Jump to content

Xiaomi Mi 4C


kiriakosk
 Κοινοποίηση

Recommended Posts

Καλημερα.Προσπαθω να κατεβασω την τελευταια Ελληνικη ρομ(xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-5.11.19.zip),απο το xiaomi-miui.gr,αλλα δεν κατεβαινει.Την εχει περασει καποιος απο εμας να μου την δωσει;

Ευχαριστω.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

  • Απαντήσεις 2,8χιλ.
  • Δημιουργία
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Καλημερα.Προσπαθω να κατεβασω την τελευταια Ελληνικη ρομ(xiaomi-miui-hellas-5.1_libra_GTV-5.11.19.zip),απο το xiaomi-miui.gr,αλλα δεν κατεβαινει.Την εχει περασει καποιος απο εμας να μου την δωσει;

Ευχαριστω.

 

Η τελευταία Ελληνική Rom 5.11.19 αποσύρθηκε λόγω προβλήματος BootLoop.

Xiaomi Mi9T Pro
Link to comment
Share on other sites

Η τελευταία Ελληνική Rom 5.11.19 αποσύρθηκε λόγω προβλήματος BootLoop.

Ευχαριστω πολυ φιλε.

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Ελτα:

2015-11-11 13:33

SINGAPORE, ITEMS IN PACKING

 

 

Singpost:

2015-11-17 15:08

Arrival at Destination Post (Country: GR)

2015-11-14 13:33

Despatched to overseas (Country code: GR)

2015-11-11 13:33

Received from Customer

 

 

Σημ: Το έστειλαν μια εβδομάδα μετά που πληρώθηκαν, η παραγγελία έγινε την Δευτέρα 2 Νοεμβρίου. Και δεν έχει εμφανιστεί ακόμα καμία κίνηση στα ΕΛΤΑ...

 

Ποτέ ξανά Vickmall.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν στρώσει οι ειδοποιήσεις μου.

 

Σε άλλο θέμα,έβαλα το δώρο tempered glass και η απόκριση είναι σαφώς χειρότερη, ειδικά στα capacitive που θέλουν τεμεναδες για να πατηθούν.

 

Πιστεύει κανείς ότι με επώνυμο (nilkin πχ) θα είναι πιο καλά;

Γενικά δεν έχω δει και προτάσεις για θηκουλα.

Link to comment
Share on other sites

Έχουν στρώσει οι ειδοποιήσεις μου.

 

Σε άλλο θέμα,έβαλα το δώρο tempered glass και η απόκριση είναι σαφώς χειρότερη, ειδικά στα capacitive που θέλουν τεμεναδες για να πατηθούν.

 

Πιστεύει κανείς ότι με επώνυμο (nilkin πχ) θα είναι πιο καλά;

Γενικά δεν έχω δει και προτάσεις για θηκουλα.

 

για αυτό ακριβώς τον λόγο αποφεύγω το tempered..αν κατά την χρήση προσέχουμε λίγο και με μία ζελατίνα μια χαρά! μην είμαστε και υπερβολικοί...

θήκη παρήγγειλα μία nillkin frosted (πιο πολύ για να μην γλυστράει τόσο το κινητό), όταν έρθει θα γράψω εντυπώσεις

Link to comment
Share on other sites

  • Administrators
Έχουν στρώσει οι ειδοποιήσεις μου.

 

Σε άλλο θέμα,έβαλα το δώρο tempered glass και η απόκριση είναι σαφώς χειρότερη, ειδικά στα capacitive που θέλουν τεμεναδες για να πατηθούν.

 

Πιστεύει κανείς ότι με επώνυμο (nilkin πχ) θα είναι πιο καλά;

Γενικά δεν έχω δει και προτάσεις για θηκουλα.

 

Ίσως έχει να κάνει με την ποιότητα του συγκεκριμένου tempered glass, γιατί σε γενικές γραμμές δεν έχουν τέτοια θέματα. Μάλιστα ένα ποιοτικό tempered glass προσφέρει καλύτερη απόκριση και αίσθηση από το οποιοδήποτε screen protector.

Modpic.gif

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου σχετικα με συσκευές που δεν περιέχονται πχ εχω μια τηλεόραση Finlux η οποια δεν περιεχετε ουτε στο miremote ουτε σε αυτο? Υπαρχει καποια αλλη λύση???μπορουμε πχ να βρουμε τον κωδικο των υπερύθρων και να την βαλουμε χειροκίνητα???Η ακομα καλύτερα οπως εχει η μαμα εφαρμογή της Huawei να μπορέσουμε να κανουμε εκπαίδευση με το remote control της tv?? Θυμαμαι οτι εφερνες το τηλεκοντρολ κοντασ στο τηλεφωνο και εβρισκε τον κωδικο το τηλεφωνο απο την εκπομπή του.

