Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Πάντως δουλεύω την τελευταία Slimrom το τελευταίο τριήμερο και έχω πάθει πλάκα με το ποσό ενεργοβορο είναι το miui. Δεν γίνεται να βγάζω με miui 2.30-3 ώρες sot και με την ίδια χρήση και τις ίδιες εφαρμογές με Slimrom 5-5.30. Ή διάφορα είναι τεράστια και γενικώς το optimisation που έχει γίνει στην Slimrom δεν έχει καμία σχέση. 3 μέρες τώρα το κινητό δεν έχει ζεσταθεί ούτε μία φορά και ειλικρινά το λιωνω στη χρήση. Επίσης σαν εμπειρία χρήσης είναι πολύ καλύτερη από το miui ειδικά στη διαχείριση της μνήμης και γενικά το κινητό είναι πολύ πιο σβελτο. Στο μόνο που υστερεί είναι στην ποιότητα της κάμερας όπου δεν είναι κακη η snapdragon camera αλλά δεν είναι στα επίπεδα της miui αλλά νομίζω ότι γι αυτό φταίνε τα libs της κάμερας που δεν έχουν στα χέρια του οι developers. Η διάφορα σε όλα τα άλλα είναι τεράστια πάντως για να γυρίσω πίσω. Θα δοκιμάσω και την ROM του gkalen κάποια στιγμή.

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Καλημέρα φιλέ.τι gapps εβαλες στην slim?πρασπαθω να βρω και όσο προσπάθησα δεν βρήκα.φλασαρω αλλά δεν ανοίγει η συσκευή.τώρα είμαι με slm αλλά χωρίς gapps..

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημέρα φιλέ.τι gapps εβαλες στην slim?πρασπαθω να βρω και όσο προσπάθησα δεν βρήκα.φλασαρω αλλά δεν ανοίγει η συσκευή.τώρα είμαι με slm αλλά χωρίς gapps..

 

http://click.xda-developers.com/api/click?format=go&jsonp=vglnk_14729732014869&key=f0a7f91912ae2b52e0700f73990eb321&libId=isoa7rtm01000n4o000DAketa72j233tm&loc=http%3A%2F%2Fforum.xda-developers.com%2Fmi-4c%2Fdevelopment%2Funofficial-slimroms-xiaomi-mi4c-libra-t3416742&v=1&out=http%3A%2F%2Fopengapps.org%2F&title=%5BUNOFFICIAL%5D%20Slim6%20for%20Xiaomi%20Mi4C%20(libra)%20%7C%20Xiaomi%20Mi%204C&txt=OpenGapps

 

Θα πρέπει όμως να κάνεις πάλι εγκατάσταση της SlimRom και ταυτόχρονα εγκατάσταση gapps.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα φιλέ.τι gapps εβαλες στην slim?πρασπαθω να βρω και όσο προσπάθησα δεν βρήκα.φλασαρω αλλά δεν ανοίγει η συσκευή.τώρα είμαι με slm αλλά χωρίς gapps..

Arm 64, 6.0 nano βάλε

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Έβαλα Slim εχθές, αλλά δυστυχώς δε με βόλεψε. Λείπουν πράγματα τα οποία θεωρώ αρκετά σημαντικά όπως πχ το LiveDisplay και η δυνατότητα να κρύψεις ειδοποιήσεις εφαρμογών απ τη lockscreen, αλλά και λιγότερο σημαντικά, όπως η δυνατότητα να κρύψεις το # που εμφανίζεται όταν μια εφαρμογή χρησιμοποιεί root access.

 

Πίσω στην CM προς το παρόν.

Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να ερθει το κινητο. εχω μερικες ερωτησεις.

εχω δει οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες ελληνικων rom, οι Developer(πχ GTV - 6.9.1/2) και οι Stable. ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες τους. ποια να προτημισω οταν ερθει ? επισης για την μεταβαση απο την μια στην αλλη γινεται κατι σαν φορματ και διαγραφονται ολα ? αν βαλω μια απο τις δυο, οι καινουριες εκδοσεις της θα γινονται με update χωρις να χασω τα δεδομενα? η developer ειναι root ενω οι stable οχι ?

κατι slimrom και gkalen τι ειναι ?

