Jump to content

Samsung SGH-X100


christ-k
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

http://www.mobile-review.com/review/image/samsung/x100/pic4.jpg

Ένα από τα νέα σύντομα αναμενόμενα και πολύ ενδιαφέροντα τηλέφωνα της samsung, είναι το Χ 100, το οποίο έχει κοινή σχεδίαση με το υψηλότερης κατηγορίας αδελφάκι του, το Χ 600....

 

Με οθόνη UFB 65K/ 128*128pxl, 85gr, GPRS class 10, WAP 2.0, ανοιχτού τύπου (bar style) υποστηρίζει πλήρως ΜMS, ενώ η αυτονομία του φθάνει μέχρι και τις 360 h ! Mε ενσωματωμένη κεραία και ήχο 40 τόνων πρόκειται να γίνει μιά από τις ελκυστικότερες και πληρέστερες επιλογές της κατηγορίας του, με αναμενόμενη τιμή σύμφωνα με το mobile-review 220-240 €, η οποία μπορεί να φθάσει λίγο μετά και τα 175 €! Με δυναμική μνήμη 9 ΜΒ, σίγουρα αποτελεί την ανταγωνιστικότερη πρόταση της αγοράς, ικανή να γονατίσει κάθε επίδοξο αντίπαλο!

 

Δείκτης SAR:

0.758 W/kg

Edited by gianpithio
Update
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • 3 weeks later...
Ερχεται στις 9 Δεκεμβριου αυτο το κινητακι με τελικη τιμη 195 ευρω.Λιγες μερες πριν ηή λίγες μέρες μετά θα κυκλοφορήσει το αδελφακι του χ-600 με τελικη τιμή 330 ευρω. ;) :)

<Πειτε ΟΧΙ στα greeklish>- http://www.periland.gr Επισκεφθείτε το online μου κατάστημα...http://www.apiastos.gr

ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΚΑΝΕΙΣ ΣΤΟΥΣ ΑΛΛΟΥΣ,ΟΤΙ ΚΑΙ ΟΙ ΑΛΛΟΙ ΔΕΝ ΘΑΘΕΛΕΣ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΣΕ ΣΕΝΑ.....

 

Tον χάρο καλοπιάνουμε να μην μας έχει άχτι,ποτέ δεν θα πεθάνουμε κουφάλα νεκροθάφτη :lol:

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα,επειδή με ενδιαφέρει το x100 έψαξα να διαβάσω κάποιο τεστ,και ενω γένικα φαίνεται πολύ καλό και σε πολύ καλη τιμή,αναφέρουν οτι δεν εχει ουτε υπερυθρες ούτε θα υποστηρίζει

usb για συνδεση με pc :(

Όταν ενας άνθρωπος ειναι περιτυλιγμένος γύρω απο τον εαυτό του,δημιουργεί πολυ μικρό δέμα.
Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

ΜΜS

Μνήμη 9 ΜΒ

Εγχρωμη οθόνη 65000 χρωμάτων υψηλής ανάλυσης 128 Χ 128 pixels

Ηχοι κλήσης 40 πολυφωνικών τόνων

ΕΜS

GPRS Class 10

WAP 2.0

Java 1.0.3

IrDA

Τηλεφωνικός κατάλογος 1000 αριθμών

Ελληνικό Τ 9

Πλήρες organiser

 

εδω

Ενα sgh 600 χωρις καμερα?

τιμη στο germano 210

ξερει κανενας κατι αλλο για αυτο?

 

MSK? :whistle:

Link to comment
Share on other sites

νεα τιμη στο πλαισιο: 161

 

 

Διαστάσεις : 110 Χ 45 Χ 20 χιλ

 

Βάρος : 83 γρ.

