Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Κοίτα εδώhttp://http://www.kimovil.com/el/sygkrish/xiaomi-mi4c,xiaomi-redmi-3-pro,xiaomi-redmi-3s-3gb-32-gb

 

και εδώhttp://https://www.pcsteps.gr/117112-%CF%80%CE%B1%CF%81%CE%BF%CF%85%CF%83%CE%AF%CE%B1%CF%83%CE%B7-xiaomi-redmi-3-pro/

 

Επίσης το Mi4c ( 2GB 16GB ) αυτή τη στιγμή είναι τρομερή ευκαιρία από άποψη κόστους και μειονεκτεί μόνο σ' αυτά τα δύο νούμερα!!!

 

Το mi4, αν εξαιρεσουμε οτι ειναι ηδη 2 χρονων, δεν ειναι καλυτερο του mi4c?

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Το mi4, αν εξαιρεσουμε οτι ειναι ηδη 2 χρονων, δεν ειναι καλυτερο του mi4c?

Μονο στην σελφοκαμερα είναι καλύτερο το mi4 αντε και στην ποιοτητα κατασκευης.

Link to comment
Share on other sites

Τα πλαϊνά πληκρα (power ,volume up\down) "παίζουν"σε εσάς καθόλου; πολύ χαλαρά μου φαίνονται...!

 

Ειναι πολύ λίγο χαλαρά από την αρχή, αλλά δεν έχουν χαλαρωσει περισσότερο εδώ και 8 μήνες.

Link to comment
Share on other sites

Για εμένα δοκίμασε την τελευταία developer του gkalen. Είναι αλλά τέλεια! Φοβερή διαχείριση μπαταρίας, εξαιρετικά χαμηλές θερμοκρασίες (να φανταστείς δεν έχω ξεπεράσει τους 40°C ακόμα και με φόρτιση), απίστευτα γρήγορη και το κυριότερο bugfree!

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

σε ευχαριστώ για τo info !

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αναζητηση κινητου. εχω δει οτι το xiaomi mi4c ειναι ενα πολυ αξιολογο κινητο. 2 ερωτησεις εχω για εσας που το εχετε:

1) ποια ειναι η διαδικασια για να βαλω ελληνικη rom ? ειναι δυσκολο ?

2) ειχα διαβασει σε κατι ξενα site οτι εχει προβληματα με το σημα του GPS. αληθευουν ? γενικα το GPS ειναι καλο? ειναι πολυ σημαντικο αυτο για μενα οπωτε αν καποιος ξερει ας μου απαντησει, γιατι ειμαι αθλητικος τυπος και χρησιμοποιω εφαρμογες οπως το strava που καταγραφουν την διαδρομη.

 

ευχαριστω ;) !

Link to comment
Share on other sites

ειμαι σε αναζητηση κινητου. εχω δει οτι το xiaomi mi4c ειναι ενα πολυ αξιολογο κινητο. 2 ερωτησεις εχω για εσας που το εχετε:

1) ποια ειναι η διαδικασια για να βαλω ελληνικη rom ? ειναι δυσκολο ?

2) ειχα διαβασει σε κατι ξενα site οτι εχει προβληματα με το σημα του GPS. αληθευουν ? γενικα το GPS ειναι καλο? ειναι πολυ σημαντικο αυτο για μενα οπωτε αν καποιος ξερει ας μου απαντησει, γιατι ειμαι αθλητικος τυπος και χρησιμοποιω εφαρμογες οπως το strava που καταγραφουν την διαδρομη.

 

ευχαριστω ;) !

Το GPS λειτουργεί άψογα, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Για ελληνική ρομ, πρέπει να κανεις αίτηση και να ξεκλειδώσεις το bootloader

Link to comment
Share on other sites

Το GPS λειτουργεί άψογα, το χρησιμοποιώ πολύ συχνά. Για ελληνική ρομ, πρέπει να κανεις αίτηση και να ξεκλειδώσεις το bootloader

 

αιτηση θα κανω απο το κινητο, ή απο καποιο site της xiaomi ? συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα θα ειναι η πρωτη φορα που θα παρω κινεζικο κινητο.

και κατι αλλο. τι λογισμικο android εχει?

ευχαριστω !

Link to comment
Share on other sites

αιτηση θα κανω απο το κινητο, ή απο καποιο site της xiaomi ? συγνωμη για την ταλαιπωρια αλλα θα ειναι η πρωτη φορα που θα παρω κινεζικο κινητο.

και κατι αλλο. τι λογισμικο android εχει?

ευχαριστω !

