Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Εννοώ σε ποια 5.1.εισαι ?Ποια είναι η τελευταία σου αναβαθμιση?

 

Δεν καταλαβαινω τι ακριβως θες να σου απαντησω φιλε.. Σου ειπα οτι είμαι στην 5.1.1. Η rom ειναι η G903FXXU1APA2.

Link to comment
Share on other sites

Το antutu ενημερωσε την εφαρμογη και γιαυτο βλεπετε διαφορα προς τα πανω στο σκορ...

Και το δικο μου το S5 πριν ειχε 44500-46200 και τωρα με βγαζει 49550-51500.

Οτι ναναι εκει στο antutu...

Ποτε μην δινετε βαση στο σκορ....

Link to comment
Share on other sites

Προς κατοχους αν και παρακολουθω το νημα αρκετο καιρο, μετα απο τοσο καιρο χρησης εχει καποιο τρανταχτο προβλημα η συσκευη που δεν θα τη ξαναεπιλεγατε;Eκτος απο λαγκαρισμετα λογο touchwiz της samsung υποθετω που ετσι και αλλιως σε ολα τα κινητα μου χρησιμοοιω nova launcher και απο οτι βλεπω τρεχει σωστα με αλλαγη οπως λετε οι περισσοτεροι, μπαταρια-ακουστικο-διαχειριση ram ειναι αποτρεπτικοι παραγοντες γιατι ψηνομαι να το τσιμπησω και οι γνωμες διισταντε παντου;:p
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα

Εξακολουθώ να έχω θέμα με την sdcard. Ειδικά όταν μεταφέρω το fb σε αυτήν κολλάει κ εξαφανίζει ολα τα αρχεία..Μετά από λίγο είναι οκ κ το κινητό βγάζει την ένδειξη εκείνη που σου λέει να σφραγίζεται καλά το κάλυμμα της μπαταρίας (σαν να κάνει reboot). Γενικά το fb το χει μεταφέρει κανείς στην sd? Με αλλες εφαρμογές υπάρχει θέμα? Η sd ειναι της SanDisk class 10 u1. Σε ενα μαγαζί που πέρασα κ το τσέκαραν μου είπαν ότι δεν υπάρχει θέμα συμβατότητας.

Πέρα απ το θέμα αυτό, με τα hands free καθώς μιλάω μετά από 3 λεπτά αλλάζει τελείως ο ήχος κ ακούω τον άλλον λες κ είναι στο πηγάδι..Αυτό είναι θέμα ηχείουή ακουστικών??

Link to comment
Share on other sites

@dertelous

Ως συσκευή έχει τα καλά της και τα κακά της και όλα έχουν ειπωθεί σε αυτό το τόπικ. Τα ζυγίζεις και βλέπεις αν σου κάνει. Κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα δεν έχει

 

@nisga

Γιατί προσπαθείς να μεταφέρεις την εφαρμογή στην κάρτα; Το τηλέφωνο έχει αρκετό χώρο και δεν έχει πρόβλημα. Καλύτερα είναι τέτοιες εφαρμογές να τις έχεις στο τηλέφωνο ώστε να τρέχουν πιο γρήγορα. Η κάρτα ειναι καλυτερη σαν αποθηκευτικός χώρος, τραγούδια φωτογραφίες και τα λοιπά. Το θέμα που λες με το ακουστικό το έχω παρατηρήσει και εγώ. Στην αρχή ακούγεται ο ήχος πολύ ωραία και μετά όντως ακούγεται σαν να σου μιλούν μέσα από πηγάδι. Δεν το κάνει όμως πάντα ούτε ξέρω γιατί το κάνει. Πιθανότατα να παίζει ρόλο το σήμα εκείνη την ώρα.

 

Για την SD που λες είχα κι εγώ πρόβλημα στην αρχή. Είχα αγοράσει μια GoodRam 32Gb Class 10 (μου την εγγυήθηκαν από την Cosmodata και την αγόρασα) την ίδια μέρα που παρέλαβα το κινητό και την έβαλα. Όλο το απόγευμα έστηνα το τηλέφωνο με τις εφαρομγές μου κτλ και ταυτόχρονα το ψαχούλευα.

