Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα δύο πρώτα είναι καλές περιπτωσεις, για το τρίτο δεν εκφερω άποψη...;)

Αν ενδιαφέρεσαι για αναβάθμιση σε samsung στο μπάτζετ που έχεις, παίρνεις το s5 από το fastcardtech, απλά πρόσεξε ποια έκδοση θα πάρεις...;)

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια,

Μετα απο σχεδόν 3 χρόνια το Sony xperia j της γυναίκας μου μάλλον πάει να συναντήσει το δημιουργό του.

Ψάχνοντας για νεα συσκευή εκτος απο μερικα πολύ καλά κινεζικα Android κινητά είδα και το ms lumia 640.

Γενικά δεν έχω σε εκτίμηση τη M$ αλλά έχω ακούσει πολύ καλά λόγια για τα Lumia. Είναι σε καλή τιμή, κάτω απο 150Ε( το ταβάνι μου) και ευελπιστώ και κάτι καλύτερο λόγο εκπτώσεων τώρα.

 

Γνώμες? Αξίζει να κάνεις τη μετάβαση σε WM με αυτό το κινητό? όχι πως το (non root, non custom ROM) Xperia J ήταν ότι καλύτερο για τα λεφτά του (ελέω επιδότησης, αλλιώς σιγά και μή....)

 

Υ.Γ. στα ίδια λεφτά βρίσκω και το Lenovo Vibe P1m. ποιο απο τα 2 θα προτείνατε?

Ηλίας

Link to comment
Share on other sites

Lumia 640 με κλειστά μάτια. Πολύ καλά χαρακτηριστικά χωρίς κολλήματα. Θα πάρει και τα 10άρια σε μερικές μέρες.

TCL 40 NXTPAPER

Link to comment
Share on other sites

πολύ τίμιο τηλέφωνο το 640, προσωπικά από κόσμο που ξέρω και το έχει έχω ακούσει τα καλύτερα..αν τώρα θέλει να μείνει σε android και δεν κοιτάς προς κίνα μεριά, 2 είναι οι επιλογές σου αν ανέβεις 10 ευρώ και αγοράσεις από skroutz..moto g 3 και galaxy j5, 2 πολύ καλά vfm και γενικά καλά τηλέφωνα με ωραίες οθόνες αν και 720p, πολύ καλή μπαταρία, απροβλημάτιστη χρήση παρά τα specs τους και πολύ καλές κάμερες.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα στην ομαδα :) Κατοχος Galaxy s4 εδω και υπερεφχαριστιμενος πλιν μερικων προβληματων απο την συσκευη μου (υπερθερμανση,μικρη μπαταρια,ακριβα ανταλλακτικα) ψαχνω μια μεα συσκευη που να μπορει να το ξεπερασει σε δυναμη

Καθως λατρευω τα κινητα τηλεφωνα ψαχνομαι πολυ με αυτα και διαβαζω πολλα πραγματα...Το μπατζετ ειναι μεχρι 170 ευρω αλλα εβαλα 200.Στα 30 θα κολησουμε;

Ψαχνω λοιπον νεα συσκευη που θα ηθελα να εχει

Οθονη 5.5 - 6

Καμερα πισω το λιγοτερο 13

Καλη μπροστινη (το φλασ μπροστα δεν μας ενδιαφερει)

Καλη αυτονομια καθης το S4 δεν εβγαζε μια μερα

Και ειναι δυνατο χωρις ιχνος lag

 

Εχω κοιταξει το κορυφαιο

Xiaomi redmi note 2 prime που μαρεσει πολυ

Χθες ειδα και ενα που λεει οτι μπορει να το συναγωνιστει το nokia 640 XL

Τι αλλο θα προτινατε εσεις κοντα στα 170 ευρω;

Ευχαριστω εκ των προτερων για τις απαντησεις σας

 

----- προσθήκη μηνύματος 3 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Να συμπληροσω πως οταν εγραψα nokia ηθελα να γραψω microsoft και πως επισης θελω μια καλη αναλυση οθονης κατι που με κανει να πηγαινω προς xiaomi καθως η οθονη του S4 δεν συγκρινεται με του 640 εστω απο τα χαρακτηριστικα που εχω διαβασει

Link to comment
Share on other sites

Η κάμερα του lumia πως είναι με 8ΜP?

