Jump to content

iPhone 6S


mirrorofsorrow
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Αναβαθμισα το iCloud μου σε 50gb

Έχω συσκευή με 16gb ενσωματωμένη μνήμη και είπα να βάλω στο iCloud λίγα gb να έχω

Παρόλο που είμαι χρόνια χρήστης Apple συσκευών δυσκολεύομαι να καταλάβω την φιλοσοφία του iCloud

Τώρα που αναβαθμισα με τις φωτογραφίες και τα βίντεο τι γίνεται; Μπορώ να τα στείλω στο iCloud και να ελευθερώσω μνήμη;

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία που έπιασα εγώ είναι...οταν τραβάς φωτό, αποθηκεύεται στο iphone, στο ipad και συχρονιζεται στο φάκελο φωτογραφίες icloud στο PC...οταν πλέον γέμισαν τα 16GB του κινητού, άρχισα να σβήνω φωτό, οι οποίες έφευγαν και από το ipad, αλλά έμεναν στις φωτό icloud στον υπολογιστή για παντα ώστε να τις βλέπεις όποτε θες και original. Θα μου πεις τί θες τότε τα 50Gb cloud και απαντώ ότι μετά τα 5gb φωτογραφιών, δε συγχρονιζοντουσαν στο PC ώστε να τις σβήσω άφοβα από τις ios συσκευές

 

PS εννοείται έχεις ενεργοποιησει τη βιβλιοθήκη φωτό icloud από τις ρυθμίσεις

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Η φιλοσοφία που έπιασα εγώ είναι...οταν τραβάς φωτό, αποθηκεύεται στο iphone, στο ipad και συχρονιζεται στο φάκελο φωτογραφίες icloud στο PC...οταν πλέον γέμισαν τα 16GB του κινητού, άρχισα να σβήνω φωτό, οι οποίες έφευγαν και από το ipad, αλλά έμεναν στις φωτό icloud στον υπολογιστή για παντα ώστε να τις βλέπεις όποτε θες και original. Θα μου πεις τί θες τότε τα 50Gb cloud και απαντώ ότι μετά τα 5gb φωτογραφιών, δε συγχρονιζοντουσαν στο PC ώστε να τις σβήσω άφοβα από τις ios συσκευές

 

PS εννοείται έχεις ενεργοποιησει τη βιβλιοθήκη φωτό icloud από τις ρυθμίσεις

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

 

Λίγο μπερδεμένα κάπως είναι

Πάω να ενεργοποιήσω από iCloud την επιλογή Βιβλιοθηξη φωτό iCloud και μου λέει 1200 φωτογραφίες που έχετε συγχρονίσει από iTunes θα αφαιρεθούν

Δεν υποστηρίζεται συγχρονισμός iTunes και βιβλιοθήκη iCloud ταυτοχρονα

Edited by Tasos19s
Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Από το iTunes προτιμώ cloud, είναι πιο απλό για μένα, η λογική δηλαδή είναι ότι έχεις σε όλες τις συσκευές τις φωτογραφίες σου,σε ένα φάκελο μαζεμενες, σβήνεις όποιες θες και όσες θες, δίχως να φοβάσαι ότι θα τις χάσεις, καθώς όταν ανοίξεις PC θα τις βρεις όλες! Και χωρις να χρειάζονται download όπως Dropbox, onedrive κλπ...

 

PS δυστυχώς συγχρονισμό με iTunes 4 χρόνια δεν έκανα ποτέ, από το 4s παλευα με το cloud, δε μπορώ να σε βοηθήσω πώς γίνεται παράλληλα

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Edited by dgeorge4
Link to comment
Share on other sites

Από το iTunes προτιμώ cloud, είναι πιο απλό για μένα, η λογική δηλαδή είναι ότι έχεις σε όλες τις συσκευές τις φωτογραφίες σου,σε ένα φάκελο μαζεμενες, σβήνεις όποιες θες και όσες θες, δίχως να φοβάσαι ότι θα τις χάσεις, καθώς όταν ανοίξεις PC θα τις βρεις όλες! Και χωρις να χρειάζονται download όπως Dropbox, onedrive κλπ...

