Jump to content

Ulefone Paris


 Κοινοποίηση

Recommended Posts

αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν θα μπορούσα να σώσω φωτογραφίες κλπ από το τηλέφωνο. Το συνδέω με τον υπολογιστή αλλά δεν το " βλέπει" καθόλου...
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 408
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Δημοφιλείς μέρες

Top Posters In This Topic

αυτό που με ενδιαφέρει κυρίως είναι αν θα μπορούσα να σώσω φωτογραφίες κλπ από το τηλέφωνο. Το συνδέω με τον υπολογιστή αλλά δεν το " βλέπει" καθόλου...

αν δεν ανοιξει το κινητο δεν μπορει να διαβασει την μνημη....και προφανως δεν θα ειναι σωσμενο κατι απο αυτα στην εξωτερικη καρτα sd :worry:

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

όχι, δεν είχα βάλει εξωτερική κάρτα.

Τι να φταίει και να "νέκρωσε" έτσι; Υπάρχει κάπου να το στείλω για φτιάξιμο;

μηπως τα επαιξε η μπαταρια? Μετρα την να δεις μηπως εχει ταση κατω απο 2V οποτε ισχυει οτι ισχυει για ολες τις λιθιου και λιθιου πολυμερους, η μπαταρια δεν επανερχεται οταν η ταση της πεσει τοσο χαμηλα

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με ενδιαφερει πολυ το κινητο. Επειδη επειγομαι , γτ χαλασα το doogee μου, υπαρχει καποιος που το αγορασε προσφατα και αν ναι πως εκανε την παραγγελια? Επιτρεπεται η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο και με ποιον τροπο (ατιμα cc)? Επισης, ασχετο, επειδη στο πακετο που βρηκα στο gearbest, συμπεριλαμβανεται και tempered glass, μπορω να παω σε κανα μαγαζι , λ.χ vodafone, να μου το βαλουν?
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Παιδια, με ενδιαφερει πολυ το κινητο. Επειδη επειγομαι , γτ χαλασα το doogee μου, υπαρχει καποιος που το αγορασε προσφατα και αν ναι πως εκανε την παραγγελια? Επιτρεπεται η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο και με ποιον τροπο (ατιμα cc)? Επισης, ασχετο, επειδη στο πακετο που βρηκα στο gearbest, συμπεριλαμβανεται και tempered glass, μπορω να παω σε κανα μαγαζι , λ.χ vodafone, να μου το βαλουν?

Ξεκινώ υποθετοντας ότι έχεις λογαριασμό paypal και συνδεμενη κάρτα /κάρτες σε αυτόν. Εγώ απευθείας με κάρτα δεν συμβουλεύω να αγοράσεις από Κίνα, ακόμη και από έμπιστα μαγαζιά. Τα πλέον έμπιστα (κατά προσωπική εκτίμηση) είναι τα vickmall, honorbuy, banggood, geekbuying. Το gearbest δεν το έχω γενικά σε μεγάλη εκτίμηση. Προσωπική άποψη πάντα. Αν δεν περάσει η αγορά με τις κάρτες που έχεις μπορείς είτε να ζητήσεις να βγάλεις μια κάρτα revolut και να στείλεις έμβασμα σε αυτήν (διαδικασία πανεύκολη, google is your friend) είτε να φορτώσεις τα λεφτά στο balance του paypal (αυτό έχει μεγαλύτερη χρέωση σε σχέση με το να βγάλεις μια revolut). Όσο για το tempered glass δες κανένα βίντεο στο youtube και κάντο μόνος, δεν είναι κάτι δύσκολο.

Επίσης.. Το κινητό υπάρχει ετοιμοπαραδοτο στο σκρουτζ, από ελληνικό κατάστημα, βγαίνει γύρω στα 150 ευρώ. Δεν είναι μεγάλη η διαφορά τιμής. Ρώτα μόνο τι παίζει με την εγγύηση.

 

Sent from my Nexus 6 using Tapatalk

Κινητό: Xiaomi Redmi Note 4
Link to comment
Share on other sites

Το πηρα πριν δυο μερες.φαινεται καλο κινητο αλλα θα δειξει με τον καιρο.Το αγορασα απο το Banggood στα 111 ευρω.Ηρθε με προστατευτικη μεμβρανη οθονης στο τηλεφωνο,μια επιπλεον στην συσκευασια συν tempered glass και θηκη.Επειδη δεν εβγαζα ακρη με το pay pal το αγορασα απευθειας με πιστωτικη. Ηρθς σε 17 μερες.

