Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Ο τίτλος τα λέει όλα. Ποιο από τα δύο λέτε; Ποιο λέτε να είναι καλύτερο σαν συνολο, επιδόσεις, συνδεσιμότητα, ποιότητα, υποστήριξη από την εταιρία κτλ. Θέλω κάτι που να δουλεύει out of the box. Δεν θέλω να ασχοληθω καθόλου με ρομ και θέλω να παίρνει και της αναβαθμίσεις του και όλα. Ποιο από τα δύο είναι πιο "ευρωπαϊκό";

Ευχαριστώ

ΕΝ ΟΙΔΑ ΟΤΙ ΟΥΔΕΝ ΟΙΔΑ
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Καλησπέρα παιδια!!!Έχω το lg g4,αξίζει να κάνω την αλλαγή σε mate s???

Σε καμια περίπτωση.. Μονο σε εμφάνιση θα κερδίσεις. Στα περισσότερα θα χάσεις. Οταν αλλάζεις κινητό πας σε καλύτερο, οχι σε ομορφοτερο χειρότερο..

Link to comment
Share on other sites

Ο τίτλος τα λέει όλα. Ποιο από τα δύο λέτε; Ποιο λέτε να είναι καλύτερο σαν συνολο, επιδόσεις, συνδεσιμότητα, ποιότητα, υποστήριξη από την εταιρία κτλ. Θέλω κάτι που να δουλεύει out of the box. Δεν θέλω να ασχοληθω καθόλου με ρομ και θέλω να παίρνει και της αναβαθμίσεις του και όλα. Ποιο από τα δύο είναι πιο "ευρωπαϊκό";

Ευχαριστώ

 

Eγώ ανάμεσα στα δύο αυτά που κοίταγα (και λίγο το Bluboo Xtouch), κατάληξα στο Ρ9000. Το μόνο που είναι καλύτερο το POWER, είναι σίγουρα η μπαταρία του. Τελικά και αυτό δεν είναι μεγάλο μειονέκτημα του Ρ9000 γιατί σε περίπου 1,5 ώρα έχει φουλάρει ... :)

Από αυτά που διαβάζω δεν έχω δει κάποιο σοβαρό μειονέκτημα, εκτός από το όνομα, παυ και αυτό στο τελευταία 2 -3 μοντέλα έχει βελτιωθεί πολύ. Πέρνει και update (σήμερα πήρε την τελευταία) και USB OTG και ίσως από τα σοβαρότερα για εμένα, είναι το μικρότερο 5,5άρι που κυκλοφορεί.

Edited by artinpet
Link to comment
Share on other sites

Ulefone power η μπαταρία βγάζει 2 μέρες άνετα και με 10 ώρες οθόνη εχω ξεχάσει τι θα πει φορτιστής.Ταχύτητα φόρτισης 0% στο 92% σε δυο ώρες για 6000mAh μπαταρία είναι ρεκόρ.Καταπληκτική οθόνη με ωραία χρώματα,ταχύτατο,μεταλλικό πλαίσιο OTA update κανονικά και απο μέρα σε μέρα περιμένουμε να πάρουμε Android 6 :cool:

 

Για 150€ που κοστίζει είναι άψογο,δεν θα το μετανιώσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα!

Θα ήθελα να μου προτείνεται ένα smartphone, με δυνατή καμερα, τουλάχιστον 2-3gb ram, οθονη 4.6-5.2 το πολυ ιντσες. Τιμη πανω κατω 200 ευρω. Ας ειναι και κινεζια.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας και απο εμένα

χαίρομαι πολύ που υπάρχει αυτό το Forum !:rolleyes:

το πρόβλημα μου είναι το εξής:

 

Επιθυμώ να αγοράσω ένα tablet φθηνό

το πολύ έως 100euro για τους γονείς οι οποίοι είναι 60+ χρονών

για να μπορούν να βλέπουν εγγόνια μεσω skype, Viber κλπ

που να μπορεί να συνδεθεί με HDMI in3 σε τηλεόραση (για να βλέπουν και εκεί κανένα σίριαλ μέσω internet).