η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει ακρετα σχολια σε αυτο το φορουμ, αλλα θα ηθελα καποιος που να εχει δοκιμασει και τις 2 ρομ να αναφερει μεερικες χαρακτηριστικα της καθε μιας

ευχαρισω !

Link to comment
Share on other sites

περιμενω να ερθει το κινητο. εχω μερικες ερωτησεις.

εχω δει οτι υπαρχουν δυο κατηγοριες ελληνικων rom, οι Developer(πχ GTV - 6.9.1/2) και οι Stable. ποιες ειναι οι σημαντικες διαφορες τους. ποια να προτημισω οταν ερθει ? επισης για την μεταβαση απο την μια στην αλλη γινεται κατι σαν φορματ και διαγραφονται ολα ? αν βαλω μια απο τις δυο, οι καινουριες εκδοσεις της θα γινονται με update χωρις να χασω τα δεδομενα? η developer ειναι root ενω οι stable οχι ?

κατι slimrom και gkalen τι ειναι ?

η αληθεια ειναι οτι εχω διαβασει ακρετα σχολια σε αυτο το φορουμ, αλλα θα ηθελα καποιος που να εχει δοκιμασει και τις 2 ρομ να αναφερει μεερικες χαρακτηριστικα της καθε μιας

ευχαρισω !

Θα προτιμήσεις αυτήν που θα γουσταρεις περισσότερο! όπως βλέπεις οι περισσότεροι εδώ έχουμε δοκιμάσει αρκετές και φυσικά δεν έχουμε όλοι τα ίδια "γούστα".Αν είσαι φαν της miui εγώ προτείνω gkalen.

Link to comment
Share on other sites

Θα προτιμήσεις αυτήν που θα γουσταρεις περισσότερο! όπως βλέπεις οι περισσότεροι εδώ έχουμε δοκιμάσει αρκετές και φυσικά δεν έχουμε όλοι τα ίδια "γούστα".Αν είσαι φαν της miui εγώ προτείνω gkalen.

 

gkalen ειναι Developer ή Stable ? και που μπορω να την βρω ?

Link to comment
Share on other sites

Screenshot_2016_09_05_23_47_31_322_com_miui_secu.png

 

Screenshot_2016_09_05_23_47_47_831_com_miui_secu.png

 

Screenshot_2016_09_05_23_48_01_428_com_miui_secu.png

 

Screenshot_2016_09_05_23_48_19_799_com_miui_secu.png

 

 

 

Σημερινή χρήση με την τελευταία gtv... Πολύ σταθερή!

Edited by NikoSoti
resize

7+ years with the legend...

Oneplus One // Xiaomi Mi 6 // Huawei P30 // Apple iPhone 11 // Apple iPhone 13 + Google Pixel 6a

Apple Watch SE

Apple iPad (6th gen)

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω Stable rom πρεπει να εχω ξεκλειδωσει το fastboot ? οι stable ειναι ελληνικες rom ? μπορω να βαλω για πχ την libra_Stable-V8.0.4.0 με το που παρω το κινητο χωρις να χρειαστει το ξεκλειδωμα του fastboot ? και επισης αφου και οι stable εχουν επιλογη γλωσσας τα ελληνικα, τι διαφορα εχουν απο τις ελληνικες rom ?

 

ευχαριστω ! :)

Link to comment
Share on other sites

για να βαλω Stable rom πρεπει να εχω ξεκλειδωσει το fastboot ? οι stable ειναι ελληνικες rom ? μπορω να βαλω για πχ την libra_Stable-V8.0.4.0 με το που παρω το κινητο χωρις να χρειαστει το ξεκλειδωμα του fastboot ? και επισης αφου και οι stable εχουν επιλογη γλωσσας τα ελληνικα, τι διαφορα εχουν απο τις ελληνικες rom ?

 

ευχαριστω ! :)

Τα έχεις μπερδέψει λίγο...ξεκλειδωνουμε bootloader και βάζουμε οποία ρομ θέλουμε stable, dev , aosp ,cm...κάτσε διάβασε λίγο τα βασικά για να μην χρειαστεί να τρέχεις αργότερα!