 

----- προσθήκη μηνύματος 7 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Παιδια, με ενδιαφερει πολυ το κινητο. Επειδη επειγομαι , γτ χαλασα το doogee μου, υπαρχει καποιος που το αγορασε προσφατα και αν ναι πως εκανε την παραγγελια? Επιτρεπεται η μεταφορα χρηματων στο εξωτερικο και με ποιον τροπο (ατιμα cc)? Επισης, ασχετο, επειδη στο πακετο που βρηκα στο gearbest, συμπεριλαμβανεται και tempered glass, μπορω να παω σε κανα μαγαζι , λ.χ vodafone, να μου το βαλουν?

 

Μου ηρθε πριν δυο μερες. 17 μερες απο την παραγγελια. Ομορφο στη εμφανιση και φαινεται καλο στην χρηση αλλα θα δειξει με τον καιρο.Το αγορασα απο το Banggodd με πιστωτικη στα 111 ευρω. Ηρθε με προστατευτικη μεμβρανη στο κινητο, συν μια επιπλεον, συν temperd glass και θηκη.Στην Ελλαδα θα το βρεις στα 145 ευρω συν τα εξτρα που θα τα πληρωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό.ανά 2 μέρες δεν μπορεί να συνδεθεί σε wifi. Επανέρχεται μόνο με restart. Έχει συμβεί σε κανένα?

 

Sent from my LG-H961N using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό.ανά 2 μέρες δεν μπορεί να συνδεθεί σε wifi. Επανέρχεται μόνο με restart. Έχει συμβεί σε κανένα?

 

Sent from my LG-H961N using Tapatalk

Προσωπικα δε γνωριζω κανε μια ερωτηση εδω στα αγγλικα που ασχολουνται πολυ με το κινητο μηπως γνωριζει καποιος να σε βοηθησει.

http://forum.xda-developers.com/general/device-reviews-and-information/ulefone-paris-5-inch-hd-mtk6753-t3161553/page56

myphone_2.png
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλημέρα. Το κινητάκι δουλεύει out of box και αν ναι υπάρχει κάποια χτυπητή αδυναμία που σας ενοχλεί;

Το πρόβλημα με την θερμοκρασία έχει λυθεί;

Ευχαριστώ.

Η μόνη διαφορά μεταξύ αγίων και αμαρτωλών είναι ότι, κάθε άγιος έχει παρελθόν και κάθε αμαρτωλός μέλλον... (Oscar Wilde)
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Πηρα και εγω το κινητο. Εχω θετικες εντυπωσεις μεχρι στιγμης. Πολυ ομορφο design (το λευκο με το χρυσο, που ειναι πολυ διακριτικο). Ολοι μου το λενε iphone, αλλα ειναι κοπλιμεντο να στο παραλληλιζουν με ενα ομορφο κινητο. Πολυ ωραια και η flip case με το στρογγυλο παραθυρο, που οταν κλεινει ενεργοποιει το ρολοι. Πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης, ωραιο πλαστικο πισω και επιτελους ξανα νορμαλ θυρες sim και sd, και οχι το εκνευριστικο συρταρακι με sd μπροστα και sim πισω (αλα doogee f3 pro) . Υστερει λιγο σε οθονη (σε συγκριση με το doogee f3 pro που ειχα). Αυτα μεχρι στιγμης.Αναμενουμε επισημη marshmallow!
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Δεν βλέπω να το έχει αναφέρει κανένας άλλος, αλλά μετά από μερικές μέρες ακατανόητης λειτουργίας της μπαταρίας του Paris μου, είπα να το ανοίξω να δω μήπως δεν κάνει καλή επαφή και την είδα να έχει γίνει σχεδόν διπλάσια στο πάχος της :) Δεν μου έχει ξανατύχει είναι η αλήθεια, θα επικοινωνήσω με vickmall που το είχα αγοράσει να δω μήπως και το καλύπτει η εγγύηση.
Link to comment
Share on other sites

Αγόρασα το ulefone paris από gearbest, και ενώ δούλεψε για 2 βδομάδες μετά εμφάνισε γραμμές στην οθόνη

και τελικά δεν ανάβει πλέον. Δείχνει ότι ανοίγει αλλά εμφανίζει μόνο μια μπλε οθόνη.

