Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Τα Windows RT,εχουν παιθανει και επισημα πλεον.Δε θα παρουν windows 10 και δε μπορουν να καλυψουν τις αναγκες σου.

Θα σου ελεγα αν δε βιαζεσαι να περιμενεις μεχρι το Νοεμβρη που θα ερθουν τα νεα μοντελα με τους νεους Cherry trail επεξεργαστες και μαλιστα,θα μπορεσει να βρεις σ'αυτο το budget,ακομη και με core M και 4GB ram.

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Είναι διαφορά 32 με 64 bit, στον αποθηκευτικο χωρο (ROM) 16 με 32 GB και διαφορα το απλό με το prime....:) Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορά 32 με 64 bit, στον αποθηκευτικο χωρο (ROM) 16 με 32 GB και διαφορα το απλό με το prime....:)

 

σε ευχαριστω φιλε μου εγω λεω να το παραγγειλω απο το mini deal με τα 132 ευρω XIAOMI Hongmi Note2/Redmi Note 2 4G FDD LTE MTK Helio X10 2.0GHz 64 Bit 2GB RAM 16GB ROM 5.5 Inch HD IPS 13.0MP 3060mAh ειναι γενικα αξιοπιστο site οσο το vickmall? ή θα εχω θεματακια?

Link to comment
Share on other sites

Είναι διαφορά 32 με 64 bit, στον αποθηκευτικο χωρο (ROM) 16 με 32 GB και διαφορα το απλό με το prime....:)

 

Τι λες; :blink:

Το απλό και το Prime έχουν ακριβώς το ίδιο SoC. Helio X10 64-bit.

Οι διαφορές τους είναι πέρα από τον αποθηκευτικό χώρο, ότι η CPU είναι χρονισμένη στα 2,2 GHz στο Prime έναντι 2,0 GHz του απλού και η GPU είναι χρονισμένη στα 700 MHz αντί στα 550 MHz.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το g4 αλλα ενας φιλος μου εχει παθει πλακα με το edge μπορει καποιος να μας βοηθησει ποιο ειναι καλυτερο;;εγω πιστευω το g4 ενα μηνα το εχω και εχω παθει πλακα..
Link to comment
Share on other sites

Και τα δυο πολυ καλα...αριστες φωτο και τα δυο,το edge καθεται λιγο ποιο καλα στο χερι μπαταρια..λιγο καλυτερα το edge!!
I Want To Believe
Link to comment
Share on other sites

Τα σκεφτηκα σαν εναλλακτικες, αλλα θα προτιμουσα Android χαριν πληρεστερου Appstore...

 

Χαλβαδιαζα το xl, συγκεκριμενα, λογω καμερας.

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Θελω να παρω κινητο απο ελλαδα, συγκεκριμένα με επιδοτηση απο την κοσμοτε 100 ευρω . Ειμαι αναμεσα σε αυτα τα τρια κινητα και εχω μπερδευτει. τι προτεινετε και στη τελικη υπαρχει ουσιαστικη διαφορα μεταξυ τους για ενα μεσο χρήστη? το θελω να αντεχει η μπαταρια απο το πρωι εως το βραδυ, να μην κολλαει οσο ειμαι στο ιντερνετ ενω απο πισω να τρεχουν 2-3 εφαρμογες και να ακουω μουσικη, η καμερα δεν με ενδιαφέρει και πολυ. (δεν θελω να ξεφυγω πολυ απο τα 200 ευρω, το πολυ εως 250)
Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου θα χτυπούσα ένα λευκό Α5 με 265 ευρώ από τα skroutzομάγαζα.

Πολύ καλό κινητό , ισορροπημένο και απίστευτα λεπτό και όμορφο ! :happy:

 

Δεν θα προτιμούσα το Α7 λόγο όγκου... 5,5 ίντσες οθόνη βλέπεις...;)

[sIGPIC][/sIGPIC]

Τα ωραιότερα πράγματα στη ζωή είναι ή ανήθικα ή παράνομα ή παχαίνουν...

Link to comment
Share on other sites

Καλύτερα να πάρεις το A5 που σου δίνει και εγγύηση για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο. Σκεφτόμουν κι εγώ πριν κάποιους μήνες το 7 έναντι του 5 αλλά δεν βρήκα και τόσα + υπέρ του 7 που να δικαιολογούν την τιμή πάντα με τη χρήση που θες εσύ την οποία κάνω πάνω κάτω κι εγώ. Ναι μεν το 7 είναι ανώτερο στα χαρακτηριστικά αλλά λίγο θα σε νοιάξει όταν το θες για Facebook, Twitter ή Doodle Jump.

 

Τον Exynos μην τον φοβάσαι εκτός κι αν θες να το πειράξεις με custom ROM κτλ οπότε ο Snap είναι μονόδρομος. Τέλος, όλα αυτά περί υπερθέρμανσης ισχύουν, δυστυχώς, σε όλες τις συσκευές που τρέχουν Android Lollipop έως 5.0.2. Δεν είναι τραγικά τα πράγματα και σίγουρα δεν θα καταστήσουν την καινούργια σου συσκευή S3, απλώς θα το βλέπεις να ζεσταίνεται λίγο παραπάνω κυρίως στα παιχνίδια αλλά θα είναι φυσιολογικό (αν πάρει ή αν έχει ήδη την 5.1.1, θα στρώσει και θα δεις μικρότερη θέρμανση στον επεξεργαστή).