 

Την Finlux την έχει σαν επιλογή πάντως το irplus. Εάν δεν δουλεύει μπορείς να δοκιμάσεις το Galaxy universal remote που σκανάρει τις συσκευές δέν είναι όμως δωρεάν

 

----- προσθήκη μηνύματος 5 λεπτά μετά την υποβολή του προηγούμενου -----

 

Έχουν στρώσει οι ειδοποιήσεις μου.

 

Σε άλλο θέμα,έβαλα το δώρο tempered glass και η απόκριση είναι σαφώς χειρότερη, ειδικά στα capacitive που θέλουν τεμεναδες για να πατηθούν.

 

Πιστεύει κανείς ότι με επώνυμο (nilkin πχ) θα είναι πιο καλά;

Γενικά δεν έχω δει και προτάσεις για θηκουλα.

 

Χρησιμοποιώ ένα nilkin tempered glass και δεν έχω κανένα πρόβλημα. Ισα ίσα είναι τέλειο στην αφή

Link to comment
Share on other sites

Έχουν στρώσει οι ειδοποιήσεις μου.

 

Σε άλλο θέμα,έβαλα το δώρο tempered glass και η απόκριση είναι σαφώς χειρότερη, ειδικά στα capacitive που θέλουν τεμεναδες για να πατηθούν.

 

Πιστεύει κανείς ότι με επώνυμο (nilkin πχ) θα είναι πιο καλά;

Γενικά δεν έχω δει και προτάσεις για θηκουλα.

 

για αυτό και ήταν δώρο φυσικά :)

και οι ζελατίνες των 1-2 ευρώ δεν θα συγκριθούν με κάποιες επώνυμες και ακριβότερες

 

έχω nilkin glass στο redmi1 , είναι μια χαρά (οκ θεματάκι έχω μόνο αν είναι βρεγμένα τα χέρια μου)

Link to comment
Share on other sites

για αυτό και ήταν δώρο φυσικά :)

και οι ζελατίνες των 1-2 ευρώ δεν θα συγκριθούν με κάποιες επώνυμες και ακριβότερες

 

έχω nilkin glass στο redmi1 , είναι μια χαρά (οκ θεματάκι έχω μόνο αν είναι βρεγμένα τα χέρια μου)

 

Ακριβώς μία τέτοια σύγκριση θέλω, για να δω αν αξίζει το 10ευρω για καλό tempered glass.

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς μία τέτοια σύγκριση θέλω, για να δω αν αξίζει το 10ευρω για καλό tempered glass.

Για μένα αξίζει , μόνο τέτοια θα βάζω (είμαι και λίγο ατσουμπαλος με την τοποθέτηση της ζελατίνα ς)

Link to comment
Share on other sites

Ακριβώς μία τέτοια σύγκριση θέλω, για να δω αν αξίζει το 10ευρω για καλό tempered glass.

 

Αξίζει! Και στο πέσιμο.. εκεί τα βγάζει τα λεφτά του ;)

Link to comment
Share on other sites

Αξίζει! Και στο πέσιμο.. εκεί τα βγάζει τα λεφτά του ;)

Μπορεις φιλε να μας δειξεις ενα καλο;

Xiaomi Mi4c

Huawei Honor 9

iPad mini 4

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που συζητάτε δεν αγγίζει μόνο το mi4c αλλά και όλα τα xiaomi (κατ'εμέ το σημαντικότερο μειονέκτημα των xiaomi είναι η έλλειψη gorilla glass). Εγώ αρχικά δεν έβαλα κανενός είδους προστασία ούτε στο mi3 ούτε στο mi4 και στο δεύτερο είδα σημάδι στον 3ο μήνα.

 

Από εκεί και πέρα δεν δοκίμασα πολλά για να κρίνω αλλά:

- το δωρεάν από το vickmall αν και κάνει την δουλειά του είναι σαφώς υποδεέστερο των επώνυμων κυρίως στην αίσθηση αφής.

- Το nilkin απλά είναι κορυφή. Έρχεται με σύνεργα (πανάκια υγρά και στεγνά, ηλεκτροστατική ταινία κλπ) και αν είσαι λίγο προσεκτικός θα κάνεις πολύ καλή δουλειά. Εγώ αυτό έχω βάλει αν και δεν είμαι καθόλου κατάλληλος για την τοποθέτηση τους.

 

Επίσης το mi4c που περιμένω από βδομάδα (για άλλον) έρχεται με nilkin 9h και frosted case.