Απ το site γίνεται η αίτηση. Android 5.1.1 Miui 8

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δουλεύω την τελευταία Slimrom το τελευταίο τριήμερο και έχω πάθει πλάκα με το ποσό ενεργοβορο είναι το miui. Δεν γίνεται να βγάζω με miui 2.30-3 ώρες sot και με την ίδια χρήση και τις ίδιες εφαρμογές με Slimrom 5-5.30. Ή διάφορα είναι τεράστια και γενικώς το optimisation που έχει γίνει στην Slimrom δεν έχει καμία σχέση. 3 μέρες τώρα το κινητό δεν έχει ζεσταθεί ούτε μία φορά και ειλικρινά το λιωνω στη χρήση. Επίσης σαν εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλύτερη από το miui ειδικά στη διαχείριση της μνήμης και γενικά το κινητό είναι πολύ πιο σβελτο. Στο μόνο που υστερεί είναι στην ποιότητα της κάμερας όπου δεν είναι κακη η snapdragon camera αλλά δεν είναι στα επίπεδα της miui αλλά νομίζω ότι γι αυτό φταίνε τα libs της κάμερας που δεν έχουν στα χέρια του οι developers. Η διάφορα σε όλα τα άλλα είναι τεράστια πάντως για να γυρίσω πίσω. Θα δοκιμάσω και την ROM του gkalen κάποια στιγμή.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Edited by guskok21
Link to comment
Share on other sites

Πάντως δουλεύω την τελευταία Slimrom το τελευταίο τριήμερο και έχω πάθει πλάκα με το ποσό ενεργοβορο είναι το miui. Δεν γίνεται να βγάζω με miui 2.30-3 ώρες sot και με την ίδια χρήση και τις ίδιες εφαρμογές με Slimrom 5-5.30. Ή διάφορα είναι τεράστια και γενικώς το optimisation που έχει γίνει στην omnirom δεν έχει καμία σχέση. 3 μέρες τώρα το κινητό δεν έχει ζεσταθεί ούτε μία φορά και ειλικρινά το λιωνω στη χρήση. Επίσης σαν εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλύτερη από το miui ειδικά στη διαχείριση της μνήμης και γενικά το κινητό είναι πολύ πιο σβελτο. Στο μόνο που υστερεί είναι στην ποιότητα της κάμερας όπου δεν είναι κακη η snapdragon camera αλλά δεν είναι στα επίπεδα της miui αλλά νομίζω ότι γι αυτό φταίνε τα libs της κάμερας που δεν έχουν στα χέρια του οι developers. Η διάφορα σε όλα τα άλλα είναι τεράστια πάντως για να γυρίσω πίσω. Θα δοκιμάσω και την ROM του gkalen κάποια στιγμή.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

Ωραία, βρήκα τι θα κάνω τη Δευτέρα :D

Ήθελα μια αλλαγή από τη CM.

Link to comment
Share on other sites

Πάντως δουλεύω την τελευταία Slimrom το τελευταίο τριήμερο και έχω πάθει πλάκα με το ποσό ενεργοβορο είναι το miui. Δεν γίνεται να βγάζω με miui 2.30-3 ώρες sot και με την ίδια χρήση και τις ίδιες εφαρμογές με Slimrom 5-5.30. Ή διάφορα είναι τεράστια και γενικώς το optimisation που έχει γίνει στην omnirom δεν έχει καμία σχέση. 3 μέρες τώρα το κινητό δεν έχει ζεσταθεί ούτε μία φορά και ειλικρινά το λιωνω στη χρήση. Επίσης σαν εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλύτερη από το miui ειδικά στη διαχείριση της μνήμης και γενικά το κινητό είναι πολύ πιο σβελτο. Στο μόνο που υστερεί είναι στην ποιότητα της κάμερας όπου δεν είναι κακη η snapdragon camera αλλά δεν είναι στα επίπεδα της miui αλλά νομίζω ότι γι αυτό φταίνε τα libs της κάμερας που δεν έχουν στα χέρια του οι developers. Η διάφορα σε όλα τα άλλα είναι τεράστια πάντως για να γυρίσω πίσω. Θα δοκιμάσω και την ROM του gkalen κάποια στιγμή.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

που τις βρίσκουμε αυτες? και πως τις περνάμε? ενοω την slimrom και του gkalen???

Link to comment
Share on other sites

που τις βρίσκουμε αυτες? και πως τις περνάμε? ενοω την slimrom και του gkalen???

 

Τη SlimRom θα την βρεις εδώ. Την Rom του gkalen εδώ.

Τις περνάς μέσω TWRP φυσικά με τα γνωστά Wipes data, cache, dalvik/art cache and system. Θα δεις οδηγίες στις σελίδες τους.

Link to comment
Share on other sites

Τη SlimRom θα την βρεις εδώ. Την Rom του gkalen εδώ.