Χρόνος Αναμονής : εως 200 ώρες

Χρόνος Ομιλίας : εως 3.5 ώρες

Οθόνη : 128 χ 128 pixels

Tύπος Μπαταρίας : Λιθίου

Μνήμες συσκευής : 9 ΜΒ

Επιπλέον Χαρακτηριστικά : GPRS, ΜMS, WAP, Organizer

40 πολυφωνικοί ήχοι, Τ9

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
  • 4 weeks later...

Εχω το χ100 δύο μέρες τώρα....αν και από την αρχή το πήρα με την επιδότηση και σκεφτόμουν να το πουλήσω χωρις να το ανοίξω δεν κατάφερα στο σαββατοκύριακο να μην το ανοίξω....

μόλις το ανοίγεις σε εντυπωσιάζει η κάλη του οθόνη(η οποία ειναι ενα κλικ πιο κάτω από αυτην του c100 σε ποιότητα αλλά εμφανές σε πίο μεγάλο μέγεθος.Ο χρώματισμός των πλήκτρών πολύ καλός σε ένα μπλέ χρωματάκι με το πλήκτρο πρόσβασης στο wap να ξεχωρήσει με το άσπρο χρώμα του.Επίσης ένα διακριτικό LED λειτουργιας να αναβοσβήνει σε όποιο απο τα βασικά χρώματα ηθελές.και λέω διακριτικό γιατι δεν είναι σας το C100 που νόμιζες ότι ένας φάρος αναβοσβήνει στο δωματιό σου την νύχτα... :blink:

ξεκινώντας βλεπουμε το μενού των μυνημάτων το οποίο έχει πλήρη υποστήριξη ελλήνικων και το Τ9 λειτουργει τέλεια.με τέλεια επιλογη για να στείλεις μην σε πολλαπλούς παραλήπτες και μνήμη που χώρα 200sms στο κινητο και αλλά30 η κάρτα.εντύπωση κάνει ότι μπορείς να επιλέξεις να θα στέλνεις ένα μην με χαρακτήρες unicode h gsm και το μήνημα που στέλνει απότελείται κανονικά από 160 ελληνικούς χαρακτήρες.ακόμα μπορεις να ρυθμίσεις πώς θα φαινεται το μην σου δηλ πλάγια υπογραμμισμένα η παχεία γράμματα

Η λειτουργικότητα των MMS είναι πολύ καλή.ακόμα κ για κάποιον όχι τόσο ειδήμονα(την κοπέλα μου :) )δεν στάθηκε δύσκολο να δημιούργήσει το πρώτο της MMs ηχογραφώντας μάλιστα την φώνη της, προσθέσετοντας κείμενο και 3φώτος καθώς και 1ήχο από τα υπέροχα mmf του κινητου και φυσικά το έστειλε με επιτυχία.Εχω να σημειώσω ότι η απουσία του Τ9, η μάλλον καλύτερα η προβληματική του λειτουργία στην εγγραφή κειμένου στα ΜΜS με έκανε να απορήσω με τον τρόπο που σκέφτονται οι κορεάτες αλλά πιστεύω ότι με μια μικρή αναβαθμισούλα το πρόβλημα θα λύνεται

ελέγχωντας την μνήμη με τρόμαξε αυτο το 9MB(9089ΚΒ) που είχε διαθέσιμα για το MMS.

Να αναφέρω ότι η περιηγησή μου στα μενού αποδείχθηκε πανευκολη κάθε στιγμή απο την πρώτη στιγμή και σαν λάτρης των νόκια δεν είχα κανενα προβλημα καθ'ολη την διάρκεια.

Ακολουθει το μενου με την λίστα κλήσεων και έπειται το μενού με τις ρυθμίσεις ήχου.οι πολυφωνικοί ήχοι ακούγονται τέλεια και μπορείς να διαλέξεις απο 40ήχους για τις κλήσεις σου και 10 διαφορετικούς ήχους για τα μηνήματα σου.Κάπως θα γίνεται να μπούν και οι ήχοι που ηχογραφεις σαν ήχοι κλήσεις αλλά δεν το έψαξα τόσο.

