Jump to content

Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)


spaka
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

  • Απαντήσεις 7,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Main Features:

DOOGEE F5 Android 5.1 5.5 inch 4G Phablet FHD IPS OGS Screen MTK6753 64bit Octa Core 3GB RAM 16GB ROM 5MP + 13MP Cameras

Display: 5.5 inch FHD 1920x1080 IPS OGS Screen

CPU: MTK6753 64bit Octa Core

System: Android 5.1

RAM + ROM: 3GB RAM + 16GB ROM (Available Memory 12.3GB )

Camera: Samsung-3M2 13.0 MP (SW16.0MP) rear camera + PIP mode OV5.0MP(SW8.0MP) front camera

Bluetooth: 4.0

GPS: GPS, A-GPS

Feature: 3 finger fast screenshot

SIM Card: Dual SIM dual standby, dual micro SIM

Network:

2G: GSM 850/900/1800/1900MHz

3G: WCDMA 850/1900/2100MHz

4G: FDD-LTE 800/900/1800/2100/2600MHz

 

 

 

Γινεται να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και να ειναι οντως αληθεια να τα δινει σε αυτη την τιμη?

Η' λεει 13αρα καμερα και σε αποδοση θα ειναι σαν 5αρα?

Ρωταω γιατι σαν εταιρια δεν την εχω ξανακουσει και μου φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινα!

Μονο μειονεκτημα οι γωνιες του που προσωπικα μου αρεσουν τα πιο οβαλ τελειωματα και αραγε θα υποστηριζει ελληνικα?

Link to comment
Share on other sites

huawei απο μενα , στα + μεγεθος οθονης, ram ,μπαταρια , επεξεργαστης ,καμερα ,θες και αλλα ?

 

Ευχαριστώ για την απάντησή σου!

 

----- προσθήκη μηνύματος 40 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Και επίσης η χρονιά κυκλοφορίας του,με ότι αυτό συνεπάγεται ( updates κτλπ )

Huawei κι από μένα

 

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

Λόγω επιδότησης από Cosmote, ψάχνω για συσκευή που πωλείται εκεί και όχι γενικά στην αγορά.

Είμαι μεταξύ Samsung Galaxy A3 και Huawei P8 Lite, αλλά είπα να ρίξω μια ματιά και σε μερικές ακόμα συσκευές.

 

Ποια η άποψη σας για το Kazam Tornado 348?

 

Βασικά χαρακτηριστικά:

Οθόνη 4,8'' AMOLED HD - Gorilla Glass 3 (με μεταλλικό περίβλημα)

Οκταπύρηνος επεξεργαστής 1,7Ghz

Μνήμη RAM 1GB (στο επίσημο site δεν είδα να αναφέρεται, ίσως κάποιος μπορεί να το διορθώσει)

Κάμερες 8MP και 5MP

3G (δεν έχει 4G)

Μπαταρία 2050mAh

 

Θεωρείτε ότι είναι καλύτερο από τα Samsung Galaxy A3 και Huawei P8 Lite ή δεν αξίζει?

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά...

Νομίζω ότι ο τίτλος τα λέει όλα...

Ψάχνω κινητό android που πρέπει να έχει τα εξής χαρακτηριστικά:

  • Την καλύτερη δυνατή κάμερα στα λεφτά του (όχι απαραίτητα τα περισσότερα megapixel, αλλά την καλύτερη ποιότητα φωτογραφίας)
  • Να μην έχει κολλήματα αιώνων
  • Όσο το δυνατόν καλύτερη μπαταρία
  • Οθόνη μάξιμουμ των 5 ιντσών

 

Είχα πλησιάσει αρκετά στο να πάρω το Lumia 640, αλλά εν τέλει με βάζει πολύ σε σκέψεις το όλο Windows Phone...

 

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων...

Link to comment
Share on other sites

Γινεται να εχει αυτα τα χαρακτηριστικα και να ειναι οντως αληθεια να τα δινει σε αυτη την τιμη?

