Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα μια βοήθεια γιατί άλλαξε το πλάνο μου, από αυτά τα καταστήματα γιατί συνεργάζεται η εταιρία που δουλεύω και μέχρι 250 γιατί τόσο μου επιδοτεί, θα μπορούσα να κανονίσω να πληρώσω διάφορα αλλά δεν θέλω να προκαλέσω, λόγο ότι είμαι καινούργιος και είναι δύσκολες εποχές, με μια γρήγορη ματιά εστίασα στο g3 και το honor 5x, θα προτιμούσα 5,5". Είμαι με nexus 5 τα τελευταία 3 χρόνια, οπότε καλό θα ήταν να πάρω κάτι που θα είναι και αναβάθμιση. Ευχαριστώ. Edited by syban
Link to comment
Share on other sites

Δίκαρτο για γυναίκα που δεν είχε ποτέ smartphone. Απαιτήσεις:

 

εύκολο στην χρήση - δεν θα μπορέσει να λύσει προβλήματα λόγω απειρίας.

μαζεμένες διαστάσεις

καλή κάμερα - ιδανικά να καταγράφει 1080p video

τιμή στα 80-120 ευρώ

κάπως κομψό αν γίνεται σε αυτά τα χρήματα

πρέπει να το έχω έως τα τέλη του μήνα - αγορά από Ελλάδα;

 

Δεν χρειάζεται πολλές εφαρμογές. Θα κάνει κλήσεις, θα στέλνει μηνύματα, θα τραβάει φωτο/video και περιστασιακά θα μπαίνει στο internet για κάποια πληροφορία, κάποιο χάρτη κλπ.

Windoes phone ή Android σε αυτά τα λεφτά; Τι είναι πιο εύκολο για άπειρο χρήστη;

 

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

είχα τσεκάρει αυτό και το Lumia 730 Dual (ποιο είναι καλύτερο;) αλλά σήμερα που μπήκα σε 1-2 καταστήματα μου είπαν ότι τα Windows phones είναι δύσκολα και αρχάριο χρήστη.

Στο πλαίσιο προσπάθησαν να μου πουλήσουν turbo X

Link to comment
Share on other sites

to 730 φαινεται καλυτερο, αλλα προσωπικα θα επελεγα το 640.

βασικα διαβασε τα τοπικς τους εδω στο myphone και κρινε!

 

αστους να λενε ;)

Link to comment
Share on other sites

Στο πλαίσιο προσπάθησαν να μου πουλήσουν turbo X

 

Τη δουλειά τους κάνουν οι άνθρωποι να βγάλουν το ψωμί τους, μακριά...:lol: :lol:

 

Αν είχες την άνεση/ευχερεια να ψωνίσεις από Κίνα, παίρνεις το εξαιρετικό Xiaomi Redmi Note 2 2/16GB και το στέλνουν και με Ελληνική έκδοση ,έτοιμο για χρήση..;)

Link to comment
Share on other sites

Από που και σε πόσο καιρό; Από εγγύηση τι γίνεται;

 

Ωραίο φαίνεται αλλά στα ελληνικά καταστήματα η τιμή του είναι σαφώς σε άλλη κατηγορία

Link to comment
Share on other sites

απο vickmall αν το παρεις, δε θα χρειαστεις εγγυηση :p

 

ανδροιδ σε αυτα τα χρηματα απο ελλαδα δε κοιτας.

μονο καποιο doogee x5 αλλα και παλι δε θα σε καλυψει.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε όλα τα παιδιά...είμαι πολλά χρόνια στο φόρουμ και διαβάζω πολύ συχνά τα θέματα απλά δεν γράφω γιατί δεν είμαι και ιδιαίτερος γνώστης της τεχνολογίας..

Θα μπω απευθείας στο θέμα καθώς ετοιμάζομαι για την πρώτη μου αγορά από Κίνα...Έχω κολλήσει ανάμεσα σε δυο συσκευές και δεν βγάζω άκρη (και οι δυο φαίνονται εξαιρετικές)...

...Umi Super και LeTv Le1Pro...στα χαρακτηριστικά τους μοιάζουν αλλά το Umi Super έχει Gorilla glass 3 και δαχτυλικό αποτύπωμα καθώς και αρκετά καλούδια παραπάνω (μου αρέσει και το design του), ενώ το LeTv Le1Pro έχει snapdragon επεξεργαστή και μεγαλύτερη ανάλυση στην οθόνη...

Πληροφοριακά μιλώντας είναι άγνωστες εταιρίες για μένα και δεν ξέρω ΤΙΠΟΤΑ από αλλαγές Rom κλπ. (καθώς έμαθα ότι το LeTv θέλει δουλειά για να φτιαχτεί.)

