Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Οι 2 συσκευές είναι σχεδόν στην ίδια τιμή και γι' αυτό θέλω μία από αυτές τις 2 (λόγω επιδότησης από Cosmote ψάχνω μόνο συσκευές που πωλούνται στην Cosmote).

 

Βασικά χαρακτηριστικά του Samsung Galaxy A3:

Μεταλλική κατασκευή

Οθόνη 4,5 ίντσες

Επεξεργαστής 4πύρηνος στα 1,2GHz

Μνήμη RAM 1,5GB

Κάμερες 8MP και 5MP

4G

Μπαταρία μη αποσπώμενη 1900mAh

 

Βασικά χαρακτηριστικά του Huawei P8 Lite:

Πλαστική κατασκευή

Οθόνη 5 ίντσες

Επεξεργαστής 8πύρηνος στα 1,2GHz

Μνήμη RAM 2GB

Κάμερες 13MP και 5MP

4G

Μπαταρία μη αποσπώμενη 2200mAh

 

Αυτό που με ενδιαφέρει είναι η συσκευή να είναι "γρήγορη" στο σερφάρισμα και στις εφαρμογές, να μην "κολλάει" και να έχει ικανοποιητική αυτονομία (να βγάζει άνετα τη μέρα με αρκετή ώρα χρήσης δεδομένων).

Τείνω προς την Huawei αλλά το μόνο που με "χαλάει" είναι ότι δεν είναι μεταλλική η κατασκευή. Εσείς ποια από τις 2 συσκευές θα επιλέγατε και γιατί?

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για το χρόνο σας! :)

Edited by mankak
Διόρθωση
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα... Θα ήθελα τα φώτα σας.

Ενδιαφέρονται κυρίως για παρουσιάσεις σε projector στην τάξη (καθηγητής βιολογίας) και δεν ξέρω τι να πάρω...

Tablet με γραφίδα; Και αν ναι πιο;

Λάπτοπ;σε αυτή τη κατηγορία βάζω και το surface...macbook; Λόγω iAuthor;

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Chromebook και σκέφτομαι πως όταν κάνω μάθημα να σημειώνω πάνω για παράδειγμα σε φωτο ενός οργανιδιου που βρίσκεται σε ένα κύτταρο...κάθε πρόταση δεκτή...

Link to comment
Share on other sites

Μοντελο - Επεξεργαστης - RAM - ROM - Μπαταρία

 

Galaxy J5 : Snapdragon 410 - 1,5 RAM - 8 ROM - 2600 mah

Htc D 620 : Snapdragon 410 - 1,0 RAM - 8 ROM - 2100 mah

Galaxy A3 : Snapdragon 410 - 1,5 RAM - 16 ROM - 1900 mah

Sony M2 : Snapdragon 400 - 1,0 RAM - 8 ROM - 2300 mah

 

Ελπίζω να βοηθάει αυτό... ;-)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ θα σού έλεγα να δεις το j5.αξιοπρεπέστατο φαίνεται και με hd οθόνη.

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί θέλω να ξεχάσω τη λέξη Itunes φίλε μου :)

Υπάρχουν και τα lumia σε windows αλλά εσύ ξέρεις.

 

 

Προσωπικά θα έκανα μια μικρή παραχώρηση να πήγαινα στο xperia z1 compact στις 4.3''

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια

 

ψαχνω να βρω ενα κινητο για τη γυναικα με τα εξης χαρακτηριστικα:

 

- οθονη μεχρι 4.7 ιντσες (εχω το xiaomi note 4g και το θεωρει τουβλο)

- stock android ει δυνατον η καποιο με ROM μονο στα αγγλικα- ειναι αγγλιδα οποτε με ενδιαφερει η ROM να ειναι στα αγγλικα και οχι στα κινεζικα ουτε στα ελληνικα

- καμερα 8mp για πισω και μπροστινη 1.5-2mp η καπου εκει - αξιοπρεπη καμερα χωρις να ειναι κατι φοβερο

- budget κοντα στις 100 λιρες η και πιο κατω - ας πουμε μεχρι 130 ευρω

- μπαταρια αξιοπρεπη και αποσπωμενη ει δυνατον για μελλοντικη αλλαγη

 

Για τα υπολοιπα δεν την πολυενδιαφερει, δηλαδη RAM, αναλυση οθονης κτλ ουτε θελει κινητο μεγαλο (σιγουρα κατω απο 140 εκατοστα μηκος)

Θελει να κανει χρηση instagram, facebook και παρεμφερη

 

Ειδα για παραδειγμα το Elephone G2 αλλα διαβασα reviews απο καποιον που το εχει οτι θερμαινεται ευκολα και η μπαταρια αδειαζει γρηγορα αν και 2300 mah οποτε μαλλον απορριπτεται..