Η' λεει 13αρα καμερα και σε αποδοση θα ειναι σαν 5αρα?

Ρωταω γιατι σαν εταιρια δεν την εχω ξανακουσει και μου φαινεται πολυ καλο για να ειναι αληθινα!

Μονο μειονεκτημα οι γωνιες του που προσωπικα μου αρεσουν τα πιο οβαλ τελειωματα και αραγε θα υποστηριζει ελληνικα?

 

H DOOGEE είναι αξιόπιστη εταιρεία...

 

Και η κάμερα του κινητου είναι Samsung...

Και 8αρα να είναι σούπερ θα είναι.

 

Κτηνος ...

 

Προφανώς τα πουλάει στο κόστος,

για να μπει στην αγορα.

Όσα DOOGEE είχα δεν είχαν σοβαρά προβλήματα...

In the down down of the writing we became robes...
Link to comment
Share on other sites

Χμμ.... για κινέζικη αγορά πάντα θα σου πρότεινα κατά σειρά τα εξής:

1. Xiaomi Mi3

2. Jiayu G4S

3. Meizu M2

4. Blackview Arrow

 

Τα δύο πρώτα συνδυάζουν όνομα, ποιότητα και απόδοση με τα χαρακτηριστικά που θες (5", μπαταρία >= 3000 mAh +καλή κάμερα έως 150 Ευρώ) αλλά δεν υποστηρίζουν 4g, αν τυχόν σε ενδιαφέρει και αυτό.

 

Το Meizu M2 είναι ίσως η καλύτερη επιλογή καθώς έχει και 4g, αλλά μπαταρία 2500 mAh.

 

Για το 4ο δεν έχω εμπειρία για ποιότητα - αξιοπιστία της Blackview, αλλά έχει εντυπωσιακά χαρακτηριστικά (hd οθόνη, 8-πύρινο, 2gb ram, aluminum alloy περίγραμμα, gorilla glass 3 και 18.2 mpx κάμερα) σε τιμή χώμα 110 Ευρώ περίπου, με μπαταρία ωστόσο 2500 mAh και υποστήριξη μόνο 3G.

Edited by vkouroub
Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσες προτάσεις, αλλά είναι δυνατή η αγορά από την κινέζικη αγορά τώρα με τα capital controls;

 

Επίσης και καμιά πρόταση από πιο κοινές θα βοηθούσε χωρίς να αποκλείω καθόλου τους κινέζους...

Link to comment
Share on other sites

Αν έχεις balance στο paypal σου δεν υπάρχει πρόβλημα, αλλιώς έχουν βρεθεί κάποιες άλλες μέθοδοι όπως π.χ. εδώ http://www.madata.gr/epikairotita/economy/434230.html

Γενικώς στην Ελλάδα οι τιμές είναι η μέρα με τη νύχτα σε σχέση με το εξωτερικό και ειδικά την Κίνα.

Xiaomi, Meizu και Jiayu κατά την ταπεινή μου άποψη, είναι από τις πλέον γνωστές, αξιόπιστες και ποιοτικές εταιρίες στο χώρο των κινητών.

Άλλη μία ενδιαφέρουσα λύση για τις απαιτήσεις σου, από μία εξίσου άριστη εταιρία, είναι και το "Huawei Honor 4C Play" με 2550 mAh μπαταρία (από το merimobiles στα 151 Ευρώ).

Edited by vkouroub
Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω πολυ...να μην περιμενω ομως το sp4;

στην μεταφορα βολευει;ειναι βαρυ;

Εφόσον τείνεις περισσότερο στο Pro 3 τότε σαφώς να περιμένεις το Pro 4 που στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του άλλου μήνα θα ανακοινωθεί κατα 99%.

 

Όσο για την μεταφορά βολεύει αρκετα τα 800 γραμμάρια για 12ιντσο που δεν του φαίνονται τόσο πολυ θα έλεγα.

Εχω μια ποιοτική case/bag ιδιαίτερα λεπτή για Mac air 11.6 και χωράει άνετα το μεγάλο.

 

Το μικρό σαφώς πολυ περισσότερο.

