Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Το Xiaomi είναι στα 245€, με εγγύηση Amazon, ενώ τα άλλα 2 από Ελλάδα, Skroutz, στα 300€.

Αξίζει να πάω στο εξτρά κόστος; Υπάρχουν διαφορές στην ποιότητα κατασκευής, στην κάμερα, στην οθόνη, τέτοιες που να δικαιολογούν την μετάβαση στην ακριβότερη επιλογή; Είναι ομαλά και αξιόπιστα τα δύο Lg;

 

Σε επιδοσεις Mi4C, σε ποιοτητα κατασκευης LG G3 σε looks Flex 2.

 

Αν θες κατι future proof παρε το Mi4C με δυνατο SoC και πληρη χαρακτηριστικα. Το G3 είναι καλο δυνατο αλλα πάει για 2 χρονια τωρα.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Kαλησπερα και καλη χρονια.

 

Γνωριζει κανεις σε ποιο κινεζικο τηλεφωνο αντιστοιχει το mls iq talk spicy,

για να βρω θεματα που αφορουν το ρουταρισμα του και επισης αξεσουάρ,θηκες,tempered glass κ.λ.

 

Μήπως να πήγαινες για root με βάση τον επεξεργαστη του; Mediatek δεν έχει;

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια ενδιαφερομαι για αυτες τις 2 συσκευες και δεν ξερω ποια να επιλεξω!!!Η καμερα δεν με ενδιαφερει τοσο.........Και τα 2 ειναι 64bit,οχταπυρηνα αλλα το umi εχει 3 gb ram ενω το paris 2 και θα ηθελα να ξερω αν ειναι μεγαλη η διαφορα στην αποδοση του τηλεφωνου.Κια tα 2 2500mAH μπαταρια....
Link to comment
Share on other sites

Το Amazon Γαλλίας κοίταζα αδερφέ, αλλά μαθαίνω ότι ίσως είναι δύσκολο λόγω capital control..
Google, Microsoft, Apple... Choοse a color for your chains.
Link to comment
Share on other sites

Δες το lg g4 stylus για να καταλαβεις ποσο πολυ μπροστα ειναι η σαμσουνγκ με τα νοτε. Ακομα και το 3ετιας νοτε2 ειναι πολυ καλυτερο ως υλοποιηση. Δυστυχως στην κατηγορια αυτη η σαμσουνγκ ειναι μονοπωλιο. Edited by fioravanti90
Link to comment
Share on other sites

Είμαι ανάμεσα σε αυτά τα 2.Θα πήγαινα για το Letv καρφωτό λόγω design,ui αλλά κολύωμαι με τα υψηλά specs του Elephone,η κάμερα και η αυτονομία είναι αυτά που με ενδιαφέρουν περισσότερο όσων αφορά τα specs. Τι λέτε εσείς? Κάτι χαζό,αλλά το Elephone με περασμένο το EUI της letv θα λειτουργούσε λέτε?
Link to comment
Share on other sites

6735P έχει, στάνταρ θα μπορείς να το ρουτάρεις, αλλά επειδή κι εγώ το έψαχνα, δεν βρήκα αντίστοιχο κινέζικο σε kimovil με ίδιο επεξεργαστή/οθόνη που να έχουν ίδιο σασί(θέσεις για κάμερες, αισθητήρες κλπ) για να βρω θήκες πχ.
Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει θέμα σύγκρισης..letv...ή elephone αν και έφτιαξε λίγο τις συσκευές της ή υποστήριξη είναι ανύπαρκτη...

 

----- προσθήκη μηνύματος 38 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και που είναι καλύτερο σε specs το elephone από το letv?

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε ολους :)

ειμαι στην αναζήτηση κινητου για να αντικαταστησω το παλιο μου samsung galaxy grand duos, με το οποιο εχω θεμα με κολληματα. Ψαχνω για συσκευη αξιοπιστη που να μην κολλαει και να μπορω να την κρατησω για καμια διετια, μέχρι 300 ευρω το πολυ (ιδανικα μεχρι 250). Δεν εχω καποια συγκεκριμενη προτιμηση σε επεξεργαστη,καμερα κλπ απλα να δουλευει σωστα και να ειναι γενικα ενα σταθερα καλο τηλεφωνο. Όσον αφορά την οθόνη, θα προτιμούσα να μην είναι τεράστια, αλλα δεν είναι καθοριστικός λόγος να μην αγοράσω ενα κινητό.

