Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Με βαση αυτο το s5 με το s5 neo εχει 50-60 ευρω διαφορα και με βαση αυτα που λετε αξιζει να τα δωσω για το s5.

Πιστευεται οτι η android 6 θα ειναι η τελευταια εκδοση android που θα παρει το απλο s5 γιατι σττο s4 που εχω τωρα η τελευταια που πειρε ειναι η 5.0.1.

 

Εκτος απο ρουτ υπαρχει καποιος αλλος τροπος να ξεφορτωθεις ή τουλαχιστον να απενεργοποιεις εντελως ολα τα αχρηστα(Bloatware) προγραμματα που εχει το κινητο?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Στο νέο πάντως έχω σβήσει πολλά περιττά πράγματα και ειδικά της σαμσουνγκ και χωρίς ρουτ. Λειτουργίες ιδιαίτερες δεν έχουν αφαιρέσει στο νέο. Όλα τα έχει εκτός των υπερύθρων του fingerprint και του βαρομετρου (αλά εχει ραδιοφωνο) Επισης δεν τραβα βίντεο 2160p

Έχει φύγει η usb3 θύρα και επανήλθε η απλή Micro usb χωρίς το ενοχλητικό καπάκι που χάλαγε εύκολα βάσει λεγόμενων των χρηστών του. Αλλά παραμένει αδιάβροχο.

Το απλό πάντως δεν πιστεύω να πάρει κάτι παραπάνω από την 6 γιατί όπως είπα ξεκίνησε από την 4.4.2. Και ούτε καν την 5.1.1 δεν του έδωσαν. Η 6 λογικά θα είναι η τελευταία για αυτό εγώ προτίμησα το νέο και ειδικά για το ραδιόφωνο που το ήθελα πολύ.

 

----- προσθήκη μηνύματος 6 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Α... επίσης το κανονικό s5 άρχισε να ακριβαίνει καθώς μειώνεται η διαθέσιμοτητα του στα καταστήματα. ...Οπότε αν κάποιος το θέλει ας βιαστεί. Στα λεφτά που έχει τώρα πάντως (για μενα) δεν αξίζει να το πάρεις. Όταν είχε πέσει κάτω από τα 340 οκ.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Και το s5 και το s5 neo θα παρουνε την 6 αλλα ως εκει....

Δεν πιστευω ν@ υπαρχει περιπτωση το neo να παρει και αλλο major update.....

Εγω παντος θα σου ελεγα να ριξεις και ματια για μεταχειρησμενο αφου υπαρχουν αξιολογεςπροτασεις και σε πολυ κΛες τιμες..

Με τον ALXGS θα συμφωνησω σε οτι αφορα το καπακι της φορτησης.....

Οσο προσεκτικος και να εισαι στο βαθος χρονου θα ξεθωριασει....

Το πιο σπαστικο στο S5

Edited by jimlost
Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη εσεις τι θα μου προτεινατε να κανω?

 

Με ποιο να αντικαταστησω το s4?

 

Αμα οπως λετε ακομα και το s5 neo θα παρει δυσκολα νεοτερη εκδοση απο την android 6 τοτε τι να κανω?

 

Να παρω το s6 δεν θα το ηθελα γιατι δεν μ' αρεσει οτι δεν μπορω να αλλαξω την μπαταρια του και οτι δεν μπορω να του βαλω καρτα sd.

 

Οσο αφορα το fingerprint & ir λιγο με ενδιαφερουν.

 

Πειτε μου κι εσεις τι θα κανατε στη θεση μου και γιατι?

 

Θα το σκεφτοσασταν να πατε σε ενα nexus κινητο μιας και παιρνει αμεσως την ποιο ουδετερη και χωρις bloatware προγραμματα εκδοση android αλλα δεν μ' αρεσει τοσο ο σχεδιασμος των 2 τελευταιων nexus κινητων.

 

Στο να ξεθωριαση το καπακι της usb3 ειναι ενα θεμα αλλα παραμενει αδιαβροχο και πανω στο κινητο ετσι?

Δηλαδη αν χασεις το καπακι αυτο παυει πλεον να ειναι αδιαβροχο το κινητο?

 

Και πως γινεται να ειναι αδιαβροχο το κινητο απο τη στιγμη που η εισοδος για τα ακουστικά δεν εχει κανενα καπακι να κλεινει για να μην μπει νερο απο εκει?