 

Καλορίζικο όποιο και να πάρεις.

spacer.png& άλλα που δεν φαίνονται =(

myName: Γιαννης

Link to comment
Share on other sites

φιλος θελει να παρει νοκια με windows.δεν εχει και πολλες γνωσεις και μου ειπε να τον βρω ενα 930 .αξιζει τωρα το 930 η να δουμε κατι αλλο με αυτες η και καλητερες δυνατότητες σε νοκια παντα ?θελω να πω οτι θελει να τον βρω ενα μεταχειρισμενο σε αριστη εννοειτε κατασταση η κατι καινουριο σε αυτα τα λεφτα η και λιγο παραπανω.αξιζει?το 830 μηπως ?θελέι καλη καμερα , γενικος αξιοπιστια και καλη μπαταρια σχετικα. Edited by lazman
Γιαννης
Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε, μη βαρας...

Μου ξέφυγε αυτό με τα bit...δεν τα πηγαινα ποτέ καλά.

Επιασα 2 στα 3....κακό ποσοστό, δεν το λες! :lol: :rotfl: :lol:

 

@Giwrgoc μια χαρά είναι το minideal κ αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις μια χαρά είναι το απλό, μιας κ για το θεμα του περιορισμένου χώρου αποθήκευσης (16GB) υπάρχει η εξωτερική κάρτα.

Edited by demakhs
Link to comment
Share on other sites

Και πολύ καλα το έκανες.

Έχω διαβάσει τα καλύτερα για αυτη τη συσκευή και ιδιαίτερα γιά την κάμερα του.

Link to comment
Share on other sites

εγω εχω το g4 αλλα ενας φιλος μου εχει παθει πλακα με το edge μπορει καποιος να μας βοηθησει ποιο ειναι καλυτερο;;εγω πιστευω το g4 ενα μηνα το εχω και εχω παθει πλακα..

 

Το edge το διαλέγεις για το ντιζάιν,το οτι ξεχωρίζει απο το χαμό όλων των άλλων,την ποιότητα και υλικά κατασκευης και την κορυφαία οθονη του.

 

Αν τα κριτήρια του φίλο σου ειναι τα παραπάνω και δεν τον ενοχλεί η διαφορά στην τιμή τους τότε με κλειστά ματια στο edge.

 

Το είχα και εγω στα υπόψη το G4 αλλα ήθελα το κατι διαφορετικό και προτιμώ υψηλή ποιότητα κατασκευης και όχι πλαστικά και δέρματα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου μιας και την lg την φοβόμουν με τους πρώτους μήνες παρτίδων συσκευών της διοτι αναφέρθηκαν κρούσματα κυρίως bleeding στην οθονη.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω, με αποθαρρύνει πολύ ότι δεν υπάρχουν natively εφαρμογές όπως Dropbox για Windows Phone.

 

Επίσης, διάβασα ότι πολύ καλή μπαταρία έχει και το Huawei Honor 4X. Όπως και το Lenovo A7000.

Link to comment
Share on other sites

Πολύ καλό value for money σε Windows Phone, είναι η σειρά 640.

 

https://www.skroutz.gr/comparelists/40?compare=6487622%2C6487975%2C6536691%2C6297811%2C6918108%2C6808527

 

Βγαίνει 640 και 640XL (με εκδόσεις είτε 3g είτε 4g, και είτε single SIM, είτε dual SIM).

 

Για το 640XL θα πήγαινα στην θέση του. Πολύ καλή κάμερα, μεγάλη οθόνη, και αυτονομία 2 ημερών, αν ισχύουν τα reviews. :)

 

To 930 είναι περσινό flagship, που πρόσφατα "εκθρονίστηκε" από το επόμενο Lumia 950(xl). Ο μόνος λόγος να το πάρει, είναι να το βρει πολύ φτηνά μεταχειρισμένο.

Link to comment
Share on other sites

Εναλλακτικά το 830 που εχει καλύτερη αυτονομια,micro sd support και glance που μειονεκτεί το 930.

Επίσης το 830 εχει την ίδια ποιότητα κατασκευης με το 930 με μεταλλικό πλαίσιο περιμετρικά.

 

Αν το βρεις σε καλή τιμή ειναι εξαιρετικη περίπτωση.

 

Η αλλιώς το 640 αν θες ακόμα πιο οικονομικα που αναφερθηκε πανω.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

Καλά ντε, μη βαρας...

Μου ξέφυγε αυτό με τα bit...δεν τα πηγαινα ποτέ καλά.

Επιασα 2 στα 3....κακό ποσοστό, δεν το λες! :lol: :rotfl: :lol:

 

@Giwrgoc μια χαρά είναι το minideal κ αν δεν έχεις ιδιαίτερες απαιτήσεις μια χαρά είναι το απλό, μιας κ για το θεμα του περιορισμένου χώρου αποθήκευσης (16GB) υπάρχει η εξωτερική κάρτα.