Link to comment
Share on other sites

Παίδες ξέρουμε αν θα πάρουμε camera 2 app;

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

τι εννοεις;

Link to comment
Share on other sites

Camera 2 api όπου θα έχει και raw format αλλά και πιο εξελιγμένες λειτουργίες... Εδώ πήρε το redmi note 3 και εμείς ακόμα είμαστε με camera api...

 

Sent from my Mi-4c using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

η ρομ του gkalen απ'ότι κατάλαβα στηρίζεται στη miui έτσι; έχει όλη τη σαβουρα της xiaomi μέσα ή την έχει καθαρίσει;

Mobile: Nokia 3310 -> Nokia 3510 -> Nokia 6260 -> Nokia N72 -> Nokia E51 -> ZTE中兴 blade (CyanogenMod 9.0) -> Jiayu G3S (original ROM) -> Motorola Moto G -2014 (CM 14.1) -> Xiaomi Mi4C

Tablet: Ainol Fire (CyanogenMod 10.1)

Link to comment
Share on other sites

η ρομ του gkalen απ'ότι κατάλαβα στηρίζεται στη miui έτσι; έχει όλη τη σαβουρα της xiaomi μέσα ή την έχει καθαρίσει;

Miui είναι με κάποιες ψιλοτροποποιήσεις. Ποια σαβούρα εννοείς; Η GTV και γενικά οι global δεν έχουν τίποτα.

Link to comment
Share on other sites

Ακουω απο πολλους εδω, οτι αμα το παρω με τη ROM που εχει απο το Bangd, θα πρεπει να του εγκαταστησω αλλη οπωσδηποτε. Δε ξερω πως γινεται, θα εχει προβληματα, αμα δε το κανω; Αμα ειναι να ψαξω να βρω αλλο κινητο.
Link to comment
Share on other sites

η ρομ του gkalen απ'ότι κατάλαβα στηρίζεται στη miui έτσι; έχει όλη τη σαβουρα της xiaomi μέσα ή την έχει καθαρίσει;

Βασικά είναι μία debloated MIUI. Δεν έχει τίποτα μέσα. Αν την φλασαρεις φλασαρε και το μικρό ζιπ που δίνει ο gkalen και καθαρίζει όλη τη σαβουρα.

 

Sent from my SM-A710F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

παρειγγειλα το κινητο απο ενα κινεζικο καταστημα και εγραφε σαν σχολιο αυτο

"TIPS:

Regarding the firmware:

If we got firmware, we will root the model with the firmware and shelter the update function,so that the model can support multi-language and Google Play Store. By the way, the translation cannot be 100% accurate, it may not as perfect as your native language. Thank you for your understanding!"

 

τι εννοουν με αυτο ?

Link to comment
Share on other sites

Ακουω απο πολλους εδω, οτι αμα το παρω με τη ROM που εχει απο το Bangd, θα πρεπει να του εγκαταστησω αλλη οπωσδηποτε. Δε ξερω πως γινεται, θα εχει προβληματα, αμα δε το κανω; Αμα ειναι να ψαξω να βρω αλλο κινητο.

έρχεται με unofficial Ρομ γεμάτη bloatware.εύκολα αλλαζεις Ρομ πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

παρειγγειλα το κινητο απο ενα κινεζικο καταστημα και εγραφε σαν σχολιο αυτο

"TIPS:

Regarding the firmware:

If we got firmware, we will root the model with the firmware and shelter the update function,so that the model can support multi-language and Google Play Store. By the way, the translation cannot be 100% accurate, it may not as perfect as your native language. Thank you for your understanding!"

 

τι εννοουν με αυτο ?

99% θα φοράει μια κάκιστη unofficial rom αν εχεις θέματα την αλλαζεις αμέσως!

Link to comment
Share on other sites

έρχεται με unofficial Ρομ γεμάτη bloatware.εύκολα αλλαζεις Ρομ πάντως.

 

----- προσθήκη μηνύματος 75 δευτ. μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

99% θα φοράει μια κάκιστη unofficial rom αν εχεις θέματα την αλλαζεις αμέσως!

 

γραφει οτι ερχεται με την MIUI Global 7.3.2.0.0 δεν ειναι official ετσι? ξερουμε αν το bootloader θα ειναι κλειδωμενο ή οχι ? γιατι αν εινσι ξεκλειδωτο τοτε δεν γινεται να αλλαξω ρομ

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...