Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Και για το Z2 καμια γνωμη γιατι το βρισκω στα ιδια λεφτα απο εναν φιλο μου και με εχει βαλει σε σκεψεις τα 3gb ram

Εχω κολλησει αναμεσα σε αυτα τα δυο :O

Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα στο παρεάκι!

Πριν μια εβδομάδα έσπασε η οθόνη του galaxy s4 που είχα στην κατοχή μου εδώ και δυόμιση χρόνια.

Στεναχωρήθηκα πολύ γιατί το κινητό ακόμα πέταγε με omega rom από xda κι ήμουν σίγουρος ότι θα με βγάλει ακόμα 1 χρόνο το λιγότερο...

Τέλοσπάντων ότι έγινε έγινε. Τώρα κοιτάω να πάρω μια συσκευή με σκοπό να μην την αλλάξω για άλλα 3 χρόνια, άρα σκεφτόμουν κάτι δυνατό σε hardware και με μεγάλη ram για να αντέξει στο χρόνο αλλά και με χαμηλό κόστος. :p

Άρα η μόνη λύση είναι η Κίνα. Για να μην τα πολυλογώ τις τελευταίες μέρες είχα καταλήξει στο mi4c στην έκδοση 3/32.

Έχω εντυπωσιαστεί απ' τη σχεδίασή του και το hardware του κι εφόσον διάβαζα παντού θετικά σχόλια για την xiaomi, λέω εδώ ήμαστε, ώσπου χθες το βράδυ άρχισα να διαβάζω το νήμα που έχει εδώ μέσα για τη συσκευή κι είδα ότι υπάρχει θέμα με τα push notificatios, screen flickering, μερικοί είχαν lag και σε παιχνίδια κλπ, οπότε άρχισαν οι αμφιβολίες.

Τώρα μιας κι εμένα αυτό το ui δε μ'αρέσει και τόσο, μου θυμίζει λίγο iphone, κι επειδή απ'ότι κατάλαβα έχουν γίνει πολλές αναβαθμίσεις από τότε που κυκλοφόρησε η συσκευή αλλά τα προβλήματα δε λύθηκαν, έλεγα να περάσω καμιά custom rom απ' την αρχή με pure android. Υπάρχει αυτή η δυνατότητα; Έχει βγει καμιά τέτοια rom που να λύνει όλα αυτά τα προβλήματα;

Σε αυτά τα λεφτά έχετε να προτείνετε κάποια άλλη συσκευή με αυτά τα χαρακτηριστικά πάνω κάτω;

Ευχαριστώ για το χρόνο σας!

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα σε όλους. Θα ήθελα τη γνώμη σας για την αγορά κινητού από την Κίνα. Μέχρι τώρα έχω το JIAYU G4S. Είμαι πολύ ευχαριστημένος, αλλά ψάχνω για κάτι πιο εξελιγμένο. Μέχρι 150 ευρώ και μέχρι 5,0 ίντσες.
Link to comment
Share on other sites

Καλό τηλ το xiaomi αλλά έχει ποικιλία ρομ; σαν κάτοχος του mi3 ρομ εκτός miui αργησανε ΠΟΛΎ μα βγούνε κάτι άλλο

Πηρες κάτι τελικά;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σε ολους

Μερες ψαχνω ενα τηλ που να με καλυπτει σε βαση τις καλες καμερες (μπρος και πισω) αλλα να μην το αλλαξω σε 1 χρονο καθως το budget περιορισμενο

ειχα καταληξει στο one plus x με βαση τα specs και την συνολικη εικονα αλλα μετα τα πρωτα βιντεακια και καποια θεματα (με sd card) και οχι την αρκεκα καλη camera που θα ηθελα, ψαχνομαι και αλλου, καθως το κοστος μαζι και temprered glass εφτανε στα 306 ευρω και δεν θελω να κανω μια τυχαια επιλογη

καθε αποψη και γνωμη ή για καποια αλλη επιλογη ή και για το ιδιο το one plus x ειναι απολυτα δεκτη

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις μπορείς να κοιτάξεις και το letv one pro X800, 4 γίγα RAM, 32 ROM (έχει και 64). Υπάρχει και ανάλογο νήμα εδώ στο φόρουμ. Εγώ το περιμένω από μέρα σε μέρα. Θα το βρείς στα κινεζομάγαζα από 270 μέχρι 315 ευρώ περίπου.
Link to comment
Share on other sites

Το κοίταξα κι αυτό αλλά κάτω από 300 δεν το βρήκα πουθενά... Άσε που αρχικά είχα σαν όριο τα 200 κι αυτό το ξεπέρασα για το mi4c.
Link to comment
Share on other sites