Link to comment
Share on other sites

και εκεί που ελεγα σε ολους σας οτι μου δουλευουν τα notifications Μια χαρα....γρήγορα και χωρίς να χανω τιποτα...με ματιάσατε....Παρατήρησα στο messenger fb όταν ειδικα ειναι σε λήθαργο το τηλεφωνο οτι δεν ερχονται πλέον...και οταν ανοίξω την συσκευή και παω στο messenger βλεπω οτι ειναι αποσυνδεμένο και οτι εκείνη την στιγμή κάνει σύνδεση...μετα τζουπ ερχονται ολα μαζι....Αρα κατι συμβαίνει και κόβεται η σύνδεση ξαφνικα ή δεν ξερω κατι αλλο. Πολυ περίεργο ενω μου λειτουργούσαν μια χαρα απο τοτε που το πηρα και το αναβάθμισα στην 5.11.5 GTV την ελληνική.

Μπορει να ειναι κατι απλο τελικα και να παιδευομαστε τοσο ....μεσα απο το menu να χρειαζεται να ανοιξουμε κατι....

Με τις νέες εκδόσεις καποια λύση....δόθηκε? :rolleyes::D

Link to comment
Share on other sites

και εκεί που ελεγα σε ολους σας οτι μου δουλευουν τα notifications Μια χαρα....γρήγορα και χωρίς να χανω τιποτα...με ματιάσατε....Παρατήρησα στο messenger fb όταν ειδικα ειναι σε λήθαργο το τηλεφωνο οτι δεν ερχονται πλέον...και οταν ανοίξω την συσκευή και παω στο messenger βλεπω οτι ειναι αποσυνδεμένο και οτι εκείνη την στιγμή κάνει σύνδεση...μετα τζουπ ερχονται ολα μαζι....Αρα κατι συμβαίνει και κόβεται η σύνδεση ξαφνικα ή δεν ξερω κατι αλλο. Πολυ περίεργο ενω μου λειτουργούσαν μια χαρα απο τοτε που το πηρα και το αναβάθμισα στην 5.11.5 GTV την ελληνική.

Μπορει να ειναι κατι απλο τελικα και να παιδευομαστε τοσο ....μεσα απο το menu να χρειαζεται να ανοιξουμε κατι....

Με τις νέες εκδόσεις καποια λύση....δόθηκε? :rolleyes::D

 

Ειναι παντως πολυ ενοχλητικο, μετα από τοσο καιρο και τοσο development να υπαρχουν θεματα σε τοσο απλα και βασικα πραγματα.

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα που συζητάτε δεν αγγίζει μόνο το mi4c αλλά και όλα τα xiaomi (κατ'εμέ το σημαντικότερο μειονέκτημα των xiaomi είναι η έλλειψη gorilla glass). Εγώ αρχικά δεν έβαλα κανενός είδους προστασία ούτε στο mi3 ούτε στο mi4 και στο δεύτερο είδα σημάδι στον 3ο μήνα.

 

Από εκεί και πέρα δεν δοκίμασα πολλά για να κρίνω αλλά:

- το δωρεάν από το vickmall αν και κάνει την δουλειά του είναι σαφώς υποδεέστερο των επώνυμων κυρίως στην αίσθηση αφής.

- Το nilkin απλά είναι κορυφή. Έρχεται με σύνεργα (πανάκια υγρά και στεγνά, ηλεκτροστατική ταινία κλπ) και αν είσαι λίγο προσεκτικός θα κάνεις πολύ καλή δουλειά. Εγώ αυτό έχω βάλει αν και δεν είμαι καθόλου κατάλληλος για την τοποθέτηση τους.

 

Επίσης το mi4c που περιμένω από βδομάδα (για άλλον) έρχεται με nilkin 9h και frosted case.

 

Έχεις δίκιο. Το Gorilla Corning με φοβίζει.

Τα παρήγγειλα κι εγώ για να ξεμπερδεύω.

Link to comment
Share on other sites

Ειναι παντως πολυ ενοχλητικο, μετα από τοσο καιρο και τοσο development να υπαρχουν θεματα σε τοσο απλα και βασικα πραγματα.

 

καποιοι το λυσανε παντως απ οτι γραψανε ποιο πισω...με ενα app αλλα ισως καποια αναβαθμιση λυσει το θεμα.

Λοιπον το προβλημα το παρατήρησα απο τοτε που βαλα και το skype

δεν ξερω αν ειναι καποιο conflit...αλλα πριν το skype ολα ηταν οκ...

Edited by gtok34
Link to comment
Share on other sites

Διαβαζα τωρα στο forum της ελληνικής κοινότητας οτι το θέμα λύθηκε με την 5.11.12 ειναι αλήθεια????

Έχεις λινκ;

 

Επίσης, υπάρχει κάποιος να κάνει ota στην stable?

Μου πετάει Can't connect to network. Connect to WLAN (προφανώς και είμαι σε wireless).