Επίσης, επειδη θα αγοραστει με πιστωτικη καρτα, ειναι πολυ σημαντικο να ειναι απο καποιο καταστημα με δοσεις.

 

Έχω ήδη δει το Huawei p8 lite που μου φανηκε ενδιαφερον αλλα εχω τις επιφυλαξεις μου. Επίσης, αν διέθετα τα μετρητα ίσως προτιμουσα το oneplus one, αλλα τα σκρουτζομαγαζα που το πουλανε με δοσεις εχουν την τιμη πολυ ανεβασμενη.

Κάθε πρόταση συζητησιμη γενικα :)

Link to comment
Share on other sites

Galaxy J5,Lumia 640.Και τα 2 vfm

 

Ευχαριστω παιδια. Να ρωτηω κατι ακομα, εχω iphone 4 ,οχι 4s. Με τα κινητα που μου λετε ειναι στο ιδιο επιπεδο αποδοσεων η ακομα και μετα απο 4 χρονια το ipone 4 ειναι πιο γρηγορο και αξιοπιστο απο αυτα; Γιατι το εχω 4 χρονια και δεν μπορω να διαθεσω περισσοτερα χρηματα, αν δεν αξιζει τον κοπο να κρατησω το iphone

Link to comment
Share on other sites

Μπαταρία σε απόλυτους αριθμούς...μύθος φιλέ...πρέπει να δεις την διαχείριση που κάνει κάθε συσκευή...βέβαια άλλη τιμή το letv και άλλη το elephone σχεδόν 100 ευρώ διάφορα...δες και το letv x500-600
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια και χρονια πολλα.

 

Θελω να παρω ενα αξιοπρεπες κινητο android κατω απο 200 ευρω, ειμαι ασχετος απο android γιατι ειχα χρονια iphone. Ποιο πιστευετε ειναι το καλυτερο στην κατηγορια του για την χρονια που φευγει;

 

Για μένα φίλε μου σε αυτά τα λεφτα μόνο το letv le1 x600 αξίζει. Απίστευτο κινητό και η ποιότητα κατασκευής σε αποζημειώνει απόλυτα!

Samsung a51-Huawei p smart z-xiaomi redmi note 8 pro-honor 8x - Samsung s7 edge-Xiaomi redmi note 4-Letv-lenovo p1-samsung note 4-Htc one m8 - lenovo z2 pro - lg g3 - samsung a5 - lenovo z2 - iphone 5s - samsung s5 - samsung grand 2 - lg g2 - asus zenfone 5 - samsung s3 - lumia 520 - samsung s4 mini - iphone 4s etc..
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που σου είπαν τα παιδιά συγκρίνονται με iphone 6 και 6s.Το j5 έχει και ένα κλικ καλύτερη κάμερα από iphone 6.Γιαυτό εμείς δεν αγοράζουμε iphone ;)
Link to comment
Share on other sites

Τα κινητά που σου είπαν τα παιδιά συγκρίνονται με iphone 6 και 6s.Το j5 έχει και ένα κλικ καλύτερη κάμερα από iphone 6.Γιαυτό εμείς δεν αγοράζουμε iphone ;)

 

Ουτε καν!Και καλο ειναι να μην παραπληροφορεις...

Xiaomi 14 - Samsung Tab S9+

Link to comment
Share on other sites

Ουτε καν!Και καλο ειναι να μην παραπληροφορεις...

 

Είσαι λάθος.Έχω το Α5 που φοράει ίδια κάμερα με το j5.Σε σύγκριση λοιπόν με το 6 plus σε εσωτερικό χώρο το Α5 μας έδωσε πολύ καλύτερες φωτογραφίες.Σε σύγκριση όμως με το lg g4 το g4 είναι πολύ μπροστά (και λογικό).Για το μόνο που κρατάω μια επιφύλαξη είναι ότι της είδαμε στις οθόνες των κινητών.Μπορεί να μη είναι τόσο κακή του iphone αν της δούμε σε pc.Πάντως σε θέμα ομαλότητας είναι πολύ μπροστά Οι σειρές Α,j δουλεύουν πολύ καλύτερα από s4,s5,g3 λόγω λιγοτερου bloat ware.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν οι απαιτήσεις αναφέρονται επιγραματικά στον τίτλο. Το κινητό προορίζεται για τον αδερφό μου ο οποίος θέλει όσο το δυνατόν πιο δοκιμασμένη συσκευή, που να έχει μία αξιόλογη rom τουλάχιστον για το κινητό, είτε να έρχεται με την αξιόλογη, είτε να flash-αρετε κάποια καλή. Προσωπικά έψαχνα κυρίως από Κίνα αλλά όλες οι προτάσεις είναι ευπρόσδεκτες :)

Χαρακτηριστηκά:

-Οθόνη ΜΕΧΡΙ 5'' (όσο μικρότερα bezel, τοσο το καλύτερο)

-2 gb ram (ή παραπάνω αν γίνεται)

-Θέλει να έχει και 4g,μένει ολλανδία οπότε ας έχει όλες τις μπάντες αν γίνεται για να πιάνει σίγουρα.

