Jump to content

[Επίσημο] Nokia 6230


Pimpsick
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕΡΟΣ 3 (THE RETURN OF THE STRATAI!)

 

Δεν ξέρω πόσοι από εσάς θυμάστε τις περιπέτειες που είχα στα τέλη του Γενάρη όταν είχα επισκεφθεί το ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ στην προσπάθειά μου να αναβαθμίσω την software έκδοση του κινητού μου. Όσοι δεν θυμάστε μπορείτε, πριν συνεχίσετε την ανάγνωση, να πάτε στα αντίστοιχα posts που είχα κάνει στις 29 και 30 Γενάρη.

 

Μετά την απότομη προσγείωση και τα γκελ που έφαγε το κινητό μου χθες :( αποφάσισα να επισκεφθώ ξανά το μαγαζί (τι να κάνω; Είναι δίπλα στο σπίτι μου βλέπετε...) προς αναζήτηση νέας πρόσοψης (της ασημένιας). Κρυφή μου ελπίδα ήταν το ότι δεν θα έβρισκα την εν λόγω κυρία στην υποδοχή. :cool:

 

Για μαντέψτε. Εκεί ήταν... :mad:

 

Πρέπει να παραδεκτώ όμως ότι αυτή τη φορά ήταν τρομερά φιλική και εξυπηρετική, με ένα χαμόγελο να και διάθεση να μου τα εξηγήσει όλα. :confused: Μου είπε ότι δεν υπήρχε η ασημί πρόσοψη αλλά μου έδειξε κάποιες άλλες και τελικά πήρα την ασημογαλάζια που μου φάνηκε αρκετά όμορφη (η πρόσοψη όχι η κυρία, έτσι;). Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το πλαστικό πάνω από το σηματάκι της ΝΟΚΙΑ είναι ασημένιο και δεν ταιριάζει με το μαύρο πληκτρολόγιο που έχω. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν βάλω το άλλο πληκτρολόγιο, πέρα από τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω, ίσως δεν θα ταιριάζει με τα μαύρα πλαστικά πλάγια και πίσω από τη συσκευή.

 

Πάντως μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση η συμπεριφορά της κυρίας. Δεν είχε καμία σχέση με τότε, πράγμα που σημαίνει ότι:

1. Την είχα πετύχει τότε σε κακή ημέρα.

2. Δεν είχε πατήσει όλη μέρα άνθρωπος στο μαγαζί.

3. Μετά από τη διαμαρτυρία μου στην ALPHA COPY την κράξανε και έστρωσε.

4. Στο μεσημεριανό διάλειμμα και όσο το μαγαζί ήταν κλειστό πήγε σπίτι της και έκανε άγριο σεξ με τον δικό της (τώρα που το σκέφτομαι χθες ήταν κάπως αναμαλλιασμένη! :w00t: )

 

Αυτά. Για να μη γκρινιάζουμε μόνο, να λέμε και κάτι θετικό. Φυσικά αν της έλεγα ότι θέλω πάλι να αναβαθμίσω το κινητό, δεν ξέρω πως θα αντιδρούσε... χε χε! :lol:

EMENA ΓΙΑΤΙ ΠΗΓΕ ΤΟ ΜΥΑΛΟ ΜΟΥ ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ ΣΤΟ 4. :w00t:
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 6χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

ΝΟΚΙΑ SHOP ΚΑΛΛΙΘΕΑΣ ΜΕΡΟΣ 3 (THE RETURN OF THE STRATAI!)

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι το πλαστικό πάνω από το σηματάκι της ΝΟΚΙΑ είναι ασημένιο και δεν ταιριάζει με το μαύρο πληκτρολόγιο που έχω. Από την άλλη σκέφτομαι ότι αν βάλω το άλλο πληκτρολόγιο, πέρα από τα παραπάνω χρήματα που θα δώσω, ίσως δεν θα ταιριάζει με τα μαύρα πλαστικά πλάγια και πίσω από τη συσκευή.

 

:

Aν εννοείς το σχήματος Π, πλαστικό καλυμματάκι πάνω από το λογότυπο της Νόκια, τότε να σου πω πως αυτό αλλάζει σε μαύρο ή ασημί, ανάλογα με τς προτιμήσεις σου και μπορείς να το ζητησεις από τα αλφα κοπυ, εναντι ελαχίστου αντιτίμου....

