Jump to content

Samsung Galaxy S5 Neo


spiros1314
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Να σου πω. Προέρχομαι από 4πύρηνο Lenovo με 1Gb RAM και 8Gb εσωτερικό αποθηκευτικό χώρο.

Πηγαίνοντας στο S5 Neo ούτε στιγμή δεν έκανα το OYAOYOY... τι κινητάρα είναι αυτή! Και ξέρετε γιατί? Γιατί σε ταχύτητα είναι ελαφρώς (μα πολύ ελαφρώς) πιο γρήγορο το S5 κι ας έχει 8 πυρήνες και 2Gb RAM.

Ναι μεν σε παιχνίδια τα πάει πολύ καλύτερα, αλλά σε καθημερινή νορμάλ χρήση δεν βρήκα καμιά ουσιαστική διαφορά ΕΚΤΟΣ από την πολύ καλύτερη οθόνη και την εξαιρετική κάμερα.

Το κακό με το S5 είναι πως κάνει πολύ κακή διαχείριση μνήμης. Η κατανάλωση RAM σε νορμάλ καταστάσεις, είναι στο 75% :X

Μόλις το τσιτώσεις με κάνα παιχνίδι (όχι κάνα πολύ βαρύ) χτυπάει 100άρα για πλάκα και εκεί αρχίζεις να βλέπεις λαγκαρίσματα.

 

Το ίδιο ακριβώς που πάθαινα και με το προηγούμενο τηλέφωνο, αλλά φυσικά με υποδεέστερα χαρακτηριστικά.

 

Το J5 από την άλλη, επειδή το δούλεψα και το ξέρω, μπορεί να έχει 1,5Gb RAM αλλά την διαχειρίζεται πολύ καλύτερα και έτσι είναι σαν να έχει παραπάνω από 1,5. Σε ποσοστά εύκολα το συγκρίνεις με το Neo. Δηλαδή το S5 Neo όταν τρώει 75% Ram σε idle κατάσταση είναι περίπου στο 1,5Gb κατανάλωση.

Το J5 σε idle κατάσταση τρώει 60-65% RAM το οποίο σημαίνει 900-950Mb κατανάλωση μνήμης. Ποιο βλέπετε λοιπόν να έχει περισσότερα περιθώρια :rolleyes:

 

Πιστεύω δηλαδή ότι ο Snapdragon του J5 είναι το κλειδί της υπόθεσης που κάνει τη διαφορά.

Για να μη μιλήσω για την μπαταρία. Το J5 αν και υπολείπεται 200mAh της μπαταρίας του S5 (2600 αντί 2800) έχει μεγαλύτερη αυτονομία λόγω καλύτερης διαχείρισης ενέργειας από τον επεξεργαστή αλλά φυσικά και της χαμηλότερης ανάλυσης οθόνη. (να τα λέμε όλα)

 

Ναι... το S5 είναι πολύ καλό τηλέφωνο, με οθονάρα, με τέλεια κάμερα και με σχετικά καλή αυτονομία μπαταρίας, αλλά,

...αν δεν σε ενοχλεί η ανάλυση 1280 Χ 720 του J5

...δεν σε ενοχλεί που δεν έχει όλους τους αισθητήρες του Νέο

...δεν σε ενοχλεί που δεν έχει led ειδοποίησης,

...μένεις στο J5. Μεγάλες διαφορές στην εμπειρία χρήσης, δεν θα δεις (ειδικά αν δεν είσαι απαιτητικός χρήστης)

 

Διαφορετικά, κάπου θα κερδίσεις και κάπου θα χάσεις πηγαίνοντας στο Neo. (και το μόνο σίγουρο είναι το χάσιμο χρημάτων. Πόσο θα πιάσεις από το J5 πουλώντας το + την διαφορά που θα δώσεις για το Neo)

 

Αν ήσουν με κάνα υποδεέστερο τηλέφωνο του J5 ...θα σου έλεγα σίγουρα ναι, ...πάρτο το S5 γιατί αξίζει στα λεφτά που το βρίσκεις πια. Αλλά αν είσαι κάτοχος του J5 που είναι πραγματικά καλό τηλέφωνο, ΔΕΝ αξίζει η μετάβαση στο Neo. Πήγαινε σε κάτι καλύτερο του Neo για να νιώσεις τη διαφορά. Πάρε ένα S6 πάρε ένα LG G4.