Είναι με το κουτί του σε κατάσταση καινούριου. Δεν έχει πέσει ποτέ ούτε έχει καμμία γρατζουνιά.

Το δίνω για ανταλλακτικά ή για όποιον ξέρει να το φτιάξει.

 

pm για πληροφορίες

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα παιδιά. Έχω ένα πρόβλημα με το κινητό.ανά 2 μέρες δεν μπορεί να συνδεθεί σε wifi. Επανέρχεται μόνο με restart. Έχει συμβεί σε κανένα?

 

Sent from my LG-H961N using Tapatalk

Ενεργοποιείς την λειτουργία πτήσης για ελάχιστο χρόνο ( 2-3 δευτερόλεπτα ) και την απενεργοποιείς και θα βρεί το wifi.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα...αγορασα το κινητό για την γυναίκα μου και το έχει στα χέρια της μια εβδομάδα. Με την rom που ήρθε η μπαταρία δεν κράταγε ούτε μισή μέρα αφού καταναλώνεται σε idle πάνω από το 50%. Δοκίμασα όλες τις ρομ που κυκλοφορούν... Και αφού βρήκα μερικές όπου δεν χάνει σε stand by πάλι η μπαταρία δεν βγάζει την μέρα...χανει κατά μέσο όρο πάνω από 13% στη μισή ώρα onscreen. Για κάποιον που θέλει να χρησιμοποιήσει το κινητό χωρίς υπερβολικά πράγματα δεν βγάζει την μέρα. Σήμερα με 1:30 screen με Wi-Fi και 4g η μπαταρία είναι στο 18% χωρίς υπερβολική χρήση

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Edited by doublep
Link to comment
Share on other sites

Το κινητό το έχει η γυναίκα μου και τώρα τελευταία παρατηρήσαμε ότι πάνω στο φακό της φωτογραφικής υπάρχουν σκουπιδάκια τα οποία δημιουργούν στίγματα στις φωτογραφίες. Το άνοιξα, καθάρισα και το φακό και το καπάκι με καθαρή βενζίνη αλλά αυτά επιμένουν. Λέτε με σπρέυ αέρα να φύγουν; Έχει συμβεί σε κανέναν άλλο;
Link to comment
Share on other sites

Στο video
, σε ενα σχόλιο ενος τυπα που λεει ότι περιμενει πως και πως το update σε marshmallow, απαντα ο υπευθυνος του λογαριασμου της Ulefone ''We are working on it. We will try to finish it until the end of the month.'' Προς τα τελευταια σχολια θα το δειτε.Ασχετο, με εχει εντυπωσιασει ποσο αξιοπρεπης ειναι η καμερα του. Και καλυτερες φωτογραφιες από οσες κινεζιές είχα και βιντεο. Edited by mikekap
Nokia 7650,7200,6234,n73,n78, Sony Ericsson Satio, Nokia N8, Lenovo A820, A806, Doogee F3 PRO, Ulefone Paris, Xiaomi Redmi 4x, Xiaomi Redmi Note 5 dual camera, Xiaomi Pocophone F1 :happy:
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας αγορασα προσφατα το παραπανω κινητο και η μπαταρια κραταει 3 4 ωρες το πολυ απο το 100% με κανα 30 λεπτο αντε λιγο παραπανω στο wifi λιγα τηλεφωνα και τιποτα αλλο κατεβασα ενα προγραμμα και ελεγε οτι το capacity της μπαταριας ειναι 1000Mah ενω κανονικα ειναι 2250 mah αρα ειναι καμενη μπορω να κανω κατι να την επαναφερω η παω για καινουργια
Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σας αγορασα προσφατα το παραπανω κινητο και η μπαταρια κραταει 3 4 ωρες το πολυ απο το 100% με κανα 30 λεπτο αντε λιγο παραπανω στο wifi λιγα τηλεφωνα και τιποτα αλλο κατεβασα ενα προγραμμα και ελεγε οτι το capacity της μπαταριας ειναι 1000Mah ενω κανονικα ειναι 2250 mah αρα ειναι καμενη μπορω να κανω κατι να την επαναφερω η παω για καινουργια

Και εγώ που μέτρησα της γυναίκας μου είναι στα 1000m... Από που το πήρες;; στο δικό μου η ένδειξη της μπαταρίας πέφτει ραγδαία... Αλλά όταν φτάνει στο 1% μένει ανοιχτό και με χρήση πολύ ώρα