Link to comment
Share on other sites

6230 v5.35

Changes/improvements made from MCU SW version 5.24 to version 5.35:

- Call and network management:

- Improved handling of Fixed Dialling Numbers

- SIM:

- Handling of SIM cards improved

- MP3 music is playing via IHF

- Improved standby time for certain networks

- Improved time input in Czech language

ΣΩΣΤΟΣ ΦΙΛΕ tasos1976

Εγω τις εχω πια ολες τις "αλλαγες" των αναβαθμισεων σε αρχεια .txt

Οποιος ενδιαφερεται...ΡΜ

Link to comment
Share on other sites

6230 v5.35

Changes/improvements made from MCU SW version 5.24 to version 5.35:

- Call and network management:

- Improved handling of Fixed Dialling Numbers

- SIM:

- Handling of SIM cards improved

- MP3 music is playing via IHF

- Improved standby time for certain networks

- Improved time input in Czech language

Δεν νομίζω να είναι μόνο αυτές οι αλλαγές. Η μόνη διαφορά από την 5.26 στην 5.35 σύμφωνα με το post σου είναι ό,τι αφορά στο mp3. Νομίζω ότι έχουν γίνει κι άλλες διορθώσεις... ας πούμε το μενού της κάρτας sim σε Vodafone και Cosmote είναι πλέον και στα ελληνικά...
Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι μόνο αυτές οι αλλαγές. Η μόνη διαφορά από την 5.26 στην 5.35 σύμφωνα με το post σου είναι ό,τι αφορά στο mp3. Νομίζω ότι έχουν γίνει κι άλλες διορθώσεις... ας πούμε το μενού της κάρτας sim σε Vodafone και Cosmote είναι πλέον και στα ελληνικά...
ΣΩΣΤΟΟΟΣ!!!
Link to comment
Share on other sites

απο την 5.24 στην 5.35 λεει ο ανθρωπος...εσυ αναφερεις απο την 5.26 στην 5.35 - δεν μας τα ξεμπερδευεις λιγο και για μας τους θνητους...
Φίλε singer, θνητός είμαι και εγώ. Απλή λογική: Κάθε αναβάθμιση περιέχει και τις προηγούμενες βελτιώσεις. Αν λοιπόν ανατρέξεις στις αλλαγές που έχεις όπως λες σε txt :) θα δεις ότι υπάρχουν ήδη καταγεγραμμένες από 5.24 σε 5.26. Είναι ακριβώς τα ίδια με αυτά που λέει ο φίλος μάς μόνο που έχει και ένα επιπρόσθετο σε ό,τι αφορά τα mp3. Επίσης, σε κάποιες προηγούμενες συζητήσεις πάνω στο θέμα της 5.35 έκδοσης (2-3 σελίδες πιο πίσω) έχουν επισημανθεί μερικές αλλαγές ως προς το μενού των καρτών (vodafone & cosmote που δοκίμασα εγώ είναι πλέον στα ελληνικά, αντιθέτως με τις 5.24 και 5.26). Άρα, η "mp3 διόρθωση" δεν είναι η μοναδική διόρθωση της 5.35...

Προς τι το μπέρδεμα; :blink:

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 6230 πριν μία εβδομάδα αλλά επειδή είμαι άσχετη και έχω και κάποιες απορίες ελπίζω εδώ να πάρω κάποια απάντηση.

1.η ένταση του ραδιοφώνου νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλή. Είδα να γίνεται συζήτηση εδώ αλλά δεν πήρα απάντηση για το αν μπορώ και πώς να το διορθώσω. Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω. Με έχει χαλάσει πολύ! Είχα το 6510 το οποίο έχει αρκετά πιο υψηλή ένταση και μου ήρθε κάπως!

2.Πώς μπορώ να δω τι version έχει; εννοώ αυτά τα 5.35 και 5.26 που λένε πολλοί αλλά εγώ δεν τα πιάνω. Αν είναι να του κάνω καμιά αναβάθμιση μήπως διορθωθούν 2-3 πραγματάκια που δεν μου αρέσουν.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 6230 πριν μία εβδομάδα αλλά επειδή είμαι άσχετη και έχω και κάποιες απορίες ελπίζω εδώ να πάρω κάποια απάντηση.

