Jump to content

Sony Xperia Z5


konstantinoslp
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Από την Sony τελικά μου είπαν ότι η κάμερα δεν κάνει focus και για αυτό φαίνονται θολά οι φωτογραφίες και προτείνουν αλλαγή κάμερας..

Απλά το παραθέτω γιατί δεν ξέρω πως γίνεται να χάσει το focus μια κάμερα..

Για το κόστος της επισκευής θα με ενημερώσουν σε λίγο.

 

Από κανένα χτύπημα, κάτι θα χάλασε.

MyName: Γιάννης.

Samsung s22 ultra ~ Samsung Tab S7 ~ Dell XPS 9350

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,4χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

Από την Sony τελικά μου είπαν ότι η κάμερα δεν κάνει focus και για αυτό φαίνονται θολά οι φωτογραφίες και προτείνουν αλλαγή κάμερας..

Απλά το παραθέτω γιατί δεν ξέρω πως γίνεται να χάσει το focus μια κάμερα..

Για το κόστος της επισκευής θα με ενημερώσουν σε λίγο.

 

Έχει λογική αυτό που σου λένε αν είναι θολή η εικόνα μόνο αφού τραβήξεις τη φωτό και όχι πριν. Και πάλι αυτό που λέω δεν είναι απόλυτο γιατί μπορεί να έχει κολλήσει ο μηχανισμός της εστίασης και να είναι πάντα θολή. Επειδή υπάρχουν κινούμενα μέρη, όπως είπε και ο φίλος απο πάνω μάλλον απο κάποια πτώση θα είναι ή απλά έπεσες στην περίπτωση. Δεν είναι πάντως κάτι που χαλάει συχνά και είσαι η πρώτη περίπτωση που ακούω. Το καλό είναι οτι το κόστος αλλαγής της κάμερας δεν πρέπει να είναι απαγορευτικό.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

1. Η εικόνα της πίσω κάμερας ήταν θολή καθόλη την διάρκεια που ήταν ανοιχτή, και οι φωτογραφίες εννοείται πως ήταν θολές.

84€ κόστισε η αλλαγή κάμερας και της πλάτης του κινητού η οποία είχε κρακ, τώρα η κάμερα είναι ξανά μια χαρά. Το έδωσα στο service αν Θεσσαλονίκη, και κατέβηκε Αθήνα για επισκευή.

 

2. Είχα το tempered glass της orzly, λεπτό και ωραίο και δεν χαλούσε και τα χρώματα της οθόνης. Επειδή όμως ταλαιπωρήθηκε λίγο, θέλω να το αλλάξω. Αλλά πλέον η orzly δεν βγάζει για το Z5, καθώς είναι "παλιό".

Έχετε να προτείνετε κάποιο άλλο site ή κάποιο από eBay που να είναι καλά;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Σκέφτομαι σοβαρά να προβώ στην αγορά του, καθώς το Vibe shot μου έβγαλε κάποια προβληματάκια (αισθητήρας φωτός, προκαλεί κόλλημα στην οθόνη).

 

Γνωρίζω ότι είναι παλιό όπως και το Shot, αξίζει να το αγοράσω; Λίγο ως πολύ ίδια χαρακτηριστικά έχουν.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα 250 ευρώ.

 

Θέλω 5" οθόνη όχι μεγαλύτερη, ραδιόφωνο με RDS και εννοείται LED ειδοποιήσεις.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ελλάδα 250 ευρώ.

 

Θέλω 5" οθόνη όχι μεγαλύτερη, ραδιόφωνο με RDS και εννοείται LED ειδοποιήσεις.

 

Εγω θα πήγαινα σε μεταχειρισμένο από insomnia σε αγορά χέρι χέρι με εγγύηση όπου παίζουν από xz μέχρι xz1 ολοφρεσκα κάτω από 300 ευρώ με χαρακτηριστικά που δε συγκρίνονται.

Γενικά δεν έχω μεγάλη εικόνα από τα κινητά που παίζουν στην πιάτσα αλλά 250 τα θεωρώ πολλά για το z5.

Link to comment
Share on other sites

Οι σειρές Snapdragon 82x και μετά είναι άλλη φάση καμιά σχέση σε θερμοκρασίες ειδικά, με 808 & 810.

 

----- προσθήκη μηνύματος 61 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Οπότε, ναι το Ζ5 δεν αξίζει πια με την καμία κατά την γνώμη μου σε αυτά τα χρήματα.

Konakis.
Link to comment
Share on other sites

Θέλω οπωσδήποτε dual sim και αυτόνομη sd κάρτα. Τα άνωθεν που παρέπεμψες καταλαμβάνει η sd την θέση της δεύτερης sim.