OnePlus 9 Pro - OnePlus 8T

 

Link to comment
Share on other sites

τρέξε γιατί τελειώνουν.....;)

 

Αν δεν προλαβω ποιο άλλο από germano.....έχω ξεμείνει.....νομιζω πήρε το μάτι μου άλλο ένα Lenovo.....http://www.e-germanos.gr/e-germanos/products/showCloseUp.eg?productListId=70171&selectedCategoryId=1883

Edited by tarirs
android or ios or wm......who cares.....???
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Ψάχνω για έναν φίλο μου κινητό το οποίο :

 

Να έχει μεγάλη καλή οθόνη , 5 έως 6 ίντσες.

 

Να μην κολλάει, καλό επεξεργαστή.

 

Κάμερα από 8 και πάνω.

 

 

 

Καλοδεχούμενες οι προτάσεις σας.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου...

Αλλά για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα και καμιά πρόταση και από Ελλάδα... Εννοώ από τις στανταρ εταιρείες...

 

Αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει android με την ποιότητα της κάμερας του lumia 640...

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα,

 

μπορει καποιος η καποια να με ενημερωσει τι ισχυει απο δικτυα στην ελλαδα για επιλογη κινητου ειναι απο minideal.......

 

ευχαριστωωωωω :)

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια ειχα ενα jiayu g4s και μου εσπασε η οθονη και πηρα τωρα το sony aqua M4.αλλα δεν εχω μεινει καθολου ιακνοποιημενος ποσο μαλλον με την καμερα του που ειχα συνηθησει με το jiayu σε τρομερη ποιοτητα(γνωμη μου).σκεφτομαι να το δωσω και να παρω αλλο και ειμαι αναμεσα στο jiayu s3 και το lenovo vibe shot.τι γνωμη εχετε?θελω καμερα πιο πολυ να εχει καθαρη οπως ειχε το jiayu που ειχα.και γενικα να μην κολλαει και να κραταει η μπαταρια.του g4s μου κρατουσε 1,5-2 μερες και το ειχα πανω απο χρονο με αρκετη χρηση .για πειτε γνωμες παιδια
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις σου...

Αλλά για να είμαι ειλικρινής θα ήθελα και καμιά πρόταση και από Ελλάδα... Εννοώ από τις στανταρ εταιρείες...

 

Αναρωτιέμαι πραγματικά αν υπάρχει android με την ποιότητα της κάμερας του lumia 640...

Στα 150 όχι

Γενικώς σε αυτά τα λεφτά,από Ελλάδα και android ξέχνα το να βρεις καλή αυτονομία και αξιοπρεπέστατη κάμερα

Κανα moto g κι αυτό και πάλι με χίλια ζόρια.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω ότι το meizu m2 είναι μια πολύ καλή επιλογή και από άποψη χαρακτηριστικών και τιμής...

Οφείλω να ομολογήσω πως δεν καταλαβαίνω ακριβώς τι φάση είναι αυτό το flyme και είναι απλά ένας launcher που μπορεί κανείς εύκολα να αντικαταστήσει με κάποιον άλλο... Αναρωτιέμαι...

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Δυατυχως το πολυαγαπημενο μου Z Ultra κρίνεται συνταξιούχο. Το κόστος επισκευής του ασυμφορο. Οπότε.κοιτάω για 6" ελάχιστο, 4g με καλή κάμερα, 3gb ram. Προς το παρόν κοιτάω Huawei ascent mate 7 και OPPO R7 plus. Ποια η γνώμη σας;

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα!

Εχω στην κατοχη μου το 1020 εδω κι 1,5 χρονο περιπου και σκεφτομαι την μεταβαση στο 930 γιατι μεχρι να ανακοινωθουν και μεχρι να πεσουν σε λιγο φυσιολογικα επιπεδα οι τιμες απο τα επομενα windows phones (950) θα περασει καιρος!

Εκτος απο την καμερα που εχω δει δειγματα,στα υπολοιπα εχουν μεγαλες διαφορες?

