Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αξίζει αλλά πρώτα φρόντισε να το δεις απο κοντά και προπάντων να έχει απόδειξη εάν δεν μπορείς να το δεις απο κοντά απαραίτητα να σου στείλει serial number να το ελέγξεις αν είναι όντως εντός εγγύησης . Προσοχή να μην είναι iCloud locked

 

Πως θα δω αν δεν ειναι icloud locked?

Link to comment
Share on other sites

Εδώ με χρήση του serial number :

https://www.icloud.com/activationlock/

Αλλιώς απο κοντά συνάντηση του ζητάς να απενεργοποιήσει το iCloud μπροστά σου απο τις ρυθμίσεις του τηλεφώνου ή να σου δείξει ότι είναι απενεργοποιημένο.

Να κοιτάξεις οπωσδήποτε να υπαρχει απόδειξη αγοράς με αναγραφόμενο το IMEI της συσκευής πάνω. Επίσης καλό θα είναι να έχει την πλήρη συσκευασία και τα παρελκόμενα του.

Εάν κάνεις συνάντηση απο κοντά να εισαι σε ενα μέρος που να έχει wifi ώστε να ελέγξεις το σήμα wifi και αν έχεις προγραμμα κινητής με δεδομένα να ελέγξεις και το 3G/4G σήμα, κανείς και κάποια κλήση να ελέγξεις κατάσταση ακουστικού και ηχείου, το iPhone 6s & 6s plus έχουν και έναν δείκτη υγρασίας στην θύρα της sim έλεγξε αν είναι κόκκινος αν ναι το κινητο μπορεί να βγει εκτός εγγύησης γιατί σημαίνει ότι έχει πάρει υγρασία. Επίσης σημαντικό είναι να του ζητήσεις να έχει εγκατεστημένη την battery life εφαρμογή για να δεις το ποσό τοις εκατό έχει σφάλμα η μπαταρία. Το προγραμμα δεν είναι 100% αξιόπιστο αλλά σου δίνει μια γενική εικόνα της κατάστασης της μπαταρίας. Και τέλος πάντα συνάντηση σε ανοιχτό χώρο με κόσμο και αν είναι δυνατόν με κάποιον φίλο σου μαζί.

Ελπίζω να κάλυψα όλες τις δυνατές περιπτώσεις.

 

Εαν πρόκειται να στο στείλει πάντα ζητάς με αντικαταβολη και έλεγχο κατά την παράδοση ( η μόνη κούριερ που το δέχεται είναι η ACS με την προϋπόθεση να το έχει γράψει πάνω στο πακέτο ο αποστολέας). Μην δεχτείς αποστολή με κατάθεση για κανένα λόγο. Έλεγχος κατα την παράδοση είναι να μπορείς να ανοίξεις το δέμα και να το ελέγξεις πριν το πληρώσεις. Προσωπική μου άποψη είναι αν πρόκειται να στο στείλει και δεν δεχθεί αντικαταβολη και έλεγχο να μην το πάρεις και να κάνεις υπομονή να βρεις κάτι άλλο που θα μπορείς να το ελέγξεις απο κοντά ή να το αγοράσεις απο κατάστημα καινούριο ακομα και εάν είναι ακριβότερο

Edited by xristos1975
Προσθήκη λεπτομερειών
Link to comment
Share on other sites

Παιδια καλησπερα θελω να σας κανω μια ερωτηση. Σκεφτομαι να αγορασω το εν λογω κινητο απο ιδιωτη σε κατασταση καινουργιου 64 GB στα 410 ευρω μονο με 1 χρονο ακομα εγγυηση. Εσεις τι λετε αξιζει? Δεδομενου οτι τα πιο πολλα με την ιδια εγγυηση η και καθολου εγγυηση πωλουνται πανω απο 450++

 

Καλή είναι η τιμή για την συσκευή. Όλοι περίπου τόσο τα δίνουν.

500€ έχει καινούργιο

Αν το δεις από κοντά το τηλέφωνο δεν υπάρχει πρόβλημα

Να δεις για το iCloud και τα υπόλοιπα που είπαν τα παιδιά

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω από το 20%. Ισχύει αυτό;

 

Κανονικά μέσα στον μήνα θέλει να φορτίζουμε από 20-80%

2 φορές μόνο τον μήνα θέλει πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση

Εγώ φορτίσω όποτε να ναι

Για 15€ που κοστίζει μια μπαταρια που έτσι κι αλλιώς μετα τον χρόνο θα χρειαστεί σιγά σιγά αλλαγή δεν κάθομαι να κοιτάω το ποσοστό. Όποτε έχω χρόνο το βάζω στην πρίζα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Το iCloud (εφαρμογή στο κινητό) γιατί δεν εμφανίζει τις φωτογραφίες που υποτίθεται αποθηκευόνται εκεί απο τη Ροή Φωτογραφιών, και τις βρίσκω μόνο μέσω του site στον υπολογιστή..(επίσης στον υπολογιστή έχει δημιουργηθεί folder "Φωτογραφίες iCloud" που ούτε εκεί εμφανίζονται).
Link to comment
Share on other sites

