Jump to content

Cubot H1


chalk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

εχεις δικιο για τη καρτα.....μας αφησε χρονους.μολις τη βαζω δημιουργουνται τα ιδια προβληματα.μολις την βγαζω ολα οκ.οποτε πρεπει να αγορασω αλλη.

σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
  • Απαντήσεις 493
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

αφού λοιπόν λύθηκε το θέμα του κολλήματος κάποιων εφαρμογών λόγω κάρτας sd, προέκυψε κι άλλο θέμα: περίπου στο κέντρο της οθόνης δεν λειτουργεί η αφή....δλδ από πάνω προς τα κάτω ή αντιστρόφα δεν μπορώ να σύρω εικονίδια....σταματούν στο κέντρο.πολλές φορές όταν πατάω εκεί δεν μπορώ να σύρω τπτ.η αλήθεια είναι ότι το κινητό το προηγούμενο Σεπτέμβριο μου είχε πέσει κάτω και έχει ραγίσει η οθόνη κάτω χαμηλά σε δύο σημεία αλλά η αφή λειτουργούσε μια χαρά. πως το διορθώνω;να αλλάξω οθόνη;
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.. αν χρησιμοποιείς θήκη η οποία έχει κούμπωμα με μαγνήτη, βγάλτην και δοκίμασε να δεις πώς συμπεριφέρεται.

γενικά, αφαίρεσε οτιδήποτε έχεις προσθέσει επιπλέον της αρχικής κατάστασης της συσκευής (ακόμα και προστασία οθόνης τζαμάκι με την προϋπόθεση ότι έχεις μία επιπλέον έστω και ζελατίνα σε περίπτωση που κάνω λάθος να μην παραμείνει χωρίς προστασία οθόνης το κινητό).

εκτός από τα εικονίδια που αναφέρεις, δοκίμασε να δεις συμπεριφορά και σε άλλες εφαρμογές (πχ browsing σε sites, zoom in - zoom out σε φωτογραφίες).

αν συνεχίζει το πρόβλημα, μιλάμε για ελαττωματική οθόνη/digitizer και θα χρειαστεί αντικατάσταση. δεν γνωρίζω κόστος.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τπτ τετοια.οταν σκρολαρω στο διαδικτυο κολλαει καποιες φορες.επισης καποιες φορες μπλοκαρουν τα τρια λεντ κουμπια και δεν πατιουνται,ξεκολλανε οταν πατησω το κουμπι που σβηνει-κλειδωνει την οθονη.τελος μερικες φορες δουλευουν ολα ρολοι.

Τελος για να καταλαβεις,οταν ειμαι στο διαδικτυο και θελω να το κλεισω πατω το αριστερο λεντ κουμπι επιλογων για να επιλεξω το κλεισιμο αλλα πατιεται η επομενη επιλογη....

Τωρα που σου γραφω δεν υπαρχει κανενα προβλημα

Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει κανείς σας H1 με καμμένη μητρική ή whatever που να μπορώ να αγοράσω για να πάρω το LCD+Digitizer; :p
Link to comment
Share on other sites

Παίζει να έχει κανείς σας H1 με καμμένη μητρική ή whatever που να μπορώ να αγοράσω για να πάρω το LCD+Digitizer; :p

 

Μίλα με την μαμά εταιρία στη Κίνα και θα σε καλύψουν εκείνοι σε ανταλλακτικά και σε πολύ καλή τιμή

Link to comment
Share on other sites

δεν εχω τπτ τετοια.οταν σκρολαρω στο διαδικτυο κολλαει καποιες φορες.επισης καποιες φορες μπλοκαρουν τα τρια λεντ κουμπια και δεν πατιουνται,ξεκολλανε οταν πατησω το κουμπι που σβηνει-κλειδωνει την οθονη.τελος μερικες φορες δουλευουν ολα ρολοι.

Τελος για να καταλαβεις,οταν ειμαι στο διαδικτυο και θελω να το κλεισω πατω το αριστερο λεντ κουμπι επιλογων για να επιλεξω το κλεισιμο αλλα πατιεται η επομενη επιλογη....

Τωρα που σου γραφω δεν υπαρχει κανενα προβλημα

αυτά που περιγράφεις (εκτός από τα 3 κουμπιά) εμφανίζονται σε 3 διαφορετικές συσκευές μου όταν τις χρησιμοποιώ κατά την φόρτιση τους (συνήθως από 50% μπαταρία και πάνω) . διαφορετικοί φορτιστές, διαφορετικές συσκευές, διαφορετικές πρίζες τοίχου. ειδικά η πληκτρολόγηση γίνεται με δυσκολία. έχει αναφερθεί παλαιότερα (2 χρόνια τουλάχιστον πίσω, σε κάτι zoppo και thl). το λύνω όπως έγραψες, πάτημα on/off button 2 φορές (μία να σβήσει και μία να ανάψει η οθόνη).