Προς το βράδυ, πήγα να τραβήξω μια φωτογραφία και η εφαρμογή της κάμερας κατέρρεε. Ρε τι επανεκκινήσεις του έκανα... τίποτα! Κάποια στιγμή με τα πολλά άρχισε να κάνει επανεκκινήσεις μόνο του. Εκεί τα χρειάστηκα και ήμουν έτοιμος την άλλη μέρα να το πάω πίσω ως προβληματική συσκευή.

Έλα όμως μόλις αφαίρεσα την microsd από μέσα για να το πάω πίσω έστρωσε όλο το τηλέφωνο! Ούτε επανεκκινήσεις ξανάκανε ούτε τίποτα κι η κάμερα δούλευε μια χαρά! Ξαναβάζω μέσα τη κάρτα και πάλι τα ίδια.

Την άλλη μέρα πήγα πίσω την κάρτα και μου την άλλαξαν με μια 32άρα adata class10 γιατί εκείνη την ώρα σε 32Gb δεν είχε κάτι πιο επωνυμο όπως Sandisk ή Kingston.

Την έβαλα μέσα και μέχρι σήμερα κανένα πρόβλημα.

Οπότε, ίσως να φταίει η κάρτα σου. Δοκίμασε μια άλλη microsd και πες μας. Ακόμα και οι Sandisk μπορεί να έχουν κάποιες φορές σφάλμα.

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

@nisga

Το θέμα που λες με το ακουστικό το έχω παρατηρήσει και εγώ. Στην αρχή ακούγεται ο ήχος πολύ ωραία και μετά όντως ακούγεται σαν να σου μιλούν μέσα από πηγάδι. Δεν το κάνει όμως πάντα ούτε ξέρω γιατί το κάνει. Πιθανότατα να παίζει ρόλο το σήμα εκείνη την ώρα.

Πέρα απ το θέμα αυτό, με τα hands free καθώς μιλάω μετά από 3 λεπτά αλλάζει τελείως ο ήχος κ ακούω τον άλλον λες κ είναι στο πηγάδι..Αυτό είναι θέμα ηχείουή ακουστικών??

Εγώ που έχω πολωνικής αντιπροσωπείας μου ήρθε το 2ο update πριν από μια βδομάδα. Το 1ο περιείχε performance improvements και security enhancements και το 2ο performance improvements, security enhancements και better call quality.

Φανταζομαι εσας @nisga και @ALXGS δεν σας εχει ερθει ακομα καποιο update για να συγκρινετε αν διορθωνετε το προβλημα με το ακουστικο που απ οτι καταλαβαινω για να το αναφερει πανω απο ενας και απο αλες κριτικες που διαβασα πρεπει να παιζει καποιο προβλημα που ελπιζω να λυνετε με καποιο update...

@knerantz εσυ που πηρες την ενημερωση οπως αναφερεις παρατηρησες διαφορα;

Link to comment
Share on other sites

@knerantz εσυ που πηρες την ενημερωση οπως αναφερεις παρατηρησες διαφορα;

 

Δεν είχα κανένα πρόβλημα με την ποιότητα κλήσης ούτε πριν το update. Αν έχει πάνω από 2 γραμμές σήμα ο ήχος είναι κρυστάλλινος και καθαρός.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ πιστεύω δεν παίζει να είναι πρόβλημα της συσκευής. Απλά ίσως όταν δεν έχει καλό σήμα να υποβιβάζει την ποιότητα του ήχου για κάποιο τεχνικό λόγο που δεν γνωρίζω. Κι αυτό το λέω επειδή δεν μου το κάνει πάντα.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι είχα την ψευδαίσθηση (οκ με εμφανή άγνοια) ότι μεταφέροντας το fb στην sd θα μου έτρωγε λιγότερο χώρο και απ τη RAΜ όταν πχ βλέπω εικόνες ή βίντεο. Τέσπα, την απεγκατέστησα από κει γιατί βαρέθηκα. Και μάλλον είναι θέμα της sd γιατί εξακολουθεί να μου κάνει τα ίδια. Οπότε μάλλον θα ψάξω κ εγώ για άλλη sd.