Κανονικά μέσα στον μήνα θέλει να φορτίζουμε από 20-80%

2 φορές μόνο τον μήνα θέλει πλήρη αποφόρτιση και φόρτιση

Εγώ φορτίσω όποτε να ναι

Για 15€ που κοστίζει μια μπαταρια που έτσι κι αλλιώς μετα τον χρόνο θα χρειαστεί σιγά σιγά αλλαγή δεν κάθομαι να κοιτάω το ποσοστό. Όποτε έχω χρόνο το βάζω στην πρίζα

 

οκ σε ευχαριστω,

αν και δεν νομιζω ότι ειανι μονο 15 ευρω, γιατι πρεπει να βαλεις και εργατικα....εγω τουλάχιστον δεν θα το ανοιξω μονος μου

Link to comment
Share on other sites

οκ σε ευχαριστω,

αν και δεν νομιζω ότι ειανι μονο 15 ευρω, γιατι πρεπει να βαλεις και εργατικα....εγω τουλάχιστον δεν θα το ανοιξω μονος μου

 

Έχεις δίκιο. Εντάξει εγώ μόνος τα φτιάχνω γι αυτό δεν μου φαίνεται μεγάλο το κόστος

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά κάπου διάβασα ότι δεν πρέπει να αφήνουμε την μπαταρία να πέφτει κάτω από το 20%. Ισχύει αυτό;

καλό θα ήταν να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από 15-20% και να μην την φορτίζεις πλήρως.

αν και λένε ότι οι μπαταρίες δεν χαλάνε εύκολα σίγουρα μετά από ένα ή δύο χρόνια θα δεις μια πτώση του 10-15% στην απόδοση της.

Link to comment
Share on other sites

καλό θα ήταν να μην αφήνεις την μπαταρία να πέφτει κάτω από 15-20% και να μην την φορτίζεις πλήρως.

αν και λένε ότι οι μπαταρίες δεν χαλάνε εύκολα σίγουρα μετά από ένα ή δύο χρόνια θα δεις μια πτώση του 10-15% στην απόδοση της.

 

να μην την φορτιζω πλήρως?? εχω ειχα διαβασει καπου το αντιθετο....και το αφηνω κάθε φορα στο 100%

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπαρχουν κάποιοι στάνταρ κύκλοι φόρτισης της μπαταρίας, οπου οταν ολοκληρωθούν πέφτει αρκετά η αυτονομία και μετα πας αναγκαστικά για αλλαγή μπαταρίας. Στο 6s ειναι περίπου 1400 πλήρης φορτίσεις. Οποτε αν το αφήνεις να πηγαίνει μηδέν και το πας στο 100% εκανες ήδη ενα κύκλο και παει λέγοντας. Οποτε ειναι καλύτερο το σενάριο 20%->80%.

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Γενικά υπαρχουν κάποιοι στάνταρ κύκλοι φόρτισης της μπαταρίας, οπου οταν ολοκληρωθούν πέφτει αρκετά η αυτονομία και μετα πας αναγκαστικά για αλλαγή μπαταρίας. Στο 6s ειναι περίπου 1400 πλήρης φορτίσεις. Οποτε αν το αφήνεις να πηγαίνει μηδέν και το πας στο 100% εκανες ήδη ενα κύκλο και παει λέγοντας. Οποτε ειναι καλύτερο το σενάριο 20%->80%.

 

μαλιστα, ευχαριστω πολύ

Link to comment
Share on other sites

Άντε πάλι από την αρχή

Το πρόβλημα είναι στην μπαταρια. Υπάρχουν κάποιες ελαττωματικές παρτίδες

Αυτό εμφανίστηκε μετα από την αναβάθμιση σε πολλούς. Το γιατί δεν το ξέρουμε

Δεν είναι όμως πρόβλημα της αναβάθμισης.

Κι εγώ έχω την 10.1.1 αλλα δεν κλείνει η συσκευή μου

 

Δηλαδή επι ενα χρόνο η συσκευή αντί να εχει απόθεμα πχ 30% ειχε λιγότερο και τωρα με την αναβαθμιση σε έκδοση 10 αποκαλύφθηκε?? :blink:

 

Πάντως τα service δεν έχουν απόθεμα απο μπαταρίες. Και άμα το πας τωρα θα περιμενεις πανω απο 15 μερες.