Ακολουθούν οι ρυθμίσεις τηλεφώνου με τις ρυθμίσεις της οθόνης οπού μπορεις να διαλέξεις για Backround μία από τα 5 κεινούμενα βιντεάκια να πω τα οποία είναι άκρως αισθητικά.Λάτρεψα το ότι επιλέγεις εσύ αν θα φαινεται το λογότυπο της εταιρίας στην αρχική οθόνη

επιλογές γλώσσας ελληνική και αγγλική.καλό.

Η ατζέντα του εύχρηστη με υπενθιμίσεις ημερολόγιο λιστα εργασιών ξυπνητήρι υπόλογιστή μετατροπέα μονάδων και χρηματικών ποσών(με τις ισοτιμίες όλων των ευρώπαικών νομισμάτων έτσι όπως είχαν κλειδώσει με το ευρώ(ο μετατροπέας μονάδων πολύ καλός με όλες τις κυριες μονάδες μήκους όγκου εμβαδού βάρους και θερμοκρασίας )

υπάρχει επίσης χρονόμετρο καθώς και αντίστροφο χρονόμετρο

ακολουθουν το μενού με τις υπηρεσίες δικτύου και μετά τοFun Box με τις επιλογες για τα παιχνίδια JAVA καθώς και όλα τα mmf αρχεία ήχου του κινητου συν αυτα που ηχογράφησες.

Να αναφέρω ότι το πλήκτρο με τα 4 βελάκια έχει τις εξής επιλογές(οι οποίες όμως δεν αλλάζουν η δεν βρήκα τρόπο εγώ να το κάνω...

αριστερα = νεο SMS

δεξια= ηχοι εισερχομένων κλήσεων

κατω=προσβαση στο μενού τωνjav παιχνιδίων

πανω=ημερολόγιο

παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου C σε οδηγεί στην δημιουργία νέας υπενθήμισης πράγμα πρακτικό

το μενού με τα ονόματα είναι συμβατό με τα ελληνικά και η διαταξή τους είναι κανονική αλλά όταν πας να αποθηκευσεις ένα όνομα στα ελληνικά στην ΣΙΜ οι 16 χαρακτηρες γαι παράδειγμα της κάρτας γίνονται ως δια μαγείας 6 και στη μνήμου του τηλ οι 20 γινονται 9!!!στα αγγλικά όμως δεν υπάρχει πρόβλημα.ακόμα παρατήρησα ότί αντιγράφωντας τον τηλ καταλογο από την μνήμη του 8310 μου στην σιμ και εν συνεχεία βαζωντας τον στο χ100 ενώ εμφάνιζε τα ονοματα κονονικά όταν αντλεγραφα την μνήμη της σιμ στο τηλέφωνο τα ονόματα χανώντουσαν και μέναν μόνο οι αριθμοι.

μπορείς να επιλέξεις τον τύπο(κινιτο σπιτι γραφείο εμαιλ για κάθε καταχώρηση ξεχωριστα κτλ) αλλά και σε κάθε καταχώρηση να διαλέξεις κάποια ομόδα να μπει ,να διαλέξεις δικό της ξεχωριστό ήχο κλήσης άσχετο από το ποιά ομάδα είναι καθώς και ένα απο τα 60 νομίζω όμορφα λογότυπα κλήσης...

 

ΕΝ κατακλείδι....

το κινητό πράγματι με εντυπώσίασε και είμαι ακόμα και τώρα στο όριο να το κρατήσω λογω του ικανοποιητικού του μενου.

Πιστεύω ότι μια μελλοντική αναβάθμιση κύρίως στον τομέα του τηλ καταλόγου θα το κανει ένα από τα πιο ελκηστικα κινητα για κάποιον που ενδιαφέρεαται για μια καλή οθόνη αλλά όχι κάμερα(όπως πχ εγω)

αυτα από εμένα....