Δηλαδη αν μπει νερο απο εκει δεν υπαρχει προβλημα και απο την usb3 υπαρχει?

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο το εχω σκεφτει και εγω....αν βγει το καπακι της φορτησης το κινητο δεν ειναι αδιαβροχο;;;

Το neo που δεν εχει καπακι αλλα μονο usb 2 ειναι κανονικα αδιαβροχο.

Φυσικα δεν εχω δει αν υπαρχουν δοαφορες στο neo με το απλο στο σασι της συσκευης....

Δεν στεκει το καπακι να καθοριζει αν ειναι αδιαβροχο ξ οχι....

Πρεπει να εχουν προβλεψει την απωλεια του καπακιου....

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα το σ5 νέο και έχω παρατηρήσει ότι οι ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές μηνυμάτων τύπου WhatsApp messenger κλπ δεν ακούγονται ή ακούγονται σε πολύ μικρή ενταση. Έχω βάλει γενικά την ένταση στο μέγιστο υπάρχει τίποτα άλλο να κάνω ή είναι ελλατωματικη η συσκευή?
Link to comment
Share on other sites

Το τελευταιο το εχω σκεφτει και εγω....αν βγει το καπακι της φορτησης το κινητο δεν ειναι αδιαβροχο;;;

Το neo που δεν εχει καπακι αλλα μονο usb 2 ειναι κανονικα αδιαβροχο.

Φυσικα δεν εχω δει αν υπαρχουν δοαφορες στο neo με το απλο στο σασι της συσκευης....

Δεν στεκει το καπακι να καθοριζει αν ειναι αδιαβροχο ξ οχι....

Πρεπει να εχουν προβλεψει την απωλεια του καπακιου....

Εσυ λες μονο το καπακι.

Στην υποδοχη ακουστικων που κανενα αδιαβροχο μοντελο της samsung και οχι μονο δεν εχει καπακι τι ακριβως γινεται εκει?

 

Παρολο που δεν εχει καπακι παραμενει αδιαβροχο και αν ναι πως γινεται αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι οπές σε τέτοιες κατασκευές (όπως τα ακουστικά, οι διάφορες θύρες κτλ), έχουν εσωτερικά μόνωση και δεν μπαίνει νερό.

Το S5 με το καπάκι, δεν γνωρίζω. Για να έβαλαν καπάκι, το πιθανότερο είναι να χάνει την αδιαβροχοποίηση αν δεν το έχει. Αν δεν έπαιζε ρόλο μόνωσης, γιατί το έβαλαν τότε? Δε στέκει δηλαδή.

 

Όσο για τις αμφιβολίες του φίλου παραπάνω, εγώ ήμουν σε τρελό δίλημμα πριν πάρω το Neo. Κοιτούσα πολλά τηλέφωνα πριν καταλήξω εκεί. Κοιτούσα ναυαρχίδες από Κίνα όπως One Plus, Meizu MX5, κοιτούσα πρώην ναυαρχίδες εδώ όπως LG G3, S5, HTC M8, αλλά τελικά κατέληξα στο Neo γιατί βαριόμουν να περιμένω ακόμα μια φορά από Κίνα. Επίσης σκέφτηκα πως δεν έχω όρεξη να ψάχνομαι για άλλες ROM όπως έκανα σε άλλα Κινέζικα τηλ που είχα, για το πως θα αλλάξω πράγματα που δεν δουλεύουν στην Ευρώπη (το κλασσικό πρόβλημα των China smartphones) και ήθελα επίσης να είχα την 800άρα μπάντα του 4G που τα περισσότερα Κινέζικα δεν την έχουν και γενικώς ήθελα να δοκιμάσω κάποιο "επώνυμο" smartphone που δεν είχα πάρει ποτέ μου.

 

Άρα άρχισα να κοιτάζω τα LG G3 - Samsung S5 και HTC M8 (αυτά με κάλυπταν στα θέλω μου) και μέσα στο διάστημα που κοίταζα, λανσαρίστηκε το Neo.