Μετα τις γιορτές ειπαν οτι περιμένουν μεγαλο απόθεμα και θα σου κάνουν την αλλαγη επιτόπου, κατόπιν ραντεβου. Για να δουμε.

 

Samsung και Apple τα κάνανε φέτος μαντάρα με τις μπαταρίες..:lol:

Δεν τους λυπάμαι καθόλου. ειναι δικιά τους η επιλογη να μην ανοίγει η μπαταρια και το πασάρουν σαν θετικό. :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή επι ενα χρόνο η συσκευή αντί να εχει απόθεμα πχ 30% ειχε λιγότερο και τωρα με την αναβαθμιση σε έκδοση 10 αποκαλύφθηκε?? :blink:

 

Πάντως τα service δεν έχουν απόθεμα απο μπαταρίες. Και άμα το πας τωρα θα περιμενεις πανω απο 15 μερες.

Μετα τις γιορτές ειπαν οτι περιμένουν μεγαλο απόθεμα και θα σου κάνουν την αλλαγη επιτόπου, κατόπιν ραντεβου. Για να δουμε.

 

Samsung και Apple τα κάνανε φέτος μαντάρα με τις μπαταρίες..:lol:

Δεν τους λυπάμαι καθόλου. ειναι δικιά τους η επιλογη να μην ανοίγει η μπαταρια και το πασάρουν σαν θετικό. :p

 

Έχει. Δούλευε κανονικά τόσο καιρό. Ήταν να χαλάσει τώρα η μπαταρία απότομα. Πώς έγινε να ταιριάζει όλο αυτο όμως με την αναβάθμιση δεν ξέρω

Οι μπαταρίες τώρα έχουν επάνω κύκλωμα με chip δεν είναι απλά μια μπαταρία.

Ίσως έχουν σχέση Όλα αυτά μαζί δεν μπορώ να ξέρω

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι απλά μαζεύτηκαν τα περιστατικά με την αναβάθμιση, και δεν είναι μόνο το 6s, χθες μου έμενε στα χερια ένα 6ρι στο 40%. Αυτό που βλέπω κοινό στις περιπτώσεις είναι ότι κλείνουν όταν τρέχουν data και όχι wifi.. Τώρα πώς βγάλαν συγκεκριμένα 6s για replacement και τί παραπάνω πρόβλημα έχουν από τα υπόλοιπα που απλά κλείνουν λόγω ios δε ξέρω

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πιστεύω ότι απλά μαζεύτηκαν τα περιστατικά με την αναβάθμιση, και δεν είναι μόνο το 6s, χθες μου έμενε στα χερια ένα 6ρι στο 40%. Αυτό που βλέπω κοινό στις περιπτώσεις είναι ότι κλείνουν όταν τρέχουν data και όχι wifi.. Τώρα πώς βγάλαν συγκεκριμένα 6s για replacement και τί παραπάνω πρόβλημα έχουν από τα υπόλοιπα που απλά κλείνουν λόγω ios δε ξέρω

 

Στάλθηκε από το D2303 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Και στο 6 είχα βγει παρτίδα μπαταριών ελλατωματικες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Και στο 6 είχα βγει παρτίδα μπαταριών ελλατωματικες

 

Έχει βγει δλδ κάποια ενημέρωση για αλλαγή και στα 6αρια;

Δεν έχω δει κάτι..

Εμένα (6) μου κόλλησε η μπαταρία 2 φορές περίπου στο 30%-40%, αλλά δεν έκλεισε. Απλά δεν μεταβαλλόταν το ποσοστό.

Με reboot έβγαζε ό,τι να 'ναι νούμερα, μέχρι που τελείωσε η μπαταρία και το φόρτισα από την αρχή.

· iPod 3gn 15Gb, iPod 5.5gn 30Gb

· iPhone 2G 8Gb, iPhone 3G 16Gb, iPhone 4 16Gb, iPhone 6 64Gb, iPhone 13 Pro 128Gb

· MacBook Pro 15'' (mid '10), MacBook Pro 16'' (late '19)

· Apple Watch Series 7 45mm

· AirPods Pro 2nd Gen

 

Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει δλδ κάποια ενημέρωση για αλλαγή και στα 6αρια;

Δεν έχω δει κάτι..

Εμένα (6) μου κόλλησε η μπαταρία 2 φορές περίπου στο 30%-40%, αλλά δεν έκλεισε. Απλά δεν μεταβαλλόταν το ποσοστό.

Με reboot έβγαζε ό,τι να 'ναι νούμερα, μέχρι που τελείωσε η μπαταρία και το φόρτισα από την αρχή.