 

απλα και ρητα :D σε ευχαριστω φιλε μου οποτε θα το παραγγειλω απο mini deal τελικα σας ευχαριστω για τις απαντησεις σας :)

και για προστατευτικο οθονης ποιο να διαλεξω απο αυτα?

http://www.vickmall.com/nillkin-amazing-h-anti-explosion-tempered-glass-screen-protector-for-xiaomi-redmi-note-2.html

http://www.vickmall.com/mofi-high-quality-hd-tempered-glass-screen-protectorfor-xiaomi-redmi-note-2-hongmi-note-2.html

http://www.vickmall.com/mofi-high-quality-anti-explosion-tempered-glass-screen-protector-for-xiaomi-redmi-note-2-hongmi-note-2.html

http://www.vickmall.com/oirginal-high-quality-moskii-super-h-0-3mm-2-5d-tempered-glass-screen-protector-for-xiaomi-redmi-note-hongmi-note-4g.html

Edited by Giwrgoc
Link to comment
Share on other sites

----->utr<----- Edited by Tolis_95

---------------------------------------------------------------------------------

{Sony Ericsson T105} -> {Motorola SLVR L9} -> {LG KM500} -> {Samsung I5800 Galaxy 3} -> {Nokia 1616+Nokia 2600} -> {Coolpad F1}

Link to comment
Share on other sites

Το edge το διαλέγεις για το ντιζάιν,το οτι ξεχωρίζει απο το χαμό όλων των άλλων,την ποιότητα και υλικά κατασκευης και την κορυφαία οθονη του.

 

Αν τα κριτήρια του φίλο σου ειναι τα παραπάνω και δεν τον ενοχλεί η διαφορά στην τιμή τους τότε με κλειστά ματια στο edge.

 

Το είχα και εγω στα υπόψη το G4 αλλα ήθελα το κατι διαφορετικό και προτιμώ υψηλή ποιότητα κατασκευης και όχι πλαστικά και δέρματα και δεν το μετάνοιωσα καθόλου μιας και την lg την φοβόμουν με τους πρώτους μήνες παρτίδων συσκευών της διοτι αναφέρθηκαν κρούσματα κυρίως bleeding στην οθονη.

 

απο χαρακτηριστικα;;ειναι στην ιδια κατηγορια ετσι;;

Link to comment
Share on other sites

Φίλος μου θέλει να αγοράσει ένα φθηνό κινητό android για χρήση internet,fb, maps gps.

 

Όχι μεγαλύτερη απο 4,7" οθόνη.

 

Δεν θέλει να μπλέξει με ρυθμίσεις και rom για αυτό θέλω να είναι έτοιμο προς χρήση.

 

Για skroutz μπορώ να δώ χαρακτηριστικά και να του επιλέξω αλλά με κίνα δεν έχω ασχοληθεί μιας και δεν ψάχνομαι ακόμα για αντικατάσταση του κινητού μου.

 

Τι προτείνεται σε αυτά τα λεφτά απο Ελλάδα, Κίνα και να είναι έτοιμο για χρήση?

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Λυπάμαι που το Lumia 2520 δεν με καλύπτει, γιατι έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά.

 

 

 

Αν πάρω κάποιο από εκείνα που είναι με Intel quad core, θα έχω θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών σε σύνδεση με hdmi στην τηλεόραση;

Link to comment
Share on other sites

Σ ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Λυπάμαι που το Lumia 2520 δεν με καλύπτει, γιατι έχει εξαιρετικά χαρακτηριστικά.

 

Αν πάρω κάποιο από εκείνα που είναι με Intel quad core, θα έχω θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών σε σύνδεση με hdmi στην τηλεόραση;

 

Για τσέκαρε το συγκεκριμένο Asus,πιστεύω θα σε κσλυψει πολυ ικανοποιητικά.

http://www.myphone.gr/forum/showthread.php?t=417099

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

απο χαρακτηριστικα;;ειναι στην ιδια κατηγορια ετσι;;

Απο χαρακτηριστικά στην πράξη ειναι ισοδύναμα(εκτός αν είσαι gamers που το edge εχει πιο ισχυρή GPU) απλά το G4 εχει το πλεονέκτημα της micro sd και αποσπομενη μπαταρια.

 

Τα βάζεις κατω και αποφασίζεις.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

ειχα ψηθει να παρω το Xiaomi redmi 2 αλλα με σταματαει το γεγονος οτι δεν εχει 800 μπαντα 4G πρωτα απο ολα επειδη δεν ξερω ακριβως τι προβλημα με το σημα θα ειχα εαν επερνα το xiaomi και σε τι επηρεαζει?οσοι γνωριζετε εας βοηθησετε γιατι τα εχω χαμενα...

και εαν γνωριζεται καποιο κινητο με τα χαρακτηριστικα του χιαομι με την αξιοπιστια του και ολα ας μου προτεινεται...

Edited by Giwrgoc
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...