 

Οποιεσδηποτε προτασεις ευρπροσδεκτες

 

Ευχαριστω εκ των προτερων :)

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχουν και τα lumia σε windows αλλά εσύ ξέρεις.

 

 

Προσωπικά θα έκανα μια μικρή παραχώρηση να πήγαινα στο xperia z1 compact στις 4.3''

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής, αν πήγαινα σε 4.3 ιντσες τι είναι προτιμότερο, το Z1 compact που λες και εσύ ή το S4 mini ?

 

Για την ώρα καταλήγω στο S3 mini μιας και είναι στις 4 ίντσες.

Edited by Ketzie
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα... Θα ήθελα τα φώτα σας.

Ενδιαφέρονται κυρίως για παρουσιάσεις σε projector στην τάξη (καθηγητής βιολογίας) και δεν ξέρω τι να πάρω...

Tablet με γραφίδα; Και αν ναι πιο;

Λάπτοπ;σε αυτή τη κατηγορία βάζω και το surface...macbook; Λόγω iAuthor;

Αυτή τη στιγμή έχω ένα Chromebook και σκέφτομαι πως όταν κάνω μάθημα να σημειώνω πάνω για παράδειγμα σε φωτο ενός οργανιδιου που βρίσκεται σε ένα κύτταρο...κάθε πρόταση δεκτή...

Μια πολυ καλή πρόταση το Surface 3 στην έκδοση 2/64 θα σε καλύψει πολυ ικανοποιητικά και πιο οικονομικα.

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/Surface-3/productID.314923700

 

Ειναι το μοντέλο με τις 10.8 ίντσες.

Υπόψη ότι η γραφίδα extra την παίρνεις με 50 ευρώ κόστος.

 

Αλλιώς υπάρχει και το Surface Pro 3 στην έκδοση με i3(4/64) όπου περιλαμβάνεται και η γραφίδα στον εξοπλισμό.

Υπόψη τρέχει αυτές τις ημέρες προσφορά στα 679 ευρώ τελική τιμή μαζί με μεταφορικά απο ms store Γαλλίας.

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/Surface-Pro-3/productID.300215500?icid=home_triple_1_P1570_03092015

 

Το μεγάλο πλεονέκτημα των Surface το kickstand που θα βολέψει αφάνταστα για παρουσιάσεις και όχι μόνο.

Ειναι πολυ πρακτικό να μπορείς να έχεις το tablet όρθιο σε ποικιλία θέσεων χωρις να χρειάζεται καν πληκτρολόγιο απαραίτητα.

 

Και βέβαια άνετα θα αποτελεί και laptop replacement πρόταση για καλύψει πολυ περισσότερων αναγκών και χρήσεων ειτε σπίτι ειτε εργασία.

 

Για πληκτρολόγιο δεν χρειάζεται απαραίτητα το type cover να πάρεις αλλα ενα οποιοδήποτε κανεις τη δουλεια σου.

 

Έχεις πλήρη υποστήριξη και εγγύηση απο MS Hellas και εννοείται αγορές κανεις κανονικα απο ms store ευρωπαϊκών κρατών που στέλνουν Ελλάδα με ups shipping και παραλαβή στο χωρο σου.

 

Εδω και 2 χρόνια να φανταστείς εχω αντικαταστήσει πολυ επιτυχημένα λαπτοπ και ντεσκτοπ με τα surface tablet PC για καλύψει οποιοδήποτε αναγκών μου ειτε εργασία ειτε ψυχαγωγία και με έχουν βολέψει παρα πολυ.

 

Αυτα απο εμένα.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής, αν πήγαινα σε 4.3 ιντσες τι είναι προτιμότερο, το Z1 compact που λες και εσύ ή το S4 mini ?

 

Για την ώρα καταλήγω στο S3 mini μιας και είναι στις 4 ίντσες.

Το s3 mini το χω ακόμα και το είχα και σαν πρώτη συσκευή,για συσκευή της χρονιάς του ήταν ένα χωρίς πολλά πολλά αλλά αξιοπρεπές κινητό

Τώρα φίλε μου για κύρια συσκευή δεν θα στην πρότεινα,προτιμώ το z1 compact και ανάμεσα στο s3 mini και στο s4 mini

Link to comment
Share on other sites

Τελικα πηρα το alcatel one touch Pop D3.