Ειναι πολυ πιο γρηγορο το 930?

Πχ στο ανοιγμα εφαρμογων,σερφαρισμα στο ιντερνετ κτλ..

Δυστυχως δεν εχω καποιον που να γνωριζω και να το εχει το 930 ωστε να κανω την συγκριση απο κοντα

Link to comment
Share on other sites

Εφόσον τείνεις περισσότερο στο Pro 3 τότε σαφώς να περιμένεις το Pro 4 που στο δεύτερο δεκαπενθήμερο του άλλου μήνα θα ανακοινωθεί κατα 99%.

 

Όσο για την μεταφορά βολεύει αρκετα τα 800 γραμμάρια για 12ιντσο που δεν του φαίνονται τόσο πολυ θα έλεγα.

Εχω μια ποιοτική case/bag ιδιαίτερα λεπτή για Mac air 11.6 και χωράει άνετα το μεγάλο.

 

Το μικρό σαφώς πολυ περισσότερο.

σε ευχαριστω για ολα ...κατα ενα μεγαλο ποσοστο τεινω για surface βεβαια βλεποντας και το 4 τι καινουργιο εχει να προσφερει...επειδη θελω να κανω παρουσιασεις μεσα στην ταξη και να δειχνω ποια πρεπει να μαθουν θελω οπωσδηποτε stylus για να σημειωνω και να γραφω σημειωσεις live...

τελευταια ερωτηση..επειδη με ενδιαφερει να εισαγω και 3d images ετσι ωστε με ενα pinch in να βλεπουν ενα οργανιδιο ειτε ειναι ενα μερος για παραδειγμα του εγκεφαλου υπαρχει καποιο προγραμμα ;

Link to comment
Share on other sites

Γεια στην παρεα.

Ειμαι στο κυνηγι για αγορα νεου τηλεφωνου.Σκεφτομαι πολυ σοβαρα Redmi Note 2 απλα δισταζω διοτι δεν εχω ασχοληθει ποτε με αγορα απο το εξωτερικο.Αν εχετε καποια αλλη προταση θα ηθελα να την ακουσω.Σε χαρακτηριστηκα θελω να πλησιαζει τη συσκευη της Xiaomi.

Σας ευχαριστω πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Σίγουρα θα υπάρχουν παιδιά στο φόρουμ που θα στο εξηγήσουν πολύ καλύτερα από μένα αλλά θα προσπαθήσω.

Το Flyme είναι μία αναβάθμιση/παραλλαγή του android OS από τον κατασκευαστή του τηλεφώνου με σκοπό να δοθεί μεγαλύτερη ευελιξία στο χειρισμό του κινητού, ωραία apps αλλά και καλύτερη απόδοση γενικότερα. Η Xiaomi για παράδειγμα έχει το miui, η Jiayu έχει το Lewa κ.ο.κ. Υπάρχουν και ρυθμίσεις με τις οποίες μπορείς να "παίξεις" και να προσαρμόσεις το κινητό στις δικές σου ανάγκες. Mην σε φοβίζει το flyme θεωρείται πολύ καλό firmware.

Σχετικά με την κάμερα του Lumia 640 δεν πιστεύω ότι υπερτερεί κανενός εκ των παραπάνω κινητών πόσο μάλλον του Meizu m2.

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το link: http://www.phonebunch.com/compare-phones/microsoft_lumia_640_dual_sim-1960-vs-meizu_m2-2133/

και θα δεις.

Edited by vkouroub
Link to comment
Share on other sites

Και εγώ το κοιταγα όταν το είχα δει μάλιστα στα 70κατι και όλοι μου είπαν μακριά.... Πάρε απόγευμα το ίδιο κατάστημα το doogee X5 Pro. Είχα την απλή έκδοση και εκτός της πλαστικης αισθησης ήταν πολύ καλό για την κατηγορία και τιμή του.
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Περί... επιλογής συσκευής γενικά (Μέρος ΙΙ)
  • The topic was locked
Επισκέπτης
This topic is now closed to further replies.
 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...