Βοήθεια από τους σχετικούς και ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ομάδα!!

 

Νομίζω οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ψαρώσει με τις διαφημίσεις της τράπεζας Πειραιώς που χρησιμοποιούν το κινητό σαν κάρτα.

Εγώ είναι από αυτούς που ψάρωσαν πολύ και θέλω να αγοράσω ένα κινητό για να το εφαρμόσω. Είμαι κάτοχος ενός meizu mx5 που δυστυχώς δεν έχει NFC.

Ποιο κινητό προτείνετε αντιστοιχών χαρακτηριστικών με το MX5 με την λειτουργία NFC?

 

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi mi5 και meizu pro 5.

Link to comment
Share on other sites

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις συσκευες, είχα το note 3 32/3 xelio και μου άρεσε σε όλα του η μπαταρία του παρα πολυ καλη,τώρα λέω να πάω στο pro 32/3, για το le2 δεν μου αρέσει το χρώμα που κυκλοφορεί και δεν ξέρω τι γίνετε με την μπαταρία του αλλά στα θετικά του έχει τα καινούργια χαρακτηριστικά.ποιο από τα 2 να επιλέξω και γιατι.
Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi γιατί είναι συσκευαρα και εξαιρετικό σε ολα και για την απίστευτη υποστήριξη.

Ακόμα και η υποτιθέμενη "αδυναμία" του (κατι για το οποίο εγω προσωπικά κ άλλοι πολλοί δεν συμφωνούν) στην ποιότητα των φωτογραφιων, με την εξέλιξη του λογισμικού έχει πάψει να υφίσταται.

To leco μπορεί θεωρητικά να υπερέχει σε specs, υποστήριξη όμως μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Το xiaomi γιατί είναι συσκευαρα και εξαιρετικό σε ολα και για την απίστευτη υποστήριξη.

Ακόμα και η υποτιθέμενη "αδυναμία" του (κατι για το οποίο εγω προσωπικά κ άλλοι πολλοί δεν συμφωνούν) στην ποιότητα των φωτογραφιων, με την εξέλιξη του λογισμικού έχει πάψει να υφίσταται.

To leco μπορεί θεωρητικά να υπερέχει σε specs, υποστήριξη όμως μηδέν.

 

εγώ το note 3 που είχα το είχα πάρει με την Multi-language Rom&Google play store installed και οι δεν είχα κανένα πρόβλημα οι φωτογραφίες ήταν υποδειγματικές ακόμα και σε μπαρ με σκοτεινό περιβάλλον δεν είχα κάποιο πρόβλημα. τώρα το le 2 μου αρέσει έχει καλά χαρακτηριστικά και αυτό που με έχει βάλει σε σκέψεις είναι η μπαταρία του και αυτό το χρώμα που βγαίνει. τώρα όσον αφορά την υποστήριξη δεν ξέρω τι γίνεται δεν κρατάω για πολύ καιρό τα κινητά και δεν είναι κάτι από τα πρώτα που κοιτάω αν και θα μου άρεσε να έχω το miui tis xiaomi και σε αυτό

Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις τόσο συχνά κινητά , αφου ήδη έχεις το απλό νοτε 3 εγω στην θέση σου θα έπαιρνα το leeco για δοκιμή. Αν δεν σου αρέσει σε 2-3 μήνες πας σε κάτι άλλο.
Link to comment
Share on other sites

Αν αλλάζεις τόσο συχνά κινητά , αφου ήδη έχεις το απλό νοτε 3 εγω στην θέση σου θα έπαιρνα το leeco για δοκιμή. Αν δεν σου αρέσει σε 2-3 μήνες πας σε κάτι άλλο.

 

δεν το έχω το note 3 το έδωσα, για να πω την αμαρτία μου είναι το μόνο κινητό που μετάνιωσα που το έδωσα ήταν σε όλα του άψογο και με την μπαταρία που είχε ήταν από τα πιο βολικά και καθόταν και ωραία στο χέρι μου για αυτό κοιτάω και το pro αλλά ξέρετε πως είναι αυτά εκεί που το είχα αποφασίσει ξανά μπήκε σφήνα το le2, και για αυτό ζητάω βοήθεια από εσάς. κάποιος που να το έχει πάρει το le2 να μας πει την γνώμη του? ( κοίταζα και για μεταχειρισμένο και οι τιμές είναι πιο πάνω από όσο πουλάν καινούργια στην κίνα )

Link to comment
Share on other sites

Τι θα προτεινατε?

