Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

iphone 6s+

 

Εννοείς αυτό στα 800€:http://www.skroutz.gr/s/7504828/Apple-iPhone-6s-Plus-16GB.html

ή αυτό στα 670€ (το πιο οικονομικό :lol: :lol: :lol:) : http://www.skroutz.gr/s/7424465/Apple-iPhone-6s-Plus-16GB.html

:blink: :worry: :wacko: :confused: :dash:

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Το είδα και εγώ τόσο το Iphone 6s+ όσο και το Samsung galaxy s7 edge, αλλά μου φαίνονται υπερβολικά ακριβά. Για το redmi note 3 pro γενικά είναι καλό κινητό? Εάν το πάρω και πάθει κάτι, τι γίνεται? Υπάρχει service? Επίσης είδα οτι έχει android 5.1 (λογικά θα αναβαθμιστεί κάποτε?)
Link to comment
Share on other sites

Το είδα και εγώ τόσο το Iphone 6s+ όσο και το Samsung galaxy s7 edge, αλλά μου φαίνονται υπερβολικά ακριβά. Για το redmi note 3 pro γενικά είναι καλό κινητό? Εάν το πάρω και πάθει κάτι, τι γίνεται? Υπάρχει service? Επίσης είδα οτι έχει android 5.1 (λογικά θα αναβαθμιστεί κάποτε?)

 

σε 1-2 μηνες θα παρει android 6 (miui 8)

Link to comment
Share on other sites

Με τα λεφτά που κοστίζει το "μικρο" iPhone, παίρνεις 4 Xiaomi και σου μένουν κ κάτι ψηλά... :lol: :rotfl: :lol:

Αυτά που ζητάς, αλλά και αυτά που δε ζητάς, το Xiaomi τα χει σε ΥΠΕΡΘΕΤΙΚΟ βαθμό... Θα σου αναφέρω μόνο αυτο: 2-3 μέρες αναμονή με 7-9 ώρες Sot (Screen On Time).

Εντάξει, την κάμερα του iPhone δεν την έχει, χάλια σίγουρα δεν την λες, αλλά αυτό έτσι κι αλλιώς δε σε απασχολεί....;)

Link to comment
Share on other sites

και τα δυο ειναι τραγικα τηλεφωνα. ιδιως το lg. αν τα βρισκεις γυρω στα 70 ισως και να αξιζει το p6. αλλιως μεταχειρισμενο moto g

 

Δεν είναι για μένα... Η τιμή είναι όπως τα γράφεις, γύρω στα 70,00€

Οπότε ανάμεσα στα δύο, προτιμάς huawei από ότι κατάλαβα.

Σε ευχαριστώ:)

ASUS(ZE551ML,ZS551KL)ERICSSON(GA628,T39)ETEN(X500,X800)HTC(UULTRA)HUAWEI(P10 lite,P40 PRO)LEECO (X820)LG(P990,P880,G3,V10,V20,V30,G8s,G8x)MICROSOFT (LUMIA 950, LUMIA 950XL)MOTOROLA (DPC-550,STARTAC,MPX220)NOKIA(5110,8210,7110,3310,6310i,6280)SAMSUNG (I800,note10+)SHARP (S2)SIEMENS (SX1)SONY ERICSSON (T610,XPERIA X1)XIAOMI (Redmi Note 5,Redmi Note 6 PRO,Redmi Note 8 PRO,Redmi Note 9 PRO,MI MAX 2,MI MAX 3,Poco F1,Mi A3,Mi 9 lite,Mi 11 lite,Mi 10T PRO,Mi 10 pro)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά,χρειάζομαι μια συσκευή που να είναι καλή σε όλα τα επίπεδα(οθόνη,κάμερα κτλπ) χωρίς να χρειάζεται να δώσω πολλά χρήματα.Έτσι κατέληξα σε αυτές τις 2 συσκευές και χρειάζομαι την γνώμη σας για να αποφασίσω.Το xiaomi με προβληματίζει μόνο στο θέμα service αν χρειαστεί επειδή δεν ξέρω τη παίζει εκεί :worry:
Link to comment
Share on other sites

Οθόνη κάμερα το lg σκοτώνει, όμως στη μπαταρία οι ρόλοι αντιστρέφονται. Επίσης το xiaomi δεν έχει την 800αρα μπάντα ίσως χρειαστεί αν έχεις wind. Έχω το g4, το έδωσα λόγω μπαταρίας, το πήρα ξανά λόγω κάμερας. Προτεραιότητες είναι αυτές, ζύγισε και πράξε.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οθόνη κάμερα το lg σκοτώνει, όμως στη μπαταρία οι ρόλοι αντιστρέφονται. Επίσης το xiaomi δεν έχει την 800αρα μπάντα ίσως χρειαστεί αν έχεις wind. Έχω το g4, το έδωσα λόγω μπαταρίας, το πήρα ξανά λόγω κάμερας. Προτεραιότητες είναι αυτές, ζύγισε και πράξε.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Ευχαριστώ για την απάντηση,με την μπαταρια τι παίζει με το lg;Τόσο χάλια;

Link to comment
Share on other sites

3-3.30 ώρες οθόνη μου βγάζει εμένα. Αλλά εγώ εδώ έδωσα προτεραιότητα στην κάμερα όπως είπα. Το xiaomi νομίζω διαρκεί υπερδιπλάσια από αυτό.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3-3.30 ώρες οθόνη μου βγάζει εμένα. Αλλά εγώ εδώ έδωσα προτεραιότητα στην κάμερα όπως είπα. Το xiaomi νομίζω διαρκεί υπερδιπλάσια από αυτό.