-Σημαντικό είναι να έχει μια καλή μπαταρία που να βγάζει άνετα μια μέρα +.

-Κάμερα δεν έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις.

-Αποθηκευτικός χώρος ψιλοαδιάφορος, αν δεν έχει sd να έχει τουλάχιστον 16.

 

Βudget: Νομίζω πως περίπου στα 150 ευρό κάτι μπορεί να βρεθεί, όσο φθηνότερα τόσο καλύτερα.

 

Παρακολουθώ το φόρουμ κάπως τακτικά και προσωπικά είχα βάλει στο μάτι τα letv/xiaomi note 3 αλλά κρίνονται πολύ μεγάλα για τα γούστα του αδερφού μου.Επίσης είχα δει το samsung j5 που φαινόταν ψιλοκαλή επιλογή αλλά ακριβούτσικο. Με λίγο ψάξιμο αυτά που βρήκα ήταν:

-Μeizu M2 , φαίνεται να έχει ότι θέλει. (Δεν ξέρω όμως τι παιζει με το 1 πλήκτρο)

-Cubot Χ5

-Zopo speed 7

Γενικά δεν ξέρω και τι παίζει με τις μπάντες 4g , είχα δει ότι μερικά κινητά δεν τις έχουν όλες ( αυτην της wind, που δεν με νοιάζει στην ελλάδα) αλλά ο αδερφός μου μένει στην ολλανδία που δεν έχω ιδέα τι ισχύει.

Edited by Slester
Link to comment
Share on other sites

Η καταλληλότερη συσκευή είναι το Lenovo P1m.

 

Δεν ξέρω αν η ROM του βέβαια είναι κάτι ιδιαίτερο, αλλά:

 

-5" check

-2gb ram check

-4g check

-4000mAh μπαταριάρα check

-Κάμερα καλή για τα χρήματά του

-Αποθ. χώρος 16gb check.

 

Είχα το J5 και ήμουν κατευχαριστημένος πέραν του ελάχιστου για εμένα αποθηκευτικού χώρου των 8gb.

 

Οι εφαρμογές δεν περνάνε εξ' ολοκλήρου στην MicroSD, και σύντομα ξέμεινα από χώρο για εφαρμογές.

 

Κατά τ' άλλα το J5 είναι πολύ καλό κινητό και πληροί όλα τα κριτήρια που θέτεις παραπάνω.

Link to comment
Share on other sites

Η καταλληλότερη συσκευή είναι το Lenovo P1m.

 

Ωραίο φαίνεται,ευχαριστώ για την πρόταση, ξέρουμε αν έχει όλες τις 4g μπάντες ;

Ο επεξεργαστής του μήπως είναι παλιός, όχι ότι θα έχει απαιτητική χρήση, fb, messenger what's app,viber,google maps κτλ. Θα είναι αρκετός φαντάζομαι ε; Mου φανηκε μικρός...

Link to comment
Share on other sites

Σύμφωνα με το GSMarena, οι μπαντες που υποστηρίζει είναι οι "LTE band 1(2100), 3(1800), 5(850), 7(2600), 8(900), 20(800), 40(2300)".

 

Σύμφωνα με το Wikipedia, οι μπάντες που χρησιμοποιούνται από τα Ολλανδικά δίκτυα είναι οι 3, 7, 8 και η 20.

 

Ένα δυο reviews που διάβαζα προχθες, λένε πως είναι εντυπωσιακά snappy για το hardware και την τιμή του.

 

Αλλά για τέτοιες εφαρμογές νομίζω θα είναι οκ... Τώρα σε κανένα απαιτητικό game, στα 150 ευρώ ότι και να πάρει δεν θα έχει καν ικανοποιητικές επιδόσεις... Εκτός αν πάμε προς Κίνα μεριά. :)

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...