Καλό τηλ το xiaomi αλλά έχει ποικιλία ρομ; σαν κάτοχος του mi3 ρομ εκτός miui αργησανε ΠΟΛΎ μα βγούνε κάτι άλλο

Πηρες κάτι τελικά;

 

Όχι ακόμα. Πρέπει να μελετήσω το xda αλλά δε προλαβαίνω με τη δουλειά. Πάντως το note 2 είναι μια πολύ πιθανή επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

κανεις μια απαντηση γιατι μεχρι αυριο θα κανω παραγγελια ή θα παρω το z2 και κλεινω προς το z2
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

Το φθηνότερο είναι το doogee x5 pro και απο κινα κοστίζει περίπου 73-78€ ανάλογα το μαγαζί.
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Θέλω να κάνω δώρο στους γονείς μου από ένα κινητό

 

1)Ο πατέρας μου είναι 56, χρησιμοποιεί το τηλέφωνο μόνο ως τηλέφωνο, οπότε ψάχνω feaure phone με μεγάλη και ευανάγνωστη οθόνη, εύκολο μενού και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Μπάτζετ μαξ 80 ευρώ.

 

2)Η μητέρα μου είναι 46, θέλει να είναι στη μόδα (μην χάσει :p) οπότε ψάχνω smartphone με οθόνη μαξ 4,5 ιντσών, που να μην κολλάει και να έχει μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Μπάτζετ μαξ 130 ευρώ. (σκεφτόμουν κάτι σε lumia, πχ το 435)

 

Για κάν'τε καμια πρόταση να δούμε. Γενικά ψάχνω όσο το δυνατόν πιο vfm επιλογές γιατί δεν περισσεύουν τα λεφτά.

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστω πολυ για την απαντηση απλα μου φαινοταν ποιο δυνατο το xiaomi αλλα σαν συνολικη εμπειρια και γενικος νομιζω καλυτερο ειναι το z2 :p
Huawei Ideos x5 > Samsung ativ s > Iphone 4 > Nexus 4 > Huawei p8 lite > Xperia z2
Link to comment
Share on other sites

motorola moto g 3gen 2gb ram ιδια χαρακτηριστικα αλλα το moto ισως ειναι πιο γρηγορο λογω stock android k καλυτερης διαχειρισης της ram.Καμερα δεν γνωριζω ποιο εχει καλυτερη.
Link to comment
Share on other sites

Ζητάω την προσωπική σας άποψη. Να πάρω το 6 128GB η το 6s 16GB, επειδή δεν έχουν διαφορά τιμης θέτω το δίλημμα. Edited by stendor
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά

 

Θέλω να κάνω δώρο στους γονείς μου από ένα κινητό

 

1)Ο πατέρας μου είναι 56, χρησιμοποιεί το τηλέφωνο μόνο ως τηλέφωνο, οπότε ψάχνω feaure phone με μεγάλη και ευανάγνωστη οθόνη, εύκολο μενού και μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Μπάτζετ μαξ 80 ευρώ.

 

2)Η μητέρα μου είναι 46, θέλει να είναι στη μόδα (μην χάσει :p) οπότε ψάχνω smartphone με οθόνη μαξ 4,5 ιντσών, που να μην κολλάει και να έχει μεγάλη διάρκεια μπαταρίας. Μπάτζετ μαξ 130 ευρώ. (σκεφτόμουν κάτι σε lumia, πχ το 435)

 

Για κάν'τε καμια πρόταση να δούμε. Γενικά ψάχνω όσο το δυνατόν πιο vfm επιλογές γιατί δεν περισσεύουν τα λεφτά.

γΙΑ μαμα παρε απο vickmall Doogee DG280 σε....ροζακι ή πρασινακι....στα 60-65Ε, την εκδοση 1/8

Για μπαμπα...παρε ενα ΝΟΚΙΑ ετσι βολεψα εγω τον δικο μου πατερα

Edited by celtic1453
In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

ψαχνω κινητο με .................

-πολυ καλο και δυνατο ηχο στα ακουστικα

-οθονη τουλαχιστον 5 ιντσες

-καλη αναλυση στα video

-τιμη στα 80 ευρω

-χαμηλο sar (αν γινεται)

 

η χρηση θα ειναι ως δευτερη συσκευη, walkman και video στο youtube.

δεν θα το φορτωσω εφαρμογες.

εντυπωσιαστικα απ την ενταση και ποιοτητα ηχου στο lenovo k3 note αλλα θελω κατι στα 80 ευρω.

εχω στο νου μου το lenovo A806 που ο vickmall το δινει 109 δολαρια αλλα δεν ξερω τι ηχο εχει

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...