 

Τι προτείνετε ;

 

Ευχαριστώ ΠΟΛΥ πολύ

:love:

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε από τα χέρια μου το xiaomi Redmi 3 (16gb) και μου άρεσε αρκετά η miui... Κάτοχος του nexus 5x 32gb.. Και σκέφτομαι αξίζει να κάνω την μεταφορά στο Redmi note 3 pro?? Θα μου φανεί αρκετά η διαφορά ταχύτητας και cameras?

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα σας

 

Θα ήθελα να αλλάξω επιτέλους το nexus 4 που με έχει βγάλει ασπροπρόσωπο εδώ και 4 χρόνια...

(μια παύση προς τιμήν του καλύτερου κινητού που είχα εδώ και 17 χρόνια)

 

έχω βάλει μερικά κριτήρια με προτεραιότητα σημασίας:

1. Κόστος περίπου 250€

2. Να έχει εγγύηση εντός Ευρώπης εύκολη (δλδ αγορά από Ελλάδα μάλλον)

3. Να είναι αξιόπιστο - ποιοτικό (μη δω κανένα SAR στο θεό)

4. Να είναι δίκαρτο

5. Να έχει 1080p (αρκετό καιρό περάσαμε με τα 720) οθόνη

6. Να έχει καλή μπαταρία

 

 

Σκεφτόμουν για το flex 2 αλλά ούτε δίκαρτο είναι, ούτε καλή μπαταρία έχει (άκουσα και για θερμοκρασίες και throtlign και απογοητεύτηκα)

 

 

Δώστε γνώμες παρακαλώ

Link to comment
Share on other sites

Το honor 7 φίλε το είχα, απο τα mediamarkt το αγόρασα και ειχε ευρωπαϊκή ρομ με φουλ ελληνικά. Και 2 χρόνια εγγύηση κανονικότατα. Πολυ δυνατό τηλεφωνάκι. Στο Μ5 που λες θα πήγαινα μόνο για το πλεονέκτημα της αδιαβροχοποίησης, σε όλα τ άλλα δε μου γεμίζει το μάτι.

Ωραια,σε ευχαριστω για την απαντηση...απλα διαβασα στο ιντερνετ οτι δεν ειχε ερθει ευρωπη το κινητο κ σε καποιους εβγαζε κινεζικα οταν τους επερναν τηλ. Μου ελυσες μια σημαντικη απορια!

Οταν λες δεν σου γεμιζει το ματι για πιο λογο ακριβως? Ρωταω γτ πανω κατω ειναι τα ιδια τηλεφωνα σε ολα τους εκτος απο μικρες διαφορες

Xiaomi Mi 13 Pro 🆒

Link to comment
Share on other sites

To μονο που μπορω να βρω εγω που να εχει αυτα που ζητας ειναι το moto x play dual στα 270ευρω..

Ειναι στις διαστασεις που θες,εχει καλη καμερα που θες,ειναι ποιοτικο,εχει πολυ καλο λογισμικο,fhd οθονη κ εγχωρια εγγυηση...Αν δεν ηθελες dual sim θα σου ελεγα να μεινεις σε nexus και να δεις το nexus 5x

Link to comment
Share on other sites

Mιας κ εχειs το 5χ εγω λεω να μεινεις οπως εισαι,τι εχετε παθει ολοι με το note 3pro;;;Καλο κινητο δεν λεω αλλα αν ειναι να δωσεις το 5χ κοιτα να πας σε κατι αρκετα καλυτερο σε ολα οπως το 6Ρ για παραδειγμα για να δεις ουσιαστικη αναβαθμιση Edited by mikele123
Link to comment
Share on other sites

Ωραια,σε ευχαριστω για την απαντηση...απλα διαβασα στο ιντερνετ οτι δεν ειχε ερθει ευρωπη το κινητο κ σε καποιους εβγαζε κινεζικα οταν τους επερναν τηλ. Μου ελυσες μια σημαντικη απορια!

Οταν λες δεν σου γεμιζει το ματι για πιο λογο ακριβως? Ρωταω γτ πανω κατω ειναι τα ιδια τηλεφωνα σε ολα τους εκτος απο μικρες διαφορες

 

Καθαρά για λόγους αισθητικής, δε μου αρέσουν τα μεγάλα μπεζελ που εχει πάνω-κάτω και η μεγάλη μπροστινή κάμερα. Φυσικά ειναι εντελώς υποκειμενικό το ολο θέμα της εμφάνισης.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα ξεκάθαρα το honor 7.