 

Την πρώτη χρονιά που είχε κυκλοφορήσει είχα διαβάσει κάτι. Δεν θυμάμαι λεπτομέρειες

Το ότι κόλλησε εντάξει δεν είναι τόσο τραγικό. Με ένα reset διορθώνεται. Εντάξει είπαμε είναι καλό το τηλέφωνο λα όσο να Ναι κάτι τέτοια δεν μπορείς να τα αποφύγεις μια στο τόσο

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ολα τα 6σ εχουν θεμα με τη μπαταρια;υπαρχει καπου που βαζουμε στοιχεια και μας λεει αν εχει οντως προβλημα; γενικα το κινητο αξιζει; ψηνωμαι για ενα 6σ 16αρι σε αριστη κατασταση εξωτερικα απο ανθρωπο που το προσεχε απιστευτα...τι λετε;

Αγαπάτε ΑΛΛΗΛΟΥΣ- Κακο ΔΕΝ κανει...

Samsung Galaxy S2, HTC ONE(Μ7),Iphone6s, Samsung J7(2016),Samsung S9, iphone7,iphone 13pro max
Ipad 3,Ipad 5

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλησπερα, ολα τα 6σ εχουν θεμα με τη μπαταρια;υπαρχει καπου που βαζουμε στοιχεια και μας λεει αν εχει οντως προβλημα; γενικα το κινητο αξιζει; ψηνωμαι για ενα 6σ 16αρι σε αριστη κατασταση εξωτερικα απο ανθρωπο που το προσεχε απιστευτα...τι λετε;

 

Υπάρχει σελίδα της Apple.

Διάβασε λίγο πιο πίσω.

Δεν έχει σχέση με αν το πρόσεχες ειναι κάποιες παρτίδες ελλατωματικες

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγήκε αυτό.... ελλατωματικες μπαταριες

 

http://www.theverge.com/2016/12/6/13853280/apple-iphone-6s-battery-problems-fix-explanation

 

https://support.apple.com/zh-cn/HT207414

 

Περιέργη σύπτωση πάντος που σε αρκετούς εμφανίστηκε με αναβάθμιση στο τελευταίο ios

Link to comment
Share on other sites

Σημερα βγήκε αυτό.... ελλατωματικες μπαταριες

 

http://www.theverge.com/2016/12/6/13853280/apple-iphone-6s-battery-problems-fix-explanation

 

https://support.apple.com/zh-cn/HT207414

 

Περιέργη σύπτωση πάντος που σε αρκετούς εμφανίστηκε με αναβάθμιση στο τελευταίο ios

 

Εχει ξανα γινει παρόμοιο μετά από αναβάθμιση. Πως το καταφέρνουν είναι αξιοσημείωτο πάντως

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Οντως και στο 6αρι βγήκε ελαττωματική η μπαταρία, περίπου τα ίδια με αυτα που κανει σε μας. Σιγουρα κατι στο iOS 10 θα πυροδότησε και το πρόβλημα, δε γινεται ετσι ξαφνικά. Η Apple ανακοίνωσε πως θα βγάλει κατι σαν εφαρμογή σε επερχόμενη αναβάθμιση για να τσεκάρει με αυτο τη μπαταρία και αν δει πρόβλημα τοτε θα βγάλει συγκεκριμένο διορθωτικό update.

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Οντως και στο 6αρι βγήκε ελαττωματική η μπαταρία, περίπου τα ίδια με αυτα που κανει σε μας. Σιγουρα κατι στο iOS 10 θα πυροδότησε και το πρόβλημα, δε γινεται ετσι ξαφνικά. Η Apple ανακοίνωσε πως θα βγάλει κατι σαν εφαρμογή σε επερχόμενη αναβάθμιση για να τσεκάρει με αυτο τη μπαταρία και αν δει πρόβλημα τοτε θα βγάλει συγκεκριμένο διορθωτικό update.

 

Αυτό που διάβασα εγώ σήμερα λέει ότι ετοιμάζουν ένα νέο εργαλείο που θα το ενσωματώσουν στην 10.2 το οποίο θα τους δίνει πολύ περισσότερες πληροφορίες για θέματα στην μπαταρία για να μπορούν να ξέρουν αργότερα σε κάθε συσκευή πως δημιουργείται το πρόβλημα

Αν βγουν ότι φταίει το λειτουργικό θα το διορθώσουν

 

Δηλαδή ή συσκευή θα τους στέλνει αρχείο με πληροφορίες για την μπαταρία. Έτσι κι αλλιώς στέλνει και τώρα τα διαγνωστικά. Μάλλον ψάχνουν τρόπο να δικαιολογήσουν τα αδικαιολόγητα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Μόλις παρέλαβα, εντυπώσεις από αύριο

 

 

https://uploads.tapatalk-cdn.com/20161208/058646448875b24f5252987e4bbf5976.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk Pro

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...