 

Tι περιμένετε να σας πω? Να εκθειάζω το Neo επειδή το έχω? Γιατί οι περισσότεροι αυτό κάνουν όταν έχουν κάτι. Το υποστηρίζουν λες και δεν υπάρχει κάτι καλύτερο από αυτό που αγόρασαν αυτοί! Μόνιμο γνώρισμα του Έλληνα. Το δικό μας είναι το καλύτερο!:cool:

Edited by ALXGS
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 479
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Τόσο καλό πια που ούτε οι 8 πυρήνες ούτε τα 16 μνήμη δεν αξίζουν την μετάβαση στο Σ5 νεο??:)

 

Θα σου πω και εγώ την άποψη μου που είχα και τα 2. Απο το J5 πήγα στα S5 neo. Aρχικά ενθουσιάστηκα αλλά μόνο ως προς την οθόνη η οποία είναι καλύτερη στο S5 neo (όχι τρομερά αλλά το καταλαβαίνεις) αλλά μετά από 1 μέρα μου έλειπε το J5. Μου έλειπε η απιστευτη αυτονομιά και το να μην κοιτάω κάθε λίγο το ποσοστό της μπαταρίας... Και σε απόδοση σε αυτά που κάνω δεν υπάρχει διαφορά... Οπότε πούλησα το Neo κια ξαναγύρισα στο J5. Αν σκεφτείς τη χρηματική διαφορά (+120 ευρώ) αυτή τη στιγμή δεν αξίζει η μετάβαση για την οθόνη... Έτσι και αλλιώς το J5 έχει πάρα πολύ καλή οθόνη, αν δεν έχεις και τα 2 δίπλα δίπλα να βλέπεις την διαφορά το J5 θα σε ικανοποιήσει... Απλά το J5 είναι και ποιο επιρρεπή σε φθορά λόγω φθηνότερων υλικών κατασκευής...

Προχθές πήρε το S5 neo ο κουνίαδος μου (το ασημί που ειχα και εγώ) και του το σέταρα... Η αλήθεια είναι όσο το έιχα (παράλληλα βέβαια είχα και το Μate 7) δεν μου έκανε εντύπωση σαν εμφάνιση, χθες μου άρεσε πολύ έχοντας φύγει από το Μate 7 εδώ και 2 μήνες. Αλλά πιστεύω ότι και να ξανάπερνα (τα κάνω αυτά) πάλι θα μου έλειπε το J5 και θα ήθελα να γυρισω πίσω. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω...

Link to comment
Share on other sites

Θα σου πω και εγώ την άποψη μου που είχα και τα 2. Απο το J5 πήγα στα S5 neo. Aρχικά ενθουσιάστηκα αλλά μόνο ως προς την οθόνη η οποία είναι καλύτερη στο S5 neo (όχι τρομερά αλλά το καταλαβαίνεις) αλλά μετά από 1 μέρα μου έλειπε το J5. Μου έλειπε η απιστευτη αυτονομιά και το να μην κοιτάω κάθε λίγο το ποσοστό της μπαταρίας... Και σε απόδοση σε αυτά που κάνω δεν υπάρχει διαφορά... Οπότε πούλησα το Neo κια ξαναγύρισα στο J5. Αν σκεφτείς τη χρηματική διαφορά (+120 ευρώ) αυτή τη στιγμή δεν αξίζει η μετάβαση για την οθόνη... Έτσι και αλλιώς το J5 έχει πάρα πολύ καλή οθόνη, αν δεν έχεις και τα 2 δίπλα δίπλα να βλέπεις την διαφορά το J5 θα σε ικανοποιήσει... Απλά το J5 είναι και ποιο επιρρεπή σε φθορά λόγω φθηνότερων υλικών κατασκευής...

Προχθές πήρε το S5 neo ο κουνίαδος μου (το ασημί που ειχα και εγώ) και του το σέταρα... Η αλήθεια είναι όσο το έιχα (παράλληλα βέβαια είχα και το Μate 7) δεν μου έκανε εντύπωση σαν εμφάνιση, χθες μου άρεσε πολύ έχοντας φύγει από το Μate 7 εδώ και 2 μήνες. Αλλά πιστεύω ότι και να ξανάπερνα (τα κάνω αυτά) πάλι θα μου έλειπε το J5 και θα ήθελα να γυρισω πίσω. Ελπίζω να μην σε μπέρδεψα παραπάνω...