 

Στάλθηκε από το SM-G930F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Η υπομονή είναι πικρή,αλλά ο καρπός της είναι γλυκός.

Link to comment
Share on other sites

Πέρασε από τα χέρια μου το xiaomi Redmi 3 (16gb) και μου άρεσε αρκετά η miui... Κάτοχος του nexus 5x 32gb.. Και σκέφτομαι αξίζει να κάνω την μεταφορά στο Redmi note 3 pro?? Θα μου φανεί αρκετά η διαφορά ταχύτητας και cameras?

 

Στάλθηκε από το Nexus 5X μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

 

Διαφορά στην ταχύτητα δεν πιστεύω ότι θα δεις. Ο 650 είναι λίγο πιο πάνω σε επιδόσεις από τον 808. Τώρα για κάμερα ναι πέφτεις. Προσωπικά θα έκανα την αλλαγή μόνο αν ήθελα να δω κάτι διαφορετικό. Αν κυνηγάς επιδόσεις δεν θα δεις ουσιαστικές διαφορές.

 

Και εγώ σκεφτόμουν να μεταπηδησω από το xiaomi στο Nexus να σου πω την αλήθεια :p

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα και καλή εβδομάδα.

Έχω μπει σε διαδικασία αλλαγής του κινητού μου, με κάτι μεγαλύτερο και ίντσες (για 5,5" λέω) και βασικά δίκαρτο.

Και σκέφτομαι τι θα μπορούσε να είναι ο άξιος αντικαταστάτης του υπέροχου G2 μου.

Μέχρι τώρα το έχω κατεφχαριστηθεί το συγκεκριμένο, αφού και από ταχύτητα είναι μια χαρά χωρίς να κολλάει πουθενά και σε όλα τα άλλα (οθόνη, μπαταρία!!! και κάμερα). Το διαθέσιμο μπάτζετ είναι γύρω στα 200,00€.

Στο στόχο έχω τα εξής :

1. Xiaomi Redmi Note 3 Pro 3GB RAM 32GB (Snapdragon)

2. ASUS Zenfone 2 Z3560 1.8GHz 4GB/32GB (το 3580 πάει ψηλά)

3. Lg G4 (σε μεταχειρισμένο).

 

Για το καθένα :

1. Καλή μπαταρία, καλή ταχύτητα, άφθονη μνήμη, πολύ ωραία σχεδίαση (το έχει ο αδελφός μου το 2/16 και το λιμπίζομαι) Στα μείον είναι η θέση της κάρτας μνήμης που καταλαμβάνει την δεύτερη σιμ, η μη εναλλάξιμη μπαταρία

2. Αφθονη μνήμη, φαντάζομαι επίσης καλή ταχύτητα, ξεχωριστή θέση κάρτας μνήμης και κάρτας σιμ, επίσης πολύ καλή σχεδίαση.

3. Οθονάρα, φωτογραφική, ταχύτητα, αφαιρούμενη μπαταρία, ξεχωριστή θέση κάρτας μνήμης. Στα μείον είναι το μονόκαρτο και η διάρκεια της μπαταρίας από όσα διαβάζω :(

 

Με αυτά τα δεδομένα τι να επιλέξω? Μου ξεφεύγει κάτι άλλο σε αυτή την τιμή και την κατηγορία?

 

Παναγιώτης

Xiaomi Redmi Note 3 Pro <- LG G2 (D802) <- Xiaomi Mi2s
Link to comment
Share on other sites

Honor 7 για ποιοτητα κατασκευης και καμερα. Ειδικα σε νυχτερινη ληψη εχει πολυ καλα αποτελεσματα σε manual mode.
Link to comment
Share on other sites

Εγω μετα απο 1,5 χρονο με το G3 δεν εχω καποιο παραπονο πολυ καλη καμερα και οθονη απο τα καλυτερα κατ'εμε

screen- to body ratio στις 5.5" και τα πληκτρα στο πισω μερος πολυ βολικα, εγγυηση η μπαταρια θα μπορουσε να ειναι λιγο μεγαλυτερη. Εχω πιασει στα χερια μου και το Redmi Note 3 Pro, αξιολογο, καλη κατασκευη αλλα προσωπικα μεταξυ των δυο επιλεγω το Lg

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...