Τις περνάς μέσω TWRP φυσικά με τα γνωστά Wipes data, cache, dalvik/art cache and system. Θα δεις οδηγίες στις σελίδες τους.

 

Ευχαριστώ μαλλον θα δοκιμασω του gkalen καθως διαβασα πολυ καλα λογια για την διαχείρηση της μπαταρίας. Και δεν θελω να φύγω απο την Miui που την εχω συνηθίσει...Απλα δεν ξερω η επαναφορά ειναι ανέμακτη???η θα εχουμε θεματα αν δεν μου αρεσει???σε GTV???

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ μαλλον θα δοκιμασω του gkalen καθως διαβασα πολυ καλα λογια για την διαχείρηση της μπαταρίας. Και δεν θελω να φύγω απο την Miui που την εχω συνηθίσει...Απλα δεν ξερω η επαναφορά ειναι ανέμακτη???η θα εχουμε θεματα αν δεν μου αρεσει???σε GTV???

Τα γνωστά wipes θα κάνεις πάλι και γυρνάς. Με clean install δεν έχεις κανένα θέμα. Μπορεις επίσης να πάρεις και ένα back up της ROM σου όπως είναι αυτή τη στιγμή μέσω twrp πριν την δοκιμασεις.Αν δεν σου αρέσει κανείς ένα restore και είσαι πάλι ακριβώς όπως ήσουν πριν τα wipes σεταρισμενος σε 5 λεπτά.

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τα γνωστά wipes θα κάνεις πάλι και γυρνάς. Με clean install δεν έχεις κανένα θέμα. Μπορεις επίσης να πάρεις και ένα back up της ROM σου όπως είναι αυτή τη στιγμή μέσω twrp πριν την δοκιμασεις.Αν δεν σου αρέσει κανείς ένα restore και είσαι πάλι ακριβώς όπως ήσουν πριν τα wipes σεταρισμενος σε 5 λεπτά.

 

Sent from my SM-N920C using Tapatalk

 

εχω παρει ενα backup εφαρμογών που ειχα μεσα καθως και του συστήματος τοπικα μεσα απο ρυθμίσεις - προσθετες ρυθμίσεις - επαναφορα αντιγραφα ασφαλείας....θα εχω προβλημα???λετε????καθως το σύστημα ήταν της προηγούνης ρομ??? Δεν ξερω λεω τωρα εγω..υποθεση κανω.

Link to comment
Share on other sites

εχω παρει ενα backup εφαρμογών που ειχα μεσα καθως και του συστήματος τοπικα μεσα απο ρυθμίσεις - προσθετες ρυθμίσεις - επαναφορα αντιγραφα ασφαλείας....θα εχω προβλημα???λετε????καθως το σύστημα ήταν της προηγούνης ρομ??? Δεν ξερω λεω τωρα εγω..υποθεση κανω.

Δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. Αν θες να επαναφερεις εφαρμογές σε άλλη ROM καλύτερα να το έκανες με το titanium. Μπορείς όμως να πάρεις ένα nandroid backup μέσω twrp σε εφαρμογές και σύστημα όλα σε ένα image και όποτε θες γυρνάς στη ROM που είσαι δίχως να χάσεις τίποτα με ένα απλό φλασαρισμα

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. Αν θες να επαναφερεις εφαρμογές σε άλλη ROM καλύτερα να το έκανες με το titanium. Μπορείς όμως να πάρεις ένα nandroid backup μέσω twrp σε εφαρμογές και σύστημα όλα σε ένα image και όποτε θες γυρνάς στη ROM που είσαι δίχως να χάσεις τίποτα με ένα απλό φλασαρισμα

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Όχι δεν θέλω να γυρίσω στην προηγούμενη Ρομ....απλα θέλω στην καινούργια να περάσουν όλες οι εφαρμογές οι ρυθμίσεις του συστήματος και των εφαρμογών που είχα από την προηγούμενη Ρομ χωρίς να χρειάζεται να τρώω ώρες εγκαταστάσεων και ρυθμίσεων για να το ξαναφερω πάλι όπως το είχα πριν.... Αυτό νομίζω απασχολεί όλους όσους κάνουν καθαρή εγκατάσταση.... Μιας νέας Ρομ. Γιατί χάνονται τα πάντα από εφαρμογές και ρυθμισεις.