στην θήκη σου περίπτωση όμως, έχεις και ένα χτύπημα. το οποίο επηρεάζει λογικά.

είμαι 1 χρόνο + με το συγκεκριμένο κινητό και αν και δεν είναι ότι πιο δυνατό κυκλοφορεί εκεί έξω, με έχει κερδίσει και πιστεύω ότι δύσκολα θα το αλλάξω (άλλαζα τα κινητά κάθε εξάμηνο).

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου

Link to comment
Share on other sites

  • 5 weeks later...
Μίλα με την μαμά εταιρία στη Κίνα και θα σε καλύψουν εκείνοι σε ανταλλακτικά και σε πολύ καλή τιμή

 

Φάγαμε άκυρο:

 

cubot1018@cubot.net <cubot1018@cubot.net>

 

Dear Sir/Madam,

 

For H1, it has been stop produce for a long time, and the component has been out of shortage. I would like to suggest you check it in the local seller and check whether they have any left or not.

 

Best regards,

 

Selina

 

Έχει κανείς τρόπο να βρω οθόνη χωρίς να πληρώσω τα 90€ που έχει σε 1-2 ελληνικά καταστήματα;

Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

Το τελευταίο διάστημα έχω έντονο θέμα με την μπαταρία.Συγκεκριμένα από το 15% πέφτει αμέσως στο 1.Επίσης έχει τύχει μερικές φορές ενώ έχει αρκετή μπαταρία ξαφνικά να δείχνει εντελώς άδεια και μόλις κλείσω και βάλω να φορτίσω τη συσκευή δείχνει φορτισμένη περίπου στα ίδια επίπεδα που είχε πριν "αδειάσει" απότομα...Έχει αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;Ξέρει κανείς να υπάρχει καινούρια μπαταρία σε λογική τιμή σε κάποιο ελληνικό κατάστημα (σε skroutz και best price δεν βρήκα τίποτα...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Link to comment
Share on other sites

Το τελευταίο διάστημα έχω έντονο θέμα με την μπαταρία.Συγκεκριμένα από το 15% πέφτει αμέσως στο 1.Επίσης έχει τύχει μερικές φορές ενώ έχει αρκετή μπαταρία ξαφνικά να δείχνει εντελώς άδεια και μόλις κλείσω και βάλω να φορτίσω τη συσκευή δείχνει φορτισμένη περίπου στα ίδια επίπεδα που είχε πριν "αδειάσει" απότομα...Έχει αντιμετωπίσει κανείς αντίστοιχο πρόβλημα;Ξέρει κανείς να υπάρχει καινούρια μπαταρία σε λογική τιμή σε κάποιο ελληνικό κατάστημα (σε skroutz και best price δεν βρήκα τίποτα...)

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

 

Για ελληνικό κατάστημα δεν ξέρω. Αλλά για έξω από εδώ θα την έπαιρνα.

Έχω ψωνίσει αρκετά πράγματα και είναι αξιόπιστο μαγαζί.

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

όσα κινέζικα κινητά β' κατηγορίας (cubot, doogee κτλ) έχουν περάσει από τα χέρια μου (σχεδόν 10 συσκευές τα τελευταία 3 χρόνια) είχαν θέμα με λάθος ένδειξη της μπαταρίας. από το H1 γράφω τώρα και σου δίνω ένα παράδειγμα : είμαι στο 28% κάνω επανεκκίνηση και πέφτει στο 15%. σβήνω να φορτίσω σβηστό και άλλοτε ξεκινάει από χαμηλά ( 4%) άλλοτε υψηλότερα από την τελευταία ένδειξη εντός λειτουργικού ενώ έπεσε στο 15% θα ξεκινήσει την φόρτιση από το 23% για παράδειγμα) .

Από το διάβασμα που είχα ρίξει δεν κατέληξα πουθενά. έλεγαν για software, πείραγμα αρχείου battery stats, calibration μπαταρίας με εφαρμογές (αν είναι δυνατόν), αντικατάσταση μπαταρίας (είχα κάνει), recovery και πέρασμα εκ νέου την rom. δεν κατέληξα πουθενά. πάντα είχα θέμα.

η πρόταση μου είναι:

αν δεν θες να αλλάξεις συσκευή στο επόμενο 6μηνο κάνε την κίνηση και πάρε την μπαταρία που πρότεινε ο συμφορουμίτης, δεν ξέρω αν στέλνει το banggood μπαταρίες στην Ελλάδα αυτή την περίοδο, όμως αν παραλάβεις κάνε και ένα recovery, έτσι θα είσαι με καινούργιο hardware (μπαταρία) και software (λειτουργικό καθαρό) . αν σκέφτεσαι να αλλάξεις συσκευή, μην τα δώσεις τα λεφτά για μπαταρία.

