότι θα πάρει σίγουρα τουλάχιστον και την Ο.

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζειη αγορα 3 μηνων 300 ευρουλια?

μεχρι ποια Updates θα παρει?

Αν δεν έχει σοβαρά σημάδια είναι σούπερ τιμή για την συσκευαρα

 

Στάλθηκε από το SM-G935F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παιδια αξιζειη αγορα 3 μηνων 300 ευρουλια?

μεχρι ποια Updates θα παρει?

 

Eτσι και ετσι.

 

Με 100€ παραπανω εχεις 1+3 καινουργιο με πολυ καλυτερο τσιπσετ απανω.

Link to comment
Share on other sites

Eτσι και ετσι.

 

Με 100€ παραπανω εχεις 1+3 καινουργιο με πολυ καλυτερο τσιπσετ απανω.

Υπάρχει μία διαφορά όμως των 100€ που δεν είναι και μικρή για κινητό που δεν έχει service στην Ελλάδα

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ και με τους δύο.

 

Από τη μία έχεις ένα κινητό με άμεσες αναβαθμίσεις, πολύ καλή ποιότητα κατασκευής, πολύ καλή υλοποίηση σε όλα του με 300 και σέρβις στην Ελλάδα. Αλλά μεταχειρισμένο. Αλλά αυτό δεν λέει κάτι. Αν είναι σε καλή κατάσταση εξωτερικά.

 

Από την άλλη έχεις ένα επίσης κορυφαίο κινητό, από μια εταιρεία όμως που εγώ προσωπικά ακόμα δεν εμπιστεύομαι στο 100%. Καλή ώρα πάλι κλείνει για ένα μήνα τις παραγγελίες. Φυσικά η απουσια τοπικου σέρβις είναι drawback για εμένα σε κινητό των 400. Αλλά καλύτερο chip και καινούριο.

 

Εγώ από τα 2 και πάλι θα επέλεγα Nexus!!!!

 

Αν και θα περίμενα λίγο καθώς ίσως αν βγουν τα καινούρια να πέσει η τιμή του.

 

Από εκεί και πέρα updates θα πάρει αρκετά επίσημα. Αν κρίνεις από Nexus 5. Αλλά και πάλι. Έχεις XDA. Και επίσημα να μην δωθει κάτι θα έχεις πιθανόν κάποιο port από XDA.

 

Πάντως κάπου είχε δώσει η Google κάποια dates για το μέχρι πότε θα υποστηρίζει κάθε τηλέφωνο.

Νομίζω 6P επίσημα σίγουρα μέχρι 9/2017.

Sent from my Nexus 6P using Tapatalk

Edited by djkostas20

Google Pixel 6 Pro

Link to comment
Share on other sites

Είχε ειπωθεί και παλαιότερα επίσημα, τώρα πλέον υπάρχει και γραπτώς.

Για τα Nexus ισχύουν τα εξής:

Android version updates

For at least two years from when the device became available on the Google Store.

Security patches

For the longer of 3 years from availability or 18 months from when the Google Store last sold the device.

 

Σύμφωνα με την google:

https://support.google.com/nexus/answer/4457705#nexus_devices

Αποστόλης

Galaxy Nexus [Zmod 5.1.1] [TWRP recovery] [ Lucky-K kernel ]

Nexus 7 LTE [stock 6.0.1] [TWRP recovery]

Nexus 6p [stock AOSP][TWRP recovery][franco kernel]

Link to comment
Share on other sites

το πηρα παιδες! thanks! αν και μπηκα στο διλημμα για Nexus 6 (250€) αλλα πιστευω οτι ειναι καλυτερη επιλογη το 6P

ONE PLUS 2 * MAZE ALPHA * UMI SUPER * LG G3* NEXUS 6* XIAOMI MI MAX * MEIZU M3 NOTE*

NOKIA 808 * NOKIA N9 * HTC HD2 * LUMIA 930 * BLACKBERRY Z30 *

ONDA V919 WINDOWS * SAMSUNG TAB S2

Link to comment
Share on other sites

Τα τελευταία χρόνια οι επεξεργαστές των ναυαρχιδων είναι τόσο ισχυροί που πιστεύω είναι λίγο ανοφελο να είναι κριτήριο η διαφορά ενός έτους,η αντοχή για 3-4 χρόνια είναι δεδομένη όσο για το 6p πραγματικά δουλεύει απροβληματιστα όσο και να το ζορισεις
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...