μια χαρά σε καταλαβαίνω, και εγώ έχοντας το Σ6 ήθελα ενα δεύτερο οπότε το J5 με δυο σιμ λόγω μπαταρίας νομίζω είναι η καλύτερη λύση και μονο για αυτό, η εμπειρία με τη μπαταρία είναι μεγάλο θέμα.

Link to comment
Share on other sites

Για σημειωσεις εκτος απο το δικο του υπαρχει καποιο αλλο που μπορω να κατεβασω; Στο alpha ειχα κατεβασει το s note αλλα στο s5 neo δεν λειτουργει..κατι αναλογο υπαρχει; Ξερει κανεις;

 

Καμμια ιδεα;:)

Link to comment
Share on other sites

πήρα το s5 neo εδώ και 3 μέρες και για να είμαι ειλικρινής έχω την εντύπωση ότι "σέρνεται" παρόλο που έχω σβήσει διάφορες εφαρμογές. Είχε μία φίλη μου ένα alcatel (έλεος δλδ) και το μενού κινούταν πιο γρήγορα! Για κάποιο λόγο η μετάβαση σε τρίτο παράθυρο με τις εφαρμογές καθυστερεί. Επίσης έχω τα εξής θέματα:

1. Όταν έβαλα την παλια μου microSD 16gb (την οποία την είχα πληρώσει αρκετα πριν 3 χρόνια) ενώ τα αρχεία φαίνονταν όταν προσπαθούσα να τα δω το κινητό κολλούσε και δεν έμπαινε ούτε στα αρχεία της δικής του μνήμης. Είναι θέμα συμβατότητας?? και αν ναι έχει κανείς κάποιο link για microSD?

2. Δεν συνδέεται με Kies αλλά μου ζήτησε να καταβέσω στο pc μου to smart switch.

3. Η έξυπνη ειδοποίηση δεν λειτουργεί ή έχω κάνει κάποια ρύθμιση με τη δόνηση που ισως την αναιρεί.

4. Πως μπορώ να βρω τη χώρα προέλευσης? Απ το ΙΜΕΙ δεν έβγαλα άκρη

5. Έδωσα 285 ως value for money κινητό, να το κρατήσω ή να το στείλω?

Edited by nisga
Link to comment
Share on other sites

πήρα το s5 neo εδώ και 3 μέρες και για να είμαι ειλικρινής έχω την εντύπωση ότι "σέρνεται" παρόλο που έχω σβήσει διάφορες εφαρμογές. Είχε μία φίλη μου ένα alcatel (έλεος δλδ) και το μενού κινούταν πιο γρήγορα! Για κάποιο λόγο η μετάβαση σε τρίτο παράθυρο με τις εφαρμογές καθυστερεί. Επίσης έχω τα εξής θέματα:

1. Όταν έβαλα την παλια μου microSD 16gb (την οποία την είχα πληρώσει αρκετα πριν 3 χρόνια) ενώ τα αρχεία φαίνονταν όταν προσπαθούσα να τα δω το κινητό κολλούσε και δεν έμπαινε ούτε στα αρχεία της δικής του μνήμης. Είναι θέμα συμβατότητας?? και αν ναι έχει κανείς κάποιο link για microSD?

2. Δεν συνδέεται με Kies αλλά μου ζήτησε να καταβέσω στο pc μου to smart switch.

3. Η έξυπνη ειδοποίηση δεν λειτουργεί ή έχω κάνει κάποια ρύθμιση με τη δόνηση που ισως την αναιρεί.

4. Πως μπορώ να βρω τη χώρα προέλευσης? Απ το ΙΜΕΙ δεν έβγαλα άκρη

5. Έδωσα 285 ως value for money κινητό, να το κρατήσω ή να το στείλω?

 

Κανονικά την κάρτα πρέπει να την κανεις φορματ από το κινητό.

