Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

καλησπερα σε ολους!

 

εβαλα πριν λιγο το κινητο να φορτισει ενω ηταν ανοιχτο.

και για πρωτη φορα απο την ημερα που το πηρα (πριν 3 μηνες περιπου), οταν παταω το κουμπι να ανοιξει η οθονη, δεν με παει κατευθειαν στην αρχικη μου οθονη αλλα σε μια μπλε οθονη, οπου:

πανω αριστερα εχει ωρα και ημερομηνια (στα αγγλικα),

στην μεση της μπλε οθονης φαινεται το ποσοστο φορτισης μεχρι εκεινη την στιγμη και ο χρονος που απομενει μεχρι την πληρη φορτιση, ενω ακριβως απο κατω εχει 3 εικονιδια: "speed" (το οποιο και αναβοσβηνει), "continue" και "trickle".

τελος, στο κατω μερος της μπλε αυτης οθονης εχει ενα "slide to unlock" το οποιο επισης αναβοσβηνει!!!

 

ξερει κανεις τι εχει συμβει;;

ειναι ιδιαιτερως ενοχλητικο!!!

για να μπω στο τηλεφωνο πρεπει πρωτα να κανω slide στο κατω μερος αυτης της οθονης!!!

 

να προσθεσω οτι καποιες φορες στην μπλε αυτη οθονη εμφανιζονται και διαφημισεις, καποιες φορες οχι...

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

καλησπερα σε ολους!

 

εβαλα πριν λιγο το κινητο να φορτισει ενω ηταν ανοιχτο.

και για πρωτη φορα απο την ημερα που το πηρα (πριν 3 μηνες περιπου), οταν παταω το κουμπι να ανοιξει η οθονη, δεν με παει κατευθειαν στην αρχικη μου οθονη αλλα σε μια μπλε οθονη, οπου:

πανω αριστερα εχει ωρα και ημερομηνια (στα αγγλικα),

στην μεση της μπλε οθονης φαινεται το ποσοστο φορτισης μεχρι εκεινη την στιγμη και ο χρονος που απομενει μεχρι την πληρη φορτιση, ενω ακριβως απο κατω εχει 3 εικονιδια: "speed" (το οποιο και αναβοσβηνει), "continue" και "trickle".

τελος, στο κατω μερος της μπλε αυτης οθονης εχει ενα "slide to unlock" το οποιο επισης αναβοσβηνει!!!

 

ξερει κανεις τι εχει συμβει;;

ειναι ιδιαιτερως ενοχλητικο!!!

για να μπω στο τηλεφωνο πρεπει πρωτα να κανω slide στο κατω μερος αυτης της οθονης!!!

 

να προσθεσω οτι καποιες φορες στην μπλε αυτη οθονη εμφανιζονται και διαφημισεις, καποιες φορες οχι...

 

Καλημερα...αν θυμαμαι καλα το ιδιο εκανε και στο δικο μου οταν εκανα εγκατασταση την εφαρμογη Es folders....Οταν πηγα να ξεκλειδωσω την συσκευη τα ιδια ακριβως....πηγα μετα στις ρυθμησης στην μπλε οθονη ,αν θυμ αι καλα ειναι πανω δεξια και απενεργοποιησα την λειτουργια αυτη...

Για δοκιμασε το....

Link to comment
Share on other sites

Όσοι βάλατε ήδη την 6, δώστε όσο μπορείτε feedback για τη ζωή της μπαταρίας, γιατί αν χειροτερεύει, να μην την βάλω! Προτιμώ να έχω καλύτερη μπαταρία, από το να είναι πιο smooth όπως λέτε το κινητό.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά για βοηθήστε γιατί δεν έχω βρει κάτι στο φόρουμ, κάποιος που να έχει συγκρίνει το s5 neo με το a5 2016 σε ότι αφορά την κάμερα (φωτό) ?

Και αν μπορεί κάποιος ας ανεβάσει κάποια φωτογραφία από s5 neo !!!

Link to comment
Share on other sites

H φωτογραφία του S5 Neo είναι πολύ καλή. Με ένα googlarisma θα βρεις πολλές. Σε σχέση με το Α5 έχει παρόμοια κάμερα σε ποιότητα.

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Διαβάζοντας πολλές απόψεις από όσους έχουν ήδη αναβαθμιστεί σε Marshmallow (Αμερική και Ευρώπη), βλέπω πως όλοι (πάρα πολλοί) λένε για βελτιωμένη διάρκεια μπαταρίας (όταν κάνα δυο Έλληνες που διάβασα είπαν για χειρότερη μπαταρία:worry:) και για βελτίωση της εφαρμογής της κάμερας.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Παιδιά ενδιαφέρομαι για το εν λόγω κινητό αλλα είμαι επιφυλακτικός για το αν έχει προστατευτικό γυαλί η οθόνη τύπου gorilla glass 3 όπως το κανονικό S5.. στο gsmarena δεν αναφερεται κάτι τέτοιο. Αν γνωρίζει κάποιος ας μου πει, ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Link to comment
Share on other sites

