Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Δλδ εγω με τη ρομ που του περασα απο ποιο βημα πρεπει να ξεκινησω...;

Ξεκινά από το 6 ,ΠΡΟΣΟΧΉ όμως να διπλό τσεκαρεις ότι έχει ξεκλειδώσει ο bootloader γιατί μετά θα πέσεις σε brick.αν θέλεις για σιγουριά πέρνα την ρομ που γράφουν τα παιδιά.

Εγώ ξεκλειδωσα με του yeso εύκολα με την εντολή fastboot oem unlock,π πέρασα twrp ΑΛΛΑ έκανα ******* και έκανα φορμάτ τα πάντα,ετσι το κινητό δεν είχε ρομ.οποτε με mi flash πέρασα την ρομ που είχε στον οδηγό και ξανά από την αρχή!

Edited by savvas_p25
Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Ποια ειναι η καλυτερη ρομ για διαρκεια της μπαταριας οταν χρησιμοποιεις συνεχεια εφαρμογες οπως fb, messenger, viber τα οποια ειναι ενεργοβορα. Οι γκουρου ας απαντησουν. Απο miui κατα προτιμηση.
Link to comment
Share on other sites

Ποια ειναι η καλυτερη ρομ για διαρκεια της μπαταριας οταν χρησιμοποιεις συνεχεια εφαρμογες οπως fb, messenger, viber τα οποια ειναι ενεργοβορα. Οι γκουρου ας απαντησουν. Απο miui κατα προτιμηση.

Από miui δοκίμασε του gkalen(xiaomi-miui.gr).αλλιώς πάνε σε custom rom (cm,slim κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Από miui δοκίμασε του gkalen(xiaomi-miui.gr).αλλιώς πάνε σε custom rom (cm,slim κτλ)

 

Την ρομ του gkalen την συνδυαζουμε με αλλαγη στον kernel για ακομα καλυτερη αποδοση όπως γραφουν καποιοι ή δν τον πειραζουμε καθολου? Αυτος που ζητησε (πριν λιγες σελιδες) κάποιες ρυθμισεις που εχουν οι πυρηνες στην slim τις εκανε τελικα και σε miui να μας πει τι αποτέλεσμα ειχαν?

Αναζηταω να υπενθυμισω την πιο αποδοτική ρομ για την διαρκεια της μπαταριας για χρηση εφαρμογων οπως fb, messenger, viber...

Link to comment
Share on other sites

Την ρομ του gkalen την συνδυαζουμε με αλλαγη στον kernel για ακομα καλυτερη αποδοση όπως γραφουν καποιοι ή δν τον πειραζουμε καθολου? Αυτος που ζητησε (πριν λιγες σελιδες) κάποιες ρυθμισεις που εχουν οι πυρηνες στην slim τις εκανε τελικα και σε miui να μας πει τι αποτέλεσμα ειχαν?

Αναζηταω να υπενθυμισω την πιο αποδοτική ρομ για την διαρκεια της μπαταριας για χρηση εφαρμογων οπως fb, messenger, viber...

Δεν έχω βρει χρόνο να το τσεκάρω ακόμη (για τις ρυθμισεις του governor) αλλά νομίζω πως ήταν ακριβώς οι ίδιες στοκ της miui.

Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ γρηγορος φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Οσον αφορα την πιο αποδοτικη ρομ εχουμε αξιοπιστη απαντηση? Επαληθευμενη απο τους χρονους της μπαταριας?
Link to comment
Share on other sites

Εισαι πολυ γρηγορος φιλε μου. Σε ευχαριστω πολυ για την αμεση απαντηση σου. Οσον αφορα την πιο αποδοτικη ρομ εχουμε αξιοπιστη απαντηση? Επαληθευμενη απο τους χρονους της μπαταριας?

 

Χρησιμοποιω την ελληνικη την GTV με απενεργοποιημενους τους big πυρήνες και έχω 4+ ωρες sot βγάζοντας άνετα μια μερα με βαρια χρήση

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιω την ελληνικη την GTV με απενεργοποιημενους τους big πυρήνες και έχω 4+ ωρες sot βγάζοντας άνετα μια μερα με βαρια χρήση

 

Δν ξερω πως τους απενεργοποεις... Να με συμβουλεψεις όποτε μπορεις... Δν εχασες ομως απο την ταχυτητα της συσκευης; Δν το 'ταπεινωνεις' καπως το κινητο; φτιαχτηκε για 'κουρσες' νομιζω!