όποια άλλη ερώτηση δεκτή.

θα προσπαθήσω να απαντώ όσον τον δυνατόν πιο γρήγορα..

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

Εχω το χ100 δύο μέρες τώρα....αν και από την αρχή το πήρα με την επιδότηση και σκεφτόμουν να το πουλήσω χωρις να το ανοίξω δεν κατάφερα στο σαββατοκύριακο να μην το ανοίξω....

μόλις το ανοίγεις σε εντυπωσιάζει η κάλη του οθόνη(η οποία ειναι ενα κλικ πιο κάτω από αυτην του c100 σε ποιότητα αλλά εμφανές σε πίο μεγάλο μέγεθος.Ο χρώματισμός των πλήκτρών πολύ καλός σε ένα μπλέ χρωματάκι με το πλήκτρο πρόσβασης στο wap να ξεχωρήσει με το άσπρο χρώμα του.Επίσης ένα διακριτικό LED λειτουργιας να αναβοσβήνει σε όποιο απο τα βασικά χρώματα ηθελές.και λέω διακριτικό γιατι δεν είναι σας το C100 που νόμιζες ότι ένας φάρος αναβοσβήνει στο δωματιό σου την νύχτα...

ξεκινώντας βλεπουμε το μενού των μυνημάτων το οποίο έχει πλήρη υποστήριξη ελλήνικων και το Τ9 λειτουργει τέλεια.με τέλεια επιλογη για να στείλεις μην σε πολλαπλούς παραλήπτες και μνήμη που χώρα 200sms στο κινητο και αλλά30 η κάρτα.εντύπωση κάνει ότι μπορείς να επιλέξεις να θα στέλνεις ένα μην με χαρακτήρες unicode h gsm και το μήνημα που στέλνει απότελείται κανονικά από 160 ελληνικούς χαρακτήρες.ακόμα μπορεις να ρυθμίσεις πώς θα φαινεται το μην σου δηλ πλάγια υπογραμμισμένα η παχεία γράμματα

Η λειτουργικότητα των MMS είναι πολύ καλή.ακόμα κ για κάποιον όχι τόσο ειδήμονα(την κοπέλα μου )δεν στάθηκε δύσκολο να δημιούργήσει το πρώτο της MMs ηχογραφώντας μάλιστα την φώνη της, προσθέσετοντας κείμενο και 3φώτος καθώς και 1ήχο από τα υπέροχα mmf του κινητου και φυσικά το έστειλε με επιτυχία.Εχω να σημειώσω ότι η απουσία του Τ9, η μάλλον καλύτερα η προβληματική του λειτουργία στην εγγραφή κειμένου στα ΜΜS με έκανε να απορήσω με τον τρόπο που σκέφτονται οι κορεάτες αλλά πιστεύω ότι με μια μικρή αναβαθμισούλα το πρόβλημα θα λύνεται

ελέγχωντας την μνήμη με τρόμαξε αυτο το 9MB(9089ΚΒ) που είχε διαθέσιμα για το MMS.

Να αναφέρω ότι η περιηγησή μου στα μενού αποδείχθηκε πανευκολη κάθε στιγμή απο την πρώτη στιγμή και σαν λάτρης των νόκια δεν είχα κανενα προβλημα καθ'ολη την διάρκεια.

Ακολουθει το μενου με την λίστα κλήσεων και έπειται το μενού με τις ρυθμίσεις ήχου.οι πολυφωνικοί ήχοι ακούγονται τέλεια και μπορείς να διαλέξεις απο 40ήχους για τις κλήσεις σου και 10 διαφορετικούς ήχους για τα μηνήματα σου.Κάπως θα γίνεται να μπούν και οι ήχοι που ηχογραφεις σαν ήχοι κλήσεις αλλά δεν το έψαξα τόσο.