 

Στάλθηκε από το LG-H815 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Νομίζω είναι νορμάλ στατιστικα....

Link to comment
Share on other sites

παιδες βοηθεια... αποφασισα να παρω smartwatch και επειδη εχω κουραστει να ψαχνω ειπα να ρωτησω

 

θελω να εχει sim υποδοχη και να ειναι android... κατα τα αλλα δεν με ενδιαφερει τιμη - προελευση αλλα σιγουρα να ειναι ποιοτικο

ιδεες?

απο τους επωνυμους υπαρχουν επιλογες? απο τα κινεζικα υπαρχουν ποιοτικα? εννοω επιπεδου επωνυμων σε κατασκευη - λειτουργιες?

 

ευχαριστω

:worry:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε το S5 στα 370 ειναι πραγματικα πεταμενα λεφτα!! Το g4 εγω δεν μπορω να στο προτεινω γτ ξερω εχει προβληματα κ ειναι αμαρτια να τρεχεις στο σερβις κ να μην ξερεις αν θα βγαλεις ακρη η οχι..Για εμενα κοιτα κατι αλλο!!
Link to comment
Share on other sites

Δες στα 390 το LG V10.

Φωτογραφική ίδια με του G4 και χωρίς τα προβλήματά του. Το S5 άστο καλύτερα. Καλό κινητό αλλά είναι 3 γενιές πίσω, με ότι αυτό συνεπάγεται.

Τρεις λαλούν και δυο χορεύουν! (Three are singing and two are dancing!) :classic_tongue:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, χρειάζομαι βοήθεια με την επιλογή συσκευής. Θέλω να φύγω από windows phone και υπάρχει το εξής δίλημμα. Ή μάλλον για να εξηγήσω το δίλημμα πρέπει να εξηγήσω πως χρησιμοποιώ/θέλω το κινητό μου. Ο λόγος γιατί τονίζω ότι έρχομαι από windows phone είναι γιατί τα περισσότερα πράγματα τα είχα με το windows phone 8 κινητό μου και με κάλυπταν. Τώρα που τα 8άρια πάνε για σκότωμα και τα 10άρια δεν παίζουν καθόλου καλά στο κινητό μου θέλω να πάω σε όσο το δυνατόν παραπλήσια χρήση/εμπειρία.

 

  • Δεν παίζω με το κινητό μου. Οι μέρες που έκανα phone modding ή γενικώς είχα ενασχόληση με power user πράγματα του κινητό έχουν παρέλθει προ πολλού. Το κινητό είναι πλέον εργαλείο και το χρησιμοποιώ για να κερδίζω χρόνο. Δεν του αφιερώνω χρόνο.
  • Δεν χρησιμοποιώ τόσες εφαρμογές. Πέρα από fb, instagram, viber οι υπόλοιπες εφαρμογές συνήθως αραχνιάζουν.
  • Το να έχω card slot και fm radio το θεωρώ high priority
  • Θέλω smooth εμπειρία. Λειτουργικό hardware θέλω να παίζουν όμορφα μεταξύ τους και να μην τρέμω στην ιδέα τι θα γίνει αν κάνω upgrade.
  • Είναι σημαντικό οι φωτογραφίες που θα βγάζει να είναι καλές.
  • Δεν έχω δώσει ποτέ πάνω από 300 ευρώ για κινητό. Και σκοπεύω να παραμείνω σε τέτοιο budget +/-50

 

Από τα παραπάνω καταλαβαίνω πως μάλλον πρέπει να πάω σε iOS. Αλλά είναι εκτός budget (εκτός και αν κοιτάξω για μεταχειρισμένα) και οι πολιτικές για fm radio/bluetooth με απωθούν άσχημα. Επίσης φοβάμαι μήπως υπάρχουν κι άλλα κρυφά κόστη. Στα υπόλοιπα points που έγραψα νομίζω με κερδίζει το iPhone.

 

Τα android από την άλλη έχουν τόσες επιλογές, πάρε 8 πυρήνες, πάρε ραμ πάρε και του πουλιού το γάλα. Και είναι εντός budget. Αρχίζω βέβαια μετά να κοιτάζω αξιολογήσεις και τρομάζω. Αρχίζουν και λένε προβλήματα με αναβαθμίσεις, λαγκαρίσματα, draining μπαταρίες. Πολύ ευμετάβλητα προβλήματα χωρίς προφανείς λόγους. Αλλά όπως είπα, δε θέλω να αφιερώνω χρόνο στο κινητό μου. Σκοπός είναι να μου διευκολύνει την ζωή και όχι να τρέχω σε service και se forum κάθε τρεις και λίγο.