τέλος, έχω παρατηρήσει ότι με ενεργή τη συσκευή πλέον για να μου φορτίσει πλήρως κάνει 8-9 ώρες. με σβηστή 4-5.

ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα :)

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Σας ευχαριστώ για τη βοήθειά σας! Με αγορές του εξωτερικού δεν το έχω,ίσως πρέπει να σκεφτώ το ενδεχόμενο μιας νέας συσκευής και αυτή να περάσει σε εφεδρεία. Άλλωστε από τη συγκεκριμένη συσκευή δεν μπορώ να έχω παράπονο για τα 2 χρόνια που με "συντροφεύει"!
Link to comment
Share on other sites

όσα κινέζικα κινητά β' κατηγορίας (cubot, doogee κτλ) έχουν περάσει από τα χέρια μου (σχεδόν 10 συσκευές τα τελευταία 3 χρόνια) είχαν θέμα με λάθος ένδειξη της μπαταρίας. από το H1 γράφω τώρα και σου δίνω ένα παράδειγμα : είμαι στο 28% κάνω επανεκκίνηση και πέφτει στο 15%. σβήνω να φορτίσω σβηστό και άλλοτε ξεκινάει από χαμηλά ( 4%) άλλοτε υψηλότερα από την τελευταία ένδειξη εντός λειτουργικού ενώ έπεσε στο 15% θα ξεκινήσει την φόρτιση από το 23% για παράδειγμα) .

Από το διάβασμα που είχα ρίξει δεν κατέληξα πουθενά. έλεγαν για software, πείραγμα αρχείου battery stats, calibration μπαταρίας με εφαρμογές (αν είναι δυνατόν), αντικατάσταση μπαταρίας (είχα κάνει), recovery και πέρασμα εκ νέου την rom. δεν κατέληξα πουθενά. πάντα είχα θέμα.

η πρόταση μου είναι:

αν δεν θες να αλλάξεις συσκευή στο επόμενο 6μηνο κάνε την κίνηση και πάρε την μπαταρία που πρότεινε ο συμφορουμίτης, δεν ξέρω αν στέλνει το banggood μπαταρίες στην Ελλάδα αυτή την περίοδο, όμως αν παραλάβεις κάνε και ένα recovery, έτσι θα είσαι με καινούργιο hardware (μπαταρία) και software (λειτουργικό καθαρό) . αν σκέφτεσαι να αλλάξεις συσκευή, μην τα δώσεις τα λεφτά για μπαταρία.

τέλος, έχω παρατηρήσει ότι με ενεργή τη συσκευή πλέον για να μου φορτίσει πλήρως κάνει 8-9 ώρες. με σβηστή 4-5.

ελπίζω να βοήθησα και να μην σε μπέρδεψα :)

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

 

Όσον αφορά τους χρόνους φόρτισης σου προτείνω να δοκιμάσεις με άλλον φορτιστή ή καλώδιο γιατί ,τουλάχιστον στη δική μου συσκευή, δεν έχω δει τέτοιους "τεράστιους" χρόνους φόρτισης όπως οι δικοί σου και μου κάνει τρομερή εντύπωση ακόμα και για το μέγεθος της μπαταρίας των συσκευών μας.Μπορείς σε πρώτη φάση να ελέγξεις την απόδοση του φορτιστή σου κατεβάζοντας κάποιο σχετικό app όπως π.χ. το "charger tester" !

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ για το ενδιαφέρον, λογικά είναι θέμα ενεργοβόρων εφαρμογών. έχω να κάνω recovery από πέρσι και δεν έχω προλάβει να ασχοληθώ. έχω καιρό εγκατεστημένο το Ampere, και καρφωμένο usb tester στους φορτιστές που χρησιμοποιώ για να τα παρακολουθώ.

 

Στάλθηκε από το αυτοκίνητο μου χρησιμοποιώντας τα δάκτυλα μου.

Link to comment
Share on other sites

Καμία οθόνη που θα βρω βρε καρντάσια; Έχω βρει μια σε ένα ισπανικό site αλλά στέλνει μόνο Ισπανία και Πορτογαλία. Κάνει και 40€. Η μαμά εταιρία ούτε καν.

 

Αντε ακόμα να κάψει κανενός πλακέτα να το τσιμπήσω για ανταλλακτικά; :p

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...
Ψάχνω ακόμα οθόνη, αν γνωρίζει κανείς κάπου να πάρω σε λογική τιμή ή αν έχει κινητό με άλλο πρόβλημα πέρα οθόνης. Κρίμα να το πετάξω το τηλέφωνο, μια χαρά είναι ακόμη για δεύτερο.
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
Παρακαλω εαν γνωριζετε που μπορω να βρω μπαταρια για το Cubot H1 που εχω.Απο οτι βλεπω δεν την εχει πλεον κανεις???.Το τηλεφωνο μου ειναι σε αψογη κατασταση και ειναι κριμα να το πεταξω απο μπαταρια.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Cubot H1

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...