Λογικά έχει αλλά εσύ θα πάρεις ένα Tempered glass ούτως ή άλλως και θα ειναι μπόμπα. Εγώ έτσι το έχω τόσους μήνες χωρίς θήκη με καπάκι και δεν έχει ούτε υποψία γρατζουνιάς.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται ότι θα βάλω tempered glass απλως ειναι καλο να ξερω τι παιζει με την οθονη οταν το αγορασω! Ευχαριστω παρα πιλυ για τη γρηγορη απαντηση!! Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας απαντήσει έτσι για την τιμή της τεχνολογίας χαχα :D
Link to comment
Share on other sites

Ναι εννοειται ότι θα βάλω tempered glass απλως ειναι καλο να ξερω τι παιζει με την οθονη οταν το αγορασω! Ευχαριστω παρα πιλυ για τη γρηγορη απαντηση!! Αν γνωρίζει κάποιος σίγουρα ας απαντήσει έτσι για την τιμή της τεχνολογίας χαχα :D

 

Επειδή το έψαξα και εγώ το θέμα πριν αγοράσω το κινητό, ειμαι 99% σιγουρος οτι εχει Gorilla Corning απλά δεν εχει ανακοινωθεί για καποιο λογο απο την Samsung. Ισως επειδη μερικοι το θεωρουν κατώτερο απο το Gorilla Glass. Ότι και να εχει παντως ειναι ενα ενισχυμένο κρυσταλλο και ειναι πολύ καλό. Εννοείται οτι βαζουμε παντα tempered glass απο πανω.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το έψαξα και εγώ το θέμα πριν αγοράσω το κινητό, ειμαι 99% σιγουρος οτι εχει Gorilla Corning απλά δεν εχει ανακοινωθεί για καποιο λογο απο την Samsung. Ισως επειδη μερικοι το θεωρουν κατώτερο απο το Gorilla Glass. Ότι και να εχει παντως ειναι ενα ενισχυμένο κρυσταλλο και ειναι πολύ καλό. Εννοείται οτι βαζουμε παντα tempered glass απο πανω.

Ευχαριστω πολυ για την απάντηση! Αφού έχει ενισχυμένο κρύσταλλο δεν υπάρχει θέμα όλα καλά! Πάντε tempered glass γιατί μία φορά γίνεται το κακό! Ευχαριστώ και πάλι!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι.. αυτό ακριβώς τι είναι ξέρει κανείς να μου πει??

 

http://i67.tinypic.com/8zqmuw.png

 

 

και δεύτερον μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η τελευταία αναβάθμιση αντροιντ που έχετε στο s5 neo σας?? εγώ έχω αυτή, είναι η τελευταία??

 

http://i65.tinypic.com/kajpsp.png

 

Ευχαριστώ πολύ!

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ρε παίδες να ρωτήσω κάτι.. αυτό ακριβώς τι είναι ξέρει κανείς να μου πει??

 

και δεύτερον μπορείτε να μου πείτε ποια είναι η τελευταία αναβάθμιση αντροιντ που έχετε στο s5 neo σας?? εγώ έχω αυτή, είναι η τελευταια??

 

Ευχαριστώ πολύ!

 

Στην πρώτη φωτο ειναι update ασφαλειας του android για ιούς. Εννοείται οτι πρεπει να την κάνεις.

 

Όσο για την εκδοση android η τελευταια ειναι η 6.0.1. Ψαξε να δεις αν εχει βγει για το κινητό σου, αλλιως θα βγει σε λιγο καιρο. Παντως έχει βγει για πολλες χωρες.

http://www.sammobile.com/firmwares/database/SM-G903F/

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Δεν εχω βρει καποιον αλλο με το ιδιο θεμα γι αυτο βασιζομαι σε ολους σας για βοηθεια! 2 ημερων s5 neo δεν κρατα ανοιχτο το wi-fi οταν κλειδωνει. Στις ρυθμισεις το εχω να μενει παντα ανοιχτο στην αδρανεια και δεν εχω εξοικονομιση ενεργειας ανοιχτη... καμια ιδεα;;;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους! Δεν εχω βρει καποιον αλλο με το ιδιο θεμα γι αυτο βασιζομαι σε ολους σας για βοηθεια! 2 ημερων s5 neo δεν κρατα ανοιχτο το wi-fi οταν κλειδωνει. Στις ρυθμισεις το εχω να μενει παντα ανοιχτο στην αδρανεια και δεν εχω εξοικονομιση ενεργειας ανοιχτη... καμια ιδεα;;;

 

Update στο google play μπορείς να κανείς;αν όχι πρέπει να δεις κωδικούς και ρουτερ.αν μπορείς μερικώς να κανείς χρήση στο wifi κανείς τα εξής:

 

Μπαίνεις στις ρυθμίσεις του wifi

Μετά, στο συνδεδεμένο σου δίκτυο,πατάς συνεχόμενα και επιλέγεις τροποπ.διαμορφ.δικτυου και επιλέγεις εμφάνιση συνθετών επιλογών,όπου στον διακομιστή proxy επιλέγεις κανένα και αποθήκευση.