ιντσες στις 5-5,5 -- καλη μπαταρια-καμερα.

να ειναι σχετικα 'τιμιο' με αλλα λογια. :D

 

ενα που βρηκα ειναι το lg G4C στα 105€.

Link to comment
Share on other sites

Την εταιρία Ulefone δεν την ξέρω η αλήθεια είναι.

Πώς σας φαίνεται αυτό:

https://www.aplon.gr/index.php?option=product&id=45451

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν έχει το βασικό android και όχι 1002 εφαρμογές όπως οι επώνυμες που σου τρώνε και μνήμη και τις κλειδώνουν για απεγκατάσταση και αν ξέρετε αν αναβαθμίζει σε android 6

 

Ευχαριστώ.

Το τάβλι θέλει υπομονή και η γκόμενα κυνήγι...
Link to comment
Share on other sites

Την εταιρία Ulefone δεν την ξέρω η αλήθεια είναι.

Πώς σας φαίνεται αυτό:

https://www.aplon.gr/index.php?option=product&id=45451

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι αν έχει το βασικό android και όχι 1002 εφαρμογές όπως οι επώνυμες που σου τρώνε και μνήμη και τις κλειδώνουν για απεγκατάσταση και αν ξέρετε αν αναβαθμίζει σε android 6

 

Ευχαριστώ.

 

- ναι εχει αρκετα καθαρο android χωρις bloatware

- εχει περιπου 1 χρονο που βγηκε, δεν ειναι βεβαιο αν θα παρει android 6 παρολο

που εχει κυκλοφορησει

που δειχνει οτι η ulefone ισως του δωσει android 6

(το πιθανοτερο ομως το update αν δοθει να μη γινεται αυτοματα απο wifi)

- απο κινα εχει περιπου 105 ευρω

- για περισσοτερες πληροφοριες δες εδω

- ανταγωνισμος 5.5" elite 5 και dinosaur

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

είμαι ανάμεσα σε αυτές τις συσκευες, είχα το note 3 32/3 xelio και μου άρεσε σε όλα του η μπαταρία του παρα πολυ καλη,τώρα λέω να πάω στο pro 32/3, για το le2 δεν μου αρέσει το χρώμα που κυκλοφορεί και δεν ξέρω τι γίνετε με την μπαταρία του αλλά στα θετικά του έχει τα καινούργια χαρακτηριστικά.ποιο από τα 2 να επιλέξω και γιατι.

 

το χρώμα δεν είναι σοβαρός παράγοντας επιλογής κινητού. κατά πάσα πιθανότητα θα το έχεις και σε θήκη δλδ.

το Xiaomi εννοείται θα σου έχει τελείως πιο ξεκούραστη εμπειρία χρήσης. δε θα ψάχνεσαι από δω κι από κει για roms. θα σου έχει πολύ πιο σταθερό σύστημα με ελάχιστα bugs που κι αυτά θα διορθώνονται τακτικά. με το letv ετοιμάσου να γίνεις romά αναζητώντας από site σε blog μια rom που να μην έχει τα bug που στη σπάνε.

Αν γίνουνε τα κινητά εμφυτεύματα πως θα τα αλλάζουμε κάθε χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα Ομάδα!!

 

Νομίζω οι περισσότεροι από εμάς έχουμε ψαρώσει με τις διαφημίσεις της τράπεζας Πειραιώς που χρησιμοποιούν το κινητό σαν κάρτα.

Εγώ είναι από αυτούς που ψάρωσαν πολύ και θέλω να αγοράσω ένα κινητό για να το εφαρμόσω. Είμαι κάτοχος ενός meizu mx5 που δυστυχώς δεν έχει NFC.

Ποιο κινητό προτείνετε αντιστοιχών χαρακτηριστικών με το MX5 με την λειτουργία NFC?

 

Είμαι ανάμεσα σε xiaomi mi5 και meizu pro 5.

 

εγώ έχω το mi3 που έχει nfc αλλά η εφαρμογή της πειραιώς δεν ανοίγει ενώ ρουφάει όλη τη μπαταρία. είναι ακόμα στο στάδιο που διαφημίζουν κάτι που δεν έχουν. γι αυτό και στο play store την εφαρμογή την έχουν μαυρίσει όλοι. μην προχωρήσεις σε αγορά με αυτό το κριτήριο ακόμα.

γενικά αν θες να πάρεις συσκευάρα και δεν έχεις πλαφόν χαμηλά, πάρε το mi5

Αν γίνουνε τα κινητά εμφυτεύματα πως θα τα αλλάζουμε κάθε χρόνο;
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...