Ακολουθούν οι ρυθμίσεις τηλεφώνου με τις ρυθμίσεις της οθόνης οπού μπορεις να διαλέξεις για Backround μία από τα 5 κεινούμενα βιντεάκια να πω τα οποία είναι άκρως αισθητικά.Λάτρεψα το ότι επιλέγεις εσύ αν θα φαινεται το λογότυπο της εταιρίας στην αρχική οθόνη

επιλογές γλώσσας ελληνική και αγγλική.καλό.

Η ατζέντα του εύχρηστη με υπενθιμίσεις ημερολόγιο λιστα εργασιών ξυπνητήρι υπόλογιστή μετατροπέα μονάδων και χρηματικών ποσών(με τις ισοτιμίες όλων των ευρώπαικών νομισμάτων έτσι όπως είχαν κλειδώσει με το ευρώ(ο μετατροπέας μονάδων πολύ καλός με όλες τις κυριες μονάδες μήκους όγκου εμβαδού βάρους και θερμοκρασίας )

υπάρχει επίσης χρονόμετρο καθώς και αντίστροφο χρονόμετρο

ακολουθουν το μενού με τις υπηρεσίες δικτύου και μετά τοFun Box με τις επιλογες για τα παιχνίδια JAVA καθώς και όλα τα mmf αρχεία ήχου του κινητου συν αυτα που ηχογράφησες.

Να αναφέρω ότι το πλήκτρο με τα 4 βελάκια έχει τις εξής επιλογές(οι οποίες όμως δεν αλλάζουν η δεν βρήκα τρόπο εγώ να το κάνω...

αριστερα = νεο SMS

δεξια= ηχοι εισερχομένων κλήσεων

κατω=προσβαση στο μενού τωνjav παιχνιδίων

πανω=ημερολόγιο

παρατεταμένη πίεση του πλήκτρου C σε οδηγεί στην δημιουργία νέας υπενθήμισης πράγμα πρακτικό

το μενού με τα ονόματα είναι συμβατό με τα ελληνικά και η διαταξή τους είναι κανονική αλλά όταν πας να αποθηκευσεις ένα όνομα στα ελληνικά στην ΣΙΜ οι 16 χαρακτηρες γαι παράδειγμα της κάρτας γίνονται ως δια μαγείας 6 και στη μνήμου του τηλ οι 20 γινονται 9!!!στα αγγλικά όμως δεν υπάρχει πρόβλημα.ακόμα παρατήρησα ότί αντιγράφωντας τον τηλ καταλογο από την μνήμη του 8310 μου στην σιμ και εν συνεχεία βαζωντας τον στο χ100 ενώ εμφάνιζε τα ονοματα κονονικά όταν αντλεγραφα την μνήμη της σιμ στο τηλέφωνο τα ονόματα χανώντουσαν και μέναν μόνο οι αριθμοι.

μπορείς να επιλέξεις τον τύπο(κινιτο σπιτι γραφείο εμαιλ για κάθε καταχώρηση ξεχωριστα κτλ) αλλά και σε κάθε καταχώρηση να διαλέξεις κάποια ομόδα να μπει ,να διαλέξεις δικό της ξεχωριστό ήχο κλήσης άσχετο από το ποιά ομάδα είναι καθώς και ένα απο τα 60 νομίζω όμορφα λογότυπα κλήσης...

 

ΕΝ κατακλείδι....

το κινητό πράγματι με εντυπώσίασε και είμαι ακόμα και τώρα στο όριο να το κρατήσω λογω του ικανοποιητικού του μενου.

Πιστεύω ότι μια μελλοντική αναβάθμιση κύρίως στον τομέα του τηλ καταλόγου θα το κανει ένα από τα πιο ελκηστικα κινητα για κάποιον που ενδιαφέρεαται για μια καλή οθόνη αλλά όχι κάμερα(όπως πχ εγω)

αυτα από εμένα....

όποια άλλη ερώτηση δεκτή.

θα προσπαθήσω να απαντώ όσον τον δυνατόν πιο γρήγορα..