Εχω ενώ μπορούσα να δουλέψω με το wifi πχ στο google play update,δεν μπορούσα να σερφάρω στο internet.με την παραπάνω ρύθμιση λύθηκε εντελώς το θέμα.

Ελπίσω να βοήθησα.

Iphone SE 32gb space grey,HUAWEI P SMART Z,iPad Pro 12,9 2017 64 GB,CAT S60 with FLIR,IPAD MINI 5 2019 64gb gray.
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για την άμεση απάντηση. Δοκίμασα και σε 2ο ρούτερ, έκανα όλες τις πιθανές ρυθμίσεις, ξανά επαναφορά αλλά το θέμα επιμένει. Όταν είμαι με δεδομένα δεν έχω κάποιο ζήτημα και έρχονται κανονικά οι ειδοποιήσεις. Μόνο με wifi δεν υπάρχει κινητικότητα δεδομένων όταν κλειδώνει το τηλέφωνο. Δεν κλείνει, απλά τα βελάκια δεν στέλνουν ούτε λαμβάνουν δεδομένα. Μάλλον θα το πάω στην samsung αύριο και βλέπουμε.
Link to comment
Share on other sites

http://m.gsmarena.com/samsung_galaxy_s5_neo_starts_receiving_marshmallow_ota-news-19079.php

 

Εγω γερμανικό εχω, δεν έχει έρθει τίποτα ακόμη.

 

EDIT: Γράψτε λαθος! Μου ήρθε μόλις κ κατεβάζω! :)

Edited by ikgamsu
Link to comment
Share on other sites

Η αναβάθμιση σε Marshmallow μεταμόρφωσε τη συσκευή για μένα. Το Lollipop ήταν δράμα. Κάθε 3 μέρες ήθελε restart η συσκευή καθώς άρχιζαν τα πάντα να lagάρουν. Η μπαταρία έπεφτε 3-4% ανά ώρα idle (χωρίς Facebook) και ήθελε φόρτιση κάθε μέρα για να μην ξεμένεις. Γενικά πολύ άσχημα. Με Marshmallow όλα άλλαξαν. 0.5% ανά ώρα μόνο κατανάλωση, 6-7 ώρες screen on time με αυτόματη φωτεινότητα και χρήση έξω και αυτονομία 3-4 μέρες (ανάλογα τη χρήση). 20 μέρες χωρίς reboot και η συσκευή δουλεύει τέλεια, όλες οι εφαρμογές ανοίγουν άμεσα. Ακόμα και η κάμερα με διπλό πάτημα στο Home από κατάσταση αναμονής, παλιά έκανε 3-5 δευτερόλεπτα, τώρα ανοίγει σε 1 δευτερόλεπτο την πρώτη φορά, μισό δευτερόλεπτο τη δεύτερη. Πριν την αναβάθμιση δεν θα την πρότεινα τη συσκευή (και ο γνωστός μου που μου την πούλησε σχεδόν καινούργια κοψοχρονιά ήταν πολύ απογοητευμένος) αλλά τώρα την προτείνω με τα χίλια. Edited by ferongr
Link to comment
Share on other sites

Τελικά έκανα χειροκίνητη ανανέωση και την είδε την αναβάθμιση. Την κατέβασα (1043Μb :wacko: ) και την εγκατέστησα.

Αυτό που πρόσεξα άμεσα ήταν η αύξηση του αποθηκευτικού χώρου της συσκευής (σαν να έσβησαν κάποια αρχεία και άδειασε αρκετά) όπως και η εναπομείνασα μνήμη που έχω πια περισσότερα mb διαθέσιμα απ' ότι συνήθως.

Αυτό με το χώρο όμως γιατί έγινε? Εκεί που είχα 9gb + περίπου δεσμευμένα, πήγα στα 8,2.

Σβήστηκαν τα παλιά αρχεία του λειτουργικού (Lollipop) που καταλάμβαναν περισσότερο χώρο? Δεν εξηγείται αλλιώς!:worry:

 

Κατά τ' άλλα επιβεβαιώνω ότι η κάμερα πια ανάβει άμεσα στο διπλό πάτημα του κεντρικού κουμπιού σε κατάσταση αναμονής που έγραψε κι ένας φίλος παραπάνω. Για μπαταρία κτλ θα έχω εικόνα εν καιρό που θα κάνω τους πρώτους κύκλους μετά από πλήρη φόρτιση.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εμενα γιατι η καμερα δεν ανοιγει με διπλο κλικ??ειναι καποια ρυθμιση που κανετε οι υπολοιποι??

Εμενα εχει ακομα το s voice

 

Στάλθηκε από το SM-G900F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έχω την εντύπωση πως κατά το σερφαρισμα η μπαταρία φεύγει σαν νερο:X

 

Χθες έφυγα από το σπίτι με γεμάτη μπαταρία και με 6 ώρες Screen on Time κυρίως χρησιμοποιώντας Chrome καθώς και μουσική μια ώρίτσα στα ΜΜΜ είχα μείνει με 35% μπαταρία όταν γύρισα σπίτι. Με Lollipop θα είχε σβήσει το κινητό.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...