Τσιμπημενη τιμη μιας και ηταν στα 80 ευρω. Ελπιζω τουλαχιστον να μην ειναι για πεταμα.

Link to comment
Share on other sites

στο νεο Τ100 εκτός των άλλων με ξενερώνει η χαμηλή ανάλυση...

 

Μαλλον θα παω σε Surface 3 / 3 pro (ισως και μεταχειρισμενο αμα βρεθει κατι καλο ) ! Το form factor του το βρισκω πιο βολικό, για διάβασμα / εργασίες κλπ.

Galaxy S21 Ultra + Galaxy Watch
Link to comment
Share on other sites

στο νεο Τ100 εκτός των άλλων με ξενερώνει η χαμηλή ανάλυση...

 

Μαλλον θα παω σε Surface 3 / 3 pro (ισως και μεταχειρισμενο αμα βρεθει κατι καλο ) ! Το form factor του το βρισκω πιο βολικό, για διάβασμα / εργασίες κλπ.

Και για μη φοιτητές εχει στα 500 ευρώ απο 599 απο γαλλικό store.

http://www.microsoftstore.com/store/msfr/fr_FR/pdp/Surface-3/productID.314923700

 

Πολυ καλή τιμή βάση σχέση τιμή προς απόδοση και τι παίρνεις συνολικά.

Δεν νομίζω θα βρεις μεταχειρισμένο σε τέτοια τιμή που να το δικαιολογεί έναντι brand new.

 

Το form factor του ειναι ιδανικό για τέτοια χρήση,βάλε το kickstand και την υψηλότερη φωτεινότητα οθόνης σε σχέση με το Pro 3 και ενα 1.5-2 ώρες παραπάνω αυτονομία και δένει το γλυκό πιο ιδανικά.

Edited by alextrela

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρομαι να αλλάξω το Huawei Honor 6 που έχω στο προσεχές μέλλον. Η τιμές που ψάχνω είναι μέχρι 400 δολάρια ή 250 λίρες αγγλίας ή 350 ευρώ.

 

Κυρίως με ενδιαφέρει κάμερα και μπαταρία, και ψάχνω κάτι στις 5 - 5.2 ίσως και 5.5 ίντσες.

 

Το OPO2, ZUK Z1 δεν με έχουν ενθουσιάσει με την απόδοση της καμεράς τους...

// 500px | blog | site | LinkedIn

//mobiles//Nokia 3210x2, Siemens A55, Sagem C5-2V, Siemens CX-75, SE K750i, SE W580i, LG GT-505, LG POP, Nokia Xpress Music 5220, LG Optimus One P500, Nokia C1-02, SE Xperia Neo V, LG Nexus 4, Lenovo A820, ZTE Geek V975, Huawei Honor 3C, Huawei Honor 6, Oukitel K4000, Xiaomi Mi Note 3 Pro

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φίλε μου και σε ευχαριστώ για την απάντηση σου.

Θα ήθελα να σε ρωτήσω το εξής, αν πήγαινα σε 4.3 ιντσες τι είναι προτιμότερο, το Z1 compact που λες και εσύ ή το S4 mini ?

 

Για την ώρα καταλήγω στο S3 mini μιας και είναι στις 4 ίντσες.

 

Αν δεν σε νοιάζει καν το hw και θες το φθηνότερο τότε πήγαινε στο s4 mini. Αλλιώς το z1c είναι κλήσεις ανωτέρω.

 

Αλλά με λίγα λεφτά και μαζεμένο υπάρχει και η επιλογή των lumia.

Link to comment
Share on other sites

Δυστυχώς το κινητό μου πέθανε το απόγευμα και λόγο ότι βιάζομαι να πάρω άλλο θα ήθελα αν μπορείτε να με βοηθήσετε. Λόγο ότι επείγει ψάχνω από Ελλάδα (πρωτα) και μετά από έξω. Τα χαρα κτηριστικά που ζητάω εείναι:

 

Δίκαρτο

Οθόνη 5'' και άνω

Μπαταρία που να αντέχει όδο γίνεται περισσότερο.

Να μπορεί να σηκώνει εφαρμογές για τουλάχιστον δυο χρόνια ακόμα.

Και όπως καταλαβαίνεται να μην υπερβένει μαξ τα 130 Ε.

 

Ίσως να ζητάω πολλά για αυτά τα λεφτά αλλά δυστυχώς το μπάτζετ είναι αυτό.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...