Στο G3 με ξενέρωνε η κατανάλωση μπαταρίας που είχε (και έλεγαν όλοι) και που με την Lolipop που πήρε έγινε ακόμα χειρότερη. Ήθελα καλύτερη μπαταρία. Αν την είχε, δεν θα είχε αντίπαλο αυτό το τηλέφωνο γιατί είχε τα πάντα που θέλει κάποιος από ένα smartphone! (το μόνο κακό ήταν που είχε kitkat και λογικά η τελευταία αναβάθμιση θα είναι η Marshmallow)

 

To S5 με ξενέρωνε η φθορά που είχε στη βαφή των πλαστικών του και το σπαστικό καπάκι της φόρτισης, αλλά πολύ περισσότερο η έλειψη ραδιοφώνου που το χρησιμοποιώ πολύ και το θέλω. Επίσης το ότι κι αυτό ξεκινούσε με Kitkat

 

Το HTC από την άλλη, είχε μια απαράδεκτα μικρή σε Mpx κάμερα (μόλις 4):X για κινητό του 2014!!! Απαράδεκτη βλακεία από την HTC που για μένα έχασε αμέτρητες μονάδες πωλήσεων μόνο και μόνο γι' αυτό! Το κινητό κατά τ' άλλα είναι όπλο κι έχει όλα όσα χρειαζόμουν με σωστή μπαταρία!!! Όμως με kitkat κι αυτό, αν και η HTC συνήθως τις ναυαρχίδες της τις υποστηρίζει καλά και λογικά θα πήγαινε χαλαρά μέχρι την 6.

 

Κι έτσι έμεινε το S5 Neo που μπήκε σφήνα. Πολλά τα θετικά (τελευταία ως τότε έκδοση Android, 8πύρηνο και 64bito σε σχέση με το 32bito S5 γιατί η Marshmallow (όπως και η Loli είναι 64bit πλέον και θα έχει καλύτερη "συνεργασία") έχει ραδιόφωνο, δεν έχει το ενοχλητικό καπάκι΄φόρτισης αλλά παραμένει αδιάβροχο, καλύτερη ποιότητα κατασκευής, αλλά και αρκετά "αρνητικά" για κάποιους (όχι όμως για μένα). Δεν έχει λοιπόν αυτά που είπαμε παραπάνω (ir - 2016p video - fingerprint - barometer) και είναι λίγο πιο αδύναμο από το S5 στα βαριά 3d παιχνίδια κυρίως (που εκεί μόνο πιστεύω θα δει κάποιος διαφορά ταχύτητας) Οπουδήποτε αλλού ο 8πύρηνος είναι ταχύτατος. Aν είσαι gamer τέτοιων παιχνιδιώνε, μη το πάρεις.

 

Έτσι λοιπόν, εγώ κατέληξα εκεί. Με τα λεφτά που έδωσα, σίγουρα έπαιρνα καλύτερo/δυνατότερο φώνι από Κίνα, αλλά είπαμε παραπάνω γιατί δεν το έκανα.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σήμερα αγόρασα το σ5 νέο και έχω παρατηρήσει ότι οι ειδοποιήσεις από τις εφαρμογές μηνυμάτων τύπου WhatsApp messenger κλπ δεν ακούγονται ή ακούγονται σε πολύ μικρή ενταση. Έχω βάλει γενικά την ένταση στο μέγιστο υπάρχει τίποτα άλλο να κάνω ή είναι ελλατωματικη η συσκευή?

 

Aλλαξε ήχους στις ειδοποιήσεις των συγκεκριμένων εφαρμογών. Αν στις άλλες ειδοποιήσεις/κλήσεις/ κτλ έχεις σωστό ήχο, τότε δεν φταίει το τηλέφωνο

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Εβαλα σε αυτο το site που θεωρω οτι ειναι απο τα ποιο αξιοπιστα να συγκρινει τα s5, s5 neo & s6(Αν και δεν με ενδιαφερει γιατι δεν μπορω να αλλαξω μπαταρια, ουτε να βαλω καρτα μνημης) αλλα για να το συγκρινω με το νεοτερο samsung galaxy s...