Το kies δεν υπάρχει πια κατέβασε το smart switch

Κατέβασε την εφαρμογή phone info να δεις από πια χώρα είναι και άλλες λεπτομέρειες

Κάνε μια επαναφορά και δες αν στρώσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Καμμια ιδεα;:)

 

Το Google keep είναι μια από τις καλύτερες εφαρμογές για σημειώσεις δοκίμασε την

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ..τώρα έχω το εξής θέμα:

country of origin: VIETNAM!!!!! Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι??

Τελικά δεν είναι τόσο τυχαία η χαμηλή τιμή στα σκρουτζομάγαζα

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ πολύ..τώρα έχω το εξής θέμα:

country of origin: VIETNAM!!!!! Πόσο αξιόπιστο μπορεί να είναι??

Τελικά δεν είναι τόσο τυχαία η χαμηλή τιμή στα σκρουτζομάγαζα

 

Vietnam είναι η χώρα κατασκευής. Το κουτί δεν είχε έξω την ετικέτα που λέει ότι είναι για ευρωπαϊκή σιμ μονο; Αν πουλάνε συσκευές Ασίας τότε υπάρχει θέμα εγγύησης. Καλό θα είναι να επικοινωνήσεις με το κατάστημα που το πήρες.

Link to comment
Share on other sites

Κανονικά την κάρτα πρέπει να την κανεις φορματ από το κινητό.

Το kies δεν υπάρχει πια κατέβασε το smart switch

Κατέβασε την εφαρμογή phone info να δεις από πια χώρα είναι και άλλες λεπτομέρειες

Κάνε μια επαναφορά και δες αν στρώσει

 

----- προσθήκη μηνύματος 102 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

 

Το Google keep είναι μια από τις καλύτερες εφαρμογές για σημειώσεις δοκίμασε την

 

Ευχαριστω πολυ!

Ξερει κανεις ποιες εφαρμογες να απενεργοποιησω για να γινει λιγο πιο γρηγορο το κινητο;

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω πολυ!

Ξερει κανεις ποιες εφαρμογες να απενεργοποιησω για να γινει λιγο πιο γρηγορο το κινητο;

 

To τηλέφωνο, είναι γρήγορο, αλλά αυτό που βλέπεις ως κόλλημα γυρνώντας τις σελίδες της οθόνης και των εφαρμογών, είναι από τον launcher της Samsung. Βάλε Nova launcher και δες διαφορά. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Απλά εμένα της Samsung μ' αρέσει κι έτσι έχω αυτόν. Ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να το φτιάξουν αυτό γιατί είναι χαζό σε ένα 8πύρηνο κινητό να σέρνεται ο launcher του και να χαλάει τη συνολική εικόνα του κινητού.

 

Τώρα για εφαρμογές, εγώ απενεργοποίησα τις πολύ μεγάλες και βαριές εφαρμογές της Microsoft και τις αντικατέστησα με το WPS office που είναι μια χαρά. Επίσης απενεργοποίησα το Galaxy Apps που τρώει πολύ μνήμη αλλά και κάποιους αισθητήρες.

Βασικά εγώ αυτά τα έκανα για να βελτιώσω την κατανάλωση μπαταρίας κι όχι για την ταχύτητα (για την οποία δεν είδα και καμία διαφορά όταν τις έκλεισα) Απλά έχω λιγότερη κατανάλωση μνήμης, άρα και μπαταρίας.

Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

To τηλέφωνο, είναι γρήγορο, αλλά αυτό που βλέπεις ως κόλλημα γυρνώντας τις σελίδες της οθόνης και των εφαρμογών, είναι από τον launcher της Samsung. Βάλε Nova launcher και δες διαφορά. ΚΑΜΙΑ ΣΧΕΣΗ! Απλά εμένα της Samsung μ' αρέσει κι έτσι έχω αυτόν. Ελπίζω στην επόμενη αναβάθμιση να το φτιάξουν αυτό γιατί είναι χαζό σε ένα 8πύρηνο κινητό να σέρνεται ο launcher του και να χαλάει τη συνολική εικόνα του κινητού.

 

Τώρα για εφαρμογές, εγώ απενεργοποίησα τις πολύ μεγάλες και βαριές εφαρμογές της Microsoft και τις αντικατέστησα με το WPS office που είναι μια χαρά. Επίσης απενεργοποίησα το Galaxy Apps που τρώει πολύ μνήμη αλλά και κάποιους αισθητήρες.