Εμπειρία με android έχω από nexus tablet και lenovo tablet (των γονιών) και μπορώ να πω πως έχουν ταλέντα στο να με βγάζουν εκτός εαυτού. Σε κάθε αναβάθμιση κάτι χαλούσε, μία το dolby atmos, μία κόλλαγε στην boot οθόνη, μία λάγκαρε.

 

Στο δια ταύτα τώρα:

  • Έχω ένα φίλο που μου δίνει το iPhone 6 του για 400 ευρώ
  • Από Android αυτά που κοιτάζω είναι
    • LG Nexus 5X
    • LG G4 (βέβαια μόλις είδα ότι πάρα πολύ κόσμος έχει πρόβλημα με ένα "γνωστό" bootloop πρόβλημα από day 1 αγοράς σχεδόν αφαιρέθηκε από την λίστα
    • Xiaomi Redmi Note 3
    • Κάποιο Moto G generation (Το Moto G 2nd generation της μητέρας μου ήταν ίσως η φωτεινή εξαίρεση στην επαφή μου με android)
    • One Plus X
    • Meizu MX5

 

Παλιά θα έλεγα πως θέλω να αποφύγω Κινέζους (μιλάω για την τοποθεσία και το service αν γίνει κάτι και όχι για την ποιότητα) αλλά πλέον στο android είναι αδύνατο να τους βγάλεις από την επιλογή.

Σόρρυ για το μεγάλο ποστ. Θα εκτιμούσα απόψεις και προσωπικές εμπειρίες και προτάσεις.

Ευχαριστώ

Edited by Rey_619
http://img.photobucket.com/albums/v508/rey620/Banner.png
Link to comment
Share on other sites

εγραψες ως υψηλη προτεραιοτητα την καρτα sd.

αφαιρεσε απο τις επιλογες σου το redmi note 3

και βαλε το redmi note 3 pro (2/16 & 3/32).

ομως αν θες στα xiaomi ελληνικα,

θα χρειαστει λιγο σκαλισμα και δε θα

εχεις αυτοματα updates.

Edited by telefoneri
Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ να μ φακελωνει η Xiaomi, έστω κ με ακομψο τρόπο, ένας Ευρωπαίος σε δισεκατομμύρια Κινέζους τι να λέει, :lol: :lol:, να πάρω μια συσκευή που σκοτώνει στην πλειοψηφία των χαρακτηριστικων του και να μου μείνουν κ 140 ευρώ στην τσέπη να πάρω κ ένα xiaomi redmi 3, έτσι για καβαντζα... :p :lol:

Οι 3:30 ώρες, νορμάλ στατιστικά, του LG g4 είναι το υπο-τριπλασιο των 9+ του Xiaomi RN3 PRO...:D :blink:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πάλι προτιμώ να μ φακελωνει η Xiaomi, έστω κ με ακομψο τρόπο, ένας Ευρωπαίος σε δισεκατομμύρια Κινέζους τι να λέει, :lol: :lol:, να πάρω μια συσκευή που σκοτώνει στην πλειοψηφία των χαρακτηριστικων του και να μου μείνουν κ 140 ευρώ στην τσέπη να πάρω κ ένα xiaomi redmi 3, έτσι για καβαντζα... :p :lol:

Οι 3:30 ώρες, νορμάλ στατιστικά, του LG g4 είναι το υπο-τριπλασιο των 9+ του Xiaomi RN3 PRO...:D :blink:

9+ ώρες οθόνη ανοικτή;Επίσης αν τυχόν χαλάσει με εγγύηση τι παίζει;

Link to comment
Share on other sites

Ψάχνω για κινητό

1) δίκαρτο

2) με οθόνη το πολύ 5" (4' - 4.5' προτιμότερη)

3) μπαταρία το δυνατόν μεγαλύτερη (να κρατά πάνω από 3 μέρες σε νορμάλ χρήση)

4) μέχρι 200€

Είναι για γυναίκα.

Μπορείτε να βοηθήσετε;

Link to comment
Share on other sites

Lg g4 με χιλια ..ειναι πολυ ποιο καλυτερο..υπαρχει ενα θεμα με τα bootlops..εχω και ενα g4 με παρτιδα 506 ολα καλα..δεν εχει κανει το παραμικρο..κοιτα και σε note 4 c
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα, ψαχνω καινουρια συσκευη με περιπου 250 ευρο.

σκευτομουνα για το nubia z9 τις zte.

μπορω να παραγγειλω και απο κινα οποτε δεν με απασχολει να ειναι απο ελλαδα οποσδιποτε.

τι μου προτεινετε; ευχαριστω.

Edited by aceRazor
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...