 

 

Με βαση αυτα νικαει εννοειτε το s6 που ειναι νεοτερο και το απλο s5 αλλα τι πα νω δεν ξερω ειμαι σε δίλημμα

Edited by adais
Link to comment
Share on other sites

Έχε υπόψιν σου πως στα χαρακτηριστικά του S5 Neo το GSMARENA εχει πολλές ελλείψεις. Ένα μόνο θα σου πω. Τoν αισθητήρα παλμών καρδιάς που λέει ότι δεν έχει, τον έχει κανονικά. Γενικώς έχει τα χαρακτηριστικά όπως είχαν διαρρεύσει πριν καν ακόμα κυκλοφορήσει, οπότε δεν είναι ενημερωμένο το σάιτ.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Ξερεις κανενα παρομοιο και ποιο ενημερωμενο ελληνικο ή ξενο site που να μπορω να συγκρινω 2 ή παραπανω κινητα ανεξαρτητως μαρκας?
Link to comment
Share on other sites

Τι να συγκρίνεις? Tο gsmarena είναι από τα καλύτερα. Άλλο τώρα αν δεν έχει ενημερωμένα όοοοολα τα κινητά. Συνήθως παίρνει λίγο χρόνο να τα δοκιμάσει τα καινούρια. Για το S5 neo μπορεί να διαβάσεις εδώ ένα Ελληνικό ωραίο τεστ http://in2mobile.gr/2015/09/06/samsung-galaxy-s5-neo-review/

 

...κι αυτό επίσης που έχει και ακριβής σύγκριση διαστάσεων (σου δείχνει το κινητό σε φωτό στις πραγματικές του διαστάσεις) http://www.phonearena.com/

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Από την Τρίτη είμαι και εγώ με το κινητό του θέματος. Απόλυτα ευχαριστημένος και μόνο θετικά βλέπω στο τηλέφωνο. Πολύ ποιοτική κατασκευή επίσης. Δεν κολλάει πουθενά και είναι γρήγορα σε όλα του. Για 300€ νομίζω ότι είναι best deal στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Του έβαλα μια λεπτή θήκη σιλικόνης της Puro και ένα tempered glass 9Η της Forever και είναι κουκλί.

Έχει βρει κανένας κάποιο link που να αναφέρει πιθανή ημερομηνία μετάβασης σε Android Marshmallow?

 

Απο που πηρες την θηκη και το tempered glass?

 

 

Μολις αγορασα πλεον κι εγω το κινητο..μου γραφει οτι ειναι απο πολωνια! Το καλυπτει η εγγυηση;

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

Μολις αγορασα πλεον κι εγω το κινητο..μου γραφει οτι ειναι απο πολωνια! Το καλυπτει η εγγυηση;

Ασφαλώς :)
Link to comment
Share on other sites

Απο που πηρες την θηκη και το tempered glass?

 

 

Μολις αγορασα πλεον κι εγω το κινητο..μου γραφει οτι ειναι απο πολωνια! Το καλυπτει η εγγυηση;

 

Και το δικο μου απο Πολωνια ειναι. Εννοειται οτι το καλυπτει η εγγυηση.

Δεν νομιζω οτι μπορω να αναφερω τα μαγαζια εδω περα, θα σου στειλω pm αν θες.

Link to comment
Share on other sites

Και το δικο μου απο Πολωνια ειναι. Εννοειται οτι το καλυπτει η εγγυηση.

Δεν νομιζω οτι μπορω να αναφερω τα μαγαζια εδω περα, θα σου στειλω pm αν θες.

 

Στειλε αν θελεις :D

 

Το συνδεσα με το kies και μου βγαζει μηνυμα οτι το κινητο υποστηριζεται μεσω του smartwitch!τι ειναι αυτο;

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

[quote=anastasiah;6410476

 

 

Μολις αγορασα πλεον κι εγω το κινητο..μου γραφει οτι ειναι απο πολωνια! Το καλυπτει η εγγυηση;

Καλοδουλευτο το κινητο.

Μιας και ειχες το Alpha κανε μια συγκριση σε σχεση με το neo...

Ποιο κατα την γνωμη σου ειναι καλυτερο...

Link to comment
Share on other sites

Koντά στις 2μιση ώρες

 

 

Σε 2μιση ωρες απο το 35 ειχε παει στο 70% ειναι φυσιολογικο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καλοδουλευτο το κινητο.

Μιας και ειχες το Alpha κανε μια συγκριση σε σχεση με το neo...

Ποιο κατα την γνωμη σου ειναι καλυτερο...

 

Εχει πιο ωραια οθονη απλα μου φαινεται λιγοτερο ποιοτικη σαν συςκευη..δεν ξερω αν το εχω μετανιωσει..ειναι λιγο πιο αργο αλλα με nova πεταει..