Link to comment
Share on other sites

Δν ξερω πως τους απενεργοποεις... Να με συμβουλεψεις όποτε μπορεις... Δν εχασες ομως απο την ταχυτητα της συσκευης; Δν το 'ταπεινωνεις' καπως το κινητο; φτιαχτηκε για 'κουρσες' νομιζω!

Μου είναι αδιάφορο, στη χρήση που του κανω εξακολουθεί να πηγαίνει σφαίρα :p

Με το kernel adiutor τους απενεργοποιείς ή μειώνεις τη μέγιστη συχνότητά τους.

Link to comment
Share on other sites

Μου είναι αδιάφορο, στη χρήση που του κανω εξακολουθεί να πηγαίνει σφαίρα :p

Με το kernel adiutor τους απενεργοποιείς ή μειώνεις τη μέγιστη συχνότητά τους.

Χρησιμοποιεις και εσυ fb, messenger, viber αρκετα? Το adiutor το κατεβαζεις απλα απο το store και εγκαθιστας? Πρεπει να ειναι rooted? Δοκίμασες καθολου gkalen που ειχε πει το αλλο φιλαράκι ή είναι μικρες οι διαφορες απο gtv που δν αξιζει την αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Χρησιμοποιεις και εσυ fb, messenger, viber αρκετα? Το adiutor το κατεβαζεις απλα απο το store και εγκαθιστας? Πρεπει να ειναι rooted? Δοκίμασες καθολου gkalen που ειχε πει το αλλο φιλαράκι ή είναι μικρες οι διαφορες απο gtv που δν αξιζει την αλλαγη?

viber, whatsapp, voip, mail, γενικά το χω πολύ φορτωμένο, κοντα 90 εφαρμογές κ πολλές τρέχουν μόνιμα.

Του gkalen δεν την έχω δοκιμάσει καθώς γράφει πως έχει αφαιρέσει λειτουργίες της miui που εγώ θεωρώ χρήσιμες

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί θα έρθει με unofficial rom,υπαρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να περάσεις official με mi pc suite και να χρειαστεί να πας με mi flash

Link to comment
Share on other sites

Προσοχή γιατί θα έρθει με unofficial rom,υπαρχει περίπτωση να μην καταφέρεις να περάσεις official με mi pc suite και να χρειαστεί να πας με mi flash

 

ευχαριστω ,βασικα το ειδε ο gkalen

 

απο οτι ειπαν με οτι κ να ερθει αν το ξεκλειδωσεις με αυτο τον οδηγο που τον προτεινει κ ο ιδιος φλασαρεις fastboot οποτε οτι κ να υπηρχε φευγει

 

https://xiaomi-miui.gr/community/index.php/Thread/12556-%CE%9E%CE%B5%CE%BA%CE%BB%CE%B5%CE%B9%CE%B4%CF%8E%CF%83%CF%84%CE%B5-%CF%84%CE%BF-Bootloader-%CF%84%CE%BF%CF%85-MI-4c/

Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μέσω TWRP την τελευταία stable από το official MIUI και έτσι το κινητό έχει γίνει brick.

Προσπαθώ να το κάνω unbrick με την fastboot/edl μέθοδο αλλά δεν δουλεύει γιατί όταν κάνω edl mode στο command line αμέσως ακούγεται και ο ήχος αποσύνδεσης από το USB και δεν βρίσκει την συσκευή το miflash ως COM3 για να κάνω flash κάποια άλλη ROM.

Υπάρχει κάποια λύση; Έχω Windows 10/64-bit και κλειδωμένο bootloader

Link to comment
Share on other sites

Πέρασα μέσω TWRP την τελευταία stable από το official MIUI και έτσι το κινητό έχει γίνει brick.

Προσπαθώ να το κάνω unbrick με την fastboot/edl μέθοδο αλλά δεν δουλεύει γιατί όταν κάνω edl mode στο command line αμέσως ακούγεται και ο ήχος αποσύνδεσης από το USB και δεν βρίσκει την συσκευή το miflash ως COM3 για να κάνω flash κάποια άλλη ROM.