λογικά καλύτερα απο του Lenovo στα ίδια Mp.

και εγώ για το lumia είχα καταλήξει, απλά είδα και το άλλο και είπα να ρωτήσω

 

ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Σαν κάτοχος και των δύο, αν σε ενδιαφέρει η κάμερα πας στο Lumia με κλειστά μάτια. Το P1m έχει θεματάκια με την κάμερα τα οποία προσπαθεί να λύσει η Lenovo αλλά κάτι δεν γίνεται. Τουλάχιστον όμως, έχει 2Gb RAM, lollipop 5.1 και πολύ καλή εμπειρία χρήσης χωρίς κολλήματα.

 

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

Τα 2 Κινεζικα που αναφέρει έχουν μη αποσπώμενη μπαταρία, με το RN3 έχει 4000 mah και το mi4c να τα πάει μια χαρά και αυτό στο θέμα της αυτονομίας.

Από Ελλάδα μπορείς να δεις:

1) το samsung j5 που τα πάει περίφημα στο θέμα της αυτονομίας αλλά κ των υπόλοιπων που έχεις θέσει σαν κριτήρια,

2) το huawei p8 lite, το οποίο υστερεί λίγο στο θέμα της αυτονομιας.

Link to comment
Share on other sites

https://www.fastcardtech.com/Samsung-S5-G900f-Android-Phone.html

Στα 199 ευρώ.

Η μπαταρία του τα πάει πολύ καλά.

Η φωτογραφική του επίσης.

Και δεν σπας και την αλυσίδα της Samsung...:lol: :p

Link to comment
Share on other sites

Ειναι καλυτερο απο τα 2 που ανεφερα πιστευεις; αν βαζαμε ταβανι τα 170 τι θα προτεινες;

 

----- προσθήκη μηνύματος 99 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Το S5 το επιασα στα χερια μου εκατσα ασχοληθηκα αλλα δεν με εντυπωσιασε τρελα καθως υπηρχε και lag...να εχει την δυναμη του του xiaomi ομως ή το μηδενικο λαγκ το 640;;

Link to comment
Share on other sites

Πιστεύω πως είναι για σένα λόγω της προϊστορίας σου...:p

Όπως και να τι κανουμε, το s5 είναι s5...εννοείται συζηταμε κ για την τιμή που σου γραψα και όχι τιμή Ελλάδας.

Προς θεού, για το μπατζετ που αναφερεις μια χαρά τουμπανο είναι και το RN2, το οποίο σκαλισα για λίγες μέρες και είναι όντως πολύ καλό, αλλά και το lumia με εξαιρετική κάμερα, οθονη, μπαταρία κλπ αλλά windows phone..:X (πάλι θα μου την πέσουν...:lol:).

 

Α, απο Κινα, υπάρχει πλέον (καλά αυτοί έχουν ξεφύγει) και φρεσκοτατο τουμπανακι σε τιμη χωμα 150$, το redmi 3 (προσεξε, οχι note).

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Τι να προτοδιαλλεξεις;; το redmi 3 το redmi 2 ή το λουμια.....; δυσκολο πραμα το κινητο

 

----- προσθήκη μηνύματος 81 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Ξερεις τι; ηθελα να φυγω κι ολας απο την 5αρα οθονη

Link to comment
Share on other sites

Παίρνεις λοιπόν την έκδοση 16 GB του Redmi Note 2 (μιας και δέχεται sd card), που κοστίζει γύρω στα 110 ευρώ και με τα υπόλοιπα ψωνίζεις εφεδρική μπαταρία, θήκες, tempered glass κλπ κλπ και τρως και καμιά δεκαριά σουβλάκια....:lol: :lol: :lol:

 

Και γω 2-3 μήνες παιδευόμουν για να επιλέξω....:wacko:

Τώρα το περιμένω και αρχίζει άλλος αγώνας...διάβασμα, θήκες, tempered glass κλπ κλπ...:lol: :lol:

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αναμεσα σε 2

Redmi note 2 ή redmi note 3

Στα θετικα του 2 η επεκταση

Στα θετικα του 3 μεταλλο και fingerprint

 

----- προσθήκη μηνύματος 44 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Για το Redmi note 2 prime μιλαμε παντα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά... Θα ήθελα μια γνώμη.