Χαλαρά... :lol:
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Exei kaneis to sugekrimeno thlefono?

Thelw na mathw an exei kalodio gia syndesh me pc na mporw na fortwsw mmf kai eikones pou exw apeira...

Episis me poio programma syndeetai sto pc?

[sIGPIC][/sIGPIC]
Link to comment
Share on other sites

To exw 2 meres. kalwdio gia pc den dinei. to dokimasa me to kalwdio tou v200 kai me to programma pou katevasa apo to http://www.samsungmobile.com omws den doulepse par'olo pou to kalwdio fainetai na einai to idio me afto pou se protrepoun na agoraseis extra gia to x100
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Πήρα το Χ100 πρόσφατα, μετά από πολλή σκέψη και όντας απογοητευμένος που δεν έβρισκα κάτι σε Νokia, στα αντίστοιχα λεφτά. Είμαι παραδοσιακά fun της Nokia (κατά καιρούς είχα τα 6110, 6210, 6310i) και ειλικρινά θεωρώ απαράδεκτο γιατί πρέπει να χώσεις >300€ για να πάρεις κάτι σαν το 6310i (άσε που δεν υπάρχει...). Λύσεις του στυλ 1100, 2100, κτλ τις απέκλεισα εκ προοιμίου και έτσι κατέληξα να ψάχνω για άλλη μάρκα. Κατέληξα στη Samsung θεωρώντας εντυπωσιακό το Χ100 ως συσκευή (απλή, όμορφη, πρακτική και σε λογική τιμή).

Φτάνοντας στον κατάλογο και ξεκινώντας την καταχώρηση του καταλόγου (σε ελληνικά) διαπίστωσα ότι οι 20 διαθέσιμοι χαρακτήρες γίνονταν ξαφνικά 10!!! Όπως καταλαβαίνετε είναι αδύνατο να λειτουργήσω έτσι και πιστεύω πως είναι επίσης αδύνατον οι ιθύνοντες να μην διέγνωσαν το πρόβλημα και να έβγαλαν έτσι στην αγορά ένα -κατά τα άλλα- αξιόλογο τηλέφωνο. Εν αναμονή λοιπόν κάποιου "patch" και θεωρώντας ότι πρόκειται για bug, εξακολουθώ να χρησιμοποποιώ το 6310i από το οποίο δηλώνω απόλυτα ικανοποιημένος. Καταλήγω λοιπόν σε δύο συμπεράσματα :

1) Η Nokia ΠΡΕΠΕΙ επιτέλους να συμμορφωθεί και να μην αντιμετωπίζει τους πελάτες της σαν δύο και μόνο κατηγορίες. Αυτούς που δεν θέλουν να διαθέσουν πολλά χρήματα και καταλήγουν σε πρωτόγονες λύσεις σαν τα 1100, 2100, 3100 κτλ, και αυτούς που γουστάρουν να δώσουν ένα κάρο λεφτά για να πάρουν το state of the art! Νομίζω ότι η πορεία της Nokia τελευταία και τα πρόσφατα οικονομικά της αποτελέσματα δικαιώνουν το συμπέρασμά μου.

2) Η Samsung πρέπει να δει λίγο πιο σοβαρά τις τοπικές αγορές και να μην παρασύρεται από τον ενθουσιασμό του "μικρού" που ξαφνικά πάει να γίνει "μεγάλος". Αναμφισβήτητα, έχει τα φόντα να εξελιχθεί σε σημαντικό παίκτη της παγκόσμιας αγοράς κινητής τηλεφωνίας. Ας μην ξεχνάμε ότι ο ανταγωνισμός αποβαίνει -τις περισσότερες φορές- προς όφελος των καταναλωτών, ημών δηλαδή...

Αυτά για τώρα.

Τί Ωνάσης τί ....Θανάσης!!!
Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Samsung SGH-X100

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

×
×
  • Create New...