 

Όσον αφορά τα updates εμφανίζεται κάποια ένδειξη ή κάνετε αναζήτηση μόνοι σας???

Link to comment
Share on other sites

Όσον αφορά τα updates εμφανίζεται κάποια ένδειξη ή κάνετε αναζήτηση μόνοι σας???

 

Όταν το έχεις να ψάχνει αυτόματα τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ. Σου έρχεται ειδοποίηση όταν υπάρχει κάποιο νέο update.

Link to comment
Share on other sites

Όταν το έχεις να ψάχνει αυτόματα τότε δεν χρειάζεται να κάνεις τίποτα εσύ. Σου έρχεται ειδοποίηση όταν υπάρχει κάποιο νέο update.

 

Ναι, το είχα στο αυτόματο. Βέβαια το έκανα και ένα τσεκ και μου έγραψε ότι είναι ενημερωμένο.

Link to comment
Share on other sites

Κάπου στο thread νομίζω ή κανω λάθος είχε αναφερθεί το KNOX αλλά δεν το βρίσκω. Γενικά με αυτό τι προτείνετε??

Αν εννοείς αυτό, ορίστε. http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=412552

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Έχω ενα θέμα με μια εφαρμογή. Το sports tracker. Ενώ έχω ενεργοποίησει τις ειδοποιήσεις κατά τη διάρκεια πχ του τρεξίματος..παρόλα αυτά δεν άκουγεται τπτ. Δλδ ακόμα κ οταν πατάς πχ start ακούγεται ένα φωνητικό "started". Φυσικά ούτε αυτό ακούγεται ούτε οποιαδήποτε ειδοποίηση. Και επειδή απ οτι έχω καταλάβει έχει ένα θέμα με τη διαχείριση των ήχων..Μπορεί κάποιος να το επιβεβαιώσει ώστε να εντοπίσω αν είναι θέμα της συσκευής μου ή της εφαρμογής?
Link to comment
Share on other sites

Παίδες καλησπέρα! Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση. Πήρα προχθές το s5 neo και όντας τέρμα άσχετος από Android δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ενώ έχω κλείσει όλες τις εφαρμογές από το αριστερό κουμπί, ανοίγοντας από την έξυπνη διαχείριση την ράμ βλέπω διάφορες εφαρμογές όπως η κάμερα ανοιχτή. Αντε το ρολόι που τρέχει στο παρασκήνιο εντάξει, αλλά η κάμερα γιατί? Επίσης ποια είναι η διαφορά μεταξύ "επιβολή διακοπής" και "απενεργοποίησης" που βρίσκω σε διάφορες εφαρμογές όπως το S health? Ευχαριστώ πολύ
1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Αυτές που βλέπεις ανοικτές έχουν φορτωθεί στην προσωρινή μνήμη. Η επιβολή διακοπής, διακόπτει προσωρινά την εφαρμογή, ενώ η απενεργοποίηση (σε όσες υπάρχει) βγάζει την εφαρμογή εκτός μόνιμα.
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 μέρες χρήσης, το τηλέφωνο είναι άριστο, σε θέμα ταχύτητας, μπαταρίας, καθημερινής χρήσης! Έχω απενεργοποιήσει φυσικά όλα τα άχρηστα της samsung και της google, και έχω όλη μέρα ανοιχτά τα data, με emails/whatsapp/viber και fb μόνο όταν χρειάζεται (όχι όλη μέρα).

 

Επισης το προβλημα με την διαρκεια φωτισμου των touch κουμπιων, λυθηκε πανευκολα με την δωρεαν εφαρμογη Galaxy Buttons Light. Ρυθμιζουμε την διαρκεια κατ'επιλογη μας! Αψογο στην λειτουργια και δωρεαν!