Link to comment
Share on other sites

καποιοι το λυσανε παντως απ οτι γραψανε ποιο πισω...με ενα app αλλα ισως καποια αναβαθμιση λυσει το θεμα.

Λοιπον το προβλημα το παρατήρησα απο τοτε που βαλα και το skype

δεν ξερω αν ειναι καποιο conflit...αλλα πριν το skype ολα ηταν οκ...

 

Τωρα ρε φιλε αμα σου πω οτι απο περιεργια εβγαλα το σκυπε και πρωτη φορα στο wifi μου στο σπιτι μου ηρθε κανονικα ειδοποιηση θα με πιστεψεις??? Δεν μπορω να φανταστω οτι αυτο δημιουργουσε προβλημα...δεν ειναι λογικο..μπορει να ετυχε...θα το αφησω ετσι 1-2 μερες να δω

Dalas - Mi-4c

Rom - sMiui

Kernel - Stock

Root SuperSU | TWRP

Link to comment
Share on other sites

Και μενα φίλε το ιδιο νομιζα ότι ειχαν φτιαξει αλλα παλι τπτ. Οταν ξεκλειδωνω την οθονη τοτε ερχονται τα μηνυματα απο messenger και viber.
Link to comment
Share on other sites

Τωρα ρε φιλε αμα σου πω οτι απο περιεργια εβγαλα το σκυπε και πρωτη φορα στο wifi μου στο σπιτι μου ηρθε κανονικα ειδοποιηση θα με πιστεψεις??? Δεν μπορω να φανταστω οτι αυτο δημιουργουσε προβλημα...δεν ειναι λογικο..μπορει να ετυχε...θα το αφησω ετσι 1-2 μερες να δω

 

Εγω παντως το παρατήρησα απ οταν εβαλα το skype. Τυχαιο??? Αν δεις τα post μου εχω γραψει σε δυο τρια οτι δεν ειχα ποτέ προβλημα και μετα το skype μου το παρουσιάσε το προβλημα...ξαφνικα. Δεν μπορω να καταλαβω να φταιει το skype???Δοκιμασε να μην το βγαλεις αλλα να το εχεις στο κινητο αλλα αποσυνδεμένος....Το δοκιμασα και δουλεψαν και παλι τα not set. Δοκιμες κανουμε οποιος βρει κατι το αναφερει...να βρουμε μια ακρη. Εβαλα τωρα την 5.11.12 (ασχετα που βγήκε και η καινουρια η 26) μεχρι τωρα δεν ειδα καποιο προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Εντυπωσεις μετα απο περιπου 10 μερες χρησιμοποιησης.Απιστευτα γρηγορο κινητο,σαν να βρηκα τον πολιτισμο ξανα!Ειχα ενα samsung grand με 800mb Ram,το οποιο δεν εστριβε ουτε με κλαρκ.Γλυτωσε τελευταια στιγμη το σπασιμο στον τοιχο,τωρα ας σπασει τα νευρα της συζυγου.:lol:

Πολυ ελαφρια και βολικη η 5αρα οθονη κι οχι το τερας του grand!

Βολευει παρα πολυ το ξεκλειδωμα απο κατω απο την οθονη κι οχι στα πλαγια.Εχει ενα μικρο θεματακι στο touch της οθονης,ισως και να εμποδιζει το καλυμμα που εστειλαν σαν δωρο απο το vickmall.

Δεν κατορθωσα να περασω την ελληνικη rom μαλλον λογω προβληματος στο pc αλλα αυτο δεν ειναι καθολου προβλημα.Ελληνικη γλωσσα υπηρχε μεσα οποτε ολα καλα.

Κανενα προβλημα με τα notifications,μου ερχονται ολα κανονικα.

Το μοναδικο "σοβαρο" προβλημα που βλεπω ειναι αυτη η pc suite εφαρμογη η οποια ειναι επιεικως τραγωδια!Για τον μαυρο πεο κυριολεκτικα!Δεν μπορεσα να βαλω αυτη που ειχε το κινητο γιατι μου εβγαζε κινεζικους χαραχτηρες και με την αγγλικη εκδοση δεν μπορω να ανεβασω τιποτα μεσα(φωτογραφιες,μουσικη) αλλα ουτε και να κατεβασω τιποτα στο pc.Μιλαμε για το απολυτο αισχος!

Σε καθε περιπτωση ειμαι πολυ ευχαριστημενος,με την ταχυτητα αλλα και την βολικοτητα πολλων εφαρμογων,οπως ημερολογιο και ξυπνητηρι(επιτελους χτυπαει με απενεργοποιημενη την συσκευη).

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Κοινοποίηση

Ανακοινώσεις



×
×
  • Create New...