 

Αυτά τα δύο τηλέφωνα έχουν περίπου ίδια τιμή πλέον. 135€ το πρώτο και 140 € το δεύτερο.

 

Πιο βλέπετε σαν καλύτερο;

 

Θέλω 5ιντσο.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή χρονιά σε όλους.Θέλω να αγοράσω ένα smartphone με budget 200-250max .Τα προηγούμενα τηλέφωνα που είχα ήταν των 100-150 ευρω. Εχω δει αυτό http://www.you.gr/proionta/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-samsung-galaxy-a5-a500f-midnight-black .Τι μου προτείνετε?
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας πες μας αν παιρνεις απο εξω η οχι και τι χρηση θες.

Το Α5 αν και δεν το εχω ψαξει καθολου, νομιζω ειναι αξολογο. Παρ ολα αυτα ας σου πει και καποιος αλλος με ποιο σωστη αποψη απο μενα, γιατι οπως ειπα δεν το εχω ψαξει καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Ευχαριστώ αλλά το j5 είναι 1,5gb ram και 8gb rοm, το 640xl lte 1/8 και το p8 lite 2/16...

Δεν είναι απαραίτητο να είναι σε εύρος τιμής <200€ το τηλέφωνο...απλά θα διστάσει να ξοδέψει μεγαλύτερο ποσό αν πρόκειται για κινέζικο.

Για τα δύο Xiaomi είχα την αίσθηση πως έχουν αποσπώμενη μπαταρία...αυτό είναι ένα θέμα εκτός και αν με βαριά χρήση βγάζουν μιάμιση-δύο μέρες.

Link to comment
Share on other sites

Όχι μονο απο Ελλαδα.Η βασικη χρηση του θα ειναι πλοηγηση στο νετ,λιγο μουσική και μερικά apps..όχι παιχνίδια.Και η μπαταρία να κρατάει και λιγάκι.Γιατί με το Galaxy ace δεν...
Link to comment
Share on other sites

λέω να αλλάξω το μισοδιαλυμένο gs3 της κοπέλας

με άλλη συσκευή:

ιδού με τα +,- η καθεμια διπλα.

 

-mi3 109 δολ,οχι 4g,καλη συσκευη,μεγαλες διαστασεις για 5'',παλια ναυαρχιδα ξιαομι,δεν εχει double tap-wake..

-m1 note 119 δολ,allarounder,νομίζω είδα και 4g 800 για γουιντ κοπελας,δίκαρτο,οι μεγαλυτερες των4 διαστασεις

-g3 lg refurbished 139 δολ,μεγαλες διαστασεις καπως,αλλαγη μπαταριας,3 ραμ αν και η 2κ οθονη ισως τα χαλα

-mx4 149 δολ,παλια ναυαρχιδα μειζου,ευκολο ξεβιδωμα-αλλαγη μπαταριας

 

να και η φωτο συγκρισης μεγεθους,για χερι κοπελας μιλαμε αλλωστε...

http://www.phonearena.com/phones/size#/phones/size/Xiaomi-Mi-3,LG-G3-Cat.-6,Meizu-MX4,Meizu-m1-note/phones/8193,8778,8884,9140

 

μεση χρήση κάνει οχι πολλα παιχνιδια..

μηπως το μ1 νοτε ειναι ενα κλικ ποιοτικα κατω απο τα αλλα?το μ2 ειχα και δεν το ξερω το μ1..

πείτε καμμια άποψη.

Edited by mertaghon2

να πάρου samsung λέου,να σώσ την κεφαλή μ!!,

μα δε μ' αφήνει η htc που έχω στο..ε:Xε..στη ψχ μ!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και Καλή χρονιά σε όλους.Θέλω να αγοράσω ένα smartphone με budget 200-250max .Τα προηγούμενα τηλέφωνα που είχα ήταν των 100-150 ευρω. Εχω δει αυτό http://www.you.gr/proionta/telephony-networking/kinita-tilefona-axesouar/kinita-tilefona/smartphone-samsung-galaxy-a5-a500f-midnight-black .Τι μου προτείνετε?

 

γιατι δεν κοιτας το p7, g3, moto x2 ολα ειναι προηγουμενες ναυαρχιδες και παιζουν στα 250 ευρω

Xperiaλόγος

Optimuλόγος

Motoλόγος

Μηλοφωνολόγος

Ascendολόγος

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...