 

PS δυστυχώς συγχρονισμό με iTunes 4 χρόνια δεν έκανα ποτέ, από το 4s παλευα με το cloud, δε μπορώ να σε βοηθήσω πώς γίνεται παράλληλα

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

 

Βρήκα τώρα μια επιλογή στο photos του iMac που λέει ανέβασμα του υλικού στο cloud

Πάτησα να ανεβεί και είναι 33gb. Θα περιμένω. Τώρα τι και πως θα ψάξω σιγά σιγά να βρω την άκρη

Μετα μπορεί να ξεσυγχρονισω το iTunes αν υπάρχουν στο iCloud τα ίδια ακριβώς

Πάλι ολα όσα χρειάζομαι από φωτογραφίες τα έχω δεν είναι ότι μου λείπει κάτι αλλα θέλω ακριβώς να καταλάβω την φιλοσοφία του iCloud. Παλαιότερα που είχα και το iPad δεν είχα εκεί συγχρονίσει με iTunes τις φωτό και δεν είχα τίποτα. Τώρα με το iCloud πιθανόν θα έχω πρόσβαση από παντού

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

λοιπον, εγώ έκανα τo update μεσω του iTunes όπως αναφέρθηκε εδώ, και μετα από δύο πλήρης φορτίσης δεν μου έχει κλείσει από μπαταρία..την μία φορά έφτασε έως το 1% και την δεύτερη έφτασε έως το 12% αλλά το έβαλα να φορτίσει γιατί έπρεπε να φύγω..μακάρι να διορθώθηκε, τι να πω...

 

Ωστόσο μετα το update, παρατηρώ ένα άλλο θέμα με τις φωτογραφίες..όταν μπαινω στις φωτογραφίες να δώ κατι που τραβηξα, δε μου εμφανίζει τις τελευταίες, και γράφει "Ανάκτηση" και κάνει loading...επίσης πολλες εφαρμογές για photo editing, δεν δουλευουν... :O:worry:

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος Android απο το 2010 ποτε μου δεν ειχα iPhone, τωρα που ηρθε η στιγμη να αλλαξω τηλέφωνο μπορω να πω οτι σκέφτομαι εντονα για iPhone. Τι παραπάνω θα βρω σε ενα iPhone 6s/7 σε σχέση με ένα android. Έχει κάποιος αυτή την εμπειρία;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος Android απο το 2010 ποτε μου δεν ειχα iPhone, τωρα που ηρθε η στιγμη να αλλαξω τηλέφωνο μπορω να πω οτι σκέφτομαι εντονα για iPhone. Τι παραπάνω θα βρω σε ενα iPhone 6s/7 σε σχέση με ένα android. Έχει κάποιος αυτή την εμπειρία;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Πολλά και τίποτε.

Εξαρτάται τι ζητάς εσυ σαν χρήστης.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος Android απο το 2010 ποτε μου δεν ειχα iPhone, τωρα που ηρθε η στιγμη να αλλαξω τηλέφωνο μπορω να πω οτι σκέφτομαι εντονα για iPhone. Τι παραπάνω θα βρω σε ενα iPhone 6s/7 σε σχέση με ένα android. Έχει κάποιος αυτή την εμπειρία;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση αυτή

Αρχικά πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι

Για android για ποια συσκευή μιλάς γιατί έχει άφθονες

Πάρε με κλειστά μάτια ενα iPhone αρκεί να μην θέλεις να κατεβάζεις ταινίες και τραγούδια.

Τα υπόλοιπα ολα τα κάνει άψογα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος Android απο το 2010 ποτε μου δεν ειχα iPhone, τωρα που ηρθε η στιγμη να αλλαξω τηλέφωνο μπορω να πω οτι σκέφτομαι εντονα για iPhone. Τι παραπάνω θα βρω σε ενα iPhone 6s/7 σε σχέση με ένα android. Έχει κάποιος αυτή την εμπειρία;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Το ένα είναι ανοιχτό λειτουργικό ενώ το άλλο κλειστό. Στο android μπορείς να κάνεις σχεδόν τα πάντα αν όχι τα πάντα. Το iphone προσφέρει σταθερότητα και σίγουρες αναβαθμίσεις.