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/d9640899b20d652b9b92c4c25bca53df.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/f52846eae0e10c8ceac73ad53db22a0f.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/b6cb053b040fa7da9d1816dbf17ffe4a.jpg

Edited by tfd1978
Link to comment
Share on other sites

Μετά από 20 μέρες χρήσης, το τηλέφωνο είναι άριστο, σε θέμα ταχύτητας, μπαταρίας, καθημερινής χρήσης! Έχω απενεργοποιήσει φυσικά όλα τα άχρηστα της samsung και της google, και έχω όλη μέρα ανοιχτά τα data, με emails/whatsapp/viber και fb μόνο όταν χρειάζεται (όχι όλη μέρα).

 

Επισης το προβλημα με την διαρκεια φωτισμου των touch κουμπιων, λυθηκε πανευκολα με την δωρεαν εφαρμογη Galaxy Buttons Light. Ρυθμιζουμε την διαρκεια κατ'επιλογη μας! Αψογο στην λειτουργια και δωρεαν!

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/d9640899b20d652b9b92c4c25bca53df.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/f52846eae0e10c8ceac73ad53db22a0f.jpg

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20160214/b6cb053b040fa7da9d1816dbf17ffe4a.jpg

 

Αυτο που φαίνεται στην πρωτη φωτο ο χρονος χρησης του κινητου κλπ. Ειναι καποια εφαρμογη που έχεις κατεβασει; η ειναι στο μενου του κινητου γιατι θελω να βλεπω τον χρόνο χρήσης π.χ απο την τελευταια φορτιση.

Edited by anastasiah
Link to comment
Share on other sites

Αυτές που βλέπεις ανοικτές έχουν φορτωθεί στην προσωρινή μνήμη. Η επιβολή διακοπής, διακόπτει προσωρινά την εφαρμογή, ενώ η απενεργοποίηση (σε όσες υπάρχει) βγάζει την εφαρμογή εκτός μόνιμα.

 

Αν κάνω απενεργοποίηση ουσιαστικά είναι σαν να κάνω απεγκατάσταση? Δηλαδή αν κάνω απενεργοποίηση στο S Health μετά δεν θα μπορώ να μπω στην εφαρμογή από το μενού του κινητού μου? Και μετά υπάρχει πάλι η δυνατότητα ενεργοποίησης? Είμαι λίγο χαωμένος, σορυ για την ασχετοσύνη μου, και σε ευχαριστώ πολύ!

1) Nokia 3330, 2) Nokia 6600, 3) Nokia N81, 4) Nokia C6-01, 5) Samsung Galaxy S5 Neo, 6) Samsung Galaxy S7
Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς. Την επαναφέρεις όποτε θες μέσα από το ρυθμίσεις εφαρμογές απενεργοποιημενες εφαρμογες
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Αν κάνω απενεργοποίηση ουσιαστικά είναι σαν να κάνω απεγκατάσταση? Δηλαδή αν κάνω απενεργοποίηση στο S Health μετά δεν θα μπορώ να μπω στην εφαρμογή από το μενού του κινητού μου? Και μετά υπάρχει πάλι η δυνατότητα ενεργοποίησης? Είμαι λίγο χαωμένος, σορυ για την ασχετοσύνη μου, και σε ευχαριστώ πολύ!
Aκριβώς έτσι. Όταν απενεργοποιούμε κάποια εφαρμογή σταματά να τη βλέπει το σύστημα και πρακτικά είναι σαν να μην υπάρχει. Φυσικά έχεις τη δυνατότητα να την ενεργοποιήσεις ανά πάσα στιγμή και να επαναφέρεις τη λειτουργία της. Να έχεις υπόψη σου ότι δεν δίνεται η δυνατότητα αυτή σε όλες τις εφαρμογές. Για να μπορέσεις να κάνεις ανενεργές και αυτές που δεν δίνεται η δυνατότητα από default χρειάζεται ρουτ (εγκυκλοπαιδικά στο λέω αυτό). Για ότι άλλο θελήσεις να μάθεις μη διστάσεις να ρωτήσεις :)
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...