 

Αν δεν μου έβγαζε πρόβλημα το Vibe Shot, που σχετίζεται και με την ζέστη δεν θα το άλλαζα.

 

Δεν λειτουργεί το touch για ώρες και το τηλέφωνο δεν ανταποκρίνεται μόνο τα κουμπιά στο πλάι. Ανταποκρίνεται μόνο, εάν το σβήσω με τα χίλια ζόρια και όταν το εκκινήσω έχω καλύψει με το δάχτυλο ή με ταινία τους αισθητήρες δίπλα από την μπροστινή κάμερα.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα το Ζ5 μου και βρηκα απο insomnia καινουργιο το ΧΖ1 με εγγυση

Τι λέει σε σχέση με το z5 από πλευράς φωτογραφίας;

Link to comment
Share on other sites

Τι λέει σε σχέση με το z5 από πλευράς φωτογραφίας;

 

Σήμερα το πήρα από Δευτέρα που θα πάρω θήκη και γυαλί θα ξεκινήσω δεν έχω ανοίξει ακόμα υπομονη λιγο

Link to comment
Share on other sites

ωραιος καλοριζικο καλοδουλευτο.

εαν δε σου κανει κοπος θα ηθελα την γνωμη σου περι καμερας οπως φαινεται στα ματια σου και στο pc σου ειδικα βραδυ μα και manual γιατι κακα τα ψεματα οταν εχεις χρονια μια συσκευη η καλυτερη μεταβαση ειναι σε μια του ιδιο brand απο πλευρας ευκολιας μεταβασης.

χωρια οτι σαν χρηστης z5c ειμαι λιγο εγκλοβισμενος ας πουμε στην sony οποτε με ενδιαφερει πολυ η γνωμη ενός χρηστη οσο αναφορα την βελτιωση μιας συσκευης της sony παρα οποιοδηποτε review.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως το firmware της nougat στο Z5© είναι πιο πλήρες από αυτό της oreo στο XZ1. Εμένα μου κακοφάνηκε στην μετάβαση, αλλά όλα συνηθίζονται...
Link to comment
Share on other sites

ωραιος καλοριζικο καλοδουλευτο.

εαν δε σου κανει κοπος θα ηθελα την γνωμη σου περι καμερας οπως φαινεται στα ματια σου και στο pc σου ειδικα βραδυ μα και manual γιατι κακα τα ψεματα οταν εχεις χρονια μια συσκευη η καλυτερη μεταβαση ειναι σε μια του ιδιο brand απο πλευρας ευκολιας μεταβασης.

χωρια οτι σαν χρηστης z5c ειμαι λιγο εγκλοβισμενος ας πουμε στην sony οποτε με ενδιαφερει πολυ η γνωμη ενός χρηστη οσο αναφορα την βελτιωση μιας συσκευης της sony παρα οποιοδηποτε review.

 

μην το λες γιατί και το Α3 2017 της Samsung φοράει φακο Sony όπως και παρά πολλά κινητά και φωτογραφικές μηχανές. Τώρα στο θέμα μας λίγο υπομονή μέχρι αύριο που θα έχω την θήκη και το γυαλί που θα το βγάλω βόλτα

Θέλω εδώ να ανεβάσω δύο φωτογραφίες μια από το Ζ5 και μια από το ΧΖ1 ώστε να δείτε διάφορες ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια

Link to comment
Share on other sites

μην το λες γιατί και το Α3 2017 της Samsung φοράει φακο Sony όπως και παρά πολλά κινητά και φωτογραφικές μηχανές. Τώρα στο θέμα μας λίγο υπομονή μέχρι αύριο που θα έχω την θήκη και το γυαλί που θα το βγάλω βόλτα

Θέλω εδώ να ανεβάσω δύο φωτογραφίες μια από το Ζ5 και μια από το ΧΖ1 ώστε να δείτε διάφορες ευχαριστώ για τα καλά σας σχόλια

 

Δεν υπάρχει πίεση μη με παρεξηγείς!

Κάνε τα κουμάντα σου.

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει πίεση μη με παρεξηγείς!

Κάνε τα κουμάντα σου.