Μου φαινεται σαν "μπουρουχα" οπως ειπε και καποιος απο το forum:(

 

----- προσθήκη μηνύματος 103 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Σε 2μιση ωρες απο το 35 ειχε παει στο 70% ειναι φυσιολογικο;

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Εχει πιο ωραια οθονη απλα μου φαινεται λιγοτερο ποιοτικη σαν συςκευη..δεν ξερω αν το εχω μετανιωσει..ειναι λιγο πιο αργο αλλα με nova πεταει..

Μου φαινεται σαν "μπουρουχα" οπως ειπε και καποιος απο το forum:(

 

Επισης δεν δουλευει με το kies? γιατι μου βγαζει ενα μηνυμα οτι η συσκευη υποστηριζεται απο την εφαρμογη smartswitch heeelp!!!

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

Εμενα το S5 σε 90 λεπτα το πολυ ειναι φορτησμενος...

Χρησιμοππιεις τον δικο του φορτηστη??

Εγβ μερικες φορες ππυ χρησιμοππιω φορτηστη αππ το αλλο κινητο που εχω για.δευτερπ κανει περισσοτερη ωρα.

Με.το kies δεν μπορω να απαντησω δεν το εχω δουλεψω ποτε.

Ωσο αφορα τωρα την συγκριση μεταξυ του S5 neo και Alpha αν θυμασαι καλα σου ειχα γραψει οτι εγω προσωπικα δεν θα αλλαζα το Αlpha για το neo.

Και απο την μερα που διαβασα για αυτη τη συσκευη ειμουνα αρνητικος.

Μπουρουχα παντος δεν μπορεις να το πεις,μην ξεχναμε βασιζετε σε ναυαρχιδα,αλλο αν αυτο δεν εινσι....

Παντος αν το ψαξεις λιγο παραπανω θα δεις πτι εχει πολλα καλουδια,και μερικες λειτουργιες που ειναι οχι και τοσο εμφανεις,τουλαχιστον στο S5 ετσι ειναι ,και πιστευω οτι θα αναθεωρησεις,οχι αν ειναι καλυτερο απο το Alpha ,ως το μπουρπυχα εννοω...☺

Εγω σου ειχα προτεινει να παρεις το S5 και ας ειχε βγει ενα χρονο πριν αλλα και σε μενα αν μου μπει στο ματι μια συσκευη δεν αλλαζω ευκολα γνωμη....

Για θηκη που ελεγς εγω εχω την Tough Armor της Spigen και ειμαι υπερκαλτμενος και ενα tempered glass...

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα τη στεγνώνει τη μπαταρία. Τα ανοιχτά δεδομένα. Δεν το πιστεύω λέμε! Τελικά συσκευή από συσκευή, έχει τρομερές διαφορές στη διαχείριση της κάθε ενέργειας. Είναι γνωστό ότι τα δεδομένα "τρώνε" μπαταρία, αλλά όχι το ίδιο σε όλες τις συσκευές.

Πχ στο Lenovo s660 που είχα πριν, μικρή σημασία είχε αν τα είχα ανοικτά ή κλειστά. Η κατανάλωση ήταν ελάχιστη!

Το S5 neo δεν τα πάει καλά με ανοιχτά τα δεδομένα τελικά. Από χτες το πρωί τα άνοιγα όταν ήθελα να χρησιμοποιήσω το ίντερνετ και μετά τα ξανάκλεινα πάλι.

Αποτέλεσμα? Μέχρι τώρα που γράφω έχω 1η και 2Ω με μπαταρία στο 73% και κατανάλωση οθόνης 2 ώρες. (Το Wifi το είχα συνεχώς ανοιχτό βέβαια όση ώρα ήμουν σπίτι χτες από το απόγευμα έως τις 12 που κοιμήθηκα)

 

Με τα δεδομένα μόνιμα ανοικτά τις πρωινές ώρες που συνήθιζα να τα έχω (και το απογευμα στο σπίτι μόνιμα ανοιχτό το wifi) στις 22 ώρες χρήσης που είμαι τώρα και με 2 ώρες οθόνη, θα ήμουν με το ζόρι στο 30% μπαταρία! :X

 

Τα δεδομένα κάνουν τη μεγάλη ζημιά τελικά. Κατά τ΄αλλα η μπαταρία του πραγματικά είναι καλή απ' ότι φαίνεται. Εκεί που έλεγα ότι είναι χάλια. Αλλά που να το φανταστώ όταν το lenovo μου δεν έτρωγε σχεδόν τίποτα με τα δεδομένα ανοιχτά!

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...