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Για σας που κάποια εφαρμογή σας εκτιμά τη χωρητικότητα της μπαταρίας σε "1000mAh" (κανένα CPU-Z, να υποθέσω...?), πρέπει να ξέρετε ότι οι εφαρμογές του είδους δεν έχουν τρόπο να εκτιμήσουν την (πραγματική) χωρητικότητα της μπαταρίας - επομένως σε όσα τηλέφωνα παρουσιάζουν κάτι που φαίνεται αναμενόμενο, αυτό είναι απλά γιατί... η σχετική τιμή έχει περαστεί στο πρόγραμμα εκ των προτέρων από τον developer!

Για όσα τηλέφωνα δεν τα "ξέρουν" (και προφανώς το Paris είναι ένα απ' αυτά), βγάζουν μία default τιμή 1000mAh(!)

Συμπέρασμα: Απλώς αγνοείτε την εφαρμογή και τα όσα λέει.

 

Για τα προβλήματα που αναφέρετε (και ιδίως αυτά που περιγράφει ο doublep), κοιτάξτε για το λεγόμενο "battery calibration".

Αν είστε root στη συσκευή, είναι απλό. Αν όχι, έχει λίγο περισσότερη... μανούρα.

Το μέλος του myPhone makap είχε βρει και παραθέσει ένα ενδιαφέρον άρθρο για το πώς μπορεί να κάνει κανείς το calibration (και) χωρίς να είναι root. Περιγράφει τη διαδικασία και με root, οπότε νομίζω ότι είναι ένα γενικά καλό ανάγνωσμα.

 

@billknt39, εκτός των παραπάνω περί calibration, ακούγεται σα να έχεις κάποια/ες εφαρμογή/ές που τρέχει/ουν συνέχεια στο background και... τσακίζουν την μπαταρία. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στην εφαρμογή Greenify (υπάρχει στο play store), η οποία κάνει... θαύματα (και) για ανθρώπους που δεν έχουν τη διάθεση και το χρόνο να παίζουν με ρυθμίσεις σε χαμηλό επίπεδο στη συσκευή τους.

Link to comment
Share on other sites

Για σας που κάποια εφαρμογή σας εκτιμά τη χωρητικότητα της μπαταρίας σε "1000mAh" (κανένα CPU-Z, να υποθέσω...?), πρέπει να ξέρετε ότι οι εφαρμογές του είδους δεν έχουν τρόπο να εκτιμήσουν την (πραγματική) χωρητικότητα της μπαταρίας - επομένως σε όσα τηλέφωνα παρουσιάζουν κάτι που φαίνεται αναμενόμενο, αυτό είναι απλά γιατί... η σχετική τιμή έχει περαστεί στο πρόγραμμα εκ των προτέρων από τον developer!

Για όσα τηλέφωνα δεν τα "ξέρουν" (και προφανώς το Paris είναι ένα απ' αυτά), βγάζουν μία default τιμή 1000mAh(!)

Συμπέρασμα: Απλώς αγνοείτε την εφαρμογή και τα όσα λέει.

 

Για τα προβλήματα που αναφέρετε (και ιδίως αυτά που περιγράφει ο doublep), κοιτάξτε για το λεγόμενο "battery calibration".

Αν είστε root στη συσκευή, είναι απλό. Αν όχι, έχει λίγο περισσότερη... μανούρα.

Το μέλος του myPhone makap είχε βρει και παραθέσει ένα ενδιαφέρον άρθρο για το πώς μπορεί να κάνει κανείς το calibration (και) χωρίς να είναι root. Περιγράφει τη διαδικασία και με root, οπότε νομίζω ότι είναι ένα γενικά καλό ανάγνωσμα.

 

@billknt39, εκτός των παραπάνω περί calibration, ακούγεται σα να έχεις κάποια/ες εφαρμογή/ές που τρέχει/ουν συνέχεια στο background και... τσακίζουν την μπαταρία. Ρίξε αν θέλεις μια ματιά και στην εφαρμογή Greenify (υπάρχει στο play store), η οποία κάνει... θαύματα (και) για ανθρώπους που δεν έχουν τη διάθεση και το χρόνο να παίζουν με ρυθμίσεις σε χαμηλό επίπεδο στη συσκευή τους.

Ευχαριστούμε πολύ.. Θα το δοκιμάσω

 

Sent from my m2 note using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...