εδω ειναι το συγκριτικο με ολα τα χαρακτηριστικα https://www.phonearena.com/phones/compare/Sony-Xperia-Z5,Sony-Xperia-XZ1/phones/9550,10277 και εδω το video με τα xperia z5 c vs xperia xz1 c

να πω την αληθεια το Ζ5 το ειχα βολευτει πολυ αλα περισοτερο θα μου λειψει αυτο εδω

Double Tap

το ανοιγμα και το κλεισιμο με το χτυπημα στην οθονη

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

εγω το εδωσα το Ζ5 μου και βρηκα απο insomnia καινουργιο το ΧΖ1 με εγγυση

Από περιέργεια περισσότερο η ερώτηση: δεν είχες πάρει το Νοέμβριο το XZ1 (μήνυμα #2281);

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Από περιέργεια περισσότερο η ερώτηση: δεν είχες πάρει το Νοέμβριο το XZ1 (μήνυμα #2281);

Το είχα πάρει αλά το είχα σφραγισμενο και το είχα κάνει δώρο στον μεγάλο μου αδελφό που ζει στο εξωτερικό οπότε εγώ είχα μείνει με το Ζ5 και τώρα που βρέθηκε η ευκαιρία το πήρα παντως μου έχουν μείνει πράγματα από το Ζ5 Screen Protector εμπρός πισω και γυαλί εμπρός πισω και το λευκό ηχείο που του είχα παρει

Edited by BILLY5
Link to comment
Share on other sites

Ok, φίλε μου, και με συγχωρείς για την "περίεργη" ερώτηση.

Ο "δάσκαλος", ζαίος και με άποψη επί παντός επιστητού και οι "δικαστές" της Vodafone (κατά πρώτο λόγο) και της Cosmote.😅

Link to comment
Share on other sites

Το πήρα στα χέρια μου χθες, το Z5 Dual, αναβαθμίστηκε στην τελευταία του έκδοση. Δεν το μετάνιωσα με τίποτα. Με καλύπτει απόλυτα. Λίγο καλύτερο από το Vibe Shot.

 

Θέλω να το κάνω root. Το κινητό μετά το root αλλοιώνεται κάποιο χαρακτηριστικό του;

 

Επίσης είναι Τουρκική έκδοση και όταν το κάνω Hardware reset ξεκινά με αρχική γλώσσα την Τουρκική. Γίνεται να ξεκινά με την Ελληνική; Εννοείται ότι έχει Ελληνικά κτλ.

 

Θέλω να πάρω μια θήκη καουτσούκ και αντιχαρακτικό γυαλί για να το χρησιμοποιώ κανονικά.

Hello moto....!
Link to comment
Share on other sites

Ok, φίλε μου, και με συγχωρείς για την "περίεργη" ερώτηση.

Κανένα πρόβλημα για αυτό είμαστε εδώ για να λυνουμε απορίες και να βοηθαμε τον κοσμο

Link to comment
Share on other sites

πάντως αυτό μου τη σπάει Πολλές εταιρίες δεν φέρνουν όλα τα μοντέλα παράδειγμα το Xperia Z5 dual πρεπει να γινει παραεισαγωγη στην Ελλάδα από κάποια άλλη χώρα που το φέρνει επίσημα Η δικιά μας Για ποιο λόγο να μην το φέρει επίσημα εγώ μπορει μη θέλω το απλό με τη μία κάρτα και να θέλω να έχει διπλή κάρτα Γιατί να μην έχω επίσημα αυτή την επιλογή ε?
Link to comment
Share on other sites

Αυτό έχει να κάνει με την εκάστοτε αντιπροσωπεία της κάθε χώρας.. Συμβαίνει και με τα αυτοκίνητα και γενικά με όλα τα προιόντα. Αν θωρούν οτι δεν θα πουλήσει κάτι δεν κάνουν επίσημη εισαγωγή.

Siemens A55-> Alcatel-one touch 511-> Sagem my x3-2-> Sharp GX15-> Sonyericsson k700i-> SonyEricsson k750i-> SonyEricsson W810i-> Nokia 5300-> SonyEricsson k550i-> SonyEricsson C902-> SonyEricsson Satio-> Sony Xperia P-> Sony Xperia Z1 -> Sony Xperia Z3-> Sony Xperia XZ1-> Sony Xperia 1 ΙΙ-> Sony Xperia 1 V

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακά και μόνον το κινητό μας στην αφαρμογη της κάμερας δεν διαθέτει φωτομέτρηση με άγγιγμα πράγμα που πολλές φορές μας δυσκολεύει στο να βγάλει κατι που εμεις θέλουμε να φανεί καλά.

Φωτομέτρηση με άγγιγμα εχουν τα sony μετα από εμάς.

Φυσικα η sonara δε το εδωσε σε εμας μαζι με αλλα manual settings και ας φοράμε το imx300.

Γιατι;γιατι γαμ...ται απλα.

Να ξέρετε οτι πολυ καλά αποτελέσματα δίνει η mx camera η οποια και διαθετει το άγγιγμα για φωτομέτρηση.

Εμενα μου εχει φανει χρήσιμο,βασικα θα ελεγα συνέχεια πανω κατω το χρειάζομαι και είναι φυσιολογικό.θα σας ανεβάσω κανα 2 σε χαμηλο φως να δείτε.

Link to comment
Share on other sites

  • The title was changed to Sony Xperia Z5

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...