Link to comment
Share on other sites

Είναι πολύ μεγάλη η συζήτηση αυτή

Αρχικά πρέπει να δεις τι χρειάζεσαι

Για android για ποια συσκευή μιλάς γιατί έχει άφθονες

Πάρε με κλειστά μάτια ενα iPhone αρκεί να μην θέλεις να κατεβάζεις ταινίες και τραγούδια.

Τα υπόλοιπα ολα τα κάνει άψογα

Απο μπαταρία πως τα παει;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

My History:

Ericsson 337-Ericsson 768-Nokia 5110-Ericsson 788-Nokia 8210-Nokia 8510-Nokia 6510-Sharp Gx20-Sharp SH703-Nokia 6288-Samsung i560-HTC Diamond-Nokia E51-HTC Hero-HTC Legend-Sony Xperia S-Sony Xperia Z1-HTC 10-Samsung Note 9-Samsung Galaxy S23 UTRA

Link to comment
Share on other sites

Απο μπαταρία πως τα παει;

 

Sent from my C6903 using Tapatalk

 

Με την χρήση που κάνω άνετα βγάζω την μέρα

Γενικά όλες οι συσκευές σ αυτό το μέγεθος βγάζουν την μέρα μην περιμένεις πολλά

Το 6s plus και γενικά αυτά τα μεγάλα μπορεί να σε πάνε και δυο μέρες ανάλογα την χρήση

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Ειμαι κατοχος Android απο το 2010 ποτε μου δεν ειχα iPhone, τωρα που ηρθε η στιγμη να αλλαξω τηλέφωνο μπορω να πω οτι σκέφτομαι εντονα για iPhone. Τι παραπάνω θα βρω σε ενα iPhone 6s/7 σε σχέση με ένα android. Έχει κάποιος αυτή την εμπειρία;

 

Εγω ξεκίνησα με android, πηγα σε iOS ξαναγύρισα android και τελικα παρέμεινα στο iOS. Ειλικρινά ειχα βαρεθεί να αλλάζω custom roms λες και ήταν κατι απίστευτο. Ολες ήταν σχεδόν ίδιες. Ειχα αρκετά κρασαρισματα, με htc ήμουν. Στο iOS υπαρχει σταθερότητα, ασφάλεια, design, μικρές λεπτομέρειες που κάνουν ομως τη διαφορά και κυρίως υποστήριξη με update για τουλάχιστον 4 χρονια, που αυτο δεν υπαρχει για συσκευές σε άλλες εταιρίες. Το θεμα "μπαταρια" εχει καλυτερέψει πολυ σε σχεση με το iPhone 3G που ειχα και φοβόμουν να το χρησιμοποιήσω μήπως και μείνω απο μπαταρία. Νταξει ειναι γνωστά πως δεν έχουν μεγάλη αυτονομία αλλα κρατάει αρκετά και την κανει τη δουλειά του.

• Apple iPhone X •

Space Grey - iOS 14.1 - 64GB

—————————————————

”You only live once. But if you do it right, once is enough.”

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας.Αντιμετωπιζω ενα προβλημα που νμζω ειναι συχνο.Μου κλεινει το κινητο ενω εχω μπαταρια και οταν το βαζω να φορτισει μου δειχνει το ποσοστο μπαταριας που ειχα.Την πρωτη φορα δεν με πειραξε διοτι ειχα μονο 6% οποτε ηταν να κλεισει.Ομως σημερα μου εκλεισε με 36% την ωρα που επαιζα game!Εχω χασει και κληση ετσι.Τι ακριβως παιζει?Ευχαριστω.( + οτι η ενδειξη για το ποσοστο μπαταριας πεφτει αποτομα χωρις καμοια ιδιαιτερη χρηση δηλαδη 10 λεπτα οθονη ειναι λογικο να πεσει 15%?) Edited by Billys00
Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε πως φταίει το iOS 10.1.1 αλλά τώρα μόλις διάβασα αυτά:

Apple will replace batteries on iPhone 6S devices that are unexpectedly shutting down

http://mashable.com/2016/11/21/apple-iphone-6s-unexpected-shutdown-battery/?utm_campaign=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_cid=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial#NXyuLH0bdqqX

 

Apple offers free battery replacements for some iPhone 6S handsets that keep shutting down

http://www.theverge.com/2016/11/21/13696092/apple-battery-repair-iphone-6s-shutdown

 

PSA: Apple will replace your iPhone 6s battery for free if it’s shutting down unexpectedly

http://thenextweb.com/apple/2016/11/21/psa-apple-will-replace-iphone-6s-battery-free-shutting-unexpectedly/

 

Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά κοίταξε το. Εφόσον είναι επίσημη ανακοίνωση θα πρέπει να ενημερωθεί και ο εδώ αντιπρόσωπος, η infoquest.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί λένε πως φταίει το iOS 10.1.1 αλλά τώρα μόλις διάβασα αυτά:

Apple will replace batteries on iPhone 6S devices that are unexpectedly shutting down

http://mashable.com/2016/11/21/apple-iphone-6s-unexpected-shutdown-battery/?utm_campaign=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial&utm_cid=Mash-Prod-RSS-Feedburner-All-Partial#NXyuLH0bdqqX

 

Apple offers free battery replacements for some iPhone 6S handsets that keep shutting down

http://www.theverge.com/2016/11/21/13696092/apple-battery-repair-iphone-6s-shutdown

 

PSA: Apple will replace your iPhone 6s battery for free if it’s shutting down unexpectedly

http://thenextweb.com/apple/2016/11/21/psa-apple-will-replace-iphone-6s-battery-free-shutting-unexpectedly/

 

Δεν ξέρω τι ισχύει αλλά κοίταξε το. Εφόσον είναι επίσημη ανακοίνωση θα πρέπει να ενημερωθεί και ο εδώ αντιπρόσωπος, η infoquest.

 

Τελικά ήταν αυτό που φοβόμουν. Το είπα και στην προηγούμενη σελίδα.

Τέτοια προβλήματα συνήθως διορθώνονται μόνο με αλλαγή μπαταρίας.

Το κακό είναι ότι εμφανίζονται σε μια μέρα μετά από αναβάθμιση

Πώς γίνεται να αναβαθμίσεις και να σου κάνει ζημιά στο hardware αυτό μόνο η Apple το ξέρει και μπορεί να το διορθώσει

Όποιος έχει πρόβλημα με την μπαταρία λοιπόν δεν χρειάζεται να ταλαιπωρείται με restore και λοιπά. Περιμένουμε και επίσημα να δούμε τι θα γίνει με τις συσκευές εδώ στη. Ελλάδα

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Εδώ http://www.iphonehellas.gr/63300/iphone-6s-program-for-unexpected-shutdown-issues/ αναφέρουν και την διαδικασία. Οπότε όποιος έχει το συγκεκριμένο θέμα ας το διαβάσει και να ενημερώσει για την εξέλιξη.

iPhone 7 Plus 128GB Black iOS 10.3.1

MacBook Pro 13" macOS Sierra 10.12.4

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα. Αγόρασα το iPhone 6s μου την πρώτη μέρα κυκλοφορίας 25.09.15. Τον Μάρτιο του 2016 το κινητό άρχισε να κλείνει στο 20-40% και ξανά άνοιγε μόνο αν το άφηνα 2-3 λεπτά κλειστό. Δοκίμασα τα πάντα αλλά τίποτα, έτσι επικοινώνησα με την Apple και τους είπα το πρόβλημα. Το αποτέλεσμα; την την επόμενη μέρα ήρθε ένας από την ups, πήρε το κινητό και το επέστρεψαν μετά από μια εβδομάδα με αλλαγμένη μπαταρία και οθόνη ( την οθόνη δεν ξέρω γιατί την άλλαξαν). Μέχρι σήμερα η συσκευή είναι μια χαρά, δεν έχω κανενα πρόβλημα.
Link to comment
Share on other sites