Υπάρχει κάποια λύση; Έχω Windows 10/64-bit και κλειδωμένο bootloader

Εχεις απενεργοποιήσει την ψηφιακή υπογραφή για τους drivers?

Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κατι ενημερωσεις των windows 10 το pc δεν βλεπει τη συσκευη παρα μονο με το pc suite.Ενω απο τη πρωτη φορα που το συνδεσα το τηλεφωνο χωρις καν να εγκαταστησω pc suite το εμφανιζε σε χρονο μηδεν οπως τα φλασακια.Που μπορω να βρω τους drivers ετσι ωστε να το βλεπει κανονικα σα φλασακι οπως πριν χωρις να ανοιγω το pc suite?
Link to comment
Share on other sites

Μετα απο κατι ενημερωσεις των windows 10 το pc δεν βλεπει τη συσκευη παρα μονο με το pc suite.Ενω απο τη πρωτη φορα που το συνδεσα το τηλεφωνο χωρις καν να εγκαταστησω pc suite το εμφανιζε σε χρονο μηδεν οπως τα φλασακια.Που μπορω να βρω τους drivers ετσι ωστε να το βλεπει κανονικα σα φλασακι οπως πριν χωρις να ανοιγω το pc suite?

Είχα παρόμοιο θέμα με αλλη συσκευή, το καλυτερο που μπορείς να κανεις είναι να κανεις απ εγκατάσταση τους drivers και το pc suite και να τα ξανά περάσεις.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις απενεργοποιήσει την ψηφιακή υπογραφή για τους drivers?

Όντως με disabled Signed Driver Enforcement τώρα το βλέπει στην COM αλλά τώρα με όσες ROMs προσπάθησα να κάνω flash παίρνω αυτό: cannot receive hello packet,MiFlash is trying to reset status!

Δεν ξέρω αν έχει βρεθεί κάποια ROM που να μην το βγάζει αυτό. Η ROM που έγινε το brick είναι η τελευταία stable που είναι στο en.miui.com

Link to comment
Share on other sites

@New_Yorker προσπαθεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader σωστα?

 

mi flashing tool κ rom "Xiaomi Mi 4c Latest China Developer Version Fastboot File Download"

 

κατεβαζεις απο εδω

 

http://en.miui.com/a-234.html

Edited by Redshift
Settings > Wi-Fi & Internet > Private DNS > dns.adguard.com
Link to comment
Share on other sites

@New_Yorker προσπαθεις να ξεκλειδωσεις τον bootloader σωστα?

 

mi flashing tool κ rom "Xiaomi Mi 4c Latest China Developer Version Fastboot File Download"

 

κατεβαζεις απο εδω

 

http://en.miui.com/a-234.html

Σε EDL mode παίρνω πάλι το hello πρόβλημα

Σε κανονικό flash αυτό που έχω σε όλες τις ROMs error:FAILED (remote: device is locked. Cannot flash images)

Link to comment
Share on other sites

Σε EDL mode παίρνω πάλι το hello πρόβλημα

Σε κανονικό flash αυτό που έχω σε όλες τις ROMs error:FAILED (remote: device is locked. Cannot flash images)

 

http://bigota.d.miui.com/6.1.7/libra_images_6.1.7_20151221.0000.11_5.1_cn_b09dac70a0.tgz

 

Με αυτή τη rom το ξεκλείδωσα. Για δοκίμασε και πες μας.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

http://bigota.d.miui.com/6.1.7/libra_images_6.1.7_20151221.0000.11_5.1_cn_b09dac70a0.tgz

 

Με αυτή τη rom το ξεκλείδωσα. Για δοκίμασε και πες μας.

Αυτή ήταν που δοκίμασα πρώτη και δεν περνάει ούτε αυτή

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις ακριβώς τα βήματα που περιγράφει στο miui hellas forum.

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να κάνεις ακριβώς τα βήματα που περιγράφει στο miui hellas forum.

Σε ευχαριστώ. Κατάφερα τελικά με προσπάθεια να περάσω την τελευταία Developer's China και θα μείνω εκεί λογικά αφού δεν με απασχολεί να είναι multilang και πέρασα κανονικά google services/play store. Χρειάζεται να προσέξω κάτι άλλο;

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...