1.η ένταση του ραδιοφώνου νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλή. Είδα να γίνεται συζήτηση εδώ αλλά δεν πήρα απάντηση για το αν μπορώ και πώς να το διορθώσω. Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω. Με έχει χαλάσει πολύ! Είχα το 6510 το οποίο έχει αρκετά πιο υψηλή ένταση και μου ήρθε κάπως!

2.Πώς μπορώ να δω τι version έχει; εννοώ αυτά τα 5.35 και 5.26 που λένε πολλοί αλλά εγώ δεν τα πιάνω. Αν είναι να του κάνω καμιά αναβάθμιση μήπως διορθωθούν 2-3 πραγματάκια που δεν μου αρέσουν.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει!

1)den 3erw an dior8onete me kapio upgrade i edasi mias kai den to exw xrisimopiesi pote!!

2) tin ekdosi to software ti vlepis patodas

*#0000#

i pio prosfati ine i 5.35

 

 

sorry gia to 2o post :(

kata la8os egine!!

Link to comment
Share on other sites

na kanw mia erwtisi?

Mporei na einai ilithia alla....

loipon... Egw to kin to pira perisi ton may

simera piga kai ekana prwti fora anavathmisi to kin mou!

auta ola pou lete gia tis allages tha exoun ginei (px 4.40 5.24 ktlp, tha einai perasmena?)i eprepe na to ekana molis evgaine mia kainourgia ekdosi

Link to comment
Share on other sites

na kanw mia erwtisi?

Mporei na einai ilithia alla....

loipon... Egw to kin to pira perisi ton may

simera piga kai ekana prwti fora anavathmisi to kin mou!

auta ola pou lete gia tis allages tha exoun ginei (px 4.40 5.24 ktlp, tha einai perasmena?)i eprepe na to ekana molis evgaine mia kainourgia ekdosi

mangeo, όποτε και να το έκανες είναι το ίδιο πράγμα :D. Δεν έχει σημασία αν η έκδοση που θα περάσεις πρέπει να είναι η αμέσως επόμενη ή η τελευταία. Κάθε αναβάθμιση επίσης, περιέχει και τις διορθώσεις των προηγούμενων αναβαθμίσεων.

Το λοιπόν, αν πατήσεις *#0000# θα δεις τον αριθμό της έκδοσης του λογισμικού που πέρασες. Αν π.χ. αυτός είναι ο 5.26 τότε θα έχει όλες τις αλλαγές που έχουν αναφερθεί στις προηγούμενες εκδόσεις μέχρι και της 5.26.

Link to comment
Share on other sites

mangeo, όποτε και να το έκανες είναι το ίδιο πράγμα :D. Δεν έχει σημασία αν η έκδοση που θα περάσεις πρέπει να είναι η αμέσως επόμενη ή η τελευταία. Κάθε αναβάθμιση επίσης, περιέχει και τις διορθώσεις των προηγούμενων αναβαθμίσεων.

Το λοιπόν, αν πατήσεις *#0000# θα δεις τον αριθμό της έκδοσης του λογισμικού που πέρασες. Αν π.χ. αυτός είναι ο 5.26 τότε θα έχει όλες τις αλλαγές που έχουν αναφερθεί στις προηγούμενες εκδόσεις μέχρι και της 5.26.

Euxaristw poli

V 05.35

i pio kainourgia einai!

Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το 6230 πριν μία εβδομάδα αλλά επειδή είμαι άσχετη και έχω και κάποιες απορίες ελπίζω εδώ να πάρω κάποια απάντηση.

1.η ένταση του ραδιοφώνου νομίζω ότι είναι πολύ χαμηλή. Είδα να γίνεται συζήτηση εδώ αλλά δεν πήρα απάντηση για το αν μπορώ και πώς να το διορθώσω. Μήπως κάποιος ξέρει τι μπορώ να κάνω. Με έχει χαλάσει πολύ! Είχα το 6510 το οποίο έχει αρκετά πιο υψηλή ένταση και μου ήρθε κάπως!