Βασικά εγώ αυτά τα έκανα για να βελτιώσω την κατανάλωση μπαταρίας κι όχι για την ταχύτητα (για την οποία δεν είδα και καμία διαφορά όταν τις έκλεισα) Απλά έχω λιγότερη κατανάλωση μνήμης, άρα και μπαταρίας.

 

Κι ομως τον nova χρησιμοποιω και παρ ολα αυτα νιωθω να λαγκαρει καποιες φορες.τωρα δεν ξερω μηπως φταιει καμμια εφαρμογη;!:wacko:

Link to comment
Share on other sites

Mε το Nova εμένα πάντως πάει σφαίρα! Κανένα κόλλημα και ποτέ.

 

Οταν φεριπειν ειναι κλειδωμενο και παω να το "ανοιξω" με κυλιση για να παρω τηλ. Πατωντας το εικονοδιο τηλ. Που εχω βαλει να φαινεται στην οθονη κλειδωματος κανει 100 ωρες για να με παει στο πληκτρολογιο τηλεφωνου!αν δεν σου κανει κοπο δεν το δοκιμαζεις να μου πεις κι εσυ;ευχαριστω...

Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο γρηγορα κινητα,νομιζω ότι πάει αρκετά γρηγορα.Εχω το NOVA και παει σφαίρα.Τα αρχεια στην κάρτα με ES explorer τα διαβαζει πολύ γρηγορα.Εχω βάλει και το Greenify οπότε μετα απο λίγα λεπτα οι εφορμογές που του εχω δηλώσει αδρανοποιούνται.Σχετικά με την μπαταρία,wifi ή internet για να κατεβασω emails και play store,τηλέφωνα 20-30 λεπτα/μερα,το κλεινω απο 1 το βραδυ ως 8 το πρωι και κραταει 4 μέρες.
Link to comment
Share on other sites

Χωρις να εχω ιδιαιτερη εμπειρια απο γρηγορα κινητα,νομιζω ότι πάει αρκετά γρηγορα.Εχω το NOVA και παει σφαίρα.Τα αρχεια στην κάρτα με ES explorer τα διαβαζει πολύ γρηγορα.Εχω βάλει και το Greenify οπότε μετα απο λίγα λεπτα οι εφορμογές που του εχω δηλώσει αδρανοποιούνται.Σχετικά με την μπαταρία,wifi ή internet για να κατεβασω emails και play store,τηλέφωνα 20-30 λεπτα/μερα,το κλεινω απο 1 το βραδυ ως 8 το πρωι και κραταει 4 μέρες.

 

To greenify ειναι για ρουταρισμενες συσκευες;

Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε καμιά αναβάθμιση?:worry: Ενός φίλου του ήρθε μια αναβάθμιση ασφαλείας 135Mb που βελτιώνει σε πολλά σημεία τη Rom και την κατανάλωση μπαταρίας επίσης.
Oneplus5 8/128 Android 10
Link to comment
Share on other sites

Σας ήρθε καμιά αναβάθμιση?:worry: Ενός φίλου του ήρθε μια αναβάθμιση ασφαλείας 135Mb που βελτιώνει σε πολλά σημεία τη Rom και την κατανάλωση μπαταρίας επίσης.

 

Εγώ που έχω πολωνικής αντιπροσωπείας μου ήρθε το 2ο update πριν από μια βδομάδα. Το 1ο περιείχε performance improvements και security enhancements και το 2ο performance improvements, security enhancements και better call quality. Επίσης έχει προστεθεί από το 1ο update στο μενού της μπαταρίας μια δυνατότητα που λέγεται App optimization και κάνει optimize όποιες εφαρμογές θέλεις για καλύτερη διαχείριση της μπαταρίας.

41.378 Antutu μου βγάζει και το κινητό τρέχει άριστα όπως άλλωστε και πριν τα updates.

Link to comment
Share on other sites

Σε ποια version εισαι τωρα?

 

Στην 5.1.1 είμαι και περιμένω για τέλη Φεβρουαρίου με αρχές Μαρτίου την Marshmellow απ'ότι διάβασα.

 

41 antutu?????

 

http://s2.postimg.org/3wui3jn61/Screenshot_2016_01_27_22_57_13.png

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...