Έχει βγει πρόγραμμα αντικαταστασης μπαταρίας για το 6s μόνο, αφορά συσκευές λέει Οκτώβρη Νοέμβρη 2015

 

Sent from my Samsung SM-G930F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αυτά είναι... Γρήγοροι δεν λεω αλλά σε βάζουν σε μια διαδικασία χωρίς λόγο και αιτία!!! Και πως ελέγχουμε αν είναι το iphone μας μέσα στην εγγύηση που δίνουν..? Ότι δλδ κατασκευάστηκαν αυτό το χρονικό διάστημα που αναφέρουν..? Υπάρχει κάποιο checker ή πρέπει να πάμε σε κανένα istorm να το δούνε εκεί...?

 

Παίδες βρήκα αυτό...

 

"iPhones contain characters Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 Q9 QC QD QF QG QH in positions 4 and 5 of the serial number, should be accepted in the battery replacement "

 

Δείτε το όσοι έχετε θέμα να ξέρετε αν καλύπτεστε... Πήρα τηλ στο istorm Θεσσαλονίκης στο Cosmos και ρώτησα για το όλο θέμα και με ρώτησαν να τους πω το 4ο και το 5ο ψηφίο του σειριακού αριθμού... Το δικό μου είναι QG άρα καλύπτετε και μου ζήτησαν να τους αφήσω ένα Ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν όταν θα έχουν μπαταρίες γιατί από ότι κατάλαβα θα παίζει μεγαλούτσικη παραγγελία τώρα για μπαταρίες...

 

Τώρα που μπήκαμε στο χορό ας χορέψουμε...

Edited by stendor
Συνένωση συνεχόμενων μηνυμάτων - Για επεξεργασία/διόρθωση/προσθήκη στοιχείων σε υπάρχον πατάμε το κουμπί "Τροποποίηση".
Link to comment
Share on other sites

Παίδες βρήκα αυτό...

 

"iPhones contain characters Q4 Q5 Q6 Q7 Q8 Q9 QC QD QF QG QH in positions 4 and 5 of the serial number, should be accepted in the battery replacement "

 

Δείτε το όσοι έχετε θέμα να ξέρετε αν καλύπτεστε... Πήρα τηλ στο istorm Θεσσαλονίκης στο Cosmos και ρώτησα για το όλο θέμα και με ρώτησαν να τους πω το 4ο και το 5ο ψηφίο του σειριακού αριθμού... Το δικό μου είναι QG άρα καλύπτετε και μου ζήτησαν να τους αφήσω ένα Ονοματεπώνυμο και ένα τηλέφωνο για να με ειδοποιήσουν όταν θα έχουν μπαταρίες γιατί από ότι κατάλαβα θα παίζει μεγαλούτσικη παραγγελία τώρα για μπαταρίες...

 

Τώρα που μπήκαμε στο χορό ας χορέψουμε...

 

Εκεί ας μείνει το πρόβλημα μόνο στην αλλαγή μπαταρια.

10 λεπτά υπόθεση είναι

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και στο 5αρι είχε γίνει ένα αντίστοιχο θέμα.... Αν μάθει κανείς το χρονικό περιθώριο που μπορείς να κάνεις την αλλαγή ας μας το πει γιατί σίγουρα θα υπάρχει χρονικό διάστημα που θα ισχύει όλο αυτό...
Link to comment
Share on other sites

Θυμάμαι και στο 5αρι είχε γίνει ένα αντίστοιχο θέμα.... Αν μάθει κανείς το χρονικό περιθώριο που μπορείς να κάνεις την αλλαγή ας μας το πει γιατί σίγουρα θα υπάρχει χρονικό διάστημα που θα ισχύει όλο αυτό...

 

Και στο 6αρι υπήρχε επίσης

Περιθώριο δεν ξέρουμε

Nokia 8800 Scirocco
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδιά μια ερώτηση τι εννοούμε όταν λέμε shot στο iphone και ποιά διαφορά με το sot των android?

Samsung Galaxy Note 20 Ultra + Huawei gt2

 

[sIGPIC][/sIGPIC]

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to iPhone 6S
  • The topic was unpinned

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...