2.Πώς μπορώ να δω τι version έχει; εννοώ αυτά τα 5.35 και 5.26 που λένε πολλοί αλλά εγώ δεν τα πιάνω. Αν είναι να του κάνω καμιά αναβάθμιση μήπως διορθωθούν 2-3 πραγματάκια που δεν μου αρέσουν.

Αν ξέρει κάποιος ας μου πει!

H ένταση του ραδιοφώνου είναι πολύ χαμηλή σε όλα τα καινουργια τηλεφωνα μετά από εντολή της Ευρ. Ένωσης.

Και μενα μου την εχει σπασει αυτό αλλα οι ευρωπαιοι φαινεται προσεχουν τα αυτακια τους.

Link to comment
Share on other sites

mia off topic erotisi..

pio pano ixa kani 2o post..

iparxi epilogi na svisw kapio post??

giati diagrafiki , i mono i moderators exoun tin dinatotita afti??

Εξήγησέ μας λιγάκι, πού είναι το 2o post? Μήπως έχει ήδη διαγραφεί; Το μόνο που μπορείς να κάνεις σαν user σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να επιλέξεις τροποποίηση (edit) και να διαγράψεις το κείμενο. Επίσης, αν το ζητήσεις, νομίζω ότι οι moderators είναι σε θέση να το κάνουνε :shifty: . Υπάρχουν άτομα που παρακολουθούν κάθε post στο forum, μείνε ήσυχος :cool:
Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ. Τελικά έχει 5.24. Όλα τα είχε λύσει η Ε.Ε. η ένταση στα κινητά τη μάρανε. Άρα και το 6230i μια απ΄τα ίδια θα είναι.

Όλα τα καινουργια τηλέφωνα πλεον θα εχουν χαμηλη ενταση.

Link to comment
Share on other sites

Η ένταση στο δικό μου (έκδοση 4.44) είναι άκρως ικανοποιητική...Δεν νομίζω πως η Ευρωπαϊκή ένωση παίρνει θέση ή ρόλο στην ένταση των ακουστικών των κινητών της ΝΟΚΙΑ....Ούτε ακούσηκε ποτέ πως κουφάθηκε κανένας από τη υψηλή ένταση των ακουστικών των κινητών, με επιλογή ραδιοφώνου, αφού άλλωστε πάντα ήταν σε σχετικά χαμηλά επίπεδα....:p (ας μην λέμε ό,τι θέλουμε, προκαλούν κώφωση!!! :w00t: )
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ακόμα την 3,15 :X και επειδή σε λιγες μέρες κλείνω χρόνο λέω να το παω για μια αναβαθμιση για να μην πληρωνω μετά. Δεν έχω κανενα ιδιατερο πρόβλημα απλα που και που κάνει μόνο του επανεκκίνηση. Θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο τηλεφωνο μου? :(
http://fun.diadiktyo.net/fotos/jpg/TN/TN_169.JPG
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους χρηστες του κινητου.Βασικα,ειμαι σιγουρος πως οι ερωτησεις που θα κανω εχουν απαντηθει 256432 φορες,αλλα δυστυχως 275 σελιδες μου φαινεται απιστευτο να τις διαβασω.Ρωταω λοιπον και αν θελει καποιος,ας μου απαντησει.

1.Απο αυτονομια πως παει το κινητο?Ποσες ωρες μπορει να παιζει MP3(συνεχομενες)?

2.Η ποιοτητα αναπαραγωγης των MP3 ειναι καλη?

3.Η οθονη του ποσο καλη ειναι?Σε συγκριση με αυτην που ειχαν τα παλια ΝΟΚΙΑ(5100,7210 κλπ)υπαρχει σημαντικη διαφορα?''Χανει'' παρα πολυ σε συγκριση με αυτην του Κ700?

4.Ποια ειναι τα μειονεκτηματα του σε σχεση με το επερχομενο 6230ι?