Δεν γνωρίζω να σου πω την αλήθεια. Αν θες να επαναφερεις εφαρμογές σε άλλη ROM καλύτερα να το έκανες με το titanium. Μπορείς όμως να πάρεις ένα nandroid backup μέσω twrp σε εφαρμογές και σύστημα όλα σε ένα image και όποτε θες γυρνάς στη ROM που είσαι δίχως να χάσεις τίποτα με ένα απλό φλασαρισμα

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

 

 

Στάλθηκε από το Mi-4c μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

λοιπον φόρεσα την gkalen 6.9.1 χθες βράδυ...κυρίως το εκανα γιατι ακουσα καλά λόγια για την μπαταρία. Οντως σημερα ειδα διαφορα πεφτει πολύ ομαλα η μπαταρία σε σχέση με την προηγούμενη GTV που ειχα μεσα...Εβαλα και απο πανω το backup Που ειχα στο τοπικο και πλεον στήθηκε το κινητο αψογα με αυτα που ειχα μεσα πριν στην προηγουμενη ρομ. Mέχρι τωρα παει σφαιρα....ολα καλα. Νομιζω αφου παει τοσο καλα η μπαταρία δεν θα αναγκαστω να ξαναλάξω ρομ....Ενα μπράβο στον δικό μας gkalen για την φοβερή δουλεια.
Link to comment
Share on other sites

Να προσθέσω πως με τις τελευταίες GTV που υπάρχει η δυνατότητα απενεργοποίησης των big πυρήνων με προγράμματα όπως το kernel adiutor, η μπαταρία κρατά παραπάνω, κι έχω φτάσει και τις 4:35 ωρες SOT
Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη καμερα το κινητο αλλα για βραδυνα τοπια δεν κανει και τοσο.

Μεχρι 0.5sec τραβαει σε 13MP αν βαλεις παραπανω πεφτει στα 3MP.

 

Τωρα που ερχεται και το δικο μου mi4c ποια ρομ μου προτεινετε?

Θελω να αλλαξω επειδη βαρεθηκα την miui σαν χρηστης xiaomi συσκευης. Να μου φανει σαν αλλο τηλ οχι σαν μια αναβαθμιση :P

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη καμερα το κινητο αλλα για βραδυνα τοπια δεν κανει και τοσο.

Μεχρι 0.5sec τραβαει σε 13MP αν βαλεις παραπανω πεφτει στα 3MP.

[...]

Τι εννοείς;

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλη καμερα το κινητο αλλα για βραδυνα τοπια δεν κανει και τοσο.

Μεχρι 0.5sec τραβαει σε 13MP αν βαλεις παραπανω πεφτει στα 3MP.

 

Τωρα που ερχεται και το δικο μου mi4c ποια ρομ μου προτεινετε?

Θελω να αλλαξω επειδη βαρεθηκα την miui σαν χρηστης xiaomi συσκευης. Να μου φανει σαν αλλο τηλ οχι σαν μια αναβαθμιση :P

Αν θες να φύγεις από miui Slimrom δαγκωτο! 5 ώρες+ sot για πλάκα με 2 κάρτες sim επάνω και ανοιχτά δεδομένα όλη μέρα, smooth λειτουργικό και καμιά υπερθέρμανση αφού έχει προστεθεί hotplug για την CPU που φαίνεται ότι αποδίδει εξαιρετικά.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να φύγεις από miui Slimrom δαγκωτο! 5 ώρες+ sot για πλάκα με 2 κάρτες sim επάνω και ανοιχτά δεδομένα όλη μέρα, smooth λειτουργικό και καμιά υπερθέρμανση αφού έχει προστεθεί hotplug για την CPU που φαίνεται ότι αποδίδει εξαιρετικά.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Βάλε το kernel adiutor και πες μας ποιες ρυθμισεις, governors κλπ έχει η SLimrom για τον επεξεργαστή. Έτσι θα μπορουμε να ρυθμισουμε τα ίδια και στη Miui

Link to comment
Share on other sites

Βάλε το kernel adiutor και πες μας ποιες ρυθμισεις, governors κλπ έχει η SLimrom για τον επεξεργαστή. Έτσι θα μπορουμε να ρυθμισουμε τα ίδια και στη Miui

Ποιες ρυθμίσεις θες ακριβώς; Τα cpu governors tunable? Να στα στείλω αλλά δεν ξέρω έχει νόημα όταν μιλάμε για διαφορετικούς kernels? Η συμπεριφορά δλδ ενδέχεται να μην είναι ή ίδια

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Ποιες ρυθμίσεις θες ακριβώς; Τα cpu governors tunable? Να στα στείλω αλλά δεν ξέρω έχει νόημα όταν μιλάμε για διαφορετικούς kernels? Η συμπεριφορά δλδ ενδέχεται να μην είναι ή ίδια

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Τα ίδια είναι, αν είναι ιδιες ρυθμισεις. Εκτός αν η slim έχει governor που δε διαθέτει η miui. Αν μπορεσεις, δώσε ολες τις ρυθμίσεις και τιμές

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...