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που μπορω να σου πω εγω ειναι οτι η ποιοτητα των ΜΡ3 ειναι πολυ καλη. Στην τελικη, μην περιμενεις και πολλα, κινητο ειναι. Το 6230ι δεν ειναι επερχομενο, εχει ερθει ηδη. Απο αυτονομια γενικοτερα ειναι αψογο, πολλες πολλες μερες! Τωρα το ποση ωρα μπορει να παιξει συνεχομενα ΜΡ3 ποικιλλει αναλλογα με την καρτα μνημης που θα του βαλεις βασικα. Αλλα λογικο, οταν ακους μουσικη καταναλωνει περισσοτερη μπαταρια. Αυτα απο εμενα.

http://www.flyfishingdevon.co.uk/salmon/year1/parkinsons.gif

Link to comment
Share on other sites

Στην τελικη, μην περιμενεις και πολλα, κινητο ειναι.

Δεν το δέχομαι αυτό, ούτε σαν πρακτική αλλά ούτε σαν λογική...Το κινητό αποδίδει άψογα τα μπ3, όπως και οποιαδήποτε άλλη φορητή αυτόνομη συσκευή....

Το 6230ι δεν ειναι επερχομενο, εχει ερθει ηδη.

Δεν έχει έρθει ακόμα στην Ελλάδα, αναμένεται μάλλον εντός του μήνα...., εκτός αν γνωρίζεις κάτι πιό συγκεκριμένο! ;)

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας. Εχω ακόμα την 3,15 :X και επειδή σε λιγες μέρες κλείνω χρόνο λέω να το παω για μια αναβαθμιση για να μην πληρωνω μετά. Δεν έχω κανενα ιδιατερο πρόβλημα απλα που και που κάνει μόνο του επανεκκίνηση. Θα υπάρχουν μεγάλες διαφορές στο τηλεφωνο μου? :(
ΘΑ ΔΕΙΣ ΔΙΑΦΟΡΕΣ ΠΟΛΛΕΣ(δε θα γινει και αλλο τηλεφωνο,αλλα ισως το μετανοιωσεις που τοσο καιρο δεν εκμεταλευοσουν τα "καλα" που θα εβλεπες αν το ειχες αναβαθμισει νωριτερα)
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους τους χρηστες του κινητου.Βασικα,ειμαι σιγουρος πως οι ερωτησεις που θα κανω εχουν απαντηθει 256432 φορες,αλλα δυστυχως 275 σελιδες μου φαινεται απιστευτο να τις διαβασω.Ρωταω λοιπον και αν θελει καποιος,ας μου απαντησει.

1.Απο αυτονομια πως παει το κινητο?Ποσες ωρες μπορει να παιζει MP3(συνεχομενες)?

2.Η ποιοτητα αναπαραγωγης των MP3 ειναι καλη?

3.Η οθονη του ποσο καλη ειναι?Σε συγκριση με αυτην που ειχαν τα παλια ΝΟΚΙΑ(5100,7210 κλπ)υπαρχει σημαντικη διαφορα?''Χανει'' παρα πολυ σε συγκριση με αυτην του Κ700?

4.Ποια ειναι τα μειονεκτηματα του σε σχεση με το επερχομενο 6230ι?

1.εμενα περιπου 1,5 μερα (με πολυ μπουρου-μπουρου-μπλα-μπλα)

2.ναι,πολυ καθαρη,απλως με χαλαει λιγο ο κομπρεσορας(συμπιεστης σταθμης db-δηλ.αν το κοματι εχει forte σε καποιο σημειο,το συμπιεζει για να κρατησει επιπεδο τον ηχο του κοματιου-γνωμη μου:λεπτομερεια!!!)

3.Απο συγκριση δεν ξερω,αλλα ξερω οτι ειναι μια ικανοποιητικη οθονη,για τις τοσο μικρες διαστασης της.

4.Δε θα σου πω τιποτα εγω πανω σ'αυτο.

Δες τα παρακατω συννημενα μου απ'τη ΝΟΚΙΑ.

- 1.3 megapixel camera

- Fast file transfers with the plug and play USB port

- 208 x 208-pixel, 65,536 color TFT display

- 32 MB internal memory plus up to 512 MB removable memory

- Email, MMS, and Instant Messaging

- Animated 3D menu graphics

- MP3/AAC/M4A stereo music player

- XHTML browser also shows many HTML pages

- Comfortably compact, classic design

- Bluetooth wireless technology

- Push to talk over cellular

- Visual Radio - interact with what you hear

 

ΖΕΙΣ???

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...